وزارت علوم - مطبوعات 10 دي 97
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:31
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8481651 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8481650 روزنامه آفرينش
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/10
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت : «معمولا در مدارس ، تعداد زیادی دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد ، این کار امکان ندارد.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت : «معمولا در مدارس ، تعداد زیادی دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد ، این کار امکان ندارد .
» منصور غلامی در گفت وگو با «مهر» درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار بعد از حذف کنکور گفت : «در بحث حذف کنکور ، ما برای رشته های پرطرفدار حتما باید یک روش ارزیابی و انتخاب داوطلبانه برای استعداد های بالاتر را داشته باشیم .
» وزیر علوم افزود : «دانشگاه ها و سازمان سنجش و آموزش کشور حتما طرحی را برای اینکه آزمون انتخاب برتر ها چگونه باشد تهیه می کنند ، قبل از اینکه کنکور کاملا حذف شود .
» غلامی گفت : «با پذیرش 85 درصد داوطلبان ورود به دانشگاه براساس سوابق تحصیلی در چند سال آینده کنکور حذف می شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/09
> وزیرعلوم : معدل در رشته های پرطرفدار کنکورها ملاک پذیرش نیست وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت : معمولا در مدارس ، تعداد زیادی دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد ، این کار امکان ندارد .
> وزیرعلوم : معدل در رشته های پرطرفدار کنکورها ملاک پذیرش نیست وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت : معمولا در مدارس ، تعداد زیادی دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد ، این کار امکان ندارد .
منصور غلامی درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته‎های پرطرفدار بعد از حذف کنکور گفت : در بحث حذف کنکور ، ما برای رشته‎های پرطرفدار حتما باید یک روش ارزیابی و انتخاب داوطلبانه برای استعداد‎های بالاتر را داشته باشیم .
وی ادامه داد : معمولا در مدارس و دبیرستان‏ها ، تعداد زیادی از دانش آموزان دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل تحصیلات باشد ، این کار امکان ندارد .
وزیر علوم افزود : لذا دانشگاه ها و سازمان سنجش و آموزش کشور حتما طرحی را برای اینکه آزمون انتخاب برتر‏ها چگونه باشد تهیه می کنند ، قبل از اینکه کنکور کاملا حذف شود .
غلامی گفت : با پذیرش 85 درصد داوطلبان ورود به دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی در چند سال آینده کنکور حذف می شود .
آغاز امتحانات نیمسال اول سال تحصیلی دانشگاه خوارزمی کلاس های نیمسال اول سال تحصیلی 97 دانشگاه خوارزمی 12 دی ماه 97 به اتمام رسیده و از 17 دی ماه امتحانات دانشجویان آغاز می‎شود .
براساس تقویم آموزشی دانشگاه خوارزمی کلاس های نیمسال اول دانشگاه در 12 دی 97 به اتمام رسیده و امتحانات دانشجویان از 17 الی 30 دی ماه 97 برگزار می‏شود .
انتخاب واحد نیمسال دوم دانشجویان از6 الی 9 بهمن ماه 97 آغاز شده و انتخاب واحد با تاخیر در روزهای 10 و 11 بهمن ماه انجام شده و کلاس ها 13 بهمن ماه 97 آغاز می شود .
ضرورت تجمیع دانشگاه های کوچک استان ها و شهرستان ها رییس دانشگاه علم و صنعت بر ضرورت اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی توسط دولت تاکید کرد و گفت : با اجرای این طرح بیشتر دانشگاه های کوچک استانی و شهرستانی تجمیع و به دانشگاه های بزرگ تبدیل خواهند شد .
دکتر ذاکری ضمن بیان این مطلب ، تجمیع مراکز آموزش عالی به ویژه واحدهای کوچکتر را یکی از راهکارهای اصلی و مهم برای ساماندهی آموزش عالی توصیف و اظهار کرد : هدف از تجمیع مراکز آموزش عالی بیشتر دانشگاه های استانی و شهرستانی است ، طبیعتا موسساتی که در قالب مجتمع آموزشی فعالیت خود را آغاز نموده و به دانشگاه تبدیل شده اند باید تحت برنامه ساماندهی تجمیع شوند و یا زیر نظر مراکز بزرگ دانشگاهی فعالیت خود را ادامه بدهند .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه الگوی تجمیع مراکز دانشگاهی در قالب طرح ساماندهی برگرفته از الگوی موفق کشورهای دیگر بخصوص جوامع غربی است ، تصریح کرد : با اجرای این طرح می توانیم نوعی هم افزایی بین مراکز دانشگاهی کشور ایجاد کنیم تا بر این اساس از پتانسیل این مراکز بیشتر و بهتر از وضعیت فعلی استفاده شود .
25 هزار صندلی دانشگاه فرهنگیان خالی است رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت : 25 هزار صندلی در 64 پردیس و 34 مرکز این دانشگاه در سطح کشور خالی است .
حسین خنیفر با اشاره به پیشینه هفت ساله دانشگاه فرهنگیان و سابقه بیش از 100 ساله استقرار تربیت معلم در ایران بیان کرد : با توجه به پایشی که در سه ماه اخیر صورت گرفت این دانشگاه از ظرفیت بالایی در زمینه آموزش فرهنگیان برخوردار است که باید از آن استفاده شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/09

رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور گفت : در سال 90 ، از 400 مرکز موجود 302 مرکز تعطیل و 98 مرکز متشکل از 64 پردیس و 34 مرکز باقی ماند ، در سال 91 تعداد دانشجویان پذیرفته شده 21 هزار ، سال 92 شانزده هزار ، سال 93 یازده هزار ، سال 94 هفت هزار و سال 95 پنج هزار دانشجو باقی ماند تا اینکه آذر سال قبل مشخص شد که 25 هزار صندلی خالی در کشور وجود دارد .
رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور اضافه کرد : آمادگی این دانشگاه برای آموزش 25 هزار معلم از مهرماه امسال به وزیر آموزش و پرورش ، شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده است .
اعلام آخرین مهلت دفاع از پایان نامه دکتری دانشگاه خوارزمی دانشگاه خوارزمی 30 بهمن 97 را آخرین فرصت دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعلام کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه خوارزمی آخرین مهلت دفاع از پایان نامه‎های کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاه را اعلام کرد .
براساس اعلام معاونت تحصیلات تکمیلی این دانشگاه ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، تا 30 بهمن 97 آخرین مهلت دارند تا از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری خود دفاع کنند .
انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه نوشیروانی بابل و شانگهای چین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه شانگهای چین تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی امضا کردند .
به گزارش خبرگزاری مهر ، پیرو درخواست دانشگاه شانگ های چین در خصوص آغاز همکاری علمی و پژوهشی با دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ، با مشارکت دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه ، نشستی نماینده دانشگاه و نماینده علمی دانشگاه شانگهای برگزار شد .
طی این نشست زمینه های همکاری مشابه علمی بررسی و مفاد تفاهم نامه همکاری فی مابین دانشکده های مهندسی برق و الکترونیک دو دانشگاه تدوین شد .
پیرو موافقت ریاست دانشکده ها ، این تفاهم نامه به مدت شش سال به امضاء رسید .
همزمان با انعقاد تفاهم نامه ، دانشگاه شانگ های درخواست مکتوب جهت تبادل دانشجو و اساتید از دانشکده مهندسی برق جهت گذراندن دوره های مطالعاتی و پژوهشی در چین ارائه کرد که در این راستا با مکاتبه روابط بین الملل دانشگاه ، هزینه های تحصیل و اسکان برای دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به صورت رایگان و بر عهده دانشگاه مقصد است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
بهار
1397/10/09
> گروه جامعه : وزیر علوم تحقیقات و فناوری درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار کنکور گفت : معمولا در مدارس ، تعداد زیادی دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل باشد ، این کار امکان ندارد .
> منصور غلامی درباره پذیرش معدل بیست ها در رشته های پرطرفدار بعد از حذف کنکور گفت : در بحث حذف کنکور ، ما برای رشته های پرطرفدار حتما باید یک روش ارزیابی و انتخاب داوطلبانه برای استعداد های بالاتر را داشته باشیم .
وی ادامه داد : معمولا در مدارس و دبیرستان ها ، تعداد زیادی از دانش آموزان دارای معدل 20 هستند و اگر مبنا فقط معدل تحصیلات باشد ، این کار امکان ندارد .
وزیر علوم افزود : لذا دانشگاه ها و سازمان سنجش و آموزش کشور حتما طرحی را برای اینکه آزمون انتخاب برتر ها چگونه باشد تهیه می کنند ، قبل از اینکه کنکور کاملا حذف شود .
غلامی گفت : با پذیرش 85 درصد داوطلبان ورود به دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی در چند سال آینده کنکور حذف می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
محمد تقی نظرپور
روزنامه همشهری
1397/10/10
> معاون اداری مالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : با اقدامات دانشگاه ها در حوزه مدیریت سبز و پایش اطلاعات حاصل از آن ، کاهش قابل توجه در مصرف حامل های انرژی و آب حاصل شده است.
> معاون اداری مالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : با اقدامات دانشگاه ها در حوزه مدیریت سبز و پایش اطلاعات حاصل از آن ، کاهش قابل توجه در مصرف حامل های انرژی و آب حاصل شده است .
محمد تقی نظرپور افزود : پروژه هایی در حوزه مدیریت سبز در دانشگاه ها شروع شده که در مرحله تکمیل و بهره برداری قرار دارند .
( ایرنا).
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
شرق
1397/10/10
> شرق : روز دوم تجمع مسالمت آمیز دانشگاه علوم و تحقیقات در اعتراض به واژگونی اتوبوس مسافربری این دانشگاه و درگذشت 10 نفر در این حادثه برگزار شد .
این تجمع نیز با حواشی و ماجراهایی همراه بود؛ از حضور دادستان کل کشور در بین دانشجویان و صحبت با آنان گرفته تا برخورد خودروی یکی از مدیران دانشگاه آزاد که برخی ادعا می کردند طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد ، در آن بود با چند دانشجو .
علاوه بر این ، یک عضو سابق شورای شهر تهران نیز مدعی شد ممکن است این حادثه تعمدی و خراب کارانه باشد .
> به گزارش «شرق» ، روز گذشته مطابق قرار پیشین ، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی دومین روز تجمع خود را برگزار کردند .
آنها می گویند تا زمانی که خواسته های آنها محقق نشود ، از تجمع دست برنخواهند داشت .
دانشجویان روز گذشته نیز در دانشگاه تجمع کرده و با شعارهایی استعفای مسئولان دانشگاه آزاد را درخواست کردند .
بر اساس خبرهای رسیده از دانشگاه آزاد ، خودروی متعلق به محمدمهدی طهرانچی ، ریاست دانشگاه آزاد ، هنگامی که قصد داشت از میان تجمع کنندگان عبور کند ، با ممانعت آنها روبه رو شد ، اما ماشین از توقف نایستاد و به تجمع کنندگان برخورد کرد و باعث جراحت جزئی چند دانشجوی معترض شد .
این خبر بلافاصله از سوی روابط عمومی و ابراهیم کلانتری ، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد تکذیب شد .
کلانتری گفت : این مسائل ساختگی است و می خواهند فضا را ملتهب کنند .
مگر فقط یک ماشین در دانشگاه هست؟ صدها ماشین اینجاست .
این مسئله به هیچ وجه درست نیست و آن را دروغ می خوانم .
هرچند این تکذیب تلویحی کلانتری موضوع برخورد دانشجویان با ماشینی را تأیید می کند که به گفته او متعلق به مسئول دانشگاه آزاد نیست ، اما در هر صورت تأییدکننده ضمنی برخورد دانشجویان معترض با ماشین یکی از مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد است .
کلانتری پیش از این نیز اعلام کرده بود دلیل تصادف ماشین دانشگاه آزاد ، سکته راننده آن بوده است؛ ادعایی که آن را روز بعد هم دادستانی و هم پزشکی قانونی به صراحت تکذیب کردند .
; در تجمع دیروز چه گذشت؟; ایمان ، یکی از حاضران در تجمع روز گذشته دانشگاه علوم وتحقیقات ، در گفت وگو با «شرق» درباره این تجمع گفت : عده ای می گفتند بچه ها خواستار توقف ماشین آقای طهرانچی بودند ، اما ماشین نایستاد و به پای چند نفر از بچه ها هم برخورد کرد .
ما آقای طهرانچی را داخل ماشین ندیدیم ، اما آنها گفتند سرنشین خودرو کس دیگری بوده است .
بعضی از دانشجویان هم می گویند سرنشین ماشین طهرانچی بود .
ما گفته بودیم با هم تجمع برگزار می کنیم ، دانشگاه آزاد به سکوت ما عادت کرده و برای همین حالا اعتراض ما برایشان گران تمام شده است .
بعد از این تصادف جزئی ، دانشجویان عصبانی شدند و با اورژانس تماس گرفتند تا مصدومان حادثه دیده را مداوا کنند .
; این دانشجو تأکید کرد : دانشجویان با نشستن روی زمین در جاده مخصوص حرکت اتوبوس های اسقاطی دانشگاه آزاد ، جلوی حرکت آنها را گرفتند .
عصر امروز دانشجویان با نشستن روی زمین و در مسیر حرکت اتوبوس های دانشگاه ، مانع از حرکت آنها شدند .
بچه ها به شدت از اینکه مسئولان دانشگاه آزاد در هتل و ساختمان فرهیختگان پنهان شده اند و جلسه هایشان را می گذارند ، عصبانی بودند .
حتما باید کسی آسیب ببیند که ریاست دانشگاه با عصبانیت بین بچه ها ظاهر شود .
ما در کانال تجمع دانشگاه آزاد ، در بیانیه ها و در اعتراض های خود گفته ایم خواسته هایمان کاملا صنفی است و به گروکشی های سیاسی آقایان هیچ کاری نداریم و علاقه ای هم به آن نداریم ، اما اینکه عده ای می آیند و حرف بی ربط می زنند ، ربطی به ما ندارد .
; این فعال دانشجویی با بیان اینکه نگران است روزهای آینده تعداد دانشجویان معترض کم شود ، گفت : طبیعتا از آنجایی که بخش عمده دانشجویان دانشگاه آزاد از نظر مالی در شرایط مساعدتری قرار دارند ، شاید معنا و مفهوم حقوق صنفی را به خوبی نمی دانند .
امروز تعدادشان کمتر شد ، آنها می گویند دنبال دردسر نیستند و می خواهند درس بخوانند و همین دردناک است که دانشجو مطالبات صنفی خود را به صورت کامل فراموش می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
وزیر علوم
شرق
1397/10/10

; ما از سال 88 در دانشگاه شورای صنفی نداشته ایم و مسئولان دانشگاهی عملا از برگزاری انتخابات شورای صنفی ممانعت به عمل می آورند .
; حضور دادستان کل در دانشگاه; ساعتی پس از شروع اعتراض دانشجویان ، حجت الاسلام منتظری ، دادستان کل کشور ، به همراه دادستان تهران ، در واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد حضور یافت .
دانشجویان که به شدت عصبانی بودند ، به برخورد یکی از ماشین های دانشگاه آزاد با تعدادی از دانشجویان در این تجمع اعتراض کردند .
حجت الاسلام محمدجعفر منتظری با اشاره به دستور فوری رئیس قوه قضائیه برای پیگیری حادثه مرگبار در این دانشگاه گفت : در این حوادث باید با متانت و آرامش مسائل بررسی شود و اگر کسی قصور داشته طبق قانون با آنها برخورد شود .
دادستان کل کشور ضمن درخواست از دو دانشجو برای بیان انتقادات خود درباره این حادثه ، اظهار کرد : آن مقداری که در حوزه وظیفه ماست مطمئن باشید در حمایت از دانشجویان جان باخته و مصدوم ، وظیفه خود را کامل انجام می دهیم و از شما می خواهیم آرامش خود را حفظ کنید و مطمئن باشید در حمایت از شما و سایر دانشجویان تا آخر ایستاده ایم و ماجرا را پیگیری می کنیم .
اگر مقصر مشخص شود ، قطعا بر اساس آنچه که وظیفه داریم با مقصر برخورد می کنیم .
نکته دوم بحث ایمن سازی است که مطمئن باشید بر روند اقداماتی که باید در این زمینه انجام شود شخصا نظارت خواهم کرد .
بعد از این حادثه خود بنده احساس وظیفه کردم که باید در این دانشگاه حضور پیدا و حادثه را بررسی کنیم و ببینیم که اتفاق ، حادثه ای معمولی بوده یا افرادی تقصیر داشته اند .
; طهرانچی میان معترضان; بالاخره پس از اعتراضات گسترده دانشجویان ، محمدمهدی طهرانچی ، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی ، نیز در میان معترضان حاضر شد و با آنها گفت وگو کرد .
طهرانچی ضمن دلجویی از دانشجویان و ابراز همدردی با آنها ، پس از دریافت پیشنهادات و انتقادات دانشجویان ، به سؤالات آنها پاسخ داد .
; او در واکنش به اصرار دانشجویان به عذرخواهی گفت : من با صدای بلند عذرخواهی می کنم ، اما کسانی که 30 سال اینجا مدیر بودند چطور؟ کسانی که 46 میلیارد هزینه تله کابین دادند و خواستند آن را به یک شرکت گردشگری که فقط یک روز از تأسیس آن گذشته بود به همراه 70 هکتار از زمین ها اجاره بدهند هم باید عذرخواهی کنند .
حالا صدایشان را بلند کرده اند و می گویند به خاطر بچه ها ! ما نباید به این بچه ها دروغ بگوییم .
; وضعیت دانشجویان بستری; سرپرست دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره وضعیت دانشجویان بستری در بیمارستان ها اعلام کرد : درحال حاضر شش دانشجوی مصدوم در بیمارستان امام خمینی(ره) ، دو دانشجوی مصدوم در بیمارستان حضرت رسول(ص) و پنج مصدوم نیز در بیمارستان عرفان نیایش بستری هستند .
در این خصوص تاکنون تمامی هزینه های بیمارستان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت شده است .
درمجموع 16 مصدوم از 28 مصدوم حادثه دیده این سانحه در بیمارستان بستری هستند .
از روز جمعه تا به امروز کم کم درجه هوشیاری دانشجویان مصدومی که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند ، افزایش یافت .
روز گذشته صحبت ها و احتمالات درباره عمدی بودن حادثه دانشگاه آزاد بیشتر شد .
غلامرضا انصاری ، عضو سابق شورای شهر تهران ، به خبرگزاری برنا گفت : «احتمال می دهیم که خودروی حامل دانشجویان علوم وتحقیقات در روز حادثه ، دست کاری شده باشد .
در حادثه ای که هفته گذشته برای دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم وتحقیقات رخ داده است علاوه بر اینکه به عدم استانداردسازی معابر و ناوگان حمل ونقل برمی گردد ، بلکه اگر تله کابین در این منطقه راه اندازی می شد شاید دیگر شاهد اتفاق تلخ پرپرشدن جوانانمان نبودیم .
درحال حاضر ابعاد این حادثه بیشتر معطوف به استانداردسازی نامناسب و ناوگان است ، اما باید گفت به این موضوع که در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران هستیم و شاید دستان پشت پرده و خراب کارانه پشت این حادثه باشند تاکنون توجهی نشده است» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/09
> نسرین کاری شنبه شب آیین اختتامیه و تجلیل از کارآفرینان برتر نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی خراسان جنوبی به همت دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برگزار شد .
> نسرین کاری شنبه شب آیین اختتامیه و تجلیل از کارآفرینان برتر نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی خراسان جنوبی به همت دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برگزار شد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان جنوبی در این مراسم بیان کرد : تلاش می کنیم از دانشجویان کارآفرین تجلیل کنیم تا در سایه آن توانمندی آنها شکوفا شود .
ابوالفضل فورگی نژاد عنوان کرد : در این آیین از سه کارآفرین برتر ، یک مرکز علمی کاربردی دارای بیشترین فعالیت در حوزه کارآفرینی ، سه کارآفرین برتر نمایشگاه اشتغال و کارآفرینی و یک مسئول غرفه برتر تجلیل و قدردانی شد .
وی با اشاره به اینکه پارسال هم جشن کارآفرینی برای کارآفرینان برتر انجام شد ، افزود : معمولا در مراسم گوناگون دانشجویان ممتاز یا نمونه تجلیل می شوند اما در این مراسم طیف دیگری از دانشجویان و فارغ التحصیلان در کانون توجه قرار گرفته و به منظور ترویج فرهنگ از فارغ التحصیلان کارآفرین برتر دانشگاه تقدیر و تجلیل گردید .
فورگی نژاد تاکید کرد : ایجاد انگیزه و معرفی کارآفرینان از اهداف این دانشگاه است و این کارآفرینان با حمایت های دانشگاه علمی کاربردی می توانند حرفه ای آموخته و وارد بازار کار و اشتغال شوند .
وی بیان کرد : برای کاربردی کردن علم و دانش شاید فاصله داشته باشیم اما ادعا می کنیم که در ایجاد انگیزه در دانشجویان دانشگاه قدم های خوبی برداشته ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه گلستان
ابتکار
1397/10/10
> به منظور توسعه فناوری ، تجاری سازی نتایج تحقیقات ، تحقق ارتباط صنعت ودانشگاه ودستیابی به خودکفایی علمی وارتقاء سطح تحقیقاتی وهمچنین بهینه سازی انجام امور اجرایی با حمایت متقابل دانشگاه گلستان وشرکت مخابرات ایران منطقه گلستان این تفاهم در هفته پژوهش وفناوری با حضور غلامعلی شهمرادی مدیر مخابرات منطقه گلستان و یغمایی رئیس دانشگاه گلستان به امضاء رسید.
> به منظور توسعه فناوری ، تجاری سازی نتایج تحقیقات ، تحقق ارتباط صنعت ودانشگاه ودستیابی به خودکفایی علمی وارتقاء سطح تحقیقاتی وهمچنین بهینه سازی انجام امور اجرایی با حمایت متقابل دانشگاه گلستان وشرکت مخابرات ایران منطقه گلستان این تفاهم در هفته پژوهش وفناوری با حضور غلامعلی شهمرادی مدیر مخابرات منطقه گلستان و یغمایی رئیس دانشگاه گلستان به امضاء رسید .
هدف از این تفاهم همکاری مشترک به منظور تعریف طرح های مشترک در راستای ارائه سرویس های ارزش افزوده بر بستر فنی شرکت ، اجرای تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی وپایان نامه های دوره های تحصیلات تکمیلی وپروژه های در سطوح خرد وکلان .
، برگزاری دوره های آموزشی ومشاوره علمی وتخصصی متقابل ، همکاری در زمینه توسعه در جهت اهداف خرد وکلان شرکت ودانشگاه در چارچوب نیازهای شرکت و دانشگاه و وفق سیاست ها واختیارات ابلاغی معاونت پژوهشی وفناوری وزارت علوم وتحقیقات وفناوری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/10/10
> سه شنبه هفته گذشته بود که رئیس جمهور روحانی ، در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شد و بودجه سال 98 را با جمع منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی تقدیم مجلس کرد.
> سه شنبه هفته گذشته بود که رئیس جمهور روحانی ، در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شد و بودجه سال 98 را با جمع منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی تقدیم مجلس کرد .
بودجه سال ١٣٩٨ کل کشور از حیث منابع ، بالغ بر 17میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال و از حیث مصارف ، بالغ بر 17 میلیون و 32 هزار و 332 میلیارد و 270 میلیون ریال است .
همچنین منابع عمومی بیش از 4 میلیون و 77 هزار و 137 میلیارد و یک میلیون ریال و درآمد اختصاصی وزارتخانه ها و موسسات دولتی بیش از 709 هزار و 126 میلیارد و 827 میلیون ریال است .
در این میان بودجه دانشگاه ها به عنوان یکی از موضوعات اصلی موردتوجه بوده است که با توجه به وابستگی دانشگاه های دولتی به بودجه سالانه ، هر نوع تغییری با واکنش له یا علیه از سوی مسئولان دانشگاه ها همراه می شود .
این مساله آنجایی مهم است که در نشست اخیر روسای دانشگاه ها ، دغدغه اصلی هزینه های دانشگاه داری مطرح شد .
رئیس دانشگاه تهران در شهریور سال جاری در جمع روسای دانشگاه ها به این موضوع اشاره می کند و می گوید : «متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای است که بزرگ ترین دغدغه رئیس دانشگاه به موضوعاتی نظیر خوابگاه ، تغذیه ، افزایش نرخ ارز در بازار و سایر هزینه های جاری تبدیل شده است .
درحالی که در سایر دانشگاه های دنیا این موضوعات ، جزء مسائل بسیار پیش پاافتاده ای به حساب می آید .
» این حرف نشان می دهد که دانشگاه های دولتی بیش از آنچه به نظر می رسد به بودجه دولت امیدوار هستند؛ بودجه ای که در سال 97 ، 16درصدی هم افزایش داشته است اما گویی شرایط خاص وضعیت اقتصادی کشور به دانشگاه ها نیز سرایت کرده و دیگر خبری از بودجه های کلان نیست .
البته نباید این موضوع را فراموش کرد که بخش عمده ای از بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی و مباحث مربوط به خوابگاه و تغذیه دانشجویان می شود و بخش کمی از آن به مسائل کاربردی مانند پژوهش اختصاص می یابد .
حال بودجه ای دانشگاه ها در سال آینده دخوب نیست ! به رغم اینکه بودجه دانشگاه ها در سال 97 ، بودجه نسبتا متناسبی بود و تنها بعد از نوسانات بازار ارز ، صدای روسای دانشگاه ها درخصوص مسائل بودجه ای بلند شد؛ اما بررسی لایحه بودجه 98 نشان می دهد وضعیت بودجه ای دانشگاه ها با درنظر گرفتن تورم نه تنها شرایط خوبی ندارد بلکه شاید کفاف برخی نیازهای دانشگاه ها را نیز ندهد .
البته لایحه بودجه در کنار بودجه مصوب دانشگاه ها ، بخشی را نیز به عنوان تملک دارایی های سرمایه ای درنظر گرفته است که دولت در آن تاکید کرده درصورت تحقق این دارایی ها ، می تواند بودجه بیشتری را در اختیار دانشگاه ها بگذارد .
اما آنچه به عنوان بودجه برآوردی سال 98 در لایحه بودجه آمده ، نشان می دهد وضعیت بودجه ای دانشگاه ها چندان مناسب نیست .
برای بررسی دقیق تر بودجه دانشگاه ها سراغ 10 دانشگاهی رفتیم که روسای آنها طی چند ماه اخیر بیشترین دغدغه را در بحث بودجه ای داشته اند؛ دانشگاه های تهران ، شهیدبهشتی ، صنعتی شریف ، امیرکبیر ، تربیت مدرس ، علم و صنعت ، علامه طباطبایی ، الزهرا ، شهیدچمران اهواز و بوعلی سینا دانشگاه هایی هستند که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند .
دانشگاه هایی که از چندین ماه پیش روسای آنها جلسات متعددی را با معاون اول رئیس جمهور برگزار کرده اند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/10/10
جلساتی که این امید را به آنها می داد که گویی قرار است اتفاقات خوبی در حل مشکلات مالی آنها رخ دهد .
در بررسی های صورت گرفته درباره بودجه کل و بودجه پژوهشی این دانشگاه ها به نکات جالبی رسیدیم .
هرچند اگر بحث تورم را در بودجه امسال دانشگاه ها لحاظ کنیم ، باید بگوییم رشد بودجه دانشگاه ها چندان هم قابل توجه نیست؛ اما نکته جالب توجه دیگر در لایحه بودجه امسال مبلغ درنظر گرفته شده برای امر پژوهشی دانشگاه هاست؛ بودجه ای که به رغم افزایش نسبی آن در دانشگاه ها جز دانشگاه صنعتی شریف _ که سهم بودجه پژوهشی آن بیش از 30 درصد است_ مابقی کمتر از 20 درصد از بودجه کل شان به بحث پژوهش اختصاص داده شده است .
بودجه پژوهشی که خود ذیل سه سرفصل برنامه پژوهش های پایه ای دانشگاهی ، برنامه پژوهش های توسعه ای دانشگاهی و برنامه پژوهش های کاربردی تعریف می شود .
با این حال برای تعدادی از دانشگاه ها بودجه ای در حوزه پژوهش های کاربردی نیز اختصاص پیدا نکرده است .
درحقیقت نگاه آماری به بودجه دانشگاه ها نشان می دهد بودجه پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس 19 درصد ، علم و صنعت 18 درصد ، علامه طباطبایی 11 درصد ، شهیدچمران اهواز 14 درصد ، بوعلی سینا 6 درصد ، امیرکبیر 17 درصد ، تهران 9 درصد ، صنعتی شریف 32 درصد و شهیدبهشتی 15 درصد از کل بودجه است که دانشگاه ها با این بودجه باید کارهای مختلفی اعم از اعطای پژوهانه به اعضای هیات علمی (گرنت) ، حمایت از پژوهش های پایه ای ، اعزام به فرصت های مطالعاتی (داخلی و خارجی) ، حمایت از پایان نامه ها ، ارائه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات ، تامین کتاب و نشریات علمی و پایگاه های اطلاعاتی ، برگزاری همایش های علمی و پژوهشی حمایت از پژوهش های توسعه ای ، عقد قراردادهای پژوهشی توسعه ای با دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی و حمایت از پژوهش های کاربردی را در سه سرفصل درنظر گرفته شده انجام دهند .
از سوی دیگر بودجه کلی دانشگاه ها نیز نسبت به سال گذشته جز بودجه دانشگاه تهران که افزایش نسبتا چشمگیری داشته و 100 میلیارد تومان به آن اضافه شده؛ درباره مابقی دانشگاه ها تغییر چندان زیادی نداشته است؛ به طور مثال دانشگاه شهیدبهشتی برای سال 97 ، سه میلیون و 669 هزار میلیون ریال و برای سال آینده سه میلیون و 924 هزار و 837 میلیون ریال بودجه خواهد داشت .
دانشگاه امیرکبیر نیز برای 97 ، دو میلیون و 760 هزار میلیون ریال و برای سال آینده دو میلیون و 867 هزار و 196 میلیون ریال بودجه خواهد داشت و بالطبع عدم افزایش چشمگیر بودجه درباره فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها نیز صدق می کند ، موضوعی که قطعا با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ، نمی توان انتظار چندانی از دانشگاه ها در حوزه های پژوهشی داشت .
بودجه پژوهشی دانشگاه ها هیچ برخی نهادهای خاص خیلی ! دانشگاه ها هرچند نتوانستند آن طور که باید از لایحه بودجه سال آتی کشور سهمی داشته باشند اما در طرف دیگر ماجرا بودجه پژوهشی برخی دستگاه ها و نهادها که از قضا جزء ارکان تنظیم کننده بودجه سالیانه کشور نیز هستند ، افزایش قابل توجهی داشته و بعضا چندبرابر شده اند .
نهادهایی که نه تنها تعداد پژوهش های سالیانه آنها چندان زیاد نیست بلکه الزامی برای ورود به حوزه پژوهش های کاربردی نیز ندارند .
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به ریاست کاظم جلالی و بخش برنامه پژوهشی سازمان برنامه و بودجه کشور به ریاست محمدباقر نوبخت که شامل برنامه پژوهش های کاربردی ، انجام پژوهش های اجتماعی و اقتصادی است بودجه های قابل توجهی را در لایحه بودجه سال آینده دارند .
به طوری که مرکز پژوهش های مجلس برای امسال 459 هزار و 826 میلیون ریال بودجه داشته که این میزان برای سال آینده به 682 هزار و 540 میلیون ریال رسیده است .
همچنین امسال 39 هزار و 500 میلیون ریال بودجه برای انجام فعالیت های پژوهشی سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا کرده که این رقم در لایحه بودجه 98 ، به 79 هزار و 294 میلیون ریال رسیده است .
البته موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی که در لایحه بودجه ذیل سازمان برنامه و بودجه کشور قرار دارد و مسعود نیلی نیز ریاست آن را برعهده دارد ، توانسته در لایحه بودجه امسال 410 هزار میلیون ریال اعتبار داشته باشد ، درحالی که این رقم برای بودجه 97 ، 331 هزار و 550 میلیون ریال بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/10/10

سهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از بودجه 98؛ یک قطره ! شاید دانشگاه های کشور نتوانسته باشند به رغم همه رایزنی هایی که پیش از تنظیم لایحه بودجه با معاون اول رئیس جمهور داشته اند ، به بودجه متناسب خود دست یابند اما بودجه هیچ کدام از دانشگاه ها نسبت به امسال کاهش هم نداشته ، درحالی که یکی از نهادهای مهم و تاثیرگذار در حوزه آموزش عالی یعنی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نه تنها افزایش بودجه ای را شاهد نبوده بلکه اعتبارات این معاونت که ذیل نهاد ریاست جمهوری فعالیت می کند ، کاهش قابل تاملی داشته است؛ کاهشی که شاید بتوان آن را اقدامی چشمگیر نیز دانست و کاهش حدودا 100 میلیارد تومانی اعتبارات این معاونت موضوعی نیست که به راحتی بتوان چشم ها را بر آن بست .
در ذیل با نمودارهای مختلف تفاوت بودجه ای دانشگاه ها ، بودجه پژوهشی آنها و مراکز ذکرشده را نشان داده ایم .
نمودارهایی که به وضوح تفاوت توزیع بودجه برای انجام فعالیت های پژوهشی بین دانشگاه ها و مراکزی چون پژوهش های مجلس و سازمان برنامه و بودجه را نشان می دهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10
> حادثه تصادف اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و جان باختن ده نفر در این حادثه ، بار دیگر موضوع مدیریت بر این دانشگاه را در محور تحلیلها قرار داده است .
چراکه دانشگاه آزاد اسلامی با روی کار آمدن "علی اکبر ولایتی" در حوزه مدیریت دستخوش تحولاتی شد که عموما از دیدگاه کارشناسان ، این تغییر و تحولات جنبه سیاسی داشته است .
داوود محمدی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، در گفت وگو با "مردم سالاری آنلاین" می گوید : "آقای ولایتی باید در قبال سانحه دردناک پیش آمده در دانشگاه پاسخگو باشد . "
> حادثه تصادف اتوبوس در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و جان باختن ده نفر در این حادثه ، بار دیگر موضوع مدیریت بر این دانشگاه را در محور تحلیلها قرار داده است .
چراکه دانشگاه آزاد اسلامی با روی کار آمدن علی اکبر ولایتی در حوزه مدیریت دستخوش تحولاتی شد که عموما از دیدگاه کارشناسان ، این تغییر و تحولات جنبه سیاسی داشته است .
داوود محمدی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، در گفت وگو با مردم سالاری آنلاین می گوید : آقای ولایتی باید در قبال سانحه دردناک پیش آمده در دانشگاه پاسخگو باشد .
محمدی تصریح کرد کمیسیون آموزش مجلس از ولایتی باید دعوت به عمل آورد تا با حضور در کمیسیون به مردم و نمایندگان پاسخ بدهد .
این نماینده مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی گفت : این اساسنامه می تواند مورد بررسی مجدد قرار بگیرد .
به گفته او در حال حاضر دانشگاه آزاد هیچگونه حرف شنوی از وزارت علوم ندارد .
در این گفت وگو از نواقص مدیریتی دانشگاه آزاد ، تاثیرات تغییر مدیران بر سانحه دانشگاه آزاد ، چند شغله بودن علی اکبر ولایتی و سوء تاثیر این موضوع بر مدیریت او بر دانشگاه آزاد و همچنین از نتایج انقلاب فرهنگی بر جامعه ی دانشگاهی کشور سخن به میان آمده است .
گفت و گوی صریح مردم سالاری آنلاین با داوود محمدی را بخوانید : در محیط آموزشی کشور هر از چندگاهی شاهد وقوع اتفاقات ناگوار و تلخی هستیم .
از فوت دانش آموزان زاهدانی تا دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات نمونه این حوادث تلخ هستند .
چرا این همه اتفاق ناگوار باید در محیط آموزشی ایران رخ بدهد؟ اتفاقی که در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات رخ داد بسیار تلخ بود .
جا دارد به خانواده های این عزیزان تسلیت بگویم .
امیدوارم حال مصدومین هر چه زودتر خوب شود .
چند روز پیش هم در مدرسه ای در زاهدان آتش سوزی اتفاق افتاد که بسیار دردناک و تلخ بود .
این وقایع فیزیکی شرایط بسیار ناخوشی را در کشور ایجاد کرد .
این مشکلات به دلیل عدم نظارت و مدیریت صحیح رخ داده است .
قطعا در هر دو مورد باید مسئولان مربوطه جوابگو باشند .
بنابه گزارشها ، وسیله حمل و نقل دانشجویان دانشگاه آزاد ، از ایمنی لازم برخوردار نبوده است .
برای جابجایی افرادی که آینده علمی کشور را می سازند ، چرا باید از این قطعا افراد مسئول ، از رییس دانشگاه تا بخش معاونت و همچنین مسئول حمل و نقل دانشگاه باید پاسخگو باشند .
مساله مهم در مدیریت آموزشی ، ثبات مدیریت است .
در دو سال اخیر در دانشگاه آزاد ، شاهد تغییرات مدیریتی بوده ایم .
باید سوال کنیم که معیار برای تغییرات مدیریتی پی در پی چه بوده است؟ آیا این تغییرات سیاسی بوده اند؟ باید محیط های آموزشی کشور به دور از گزینش های سیاسی اداره شوند .
افراد و مدیران توانمندی که به ساختار نظام معتقد هستند ، ولو با هر سلیقه ای باید وارد کار و عرصه مدیریت شوند .
اما متاسفانه در دو سال اخیر در مورد دانشگاه آزاد به جهت تغییرات مدیریتی ، حد نظارت و کیفیت مدیریتی آن کاسته شد وسیله غیر ایمن استفاده کنند؟ برخی در دامنه کوه دانشگاه تاسیس کرده اند که این خود جای تحلیل و تفحص دارد .
آیا در دامنه کوه می شود دانشگاه تاسیس کرد؟ با چنین شرایطی رفت و آمد در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات بسیار مشکل است و نیاز به وسیله حمل و نقل ایمن دارد .
قطعا افراد مسئول ، از رییس دانشگاه تا بخش معاونت و همچنین مسئول حمل و نقل دانشگاه باید پاسخگو باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10

مساله مهم در مدیریت آموزشی ، ثبات مدیریت است .
در دو سال اخیر در دانشگاه آزاد ، شاهد تغییرات مدیریتی بوده ایم .
باید سوال کنیم که معیار برای تغییرات مدیریتی پی در پی چه بوده است؟ آیا این تغییرات سیاسی بوده اند؟ باید محیط های آموزشی کشور به دور از گزینش های سیاسی اداره شوند .
افراد و مدیران توانمندی که به ساختار نظام معتقد هستند ، ولو با هر سلیقه ای باید وارد کار و عرصه مدیریت شوند .
اما متاسفانه در دو سال اخیر در مورد دانشگاه آزاد به جهت تغییرات مدیریتی ، حد نظارت و کیفیت مدیریتی آن کاسته شد .
امید است هر چه زودتر این مشکل حل و فصل شود .
در خصوص آموزش و پرورش هم نیاز به ثبات مدیریتی داریم .
آموزش و پرورش نیز به خاطر عدم ثبات مدیریتی دچار مشکل شده است .
احساس می شود انتخاب های موجود بر اساس توانمندی و شایستگی افراد نیست .
معتقدم ثبات مدیریتی در این بخش از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است .
مدیران باید ثبات داشته باشند تا بتوانند فضای فیزیکی و علمی را رصد و بررسی کنند .
اتفاقاتی که در چند ماهه ی اخیر رخ داده به جهت نبود دقت لازم است که به نوبه خود این موضوع به انتخاب نوع مدیران باز می گردد .
استفاده از سیستم گرمایشی که به هیچ وجه استانداردهای لازم را نداشته و همچنین محیطی که جهت آموزش علمی مناسب نبوده ، باعث اتفاق تلخ زاهدان شد .
مطمئنا این موضوع به جهت سوء مدیریت بود .
باید افراد مقصر به جامعه معرفی و با آنها برخورد شود .
انتخاب مدیران باید بر اساس شایستگی و توانمندی باشد نه بر اساس نگاه های سیاسی و جناحی .
نگاه سیاسی نباید معیار انتخاب مدیران آموزشی شود .
به نظر شما رخداد تلخ دانشگاه آزاد ، تا چه میزان با نگاهی که بدان اشاره داشتید ارتباط دارد؟ به هر حال بحث انتخاب مدیران در چند سال اخیر در این دانشگاه حساس شده است .
البته حادثه به وجود آمده را باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد .
مشخصا مدیران این دانشگاه باید ما به عنوان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بایستی در جریان اتفاقاتی که در دانشگاه آزاد رخ می دهد قرار بگیریم .
بارها اعتراض کرده ایم که مدیریت دانشگاه (شخص آقای ولایتی) باید ماهیت و دلایل تغییرات را در اختیار ما قرار بدهد .
باید از ایشان بخواهیم که به مجلس بیاید و پاسخ بدهد .
کمیسیون آموزش و تحقیقات باید از آقای ولایتی دعوت کند .
در کمیسیون این موضوع را مطرح می کنیم که آقای ولایتی باید به مجلس بیاید و پاسخ بدهد .
ایشان باید در این خصوص پاسخگو باشد مورد بازخواست قرار بگیرند و با فرد خاطی برخورد شود .
به جهت تغییرات مدیریت ، من تصور نمی کنم مدیران مربوطه فرصت بررسی مشکلات دانشگاه را داشته اند .
تغییرات مدیریتی در زمان رییس پیشین دانشگاه نیز وجود داشت که ما البته به این تغییرات که باعث مشکلاتی شده بود ، اعتراض کردیم .
این اعتراضات به رییش دانشگاه آزاد منتقل شده بود .
به هر حال این تغییرات موثر است و منجر به عدم ثبات مدیریت می شود .
اما در این واقعه خاص باید بیشتر بررسی شود که ببینیم این تغییرات چگونه سوء تاثیراتی از خود بر جای گذاشته است .
در برخی مواقع انتخاب های ما منطقی نیست .
با آمدن آقای علی اکبر ولایتی چنین به نظر می رسد که فضای دانشگاه آزاد یک قدم از فضای آموزشی کشور فاصله گرفت و دچار حواشی شد .
به عنوان مثال ظرف زمان کوتاهی چندین بار رییس دانشگاه تغییر کرد .
ما به هیچ عنوان این تغییرات را نمی پذیریم .
این تصمیمات مورد اعتراض ما هم واقع شده است .
ما به عنوان اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بایستی در جریان اتفاقاتی که در دانشگاه آزاد رخ می دهد قرار بگیریم .
بارها اعتراض کرده ایم که مدیریت دانشگاه (شخص آقای ولایتی) باید ماهیت و دلایل تغییرات را در اختیار ما قرار بدهد .
متاسفانه اکنون این مشکلات به وجود آمده است .
امیدواریم هر چه زودتر این موضوعات شفاف سازی شود .
آیا مجلس می تواند از آقای علی اکبر ولایتی دعوت کند تا در خصوص این حادثه به مردم و نمایندگان مردم پاسخ بدهد؟ این کار باید حتما صورت بگیرد .
باید از ایشان بخواهیم که به مجلس بیاید و پاسخ بدهد .
کمیسیون آموزش و تحقیقات باید از آقای ولایتی دعوت کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10

در کمیسیون این موضوع را مطرح می کنیم که آقای ولایتی باید به مجلس بیاید و پاسخ بدهد .
پس به نظر شما شخص آقای علی اکبر ولایتی باید پاسخگوی مشکلات دانشگاه آزاد و بخصوص سانحه ای که در آن 8 نفر از دانشجویان کشور و دو نفر دیگر فوت شدند باشد .
بله همینگونه است .
ایشان باید در این خصوص پاسخگو باشد .
ایشان باید به ما پاسخ بدهد .
در کمیسیون آمورش و تحقیقات این مساله را مطرح خواهیم کرد .
از الزام فاصله گرفتن فضای آموزشی کشور ، از نگاه سیاسی صحبت کردید .
آیا احساس نمی کنید با آمدن آقای ولایتی ، فضای دانشگاه آزاد ، بخصوص در حیطه انتخاب مدیران بیشتر سیاسی شده است؟ البته کسی که در حیطه مدیریت وارد می‎شود باید از توان جسمی و علمی و ذهنی لازم برخوردار باشد .
او باید توان اجرایی داشته باشد .
با این شرایط چگونه می توان یک فرد چند شغله را رییس دانشگاه کرد؟ دانشگاه آزاد که یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا است ، مدیریت ویژه ای می طلبداین در حالی است که مدیریت این دانشگاه ، دارای مسئولیت های مختلفی هم است .
این همه شغل و مسئولیت که در یک فرد جمع شود امروزه در دنیای ما مورد قبول نیست آقای ولایتی صرف نظر از جناح سیاسی اش ، شخصیت برجسته ای در حوزه سیاسی کشور محسوب می شود .
او سوابق زیادی در حوزه سیاست دارد .
از وزارت امور خارجه تا مشاور سیاسی رهبر انقلاب .
با توجه به سوابق سیاسی و اجرایی ایشان ، توقع داشتیم دانشگاه آزاد بهتر از گذشته اداره شود .
در زمان آقای ولایتی باید این اتفاق رخ می داد .
اما تا این لحظه این شرایط در دانشگاه آزاد محقق نشده است .
شما از تجربه آقای ولایتی صحبت کردید .
اما همانطور که اشاره داشتید ، ایشان در مدیریت دانشگاه آزاد ان چنانکه باید موفق عمل نکردند .
علت را چگونه ارزیابی می کنید؟ بله؛ ایشان تجربه کافی داشته اند .
من معتقدم که این مساله حتما باید بررسی شود .
منتها به هر حال انتظاری که ما از ایشان داشتیم ، اتفاق نیفتاد .
لذا باید این روند مدیریتی ایشان در کمیسیون آموزشی مجلس مورد بررسی قرار گیرد .
البته ایشان از لحاظ مدیریتی و تجربه و همچنین جایگاه سیاسی ، دارای تجارب مفیدی هستند .
شخصیت علمی ایشان در حوزه های علوم انسانی مناسب ارزیابی می شود .
آقای ولایتی فرد صاحب نظری هم است .
از قضا در حوزه علمی و اجرایی تجارب خوبی هم دارند .
اما به هر حال برای انتخاب مدیر ، اصولی را باید مد نظر قرار داد که آقای ولایتی شرایط انتخاب را به لحاظ اجرایی و علمی دارا بودند .
صحبت من این است که به لحاظ عینی و با توجه به سوابق گذشته ایشان ، نمی توان گفت که این گزینه اشتباه بود .
اما با توجه به شرایط کنونی می توانیم بگوییم که عدم موفقیت آقای ولایتی در مدیریت دانشگاه آزاد مشهود است و نمی توان آنرا کتمان کرد .
این موضوع (عدم موفقیت ایشان) عیان و آشکار است .
به نظر شما تعدد مشاغل علی اکبر ولایتی بر نوع مدیریتشان در دانشگاه آزاد تاثیر داشته است؟ امروزه حوزه مدیریت بسیار پیچیده است .
دانشگاه های ما باید در تراز جهانی حرکت کنند .
اکنون علوم در حال گسترده تر شدن هستند .
تعدد رشته های بین رشته ای در حال افزایش است .
روز به روز شاهد گسترش مباحث علمی در دنیای علم هستیم .
لذا کسی که در حیطه مدیریت وارد می شود باید از توان جسمی و علمی و ذهنی لازمی برخوردار باشد .
او باید توان اجرایی داشته باشد .
با این شرایط چگونه می توان یک فرد چند شغله را رییس دانشگاه کرد؟ دانشگاه آزاد که یکی از بزرگترین دانشگاه های دنیا است ، مدیریت ویژه ای می طلبد .
به لحاظ قانونی دانشگاه آزاد باید از وزارت علوم تبعیت کند و زیر نظر این وزارتخانه باشد .
ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بارها این موضوع را مطرح کرده ایم .
ولی متاسفانه اینچنین نیست .
دانشگاه آزاد احساس می‎کند کار خودش را باید انجام بدهد و به وزارت علوم توجهی نمی کند .
وزارت علوم باید به تحصیلات عالیه ی کشور نظارت کند .
دانشگاه آزاد نباید مستثنی از این امر باشد در مقطع اخیر دانشگاه آزاد با مشکل جذب دانشجو و نهایتا با مشکلات مالی روبرو شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10

این شرایط ، مدیریت خاصی می خواهد .
این در حالی است که مدیریت این دانشگاه ، دارای مسئولیت های مختلفی هم است .
این همه شغل و مسئولیت که در یک فرد جمع شود امروزه در دنیای ما مورد قبول نیست .
از اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی هم صحبت کنیم .
آبا موافق تغییر اساسنامه هستید؟ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی باید بازبینی شود .
دانشگاه آزاد بر اساس یک سری اصول به وجود آمد .
حتی در زمان رژیم قبل هم ما دانشگاه آزاد داشتیم .
بعدها این دانشگاه با توقعات و اهداف جدید در کشور تاسیس شد .
بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت .
بعد از انقلاب در قالب دانشگاه آزاد اسلامی این روند پیگیری شد .
حضرت امام بر تاسیس دانشگاه نیز تاکید کردند .
در ابتدا باید یک آسیب شناسی جدی در دانشگاه صورت بگیرد .
باید ساختار کنونی دانشگاه را بررسی کنیم .
اگر تغییری در دانشگاه صورت گرفته (که اتفاقا به وفور هم صورت گرفته است) باید ببینیم این تغییرات بر چه اساسی بوده است .
هدف از تغییرات چه بوده است؟ این موارد را باید بررسی کنیم تا بتوانیم ساختارشناسی متناسبی از اوضاع داشته باشیم .
بعضا دانشگاه آزاد را با سایر دانشگاه های بزرگ کشور مقایسه می کنند .
به عنوان مثال می گویند دانشگاه آزاد را در حد سایر دانشگاه های بزرگ ایران ارتقا علمی ببخشیم .
این قیاس درست نیست .
این به عنوان یک سخن شاید مطلوب و زیبا باشد؛ اما این سخن در محتوا کاملا غلط است .
اهداف دو دانشگاه آزاد و سراسری (مثلا دانشگاه تهران یا صنعتی شریف) متفاوت است .
در تمام کشورها دانشگاه های متفاوت با کارکردهای گوناگونی وجود دارد .
دانشگاه ها در جهان طبقه بندی می شوند .
دانشگاه آزاد نیز همینگونه است .
باید این موضوع را مد نظر قرار بدهیم .
فردی که مدیر می شود باید با این فضا آشنا باشد تا اهداف را به خوبی دنبال کند .
یکی از اشتباهاتی که در دانشگاه آزاد رخ می دهد این است که مدیران این دانشگاه از خارج دانشگاه می آیند .
فردی که فضای دانشگاه را نمی شناسد نمی تواند اهداف دانشگاه را به فرجام برساند .
تغییر اساسنامه هیچ ایرادی ندارد .
به مرور زمان ممکن است آسیب هایی در مساله ی خاصی به وجود آید که برای رفع این مشکلات باید یک قانون را تغییر داد .
به نظر من این موضوع هیچ اشکالی ندارد .
در حال حاضر من زمانی فرماندار بودم .
سخن یکی از افراد که قصد راه اندازی یک واحد دانشگاه آزاد را داشت شنیدنی بود .
از او پرسیدم چرا می خواهید دانشگاه تاسیس کنید؟ به من پاسخ داد "به هر حال جوانان شهرمان کارت دانشجویی در جیب شان باشد و بدان افتخار کنند ! " البته ایرادی هم به او وارد نیست .
او هم جوانان بیکار شهر خود را می دید و می خواست برای آنها کاری انجام دهد .
بعضا هدف از تاسیس واحدهای دانشگاهی چنین نگاه هایی است دانشگاه آزاد اسلامی از وزارت علوم تبعیت دارد؟ به لحاظ قانونی این دانشگاه باید از وزارت علوم تبعیت کند و زیر نظر این وزارتخانه باشد .
ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بارها این موضوع را مطرح کرده ایم .
ولی متاسفانه اینچنین نیست .
دانشگاه آزاد احساس می کند کار خودش را باید انجام بدهد و به وزارت علوم توجهی نمی کند .
وزارت علوم باید به تحصیلات عالیه ی کشور نظارت کند .
دانشگاه آزاد نباید مستثنی از این امر باشد .
در چند سال اخیر شاهد توسعه دانشگاه های کشور بودیم .
دانشگاه پیام نور نمونه دیگری از این دانشگاه ها است .
این دانشگاه ها ضمن مطالعه کارشناسی تاسیس نشده اند و با مشکلاتی مواجه هستند .
دانشگاه علمی کاربردی هم همینگونه است .
این دانشگاه ها باید تعدادی از واحدهای خود را تعطیل کنند .
به نظر شما مجموعه این دانشگاه ها با هدف کاهش آمار بیکاری راه اندازی نشد ند؟ من زمانی فرماندار بودم .
سخن یکی از افراد که قصد راه اندازی یک واحد دانشگاه آزاد را داشت شنیدنی بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
عضو کمیسیون + وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10

از او پرسیدم چرا می خواهید دانشگاه تاسیس کنید؟ به من پاسخ داد به هر حال جوانان شهرمان کارت دانشجویی در جیب شان باشد و بدان افتخار کنند ! البته ایرادی هم به او وارد نیست .
او هم جوانان بیکار شهر خود را می دید و می خواست برای آنها کاری انجام دهد .
بعضا هدف از تاسیس واحدهای دانشگاهی چنین نگاه هایی است .
از طرفی دانشگاه های ما کارآفرین نیستند .
دانشجویان ما مهارت نمی آموزند .
دانشگاه فنی و حرفه ای بجای اینکه پرمحتواتر شود ، روزبه روز ضعیف تر شد .
آنها سرمایه زیادی جذب کردند؛ اما شاهد مستهلک شدن آن بودیم .
بعدا دانشگاه علمی کاربردی را تاسیس کردند که حتی 30 درصد هم برای کشور مفید نبود .
ما با مطالعه و دقت کار نکردیم .
در کشورهای غربی به محض فارغ التحصیل شدن ، افراد وارد بازار کار عملی می شوند؛ چرا که مهارت آموخته اند؛ عمل و کار آموخته اند .
در کدام دانشگاه ایران اوضاع اینگونه است؟ البته به لحاظ نظری ما توانمندیم .
در المپیادهای خارج از کشور هم ، رتبه و مقام خوب کسب می کنیم .
دانشجویان ما در دانشگاه های خارج کشور هم جذب می شوند .
ولی در عمل و فعالیت ما مشکل داریم .
استعداد افراد را ما اینگونه از بین می بریم .
گفت وگو : سید مسعود آریادوست.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/10
> تلاش «امیدی»ها برای پاسخگو کردن دانشگاه آزادمعصومه معظمیسانحه اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی سه شنبه هفته گذشته جان 10 نفر از دانشجویان این دانشگاه را گرفت و خانواده های زیادی را داغدار کرد.
> تلاش «امیدی»ها برای پاسخگو کردن دانشگاه آزادمعصومه معظمیسانحه اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی سه شنبه هفته گذشته جان 10 نفر از دانشجویان این دانشگاه را گرفت و خانواده های زیادی را داغدار کرد .
موضوعی که به دلیل فرسودگی اتوبوس رخ داد و هیچ کسی توضیح نداد که این همه شهریه که از دانشجویان دانشگاه آزاد گرفته می شود کجا و چطور هزینه می شود که از چنین اتوبوس های فرسوده و از رده خارجی برای حمل و نقل دانشجویان در آن پیچ و تاب دانشگاه که کم از پیچ جاده های شمال ندارد استفاده می شود .
اتوبوس مرگی که هیچ یک از مسئولان دانشگاه جرئت نمی کنند حتی یک بار خودشان برای رفت و آمد بین دانشکده ها از آنها استفاده کنند .
موضوعی که با گذشت نزدیک به یک هفته از آن حادثه دلخراش و تجمع اعتراضی دانشجویانی که خواستار استعفا و عذرخواهی مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد و محاکمه آنها شدند ، همه آنها راه سکوت را در پیش گرفته و هیچ واکنشی به اعتراضات دانشجویان و خانواده قربانیان حادثه نداشته اند .
همین امر باعث شد که هیئت رئیسه فراکسیون امید وارد عمل شده و طی نامه ای از علی لاریجانی ، رئیس مجلس بخواهند که روز سه شنبه هفته جاری موضوع حادثه دانشگاه آزاد را با حضور مسئولان ارشد این دانشگاه بررسی کنند .
فاطمه سعیدی ، سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به جلسه صبح روز یکشنبه هیئت رئیسه فراکسیون امید اعلام کرد که در این جلسه مقرر شد طی نامه ای از رئیس مجلس درخواست شود تا مسئولان ارشد دانشگاه آزاد در جلسه روز سه شنبه هفته جاری مجلس حاضر شوند و یک ساعت از وقت مجلس به بررسی این حادثه اختصاص یابد .
از طرفی علی لاریجانی ، رئیس مجلس نیز صبح روز گذشته از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواست هر چه سریعتر به اتفاق رخ داده ورود و مقصرین را شناسایی کند .
همه تلاش ها برای نظارت و پاسخگو کردن دانشگاه آزاد به نمایندگان ملت پیش از این بهرام پارسایی ، عضو فراکسیون امید و سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس طی مصاحبه ای با «ابتکار» به بیان پیشنهاد طرحی برای پاسخگو کردن دانشگاه آزاد اسلامی به مجلس در قالب زیر مجموعه قرار گرفتن وزارت علوم صحبت کرده بود .
او تاکید داشت که کمیسیون آموزش باید این موضوع را پیگیری و با تهیه طرحی و ارائه آن به مجلس ، در اسرع وقت دانشگاه آزاد را برای پاسخگو کردن به مجلس ملزم کند .
نماینده مردم شیراز در مجلس همچنین در ادامه پیشنهاد مطرح شده و به دنبال مطالبه هیئت رئیسه فراکسیون امید از رئیس مجلس ، در گفت وگو با «ابتکار» تصریح کرد : «درخواست فراکسیون امید در راستای تعهدی است که به عنوان نماینده مردم در قبال آنها دارد ولی به نظرم باید تدبیری فراتر از این موضوع اندیشیده شود .
» مسعود رضایی ، دیگر عضو فراکسیون امید هم در این باره به «ابتکار» گفت : « ضرورت پاسخگویی مسئولان دانشگاه آزاد یک امر واجب است و هر دستگاه و سازمانی باید مکلف باشد به اذهان عمومی خصوصا به مجلس و نمایندگان مردم پاسخ دهند .
» ابوالفضل سروش ، نماینده مردم تهران در خانه ملت هم با اشاره به اتفاقی که در دانشگاه علوم و تحقیقات رخ داده است به «ابتکار» گفت : «موضوع بسیار مهمی در کشور اتفاق افتاده است و هر وقت بخواهید به عمق یک فاجعه پی ببرید باید خودتان را جای خانواده و نزدیکان آن افراد حادثه دیده قرار دهید .
» این عضو فراکسیون امید با انتقاد از شرایط فعلی تاکید کرد : « مسئولان کشور بالاخره باید یک جایی درس بگیرند؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/10
تا کی باید تلفات بدهیم و ضرر و آسیب ببینیم و شاهد بی کفایتی مسئولان و آتش سوزی مدارس و تصادفات جاده ای و سقوط هواپیما و سانحه رانندگی دانش آموزی و دانشجویی و .
باشیم و کسی هم نسبت به این اتفاقات پاسخگو نباشد و درس عبرت هم نگیریم؟ ! همه این اتفاقات ناشی از ضعف مدیریتی است و باید بالاخره جایی این ضعف ها تمام شود .
» رضایی هم با تاکید بر ضعف مدیریتی در دانشگاه آزاد به «ابتکار» گفت : «از بدو تاسیس دانشگاه آزاد تا کنون شاهد رشد آن از نظر کمی و کیفی بوده ام ولی متاسفانه نه بخش خصوصی ما بخش خصوصی است و نه بخش دولتی ما بخش دولتی واقعی است .
یعنی مرزبندی ها مشخص نیست و تداخل وظایف داریم .
اگر دانشگاه آزاد دانشگاه خصوصی است ، پس باید فقط هیئت امنا داشته باشند و خودشان تصمیم گیرنده باشند و هیچ دخالت و نظارت دولتی در آن وجود نداشته باشد مگر نظارت مجلس که نمایندگان مردم هستند .
» توجه صرف به کمیت و بی توجهی به کیفیتنمایندگان گفت وگو کننده با «ابتکار» به ضعف مدیریتی دانشگاه آزاد که تنها به بحث کمیت آن و ساخت و سازهای مدرن و توسعه فیزیکی دانشگاه توجه کرده و به مقوله کیفیت و خدمات رسانی کوچک ترین توجهی نداشته است ، انتقاد کردند .
رضایی در این باره تصریح کرد : «این دانشگاه طی سال های گذشته تاکنون از نظر کمی رشد زیادی داشته و ساختمان های مجلل زیادی دارد ولی از نظر کیفی ، نه از نظر کیفیت آموزشی و نه خدماتی پیشرفتی نداشته است .
معتقدم دانشگاه آزاد باید در این مقطع زمانی دیگر جلوی رشد کمی را بگیرد و به فکر رشد کیفیت آن باشد .
» این نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد : «تعجب می کنم دانشگاهی که از نظر دارایی از قطب های ثروت کشور محسوب می شود هنوز اتوبوس های از رده خارج و فرسوده دارد و در اثر بی دقتی و بی تفاوتی خانواده های زیادی را داغدار کرده است که تاثیر این داغ و آسیب تا سال های سال بر جامعه باقی می ماند .
» شهریه دانشگاه آزاد کجا و چگونه هزینه می شود؟پارسایی هم با تاکید بر بی توجهی مسئولان دانشگاه آزاد نسبت به دانشجویان خود به «ابتکار» گفت : «دانشگاه آزاد به واسطه پول و شهریه همین دانشجویان آنقدر گسترده و عریض و طویل شده است ولی کوچک ترین توجهی به دانشجویان و ارائه خدمات مناسب آموزشی و خدماتی به آنها ندارد و باید دراین باره به مجلس پاسخگو باشد .
تا کنون نظارت مجلس به این مقوله وجود نداشته است ولی لازم است با تهیه طرحی در کمیسیون آموزش مجلس این دانشگاه ملزم به پاسخگویی به نمایندگان مردم شود تا همه بدانند شهریه هایی که تاکنون دریافت کرده است کجا و چگونه هزینه شده است .
»سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس خاطرنشان کرد : «باید تدبیر کاملی اندیشید چرا که دانشگاه آزاد مثل همان نامش خودش را آزاد و رها از هرگونه پاسخگویی می داند و کاملا مستقل و جزیره ای عمل می کند ولی وقت آن رسیده است که کمیسیون آموزش به طور جدی به موضوع ورود کند و مجلس هم قطعا کمک می کند وضعیت دانشگاه آزاد ساماندهی شود و زیر مجموعه وزارت علوم قرار بگیرد تا دیگر کسی خود را مبرا از توضیح و پاسخگویی به مردم نداند .
»حمایت رهبری از مجلس برای تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد البته به گفته سروش ، اساسنامه دانشگاه آزاد به نحوی نوشته شده است که خود را مبرا از پاسخگویی به مجلس می داند ، در حالی که باید مکانیزمی برای پاسخگو کردن مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد به مجلس پیدا شود .
او در این باره به «ابتکار» تاکید کرد : «اساسنامه دانشگاه آزاد ظاهرا اجازه نظارت مجلس را نمی دهد و باید اساسنامه آن تغییر کند و البته برای انجام این کار و حل مشکل ایجاد شده و پاسخگو کردن آنها به مجلس و نظارت بر عملکرد دانشگاه آزاد باید رهبری به موضوع ورود کنند .
مردم از نمایندگان توقع دارند دانشگاه آزادی که اندازه وزارت علوم است ، در قالب طرحی در مجلس در زیر مجموعه وزارت علوم قرار بگیرد تا مجلس بتواند بر آن نظارت داشته باشد و این امر مستلزم دستور رهبری برای تغییر اساسنامه است و ایشان باید دراین باره به مجلس کمک کنند .
» البته پارسایی هم در پاسخ به اینکه اساسنامه دانشگاه آزاد مانع از نظارت مجلس بر آن شده است ، تصریح کرد : «اساسنامه دانشگاه آزاد نمی تواند فراتر از قانون باشد و وقتی مجلس بر اساس نیازی که می بیند قانون تصویب کند ، باید اساسنامه تغییر کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نماینده مردم + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/10

اگر دانشگاه آزاد برای خودش اساسنامه بنویسد و به کسی هم پاسخگو نباشد ، سنگ روی سنگ بند نمی شود .
بنابراین با نظارت بر آن باید مسئولان دانشگاه آزاد را که تاکنون در قبال این حادثه سکوت کرده اند و حتی به خودشان زحمت یک عذرخواهی و همدلی با خانواده های داغدار را نداده اند ، مجبور به پاسخگویی کرد .
» رضایی هم در این باره به «ابتکار» گفت که عدم عذرخواهی مسئولان از مردم یک ضعف فرهنگی است که از گذشته هم در بین مسئولان ما وجود داشته است و باید اصلاح شود .
امروز این نگاه از بالا به پایین و نگاه ارباب رعیتی تغییر کرده و باید نگاه از پایین به بالا باشد چرا که اول باید مردمی وجود داشته باشند تا بتوان به عنوان حاکم بر آن حکومت کرد و دانشجویی باید باشد که دانشگاه هویت پیدا کند .
» نگاه دانشگاه آزاد به دانشجویان به چشم مشتری ! نکته دیگری که در تجمع اعتراضی دانشجویان علوم و تحقیقات وجود داشت حضور یکی از مسئولان دانشگاه در بین دانشجویان بود که وقتی در جمع آنها قرار گرفت گفت : « می خواهم بگویم که حق همیشه با مشتری است» ! کلمه ای که ناشی از نگاه کاسب مآبانه مسئولان دانشگاه آزاد به دانشجو است و او را به عنوان یک مشتری می بیند که باید پولی در قبال دریافت کالایی بپردازد .
کلمه ای که اعتراض بیشتر دانشجویان را به همراه داشت .
پارسایی همچنین در انتقاد از چنین نگاهی از سوی مسئولان دانشگاه آزاد به دانشجو به «ابتکار» گفت : «بیان این جمله و ادبیات از زبان یکی از مسئولان مرکز علمی و دانشگاهی ، گویای دیدشان به زیرمجموعه است .
شاید از منظر علمی و دانشگاهی به دانشجویان نگاه نمی کنند و صرفا از منظر مشتری مداری و درآمدی و توسعه منافع خودشان و دانشگاه به دانشجویان نگاه می کنند که این نگاه دور از انتظار نیست و مایه تاسف است .
» سخنگوی کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه «امکان شکایت درباره این موضوع از طریق کمیسیون اصل 90 صد درصد وجود دارد» ، تاکید کرد : «اگر شکایتی در این باره به کمیسیون برسد قطعا مورد بررسی قرار می گیرد .
» رضایی هم در انتها با انتقاد از سکوت مسئولان دانشگاه آزاد در قبال این ماجرا که باعث شد هیئت رئیسه فراکسیون امید برای پاسخگو کردن آنها از لاریجانی بخواهد روز سه شنبه یک ساعت از وقت مجلس به شنیدن پاسخ مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد اختصاص داده شود ، یادآور شد : «اینکه فراکسیون امید از رئیس مجلس چنین درخواستی داشته است به دلیل سکوت و بی تعهدی مدیران رده بالای دانشگاه آزاد در قبال خواست و مطالبه جامعه و اعتراض دانشجویان این دانشگاه است .
اگر پیش از این خودشان پیش دستی می کردند و با خانواده دانشجویان حادثه اتوبوس مرگ همدردی می کردند ، دیگر نیاز به این کارها نبود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/09
> «خشم ، ناراحتی و اعتراض» ، سه حالت مشترک دیروز دانشجویان دانشگاه آزاد در میدان علوم و تحقیقات بود .
> قانون گروه جامعه «خشم ، ناراحتی و اعتراض» ، سه حالت مشترک دیروز دانشجویان دانشگاه آزاد در میدان علوم و تحقیقات بود .
دانشجویانی که پس از چند روز از حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل همکلاسی ها و رفقای شان ، پیگیر حقوق پایمال شده توسط مسئولان دانشگاه آزاد هستند .
دانشجویان یک صدا استعفای رییس دانشگاه را فریاد می زدند و با اشاره ای مستقیم به رییس چند شغله هیات مدیره دانشگاه ، او را در آشفته بازار مدیریت این روزهای بزرگ ترین دانشگاه خاورمیانه مقصر می دانستند .
دانشجویان دیروز در حالی که یک چشم شان اشک و یک مشت شان خشم از دست دادن رفقای شان بود ، تاکید می کردند که این نه یک تجمع سیاسی که تلاشی برای پیگیری حقوق صنفی دانشجویان است .
حقوقی که به زعم بسیاری از دانشجویان ، کاملا بدیهی و عادی است اما دانشگاه منفعت طلب آزاد در برابر تحقق آن سر باز می زند .
از ایمنی ترددهای دانشگاهی گرفته تا وضعیت اساتید اخراجی و شیوه نامه های عجیب و غریب پوششی در دانشگاه ، دیروز در صداهای اعتراض دانشجویان به گوش می رسید .
از خون همکلاسی های مان نمی گذریم محوطه دانشگاه علوم و تحقیقات از ساعت 10 صبح دیروز ، حضور و صدای اعتراضی جمع زیادی از دانشجویان را به خود دید .
دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به صورت خودجوش در محل پارکینگ اتوبوس های این دانشگاه مستقر شده و با سر دادن شعار و با در دست داشتن بنرها ، نسبت به وضعیت نابسامان حمل و نقل و برخی مسائل دیگر در این دانشگاه اعتراض کردند .
عبور و مرور دانشجویان از در ورودی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در حالی با سختگیری پرسنل انتظامات انجام می شد که در ابتدای ورود به محوطه دانشگاه ، چند حجله کوچک به یاد دانشجویان حادثه دیده واحد علوم و تحقیقات برپا شده و صدای تلاوت قرآن به گوش می رسید .
گفته می شود اتوبوس های دانشگاه تعویض شده اما تقریبا تمام آن ها خالی از مسافر ، مسیر بین دانشکده های دانشگاه را طی می کنند .
یکی از موضوعات مهمی که در اعتراض دیروز دانشجویان از سوی آن ها مطرح شد این بود که هزینه های دریافتی هنگفت بابت شهریه ، کجا می رود و چرا تاکنون به فکر حمل و نقل ایمن برای دانشجویان نبوده اند؟ یکی از دانشجویان که مدام گریه مادر خود را یادآور می شد ، به گروهی از دانشجویان می گفت : حرف سیاسی نداریم ! حرف جان مان است و مسیر دانشگاه گاردریل ندارد .
ایسنا به نقل از مادر «نیلوفر رادمهر» یکی از دانشجویان فوت شده بر اثر سانحه واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان علوم و تحقیقات ، نوشت : «من مادر نیلوفر رادمهر هستم که در این حادثه دخترم از دستم رفت .
مسئولان دانشگاه باید به من پاسخگو باشند و من تا پاسخ نگیرم از اینجا نمی روم و تا حق دخترم را نگیرم آرام نمی شوم .
دانشجویان ما که وارد دانشگاه می شوند بیمه می شوند ، ما هزینه بیمه فرزندان مان را می دهیم ، پس چرا باید اتوبوسی در دانشگاه باشد که هفت سال است بیمه نشده است؟ بنابراین این ها «شهدای علم» هستند و مسئولان دانشگاه باید پاسخگوی ما مادران داغ دیده باشند .
استعفا ، استعفا مهدی طهرانچی ، سرپرست واحد علوم و تحقیقات و علی اکبر ولایتی ، رییس دانشگاه آزاد ، دیروز در نوک پیکان تجمع اعتراضی دانشجویان قرار داشتند که با حضور برخی والدین درگذشتگان برگزار شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/09

«استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و رییس دانشگاه آزاد ، عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و رییس دانشگاه» ، «ساخت یادبود برای عزیزان از دست رفته» ، «استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه» ، «نوسازی ناوگان اتوبوس رانی و تعیین سرعت مجاز و نصب برگه معاینه فنی در اتوبوس و بررسی آن در بازه های زمانی کوتاه و استخدام راننده های با صلاحیت» ، «ساخت حفاظ برای جلوگیری از ریزش کوه و نصب گاردریل در طول مسیر» ، «رایگان شدن یا حداقل کم شدن هزینه آژانس ها» ، «نظارت بهداشتی مداوم بر بوفه ها و راه اندازی بوفه سر پوشیده ابن سینا» و «تعویق امتحانات به دلیل مناسب نبودن اوضاع روحی دانشجویان» ، خواسته هایی بود که دانشجویان در تجمع دیروز به طور رسمی بیان کردند .
طوماری نیز در تایید و مطالبه این خواسته ها از سوی دانشجویان امضا شد .
این حرکت جزو معدود حرکت های اعتراضی در دانشگاه طی سال های اخیر ، خواسته هایی تماما صنفی از سوی دانشجویان از مسئولان این دانشگاه مطالبه می شود .
اعتراض جامعه اسلامی دانشجویان همزمان با برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان علوم و تحقیقات ، جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور نیز دیروز در بیانیه ای با قاطعیت از مسئولین دانشگاه آزاد خواست که ابتدا مسئولان احتمالی حادثه مشخص و مورد محاکمه قرار گیرند؛ چرا که در صورتی که اثبات شود دانشگاه آزاد هر آنچه را که برای امنیت دانشجویان و دانشگاهیان برای مصونیت از خطر لازم بوده ، انجام داده است ، این اتهام ها رفع خواهد شد .
در این بیانیه آمده است : با توجه به موقعیت واحد علوم و تحقیقات که بر ارتفاعات شمال غربی شهر تهران واقع شده است می بایست تدارکات و نکات ایمنی خاصی رعایت می گردیده که به نظر می رسد چنین نبوده است .
چگونه می شود که نکات ایمنی در این واحد دانشگاهی مورد غفلت قرار گرفته که منجر به چنین حادثه ناگواری شده است؟ آن ها در ادامه بیانیه خود آورده اند : مسائل صنفی دانشگاهیان از جمله مهم ترین مسائل است که زندگی یک فرد دانشگاهی را مستقیما تحت تاثیر قرار می دهد و تدارک و تامین نیازهای روزمره برای زندگی در دانشگاه جزو امور جدا ناشدنی اولیه مسئولان دانشگاهی است .
حال که این حادثه توان سخن گفتن به ما داده ، می گوییم که مطالبه ما و همه دانشجویان این است که آیا مسائل مربوط به تامین آرامش و آسایش دانشجویان دانشگاه آزاد در واحد علوم تحقیقات و بلکه در تمامی دانشگاه های کشور در حد مطلوب تامین شده است؟ آشکار است وضعیت صنفی نه تنها دانشگاه آزاد بلکه سایر دانشگاه های کشور نیز آن طور که باید به درستی تامین نشده است .
دانشگاه آزاد جدا باید در پی برطرف کردن نواقص و مشکلات عدیده خود باشد که نه تنها با سلامت و زندگی روزمره دانشگاهیان بلکه با مسائل مالی و بالاتر از این ها با امنیت جانی دانشجویان و دانشگاهیان مرتبط است» .
این انجمن در ادامه بیانیه خود آورده : دانشگاه آزاد که هم اکنون به عنوان بزرگ ترین دانشگاه کشور در حال فعالیت است باید تمام تلاش خود را در این قرار دهد که مشکلات صنفی ، رفاهی و آموزشی خود را حل کرده و حداقل تا سطح استانداردهای قابل قبول ارتقا دهد .
جامعه اسلامی دانشجویان همچنین اعلام کرده که هم توان و هم اراده کمک به دانشگاه آزاد را دارد .
اگر مسئولین دانشگاه آزاد خواستار کمک برای یافتن مشکلات ، نواقص مدیریتی ، فنی و غیر آن هستند ، این اتحادیه دانشجویی با قدرت تمام آمادگی همکاری با دانشگاه آزاد را دارد تا بلکه بخشی از مشکلات و نقاط ضعف دانشگاه آزاد را در کنار یکدیگر برطرف کنیم .
علت این حادثه هر چه بوده باشد قطعا مربوط به سیاست و جناح و حزب نبوده و شبیه چنین اتفاقاتی در آینده نیز متاثر از سیاست و مشابه آن نخواهد بود .
عاقبت دانشگاه بی نظارت اعتراض به شیوه های مدیریتی در دانشگاه آزاد اما به صرف تجمع دانشجویان و بیانیه های صادر ختم نشد و دیروز برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز انتقادهای جدی به مدیریت دانشگاه آزاد مطرح کردند .
ابتدا فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود که در اظهاراتی انتقادی با اشاره به موضوعاتی همچون اخراج اساتید یا حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان در دانشگاه آزاد ، تاکید : نه دولت و نه مجلس نمی توانند بر دانشگاه آزاد نظارت داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/09

این دانشگاه ، دستگاه نظارت ناپذیری است و این موضوع بعد از چندین ماجرا در یک سال گذشته در دانشگاه آزاد همچون اخراج بیش از 100 نفر از اساتید واحد علوم و تحقیقات یا سرگردانی شمار زیادی از دانشجویان رشته پزشکی در آغاز سال تحصیلی به وضوح تمام قابل مشاهده است .
در بحث پذیرش دانشجویان که حتی کارت دانشجویی و خوابگاه گرفته بودند ، دانشگاه آزاد ناگهان اعلام کرد ظرفیت ندارد و پذیرش این افراد به اشتباه صورت گرفته؛ امری که موجب سرگردانی عده زیادی از دانشجویان شد و هنوز هم وضعیت آن ها نامشخص است .
چگونه است که دانشگاهی بعد از سال های متمادی تجربه و پذیرش دانشجو ناگهان خارج از ظرفیت و امکاناتش قبولی متقاضیان را اعلام می کند ولی به ناگاه می گویند که اشتباه شده و تخلف صورت گرفته است .
عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به تخلف کاملا محرز دانشگاه آزاد در این مورد ، افزود : آخرین حادثه هم واژگونی اتوبوس دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات است تا کنون جان 10 نفر را گرفته؛ همه این اتفاقات به دلیل آن است که نه دولت و نه مجلس ، نمی تواند هیچ نظارت کامل و مستقیمی بر دانشگاه آزاد داشته باشد .
دانشگاه آزاد به عنوان یک مجموعه که کار دانشگاهی می کند باید زیر نظر وزارت علوم باشد و یک مرکز پاسخگویی داشته باشد .
حشمت ا .
فلاحت پیشه ، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در اظهاراتی گفت : بنده در زمان اتفاق ناگوار در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات در ماموریتی در عراق بودم و امروز به ایران آمدم .
انتظار داشتم که دولت در موضوع دانشگاه آزاد اعلام عزای عمومی کند ، چون عزای عمومی در دنیا وقتی اعلام می شود که یک فاجعه ای با اثر ملی رخ داده باشد .
موضوع دانشگاه آزاد نیز فاجعه ای ملی محسوب می شود .
وی با اشاره به شهریه دانشگاه آزاد ، خاطرنشان کرد : دانشگاه آزاد به طور میانگین هر ترم از یک دانشجوی دکترا 15 میلیون تومان ، از هر دانشجوی ارشد به طور میانگین هر ترم پنج تا هشت میلیون تومان و از دانشجوی لیسانس دو میلیون تومان در هر ترم شهریه می گیرد .
این یعنی که دانشگاه آزاد ایران از گران ترین دانشگاه های دنیا به حساب می آید و شاید مجموع دارایی های منقول و غیر منقول دانشگاه آزاد به هزار هزار میلیارد تومان برسد .
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، اضافه کرد : در چنین شرایطی اتوبوس های به کار گرفته شده برای تردد دانشجویان به گونه ای است که حتی هزینه لازم برای معاینه اتوبوس ها داده نمی شود و حتی این اتوبوس ها سالانه مورد معاینه فنی قرار نمی گیرد که نتیجه آن بروز فاجعه اخیر در دانشگاه آزاد می شود .
در ایران شرایط به گونه ای شده است که بعد از ریختن خون انسان های بی گناه ، اصلاحاتی در بخش هایی صورت می گیرد که دیگران مصون بمانند .
نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید به وظایف نظارتی شان عمل کرده و نتایج آن را اعلام کنند .
با کمال تاسف با هزینه سفر یک نفر به خارج از کشور می توان زمینه رضایت یک روستا برای یک سال از جمهوری اسلامی را فراهم کرد و با هزینه سفر یک نفر به خارج از کشور می توان امکانات خوابگاهی یک دانشگاه را در حدی ارتقا داد که دانشجویان رضایت داشته باشند اما متاسفانه در کشور ما افراد برای یک سری ماموریت های خارجی با یکدیگر رقابت می کنند ، اما در داخل کشور به وظایف نظارتی عمل نمی شود .
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ، یادآور شد : ما در کمیسیون امنیت ملی سفرهای نظارتی داشته و بارها هشدارهایی از لحاظ دفاعی و مرزی داده ایم .
قطعا اگر نمایندگان به وظایف نظارتی شان عمل کرده و هشدارهای لازم را بدهند ، راحت تر می توان نسبت به مقصران تصمیم گیری کرد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جوان
1397/10/10
> بعد از گذشت چند ماه حجت الاسلام رئیسی از گام بلند آستان قدس رضوی برای زمینه سازی اشتغال جوانان خبر داد که با تأسیس صندوق سرمایه گذاری دانش بنیان رضوی آغاز می شود .
> سرویس ایران جوان آنلاین : اوایل امسال بود که قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرده بود توسعه کشاورزی و باغداری مکانیزه با بهره مندی از آخرین روش های نوین را با هدف ایجاد اشتغال و ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات باغی و زراعی در سال حمایت از تولید داخلی با جدیت دنبال خواهند کرد .
بعد از گذشت چند ماه حجت الاسلام رئیسی از گام بلند آستان قدس رضوی برای زمینه سازی اشتغال جوانان خبر داد که با تأسیس صندوق سرمایه گذاری دانش بنیان رضوی آغاز می شود .
حالا معاون علمی آستان قدس رضوی با اعلام اینکه شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) به همت آستان قدس رضوی احداث می شود ، از احداث این شهرک در منطقه سیدی مشهد با مساحت 500 هکتار خبر می دهد که فاز نخست آن فردا (سه شنبه 11 دی ماه) با حضور تولیت آستان قدس رضوی کلنگ زنی خواهد شد .
زمانی که حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی حکم انتصابش را از طرف مقام معظم رهبری برای تولیت آستان قدس رضوی دریافت کرد به یکی از تأکیدات حضرت آیت الله خامنه ای برخورد که معظم له درخواست توجه ویژه به شهر ها و روستا هایی را داشتند که موقوفات امام رضا (ع) در آن ها قرار داشتند .
بر همین اساس با برنامه ریزی صورت گرفته و با دستور تولیت آستان قدس رضوی توجه به حفظ منابع خاک و آب و بهره وری باغ ها و مزارع موقوفه حضرت رضا (ع) به عنوان اولویتی مهم و اساسی در دستور کار و پیگیری قرار گرفت .
بعد از آن مباحث علمی و دانش بنیان نیز در برنامه های ویژه آستان قدس قرار گرفت که تأسیس صندوق سرمایه گذاری دانش بنیان رضوی برای اشتغال جوانان از جمله آن ها بود .
در همین رابطه حجت الاسلام ابراهیم رئیسی ، با اشاره به توجه ویژه آستان قدس رضوی به بحث فناوری های دانش بنیان از تأسیس صندوق سرمایه گذاری دانش بنیان رضوی با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومان از محل واگذاری و فروش سهام آستان قدس در پروژه مشهد مال خبر داد .
وی گفته بود : «در صندوق پژوهش و فناوری رضوی که کارویژه آن حمایت و تسهیل گری کار فناورانه است ، با تقاضای متقاضیان به ویژه شرکت های نوپا که کار های توأم با خلاقیت و نوآوری انجام می دهند حتماً مورد حمایت آستان قدس قرار خواهد گرفت .
» استفاده از سرمایه های راکد در ادامه فعالیت های علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی حالا معاون علمی آستان از احداث شهرک علم و نوآوری عالم آل محمد (ص) به همت آستان قدس رضوی خبر می دهد .
این شهرک که در منطقه سیدی مشهد با مساحت 500 هکتار احداث خواهد شد فاز نخست آن فردا با حضور تولیت آستان قدس رضوی کلنگ زنی می شود .
دکتر محمد مهدی نژادنوری با اعلام اینکه آستان قدس رضوی در راستای توسعه فرهنگ رضوی و تکریم زائر مأموریت دارد که پیشرفت علمی و اقتصاد دانش بنیان را در دستور کار قرار دهد ، می گوید : «امروزه آستان قدس رضوی ظرفیت هایی دارد که به صورت راکد باقی مانده و در همین رابطه بنا داریم از این ظرفیت ها برای توسعه علمی کشور بهره بگیریم .
» وی با بیان اینکه سه مرکز علمی شامل دانشگاه علوم اسلامی رضوی ، دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) و بنیاد پژوهش های اسلامی وابسته به آستان قدس رضوی در زمینه آموزش نخبگان علمی فعالیت می کنند ، ادامه می دهد : «در راستای اقتصاد مقاومتی باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم تا محصولات با ارزش افزوده را تولید کنیم .
» ، اما در بررسی علل ایجاد شهرک علم و نوآوری ، می توانیم به بحث ایجاد تحول در آموزش و پرورش و حرکت به سمت اشتغال دانش بنیان با رویکرد علوم رضوی برسیم که بر مبنای دانش امام رضا (ع) پایه ریزی شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
جوان
1397/10/10

همچنین افزایش اشتغال مفید برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان که طبق بررسی های انجام شده پارک های علم و فناوری جوابگوی این نیاز خواهد بود و به همین دلیل آستان قدس رضوی برای تسهیل این امر در این زمینه ورود کرده است .
در همین رابطه معاون علمی آستان قدس رضوی به دلایل دیگر ایجاد این شهرک اشاره کرده است و توسعه ظرفیت و زیرساخت ها با نگاه به آینده و شتاب بخشی به علم را از جمله آن دلایل عنوان می کند و می گوید : «سفارش مقام معظم رهبری حفظ و شتاب دادن به جایگاه علمی کشور است و آستان قدس رضوی با ظرفیتی که دارد اصلی ترین مخاطب فرمایش رهبری معظم انقلاب است .
» مهدی نژاد سرمایه گذاری در مسیری که بهره دارد و قدرت و ظرفیت کشور را ارتقا می دهد ، دلیل بعدی می داند و تأکید می کند : «اگر بخواهیم سرمایه را تبدیل به عاملی سودآور کنیم باید از علوم و این قبیل شهرک ها بهره بگیریم .
همچنین توجه به زیرساخت های فرهنگی با نگاه تمدنی علت دیگر ایجاد این شهرک است زیرا مقام معظم رهبری فرمودند که دانشگاه های کشور با نگاه بیرونی بنا گذاشته شده و از ابتدا مبتنی بر فرهنگ ملی کشورمان نبوده است ، به همین دلیل شهرک علم و نوآوری را با توجه به علوم رضوی و فرهنگ ایرانی اسلامی تعریف کردیم .
» وی نگاه به کسب حلال و شفافیت را به عنوان مرامنامه این شهرک علمی اعلام کرده است و شبکه سازی و هدایت عناصر شبکه به سمت اهداف مورد نظر را از مهم ترین دلایل توجه به احداث این شهرک عنوان می کند .
شهرکی با تمام امکانات در مورد این شهرک باید گفت : بخشی از این شهرک علمی به زیرمجموعه های علمی آستان قدس رضوی تعلق دارد ، اما بخش عمده آن متعلق به بخش های دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی است که مدیریت کلان مجموعه با آستان قدس است با این حال بناست از توان دولت و بخش خصوصی نیز استفاده شود .
معاون علمی آستان قدس رضوی آینده نگری و هوشمندی را از چشم انداز های ایجاد شهرک علم و نوآوری توصیف می کند و می گوید : «مولد کردن دارایی های آستان قدس رضوی و ایجاد زنجیره کامل تولید فکر تا دستیابی به محصول از دیگر اهداف ایجاد این شهرک است .
» لازم به ذکر است قرار است مراکز و نهاد هایی مانند دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه ها ، آزمایشگاه ها ، مدارس حوزه علمیه ، مراکز رشد و پارک علم و فناوری ، مراکز تولید محدود و ناب ، یک مرکز داده ملی ، نهاد های میانجی ، نمایشگاه دائمی ، هتل ، مسجد و مراکز فرهنگی و هنری ، اماکن مسکونی و خدمات شهری ، مراکز توسعه سلامت و بیمارستانی در این شهرک احداث شوند که آن را به یک شهرک کامل با تمام امکانات تبدیل کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1397/10/09
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده ضروت توجه به آینده شغلی دانشجویان دکتری Attention To The future job of students PhD منصور یحیوی فرکوش Yahyavi .
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده ضروت توجه به آینده شغلی دانشجویان دکتری Attention To The future job of students PhD منصور یحیوی فرکوش Yahyavi .
ir@gmail .
com آینده شغلی مناسب مهمترین چالش‏ همه دانشجویان بویژه دانشجویان دوره دکتری (PhD) است .
بر این اساس جهت بهبود نارسایی‎های موجود گاهی اعتراض‎های صنفی از طرف دانشجویان کشور صورت می‎گیرد .
در این میان به نظر می‎رسد ، تحقق این امر نیازمند بازنگری برنامه‎های آموزشی بر مبنای نیازسنجی و هدفمند نمودن ظرفیت‎ها است و همچنین بهینه نمودن امکانات آموزشی و پایش وضعیت اشتغال برای این قشر فرهیخته .
بر اساس جدید ترین آمار پایش وزارت علوم میزان بیکاری در دوره دکتری حدود دو درصد عنوان شده است .
این در حالی است که شاید دانش آموختگان دوره دکتری نتوانند شغل مناسب حرفه‏ای در بخش آموزشی و پژوهشی نیز بیابند .
نکته اول مساله اشتغال است ، که نگرانی ذهنی زیادی را برای این دانشجویان بوجود آورده است .
بدیهی است این نگرانی‏ها بطور مستقیم بر مساله آموزش و پژوهش تاثیر بسزایی دارد .
از آنجایی که واقعیت مساله بیکاری در کشور مورد پذیرش واقع شده است .
اما برای این قشر تحت هیچ شرایطی پذیرفتنی نیست چرا که این امر اعتبار علمی دانشگاه‎ها را زیر سئوال می‏برد .
نکته دیگر شرایط کاری این دانشجویان است که بصورت کادر هیات علمی و پژوهشی متناسب با تخصص آنها باید صورت گیرد اما با توجه به شرایط کاری موجود ، بعید به نظر می‎رسد این امکان بطور صدرصد ممکن باشد .
در این خصوص لازم است اصلاح و نظارت دقیق تر بر استخدامی‏ها و لزوم استفاده از نیروی متخصص دکتری در سازمان‎ها و نهادها و همچنین شرکت‎های دولتی و خصوصی بعنوان پژوهشگر در حوزه‎های مربوطه و بخشی دیگر از راهکارها مرتبط با فراهم سازی منابع لازم برای کارآفرینی مورد توجه مسئولان قرار گیرد .
در غیر اینصورت هر گونه تعللی به تشدید بحران بیکاری خواهد انجامید .
دانشجویان دوره دکتری اظهار می‎دارند ، شرایط سخت ارایه وام ویژه دکتری ، دغدغه های معیشتی و عدم ارائه حقوق ماهانه ، سخت تر کرده است .
هیات علمی کشش این تعداد دانشجوی دکتری را ندارد و این ظرفیت بی حساب و کتاب از طرفی فرصت های دانشجویان را سوزانده و از طرف دیگر منزلت آنان را زیر سوال برده است .
با توجه به موارد مطرح شده ، مسئولان امر لازم است فکر اساسی نمایند .
خود مسئولان باور دارند یک دانش آموخته قسمت عمده ای از عمر خود را در راه کسب دانش صرف کرده است .
حساب دانشجویان دوره دکتری را با سایر دانشجویان جدا کنند و اجازه ندهند این دانشجویان در کارهای بدون تخصص خود بصورت اجباری با حداقل معیشت زندگی و با حقوق بسیار پایین مشغول باشند چرا که مسئولند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
مردم سالاری
1397/10/10
> فرمانده انتظامی پایتخت عمدی بودن حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات را منتفی اعلام کرد .
> فرمانده انتظامی پایتخت عمدی بودن حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات را منتفی اعلام کرد .
به گزارش فارس ، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در حاشیه همایش عمومی فرماندهان ، رؤسا و مدیران فرماندهی تهران بزرگ در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم و تحقیقات اعلام کرد : کار کارشناسی پلیس در حادثه دانشگاه تمام شد و نظریه رسمی و صریح خود را به مقامات قضایی اعلام کردیم .
وی تصریح کرد : در این نظریه سهم دانشگاه ، سهم جاده و مسیر و پیمانکار مشخص شد .
عالی ترین مقام پایتخت گفت : عمدی بودن حادثه واژگونی اتوبوس منتفی است و می توان سهل انگاری و بی توجهی را از عوامل بروز بی توجهی است .
سردار رحیمی در خصوص ورود پلیس به دانشگاه علوم وتحقیقات گفت : ورود پلیس باید بنا به درخواست وزارت علوم یا دانشگاه آزاد و مراجع ذیربط باشد و هیچ گاه درخواستی از پلیس نشده و ما ورود نکرده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ابرار
1397/10/10
> تعدادی از داوطلبان علوم پزشکی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد که در پی اشتباه صورت گرفته در پذیرش باتکلیف هستند.
> تعدادی از داوطلبان علوم پزشکی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد که در پی اشتباه صورت گرفته در پذیرش باتکلیف هستند ، مقابل مجلس شورای اسامی تجمع کرده اند .
دانشجویان سال 97 زارش ایسنا ، جمعی از دانشجویان پذیرفته شده در برخی از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد که به عنوان به گ ای این دانشگاه پذیرفته شده اند و بعد از ثبت نام و پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به ذخیره در واحده د که پذیرش شان اشتباه بوده و امکان تحصیل برای آنها فراهم نیست ، دیروز مقابل مجلس شورای آنها اعام ش اسامی تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت شان شدند .
این تجمع کنندگان پاکارهایی در دست داشتند با این مضامین که «مجلس شورای اسامی؛ مسافران اتوبوس دانشگاه آزاد را از مرگ نجات دهید» و « دانشگاه آزاد باید به حق قانونی که ما را ثبت نام قطعی یازدهم مهر کرده ، احترام گذارد وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/09
> با توجه به تمدید مهلت ارسال آثار ، پژوهشگران داخلی و خارجی تا 15 دی ماه 1397 فرصت دارند تا آثار پژوهشی خود را در حوزه فرهنگ ، هنر و ارتباطات به دبیرخانه جشنواره پژوهش فرهنگی سال ارسال کنند .
> با توجه به تمدید مهلت ارسال آثار ، پژوهشگران داخلی و خارجی تا 15 دی ماه 1397 فرصت دارند تا آثار پژوهشی خود را در حوزه فرهنگ ، هنر و ارتباطات به دبیرخانه جشنواره پژوهش فرهنگی سال ارسال کنند .
به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، مهلت ارسال اثر به جشنواره پژوهش فرهنگی سال تا 15 دی 97 تمدید شد .
براساس این اعلام ، پژوهشگران ، نویسندگان ، استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا 15 دی 1397 فرصت دارند تا آثار پژوهشی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند .
علاقه مندان به ارسال اثر باید به صفحه جشنواره پژوهش فرهنگی سال (دوره پانزدهم) در سایت ricac .
ac .
ir مراجعه پس از تکمیل فرم ثبت نام در جشنواره ، اثر پژوهشی خود را ارسال کنند .
1
فهرست