وزارت علوم - مطبوعات 17 دي 97
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:21
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8533535 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8534621 وطن امروز
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/17
> گروه جامعه.
> حذف کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی در ورود دانش آموزان به دانشگاه جدی تر از همیشه دنبال می شود .
به خصوص آنکه وزیر آموزش و پرورش چند روز قبل در صفحه شخصی خود نوشت : «ورود به 85درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم .
خداحافظ کنکور» .
این پیام محمد بطحایی به خصوص بعد از نامه اخیرش به رهبری انقلاب درباره مافیای کنکور وکتب کمک درسی پیامی جدی به حامیان کنکور داشت که سرانجام بعد از چندین سال ، قرار است کنکور سراسری از نظام آموزشی کشور حذف شود .
جدیت و پیگیری وزیر آموزش و پرورش برای حذف کنکور البته با همراهی دیگر بخش های دولتی از جمله وزارت علوم همراه شد و منصور غلامی ، وزیر علوم با انتشار خبری مبنی بر حذف مرحله ای کنکور از مهر سال 98 بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو گفت : پذیرش حداقل 85 درصد تمام ظرفیت های آموزش عالی در دانشگاه های دولتی ، آزاد اسلامی ، پیام نور ، موسسات غیرانتفاعی ، فنی حرفه ای و علمی کاربردی بر اساس سوابق تحصیلی به دانشگاه های فوق واگذار می شود و داوطلبان متقاضی رشته محل های اعلامی ضرورتی به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ندارند .
همچنین وی می افزاید : فهرست رشته محل های دانشگاهی قبل از ثبت نام کنکور سراسری تا آخر دی توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود .
داستان دنباله دار یک آزمون کنکور در سال های برگزاری در نظام آموزشی ایران همواره یک آزمون سرنوشت ساز در زندگی افراد بود که مسیر های مختلفی را برای زندگی آن ها تعیین می کند .
از نوع رشته های انتخابی برای تحصیل گرفته تا آینده شغلی افراد جملگی با آزمون کنکوری گره خورده که اوّلین بار در سال 48 برگزار شد و بیش از 47 هزار نفر داوطلب در آن شرکت کردند و به صورت سوالات جواب کوتاه طرّاحی شده بود .
در سال های مختلف گرایش به رشته های پزشکی با جوهای عمومی در جامعه تعیین شده و در سال های اخیر نیز توجه داوطلبان کنکور به رشته تجربی بیش از پیش شده است به طوری که تعداد شرکت کنندگان داوطلبان در کنکور تجربی در سال 95 به 519 هزار و 488 نفر رسید .
این در حالی است که در همین سال تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی فیزیک به 162 هزار و 879 نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور علوم انسانی به 161 هزار و 500 نفر و تعداد شرکت کنندگان کنکور هنر 54 هزار و 697 نفر و در کنکور منحصرا زبان به 115 هزار و 710 نفر رسیده است .
طبق این آمار تعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی در سال 95 بیش از سه برابر داوطلبان کنکور ریاضی فیزیک و علوم انسانی است .
علت این امر بازار کار رشته های تحصیلی تجربی است اما متاسفانه با توجه به آمار ، تعداد پزشک ها بیشتر از بیماران خواهد شد و همچنین با توجه به افزایش بهداشت جهانی اشباع شدن بازارکار این رشته های محبوب دور از ذهن نیست .
یکی از موضوعات مهم در گرایش افراد به رشته های دانشگاهی اما بر اساس نوع آموزش ها و کمک های آموزشی است که در سال های پیش از کنکور و در دوران مدرسه ارائه می شود که انگیزه های اقتصادی ، حرف نخست را در چگونگی ارائه آن می زند .
موضوعی که وزیر آموزش و پرورش و بسیاری از کارشناسان آموزشی نیز درباره آن صحبت کرده و درباره آن هشدار داده اند و با حذف کنکور قطعا بسیاری از حاشیه هایی که در این حوزه وجود دارد کمتر خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/17

موضوع حذف کنکور از چند سال قبل مطرح شد و در سال 95 برای کنکور 96 تاثیر معدل مثبت درنظر گرفته شد و برای سال های بعد باید بررسی شود .
چرا که طبق قوانین ، تاثیر قطعی معدل درکنکور باید در صورتی اعمال شود که امتحانات سه سال آخر دبیرستان به صورت نهایی برگزار شود .
با اعتراض به این مساله که چرا نمرات یک سال امتحان نهایی (سال سوم) باید در کنکور تاثیر قطعی داشته باشد این موضوع بررسی شده و تاثیر معدل در کنکور 96 تاثیر مثبت شد .
اکنون نیز تاثیر معدل در کنکور سراسری سال 98 بعد از کش و قوس های فراوان به صورت حداکثر 30 درصد و برای متقاضیان نظام قدیم 25 درصد تاثیر مثبت اعلام شد و عملا تاثیری در قبولی رشته های پر متقاضی نخواهد داشت .
نیاز جدی عدالت آموزشی قرار است در روش جدید امتحانات هماهنگ کشوری (امتحانات نهایی) جایگزین شود و ملاک عمل قرار گیرد ، در نظام 3 3 6 در سال چهارم متمرکز می شوند در حالی که در گذشته این امتحانات در سال سوم ، سال قبل از پیش دانشگاهی برگزار می شد ، نمره دانش آموزان در این امتحانات ملاک عمل قرار می گیرد و فاکتور اصلی در اثرگذاری این جریان می شود و اثر آن هم بیشتر خواهد شد ، بنابراین به موازات افزایش این اثرگذاری باید نظارت هم بیشتر شود چراکه لو رفتن سوالات قبل از امتحانات باعث می شود برخی دانش آموزان از محتوای امتحانات زودتر باخبر شوند ، البته این اخبار همیشه به جز سال گذشته از سوی مسئولان آموزش و پرورش تکذیب شده است ، اما به هر حال نظارت بیشتر لازمه این روش جدید محسوب می شود .
کارشناسان آموزشی معتقدند حذف کنکور در شرایط فعلی رویکرد مناسبی است و راهی نیز جز حذف کنکور از صحنه آموزش کشور نبوده و باید نقش آن در سیستم آموزشی کم و کمتر شود .
البته بسیاری از موسسات کنکور با حذف کنکور مخالف هستند چرا که سود این موسسات از برگزاری کنکور و استفاده از شیوه تست زنی تامین می شود ، بنابراین این موسسات مقابل این روند هستند .
بررسی ها نشان داده شماری از خانواده ها در سال چهارم دبیرستان مبلغی بالغ بر 20 میلیون تومان برای همان یک سال هزینه می کنند و در نهایت فرزندشان در دانشگاه آزاد یا پیام نور یا غیر انتفاعی پذیرفته می شود ، در حالی که این دانشگاه ها فقط نیاز به ثبت نام دارند .
در چنین شرایطی حذف کنکور اقدامی لازم است که در کنار آن باید عدالت آموزشی هم مورد توجه قرار بگیرد چراکه اختلاف آموزشی بین مدارس سراسر کشور خیلی زیاد است ، دانش آموزانی که در مدارس مناطق محروم و عادی تحصیل می کنند نباید در این روش زیان ببینند ، بنابراین لازم است دولت توجه بیشتری به این نوع از مدارس نشان دهد و در همین راستا امکانات آموزشی را در کنار کاهش تعداد دانش آموزان در این مدارس افزایش دهد تا دانش آموزان در یک رقابت یکسان وارد محیط دانشگاه ها شوند .
برای خشکاندن ریشه های کنکور چه باید کرد؟ محمدرضا نیک نژاد «چندی پیش نامه ای خدمت مقام معظم رهبری نوشتم مبنی بر اینکه حجم گسترده تبلیغات کتاب های کمک درسی موجب تخریب هدف های تربیتی و پرورشی ما در مدرسه شده است .
از محضر ایشان خواستم تمهیدی به کار گیرند تا در رسانه ها از جمله رسانه ملی تا آنجا که ممکن است این میزان کاهش پیدا کند و پخش تبلیغات با نظر کارشناسی وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد .
ایشان هم پی نوشتی را مرقوم فرمودند و به بخش های مختلف دستور دادند؛ در اولین گام و با همکاری سازمان صداوسیما پخش این گونه تبلیغات 50 درصد کاهش پیدا کرده که این یک قدم بسیار موثر است و از همکاری صداوسیما تشکر می کنم» .
بنگاهداری با آموزش بند بالا سخنان وزیر آموزش و پرورش در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت است .
نامه به رهبری از واپسین تلاش هایی ا ست که وزیر در راستای رویارویی با بنگاه های بزرگ تجاری آموزشی انجام می دهد .
بنگاه هایی که گسترگی فعالیت های شان به دورترین روستاها و ژرفای فعالیت های شان به عمق کوچک ترین نهاد اجتماعی ، یعنی خانواده ها و چیرگی شان بر ذهن ها و دل های تک تک دانش آموزان و البته درآمدهای نامشروعِ هزاران میلیاردی شان از جیب های بیشترِ ایرانیان بر کسی پوشیده نیست .
بی گمان ریشه فربگی این بنگاه ها در سیاست های کلان آموزشی و نهادهای متولی آموزش ، یعنی آموزش و پرورش ، آموزش عالی و سازمان سنجش در 50 سال گذشته بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
قانون
1397/10/17

با همه دگرگونی های چند دهه گذشته در هدف های خرد و کلان آموزشی در جهان و در کشور ، سایه سنگین کنکور و نگاه کنکوری همچنان بر سپهر آموزشی کشور سایه افکنده و همچنان از ذی نفعانِ آموزش در کشور قربانی می گیرد .
این سایه شوم در چنبره حمایت های برآمده از همکاری نهادهای رسمی با بنگاه های تجاری آموزشی و البته سودهای بادآورده و کلان ، نزدیک 50 سال آموزش کشور را گرفتار غولِ ارزیابی های سطحی کمی کرده است .
کنکور همزمان که ریشه های آموزش بهینه ، کیفی و کارآمد را هدف قرار داده ، از ریشه های نابرابری آموزشی در کشور نیز به شمار می آید چرا که هزینه های میلیاردی کلاس های آمادگی کنکور و کتاب های گرانبهای آن و آزمون های پرشمار آمادگی چیزی نیست که بسیاری از خانواده ها بدونِ انواع فشارهای مادی از پَسش برآیند .
در این وضع بسیاری از دانش آموزان در بخش های نابرخوردار کشور از این کلاس ها محروم و در نتیجه توان رقابت با بسیاری از خانواده های متوسط به بالا را ندارند و در مسابقه کنکور از دور خارج می شوند؛ درچنین شرایطی زمینه آموزش طبقاتی و نابرابری آموزشی بیش از هر زمان دیگری فراهم خواهد بود .
ریل گذاری برای حذف کنکور از این زاویه تلاش برای کنکور زدایی از آموزش باید مورد پشتیبانی همه شهروندان کشور قرار بگیرد اما نباید فراموش کرد که آموزش دارای رگه های توانمند فرهنگی است .
دگرگونی های فرهنگی زمانبر ، گام به گام و نیازمند آگاهی رسانی های دقیق و استدلال های پذیرفتنی برای ذی نفعان است .
انقلابی گری در گستره فرهنگی هیچ گاه پاسخ درخور را نیافته و نخواهد یافت .
از این رو به نظر می رسد امروز بیش از کارهای پر سر و صدا و گاه زیاده روی در کنش های رسانه ای و .
نیازمند ریل گذاری های درست و دقیق در مسیر حذف بلای ریشه دار کنکور هستیم .
در این مسیر این نامه وزیر می تواند گام مثبتی ارزیابی شود اما در کنار چنین کارهایی ، باید نگاه کیفی نگر در رویکردهای نوین آموزشی مانند اولویت بخشی به عدالت آموزشی و حقوق بشری را جایگزین فرهنگِ آموزشی کمی نگرِ 100 ساله کرد .
نگرانی بزرگ تر آنکه این تلاش ها نباید وابسته به یک فرد و یک جریان باشد ، به گونه ای که با رفتن این آن ها شاهد بازگشتِ نگاه کنکوری و نفوذ اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعیِ بنگاه های وابسته به آن باشیم .
امروز با همه این سر و صداهایی که پیرامونِ کنکور و مافیای آن وجود دارد در بسیاری از مدرسه ها ، کلاس های کنکور برقرار و کتاب های آن با تیراژهای چند ده هزارتایی و با همراهی دست اندرکاران مدرسه میان بچه ها پخش می شود .
رویارویی را از سر چشمه که همان فرهنگِ آموزشی کمی و 100 ساله است ، باید آغاز کرد .
آیا وزیر و تیمش برای خشکاندن ریشه های آموزشی فرهنگ برنامه ای دارند یا تنها به دنبال بریدن سرشاخه های این درخت بیماری زای تناور است؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ابتکار
1397/10/17
> معصومه معظمیبراساس اصل 89 قانون اساسی ، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏ توانند در مواردی‏ که‏ لازم‏ می‏ دانند هیئت‏ وزیران‏ یا هر یک‏ از وزرا را استیضاح‏ کنند.
> معصومه معظمیبراساس اصل 89 قانون اساسی ، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏ توانند در مواردی‏ که‏ لازم‏ می‏ دانند هیئت‏ وزیران‏ یا هر یک‏ از وزرا را استیضاح‏ کنند .
استیضاح‏ وقتی‏ قابل‏ طرح‏ در مجلس‏ است‏ که‏ با امضای‏ حداقل‏ ده‏ نفر از نمایندگان‏ به‏ مجلس‏ تقدیم‏ شود .
بنابراین قانون اساسی به مجلس اجازه داده است در صورت نیاز اگر وزیری در انجام وظایف قانونی خود تعلل یا کوتاهی دارد و وظایف خود را به درستی انجام نمی دهد ، از ابزارهای نظارتی تذکر ، سوال و در نهایت استیضاح استفاده کند .
ابزاری که مجلس دهمی‏ها بیش از سایر مجالس گذشته از آن استفاده کرده‏اند و هر چند وقت یک بار موجی از استیضاح وزرا راه می‏اندازد و البته در این راه مصمم عمل کرده و برخی سعی داشتند کابینه دولت دوازدهم را از حدنصاب بیندازند .
به نحوی که جعفرزاده ایمن آبادی ، نماینده مردم رشت در مجلس با انتقاد ، از این اقدام به عنوان «نهضت استیضاح» در مجلس نام برد و گفت شرایطی پیش آمده است که پای هر وزیری به مجلس باز شود ، استیضاحش رای می‏آورد .
در حالی که طی دو هفته گذشته خبر استیضاح 5 وزیر دولت دوازدهم از جمله غلامی وزیر علوم ، بطحایی وزیر آموزش و پرورش ، رحمانی فضلی وزیر کشور ، ظریف وزیر امور خارجه و حجتی وزیر کشاورزی به طور جدی مطرح بود ، ولی به طور ناگهانی یکی پس از دیگری نمایندگان امضاکننده استیضاح ، امضای خود را پس گرفتند و استیضاح‏ها از حدنصاب افتاده و منتفی شدند .
آخرین وزیری که استیضاحش از حد نصاب افتاد حجتی وزیر کشاورزی است که از 44 نفر امضاکننده استیضاحش با وجود اعلام وصول آن تا روز قبل از استیضاح 35 نفر و روز استیضاح ، همه امضاکنندگان امضای خود را پس گرفتند .
هیچ استیضاحی در دستور کار مجلس نیستگفتنی است روز گذشته علی اصغر یوسف نژاد ، عضو هیئت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران اعلام کرد که دیگر هیچ استیضاحی در دستور کار مجلس قرار ندارد و همه استیضاح ها از دستور کار خارج شده است .
او تاکید کرد که طراحان استیضاح وزیر کشاورزی نیز امضاها را پس گرفتند .
یوسف نژاد درباره استیضاح وزیر کشور هم بیان کرد : «برای استیضاح وزیر کشور حدود 20 امضا جمع شده بود که همه استیضاح کنندگان انصراف دادند .
»استیضاح وزرا به منظور شنیده شدن صدای نمایندگاننکته قابل توجه درباره استیضاح وزرا و پس گرفتن امضای نمایندگان استیضاح کننده قبل از برگزاری جلسه استیضاح ، مسئله‏ای وجود دارد که به خودی خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
نمایندگان گفت وگو کننده با «ابتکار» در این باره اعتقاد دارند که چون وزرا به مطالبه و خواست نمایندگان بی توجهی می کنند ، نماینده برای شنیده شدن صدایش مجبور می‏شود از ابزار نظارتی استیضاح وزیر استفاده کند تا وزیر او و مطالبه اش را جدی بگیرد .
آنها بر این عقیده اند که اگر استیضاحی شکل نگیرد ، وزیر مربوطه پی به جدی بودن موضوع نمی برد و مشکلات روی هم تلنبار می شوند .
جلیل رحیمی جهان آبادی ، در این باره به «ابتکار» گفت : «یکی از دلایل عمده استیضاح ها ناکارآمدی وزارتخانه‏ها است و تا زمانی که وزیری استیضاح نشود یک کار عادی را پیگیری نمی‏کند و نماینده مجبور است حتما او را استیضاح کند تا وزیر پیگیر کار شود و چاره‏ای جز این برای نماینده وجود ندارد .
» این عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد : «وقتی وزیر استیضاح می‏شود ، معاون پارلمانی او شروع به لابی و رایزنی می‏کند تا مشکل حل شود ، ولی تا زمانی که وزیر استیضاح نشود کاری صورت نمی‏گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ابتکار
1397/10/17

»بی توجهی به خواست نماینده به یک رویه در دولت بدل شده است محمدرضا رضایی کوچی ، رئیس کمیسیون عمران مجلس هم به «ابتکار» گفت : «این نقص در دستگاه اجرایی وجود دارد و برخی نمایندگان نسبت به عملکرد برخی وزارتخانه‏ها انتقاد دارند .
در حالت عادی در قالب تذکر ، سوال و مذاکره این موارد حل نمی‏شود و در نهایت نمایندگان مجبور به استفاده از ابزار استیضاح می‏شوند .
» او افزود : «متاسفانه رویه بدی در وزارتخانه‏ها باب شده است و وزیر در حالت عادی مطالبه نماینده را جوابگو نیست و نماینده ملت مجبور می‏شود برای شنیده شدن صدایش از ابزار قانونی استیضاح استفاده کند و در این مرحله است که وزیر به فکر جبران بر می‏آید و سعی می‏کند مشکل را برطرف کند .
»انتقاد یک نماینده از پس گرفتن امضای استیضاحولی علی وقف چی ، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 در گفت وگو با «ابتکار» نسبت به این موضوع که نمایندگان راه آخر قانونی را اول می‏روند و بعد از صحبت با وزیر از ادامه استیضاح منصرف می‏شوند ، انتقاد کرد و گفت : «باید راهکاری تعریف کنیم که یا یک موضوع را نمایندگان امضا نکنند و قبل از انجام آن اتمام حجت کنند و اگر به این نتیجه رسیدند و اتمام حجت کردند و اولتیماتوم دادند ، دیگر بعد از امضا ، امضای خود را پس نگیرند و راهی که تصور می‏کردند درست است را تا انتها پیش ببرند .
» او ادامه داد : «فرقی ندارد این مشکل ملی است یا منطقه‏ای و استانی ، اگر به جمع بندی رسیدیم که استیضاح را امضا کنیم دیگر نباید امضا را پس بگیریم .
این خلا قانونی است که باید روی آن کار کنیم و مشکل فعلی را برطرف کنیم .
» وقف چی تاکید کرد : «علاوه بر مجلس که در این باره کوتاهی دارد ، مجلس هم مقصر است و وزیر تصور می‏کند یا رای کافی برای استیضاح جمع نمی‏شود ، یا10 نفر امضا کننده تا انتهای کار مصر نیستند که استیضاح انجام شود یا با خود می‏گویند رایزنی می‏کنیم و امضاها را پس می‏گیرند .
این کار هم شان مجلس را پایین می آورد هم شان دولت را .
»ممکن است برخی امتیاز منطقه‏ای و برخی وعده فردی بگیرند ! رضایی کوچی اما در ادامه اظهارات خود به گرفتن امتیازهای منطقه ای برخی نمایندگان از وزرا برای پس گرفتن امضای استیضاح اشاره کرد و به «ابتکار» گفت : «برخی برای پس گرفتن امضای خود امتیاز حوزه ای می‏گیرند و ممکن است برخی هم به دنبال امتیاز فردی باشند و در همه جا همه نوع فردی وجود دارد و منکر این موضوع نیستم ولی در کل معتقدم نمایندگان مطالباتی دارند و در حالت عادی چون برآورده نمی شود ، مجبور به استیضاح وزیر می‏شوند تا حرفشان شنیده شود .
» رئیس کمیسیون عمران ادامه داد : «انگار این تبدیل به یک عرف شده است که اگر نماینده ای بخواهد مطالبه و درخواستش انجام شود دست به استیضاح بزند و در غیر این صورت از طرف وزیر جدی گرفته نمی‏شود .
این بد است و از چارچوب خارج است .
»چون وزیر بی‏توجهی می‏کند مجبور به استیضاح می‏شویمرحیمی جهان آبادی اما در حمایت از شان نمایندگی به «ابتکار» تاکید کرد : «نماینده ای که به مرحله استیضاح وزیر می‏رسد مطمئن باشید هر راهی را برای رسیدن به آن منظور در قالب سوال و تذکر و گفت وگو و مذاکره انجام داده و به نتیجه نرسیده است و چون وزیر نسبت به آن مطالبه بی توجهی کرده است ، مجبور به کلید زدن استیضاح می‏شود و ابزار دیگری بجز این موارد ندارد .
» عضو فراکسیون امید مجلس بااشاره به آخرین استیضاح وزرا که مربوط به حجتی بود ، تصریح کرد : «استیضاح وزیر کشاورزی که آخر هفته گذشته منتفی شد ، بخشی از آن به دلیل مصلحت اندیشی است که رهبری بیان کردند و همه ما وظیفه داریم نسبت به مواضع رهبری اطاعت امر کنیم و دلیل دوم که استیضاح ها کاهش می‏یابد ، این است که لابی معاونت پارلمانی وزارتخانه مورد نظر باعث پس گرفتن امضای نمایندگان می شود .
آنها پیگیر می‏شوند که دلیل نمایندگان برای امضای استیضاح چه بوده است و این مشکلات و مطالبات را که گاها ملی و یا منطقه ای است را حل می کنند .
بنابراین با حل شدن مشکل که ملی یا منطقه ای است دیگر دلیلی برای ادامه استیضاح وزیر وجود ندارد .
»در عین حال وقف چی در گفت وگو با «ابتکار» اعتقاد دارد : «تکلیف مجلس و دولت پاک کردن صورت مسئله نیست و دولت نباید انرژی و توان خود را روی رایزنی و لابی برای پس گرفتن امضا بگذارد ، بلکه باید روی حل مشکلات متمرکز شود و رسالت اصلی خود را فراموش کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ابتکار
1397/10/17

» او افزود : «رابطین و معاونین پارلمانی وزراتخانه‏های دولتی و غیر دولتی با این رویکرد تعیین شده اند که مشکلات و خلا های قانونی را برای برون رفت از مشکلات فعلی پیدا کنند ولی متاسفانه اینطور نیست و هدف‏شان را فراموش کرده‏اند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/16
> آغاز اعتبارسنجی برنامه‏های آموزشی رشته‏های مهندسی مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از انعقاد تفاهم نامه اعتبارسنجی برنامه های آموزش مهندسی با یکی از موسسات معتبر مرتبط با انجمن های علمی خبر داد .
> آغاز اعتبارسنجی برنامه‏های آموزشی رشته‏های مهندسی مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از انعقاد تفاهم نامه اعتبارسنجی برنامه های آموزش مهندسی با یکی از موسسات معتبر مرتبط با انجمن های علمی خبر داد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، محمدرضا آهنچیان نخستین طرح اجرایی در سطح ملی ، به منظور اعتبارسنجی آموزش های دانشگاهی کشور و در جهت تحقق برنامه های زیربنایی ارتقای کیفیت آموزش در دانشگاه های کشور ، در قالب تفاهم نامه اعتبارسنجی برنامه های آموزش مهندسی با یکی از موسسات معتبر مرتبط با انجمن های علمی ، امروز هفدهم دیماه 1397 منعقد می شود .
وی اظهار داشت : مراحل مطالعاتی و کارشناسی این طرح با مشارکت مؤسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران و دفتر برنامه ریزی آموزش عالی طی شده است و طرح اعتبارسنجی برنامه های آموزشی رشته های مهندسی در قالب تبادل تفاهم نامه همکاری بین معاونت آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران انجام خواهد شد .
مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی افزود : این طرح در مرحله نخست در 7 دانشگاه کشور انجام می شود و نتایج حاصله مبنای تصمیم درباره تداوم آن خواهد بود .
آهنچیان خاطرنشان کرد : با امضای این تفاهم نامه همکاری از سوی مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و حائری یزدی رئیس موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران ، نخستین اقدام رسمی در سطح ملی برای اعتبارسنجی آموزش های دانشگاهی کشور آغاز خواهد شد .
همکاری پژوهشی دانشگاه زنجان با دانشگاه هلسینکی فنلاند گروهی از محققان زمین شناسی دانشگاه هلسینکی فنلاند با حضور در دانشگاه زنجان ، تفاهم نامه مشترکی در زمینه پروژه پژوهش بین المللی با مسئولان دانشگاه زنجان منعقد کردند .
پیرو تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه زنجان و دانشگاه هلسینکی ، استادان دانشگاه هلسینکی به دعوت گروه زمین شناسی و گروه همکاری های علمی بین المللی دانشگاه زنجان به ایران سفر کرده و پژوهش میدانی خود را در منطقه مراغه انجام دادند .
منطقه مراغه به دلیل دارا بودن بقایای فسیلی مهره داران میوسن بالایی (8 میلیون سال پیش) در کشور ، غرب آسیا و منطقه مدیترانه شرقی منحصر به فرد است و از اواسط قرن 19 میلادی مورد توجه دیرینه شناسان خارجی بوده است .
در دهه گذشته بخشی از این ناحیه فسیلی که از غنای بیشتری برخوردار است ، به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی شده و مورد مراقبت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد .
در کنار این پژوهش و با تلاش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مراغه ، نشست تخصصی دیرینه شناسی تکاملی (با تاکید بر دیرینه شناسی مهره داران فسیل مراغه) با حضور دکتر قویدل سیوکی ، استادان دانشگاه هلسینکی فنلاند و دکتر مجید میرزایی عطاآبادی از دانشگاه زنجان برگزارشد و درخصوص دستاوردهای خود در این پروژه سخنرانی کردند .
فرصت تخلیه خوابگاه برای فارغ التحصیلان دانشگاه شهیدبهشتی دانشگاه شهید بهشتی در اطلاعیه ای از آن دسته از دانشجویان خوابگاهی که فارغ التحصیل شده و فاقد ثبت نام آموزشی هستند خواست تا 7 بهمن 97 خوابگاه را تخلیه کنند .
دانشگاه شهید بهشتی برای آن دسته از دانشجویان فارغ‎التحصیل و فاقد ثبت نام آموزشی و یا دانشجویانی که قصد ادامه سکونت در خوابگاه طی نیمسال دوم تحصیلی 98 97 را ندارند و در نیمسال اول تحصیلی 98 97 در خوابگاه ها ساکن بوده اند ، اطلاعیه ای صادر کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/16

این دانشجویان حداکثر تا تاریخ 7 بهمن 1397 نسبت به تخلیه ، تحویل اتاق ، ملزومات ، کارت خوابگاه و انجام تسویه حساب با مسئول خوابگاه مربوطه اقدام کنند .
در صورت عدم تحویل اتاق و تسویه حساب تا تاریخ فوق ، اجاره بهاء نیمسال دوم با احتساب جریمه ، جزو بدهی دانشجو محسوب و محفوظ خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
قدس
1397/10/17
> همدان وهب مختاران مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای همدان گفت : سند مهارت با حضور مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، مسئولین ستادی و روسای دانشگاه ها بررسی شد .
> به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان ، وهب مختاران مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای این استان ، مسئولین ستادی این اداره کل به همراهی رییس دانشگاههای علمی کاربردی ، پیام نور و دانشگاه فنی و حرفه ای جهت برررسی سند مهارت به بحث و گفتگو پرداختند .
وی بیان کرد : تدوین سند مهارت نشانگر راهی است برای افراد جویای کار که به اشتغال پایدار ختم می شود .
وهب مختاران با اشاره به رسالت سازمان آموزش فنی و حرفه ای در خصوص آموزش های مهارتی هر منطقه بر حسب مزیت ها و نیاز ها گفت : با استفاده از نیاز سنجی های انجام گرفته به دنبال این هستیم که چه چیز را به چه کس آموزش دهیم .
در ادامه محمود تعجبی رییس دانشگاه علمی کاربردی همدان ضمن ابراز خرسندی از موفقیت آمیز بودن این طرح ، گفت : سند مهارت می تواند در پایان نامه های دانشجویان ارشد و دکترا نیز مورد استفاده قرار گیرد .
همچنین صفی اله صفایی رییس دانشگاه پیام نور تدوین سند مهارت را امری بسیار قابل قبول خواند و بیان کرد : امید است این سند به سمت عملیاتی شدن موثر پیش برود .
شهاب کاظمی رییس دانشگاه فنی و حرفه ای نیز ضمن عرض تبریک جهت تدوین این سند گفت : سند مهارت به عنوان نقطه ی امیدی در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای استان همدان می باشد .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ابتکار
1397/10/17
> تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید.
> تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
براساس این تفاهم نامه که به امضای محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک و مهندس محمد مهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و عباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رئیس هیئت مدیره صندوق و با حضور نیلی رئیس دانشگاه تهران ، رسید ، سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز حساب های صندوق و ارائه خدمات بانکی و صدور ضمانت نامه توسط صندوق به منظور تضمین تعهدات شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان و فناور ، در چارچوب ضوابط و مقررات جاری ، ارتقا خواهد یافت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/17
> تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
> تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، براساس این تفاهم نامه که به امضای دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک و مهندس محمد مهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و دکتر عباس زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رییس هیات مدیره صندوق و با حضور دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران ، رسید ، سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز حساب های صندوق و ارایه خدمات بانکی و صدور ضمانتنامه توسط صندوق به منظور تضمین تعهدات شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان و فناور ، در چارچوب ضوابط و مقررات جاری ، ارتقا خواهد یافت .
دکتر محمد بیگدلی ، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم نامه اظهار داشت : بسیار خرسندم بانک ملت خدمات اصلی را برای دانشگاه تهران که یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه های ایران و دنیا است ارایه می دهد و این افتخار بزرگی است که نصیب بانک ملت شده است .
وی با بیان این نکته که بانک ملت در اکثر شاخص ها خصوصاً در حوزهITو خدمات الکترونیکی در بین بانک های کشور سرآمد و پیشرو است ، افزود : در بحث تولید ثروت اگر دانشگاه تهران ، پارک علم و فناوری و بانک ملت به عنوان تامین کننده مالی در کنار هم قرار بگیرند منافع بسیاری حاصل می شود که بهره آن نصیب کشور و مردم ایران می شود .
دکتر بیگدلی با تاکید بر این نکته که نگاه ما به تفاهم نامه با پارک علم و فناوری ، نگاه اقتصادی نبوده و هدف ، حمایت از شرکت های دانش بنیان است ، تصریح کرد : نگاه بانک ملت ، حمایت از اقتصادی است که با علم همراه باشد چون اثرگذاری آن بیشتر از فعالیت های اقتصادی است که فقط در حوزه پشتیبانی مالی هستند .
وی با تاکید بر مقاوم سازی اقتصادی کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز است ، گفت : ما اعتقاد داریم که در شرایط سخت اقتصادی و تحریم های حاکم بر کشور ، اقتصادی می تواند در این شرایط از این بحران عبور کند که مقاوم باشد .
مدیرعامل بانک ملت تشکیل کارگاه های دانشجویی پارک علم و فناوری را اثربخش خواند و افزود : این کارگاه ها نیاز به حمایت مالی دارند و وظیفه ذاتی و قانونی بانک ملت است که از خلاقیت و ایده های جوانان دانشجو و تحصیلکرده حمایت مالی را انجام دهد .
دکتر بیگدلی تفاهم نامه و کمک بانک ملت به صندوق را مسوولیت اجتماعی بانک دانست و اظهار داشت : بانک ملت طی یکسال اخیر 9 تفاهم نامه با سازمان های متعدد که عمدتاً در حوزه شرکت های دانش بنیان بوده ، منعقد کرده که براساس گزارش معاونت توسعه و جذب سرمایه های معاونت ریاست جمهوری ، این بانک رکورددار پرداخت تسهیلات در حوزه های علمی و فناوری و دانش بنیان است .
وی افزود : شرکت های دانش بنیان از پیشرانه های رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال در کشور هستند و در حال حاضر 37 هزار شرکت و سالانه 600 هزار میلیارد ریال فروش این شرکت است و بانک ملت در راستای اجرای مسوولیت اجتماعی و وظیفه ذاتی بانکداری خود ، این شرکت ها را کمک مالی می کند تا توسعه پیدا کنند .
دکتر بیگدلی از آمادگی بانک ملت برای اعطای تسهیلات مورد نیاز پارک علم و فناوری در چارچوب مقررات خبر داد و اظهار امیدواری کرد این مشارکت ، پول و علم را به هم نزدیک کرده و برای کشور تولید ثروت کند تا با این کار مشترک همه مردم بهره کافی ببرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/17

دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران در این جلسه با اشاره به انتخاب بانک ملت به دلیل استفاده از سیستم های مدرن بانکداری ، که نیازهای دانشگاه تهران را برآورده می کند ، اظهار داشت : اگر ما با بانک ملت بتوانیم به یک الگوی همکاری در حوزه های جدید سرمایه گذاری برسیم این مشارکت منجر به اثربخشی و ارزش افزوده بیشتر خواهد بود .
رییس دانشگاه تهران با بیان این نکته که وسعت پروژه ها و طرح های توسعه ای حوزه پارک علم و فناوری منجر به تغییر تهران خواهد شد ، افزود : این فعالیت ها پایه گذار شرکت های زایشی آینده کشور خواهند بود و زنجیره دانش و ثروت را به خوبی به هم وصل می کنند .
وی هدف دانشگاه تهران را کنار هم قرار دادن اِلِمان های توسعه ای ایران با دانش ، اقتصاد ، پول و تکنولوژی و همه مفاهیمی که دنیای مدرن را می سازد ، خواند و خاطرنشان کرد : در حوزه علم و فناوری و دانش بنیان همچنین پروژه ای به این وسعت در سطح ایران و حتی خاورمیانه وجود ندارد خصوصاً اینکه این پروژه ها در مرکز شهر تهران اجرایی خواهد شد و آینده شهر تهران متاثر از این طرح ها خواهد بود .
دکتر نیلی با تاکید بر اینکه طرح های دانشگاه تهران به لحاظ تجربه و وسعت دانشگاه از پختگی و اعتماد برخوردار است ، که دانشگاه های دیگر از آن الگوبرداری خواهند کرد ، اظهار امیدواری کرد که با این مشارکت ، نمونه ای از ارتباط برنده برنده باشیم و ملت از آن بهره مند شوند .
دکتر زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رییس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه دانشگاه تهران مهد علم از گذشته و آینده است ، گفت : امید است که با پشتیبانی بانک ملت ، صرفاً نه مالی بلکه پشتیبانی شراکتی ، در آینده ای که دانشگاه رقم می زند و برای ادامه کسب و کارهای آن شریک باشد .
دکتر زارعی اهداف پارک علم و فناوری را ایجاد پلتفرمی برای رشد و رسیدن به کسب و کار براساس ایده هایی که در سطح جامعه برای مسائل روز و آینده است ، خواند .
به گفته وی ، دانشگاه تهران دانشگاه کارآفرین است و به سمتی می رود که صرفاً ایده ها در حد مقاله یا پایان نامه نباشد و از این ایده ها برای رشد و توسعه کشور و ایجاد شغل و افزایشGDPکشور استفاده شود .
دکتر زارعی گزارشی از تاریخچه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، سیر تکامل پارک ها در برهه زمان ، ایده های برتر و عملکرد پارک ، پروژه ها و برنامه های فکری ، احداث ساختمان سبز بزرگ ترین دیتا سنتر خاورمیانه و برج فناوری ارایه کرد .
وی با اشاره به پروژه ساختمانTH1برای بیمه ، بانک و بورس اظهار امیدواری کرد بانک بزرگ ملت که ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه تهران دارد فین تک هایش را در این محل استوار کند و بانک بزرگ ملت شریک تجاری با دانشگاه تهران باشد .
رییس پارک علم و فناوری با اشاره به پروژه ساختمانTH2گفت : این پروژه احداث دیتا سنتری است که زیر ساخت ها را برای کل کشور و تک تک شهرستان ها ایجاد می کند .
در مراسم امضای این تفاهم نامه ، بهمن اسکندری و سعید نصری معاونان مدیرعامل ، محمد علی خادمی مدیر امور ناحیه یک ، مسعود نصر اصفهانی مدیر امور بانکداری شرکتی ، علی اکبر صابریان مدیرکل دفتر مدیریت و روابط عمومی ، محمدرضا جنگجو رییس اداره کل بانکداری شرکتی ، علی محمدی مدیر شعب منطقه پنج تهران و مدیران صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز حضور داشتند .
بر اساس این تفاهم نامه که اعتبار زمانی آن دو سال تعیین شده و با توافق طرفین برای سال یا سال های بعدی قابل تمدید خواهد بود ، بانک ملت انواع خدمات خرد و ویژه بانکداری الکترونیک ، اعتباری ، ارزی و سرمایه گذاری و تامین سرمایه را به صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ارایه خواهد کرد .
در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ، دکتر بیگدلی از استارت آپ های ویکند طراحی صنعتی که با حضور دانشجویان در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برپا شده بود ، بازدید کرد و از نزدیک در جریان ایده ها و طراحی محصولات و خدمات جدید دانشجویان قرار گرفت .
وی همچنین از محوطه زمین مورد احداث پروژه های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از قبیل دیتا سنتر و دامپزشکی پارک دیدن کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
وطن امروز
1397/10/17
> 40 درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به آمار شاغلان گفت : طبق آمار ، میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ما افزایش یافته است .
> 40 درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به آمار شاغلان گفت : طبق آمار ، میزان بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ما افزایش یافته است .
به گزارش تسنیم ، امیدعلی پارسا ، رئیس مرکز آمار گفت : سهم فارغ التحصیلان از کل بیکاران کشور به حدود 5/40 درصد افزایش یافته است .
رئیس مرکز آمار نرخ بیکاری جوانان را حدود 27درصد اعلام کرد و افزود : در مجموع در 9ماهه امسال حدود 550 هزار شغل ایجاد شده که عدد خوبی است اما نسبت به برنامه و نیاز کشور که حدود 900 هزار شغل است ، کم است .
وی با اشاره به علاقه مردم و جوانان برای اشتغال در بخش دولتی گفت : متأسفانه مسیر ایجاد اشتغال و راه اندازی کسب وکار ، مسیری دشوار و طولانی است و نسبت به میزان طبیعی و جهانی آن چند برابر بیشتر زمان می برد که ناشی از بروکراسی تودرتوی اداری است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه آفرینش
1397/10/16
> سیستم خرید اینترنتی سازمان سنجش فروش Voucher برای آزمون های جی آر عمومی (GRE General) و تافل (TOEFL) در ایران باز شد .
> سیستم خرید اینترنتی سازمان سنجش فروش Voucher برای آزمون های جی آر عمومی (GRE General) و تافل (TOEFL) در ایران باز شد .
سیستم خرید اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور (فروش Voucher) آزمون های GRE General و TOEFL در ایران برای سال 2019 باز شد .
داوطلبان لازم است قبل از خرید به عنوان آزمون و عنوان کارت (سریال ثبت نام) توجه کرده و پس از اطمینان نسبت به خرید اقدام کنند .
آزمون های موسسه ETS در ایران شامل TOEFL iBT Voucher و GRE General iBT Voucher جهت ثبت نام در آزمون های 6 ماه اول سال 2019 است .
هزینه ثبت نام هزینه هر کارت آزمون تافل (TOEFL iBT Voucher) برای ثبت نام در آزمون های 6 ماه اول سال 2019 به مبلغ 23 میلیون و 500 هزار ریال (2 میلیون و 350 هزار تومان) است .
همچنین هزینه هرجی آر ای (GRE General iBT Voucher جهت ثبت نام در آزمون های 6 ماه اول سال 2019 به مبلغ 21 میلیون و 500 هزار ریال (2 میلیون و 150 هزار تومان) است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
پایان نامه ها
فناوران
1397/10/17
> رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای ICT آذربایجان شرقی ضمن اعلام آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری با وزارت علوم از حمایت این پژوهشگاه از دانشجویان دوره‎های تحصیلات تکمیلی و همچنین قطب های علمی تعریف شده در دانشگاه های کشور خبر داد .
> حمایت27 میلیون تومانی از پایان نامه های دکترا در حوزه فاوا رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای ICT آذربایجان شرقی ضمن اعلام آمادگی این پژوهشگاه برای همکاری با وزارت علوم از حمایت این پژوهشگاه از دانشجویان دوره‎های تحصیلات تکمیلی و همچنین قطب های علمی تعریف شده در دانشگاه های کشور خبر داد .
فناوران محمد خوانساری در سیزدهمین جلسه شورای هماهنگی ICT آذربایجان شرقی گفت : از پایان نامه های مرتبط با این حوزه در دوره کارشناسی ارشد تا سقف 11 میلیون تومان و دکترا تا سقف 27 میلیون تومان حمایت می شود؛ به شرط اینکه این پایان نامه ها در جهت رفع نیازهای کشور ارائه شود .
وی افزود : این پژوهشگاه همچنین حمایت از قطب های علمی که در برخی از دانشگاه های برتر کشور تعریف شده اند را در دستور کار دارد .
خوانساری همچنین از آمادگی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری در طرح «فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت»و پذیرش استادان خبر داد .
در این طرح ، استادان فرصت مطالعاتی خود را در مراکز و شرکت های دولتی و خصوصی داخلی سپری می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/17
> گروه جامعه : فرقی نمی کند درس بخوانی یا نخوانی؛ کنکور یک دغدغه بزرگ در پایان نوجوانی و پا گذاشتن به روزگار جوانی است.
> گروه جامعه : فرقی نمی کند درس بخوانی یا نخوانی؛ کنکور یک دغدغه بزرگ در پایان نوجوانی و پا گذاشتن به روزگار جوانی است .
حتی اگر مجری های برنامه هایی در رادیو و تلویزیون بگویند «کنکور غول نیست» و البته بعدش تبلیغ فلان موسسه کنکور یا بهمان مجموعه آموزش و تست را هم بکنند ، باز هم برای خیلی ها غول است؛ غولی که البته با زحمت می توان شکستش داد ، اما بار روانی که جنگ با این غول ایجاد می کند ، کمابیش هم برای برنده اش هست و هم برای بازنده اش .
البته کنکور چند سالی است که دیگر بازنده به آن معنای قدیم ندارد .
پیش تر مجموع ظرفیت کنکور های دانشگاه های سراسری و آزاد اسلامی از مجموع داوطلبان کنکور بسیار کمتر بود؛ به همین دلیل بود که شاید قبولی در رشته ای کمتر محبوب در دانشگاهی دورافتاده هم موفقیت حساب می شد و البته دانش آموز هم اغلب مجبور بود در رقابت سخت با دیگر داوطلبان ، به هر آن چه به دست می آورد راضی شود .
ایجاد تعداد زیادی صندلی در دانشگاه های آزاد اسلامی ، غیرانتفاعی و غیردولتی ، علمی کاربردی ، پیام نور و پردیس های گران قیمت دانشگاه های دولتی در کنار کاهش تعداد داوطلبان کنکور نسبت به نسل پرجمعیت دهه شصتی ها باعث شده است که در سال های اخیر تعداد صندلی های دانشگاهی از تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها بیشتر شود و حتی با وجود پذیرش بدون کنکور در برخی رشته های برخی دانشگاه ها ، باز هم بخش بزرگی از ظرفیت دانشگاه ها خالی بماند .
با این حال رقابت بر سر صندلی های دانشگاه های خاص و رشته های پرطرفدار هنوز هم ادامه دارد و سنگین است .
شاید به همین خاطر است که وقتی سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش ، روز چهارشنبه هفته گذشته توئیت کرد که «‏امروز چهارشنبه ساعت 6 : 30 صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی ‎#کنکور سال آینده برگزار شد .
ورود به 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم» ، کمتر داوطلب جدی کنکور آن را جدی گرفت .
شاید هشتگ ‎#خداحافظ_کنکور که وزیر در پایان توئیتش آورده بود ، برای داوطلبان جدی ورود به دانشگاه که اتفاقا به دنبال دست یافتن به همان 15 درصد ظرفیت رشته ها و دانشگاه های خاص هستند ، چندان با معنی نباشد .
عبدالرسول عمادی ، رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش نیز دیروز با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجو در 85 درصد کد رشته محل های دانشگاهی گفت : «ملاک و مبنای سوابق تحصیلی ، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد» .
وی در پاسخ به اینکه چرا اعمال سوابق تحصیلی کنکور با تاخیر انجام می شود؟ گفت : «قرار بود بر مبنای قانون مصوب سال 1392 سنجش و پذیرش دانشجو ، طی پنج سال و از ابتدای امسال درصد پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها بر مبنای سوابق تحصیلی مشخص شود و در نهایت بعد از پنج سال حداقل به 85 درصد برسد .
در واقع این روند می تواند ادامه یابد و به 100 در صد هم برسد و در نهایت به حذف کامل کنکور بینجامد» .
وی افزود : «بنده هم موافقم که این کار دارد با تاخیر صورت می گیرد و باید از سال های اول یعنی 92 و 93 و به تدریج شروع می شد اما تصمیمی بود که آن شورا گرفت و ملاک عمل است .
اگر این حذف کنکور از 85 درصد رشته های دانشگاهی سالانه و به تدریج رخ می داد و فرآیند بدون آزمون ورود به دانشگاه ، از فرآیند کنکور سراسری جدا می شد هم یک فرهنگ سازی صورت می گرفت و هم از بار اضطراب خانواده ها کاسته می شد» .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/17

وی اضافه کرد : «خوشبختانه بیش از 85 درصد ظرفیت دانشگاهی مان از کنکور آزاد شده و اگر ظرفیت های فنی و حرفه ای را هم اضافه کنیم شاید از 90 درصد هم بالاتر برود .
بنابراین درصد اندکی برای رقابت کنکوری باقی می ماند که مربوط به چند رشته خاص چون پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است» .
عمادی ادامه داد : «البته اگر سطح رقابت پایین بیاید در این رشته ها هم می توان بدون کنکور دانشجو جذب کرد .
مبنای بدون آزمون شدن رشته محل ها این است که هر رشته محلی اگر تعداد داوطلبانش از چهار برابر ظرفیت کمتر شود ، یک رشته بدون آزمون می شود و در دانشگاه های دولتی هم به تشخیص شورا هفت برابر است .
بنابراین اگر متقاضیان 15 درصد رشته های باقی مانده کاهش یابد و یا افزایش ظرفیت ایجاد شود ، پذیرش در این رشته ها هم بدون آزمون شده و به طور کلی کنکور حذف می شود» .
شاید دانشجویانی که امسال از سد کنکور گذر کرده و به دانشگاه راه یافته اند و دانش آموزان دبیرستانی که داوطلبان بالقوه کنکورهای آتی هستند ، برای سخن گفتن در این زمینه اصلح باشند .
یاسمن که در کنکور امسال در گروه علوم تجربی و در دو رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی کرج و شیمی دانشگاه تهران قبول شده و البته اولی را برای ثبت نام انتخاب کرده است در این باره می گوید : «در سه سال پایانی دوران دبیرستان ، استرس کنکور همیشه با من بود .
هر چه به موعد کنکور نزدیک تر می شد ، این استرس هم بیشتر می شد .
سفرهای زیادی با خانواده ام نرفتم ، در مهمانی های زیادی شرکت نکردم و وقت کمتری با دوستانم گذراندم تا موفق شوم .
خیلی وقت ها به خودم می گفتم که اگر رشته دندانپزشکی یا دامپزشکی که مورد علاقه ام بود را در دانشگاه های تهران قبول نشوم ، خودم را می کشم ! » .
وی ادامه می دهد : «با اینکه زیاد خواندم ، اما کنکورم را در همین استرس آن طور که انتظار داشتم ندادم .
رتبه ام بد نشد ، اما به رشته هایی که می خواستم در دانشگاه سراسری نرسید و ناچار رشته مورد علاقه ام در دانشگاه آزاد را به رشته کمتر مورد علاقه ام در سراسری ترجیح دادم» .
وی درباره خداحافظی با کنکور هم یادآور می شود : «تصمیم گیری ها هم درباره مقاطع تحصیلی دوران مدرسه و هم درباره کنکور سال به سال عوض می شود و این باعث سردرگمی و افزایش استرس دانش آموزان است .
بحث سوابق تحصیلی چند سالی مطرح می شد و ما هر بار در مواجهه با آن سردرگم بودیم .
پذیرش بدون کنکور هم پیش تر در برخی رشته ها و دانشگاه ها بود ، در نتیجه این خبر جدیدی نیست .
فکر می کنم اولا تا روش قبولی و اولویت دادن به داوطلبان برای رشته های بدون کنکور مشخص نشود ، نمی توان درباره آن نظر خاصی داد .
درباره 15 درصد رشته های کنکوردار هم خب ، شاید تکلیف داوطلبان جدی تر را روشن تر کند ، اما به هر حال رقابت اصلی در این سال ها هم برای همان 15 درصد ظرفیت بوده است» .
وی تصریح کرد : «البته در سال های اخیر خیلی هم سن و سال هایم مهارت را به تحصیل ترجیح می دهند .
اما تا وقتی رشته و دانشگاه در اشتغال مهم است ، برای خانواده ها مهم است و البته کیفیت هم خیلی متفاوت است ، کنکور هست .
فکر نمی کنم تا وقتی رقابت برای ورود هست ، بتوان کنکور را حذف کرد .
با این حال فکر می کنم مهم است که این رقابت به جای یک امتحان تستی 4 ساعته ، به یک فرآیند کیفی تبدیل شود .
تا آن وقت از خداحافظی با کنکور خبری نیست» .
محمد که امسال سال پایانی دبیرستان را می گذراند و برای کنکور آماده می شود نیز می گوید : «این که رشته ها و دانشگاه های خاصی را از کنکور معاف کنند و صرفا با سوابق تحصیلی بتوان در آن ها قبول شد خبر خوبی است و تکلیف خیلی ها را روشن می کند .
البته به شرطی که فرآیند انتخاب دانشجویان شفاف باشد و آدم احساس نکند مسائلی مثل پارتی بازی ، رابطه ، رشوه و ژن خوب بتواند نتیجه را عوض کند و حق کسی خورده شود» .
او ادامه می دهد : «خیلی ها ترجیح می دهند رشته خاصی را در نزدیک محل زندگی خود قبول شوند و این یعنی در بسیاری رشته شهرها که ممکن است مشمول این 85 درصد می شوند ، این اتفاق بیفتد و آن ها دیگر نخواهند کنکور بدهند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/10/17

با این حال برای تهرانی ها یا برخی شهرها مثل اصفهان که دانشگاه های شان خاص هستند و احتمالا جزو آن 15 درصد کنکوردار قرار می گیرند ، هم افرادی که می خواهند اصطلاحا بومی قبول شوند تلاش می کنند و هم کسانی که رشته های خاص دانشگاه های خوب را می خواهند .
فکر می کنم این موضوع رقابت را برای آن 15 درصد سخت تر می کند .
به علاوه خیلی ها هم حتی اگر چندان امیدی برای قبولی در آن رشته ها و دانشگاه ها نداشته باشند ، باز هم شانس خود را برای حضور در این کنکور امتحان می کنند» .
وی اضافه می کند : «در مجموع تغییرات پیاپی سیستم کنکور کمی داوطلبان را سردرگم و نگران می کند و این خوب نیست .
امیدوارم مسئولان هر چه زودتر به راهکار ثابت ، مشخص ، شفاف و عادلانه ای برسند» .
محمد درباره خودش هم می گوید : «من بیشتر کنکور را به خاطر سربازی مهم می بینم .
البته به هر حال باید به سربازی بروم ، اما به سربازی رفتن با دیپلم و یا با لیسانس و فوق لیسانس خیلی فرق دارد .
به علاوه چون علاقه خاصی به کامپیوتر و برنامه نویسی دارم شاید بتوانم در این مدت دوره های آموزشی بیشتری ببینم یا حتی کار کنم .
در دانشگاه هم می خواهم نرم افزار بخوانم و اگر این رشته در دانشگاهی مناسب بدون کنکور شود ، حتما برای آن اقدام می کنم .
خدا را چه دیدی ، شاید تا آن وقت قوانین سربازی هم تغییر کرد و معاف شدم ! » .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
صبا
1397/10/16
> اسامی راه یافتگان به بازبینی نهایی بخش تئاتر صحنه استان های تهران و البرز بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران اعلام شد .
> به گزارش «صبا» ، به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ، دبیرخانه بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ضمن قدردانی از تلاش و حضور تمامی گروه های دانشجویی حاضر در بازبینی مرحله اول بخش تئاتر صحنه استان های تهران و البرز ، با انتشار اطلاعیه ای از بازبینی 248 اثر (233 اثر حضوری و 15 فیلم) و راه یابی تعداد 84 اثر به بازبینی مرحله دوم این بخش خبر داد .
در این اطلاعیه آمده است : «گروه ارزیابی و انتخاب این مرحله متشکل از سوگل قلاتیان ، مهدی مشهور ، باقر سروش ، سیاوش قائدی و سعدی محمدی با اجماع کلی نسبت به آثار برتر و رویکرد پذیرش حداکثری آثار از سوی دبیرخانه جشنواره که امکان و فرصت بیشتری را در اختیار گروه ها برای به بار نشاندن ایده ها و تلاش شان فراهم می آورد ، نتایج این مرحله را به شرح زیر و بدون هیچ اولویتی اعلام می دارند .
لازم به ذکر است که بازبینی مرحله نهایی به صورت حضوری و به طور کامل (حداکثر 90 دقیقه) در 10 الی 23 اسفندماه 1397 خواهد بود .
»اسامی راه یافتگان به بازبینی نهایی بخش تئاتر صحنه استان های تهران و البرز بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران در این لینک قابل دسترسی است .
بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1398 به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف : مناطق «تئاتر صحنه» و ب : سراسری و بین المللی «تئاتر صحنه» ، «تجربه های اجرا» ، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی) ، «پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)» ، «ترجمه نمایشنامه» ، «عکس ، پوستر و تیزر» ، «غیر رقابتی» ، «کارگاه ها و درس گفتارها» ، «مدرسان» ، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد .
بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال 1397 میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود .
1
فهرست