وزارت علوم - مطبوعات 18 دي 97
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت 11:58
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8546139 آرمان امروز
8545395 روزنامه فرهیختگان
8544252 روزنامه آفرينش
8543937 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8545031 عصر رسانه
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
> سال 88 تدوین طرح آمایش آموزش عالی آغاز و در ابتدا ، با راه اندازی کمیته های استانی بنا شد این کمیته ها سند استان مربوط به آمایش آموزش عالی را تدوین کنند تا درنهایت تجمیع شود.
> سال 88 تدوین طرح آمایش آموزش عالی آغاز و در ابتدا ، با راه اندازی کمیته های استانی بنا شد این کمیته ها سند استان مربوط به آمایش آموزش عالی را تدوین کنند تا درنهایت تجمیع شود .
تدوین پیش نویس اولیه این طرح بیش از سه سال به طول انجامید و در ماه های پایانی دولت دهم به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد .
با این حال ، عمر دولت دهم برای اصلاح نواقص موجود در این طرح کفاف نداد و اصلاح طرح به وزارت علوم دولت یازدهم موکول شد .
این وزارتخانه نیز که در ابتدای کار با حواشی مختلفی دست وپنجه نرم می کرد ، در سال اول دولت یازدهم ، نسبت به اصلاح طرح آمایش آموزش عالی اقدامی نکرد .
اگرچه معاون آموزشی سابق وزارت علوم در دست تدوین بودن آن را اعلام می کرد ، اما پس از جایگزینی شریعتی نیاسر بر مسند این معاونت ، او از راکد بودن این طرح سخن گفت و از نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ضرورت جدیت بیشتر در این موضوع خبر داد .
دانشگاه آزاد اسلامی اما در این میان با در اختیار داشتن حدود یک میلیون و 500 هزار دانشجو ، سند آمایش آموزشی متفاوتی را ارائه کرد که در آن هم فرآیند عملیاتی شدنش سریع تر از وزارت علوم بود و هم روند پیگیری آن از طریق مسئولان سازمان مرکزی این دانشگاه .
یکی از بندهای این سند که اشاره به تاسیس رشته ها با شرایط منطقه ای آن استان دارد ، در مدیریت جدید مورد توجه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت ، چراکه هم نیاز منطقه و مشکلات آنها در این فرآیند حل می شود و هم با ارتباط بین دانشگاه و فعالیت بومی منطقه ای این فعالیت ها تخصصی و آکادمیک پیش خواهد رفت .
ایجاد رشته های جدید متناسب با شرایط جامعه برای مسئولان تقریبا در اولویت بوده که معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی هم بر آن تاکید می کند و آن طور که رهایی گفته است ، توجه جدی به طرح آمایش آموزشی ، بسیاری از مشکلات هر منطقه را می تواند مرتفع کند و دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نیازهای نسبی و پتانسیل موجود هر منطقه می تواند وارد فضای آمایش شده و حرکت های جدیدی را آغاز کند .
جذب دانشجوی عراقی دانشگاه آزاد اسلامی با در اختیار داشتن بیش از 400 واحد در نقاط مختلف کشور ، از نزدیک مشکلات بومی و منطقه ای هر استان ، شهر و شهرستان را می شناسد به نحوه ای که استان ایلام به دلیل هم مرز بودن با کشور عراق و همچنین داشتن زمین های کشاورزی فراوان ، پتانسیل ایجاد رشته هایی برای کم کردن مشکلات این دو بخش را دارد .
آن طور که محمد میرزایی حیدری ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام به «فرهیختگان» گفته است ، این واحد به دلیل شرایطی که در طول سال های دفاع مقدس داشته و همچنین با توجه به اینکه آخرین واحد مرکز استانی تشکیل شده در دانشگاه آزاد اسلامی است ، نسبت به واحدهای دیگر در طرح آمایش آموزشی گسترش داشته است و برای اینکه هرچه سریع تر همپای دیگر واحدها بتواند در این طرح پیشروی کند باید از ظرفیت های نادیده استان استفاده کند .
این استان با توجه به اینکه پوشش گیاهی فراوانی دارد و فعالیت دامپروری در بیشتر مناطق آن وجود دارد می تواند به دنبال ایجاد رشته هایی در این زمینه باشد که هم مشکلات مردم منطقه مرتفع شود هم بتواند زمینه سازی برای تخصصی کردن این فعالیت های بومی از طریق ایجاد حلقه ای بین دانشگاه و مردم باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18

میرزایی حیدری هم بر این ویژگی ها تاکید دارد و می گوید : «ما تعدادی رشته درخواست کرده ایم که تماما براساس نیاز منطقه است .
سال گذشته نیز تعدادی رشته با جذب دانشجوی جدید آغاز به کار کردند اما تعداد رشته های درخواستی جدید نسبت به سال های گذشته کمتر هستند ، چراکه وزارت علوم برخی رشته های این واحد را تایید نمی کند .
» با بررسی ای که «فرهیختگان» از این واحد دانشگاهی انجام داد ، متوجه شد رشته های میکروبیولوژی ، جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و کارشناس فرهنگی ازجمله تازه تاسیس ها هستند ، همچنین آن طور که دولت اعلام کرده است ، شهر مهران یکی از شهرهای استان ایلام قرار است به منطقه آزاد تبدیل شود که این اقدام تمرکز دانشگاه آزاد اسلامی برای رشته های مورد نظر را می طلبد .
این استان غنی از منابع و در بحث کشاورزی جزء استان های پیشرو است که در این زمینه رئیس واحد ایلام معتقد است با توجه به چندهزار هکتار زمین و مرتع کشاورزی که همه جزء زمین های آبی کشاورزی هستند ، باید رشته های این زمینه رونق بهتری در این واحد پیدا کنند که بناست برای سال های آینده رشته هایی تاسیس شوند که مشکلات کشاورزی را برای این منطقه مرتفع کنند .
همچنین ایجاد رشته های مربوط به باغداری و پرورش گل های زینتی و دارویی نیز بنابر گفته های حیدری ، در دست اقدام است .
این مساله که ایلام در همجواری با کشور عراق است هم نباید نادیده گرفته شود .
حیدری در این رابطه هم عنوان می کند : «یکی دیگر از برنامه هایی که ما برای ایجاد رشته های مورد نیاز داریم ، بررسی علاقه و نیازهای کشور عراق است ، چراکه بیشترین مرز کشور با عراق در استان ایلام بوده و با توجه به همکاری سیاسی و همه جانبه عراق و ایران می توان نیازهای آنها را در زمینه های دانشگاهی و علمی برطرف کرد .
» او معتقد است کشور عراق با توجه به بحران هایی که در چندین سال گذشته داشته است ، می تواند به خوبی به آنها برای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی در این نقطه از کشور کمک کند و از آن طرف هم دانشگاه با در اختیار گذاشتن دانشگاه برای دانشجویان عراقی و علاقه مند به تحصیل در ایران ، همکاری همه جانبه را افزایش دهد .
دانشجویان عراقی علاقه فراوانی به رشته های فنی و مهندسی در مقاطع ارشد و رشته های علوم پزشکی دارند؛ حیدری دراین باره می گوید : «چون مردم استان ایلام و استان کوت عراق روابط قومی و قبیله ای دارند ، می توان از دانشجویان عراقی در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرش کرد و با توجه به مسافت کم (حدود 80 کیلومتر از ایلام تا کوت) این واحد می تواند در رشته های ارشد مکانیک ، پرستاری ، علوم آزمایشگاهی و پزشکی دانشجوی عراقی جذب کند .
» تامین نیروی گلگهر سیرجان استان کرمان در منطقه مرکزی کشور و جزء استان های غنی از معدن است که ویژگی های خاص آب و هوایی هم می تواند برای این نقطه پتانسیل هایی ایجاد کند .
در این میان شهر سیرجان با در اختیار داشتن بزرگ ترین معدن خاورمیانه (گلگهر سیرجان) می تواند زمینه خوبی برای ایجاد رشته های مورد نظر این منطقه باشد که علی یعقوبی پور ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان دراین باره به «فرهیختگان» می گوید : «طرح آمایش آموزشی که یکی از زیرمجموعه های آن ایجاد رشته های مورد نظر منطقه با توجه به پتانسیل و شرایط بومی هر استان است ، در دانشگاه آزاد اسلامی این واحد دو سال از عمر خود را سپری می کند که طبق اطلاعات و آماری که این واحد دانشگاهی انجام داده است باید نیروی صنعتی برای شهر و استان تربیت شود .
» پرورش دانشجویی که بعد از فارغ التحصیلی بتواند برای بازار یا صنعت کار کند از دغدغه های همیشگی است ، اما وجود رشته هایی در این بین حلقه ای است که بدنه دانشگاه را با توجه به نیاز صنعت و بازار تامین می کند .
سیرجان منطقه صنعتی و معدنی است به این صورت که بزرگ ترین معدن خاورمیانه یعنی گلگهر سیرجان با فعالیت حدود 20 هزار نفر در آن می تواند زمینه مناسبی برای ایجاد رشته های این حوزه در دانشگاه آزاد اسلامی باشد .
یعقوبی پور مدعی است به وسیله جلسات متعدد با مسئولان این معدن ، برنامه 1404 آنها را پیدا کرده و تخصص های مربوط به آنها را با ایجاد رشته های جدید می تواند ارائه دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در ادامه می گوید : «این واحد در رشته های ایمنی می تواند رشته تاسیس کند چون نیاز شهر و معادن آن و از طرفی اولویت های خود را نیز براساس آن تنظیم کنیم ، همچنین در زمینه بازرگانی دیجیتال و الکترونیکی هم واحد در حال تاسیس رشته است که جزء نیاز های منطقه است ، از طرفی با الگوگیری از رشته های میان رشته ای ، رشته مگاترونیک راه اندازی شده چون هم رشته مکانیک و هم رشته الکترونیک در این واحد دایر بوده اند و نیاز جامعه بین این دو بوده است .
این رشته پذیرش دانشجو را با موفیت پشت سر گذاشته است .
» البته باید شرایط واحد را نیز در نظر گرفت ، هم به لحاظ فضای آموزشی و هم اساتید و زیرساخت های مورد نیاز و مراکز پژوهشی که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی تمام این موارد را با رعایت اصول ایجاد کرده است .
رئیس واحد سیرجان البته تاسیس رشته های دیگر را نیز در پرونده جدید شورای گسترش برای وزارت علوم و سازمان مرکزی گنجانده است و می گوید : «ما برای نیاز سنجی مردم و استفاده از پتانسیل منطقه اقدام کرده ایم .
حالا نوبت شورای گسترش و وزارت علوم است که این طرح را جدی بگیرد ، اگر در این شورا نیاز به سوال و اطلاعات بیشتری باشد ما با تمام مسئولان و هیات علمی حاضر به پاسخگویی در زمینه رشته های مورد درخواست هستیم . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
> وزیر سابق علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : «با فاصله کمی از آمریکا پنجمین تولید کننده مهندسی هستیم و می توانیم از این تعداد مهندس برای توسعه کشور استفاده کنیم.
> وزیر سابق علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : «با فاصله کمی از آمریکا پنجمین تولید کننده مهندسی هستیم و می توانیم از این تعداد مهندس برای توسعه کشور استفاده کنیم .
» به گزارش «ایسکانیوز» ، رضا فرجی دانا در نشست خبری با مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص برنامه های این معاونت و امضای تفاهمنامه بین معاونت آموزش وزارت علوم و موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران گفت : «ما پنجمین تولیدکننده مهندس در جهان هستیم .
براساس لیستی که موسسه یونسکو در سال 2016 منتشر کرده ما در مقام سوم قرار داریم .
» وزیر سابق علوم اظهار کرد : «متاسفانه در این زمینه دچار مشکلات هستیم .
خدا را شاکریم که با پشتیبانی وزارت علوم توانستیم در این حوزه ورود کنیم .
» فرجی دانا در ادامه بیان کرد : «در حوزه مهندسی در موسسه ارزشیابی مهندسی ، اعتباربخشی دوره های مهندسی در سطح ملی و ترکیبی از دانشجویان دانشگاه های مختلف خواهد بود .
امروز ما شاهد این تفاهمنامه هستیم و انجمن آموزش مهندسی در راستای ارائه گواهینامه به ارزیابان اقدامات خود را آغاز کرده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
آرمان امروز
1397/10/18
> آیین نامه تحصیل همزمان در 2 رشته نهایی شد ایلنا : معاون آموزشی وزارت علوم از نهایی شدن آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته خبر داد و گفت : آیین نامه تصویب همزمان دانشجویان نخبه بازنگری و منتشر شده است و براساس این آیین نامه دانشجویان واجد شرایط می توانند همزمان در دو مقطع درس بخوانند .
> آیین نامه تحصیل همزمان در 2 رشته نهایی شد ایلنا : معاون آموزشی وزارت علوم از نهایی شدن آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته خبر داد و گفت : آیین نامه تصویب همزمان دانشجویان نخبه بازنگری و منتشر شده است و براساس این آیین نامه دانشجویان واجد شرایط می توانند همزمان در دو مقطع درس بخوانند .
شریعتی نیاسر با اشاره به مقایسه پیشرفت های آموزشی کشور نسبت به اوایل انقلاب عنوان کرد : در بخش جمعیت دانشجویی نسبت به اوایل انقلاب 24برابر افزایش جمعیت داشتیم و در بخش هیات علمی نیز رشد 27برابری را شاهد هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18
> هدی هاشمیخبرنگارچند روزی از هشتگ پر سرو صدای وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور می گذرد .
> هدی هاشمیخبرنگارچند روزی از هشتگ پر سرو صدای وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور می گذرد .
سیدمحمد بطحایی در حساب کاربری خودش اعلام کرده بود که جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال 98 برگزار شد .
ورود به 85درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفاً سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
همین توئیت موجب شد دانش آموزان به صفحه توئیتر سیدمحمد بطحایی حمله کنند ، برخی دانش آموزان نوشتند که شر کنکور را از سر دانش آموزان کم کنید ، برخی ها هم عنوان کردند که ما از وقتی وارد مدرسه شدیم برای این آزمون بزرگ درس خواندیم چطور حالا اعلام می کنید که می خواهید کنکور را حذف کنید و آیا در رشته پزشکی و مهندسی هم کنکور حذف می شود .
برخی از کارشناسان تعلیم و تربیت گفتند که وزیر آموزش و پرورش شفاف اعلام کند که برای دانشگاه های مادر که رشته های خاص دارد چه برنامه ای دارند؟ موضوعی که البته مسئولان سازمان سنجش هم تأکید کرده اند که داوطلبان در رشته های پرطرفدار همچنان باید کنکوربدهند .
حسین توکلی معاون سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با «ایران» می گوید : اگر داوطلبی بخواهد در رشته های پرطرفدار قبول شود باید خیلی سخت درس بخواند .
به گفته توکلی ، داوطلبان معمولاً برای 13 رشته رقابت می کنند و هنوز صندلی خالی برای این رشته ها در دانشگاه های باکیفیت و مطرح کشور وجود ندارد .
داوطلبان شرکت کننده در رشته ریاضی و فنی بیشترعلاقه مند نشستن بر صندلی رشته هایی همچون مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی عمران ، مهندسی صنایع ، معماری و کامپیوتر و در رشته تجربی رشته های پزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی و دندانپزشکی پرطرفدار هستند ، همچنین داوطلبان رشته های علوم انسانی معمولاً روان شناسی ، حسابداری و حقوق را انتخاب می کنند .
این رشته ها در حالی از سوی سازمان سنجش به عنوان رشته های پرطرفدار مطرح است که رقابت برای نشستن بر صندلی های این 13 رشته و البته دانشگاه های خاص بالاست .
هامون سبطی کارشناس تعلیم و تربیت درباره حذف کنکور دانشگاه ها در سال 98 این چنین به خبرنگار «ایران» پاسخ می دهد : در سال 97 حدود 87 درصد صندلی های دانشگاه ها بدون توجه به رتبه کنکور پذیرش در دانشگاه داشتند این اتفاق هم به دلیل گسترش کمی دانشگاه ها بوده است .
با جرأت می توان گفت این توئیت وزیر هیچ اتفاق جدیدی نیست و حذف در رشته های پرمتقاضی اتفاق نیفتاده است .
وی تأکید می کند : اکنون شاهد آن هستیم که 650 هزار داوطلب برای ورود به رشته های علوم پزشکی با هم رقابت می کنند و تنها 8 هزار نفر به رشته های پرطرفدار دانشگاه های علوم پزشکی راه پیدا می کنند که با در نظر گرفتن سهمیه های گوناگون کمتر از 4 هزار صندلی برای جوانان بدون سهمیه باقی می ماند .
سبطی با تأکید بر این که وزیر آموزش و پرورش توضیح دهد برای رشته های پرمتقاضی چه کاری انجام داده است ، می گوید : در سال گذشته کنکور فقط در13 درصد رشته محل ها برگزار شد و 87 درصد رشته محل ها بدون کنکور دانشجو گرفتند .
این صحبت هایی که وزیر آموزش و پرورش انجام داده تازه نیست و از سال گذشته انجام شده است .
در حقیقت هشتگ خداحافظ کنکور برای سردرگم کردن خانواده هاست .
امتحانات نهایی؛ ملاک پذیرش بدون کنکوررئیس مرکزسنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجو در 85 درصد کدرشته محل های دانشگاهی می گوید : ملاک و مبنای سوابق تحصیلی ، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18

عبدالرسول عمادی در پاسخ به این که چرا اعمال سوابق تحصیلی کنکور با تأخیر انجام می شود؟ اظهار می کند : قرار بود بر مبنای قانون مصوب سال 1392 سنجش و پذیرش دانشجو ، طی پنج سال و از ابتدای امسال درصد پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها بر مبنای سوابق تحصیلی مشخص شود و در نهایت بعد از پنج سال حداقل به 85 درصد برسد .
در واقع این روند می تواند ادامه یابد و به صد درصد هم برسد و در نهایت به حذف کامل کنکور بینجامد .
بنده هم موافقم که این کار دارد با تأخیر صورت می گیرد و باید از سال های اول یعنی 92 و 93 و بتدریج شروع می شد؛ اما تصمیمی بود که آن شورا گرفت و ملاک عمل است .
اگر این حذف کنکور از 85 درصد رشته های دانشگاهی سالانه و بتدریج رخ می داد و فرآیند بدون آزمون ورود به دانشگاه ، از فرآیند کنکور سراسری جدا می شد هم یک فرهنگ سازی صورت می گرفت و هم از بار اضطراب خانواده ها کاسته می شد .
رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با بیان این که به هر صورت این تأخیر بر اساس تشخیص آن شورا اتفاق افتاده است ، اظهار می کند : اما اکنون هم که این اتفاق رخ داده اقدام مبارک و ارزشمندی است و خوشبختانه بیش از 85 درصد ظرفیت دانشگاهی مان از کنکور آزاد شده و اگر ظرفیت های فنی و حرفه ای را هم اضافه کنیم شاید از 90 درصد هم بالاتر برود .
بنابراین درصد اندکی برای رقابت کنکوری باقی می ماند که مربوط به چند رشته خاص چون پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است .
عمادی ادامه می دهد : البته اگر سطح رقابت پائین بیاید در این رشته ها هم می توان بدون کنکور دانشجو جذب کرد .
مبنای بدون آزمون شدن رشته محل ها این است که هر رشته محلی اگر تعداد داوطلبانش از چهار برابر ظرفیت کمتر شود ، یک رشته بدون آزمون می شود و در دانشگاه های دولتی هم به تشخیص شورا هفت برابر است .
بنابراین اگر متقاضیان15 درصد رشته های باقیمانده کاهش یابد و یا افزایش ظرفیت ایجاد شود ، پذیرش در این رشته ها هم بدون آزمون شده و بطور کلی کنکور حذفمی شود .
وی درباره امتحانات نهایی می گوید : امتحانات نهایی الکترونیکی شده است و یک سال است که ارسال سؤالات امتحان نهایی بدون هیچ واسطه ای مستقیماً به حوزه های امتحانی ارسال می شود و شرایط ایمنی بالایی دارد .
فرآیند تصحیح الکترونیکی هم دو سه دوره است پایلوت شده و بزودی تکمیل می شود .
به این ترتیب دخالت عامل انسانی که از دقت کار می کاهد بسیار کاهش می یابد .
نحوه «ترمیم سوابق تحصیلی» برای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاهمدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ترمیم سوابق تحصیلی برای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاهی را تشریح کرد .
عباس سلطانیان ، با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به 85 درصد کد رشته محل های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و شرایط ترمیم سوابق تحصیلی اظهار کرد : هنوز صورت جلسه رسمی این مصوبه به دست ما نرسیده است؛ اما ترمیم معدل یکی از بخشنامه های آموزش و پرورش است که در سال 94 به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید .
تمامی دیپلمه های سال 84 به بعد می توانند ترمیم نمرات را در صورت تمایل انجام دهند .
مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان این که هر شخصی بخواهد درس یا دروسی را مجدد امتحان بدهد و نمره خودش را ترمیم کند می تواند درخواست شرکت مجدد در امتحانات نهایی را بدهد گفت : به این ترتیب متقاضیان به منطقه آموزش و پرورش خود که دیپلمشان را آنجا گرفته اند مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت می کنند .
بنابراین دانش آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی تواند درخواست ترمیم نمره بدهد .
وی با بیان این که هر دانش آموخته می تواند تنها یک مرتبه از این امکان استفاده کند تأکید کرد : نمرات ترمیم شده فقط برای اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به سازمان سنجش ارسال می شود و تأثیری در معدل و نمره دیپلم افراد ندارد .
هر دانش آموزی بنا به تشخیص خود و در صورت نیاز در هر تعداد درس که امتحانش به صورت نهایی برگزار می شود می تواند شرکت کند و این سوابق ترمیم شده در گزینش نهایی در کنکور تأثیرگذار است .
تمام دیپلمه های سال 84 به بعد می توانند درخواست ترمیم نمره بدهند و ربطی به نظام قدیم و یا جدید بودن دانش آموختگان ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18

بـــــرشپیاده سازی نظام ترازگونه در بررسی سوابق تحصیلیمعاون آموزشی وزیر علوم گفت : وزارت آموزش و پرورش متعهد شد که یک نظام تراز گونه در بررسی سوابق تحصیلی پیاده کند و نتایج آن را در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور قرار دهد .
مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری که در سالن همایش های وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره حذف کنکور و ارتباط آن با لو رفتن سؤالات دانش آموزان در دبیرستان و اجرای طرح سوابق تحصیلی گفت : قرار نیست تخلف و تقلب در هر مدل و شکلی رخ دهد ، آموزش و پرورش متعهد شده است که یک نظام تراز گونه ای در بررسی سوابق تحصیلی پیاده کند و نتایج دانش آموختگان را در سامانه و در اختیار سازمان سنجش قرار دهد .
وی افزود : موضوع تأثیر سوابق تحصیلی ، جدید نیست ، زیرا فرآیند این طرح از سال 92 در حال اجرایی شدن است .
معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در کنکور 98 که در 13 و 14 تیر برگزار می شود محدود به رشته محل های پرمتقاضی است که 10 تا 15 درصد پذیرش دانشگاه ها به آن اختصاص پیدا می کند و بقیه از طریق سوابق تحصیلی داوطلبان وارد دانشگاه می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18
> هدی هاشمیخبرنگارچند روزی از هشتگ پر سرو صدای وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور می گذرد .
> هدی هاشمیخبرنگارچند روزی از هشتگ پر سرو صدای وزیر آموزش و پرورش درباره حذف کنکور می گذرد .
سیدمحمد بطحایی در حساب کاربری خودش اعلام کرده بود که جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال 98 برگزار شد .
ورود به 85درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفاً سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
همین توئیت موجب شد دانش آموزان به صفحه توئیتر سیدمحمد بطحایی حمله کنند ، برخی دانش آموزان نوشتند که شر کنکور را از سر دانش آموزان کم کنید ، برخی ها هم عنوان کردند که ما از وقتی وارد مدرسه شدیم برای این آزمون بزرگ درس خواندیم چطور حالا اعلام می کنید که می خواهید کنکور را حذف کنید و آیا در رشته پزشکی و مهندسی هم کنکور حذف می شود .
برخی از کارشناسان تعلیم و تربیت گفتند که وزیر آموزش و پرورش شفاف اعلام کند که برای دانشگاه های مادر که رشته های خاص دارد چه برنامه ای دارند؟ موضوعی که البته مسئولان سازمان سنجش هم تأکید کرده اند که داوطلبان در رشته های پرطرفدار همچنان باید کنکوربدهند .
حسین توکلی معاون سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با «ایران» می گوید : اگر داوطلبی بخواهد در رشته های پرطرفدار قبول شود باید خیلی سخت درس بخواند .
به گفته توکلی ، داوطلبان معمولاً برای 13 رشته رقابت می کنند و هنوز صندلی خالی برای این رشته ها در دانشگاه های باکیفیت و مطرح کشور وجود ندارد .
داوطلبان شرکت کننده در رشته ریاضی و فنی بیشترعلاقه مند نشستن بر صندلی رشته هایی همچون مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی عمران ، مهندسی صنایع ، معماری و کامپیوتر و در رشته تجربی رشته های پزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی و دندانپزشکی پرطرفدار هستند ، همچنین داوطلبان رشته های علوم انسانی معمولاً روان شناسی ، حسابداری و حقوق را انتخاب می کنند .
این رشته ها در حالی از سوی سازمان سنجش به عنوان رشته های پرطرفدار مطرح است که رقابت برای نشستن بر صندلی های این 13 رشته و البته دانشگاه های خاص بالاست .
هامون سبطی کارشناس تعلیم و تربیت درباره حذف کنکور دانشگاه ها در سال 98 این چنین به خبرنگار «ایران» پاسخ می دهد : در سال 97 حدود 87 درصد صندلی های دانشگاه ها بدون توجه به رتبه کنکور پذیرش در دانشگاه داشتند این اتفاق هم به دلیل گسترش کمی دانشگاه ها بوده است .
با جرأت می توان گفت این توئیت وزیر هیچ اتفاق جدیدی نیست و حذف در رشته های پرمتقاضی اتفاق نیفتاده است .
وی تأکید می کند : اکنون شاهد آن هستیم که 650 هزار داوطلب برای ورود به رشته های علوم پزشکی با هم رقابت می کنند و تنها 8 هزار نفر به رشته های پرطرفدار دانشگاه های علوم پزشکی راه پیدا می کنند که با در نظر گرفتن سهمیه های گوناگون کمتر از 4 هزار صندلی برای جوانان بدون سهمیه باقی می ماند .
سبطی با تأکید بر این که وزیر آموزش و پرورش توضیح دهد برای رشته های پرمتقاضی چه کاری انجام داده است ، می گوید : در سال گذشته کنکور فقط در13 درصد رشته محل ها برگزار شد و 87 درصد رشته محل ها بدون کنکور دانشجو گرفتند .
این صحبت هایی که وزیر آموزش و پرورش انجام داده تازه نیست و از سال گذشته انجام شده است .
در حقیقت هشتگ خداحافظ کنکور برای سردرگم کردن خانواده هاست .
امتحانات نهایی؛ ملاک پذیرش بدون کنکوررئیس مرکزسنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پذیرش بدون کنکور دانشجو در 85 درصد کدرشته محل های دانشگاهی می گوید : ملاک و مبنای سوابق تحصیلی ، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18

عبدالرسول عمادی در پاسخ به این که چرا اعمال سوابق تحصیلی کنکور با تأخیر انجام می شود؟ اظهار می کند : قرار بود بر مبنای قانون مصوب سال 1392 سنجش و پذیرش دانشجو ، طی پنج سال و از ابتدای امسال درصد پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها بر مبنای سوابق تحصیلی مشخص شود و در نهایت بعد از پنج سال حداقل به 85 درصد برسد .
در واقع این روند می تواند ادامه یابد و به صد درصد هم برسد و در نهایت به حذف کامل کنکور بینجامد .
بنده هم موافقم که این کار دارد با تأخیر صورت می گیرد و باید از سال های اول یعنی 92 و 93 و بتدریج شروع می شد؛ اما تصمیمی بود که آن شورا گرفت و ملاک عمل است .
اگر این حذف کنکور از 85 درصد رشته های دانشگاهی سالانه و بتدریج رخ می داد و فرآیند بدون آزمون ورود به دانشگاه ، از فرآیند کنکور سراسری جدا می شد هم یک فرهنگ سازی صورت می گرفت و هم از بار اضطراب خانواده ها کاسته می شد .
رئیس مرکز سنجش آموزش وزارت آموزش و پرورش با بیان این که به هر صورت این تأخیر بر اساس تشخیص آن شورا اتفاق افتاده است ، اظهار می کند : اما اکنون هم که این اتفاق رخ داده اقدام مبارک و ارزشمندی است و خوشبختانه بیش از 85 درصد ظرفیت دانشگاهی مان از کنکور آزاد شده و اگر ظرفیت های فنی و حرفه ای را هم اضافه کنیم شاید از 90 درصد هم بالاتر برود .
بنابراین درصد اندکی برای رقابت کنکوری باقی می ماند که مربوط به چند رشته خاص چون پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است .
عمادی ادامه می دهد : البته اگر سطح رقابت پائین بیاید در این رشته ها هم می توان بدون کنکور دانشجو جذب کرد .
مبنای بدون آزمون شدن رشته محل ها این است که هر رشته محلی اگر تعداد داوطلبانش از چهار برابر ظرفیت کمتر شود ، یک رشته بدون آزمون می شود و در دانشگاه های دولتی هم به تشخیص شورا هفت برابر است .
بنابراین اگر متقاضیان15 درصد رشته های باقیمانده کاهش یابد و یا افزایش ظرفیت ایجاد شود ، پذیرش در این رشته ها هم بدون آزمون شده و بطور کلی کنکور حذفمی شود .
وی درباره امتحانات نهایی می گوید : امتحانات نهایی الکترونیکی شده است و یک سال است که ارسال سؤالات امتحان نهایی بدون هیچ واسطه ای مستقیماً به حوزه های امتحانی ارسال می شود و شرایط ایمنی بالایی دارد .
فرآیند تصحیح الکترونیکی هم دو سه دوره است پایلوت شده و بزودی تکمیل می شود .
به این ترتیب دخالت عامل انسانی که از دقت کار می کاهد بسیار کاهش می یابد .
نحوه «ترمیم سوابق تحصیلی» برای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاهمدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ترمیم سوابق تحصیلی برای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاهی را تشریح کرد .
عباس سلطانیان ، با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به 85 درصد کد رشته محل های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و شرایط ترمیم سوابق تحصیلی اظهار کرد : هنوز صورت جلسه رسمی این مصوبه به دست ما نرسیده است؛ اما ترمیم معدل یکی از بخشنامه های آموزش و پرورش است که در سال 94 به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید .
تمامی دیپلمه های سال 84 به بعد می توانند ترمیم نمرات را در صورت تمایل انجام دهند .
مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان این که هر شخصی بخواهد درس یا دروسی را مجدد امتحان بدهد و نمره خودش را ترمیم کند می تواند درخواست شرکت مجدد در امتحانات نهایی را بدهد گفت : به این ترتیب متقاضیان به منطقه آموزش و پرورش خود که دیپلمشان را آنجا گرفته اند مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت می کنند .
بنابراین دانش آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی تواند درخواست ترمیم نمره بدهد .
وی با بیان این که هر دانش آموخته می تواند تنها یک مرتبه از این امکان استفاده کند تأکید کرد : نمرات ترمیم شده فقط برای اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به سازمان سنجش ارسال می شود و تأثیری در معدل و نمره دیپلم افراد ندارد .
هر دانش آموزی بنا به تشخیص خود و در صورت نیاز در هر تعداد درس که امتحانش به صورت نهایی برگزار می شود می تواند شرکت کند و این سوابق ترمیم شده در گزینش نهایی در کنکور تأثیرگذار است .
تمام دیپلمه های سال 84 به بعد می توانند درخواست ترمیم نمره بدهند و ربطی به نظام قدیم و یا جدید بودن دانش آموختگان ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه ایران
1397/10/18

بـــــرشپیاده سازی نظام ترازگونه در بررسی سوابق تحصیلیمعاون آموزشی وزیر علوم گفت : وزارت آموزش و پرورش متعهد شد که یک نظام تراز گونه در بررسی سوابق تحصیلی پیاده کند و نتایج آن را در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور قرار دهد .
مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری که در سالن همایش های وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره حذف کنکور و ارتباط آن با لو رفتن سؤالات دانش آموزان در دبیرستان و اجرای طرح سوابق تحصیلی گفت : قرار نیست تخلف و تقلب در هر مدل و شکلی رخ دهد ، آموزش و پرورش متعهد شده است که یک نظام تراز گونه ای در بررسی سوابق تحصیلی پیاده کند و نتایج دانش آموختگان را در سامانه و در اختیار سازمان سنجش قرار دهد .
وی افزود : موضوع تأثیر سوابق تحصیلی ، جدید نیست ، زیرا فرآیند این طرح از سال 92 در حال اجرایی شدن است .
معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در کنکور 98 که در 13 و 14 تیر برگزار می شود محدود به رشته محل های پرمتقاضی است که 10 تا 15 درصد پذیرش دانشگاه ها به آن اختصاص پیدا می کند و بقیه از طریق سوابق تحصیلی داوطلبان وارد دانشگاه می شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
وطن امروز
1397/10/18
> گروه اجتماعی : معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تکمیل ظرفیت از سال 98 خبر داد و گفت : از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت حذف می شود.
> گروه اجتماعی : معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تکمیل ظرفیت از سال 98 خبر داد و گفت : از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت حذف می شود .
به گزارش مهر ، مجتبی شریعتی نیاسر با اشاره به حذف تکمیل ظرفیت گفت : از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در 2 مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد .
وی همچنین گفت : آیین نامه استعداد درخشان ، نهایی و ابلاغ شده است که بر اساس آن دانشگاه های سطح یک و 2 تا 40درصد ظرفیت مستقیم پذیرش خود را می توانند به این دانشجویان اختصاص دهند و ما امیدواریم دانشگاه های ما به این سمت حرکت کرده و این 40 درصد افزایش یابد و دانشگاه های مطرح ما تمام ظرفیت خود را مستقیم پذیرش کنند .
شریعتی نیاسر در ادامه به حذف تدریجی کنکور اشاره کرد و گفت : از سال 92 براساس مصوبه مجلس ظرف 5 سال 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بر اساس سابقه تحصیلی انجام می شود؛ تا سال گذشته بالغ بر 85 درصد پذیرش ها بر اساس سوابق تحصیلی بود اما اتفاقی که از سال 98 پیش بینی شده این است که رشته های واجد شرایط سوابق تحصیلی از فرآیند کنکور خارج شود و کنکور منحصرا به رشته های پرمتقاضی آن اختصاص یابد .
تا پایان دی ماه سازمان سنجش رشته محل های واجد شرایط را که خارج از فرآیند کنکور دانشجو پذیرش خواهند کرد ، اعلام می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
> «از سال 98 مرحله تکمیل ظرفیت از نظام آموزش عالی حذف خواهد شد و پذیرش فقط در دو مرحله مهر و بهمن انجام می گیرد.
> «از سال 98 مرحله تکمیل ظرفیت از نظام آموزش عالی حذف خواهد شد و پذیرش فقط در دو مرحله مهر و بهمن انجام می گیرد .
» این خبر را معاون آموزشی وزارت علوم در جمع اصحاب رسانه اعلام کرد .
به گزارش «ایسنا» ، مجتبی شریعتی نیاسر از امکان تحصیل همزمان دو رشته ارشد خبر داد و گفت : «دانشجویان واجد شرایط مقطع کارشناسی می توانند در دو رشته تحصیل کنند و درصورتی که در رشته کارشناسی ارشد پذیرفته شدند و رشته دوم شان هنوز به اتمام نرسیده بود ، می توانند تا دو ترم به صورت رایگان رشته دوم شان را همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ادامه داده و به پایان برسانند .
»او همچنین از کمبود بودجه مراکز آموزش عالی انتقاد کرد و گفت : «نمایندگان باید توجه جدی به این موضوع داشته باشند و اکنون که آموزش های مهارتی جزء سیاست های آموزش عالی است باید در بودجه سال 98 به این موضوع توجه کنند .
در حال حاضر آموزش عالی به عرصه بین المللی ورود کرده و 25 مرکز آموزش عالی ما درگیر این موضوع هستند و نیاز است حمایت شوند .
همچنین در حوزه بین رشته ای نیز من شنیده ام اعتبارات حوزه نانو 50 درصد تقلیل یافته ، این در صورتی است که حتما باید به حوزه بین رشته ای توجه ویژه ای شود .
» از سال 92 بنابر مصوبه مجلس ، ظرف پنج سال 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها براساس سابقه تحصیلی تکمیل می شود .
تا سال گذشته بالغ بر 85 درصد پذیرش ها براساس سوابق تحصیلی بود ، اما اتفاقی که از سال 98 پیش بینی شده این است که رشته های واجد شرایط سوابق تحصیلی ، از فرآیند کنکور خارج شود و کنکور منحصرا به رشته های پرمتقاضی آن اختصاص یابد .
تا پایان دی ماه سازمان سنجش رشته محل های واجد شرایط را که خارج از فرآیند کنکور دانشجو پذیرش خواهند کرد ، اعلام می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/17
> جزئیات پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه اصفهان دانشگاه اصفهان برای سال تحصیلی 98 99 دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون پذیرش می‎کند .
> جزئیات پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون در دانشگاه اصفهان دانشگاه اصفهان برای سال تحصیلی 98 99 دانشجوی کارشناسی ارشد بدون آزمون پذیرش می‎کند .
زمان ثبت نام مهلت ثبت نام برای شرکت در دوره‎های بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان از 11 دی‎ماه آغاز شده و تا 3 بهمن ماه ادامه دارد .
شرایط پذیرش پذیرش متقاضیان در این دوره برمبنای بررسی سوابق و امتیاز مصاحبه خواهد بود که زمان مصاحبه از طریق گروه‎های آموزشی اعلام خواهد شد .
دانشجویان و دانش آموختگان واحدهای پردیس دانشگاه های دولتی ، دوره های مجازی ، نیمه حضوری ، غیرحضوری ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه پیام نور ، موسسات غیرانتفاعی ، دانشگاه جامع علمی کاربردی ، حوزه‎های علمیه و دانشگاه‎های وابسته به دستگاههای اجرایی مجاز به شرکت در فراخوان دانشگاه اصفهان نیستند .
نتایج آزمون ای پی تی و فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد اعلام شد نتایج آزمون ای پی تی و آزمون فراگیر مهارت های عربی دی‎ماه 97 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد .
به گزارش دانشگاه آزاد ، مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نتایج آزمون ای پی تی و آزمون فراگیر مهارت های عربی دی ماه 97 را اعلام کرد .
تمام داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی http : //English .
iau .
ac .
ir/ept از نتیجه این آزمون آگاهی یابند .
فراهم شدن فرصت مطالعاتی داخل و خارج ویژه هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای رئیس مرکز امور مدرسان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای از فراهم شدن فرصت اعزام اعضای هئیت علمی این دانشگاه به فرصت مطالعاتی خارج و داخل خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای ، ویدا تقوایی گفت : با دستور رئیس دانشگاه مرکز امور مدرسان و اعضای هیات علمی دانشگاه از ابتدای شهریورماه امسال موجودیت یافته که یکی از وظایف آن اصلاح آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای و ارتقای اعضای هیئت علمی فنی و با توجه به شرایط خاص این دانشگاه بود .
وی با اشاره به وجود آیین نامه‎های مجزای ارتقای اعضای هیئت علمی آموزشی ، پژوهشی در وزارت علوم و آیین نامه خاص ارتقای هیئت علمی دانشگاه‎های تابعه وزارت بهداشت خاطرنشان کرد : با توجه به سیاست ها و ماموریت های خاص دانشگاه فنی و حرفه ای در زمینه بحث‎های مهارتی و کاربردی و تبدیل ایده به محصول ، کارگروهی ویژه با حضور صاحبنظران نسبت به تدوین آیین نامه هیئت علمی فنی دانشگاه اقدام شده است که در حال حاضر آماده ارسال به کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه است .
رئیس مرکز امور مدرسان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای تصریح کرد : با مشارکت دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه طرح فرصت های مطالعاتی داخلی و خارجی که در این زمینه بیشترین همکاری و سنخیت رشته‎ها را با دانشگاه های مشابه در آلمان داریم و امیدواریم علاوه بر امکان اعزام اعضای هیئت علمی به این کشور زمینه حضور دوره‎ای مدرسان دانشگاه‎های آن کشور در ایران را نیز فراهم کنیم .
وی با اشاره به مصوبه وزارت علوم در خصوص برگزاری فرصت های مطالعاتی در صنعت برای همه اعضای جدید هیئت علمی دانشگاه ها اظهار داشت : در این زمینه هماهنگی‎هایی با دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفته تا اعضای جدید هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای در بدو جذب دوره‎های عمومی صلاحیت تدریس را در آن دانشگاه بگذرانند .
فرجی دانا : ایران؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/17
پنجمین کشور تولیدکننده مهندس در جهان رئیس انجمن مهندسی ایران با بیان اینکه کشور ایران پنجمین کشور تولیدکننده مهندس در جهان است ، گفت : اعتبارسنجی و ارزشیابی حلقه مفقوده مراکز آموزشی بود .
به گزارش خبرنگار مهر ، رضا فرجی دانا در مراسم امضای تفاهم نامه وزارت علوم با موسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران گفت : من در حال حاضر مسئولیت آموزش مهندسی ایران را دارم .
کشور ایران پنجمین کشور تولیدکننده مهندس در جهان است .
وی ادامه داد : این توسعه کمی فرصت بسیار بزرگی برای کشور ماست تا از این تعداد فارغ التحصیلان مهندسی برای توسعه پایدار کشورمان استفاده کنیم .
فرجی دانا تصریح کرد : حوزه مهندسی این آمادگی را دارد و انجمن آموزش مهندسی از این فعالیت پشتیبانی می‎کرده و کار اعتبار سنجی دوره مهندسی را در سطح ملی برعهده می‎گیرد .
وی ادامه داد : انجمن آموزش مهندسی پشتیبان این فرآیند است و اقدامات خوبی شروع شده و اولین کارگاه آموزشی ارزشیابی در بهمن ماه تشکیل می‎شود .
برگزاری کارگاه مشترک ایران و اتحادیه اروپا قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از برگزاری دور سوم کارگاه مشترک ایران و اتحادیه اروپا در زمینه‎های علم و فناوری خبر داد .
حسین سالار آملی گفت : دور سوم کارگاه مشترک ایران و اتحادیه اروپا در زمینه‎های علم و فناوری هفته آینده در بروکسل برگزار می‎شود .
وی ادامه داد : در این نشست کمیسیونرهای علم و فناوری و جوانان ، آموزش و ورزش ، اتحادیه اروپا و روسای چند دانشگاه بزرگ کشور به همراه مسئولان وزارت علوم حضور خواهند یافت .
سالار آملی افزود : در نهایت همکاری کشور ما با کشورهای اروپایی مهم در زمینه علم و فناوری همچون آلمان ، اتریش ، ایتالیا و فرانسه گسترده تر می‎شود .
وی تاکید کرد : کشورهای اتحادیه اروپا به همراه چین ، ژاپن ، روسیه و کره جنوبی جزء کشورهای هدف فعالیت علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران قرار دارند .
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود : در همکاری با کشورهای هدف مذکور 435 پروژه تحقیقاتی تاکنون منعقد شده و سالانه 2 هزارنفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشورهای مذکور وارد ایران می شوند .
وی افزود : همچنین حدود یک هزار و 600 عضو هیات علمی ایرانی برای دورهای کوتاه مدت و یا چند ماه از آزمایشگاه‎های مهم دانشگاه‏های این کشورها استفاده می‎کنند و در این رفت و آمدهای علمی هزاران دانش فنی وارد کشور می‎شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/17
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/17
> ایسنا معاون آموزشی وزارت علوم بجز رشته های پر متقاضی پذیرش در سایر رشته محل ها از فرآیند کنکور خارج می شود ، گفت : اسامی کد رشته محل هایی که برای سال 98 نیاز به کنکور ندارند تا دو هفته آینده(پایان دی ماه) اعلام خواهند شد .
> ایسنا معاون آموزشی وزارت علوم بجز رشته های پر متقاضی پذیرش در سایر رشته محل ها از فرآیند کنکور خارج می شود ، گفت : اسامی کد رشته محل هایی که برای سال 98 نیاز به کنکور ندارند تا دو هفته آینده(پایان دی ماه) اعلام خواهند شد .
دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری به جزئیات حذف کنکور اشاره کرد و گفت : حذف تدریجی کنکور از سال 92 بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و در مصوبه حذف کنکور نیز تاکید شده بود که 85 درصد پذیرش دانشجو ظرف 5 باید از طریق بررسی سوابق تحصیلی صورت بگیرد ، بر این اساس از سال گذشته بالغ بر 85 درصد پذیرش را با احتساب دوره های مهارتی انجام می دهیم .
وی در ادامه تصریح کرد : اتفاقی که در کنکور 98 خواهد افتاد این است که عملا برنامه زمانبندی به گونه ای پیش بینی شده که رشته های واجد شرایط برای پذیرش از طریق سوابق تحصیلی ، از فرآیند کنکور خارج می شوند و صرفا برای رشته های پر متقاضی کنکور برگزار می شود .
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین گفت : رشته های کم متقاضی در کنکور 98 از فرآیند کنکور خارج خواهند شد و تا پایان دی ماه جاری اسامی رشته محل هایی که واجد شرایط پذیرش خارج از کنکور هستند در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور درج خواهند شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
بهار
1397/10/17
> گروه جامعه : معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد : از سال 98 مرحله تکمیل ظرفیت از نظام آموزش عالی حذف خواهد شد و پذیرش فقط در دو مرحله مهر و بهمن انجام می گیرد .
> دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری امروز ضممن اعلام این خبر تاکید کرد : از سال آینده به هیچ عنوان پذیرش دانشجو در مرحله ای بجز این دو مرحله صورت نمی گیرد .
معاون آموزشی وزارت علوم ضمن ابراز تاسف و تأثر در خصوص سانحه اخیر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که بر اثر آن تعدادی از دانشجویان این دانشگاه جان خود را از دست دادند و تعدادی نیز مصدوم شدند ، گفت : وزارت علوم این آمادگی را دارد که مشکلات احتمالی دانشجویان در عرصه های مختلف آموزشی ، حقوقی و پشتیبانی را پیگیری کند .
وی در ادامه تصریح کرد : دانشجویانی که در زلزله کرمانشاه نیز دچار مشکلاتی احتمالی شده باشند می توانند از حمایت های وزارت علوم در حوزه های مختلف بهره مند شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/10/18
> اصفهان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با محوریت نمایشگاه جامع ارائه فرصت های بومی سازی و حمایت از تولید داخلی برگزار شد.
> اصفهان خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی : نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با محوریت نمایشگاه جامع ارائه فرصت های بومی سازی و حمایت از تولید داخلی برگزار شد .
این جشنواره به عنوان بزرگترین گردهمایی تولیدکنندگان ، تامین کنندگان ، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد کشور در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد .
در مراسم افتتاحیه این رویداد مهم صنعتی صنعت فولاد بهرام سبحانی ، رئیس جشنواره ملی فولاد ایران با اشاره به آغاز عملیات اجرایی اولین واحد فولادسازی کشور در ذوب آهن اصفهان ، گفت : امروز حدود 50 سالگی صنعت فولاد را پشت سر می گذاریم ، البته فاز اول ذوب آهن با ظرفیت یک میلیون قبل انقلاب راه اندازی شد اما بعد انقلاب دولت مردان توجه ویژه به توسعه این صنعت داشتند و باوجود محدودیت ها از توسعه صنعت فولاد از معدن تا محصول نهایی غافل نبودند .
او ظرفیت کنونی این کارخانه را بیش از 30 میلیون تن اعلام کرد و افزود : این توان تولید30 برابر ظرفیت اولیه است ، به خاطر دارم که زمان ساخت کارخانه ذوب آهن اصفهان ، کامیون هایی که تجهیزات را از شوروی سابق می آورند ، حتی در و پنجره و میز را نیز وارد می کردند اما اکنون به دلیل نبودن سیستم بانکی قوی که بتواند سرمایه گذاری های فولاد را پشتیبانی کند ، هیچ نیازی به کشورهای خارجی نداریم .
واردات پیچ ومهره به دلیل محدودیت های فاینانسسبحانی محدودیت های مالی منابع بانکی و حجم نقدینگی را مانع سرمایه گذاری بانک ها در پروژه ها دانست و گفت : به اجبار تامین منابع مالی باید فاینانس شود که البته فاینانس هم محدودیت هایی ایجاد می کند به همین دلیل است که پیچ و مهره و اسکلت فلزی هم وارد می شود .
وی با اشاره به تشکیل شرکت های بزرگ در سال های اخیر برای پشتیبانی صنعت فولاد ، ادامه داد : این شرکت ها در زمینه طراحی و ساخت خطوط تولید تا مواد مصرفی فعال هستند اما در پروژه های فاینانس هم هرشرکت خارجی ملزم است بخشی از تجهیزات را از شرکت های داخلی تامین کند .
رئیس جشنواره ملی فولاد ایران ، فلسفه برگزاری این جشواره را برقراری ارتباط بین حلقه های مختلف تولیدکنندگان فولاد بیان کرد و گفت : با اینکه بسیاری از تجهیزات و مواد مصرفی را شرکت های ایرانی می سازد ، حتی بین دو واحد که در چندکیلومتری هم هستند ارتباطی وجود ندارد به همین دلیل وقتی تجهیزاتی در یکی از واحدها بومی سازی شود دیگران بی خبر می مانند و در شرایطی مانند تحریم ها ، احساس درماندگی می کنند .
وی با اشاره به نام گذاری سال به عنوان حمایت از تولید داخل ، یادآور شد : در این جشنواره تولیدکننده و مصرف کننده را گردهم آوردیم تا توانمندی ها را به نمایش بگذاریم ، همچنین فولادسازها نیازهایی دارند که در صورت اعلام آنها ، فرصت برای فعالیت شرکت ها و رفع نیازها آنها فراهم می شود .
برنامه ریزی برای کاهش واردات فولادسبحانی اظهار امیدواری کرد در سال های آینده نقاط ضعف نمایشگاه برطرف شده و شاهد توسعه این فرایند در کشور باشیم و ادامه داد : در این صورت هم سیستم بانکی می تواند واحدها را پشتیبانی کند تا نیاز به واردات کاهش یابد و شرکت های فنی مهندسی خود را تجهیز کنند تا بتوانیم صفر تا صد نیازهایمان را در داخل کشور تامین کنیم ، البته خودکفایی به این معناست که دانش انجام کار را داشته باشیم و آنقدر آسیب پذیر نباشیم که مجبور باشیم یک فرایند کامل را وارد کنیم اما اگر از نظر اقتصادی تولیدی برایمان مقرون به صرفه نباشد ، آن محصول را وارد کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/10/18

او امضای تفاهم نامه با موسسات وابسته به دولت که از شرکت های دانش بنیان و بومی سازی حمایت های مادی و معنوی می کنند را نیز یکی از برنامه های حاشیه ای نمایشگاه اعلام کرد و گفت : علاوه بر تفاهم نامه هایی که امضا می شود ، صندوق ها پشتیبانی می کنند که فولادسازان بتوانند از خدمات شرکت ها استفاده کنند .
رئیس جشنواره ملی فولاد ایران ، تجلیل از بزرگان فولاد و چهره هایی که نقش کلیدی در توسعه فولاد کشور داشتند همچنین رونمایی از بسته نرم افزاری است که اطلاعات جامع و کامل شرکت های فنی مهندسی را در سامانه وارد می کند را از دیگر برنامه های جشنواره معرفی کرد و یادآور شد : با استفاده از این سامانه فولادسازان می توانند نیازهای خود را اعلام کنند و این ارتباط بین آنها برقرار می شود و اگر قطعه ای هنوز بومی سازی نشده وارد می کنند و تولیدکنندگان می توانند نیازها را شناسایی و تولید کنند .
گردش مالی 200 میلیارد دلاری صنعت فولاد و سنگغریب پور ، رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز در ادامه فولاد را صنعتی معرفی کرد که 66 درصد از گردش 2 هزار و 200 میلیارد دلاری را به خود اختصاص داده است و گفت : به دلیل نقش موثر فولاد در دنیا و مبادلات تجاری بین قدرت های اقتصادی یکی از محورهای تمرکز جنگ تجاری هم که از پارسال آغاز شد ، روی فولاد تمرکز دارد .
او با اشاره به رشد صنعت فولاد تا تولید ماهیانه 2 میلیون تن محصول ، تاکید کرد : این رخداد کمی نیست و محصول اراده آهنین فعالان این صنعت است ، چرا که امروز صاحب دانش هستیم و توان ساخت و طراحی و تنظیم فرایند داریم .
غریب پور همچنین صادرات فولاد را بیش از 3 و 3 دهم میلیارد دلار اعلام کرد و افزود : امیدواریم مشکلات ارزی این صنعت را نیز پشت سر بگذاریم و راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی را پیدا کنیم .
وی با اشاره به بهره برداری 500 میلیون دلار طرح در صنعت فولاد در سال 97 ، پیش بینی کرد این عدد تا پایان سال به یک میلیارد دلار و سال آینده یک و نیم میلیارد دلار برسد و گفت : این دستاورد زحماتی است که در این سال ها کشیده شده البته هنوز نسبت تولید به ظرفیت حدود 70 درصد است درحالی که در طرح جامع فولاد ، چشم انداز ما بالای 70 درصد است و امیدواریم پا به پای آن تولید واقعی هم بالا بیاید و موانع بازار و تامین سنگ و .
هم برطرف شود .
در جستجوی طرح های جدید و مشارکت بخش خصوصیرئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تلاش ایمیدرو برای حل مشکلات صنعت فولاد ، یادآور شد : تلاش می کنیم موانع را با همکاری های بالادستی رفع کنیم ، ازسوی دیگر به دنبال شناسایی طرح های جدید و مستعد هستیم و امیدواریم بتوانیم در زمینه اکتشاف از بخش خصوصی بهره بگیریم و تاکنون موفقیت های چشم گیری هم در این زمینه به دست آورده ایم .
وی توجه به مسائل زیست محیطی و توسعه پایدار ، مسئولیت اجتماعی ، توجه به زیرساخت ها در بخش معدن و صنایع معدنی ، همکاری ایمیدرو با دانشگاه ها به واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و استفاده بیشتر از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی را از دیگر برنامه های این صنعت بیان کرد و گفت : در شرایط تحریم وظیفه بیشتری برای تامین مواد اولیه مورد نیازی که در داخل وجود ندارد به عهده داریم بنابراین آمادگی داریم نیاز هرکدام از صنعت گران را برطرف کنیم ، امیدوارم در این نمایشگاه پایشی صورت گیرد و راه کارهایی نیز به ما ارائه کنند تا در جریان نقطه نظرات شرکت کنندگان قرار گیریم و این رخداد به الگوی دیگر جشنواره ها در حوزه توانمندسازی و بومی سازی تبدیل شود .
پیشرفت 5 رتبه ای صنعت فولاد کشوردر ادامه ، معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت از پیشرفت های صنعت فولاد در سال های اخیر گفت و توضیح داد : به برکت تلاش فولادگران و فعالان این صنعت ، فولاد به یکی از صنایع ارزشمند کشور تشکیل شده است و با حمایت های نظام ، امروز توانسته ایم از رتبه 15 در سال 92 ، به رتبه دهم فولاد دنیا برسیم ، با این که همه دولت های جمهوری اسلامی برای توسعه فولاد تلاش کرده اند اما بیشترین توسعه این صنعت در دولت یازدهم و دوازدهم بوده است .
سرقینی همچنین یادآور شد : در سال 92 ، زنجیره فولاد کشور 120 میلیون تن بود اما اکنون 205 میلیون تن ظرفیت در این زنجیره داریم ، به علاوه از سال 2012 تولید فولاد در دنیا حدود 8 درصد رشد داشته اما در کشور ما این رشد به 79 درصد می رسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/10/18

وی با تاکید بر این که فاصله زیادی با چشم انداز صنعت فولاد نداریم ، گفت : ظرفیت ها درحال تحقق است و پیش بینی می کنیم تا سال 1400 از 42 میلیون تن رد شویم به همین دلیل می توان گفت که رسیدن به 55 میلیون تن در سند چشم انداز کشور دور از دسترس نخواهد بود .
رشد 6 درصدی وزن صادرات فولادمعاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به نقش اساسی صنعت فولاد در زندگی همه افراد جامعه ، افزود : از شروع تحریم ها و بهم خوردن بازار ارز ، فولاد هم دچار تحولی شد اما این تنش ها اکنون به حداقل رسید و مشکلی نداریم ، خوشبختانه این صنعت بومی شده و با تصمیماتی که برای تنظیم بازار فولاد ، گرفته شده همه فولادسازان می توانند بدون محدودیت فولاد و محصولات فولادی صادر کنند .
او همچنین خرید و فروش این محصول در بورس را آزاد دانست و گفت : عرضه آهن اسفنجی نیز در بورس اختیاری شده و پیش بینی می شود که در آینده همین اتفاق برای بقیه محصولات هم رخ دهد .
سرقینی افت قیمت های جهانی را چالشی پیش روی این صنعت بزرگ معرفی کرد و ادامه داد : باید برای شرایط جدید آماده باشیم ، صادرات با وجود همه تحریم ها در 6 ماهه اول سال از نظر وزنی 6 درصد و ارزشی 23 درصد رشد داشت اما نیاز است در مورد صادرات تلاش های بیشتری صورت گیرد .
معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت یکی دیگر از برنامه های آینده صنعت فولاد را توجه به اکتشافات و معادن جدید دانست و گفت : امیدواریم با کشف ذخایر جدید ، این نگرانی که در افق 1404 با کمبود مواد اولیه روبرو خواهیم شد برطرف شود .
باید یاد بگیریم چگونه کشور را بسازیمرئیس دانشگاه تهران نیز در آیین افتتاحیه جشنواره فولاد ، این گردهمایی تولیدکنندگان و صنعتگران را در شرایط کنونی بسیار ارزشمند دانست و گفت : هرچقدر سمن ها را توسعه دهیم به توسعه پایدار کشور کمک می کنیم ، یک بار تحریم کافی است باید یاد بگیریم چگونه کشور را بسازیم و اقتصاد را تقویت کنیم و در شرایط جهانی تاثیر گذار باشیم .
نیلی با اشاره به تاثیر بیشتر تحریم ها بر کشورهای تحریم کننده ، ادامه داد : باید برای افزایش کیفی محصولات مان اقدام کنیم به طوری که فولادهای کیفی با ارزش افزوده بالاتر را تولید کنیم تا هم این صنعت ثروتمند شود و هم نتیجه بیشتری برای کشور داشته باشد .
او ارتباط دانشگاه با صنعت فولاد را به صورت نسبی خوب توصیف کرد و گفت : در اصفهان فولادسازان با دانشگاه صنعتی ارتباط خوبی دارند ، در دانشگاه تهران هم موسسه مشترکی با ایمیدرو داریم و اطمینان دارم که در آینده به دستاوردهای بهتری خواهیم رسید که البته این موفقیت بدون هم افزایی همه امکانات کشور موفقیت ها حاصل نمی شود .
نیروی انسانی ، مهم ترین منابعنیلی ، یکی از مشکلات اقتصاد کلان کشور را هماهنگی ضعیف بین نهادهای تصمیم گیر ، تخصیص نامتناسب بودجه ، پرداخت بالای یارانه ها ، نامساعد بودن شرایط کسب و کار در نگاه عمومی ، کاهش رفاه اقتصادی مردم و سهم نیروی کار .
اعلام کرد و یادآور شد : شاید ایران را بتوانیم بهشت منابع بدانیم اما مهمترین منابع ما نیروی انسانی است ، در این زمینه هزینه تربیت نیروی انسانی را می دهیم اما نحوه بهره برداری از آن را به خوبی انجام نمی دهیم .
وی افزایش سرانه تولید ناخالص ملی را مهم ترین کار برای افزایش رفاه مردم دانست و گفت : ایران رتبه 94 را در این سرانه براساس صندوق ملی دارد ، در کشورمان توسعه منابع انسانی خوبی صورت گرفته ولی بهره برداری خوب نبوده و در زمینه تحقیق و توسعه هم خوب عمل نکرده ایم .
رئیس دانشگاه تهران تولید محصول کیفی و قیمت رقابت پذیر را بدون توسعه و نوآوری ممکن ندانست و ادامه داد : باید سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه شود اگر این زنجیره کامل نشود با وجود تلاش ها نتیجه متناسب نمی گیریم ، امیدوارم تفاهم نامه های امروز جرقه ای باشد تا آینده مطمئن را رقم بزند اما فقط جرقه است و باید تبدیل به جریان شود به ویژه در صنعت فولاد ایران که از نظر سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی قوی است و می تواند جریان ایجاد کند و الگوساز برای بقیه بخش های کشور باشد .
فولاد ، صنعتی پیشگامرئیس کمیسیون حمایت از توسعه ملی مجلس شورای اسلامی نیز فولاد کشور را یک صنعت پیشگام معرفی کرد و گفت : هرچند هنوز استراتژی و سند توسعه در بخش صنعت و معدن نداریم اما معتقدیم فولاد می تواند در توسعه کشور نقش آفرین باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
جمهوری اسلامی
1397/10/18

حمیدرضا فولادگر با اشاره به مزیت های نسبی این صنعت ، ادامه داد : در گذشته یک درصد جمعیت دنیا و یک درصد تولید فولاد جهان را داشتیم اما اکنون یک و شش دهم تولید فولاد را با یک درصد جمعیت دنیا را داریم که این پیشرفت بعداز سالها قابل توجه است .
او با تاکید بر فاصله وضع موجود با مطلوب در صنعت فولاد کشور ، گفت : ارزش آفرینی فولاد به تکمیل زنجیره است اگر استراتژی فولاد داشتیم این مشکل را نداشتیم ، به همین دلیل بومی سازی و حمایت از تولید داخل که عنوان این همایش است از اهمیت زیادی برخوردار بود و باید روی این موضوع تاکید کنیم تا بتوانیم سهم بیشتری در این زمینه داشته باشیم .
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی ، استفاده از فناوری های نو ، ظرفیت های دانشگاهی و نیروی انسانی همچنین اجرای قوانینی که این سال ها تصویب شده از جمله قانون رفع موانع تولید را گامی برای پیشرفت صنعت فولاد معرفی کرد و افزود : موضوع تحریم ها و مسائل ارزی و حمایت از صادرات هم بالاخره به یک ثبات نسبی رسیده ایم و نمایندگان نیز آماده اند که پیشنهادات و نظرات جدید برای قوانین و نظارت ها را بررسی کنند .
گفتنی است رونمایی از اطلس ملی فولاد ایران ، رونمایی از بانک اطلاعاتی تامین کنندگان زنجیره آهن و فولاد ، خواندن بیانیه مطالبات تولیدکنندگان زنجیره فولاد ، اهدا جایزه ملی فولاد ایران و تقدیر از برگزیدگان ، امضا تفاهم نامه انجمن و صندوق توسعه نوآوری و شکوفایی ایران و امضا تفاهم نامه انجمن و مرکز فرآوری مواد معدنی ایمیدرو ، از برنامه های نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران بود .
رئیس جشنواره ملی فولاد ایران : در این جشنواره تولیدکننده و مصرف کننده را گردهم آوردیم تا توانمندی ها را به نمایش بگذاریم ، همچنین فولادسازها نیازهایی دارند که در صورت اعلام آنها ، فرصت برای فعالیت شرکت ها و رفع نیازها آنها فراهم می شود.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
> هرساله با رسیدن به ماه های پایانی سال و فرارسیدن موعد تعیین بودجه دستگاه ها و ارگان ها از سوی دولت ، دانشگاه هایی که دولتی محسوب می شوند و بودجه شان نیز مستقیما به شیر نفت متصل است ، با چالش های زیادی روبه رو می شوند؛ چالش هایی که طی چند سال اخیر به خاطر شرایط تحریم و کاهش درآمدهای دولت ، مشکلات دانشگاه ها را چند برابر کرده و افزایش ناگهانی قیمت ارز و بالطبع بالا رفتن هزینه های مختلف دانشگاه باعث شد طی دو ماه اخیر روسای دانشگاه های بزرگ کشور جلسات متعددی را با اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهوری داشته باشند تا شاید بتوانند سهم بیشتری را از بودجه به دست آورند؛ سهمی که بعد از ارسال لایحه بودجه به مجلس مشخص شد نه تنها افزایش چندانی پیدا نکرده ، بلکه با در نظر گرفتن تورم موجود ، بعضا در مواردی با کاهش نیز همراه بوده است ، اما نکته قابل تامل بودجه دانشگاه ها در سال 98 ، این است که در تنظیم بودجه این مراکز که یکی از اصلی ترین ارکان برای رشد و پیشرفت کشور محسوب می شوند ، هیچ گونه توجهی به بخش پژوهش نشده؛ موضوعی که صرفا مختص بودجه 98 هم نیست و در بیشتر این سال ها یا این بودجه آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته یا روسای دانشگاه ها ترجیح داده اند هر زمان که با کمبود بودجه در بخش های مختلف روبه رو می شوند ، از اعتبار اختصاص یافته برای این بخش در جایی دیگر هزینه کنند ! و حتی افزایش بعضا بیش از 20 درصدی بودجه پژوهشی برای سال 98 در برخی دانشگاه ها هم نمی تواند تاثیری بر روند پژوهشی دانشگاه ها داشته باشد.
> هرساله با رسیدن به ماه های پایانی سال و فرارسیدن موعد تعیین بودجه دستگاه ها و ارگان ها از سوی دولت ، دانشگاه هایی که دولتی محسوب می شوند و بودجه شان نیز مستقیما به شیر نفت متصل است ، با چالش های زیادی روبه رو می شوند؛ چالش هایی که طی چند سال اخیر به خاطر شرایط تحریم و کاهش درآمدهای دولت ، مشکلات دانشگاه ها را چند برابر کرده و افزایش ناگهانی قیمت ارز و بالطبع بالا رفتن هزینه های مختلف دانشگاه باعث شد طی دو ماه اخیر روسای دانشگاه های بزرگ کشور جلسات متعددی را با اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهوری داشته باشند تا شاید بتوانند سهم بیشتری را از بودجه به دست آورند؛ سهمی که بعد از ارسال لایحه بودجه به مجلس مشخص شد نه تنها افزایش چندانی پیدا نکرده ، بلکه با در نظر گرفتن تورم موجود ، بعضا در مواردی با کاهش نیز همراه بوده است ، اما نکته قابل تامل بودجه دانشگاه ها در سال 98 ، این است که در تنظیم بودجه این مراکز که یکی از اصلی ترین ارکان برای رشد و پیشرفت کشور محسوب می شوند ، هیچ گونه توجهی به بخش پژوهش نشده؛ موضوعی که صرفا مختص بودجه 98 هم نیست و در بیشتر این سال ها یا این بودجه آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته یا روسای دانشگاه ها ترجیح داده اند هر زمان که با کمبود بودجه در بخش های مختلف روبه رو می شوند ، از اعتبار اختصاص یافته برای این بخش در جایی دیگر هزینه کنند ! و حتی افزایش بعضا بیش از 20 درصدی بودجه پژوهشی برای سال 98 در برخی دانشگاه ها هم نمی تواند تاثیری بر روند پژوهشی دانشگاه ها داشته باشد .
البته روسای دانشگاه های مختلف پیش از نهایی شدن بودجه در گفت وگو با رسانه های مختلف از سال 98 به عنوان سالی سخت برای گذراندن امور خود سخن گفته بودند ، اما لایحه بودجه نشان داد که شاید بیشترین فشار بودجه روی فعالیت های پژوهشی باشد؛ فعالیت هایی که قطعا در شرایط فعلی کشور یکی از اصلی ترین کارکردهای دانشگاه ها محسوب می شود ، اما در لایحه بودجه مورد بی مهری کامل قرار گرفته است؛ بی مهری ای که گویی تنها مختص دانشگاه ها است و با نگاه به ردیف بودجه پژوهشی برخی از نهادها مانند مرکز پژوهش های مجلس ، بخش پژوهش سازمان برنامه و بودجه و .
متوجه می شویم که آنها شامل این کاهش بودجه نبوده اند .
افزایش بودجه پژوهشی در لایحه 98 چقدر است؟ چندی پیش در این روزنامه گزارشی با عنوان «بودجه پژوهشگاه های دولتی پنج برابر دانشگاه ها افزایش یافت» منتشر شد که در آن لایحه بودجه 98 دانشگاه ها با نگاه آماری مورد بررسی قرار گرفته بود؛ نگاهی که از افزایش بعضا 100 درصدی بودجه پژوهشی سازمان برنامه و بودجه به ریاست محمدجواد نوبخت و در مقابل یک درصدی دانشگاه تهران حکایت داشت .
البته این تنها بخشی از ماجرا است ، چراکه بودجه مرکز پژوهش های مجلس نیز رشد حدودا 67 درصدی را برای سال آینده تجربه می کند ، در حالی که بودجه معاونت علمی و فناوری به عنوان یکی از اصلی ترین بخش ها در حوزه علمی کشور با کاهش بیش از 50 درصدی بودجه همراه بوده است .
البته این تنها بخشی از ماجرا است ، چراکه با نگاهی به بودجه کلی برخی از دستگاه ها و
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
نهادها به ارقام عجیب و غریب بودجه ای شان نسبت به دانشگاه ها پی می بریم که در ادامه آمده است : بودجه مرکز پژوهش های مجلس : مساوی با بودجه 10 دانشگاه بودجه موزه مجلس : 31 میلیارد بودجه دانشگاه کرمانشاه : 21 میلیارد بودجه دانشگاه امام صادق(ع) : 11 میلیارد بودجه پژوهشکده مطالعات : پنج میلیارد اساتید دانشگاهی : هزینه فعالیت های پژوهشی در سال آتی 300 درصد گران می شود کاهش محسوس بودجه پژوهشی دانشگاه ها ما را بر آن داشت سراغ چند تن از اساتید و پژوهشگران برویم تا از وضعیت پژوهش در سال 98 بیشتر مطلع شویم؛ حوزه ای که همگی درباره اش متفق القول بودند هزینه های انجام هر نوع فعالیت پژوهشی برای سال آینده افزایش قابل توجه حدودا 300 درصدی دارد و دانشگاه ها با بودجه فعلی از پس هزینه های پژوهشی برنمی آیند .
کارن ابری نیا ، رئیس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران یکی از مسئولانی است که بودجه سال آینده را دلیل حرکت دانشگاه ها به سمت رکود فعالیت های پژوهشی می داند و می گوید : «بسیاری از آزمایشگاه های ما در حوزه های مختلف فنی و مهندسی ، دامپزشکی و کشاورزی و .
برای تامین مواد اولیه خود نیازمند واردات هستند و این کار نیز با نرخ دلار ارتباط مستقیم دارد .
حال مشاهده می کنید که نرخ ارز 97 با 98 ، حدود چهار برابر افزایش دارد و قطعا این مهم تامین مواد اولیه را نیز برای دانشگاه ها بیش از 300 درصد گران تر می کند .
» البته او تامین تجهیزات موردنیاز آزمایشگاه های دانشگاهی را نیز برای سال آینده سخت توصیف و عنوان می کند : «درست است که ما تجهیزات خوب تولید داخل هم داریم ، اما بسیاری از تجهیزات ما وارداتی هستند که قیمت هر کدام از آنها نیز بسیار گزاف است و قطعا با بودجه 98 به هیچ عنوان امکان خرید تجهیزات جدید وجود نخواهد داشت .
» آنطور که ابری نیا می گوید ، نیروی انسانی از جمله اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخش اصلی فعالیت های پژوهشی را شامل می شوند که متاسفانه در بودجه 98 هیچ گونه توجهی به آنها نشده و حتی افزایش 10 تا 15 درصدی بودجه دانشگاه ها نیز باید صرف هزینه های پرسنلی دانشگاه ها شود و در عمل پولی برای انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه ها باقی نمی ماند .
او که امکان جذب در سایر کشورها برای اعضای هیات علمی را کاری آسان می داند ، معتقد است : «بارها شاهد بوده ایم که رهبری تاکید کرده اند دانشگاه ها می توانند مشکلات کشور را حل کنند ، اما آنچه به نظر می رسد این است که گویی دولت تصمیم گرفته کاملا به این بخش بی توجه باشد و بودجه فعلی باعث می شود ما در آینده شاهد جذب اعضای هیات علمی مان در دانشگاه های خارجی باشیم .
» محمد صابر طهرانی نیز یکی دیگر از اساتیدی است که انجام فعالیت های پژوهشی را در سال آینده 300 درصد گران تر از سال جاری می داند و می گوید : «بسیاری از آزمایشگاه های ما در گذشته نیز وضع خوبی نداشته و آن طور که باید مواد اولیه را در اختیار دانشجویان نمی گذاشتند و قطعا این مساله در سال آینده با توجه به افزایش هزینه ها بدتر نیز خواهد شد .
» او ادامه می دهد : «یکی از اصلی ترین دلایل گران شدن فعالیت های پژوهشی این است که ما مجبوریم مواد اولیه مورد نیاز خود را از خارج وارد کنیم و این مساله نیز با نرخ ارز ارتباط مستقیم دارد؛ زمانی که ما شاهد افزایش 3 برابری نرخ ارز هستیم ، بالطبع هزینه فعالیت های پژوهشی نیز همین میزان افزایش یافته است .
» یکی از اساتید جامعه شناسی اما بحث پژوهش را در علوم انسانی متفاوت از سایر رشته ها می داند و می گوید : «درست است که شاید در بسیاری از پژوهش های ما نیاز به آزمایشگاه های مجهز و آزمایش مواد مختلف با یکدیگر نباشد ، اما هزینه های تحقیقات ما نیز به نسبت افزایش تورم در کشور رشد داشته و دانشجویان برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود مجبور هستند بیش از گذشته هزینه پرداخت کنند؛ در حقیقت ما باید 2 برابر آنچه در گذشته برای نگارش یک پایان نامه و مقاله صرف می کردیم ، هزینه کنیم تا بتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18

» روسای دانشگاه ها : مجبور به هزینه کرد بودجه پژوهشی در بخش های دیگر هستیم هرچند اساتید و اعضای هیات علمی همگی از افزایش 300 درصدی هزینه ها برای انجام فعالیت های پژوهشی خبر می دهند ، در مقابل سیداحمد معتمدی ، رئیس دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با «فرهیختگان» از عدم رشد بودجه پژوهشی صحبت کرده و می گوید : «در حالی که هزینه های ما در حوزه آزمایشگاه همگی با نرخ دلار انجام می شود ، با وضعیت بودجه ای عملا امکان خرید تجهیزات آزمایشگاهی را نداریم و از سوی دیگر الزام برای افزایش 20 درصدی بودجه بخش پرسنلی باعث می شود قطعا بودجه پژوهشی ما هیچ گونه رشدی نداشته باشد .
» هزینه کرد از ردیف بودجه پژوهشی یکی دیگر از نکات مطرح شده از سوی معتمدی است؛ نکته ای که او در توضیح بیشترش این طور می گوید : «اگر دانشگاه ها نتوانند بودجه مربوط به بخش های دیگر خود را افزایش دهند ، ناچار هستند از بودجه پژوهشی در موارد دیگر هزینه کنند و این مشکلاتی را ایجاد می کند .
» محمود فتوحی ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز چندی پیش در گفت وگو با «مهر» درباره بودجه دانشگاهش این طور گفته بود : «باتوجه به اینکه برای سال آینده 20 درصد افزایش حقوق درنظر گرفته شده و درصد بسیار بالایی از کل بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد می شود ، بنابراین برای تامین حقوق ها در دانشگاه باید سال آینده از بودجه پژوهشی خود بکاهیم .
» نکته جالب دیگر این است که نگاهی به وضعیت اعتبارات پژوهش و فناوری طی چهار سال اخیر نشان می دهد جز در سال های 96 و 97 ، سهم پژوهش حوزه آموزش عالی حتی از بودجه اختصاص یافته به شرکت ها و موسسات دولتی نیز کمتر بوده و حتی سهم پژوهش آموزش عالی در سال 98 نسبت به امسال نیز کاهش چشمگیری داشته است .
البته این تنها بخشی از ماجرا است و آموزش عالی در تمام این چهار سال سهم به مراتب کمتری نسبت به پژوهش های توسعه ای و پایه ای داشته است؛ موضوعی که نمودار به وضوح آن را نشان می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
شهریه دانشگاه
روزنامه فرهیختگان
1397/10/18
> گرچه این روزها فکر تحصیل در خارج از کشور به خاطر نوسانات ارزی برای خیلی ها کمرنگ شده است و حتی دانشجویانی هم که در خارج از کشور هستند ، به فکر بازگشت افتاده اند ، اما شاید برای افرادی شاخص های انتخاب محل تحصیل در خارج جای سوال باشد.
> گرچه این روزها فکر تحصیل در خارج از کشور به خاطر نوسانات ارزی برای خیلی ها کمرنگ شده است و حتی دانشجویانی هم که در خارج از کشور هستند ، به فکر بازگشت افتاده اند ، اما شاید برای افرادی شاخص های انتخاب محل تحصیل در خارج جای سوال باشد .
1 رنکینگ جهانی دانشگاه : اعتبار یک دانشگاه قطعا می تواند پس از فارغ التحصیلی فرصت های شغلی زیادی را برای یک فرد ایجاد کند .
این شغل می تواند در داخل همان کشور یا در داخل ایران باشد .
قطعا با توجه به موج بازگشت ایرانیان خارج از کشور ، در آینده معیار پذیرش بسیاری از دانشگاه های داخلی ، رنکینگ جهانی دانشگاه محل فارغ التحصیلی است .
2 هزینه های تحصیل : این معیار قطعا می تواند جزء ابتدایی ترین دغدغه های یک دانشجو باشد .
شهریه دانشگاه ، مخارج زندگی و نوع درآمد از مهم ترین دلایل و معیارهای انتخاب یک دانشگاه و کشور برای تحصیل است .
لازم است بدانید پرهزینه ترین دوره های تحصیلی در سطح جهان ، رشته های کارشناسی بالینی و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی هستند که گاهی تا چهار برابر گران تر از شهریه دیگر رشته ها است .
3 پذیرش : یکی دیگر از معیارهای مهم ، اطلاع از چگونگی پذیرش دانشگاه موردنظر است .
تسلط بر زبان انگلیسی یکی از شاخص های مهم پذیرش است ، پس حتما قبل از سفر زبان خود را بهتر کنید .
یکی دیگر از نکات مهم ، اطلاع از سیاست های پذیرش یک فرد خارجی در دانشگاه موردنظر است ، همان گونه که در ایران برای برخی کشورها ملاحظاتی برای پذیرش وجود دارد ، قطعا سایر کشورها نیز برای دانشجویان خارجی خود ملاحظاتی در نظر دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
عصر رسانه
1397/10/18
> توسط محققان دانشگاه امیرکبیر ارائه شد؛ روشی برای بررسی سلامت سازه ها در مناطق زلزله خیز محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای پایش سلامت سازه ها ارائه دادند که می توان از آن برای رصد سلامت سازه های مناطق زلزله خیز استفاده کرد.
> توسط محققان دانشگاه امیرکبیر ارائه شد؛ روشی برای بررسی سلامت سازه ها در مناطق زلزله خیز محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی برای پایش سلامت سازه ها ارائه دادند که می توان از آن برای رصد سلامت سازه های مناطق زلزله خیز استفاده کرد .
به گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجری این طرح ، با بیان اینکه حفظ یکپارچگی ساختاری در حین بهره برداری اهمیت بسزایی در تامین عملکرد سازه دارد ، گفت : وجود عوامل متنوع آسیب و اطمینان نداشتن کامل به طراحی اولیه و اجرا ، سبب به کارگیری روش های پایش سلامت سازه در دهه های اخیر شده است .
مریم واحدی اضافه کرد : نتایج تحقیقات نشان داد ارزیابی وضعیت یک سازه گاهی به سادگی امکان پذیر نیست؛ چون تغییرات در مشخصات سازه ای همواره به معنی وقوع خرابی در آن نیست ، بلکه ممکن است ناشی از آثار عواملی همچون اندرکنش خاک و سازه باشد .
بنابراین لازم است به این آثار برای بهبود نتایج در روند بررسی سلامت سازه توجه شود .
واحدی پایش سلامت سازه ها با تکیه بر قابلیت اطمینان و درنظر گرفتن اندرکنش خاک و سازه را عنوان این مطالعات ذکر کرد و ادامه داد : در این پژوهش ، روش های نوینی برای پایش وضعیت سازه ها تحت تاثیر زلزله ارائه و علاوه بر آن روش هایی برای احتساب عدم قطعیت ها در این روند توسعه داده شده است .
مجری طرح اساس روش این پژوهش را معادلات ریاضی حاکم بر رفتار سازه ها و چگونگی تغییر ویژگی های دینامیکی سازه در اثر خرابی ، عنوان کرد و گفت : مبحث شناسایی خرابی و پایش سلامت سازه ها با روش های غیر مخرب ، در دهه های اخیر با اقبال روبرو شده است .
هدف کلی چنین روش هایی به دست آوردن ارزیابی دقیقی از شرایط فعلی سازه در هر لحظه از زمان بهره برداری و پیش بینی و مدیریت هزینههای ناشی از نگهداری و تعمیرات آن است .
وی با تاکید بر اینکه با استفاده از دستاوردهای این تحقیق امکان تصمیم گیری صحیح نسبت به بازسازی و نگهداری سازه قبل از وقوع خرابی فاجعه بار فراهم می شود ، اظهار کرد : به طور کلی علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری ، بهبود ایمنی و قابلیت اطمینان از مزایای اصلی پایش سلامت سازه است و در این زمینه دستاوردهای رساله برای شناسایی خرابی و بهنگام کردن مدل سازه قابل استفاده است .
مجری طرح با اشاره به مزایای رقابتی این طرح ، خاطر نشان کرد : در این پژوهش اثر اندرکنش خاک سازه و عدم قطعیت های ناشی از خطای اندازه گیری و مدل سازی در روند پایش سلامت سازه ارزیابی و برای این منظور علاوه بر معادلات ریاضی از روش نوین هوش مصنوعی نیز بهره گرفته شده است .
وی با بیان اینکه بیشتر روش های موجود برای تشخیص آسیب در سازه ها بر اساس استفاده از تحریک های اجباری خارجی توسعه یافته اند ، یادآور شد : در بسیاری موارد ، پایش سلامت سازه موجود با چنین روش هایی ، به علت مخالفت مالکین یا نهادها با اعمال بار خارجی امکان پذیر نیست و در این رساله ، به شناسایی آسیب با استفاده از پاسخ لرزه ای که در آن تمام درجات آزادی سازه بدون نیاز به اعمال بار خارجی تحریک می شوند توجه شده است .
واحدی کاربردهای عمده روش های ارائه شده در این پژوهش را پیشگیری از وقوع خرابی فاجعه بار ، جلوگیری از کاهش عمر مفید سازه ها و ممانعت از تلفات احتمالی جانی و مالی ذکر کرد و افزود : در بسیاری مناطق لرزه خیز از جمله ایران ، مجموعه ای از زمین لرزه های با شدت کم ، پیوسته در حال وقوع است .
چنین زمین لرزه هایی اگر چه منجر به خرابی در سازه نمی شود؛ می توان بر اساس روش های ارائه شده در این رساله از پاسخ سازه در مقابل چنین زلزله هایی برای شناسایی وضعیت سلامت آن استفاده کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
عصر رسانه
1397/10/18

این طرح با راهنمایی دکتر فرامرز خوشنودیان از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است .
دستاورد محققان دانشگاه علم و صنعت؛ تولید و ارائه تجهیزات خانه هوشمند گروهی از محققان در یک واحد فناور دانشگاه علم و صنعت موفق به تولید و ارائه تجهیزات خانه هوشمند بر اساس مهندسی معکوس از یک فناوری پیشرفته شده اند .
خانه های هوشمند که این روزها در کنار دیگر مفاهیم مانند تلفن های هوشمند و نظایر آن مطرح می شوند ، ضمن راحتی بیشتر برای صاحبان خانه صرفه جویی در مصرف انرژی و ایمنی و امنیت بیشتر را نیز در بر دارد .
در این خانه ها همه وسایل از طریق اینترنت اشیا یا حتی بلوتوث به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند .
مفهوم هوشمند در مورد بعضی اجزای ساختمان ها پیش از این معرفی شده و مردم با آن آشنا هستند ، برای نمونه لامپ های هوشمند در راه پله ها ضمن جلوگیری از مصرف بی رویه برق موجب راحتی ساکنان ساختمان نیز هستند ، یا تلویزیون های هوشمند و غیره .
محمد خاکسار یکی از اعضای این گروه در مورد این فناوری توضیح داد : گروه ما متشکل از 5 نفر دانش آموخته های رشته الکترونیک و نرم افزار است که در مرکز نوآوری اکسیژن مستقر هستیم .
وی افزود : مراحل تحقیق و توسعه این فناوری را بر اساس مهندسی معکوس یک فناوری پیشرو در سطح جهانی از 3 سال قبل آغاز و اکنون نمونه ای تولید کردیم که قیمت آن یک سوم نمونه خارجی است و از نظر کیفیت و کارایی با نمونه های خارجی رقابت می کند .
این دانش آموخته رشته مخابرات در مقطع کارشناسی علم و صنعت در مورد فناوری پیش گفته توضیح داد : این فناوری بر عرصه اینترنت اشیا به دست آمده است ، به این شکل که وسایل خانه با اینترنت اشیاه به هم متصل هستند و کنترل آنها به وسیله یک نرم افزار روی گوشی تلفن همراه یا هر وسیله الکترونیکی دیگر در اختیار صاحب خانه قرار دارد .
به گفته خاکسار توسعه نرم افزار خانه هوشمند و تولید تجهیزات جانبی آن حدود 2 سال زمان برده است .
وی در مورد دیگر ابعاد این فناوری گفت : ساده ترین حالت کنترل از راه دور وسایل خانه است؛ ولی تعریف هوشمندی یعنی افزودن قابلیت برنامه ریزی به اشیا تا در زمان مشخصی روشن یا خاموش شوند ، یا اینکه در صورت وقوع رویدادی یا تغییری در منزل عملکرد آنها هم تغییر کند و مانند آن .
خاکسار مهم ترین مزیت خانه های هوشمند را بعد از کاهش مصرف کاربری راحت دانست و گفت : حفظ امنیت و ایمنی در خانه نیز از این روش به راحتی به دست می آید ، مثلا می توان سیستم ورودی منزل را طوری طراحی کرد که در صورت ورود توسط هر فردی به اطلاع صاحبخانه برسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/17
> حتما پیش آمده که خودرویتان دچار یک ایراد فنی «پیش پا افتاده» ای شده باشد ، اما بردن خودرو به هر مکانیکی یک پاسخ متفاوت برای شما دارد و اگر مکانیکی نخواهد شما را اذیت کند ، می گوید با «دیاگ» ایراد اصلی مشخص می شود و بعد از آن ، هزینه صرف ایراد اصلی خواهد شد.
> حتما پیش آمده که خودرویتان دچار یک ایراد فنی «پیش پا افتاده» ای شده باشد ، اما بردن خودرو به هر مکانیکی یک پاسخ متفاوت برای شما دارد و اگر مکانیکی نخواهد شما را اذیت کند ، می گوید با «دیاگ» ایراد اصلی مشخص می شود و بعد از آن ، هزینه صرف ایراد اصلی خواهد شد .
اما در بسیاری از مواقع ، پیشنهاد ، درآمدن ایراد خودرو حین رانندگی است؛ نسخه ای که گرچه نهایتا مشکل برطرف می شود ، اما با هزینه های زیادی روبه رو خواهد بود .
این مثال واضح و همه گیر را می توان با ماجرای کنکور در سال 98 همسان سازی کرد؛ شورای سنجش و پذیرش در شهریورماه جلسه ای تشکیل می دهد و تاثیر «قطعی» معدل در کنکور را مصوب می کند ، بعد از مدتی می فهمد این طرح هزینه های زیادی برایشان ایجاد کرده و در آبان ماه مدل دیگری را معرفی می کند .
باز هم در مصوبات همین جلسه ، چاشنی چالش می شود تا اینکه در آخرین مصوبه پذیرش دانشجویان بدون کنکور مستقل از پذیرش با کنکور سراسری تصمیم گیری شده است .
در تمامی مصوبات سه جلسه اخیر شورای سنجش و پذیرش ، مشخص نبودن «جزئیات دقیق» اجرایی شدن تصمیمات ، از ابهامات پرسر و صدای آن بوده است .
به طور مثال در آخرین تصمیم این شورا که ذیل پذیرش 85 درصدی بدون کنکور صورت گرفت ، از بهمن ماه پذیرش دانشجو براساس صرفا سوابق تحصیلی آغاز می شود؛ مساله ای که گرچه گفته شده است تا پایان دی ماه جزئیات دقیق پذیرش منتشر می شود ، اما تجربه دو مصوبه قبلی جلسات نشان می دهد ابهامات زیادی در راه خواهد بود .
در ادامه سعی شده است تصویری ساده از آنچه طی پنج ماه اخیر در ماجرای کنکور گذشته است ، ارائه شود .
جلسه سیزدهم و مصوباتی که عمر زیادی نداشت مصوبه چه می گوید؟ مصوبات سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که در 26 شهریورماه جزئیات آن منتشر شد را می توان از پرحاشیه ترین مصوبات چندسال اخیر این شورا دانست .
خروجی این جلسه دو بند مهم دارد؛ نحوه برگزاری آزمون سراسری سال 1398 و چگونگی برگزاری آزمون سراسری سال 1399 .
در مدل برگزاری آزمون در سال 98 ، هشت نکته اصلی دیده می شود که دو بند آن چالش های زیادی را در آن زمان به وجود آورد .
در بند یک آمده است : «در سال 1398 ، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) انجام می شود .
ضمنا از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3 3 6) سوال یکسان طرح خواهد شد؛ یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش آموزان نظام قدیم ، یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش آموزان نظام جدید (3 3 6)» بند سوم نیز که #کنکور را به صدر اخبار آن بازه زمانی برد ، مربوط به درصد میزان تاثیر سوابق تحصیلی است .
در این بند آمده است : «در آزمون سراسری سال 1398 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30درصد است و 20درصد با تاثیر قطعی و 10درصد با تاثیر مثبت اعمال می شود ، به طوری که : آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که 20درصد به صورت تاثیر قطعی و 10درصد به صورت تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنها لحاظ می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/17

آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 تا 1397 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوازدهم سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر پنج درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است .
» این مصوبه در بخش چگونگی برگزاری آزمون سراسری سال 1399 نیز تایید کرده که در آزمون سراسری سال 1399 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود .
ابهامات مصوبه چیست؟ انتشار این مصوبه به دلیل اینکه در روزهای ابتدایی آغاز سال تحصیلی بود ، شاید آنچنان مورد توجه قرار نگرفت .
این مساله تا اواسط مهرماه ادامه داشت تا اینکه حواشی کم کم پیدا شد .
کارشناسان و داوطلبان ابهامات موجود را این گونه دسته بندی می کنند : 1 مغایر با روح قانون سال92 سنجش است که باعث بی عدالتی آموزشی خواهد شد .
به این معنی که «دانش آموزانی که در مدارسی تحصیل می کنند که از لحاظ آموزشی در سطح پایینی قرار دارد یا آن دسته از دانش آموزان که در مناطق کم برخوردار کشور تحصیل می کنند ، قطعا نمی توانند معدلی را که دانش آموزان در برخی مدارس خاص به دست می آورند ، کسب کنند و به همین دلیل آنها از این شیوه آسیب بیشتری خواهند دید»(1) ، 2 عدم اطلاع بسیاری از دانش آموزان از تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 و بلاتکلیفی آنها ، 3 تضمین صحت و سلامت برگزاری امتحانات نهایی ، 4 مساله ترمیم معدل و سودجویی بسیاری از موسسات کنکوری و احتمال فروش سوالات نهایی به این معنی که موسسات کنکوری به راحتی به مساله ارتقای معدل شیفت پیدا می کند؛ این مورد نیز که مورد تایید مسئولان سازمان سنجش و نمایندگان مجلس نیز بوده است ، یعنی ترمیم معدل کنکور برای آزمون سال 98 ، طعمه لذیذی را برای موسسات کنکوری فراهم کرده است و 5 همیشه تاثیر دادن معدل در نتایج کنکور به ضرر دانش آموزی است که به درصدهای بالایی از سوالات کنکور پاسخ داده است .
(2) پیوست : 1 فرهاد فلاحتی ، عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با «فرهیختگان» 2 «معادله پیچیده معدل و کنکور» منتشرشده در 23 مهرماه ، «فرهیختگان» جلسه چهاردهم ، کاهش دعوا ، افزایش ابهامات ریشه ای مصوبه چه می گوید؟ اعتراضات نسبت به تاثیر قطعی معدل در کنکور سال 98 به حدی رسید که شورای سنجش و پذیرش دانشجو در جلسه ای فوری در چهاردهم آبان ماه از موضع قبلی خود کوتاه آمد و مدل دیگری را برای این آزمون درنظر گرفت .
این مصوبه کوتاه دارای سه بند اصلی است؛ در بند اول تایید شده میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد و با تاثیر مثبت اعمال می شود ، به طوری که «آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3 3 6) اخذ کرده اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3 3 6) به میزان حداکثر 30درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود .
» در بخش دوم این بند نیز تاکید شده «آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک ، عل
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/17
وم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 تا 1397 در نظام آموزشی قبلی اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر 25درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91 1390 اخذ کرده اند ، به میزان حداکثر پنج درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می شود .
» این مصوبه در بند دوم خود به یک مورد تازه ای اشاره می کند : «حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز و موسسات آموزش عالی از سال 1398 به بعد «صرفا با سوابق تحصیلی» و خارج از فرآیند آزمون سراسری انجام می شود .
آیین نامه اجرایی این مصوبه حداکثر تا یک ماه آینده در سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و قبل از شروع ثبت نام آزمون سراسری سال 1398 اطلاع رسانی خواهد شد .
» بندی که در آن زمان زیاد مورد توجه قرار نگرفت ، اما این روزها بیشتر خبرهایی از آن شنیده می شود .
این مصوبه در بند بعدی خود نیز چگونگی برگزاری کنکور در سال 99 را نیز به آینده ارجاع می دهد .
ابهامات مصوبه چیست؟ با اعلام این شیوه برگزاری کنکور در سال 98 ، باز هم ابهامات زیادی از سوی کارشناسان و داوطلبان در رسانه ها و شبکه های مجازی مطرح شد : 1 عده ای مخالفت خود را با کوتاه آمدن شورا از تاثیر قطعی معدل اعلام کردند .
عبدالرسول عمادی ، سرپرست معاونت وزارت آموزش و پرورش در همان روزهای اعمال مثبت سوابق تحصیلی در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفته بود ما اعتقاد داریم روح قانون سنجش و پذیرش در اعمال تاثیر قطعی سوابق تحصیلی همخوان است نه تاثیر مثبت .
برای همین هم در هیچ جای قانون سنجش و پذیرش از تاثیر مثبت حرفی زده نشده ، مگر یک مورد در اصلاحیه این قانون .
ما تاثیر مثبت را تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نمی دانیم .
تلاش ما همچنان این است که برای سال های بعد تاثیر قطعی در کنکور لحاظ شود ، چراکه هم تعریف سوابق تحصیلی در قانون مشخص است و هم چگونگی اعمال و افزایش تاثیر آن مشخص شده است .
در این قانون هم مشکلی وجود ندارد ، اما از نظر ما برخی فشارهای جانبی باعث می شود قانون اعمال نشود ، 2 ابهام در استاندارد نبودن امتحانات نهایی و سوالات ، 3 روشن نبودن تعریف دقیق سابقه تحصیلی ، 4 ادامه مناقشه معادله های تراز و رتبه ، 5 مشخص نبودن سازوکار پذیرش 85درصدی بدون کنکور و 6 مبهم بودن برگزاری کنکور در سال 99 .
تازه ترین مصوبه؛ شروط تازه برای پذیرش بدون کنکور مصوبه چه می گوید؟ دو ماه از آخرین مصوبات شورای سنجش و پذیرش گذشت و سیزدهم دی ماه بود که پایگاه سنجش از مصوبات جدید دو جلسه (پانزدهم و شانزدهم) این شورا این بار ذیل پذیرش 85 درصدی ظرفیت پذیرش دانشجو که صرفا براساس سوابق تحصیلی است ، خبر داد؛ مساله ای که گرچه مسئولان سنجش و وزارت علوم پیش تر خبر از جدا شدن پذیرش 85 درصدی نسبت به کنکور داده بودند ، اما این مصوبه جزئیات تازه ای را در اختیار داوطلبان قرار می دهد؛ این مصوبه دارای سه بند چگونگی ثبت نام داوطلبان و دو بخش چگونگی پذیرش است .
در بخش اول آن که پذیرش در بهمن ماه سال جاری است ، آمده : «اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 دی ماه 1397 منتشر می شود .
داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه 25 دی ماه منتشر می شود ، مراجعه می کنند .
اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ 6 تا 10 بهمن صورت خواهد گرفت .
» همچنین در بخش دوم به پذیرش دانشجو برای مهرماه 98 اشاره و تاکید شده است در آینده چگونگی پذیرش توسط دانشگاه ها اعلام می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/17

ابهامات مصوبه چیست؟ هرچقدر این مصوبات کوتاه منتشر شده ، ابهامات و سوالات زیادی را برای داوطلبان و کارشناسان به وجود آورده است؛ 1 نزدیک به 150 روز به کنکور سراسری فرصت باقی مانده است ، بسیاری از داوطلبانی که حتی به دنبال پذیرش بدون کنکور بوده اند ، به دلیل عدم اطلاع «رسمی» از جدا برگزار شدن کنکور ، با این وضعیت دچار مشکلات زیادی خواهند شد ، 2 گفته شده است در بهمن ماه پذیرش صورت خواهد گرفت ، این درحالی است که گرچه تاکید شده در تاریخ 25 دی ماه قرار است جزئیات بیشتری منتشر شود ، اما تاخیر در اعلام چگونگی پذیرش ، استرس ها و ابهامات بیشتری را متوجه داوطلبان خواهد کرد ، 3 پرکردن 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها گرچه در قوانین سنجش و پذیرش از سال 92 تاکید شده است ، اما بازهم جزئیات دقیق پذیرش در یک دانشگاه خاص که متقاضی زیاد برای یک رشته دارد ، مشخص نیست ، 4 داوطلبی که در بهمن ماه درخواست پذیرش بدون کنکور داده است ، اگر بخواهد شانس خود را برای کنکور سراسری بسنجد ، چه راهکاری پیش روی او خواهد بود؟ 5 گفته شده که پذیرش براساس صرفا سوابق تحصیلی است ، این سوابق احتمالا حول امتحان نهایی و معدل دوره متوسطه خواهد بود ، آیا این مساله باز هم ابهامات قبلی تاثیر قطعی 30 درصد معدل را در پی نخواهد داشت؟ 6 معلوم نیست 15درصدی که قرار است در کنکور شرکت کنند در کدام رشته و دانشگاه شرایط پذیرش خواهند داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/17
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف نیمه متمرکز کنکور 97 روز پنجشنبه 20 دی‎ماه اعلام می‎شود .
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف نیمه متمرکز کنکور 97 روز پنجشنبه 20 دی‎ماه اعلام می‎شود .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور ، اسامی پذیرفته شدگان نهایی در رشته‎های نیمه متمرکز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، پردیس‎های دانشگاه فرهنگیان و رشته های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) در آزمون سراسری 97 منتشر خواهد شد .
زمان اعلام نتایج اسامی پذیرفته شدگان روز پنج شنبه 20 دی‎ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهدشد .
کلیه پذیرفته شدگان باید بر اساس برنامه زمانی که همراه با اطلاعیه فهرست اسامی منتشر خواهد شد ، برای انجام مراحل ثبت نام به محل قبولی مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/17
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : داوطلبان پذیرش در دانشگاه پیام نور می‎توانند از تاریخ 29 دی تا 6 بهمن ماه 97 با مراجعه به سایت سازمان سنجش در این دانشگاه ثبت نام کنند .
> مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : داوطلبان پذیرش در دانشگاه پیام نور می‎توانند از تاریخ 29 دی تا 6 بهمن ماه 97 با مراجعه به سایت سازمان سنجش در این دانشگاه ثبت نام کنند .
شرایط پذیرش به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، امیرحسین بهروز درخصوص پذیرش رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای تمام دانشگاه ها و موسسات گفت : طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، نحوه پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی برای بهمن سال جاری و مهرماه سال 98 ، درهفته پایانی دی ماه 97 اطلاع رسانی خواهدشد .
زمان ثبت نام داوطلبان علاقه‎مند به پذیرش در دانشگاه پیام نور نیز می‎توانند از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانیwww .
sanjesh .
org و مطالعه دفترچه راهنما ضمن آگاهی از نحوه پذیرش ، نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور همچنین به پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای مهرماه 98 اشاره کرد و افزود : نحوه پذیرش دانشجوی صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای مهر ماه 98 نیز اواسط بهمن ماه 97 توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد و داوطلبان از 20 اسفند 97 لغایت اواخر مرداد 98 برای ثبت نام فرصت خواهند داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
روزنامه ایران
1397/10/18
> سوسن صادقیخبرنگاروزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به خُلف وعده همکاری بین المللی (از جمله ایتالیا) در پرتاب ماهواره «مصباح» گفت : نباید معطل پرتاب ماهواره هایمان از طریق دیگر کشورها باشیم به همین دلیل دو ماهواره «پیام» و «دوستی» که برای استفاده صلح آمیز ساخته شده است با ماهواره بر «سفیر» تست شده و با ماهواره بر «سیمرغ» در صورت صلاحدید وزارت دفاع به هوا پرتاب خواهد شد .
> سوسن صادقیخبرنگاروزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به خُلف وعده همکاری بین المللی (از جمله ایتالیا) در پرتاب ماهواره «مصباح» گفت : نباید معطل پرتاب ماهواره هایمان از طریق دیگر کشورها باشیم به همین دلیل دو ماهواره «پیام» و «دوستی» که برای استفاده صلح آمیز ساخته شده است با ماهواره بر «سفیر» تست شده و با ماهواره بر «سیمرغ» در صورت صلاحدید وزارت دفاع به هوا پرتاب خواهد شد .
پرتاب دو ماهواره با پرتابگر«سفیر»محمد جواد آذری جهرمی روز گذشته در مراسم بازدید خبرنگاران از دستاوردهای فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به خُلف وعده همکاری های بین المللی در عرصه فضایی گفت : با وجود اینکه ماهواره هایی مانند «مصباح» ، «پیام» و «دوستی» ، اهدافی برای ارتقای زندگی بشر و استفاده کاملاً صلح آمیز دارند ، اما شواهد نشان می دهد که همکاری های بین المللی خوبی در حوزه فضایی با ایران صورت نگرفته است .
وی با بیان اینکه ما یک ماهواره مشترک به نام «مصباح» با کشورهای خارجی تولید کردیم اما سال ها منتظر پرتاب آن هستیم ، افزود : این ماهواره هم اکنون در کشوری نگهداری می شود که با وجود اینکه استفاده کاملاً صلح آمیز و کاربردهای مخابراتی برای آن دیده شده است ، هیچ همکاری بین المللی برای پرتاب آن انجام نمی گیرد .
وی در مورد زمان تقریبی پرتاب ماهواره های «پیام» و «دوستی» گفت : ما مسئول توسعه صنعت فضایی هستیم و برای قرار دادن این ماهواره ها در مدار ، وزارت دفاع باید پاسخگو باشد .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : اگر قرار باشد این دو ماهواره با پرتابگر داخلی در مدار قرار گیرد ، ماهواره دوستی در ارتفاع 250کیلومتری زمین با ماهواره بر سفیر امتحان خواهد شد که این پرتابگر در دهه 80 آزمایش شده است .
همچنین اگر صلاح مسئولان دفاعی به پرتاب ماهواره «پیام» با پرتابگر بومی باشند ، پرتابگر «سیمرغ» در نظر گرفته شده که قبلاً نیز تست شده و جزو دستاوردهای قدیمی کشور است .
آذری جهرمی با اشاره به اینکه در سال 87 قرار بود ماهواره ای با دقت هزار متر و با مشارکت برخی کشورها در زمینه فناوری سنجش از دور ساخته شود اما کشورها در این زمینه با ایران همکاری نکردند ، گفت : بر این اساس ما خودمان دست به کار شدیم و با توسعه دانش فضایی توسط پژوهشگران فضایی کشور موفق شدیم ماهواره ای با 25 برابر دقت اولیه تعریف کنیم و آن را به مرحله عملیاتی برسانیم .
وی با اشاره به اینکه مذاکراتی با کشور آذربایجان برای ساخت ماهواره مشترک صورت گرفته است ، گفت : دنبال همکاری مشترک بین المللی در حوزه فضایی هستیم و در این زمینه پیشنهاد ما برای ساخت ماهواره مشترک با کشور آذربایجان مورد استقبال قرار گرفت .
پایان پروژه ماهواره پیام امیرکبیروزیر ارتباطات با اشاره به آزمایش های موفقیت آمیز ماهواره پیام امیرکبیر در پژوهشگاه فضایی ایران گفت : این ماهواره شاخص های کیفی مورد نیاز را با موفقیت طی کرد و تمام موارد آن صورتجلسه شد .
به عبارتی این ماهواره سنجشی هم اکنون تحویل سازمان فضایی شده و قرارداد آن به اتمام رسیده است .
وی با اشاره به اینکه ماهواره سنجشی پیام می تواند در بهبود مدیریت و راندمان در حوزه کشاورزی ، مدیریت منابع آب ، پایش زمین و سایر موضوعات مربوط به منابع انرژی در کشور مورد استفاده قرار گیرد ، افزود : کسب و کارهای فضاپایه می تواند با استفاده از اطلاعات آزادی که از طریق ماهواره های سنجشی در اختیارشان قرار می گیرد ، استارتاپ هایی را در حوزه آب ، کشاورزی و سایر موضوعات راه اندازی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
رئیس پژوهشگاه
روزنامه ایران
1397/10/18

جهرمی با تأکید بر اینکه پیشرفت صنعت فضایی موجب افزایش بهره وری و هزینه کرد در فضا برای ما سرمایه گذاری محسوب می شود ، افزود : توسعه کسب و کارهای فضاپایه از دیگر عرصه های مهمی است که دولت دوازدهم بر آن تأکید دارد از آنجایی که هم نیاز آن در بازار احساس می شود و هم دراین زمینه تولید کننده وجود دارد به همین دلیل با تهیه زیرساخت ها ، با ایجاد دسترسی آزاد به اطلاعات (که از طریق سایت سازمان فضایی ممکن شده است) ، ایجاد صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و ارائه بخشی از منابع مالی وجوه اداره شده به دنبال توسعه کسب و کارهای فضا پایه است که البته تاکنون 100 استارتاپ در حوزه کشاورزی فعال شده اند که بیشتر آنها بر پایه اطلاعات فضاپایه در کشور شکل گرفته است .
حذف قبوض کاغذیجهرمی همچنین درباره حذف قبوض نیز گفت : حذف قبوض آب ، برق و گاز با سازمان های مربوطه آن در حال پیگیری است و فعلاً حذف قبوض را با همکاری اپراتور اول آغاز کرده ایم .
البته کسانی که خواهان قبض باشند این امکان برای آنها نیز فراهم می شود .
البته در زمینه حذف قبوض آب ، برق و گاز به دلیل حل نشدن بحث مالکیت ها و نقل و انتقال با مشکل مواجه شده است که بعد از برطرف کردن آن این اتفاق عملیاتی خواهد شد .
وزیر ارتباطات در عین حال از امضای اولین تفاهم فضاپایه در راستای حفاظت از منابع طبیعی ، محیط زیست با سازمان محیط زیست و استانداری گلستان خبر داد و گفت : بزودی و در سفر رئیس جمهوری به استان گلستان این تفاهمنامه منعقد شده و موضوع حفاظت از پارک ملی گلستان با استفاده از داده های فضایی و فناوری اینترنت اشیا در دستور کار قرار می گیرد .
به گفته وی ، با امضای این تفاهمنامه ، داده های فضایی می تواند میزان آتش سوزی جنگل ملی گلستان را کنترل کرده و در راستای بهبود حفاظت محیط زیست در این مکان ملی اقدام کند .
وی همچنین در مورد پیگیری سازمان صدا و سیما برای خرید ماهواره ملی برای پخش تصاویر تلویزیونی گفت : این موضوع را از طریق شورای عالی فضایی پیگیری می کنیم چرا که معتقدیم اقتصاد صدا و سیما باید در حوزه محتوا هزینه شود اما هم اکنون این سازمان پیگیر داشتن ماهواره خود در فضا است .
سازمان صدا و سیما یک ظرفیت ماهواره ای تعیین شده می خواهد و راهی که پیش گرفته است این است که خودش به تنهایی این موضوع را پیش ببرد .
به همین دلیل ما این موضوع را در شورای عالی فضایی پیگیری خواهیم کرد .
رشد 134 درصدی فناوری فضاییدر کشورمرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران نیز در این مراسم از رشد 134درصدی فناوری فضایی کشور خبر داد و گفت : این رشد در 10 سال اخیر رخ داده است و این در حالی است که متوسط رشد این اقتصاد در دنیا 17 .
4درصد است .
براری سهم اقتصاد فضایی در GDP (تولید ناخالص داخلی) دنیا را 45صدم درصد اعلام کرد و افزود : این عدد تا 20 سال آینده به 4 تا 8 درصد خواهدرسید .
وی با تأکید بر ضرورت پر رنگ تر شدن سهم اقتصاد فضا پایه در کل اقتصاد کشور ، ادامه داد : 76 درصد اقتصاد امروز در اختیار بخش خصوصی است؛ چرا که این فناوری بستر مناسبی برای توسعه کشورها فراهم کرده است .
سیدجواد موسوی مشاور رئیس سازمان فضایی ایران نیز با بیان اینکه ماهواره «پارس 1» آماده پرتاب است ، گفت : طراحی و ساخت ماهواره «پارس 2» در حال برنامه ریزی است که در آینده نزدیک در دستور کار قرار می گیرد .
این ماهواره تا 1404 یا پایان برنامه هفتم توسعه به پایان می رسد .
موسوی با اشاره به اینکه طراحی و ساخت ماهواره «ناهید2» نیز در دستور کار است ، افزود : ماهواره «ناهید 1» آماده قرار گرفتن در مدار است اما ماهواره «ناهید 2» تا دو سال آینده آماده پرتاب شده و در مدار قرار خواهد گرفت .
وی طراحی و ساخت ماهواره های زمین آهنگ را از دیگر اقدامات این پژوهشگاه عنوان کرد و افزود : در این بخش طراحی و ساخت ماهواره های ایران ست 1 و 2 در دستور کار قرار دارد .
مشاور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ادامه داد : برای اجرای این طرح ها شبکه محوری ایجاد شده و 250 طرح در قالب 13 قرارداد با دانشگاه ها انجام شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/18
> تجربه نشان داده است که هر گاه افق های ذهنی مجموعه ها هم تراز بوده و به فهم مشترک نزدیک شده اند امکانِ گذار از تنگناها و کسب موفقیت های بیشتر آسان تر بوده است .
> تجربه نشان داده است که هر گاه افق های ذهنی مجموعه ها هم تراز بوده و به فهم مشترک نزدیک شده اند امکانِ گذار از تنگناها و کسب موفقیت های بیشتر آسان تر بوده است .
پیداست که اقتضای برنامه مداری داشتن شیوه عمل گرایانه است؛ شیوه ای که بر فعالیت و رصد اقدامات در حال اجرا یا انجام استوار است .
در یک سال و چند ماه مسئولیت خود سعی کرده ام بیش از حرف زدن عمل کنم .
اخیراً ، طی دو جلسه در کمیسیون محترم آموزش و تحقیقات مجلس ، فرصت یافتم در پاسخ به دغدغه ها و پرسش های نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدامات اجرا یا انجام شده توضیحاتی بدهم .
نکته حائز اهمیت قرار دادن مسائل و مطالبه ها در منظومه ای است که منافع محلی ، استانی و ملی را مورد ملاحظه قرار دهد ، و این از داشتن چارچوب و برنامه ای برمی آید که به هریک از عرصه های یادشده معنای واقعی بدهد .
بدیهی است برای عمل در چارچوب ملی منافع ملی ، که متضمن منافع منطقه ای و محلی است ، رجحان دارد .
منافع محلی و حتی منطقه ای تعارض یا تقابلی با منافع ملی ندارند .
در هر سطح از منافع ، استمرار و پایداری آنها و نیز آثار و پیامدهای تصمیمات صورت های پیدا و ناپیدایی دارد .
به هر حال ، رسیدن به نکاتی که نقش کانونی مشترک دارند گاهی موجب می شود در دیدگاه های متفاوت به ذهنیت مشترک و اجماع برسیم .
وقتی با چنین رویکردی به بحث و تبادل نظر بنشینیم به اشتراکات بیشتری دست می یابیم .
امیدوارم با عمل بر مدار قانون و برنامه شاهد هم افزایی بیشتر در بین مجموعه ها باشیم ، چرا که فهم مشترک ضرورتی برای رسیدن به قله های بالاتر است .
انتظار می رود همکاران عزیز دانشگاهی با درایت و استفاده از دیدگاه های صاحبنظران و سیاستگذاران به تشکیل نظام آموزشی و پژوهشی توانمند ، کارا ، مولد ، هوشمند و اقتدار اهتمام ورزند .
آنچه مهم است تعامل نظام مند ، قانونی و ناظر بر اهداف والایی است که هم مجلس محترم و هم دولت (وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری) به اقتضائات آن واقف و عامل اند .
تعامل همراه با الهام از تعالیم اصیل دینی و تقید و تعهد به مکارم اخلاقی و شئونات انسانی تصویری مطبوع و در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی به افکار عمومی ارائه می کند ، که افکار ، اعمال و مناسبات ما را هوشمندانهرصد و تحلیل می کنند .
نقد های منصفانه در چارچوب حفظ منافع ملی فرصتی برای اصلاح ، توسعه و ترقی ساختار علم و آموزش عالی است .
خود را کارگزار نظام جمهوری اسلامی و خادم نظام علم و آموزش عالی می دانم .
از آموختن و خدمت خسته نمی شوم و سختی های مسیر را به دلیل شیرینی اهداف فراروی خود به چیزی نمی گیرم بلکه به استقبال آنها می روم .
خدمت به دانشگاه فرآیندی بی انتهاست که پیش رفتن در امتداد آن افق هایی تازه و بدیع ترسیم می کند که ضامن پویایی و تلاش پیاپی است .
این همان داستان بالندگی علم و آگاهی در طول تاریخ است که همچنان سر ایستادن ندارد .
بیایید بخشی از این فرآیند باشیم و امکانات ، ظرفیت ها و قابلیت های اقیانوس آسای خود را به پای بالیدن علم ، زیباترین مخلوق الهی ، بریزیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/18
> دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است.
> دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
به گزارش خبرآنلاین ، حسن حسین اوغلی دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما درباره مشکلی که برای او پیش آمده می گوید : «اواسط تیرماه ، قبل از اینکه قبولی من تایید شود برای مصاحبه به دانشگاه صدا و سیما رفتم .
من هم روزانه و هم شبانه مجاز شده بودم؛ مصاحبه من حدود 45 دقیقه طول کشید و گفتند که نتیجه در زمان اعلام نتیجه کنکور ارشد اعلام می شود .
نتیجه آمد و من به دانشگاه رفتم و ترم شروع شد .
آبان ماه بود که به اداره گزینش رفتم و از من سوال های عقیدتی پرسیدند و مشکلی نبود .
من ترم اول هستم و هفته دیگر امتحان ها شروع می شود .
همین هفته پیش از گزینش نامه آمد که شما منع تحصیل شده اید و هیچ کس جواب نمی دهد که چرا؟ به وزارت علوم هم رفتم و می گویند دانشگاه صدا و سیما زیر نظر ما نیست و تا به حال همچین چیزی ندیده ایم .
»به گفته این دانشجو ، او برای اعتراض به اداره گزینش هم مراجعه کرده اما جوابی به او داده نشده است .
سوالی که پیش می آید این است که چرا وقتی نتیجه قبولی دانشجو آمده و قبول شده ، در اواخر ترم یک او را از تحصیل منع می کنند؟ چرا دانشگاه های وابسته به نهادها مانند صداوسیما تحت نظر وزارت علوم نیستند و خودمختار فعالیت می کنند؟.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/17
> خبر آنلاین : دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
> دانشجوی دانشگاه صداوسیما وسط ترم در گزینش رد شد ! خبر آنلاین : دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
حسن حسین اوغلی دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما درباره مشکلی که برای او پیش آمده می گوید : «اواسط تیرماه ، قبل از اینکه قبولی من تایید شود برای مصاحبه به دانشگاه صدا و سیما رفتم .
من هم روزانه و هم شبانه مجاز شده بودم؛ مصاحبه من حدود 45 دقیقه طول کشید و گفتند که نتیجه در زمان اعلام نتیجه کنکور ارشد اعلام می شود .
نتیجه آمد و من به دانشگاه رفتم و ترم شروع شد .
آبان ماه بود که به اداره گزینش رفتم و از من سوال های عقیدتی پرسیدند و مشکلی نبود .
من ترم اول هستم و هفته دیگر امتحان ها شروع می شود .
همین هفته پیش از گزینش نامه آمد که شما منع تحصیل شده اید و هیچ کس جواب نمی دهد که چرا؟ به وزارت علوم هم رفتم و می گویند دانشگاه صدا و سیما زیر نظر ما نیست و تا به حال همچین چیزی ندیده ایم .
» به گفته این دانشجو ، او برای اعتراض به اداره گزینش هم مراجعه کرده اما جوابی به او داده نشده است .
سوالی که پیش می آید این است که چرا وقتی نتیجه قبولی دانشجو آمده و قبول شده ، در اواخر ترم یک او را از تحصیل منع می کنند؟ چرا دانشگاه های وابسته به نهادها مانند صداوسیما تحت نظر وزارت علوم نیستند و خودمختار فعالیت می کنند؟ کلمات کلیدی : گزینش دانشکده صدا و سیما.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/17
> خبر آنلاین : دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
> رد شدن دانشجو در گزینش وسط ترم ! خبر آنلاین : دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
حسن حسین اوغلی دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما درباره مشکلی که برای او پیش آمده می گوید : «اواسط تیرماه ، قبل از اینکه قبولی من تایید شود برای مصاحبه به دانشگاه صدا و سیما رفتم .
من هم روزانه و هم شبانه مجاز شده بودم؛ مصاحبه من حدود 45 دقیقه طول کشید و گفتند که نتیجه در زمان اعلام نتیجه کنکور ارشد اعلام می شود .
نتیجه آمد و من به دانشگاه رفتم و ترم شروع شد .
آبان ماه بود که به اداره گزینش رفتم و از من سوال های عقیدتی پرسیدند و مشکلی نبود .
من ترم اول هستم و هفته دیگر امتحان ها شروع می شود .
همین هفته پیش از گزینش نامه آمد که شما منع تحصیل شده اید و هیچ کس جواب نمی دهد که چرا؟ به وزارت علوم هم رفتم و می گویند دانشگاه صدا و سیما زیر نظر ما نیست و تا به حال همچین چیزی ندیده ایم .
» به گفته این دانشجو ، او برای اعتراض به اداره گزینش هم مراجعه کرده اما جوابی به او داده نشده است .
سوالی که پیش می آید این است که چرا وقتی نتیجه قبولی دانشجو آمده و قبول شده ، در اواخر ترم یک او را از تحصیل منع می کنند؟ چرا دانشگاه های وابسته به نهادها مانند صداوسیما تحت نظر وزارت علوم نیستند و خودمختار فعالیت می کنند؟ کلمات کلیدی : دانشجو صدا و سیما کنکور مصاحبه وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
هفت صبح
1397/10/17
> دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
> دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما ادعا می کند که یک هفته قبل از شروع امتحانات ترم اول ، از اداره گزینش به او گفته اند صلاحیت ادامه تحصیل ندارد و منع از تحصیل شده است .
بحسن حسین اوغلی دانشجوی ارشد دانشگاه صداوسیما درباره مشکلی که برای او پیش آمده می گوید : «اواسط تیرماه ، قبل از اینکه قبولی من تایید شود برای مصاحبه به اداره گزینش سازمان صدا و سیما رفتم .
من هم روزانه و هم شبانه مجاز شده بودم؛ مصاحبه من حدود 45 دقیقه طول کشید و گفتند که نتیجه در زمان اعلام نتیجه کنکور ارشد اعلام می شود .
نتیجه آمد و من به دانشگاه رفتم و ترم شروع شد .
آبان ماه بود که دوباره به گزینش رفتم و از من سوال های عقیدتی پرسیدند و مشکلی نبود .
من ترم اول هستم و هفته دیگر امتحان ها شروع می شود .
همین هفته پیش از گزینش نامه آمد که شما منع تحصیل شده اید و هیچ کس جواب نمی دهد که چرا؟ به وزارت علوم هم رفتم و می گویند دانشگاه صدا و سیما زیر نظر ما نیست و تا به حال همچین چیزی ندیده ایم .
» به گفته این دانشجو ، او برای اعتراض به اداره گزینش هم مراجعه کرده اما جوابی به او داده نشده است .
سوالی که پیش می آید این است که چرا وقتی نتیجه قبولی دانشجو آمده و قبول شده ، در اواخر ترم یک او را از تحصیل منع می کنند؟ چرا دانشگاه های وابسته به نهادها مانند صداوسیما تحت نظر وزارت علوم نیستند و خودمختار فعالیت می کنند؟ منبع : خبرآنلاین بازدید اپلیکیشن 20 , بازدید سایت 20.
1
فهرست