وزارت علوم - مطبوعات 19 دي 97
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:38
1
فهرست اخبار
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
8554654 روزنامه فرهیختگان
8553895 روزنامه آفرينش
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/18
> وزیر علوم از تشکیل خوشه‎های علمی با کمک دولت خبر داد و گفت : دانشگاهیان با تشکیل این خوشه ها بیشتر از قبل می‎توانند نظرات خود را به مسئولان منتقل کنند .
> وزیر علوم از تشکیل خوشه‎های علمی با کمک دولت خبر داد و گفت : دانشگاهیان با تشکیل این خوشه ها بیشتر از قبل می‎توانند نظرات خود را به مسئولان منتقل کنند .
به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در حاشیه بازدید از پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم گفت : جشنواره فارابی یکی از جشنواره‎های مهم در سطح ملی است و توجه خاصی به علوم انسانی دارد ما در حوزه علوم انسانی شخصیت‎های علمی و بسیار ارزشمندی داریم که این جشنواره فرصتی فراهم می‎کند تا این شخصیت ها را به نسل جوان معرفی کنیم تا جوانان بتوانند از نگاه امروز و تجربه این افراد استفاده کنند .
پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزیر علوم تاکید کرد : پژوهشکده‎های ما باید مساله محور بوده و تخصصی کار کنند و مراکز پژوهشی خارج از وزارت علوم باید موضوع مطالعات و مشاوره مدیران دستگاه‎های اجرایی کشور باشند و این مراکز با کارهای تخصصی که انجام می‎دهند به تصمیم‎سازی حوزه‎های مربوطه کمک کنند .
غیر از این کار این پژوهشکده‎ها توجیه دیگری ندارد .
غلامی ادامه داد : پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی حوزه فکری وزارت علوم است و مدیران ما در سیاست گذاری‎های اجرایی و آینده نگری‎ها نیاز دارند که این بخش فکری و تخصصی در کنار آنها باشد تا بتواند به کمک آنها تصمیم گیری درست داشته باشند .
تحول و ساماندهی آموزش عالی وی ادامه داد : وزارت علوم در مقطع زمانی است که نیاز به اخذ تصمیمات مهمی دارد که از جمله می‎توان به بحث تحول در آموزش عالی و ساماندهی آموزش عالی اشاره کرد که کارهای خوبی در زمینه ساماندهی آموزش عالی صورت گرفته است که با توجه به پیوست های فرهنگی در حال اجرایی شدن است .
همچنین ازدیگر برنامه‎هایی که در وزارت علوم وجود دارد ورود به دانشگاه‎های نسل جدید و چهارم و توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی در کناربرنامه ریزی‎های آینده باید مورد توجه قرار گیرد .
توسعه مبنی بر فناوری های جدید وزیر علوم تصریح کرد : در حوزه فناوری و توسعه مبنی بر فناوری‎های جدید باید نقش مهمی برای دانشگاه‎ها تعریف کرد و همچنین برای انجام کارهای علمی در پژوهشکده‎ها برنامه‎ریزی کرد .
همه ما باید تلاش کنیم مسیر برنامه‎ریزی و مدیریت این ظرفیت علمی به خوبی انجام گرفته و جایگاه اصلی آن را به آن بدهیم تا نهادینه شود .
ارتباط بین اساتید و مسئولان اجرایی غلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : وزارت علوم سعی کرده در سطوح مختلف بین اساتید و مسئولان اجرایی ارتباط برقرار کند بر همین اساس خوشه های علمی را به کمک دولت تشکیل داده است و نشستی که اخیرا با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و نظرات اساتید به مسئولان منتقل شد حاصل جمع بندی نظرات اساتید در این خوشه‎های فکری بود .
ایجاد خوشه های علمی وی یادآور شد : به نظر من دانشگاه‎ها با ایجاد این خوشه های علمی بیشتر از قبل می توانند نظرات خود را منتقل کنند و به اعتقاد من دیوار بین مسئولان و صاحبان فکر و اندیشه فرو ریخته و این اتفاقی است که افتاده و باید از آن استقبال کرد و این ارتباطات را نهادینه کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
جمهوری اسلامی
1397/10/19
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : به طور طبیعی شاهد فروریختن دیوار بین مسئولان و صاحبان فکر ، اندیشه و محققان هستیم که باید از آن استقبال کرد.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : به طور طبیعی شاهد فروریختن دیوار بین مسئولان و صاحبان فکر ، اندیشه و محققان هستیم که باید از آن استقبال کرد .
دکتر منصور غلامی در جمع کارکنان و محققان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی افزود : این ارتباط ها نهادینه شود و شاید بعضی مواقع با حداقل ها رشد کردن ، یک فرصت است تا بستر روان تری برای این ارتباط ها فراهم شود .
وی با بیان اینکه خوشه های علمی دانشگاه ها تشکیل شده و دولت از این خوشه ها حمایت می کند ، تاکید کرد : دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ما بیشتر از قبل دیدگاه ها و نظرات خود را منتقل کنند .
در شرایط فعلی از ما انتظار می رود این کار را انجام دهیم .
غلامی در مورد برگزاری جشنواره فارابی برای تقدیر از شخصیت های ارزنده علوم انسانی ، گفت : در رشته علوم انسانی ، شخصیت های علمی و پیشکسوتان ارزشمند و مهمی داریم .
جشنواره فرصتی را برای معرفی این پژوهشگران و آشنا کردن جوانان با این افراد فراهم می سازد .
هر چند بسیاری از بزرگان نیازی به مطرح شدن نام شان در جمع ندارند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بر معرفی این چهره های علمی و تجربه های آنان در عرصه علوم انسانی تاکید کرد و افزود : جشنواره های پیشین فارابی این اقدام را به خوبی انجام داده اند و جشنواره پیش روی فارابی هم این کار را تکرار می کند .
غلامی در ادامه سخنان خود بر مسئله محور بودن پژوهشکده ها و پژوهشگاه ها در کشور تاکید کرد و ادامه داد : قطعاً مراکز پژوهشی خارج از وزارت علوم باید بازوهای مطالعاتی و مشاوره ای مدیران دستگاه های اجرایی کشور باشند .
ضرورت وجود این مراکز برای انجام کار تخصصی و حضور در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها است .
وی با اشاره به لزوم تداوم همکاری های وزارت علوم با دستگاه های اجرایی ، تاکید کرد : روز به روز این همکاری ها باید تقویت شود .
در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری علاوه بر توجه به دستاوردها و بهره مند شدن از آن ، وظیفه تحقیق و توسعه حوزه های علمی را هم بر عهده داریم .
غلامی ، پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را حوزه فکری وزارت علوم در علوم انسانی دانست و اظهار کرد : از سایر مراکز و پژوهشکده ها خواسته شده ظرفیت های خود را در جهت بررسی زمینه های کاری ، ماموریت ها و مسئولیت های وزارت علوم مورد استفاده قرار دهند .
همچنین ، استادانی که علاقه مندند مورد توجه قرار گیرند می توانند در سیاست گذاری ، امور اجرایی و آینده نگری به عنوان بخش فکری فارغ البال و تخصصی در مراکز باشند .
وی افزود : این مراکز باید به صورت مستمر کمک و تغذیه فکری داشته باشد تا به تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های دقیق تر کمک کنند؛ در نتیجه ، وجود پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اتفاق خوبی است که از 15 سال گذشته تاکنون کنار وزارت علوم وجود دارد و در آینده هم حتماً به آن توجه خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دکتر آهنچیان
دنیای اقتصاد
1397/10/19
> ایسنا : مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم از تصویب نهایی "آیین نامه ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی" در این وزارتخانه خبر داد و گفت : با تصویب این آیین نامه شرایط و شاخص های پذیرش در دوره دکتری دانشگاه ها سخت تر می شود .
> شرایط پذیرش دانشجویان در دوره دکتری سخت تر شد ایسنا : مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم از تصویب نهایی "آیین نامه ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی" در این وزارتخانه خبر داد و گفت : با تصویب این آیین نامه شرایط و شاخص های پذیرش در دوره دکتری دانشگاه ها سخت تر می شود .
دکتر محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گفت : یکی از مهمترین آیین نامه های وزارت علوم که اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده آیین نامه یکپارچه سازی آموزش عالی است که در حال حاضر به دانشگاه ها ابلاغ شده و این مراکز در حال اجرایی کردن آن هستند .
وی در ادامه با اشاره به تصویب نهایی طرح ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری در کشور ، گفت : در حال حاضر این آیین نامه به منظور اجرا به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شده و بر اساس آن شاخص ها و شرایط پذیرش دانشجویان دکتری در کشور اصلاح خواهد شد .
مثلا در گذشته یک دانشگاه برای راه اندازی دوره دکتری ملزم به داشتن سه دوره دانش آموختگی بود که با تصویب این طرح ، تعداد این دوره ها به 5 دوره افزایش یافته است .
دکتر آهنچیان خاطرنشان کرد : فاز اول طرح ساماندهی دوره های تحصیلی در وزارت علوم اجرایی شده و با تصویب طرح فوق ، شرایط پذیرش دوره های دکتری سخت تر شده و دانشگاه هایی که بخواهند دوره های جدید دکتری راه اندازی کنند با محدودیت مواجه خواهند شد .
وی خاطر نشان کرد : در حال حاضر ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره دکتری سالیانه تعداد 24 هزار نفر است و در سال نیز حدود 20 هزار دانشجوی دکتری فارغ التحصیل می شوند .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در پایان گفت : بر اساس تصمیم این وزارتخانه شرایط پذیرش در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تغییر خواهد کرد و در این راستا ساماندهی آیین نامه پذیرش دانشجو در دوره ارشد در دست بررسی است و قبل از پایان سال اجرایی می شود .
اما آیین نامه ساماندهی دوره کارشناسی تا اواخر بهار سال آینده تدوین و ابلاغ خواهد شد .
کلمات کلیدی : آموزش عالی آیین نامه شاخص وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
دنیای اقتصاد
1397/10/19
> گروه بنگاه ها : تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات به امضا رسید .
> گسترش همکاری بانک ملت با صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران گروه بنگاه ها : تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات به امضا رسید .
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، براساس این تفاهم نامه که به امضای محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک و محمدمهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و عباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رئیس هیات مدیره صندوق و با حضور نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران رسید ، سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز حساب های صندوق و ارائه خدمات بانکی و صدور ضمانت نامه توسط صندوق به منظور تضمین تعهدات شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان و فناور ، در چارچوب ضوابط و مقررات جاری ، ارتقا خواهد یافت .
محمد بیگدلی ، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم نامه گفت : بسیار خرسندم بانک ملت خدمات اصلی را برای دانشگاه تهران که یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه های ایران و دنیا است ، ارائه می دهد .
وی با بیان این نکته که بانک ملت در اکثر شاخص ها به ویژه در حوزه IT و خدمات الکترونیکی در بین بانک های کشور سرآمد و پیشرو است ، افزود : در بحث تولید ثروت اگر دانشگاه تهران ، پارک علم و فناوری و بانک ملت به عنوان تامین کننده مالی در کنار هم قرار بگیرند ، منافع بسیاری حاصل می شود که بهره آن نصیب کشور و مردم ایران خواهد شد .
بیگدلی با تاکید بر این نکته که نگاه ما به تفاهم نامه با پارک علم و فناوری ، نگاه اقتصادی نبوده و هدف ، حمایت از شرکت های دانش بنیان است ، تصریح کرد : نگاه بانک ملت ، حمایت از اقتصادی است که با علم همراه باشد زیرا اثرگذاری آن بیشتر از فعالیت های اقتصادی است که فقط در حوزه پشتیبانی مالی هستند .
وی تشکیل کارگاه های دانشجویی پارک علم و فناوری را اثربخش خواند و افزود : این کارگاه ها نیاز به حمایت مالی دارند و وظیفه ذاتی و قانونی بانک ملت است که از خلاقیت و ایده های جوانان دانشجو و تحصیلکرده حمایت مالی را انجام دهد .
بیگدلی تفاهم نامه و کمک بانک ملت به صندوق را مسوولیت اجتماعی بانک دانست و گفت : بانک ملت در یک سال اخیر 9 تفاهم نامه با سازمان های متعدد که عمدتا در حوزه شرکت های دانش بنیان بوده ، منعقد کرده که براساس گزارش معاونت توسعه و جذب سرمایه های معاونت ریاست جمهوری ، این بانک رکورددار پرداخت تسهیلات در حوزه های علمی و فناوری و دانش بنیان است .
وی افزود : شرکت های دانش بنیان از پیشرانه های رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال در کشور هستند و در حال حاضر 37 هزار شرکت و سالانه 600 هزار میلیارد ریال فروش این شرکت است و بانک ملت به منظور اجرای مسوولیت اجتماعی و وظیفه ذاتی بانکداری خود ، این شرکت ها را کمک مالی می کند تا توسعه پیدا کنند .
کلمات کلیدی : ایران بانک ملت خلاقیت دانشگاه تهران فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
وطن امروز
1397/10/19
> تفاهمنامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید.
> تفاهمنامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، بر اساس این تفاهمنامه که به امضای محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک ، محمدمهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و عباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رئیس هیات مدیره صندوق با حضور نیلی رئیس دانشگاه تهران رسید ، سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز حساب های صندوق و ارائه خدمات بانکی و صدور ضمانت نامه توسط صندوق به منظور تضمین تعهدات شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان و فناور ، در چارچوب ضوابط و مقررات جاری ارتقا خواهد یافت .
محمد بیگدلی ، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهمنامه اظهار داشت : بسیار خرسندم بانک ملت خدمات اصلی را برای دانشگاه تهران که یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه های ایران و دنیاست ارائه می دهد و این افتخار بزرگی است که نصیب بانک ملت شده است .
وی با بیان این نکته که بانک ملت در اکثر شاخص ها خصوصاً در حوزه IT و خدمات الکترونیکی در بین بانک های کشور سرآمد و پیشرو است ، افزود : در بحث تولید ثروت اگر دانشگاه تهران ، پارک علم و فناوری و بانک ملت به عنوان تامین کننده مالی در کنار هم قرار بگیرند منافع بسیاری حاصل می شود که بهره آن نصیب کشور و مردم ایران می شود .
رئیس دانشگاه تهران نیز با بیان این نکته که وسعت پروژه ها و طرح های توسعه ای حوزه پارک علم و فناوری منجر به تغییر تهران خواهد شد ، افزود : این فعالیت ها پایه گذار شرکت های زایشی آینده کشور خواهد بود و زنجیره دانش و ثروت را بخوبی به هم وصل می کند .
در ادامه این بازدیدها دکتر بیگدلی و هیات همراه از شرکت راهکار سرزمین هوشمند که در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است ، بازدید کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی شریف
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19
> بودجه دانشگاه ها این روزها مورد توجه قرار گرفته است.
> بودجه دانشگاه ها این روزها مورد توجه قرار گرفته است .
روسای دانشگاه ها با اشاره به افزایش 10 تا 15 درصدی بودجه معتقدند این بودجه کفاف دخل و خرج سال آینده را نمی دهد .
استدلال آنها هم این است که دولت حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی و کارکنان را 20 درصد افزایش داده در حالی که بودجه کلی دانشگاه 14 درصد رشد کرده است و برای جبران این تصمیم ناچارند از بودجه پژوهشی یا رفاهی کسر کنند .
فتوحی ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف دراین باره گفته است : «در لایحه بودجه سال 98 حدود 10 .
45 درصد بودجه این دانشگاه رشد داشته که این رقم بسیار کم است و ما ناچاریم از بودجه های پژوهشی دانشگاه بکاهیم .
» در این غوغای رسانه ای روسای دانشگاه های بزرگ ، اما یکی از دستگاه های علمی که اتفاقا با کاهش بودجه مواجه شده واکنشی نداشته است .
بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ریاست سورنا ستاری با کاهش حدودی 50 درصدی در بودجه سال آینده روبه رو است ، اما او نسبت به این کاهش شدید واکنشی نداشته است !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
روزنامه آفرینش
1397/10/18
> امضای تفاهم نامه بین بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بانک ملت تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
> امضای تفاهم نامه بین بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بانک ملت تفاهم نامه همکاری میان بانک ملت و صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با هدف افزایش تعاملات فی مابین به امضا رسید .
به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، براساس این تفاهم نامه که به امضای دکتر محمد بیگدلی مدیرعامل این بانک و مهندس محمد مهدی فریدوند مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و دکتر عباس زارعی هنزکی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و رییس هیات مدیره صندوق و با حضور دکتر نیلی رییس دانشگاه تهران ، رسید ، سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز حساب های صندوق و ارائه خدمات بانکی و صدور ضمانت نامه توسط صندوق به منظور تضمین تعهدات شرکت های فعال در حوزه دانش بنیان و فناور ، در چارچوب ضوابط و مقررات جاری ، ارتقا خواهد یافت .
دکتر محمد بیگدلی ، مدیرعامل بانک ملت در مراسم امضا و تبادل این تفاهم نامه اظهار داشت : بسیار خرسندم بانک ملت خدمات اصلی را برای دانشگاه تهران که یکی از بهترین و معروف ترین دانشگاه های ایران و دنیا است ارائه می دهد و این افتخار بزرگی است که نصیب بانک ملت شده است .
وی با بیان این نکته که بانک ملت در اکثر شاخص ها خصوصاً در حوزهITو خدمات الکترونیکی در بین بانک های کشور سرآمد و پیشرو است ، افزود : در بحث تولید ثروت اگر دانشگاه تهران ، پارک علم و فناوری و بانک ملت به عنوان تامین کننده مالی در کنار هم قرار بگیرند منافع بسیاری حاصل می شود که بهره آن نصیب کشور و مردم ایران می شود .
دکتر بیگدلی با تاکید بر این نکته که نگاه ما به تفاهم نامه با پارک علم و فناوری ، نگاه اقتصادی نبوده و هدف ، حمایت از شرکت های دانش بنیان است ، تصریح کرد : نگاه بانک ملت ، حمایت از اقتصادی است که با علم همراه باشد چون اثرگذاری آن بیشتر از فعالیت های اقتصادی است که فقط در حوزه پشتیبانی مالی هستند .
وی با تاکید بر مقاوم سازی اقتصادی کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی)نیز است ، گفت : ما اعتقاد داریم که در شرایط سخت اقتصادی و تحریم های حاکم بر کشور ، اقتصادی می تواند در این شرایط از این بحران عبور کند که مقاوم باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/19
> مرتضی گل پورخبرنگارلایحه «الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 » شاید عنوانی بلند داشته باشد ، اما مفهمومی ساده دارد؛ حل مسأله دانشجویان ستاره دار ، یک بار برای همیشه .
> مرتضی گل پورخبرنگارلایحه «الحاق یک تبصره به ماده (5) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال 1392 » شاید عنوانی بلند داشته باشد ، اما مفهمومی ساده دارد؛ حل مسأله دانشجویان ستاره دار ، یک بار برای همیشه .
این تبصره ، بر این نکته تأکید دارد که برای ادامه تحصیل دانشجویان در دانشگاه های دولتی ، فقط باید ملاک های علمی و تحصیلی ارزیابی شود ، نه ملاک دیگری .
این لایحه که از آن می توان به عنوان تحولی مهم در آموزش عالی قلمداد کرد ، 18 مهرماه در دولت تصویب شد و کمتر از یک ماه بعد هم به مجلس تقدیم شد .
رئیس جمهوری هم در «توئیتر» نوشت که «دولت لایحه ای را به مجلس فرستاده تا اساس سنجش و ورود به همه مقاطع تحصیلی ، تنها صلاحیت علمی باشد و سایر مقررات موجود ، ملغی شود .
امیدوارم این لایحه توسط نمایندگان ملت به تصویب برسد تا دیگر دانشجوی ستاره دار نداشته باشیم .
» اما این امیدواری پایدار نبود ، زیرا در مرحله نخست ، کمیسیون آموزش مجلس لایحه را به علت آنچه مغایرت با قانون اساسی خوانده است ، به دولت بازپس فرستاد .
درباره فرآیند تصویب این لایحه در دولت ، با بیژن عباسی ، استاد دانشگاه تهران و معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس جمهوری که نقشی مهم در طراحی آن داشت ، گفت و گو کرده ایم که می خوانید .
به عنوان سؤال نخست بفرمایید که ستاره دار کردن دانشجویان ، ناظر بر چه مصوبه یا قانونی بود؟در سال 1367 شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای داشت که مطابق آن ، دانشجویانی که معتاد به مواد مخدر هستند ، یا اشتهار به فحشا دارند ، یا اینکه عضو گروه های معاند نظام جمهوری اسلامی هستند ، از تحصیل در مقاطع بالاتر محروم شوند .
همچنین در مواردی تأکید شده بود دانشجویان با اخذ تعهد در مدارج بالاتر دانشگاهی پذیرفته شوند .
این تعهد هم باید از دانشجویانی گرفته می شد که مطابق گزارش مراجعی مانند وزارت اطلاعات ، عملکرد یا سابقه ای مشعر بر فساد اخلاقی یا فعالیت های سیاسی غیرمجاز داشته باشند ، از این رو هنگام ورود به دانشگاه از آنان تعهد گرفته شود تا خود را اصلاح کنند .
به این ترتیب ، منظور از این مصوبه این بود که این دسته دانشجویان با قید و شرط پذیرفته شوند ، مثلاً از آنان خواسته می شد تعهد بدهند که دیگر فعالیت سیاسی غیرقانونی نداشته باشند که مواردی از این دست را داشتیم .
ستاره دار شدن دانشجویان به چه صورت بود؟هنگامی که سازمان سنجش اسامی دانشجویان قبول شده در مقاطع بالاتر را اعلام می کرد ، کنار اسامی این دانشجویان که مشکل داشتند ، یک ستاره می زد .
بعد هم با آنان تماس گرفته می شد تا باید تعهد بدهید .
ما در بررسی های خود متوجه شدیم که موارد ستاره دارشدن دانشجویان متعدد است ، یا هر بار که به مناسبت 16 آذر رئیس جمهوری به دانشگاه ها می رفتند ، با اعتراض دانشجویان در این رابطه مواجه می شدیم .
این درحالی است که ما معتقدیم تحصیل نمی تواند مشروط و مقید به چنین گزاره هایی باشد .
به همین منظور ، ابتدا گزارشی از نقض قانون اساسی مشخصاً در این زمینه ، تهیه کردیم و این گزارش را 23 اردیبهشت 1397 برای رئیس جمهوری ارسال کردیم .
در این گزارش ، ابتدا مشخص کردیم که ریشه پدیده دانشجویان ستاره دار چیست که اشاره کردیم این موضوع به مصوبات دهه 60 شورای عالی انقلاب فرهنگی باز می گردد .
همچنین گفتیم که طبق قانون اساسی و قوانین بین المللی که ما به آن پیوستیم ، حق آموزش ، یک حق بنیادین و حق مطلق است و قابل مشروط شدن و مقید شدن نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/19

در این گزارش تأکید شد که حتی اگر دانشجویی مشکلی داشته باشد ، نهادهای آموزشی و دانشگاهی ما باید این توانایی را داشته باشند تا به او تعلیم داده ، او را هدایت و ارشاد کنند ، نه اینکه از درس خواندن محروم شود .
استناد شما به کدام مواد از قانون اساسی بود؟در اصل 3 و 30 قانون اساسی ، تصریح شده که دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد .
ما هم در همین رابطه در راستای ترویج قانون اساسی کار کردیم و پیشنهاد دادیم که باید به این حق بنیادین احترام بگذاریم و مصوباتی که مربوط به دهه 60 شورای عالی انقلاب فرهنگی است را محدود و حذف بکنیم .
برای این کار چند پیشنهاد دادیم .
از جمله اینکه گفتیم طبق مواد 2و3 قانون مدنی و قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ضوابط گزینش دانشجو منتشر شود تا همه متوجه شوند که ضوابط پذیرش دانشجو در دانشگاه ها به چه صورت است .
پیشنهاد دیگر ما این بود که مصوبات دهه 60 شورای عالی انقلاب فرهنگی را به گونه ای بازنگری دقیق کنیم تا حق تحصیل به عنوان یک حق بنیادین مورد خدشه قرار نگیرد .
آخرین راه حل هم این بود لایحه ای پیشنهاد بکنیم تا هرگونه شرط و محرومیت برای ادامه تحصیل را حذف کند که همه بتوانند ادامه تحصیل بدهند .
این پیشنهاد به رئیس جمهوری ارائه شد و هم رئیس جمهوری و هم معاون اول رئیس جمهوری این گزارش و پیشنهاد را مثبت ارزیابی کردند و از معاونت حقوقی خواستند که لایحه پیشنهادی را بنویسد .
این فرایند یعنی از تهیه گزارش تا رفت و آمدهای آن و در نهایت تنظیم لایحه ، نزدیک به یک سال طول کشید .
لایحه در چندین جلسه با حضور نمایندگان وزارتخانه های علوم ، بهداشت ، اطلاعات و کشور بررسی و تنظیم شد .
در نهایت به دو راه حل رسیدیم که هر دو تبصره ای برای اصلاح ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مراکز آموزش عالی کشور بود تا از آن طریق بتوانیم مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را محدود کنیم .
در یک راه حل ، متن لایحه به این صورت بود که «حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی از آموزش در مقاطع تحصیلی از جمله مقاطع آموزش عالی محروم کرد .
از تاریخ تصویب این تبصره همه مقررات قطع نظر از مرجع تصویب آن ، ملغی اعلام می شود .
» در اینجا ، نخستین اولویت ما این بود که غیر از شرایط علمی و شایستگی های علمی ، هیچ گونه شرط و محدودیتی برای ادامه تحصیل وجود نداشته باشد که این شایستگی ها هم از طریق آزمون به دست می آید .
اما دغدغه های دیگری مطرح شد مبنی بر اینکه در هر صورت کسی که می خواهد تحصیلات تکمیلی را طی کند و درنهایت در دانشگاه و دیگر مراکز آموزشی ، به فرزندان این سرزمین آموزش بدهد ، باید واجد برخی استانداردهای حداقلی اخلاقی و سیاسی باشد .
برای همین و برای لحاظ دغدغه برخی دستگاه ها ، چاره دومی هم اندیشیدیم و متن دوم لایحه اصلاح این تبصره را به این صورت تنظیم کردیم که «حق آموزش عالی ، جزو حقوق کلی افراد است و هیچ کس را نمی توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مراکز آموزش عالی محروم نمود .
» در اینجا ، پس از قید این عبارت ، محدودیت های بسیار اندکی را پیش بینی کردیم ، به این معنی که گفتیم اولاً در برخورداری از آموزش رایگان (اینجا مشخص می شود که که به دانشگاه های دولتی مربوط می شود و افراد می توانند از دانشگاه های غیردولتی استفاده کنند) در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، دانشجویانی اولویت دارند که فاقد سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرایم سازمان یافته ، قاچاق انسان و محاربه باشند .
به این ترتیب ، مشخص می شود که تنها محدودیت درنظر گرفته شده ، این است که اول اینکه ، مربوط به تحصیلات تکمیلی است ، دوم اینکه مراکز دولتی و سوم هم اینکه بعد از تصویب این مصوبه ، همه مقررات و قواعد ، قطع نظر از مرجع تصویب کننده ملغی اعلام می شود .
دولت هم لایحه دوم را تصویب کرد و به مجلس فرستاده شد .
همه تلاش ما این بود که تا جایی که امکان پذیر است ، حق آموزش را محدود نکنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/19

اما باخبر شدیم که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، با این استدلال کلی که این مصوبه خلاف قانون اساسی است ، لایحه را رد کرده .
البته ما بار دیگر نامه نوشتیم و لایحه را به کمیسیون ارجاع دادیم و خواستیم که بار دیگر آن را بررسی کنند .
آیا نگاه کمیسیون آموزش و تحقیقات ناظر بر این بود که دولت می تواند با لایحه ای ، مصوبه شورای عالی فرهنگی را لغو یا محدود کند؟آنچه از طرف کمیسیون مطرح شد ، یک استدلال کلی مبنی بر این بود که برخلاف قانون اساسی است .
درحالی که قانون اساسی برای تحصیل هیچ محدودیتی در نظر نگرفته است .
اما درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی هم ، بالاخره خواست و مطالبه ای است که سال های سال از سوی برخی از دانشجویان مطرح می شود ، دانشجویانی که به لحاظ علمی پذیرفته می شوند ، اما به لحاظ اخلاقی و سیاسی پذیرفته نمی شوند .
گفتید که ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شود .
این ناظر بر چیست؟مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی چندان در جامعه منتشر نشده و در دسترس همه نبود و به همین دلیل مردم و داوطلبان اطلاعات کاملی از آن نداشتند .
به همین طریق ، دانشجویان در جریان این مصوبه نبودند؛ حالا یا خودشان دسترسی پیدا نکرده بودند ، یا اینکه ابلاغ نشده بود ، درهر صورت این مشکل دیده شد .
بنابراین ، خواستیم که این ضوابط منتشر شود ، در مرحله بعد هم مورد بازنگری قرار بگیرد و سوم اینکه لایحه ای تهیه شود تا این امر اصلاح شود .
اما وقتی شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مسأله ورود نکرد ، ما به عنوان دولت ورود کردیم ، چرا که مطالبه مردم بخشی از دانشجویان و رئیس جمهوری بود .
مطالبه بحق دانشجویان بود که در آزمون ها قبول می شدند ، اما از آنان خواسته می شد تعهد بدهید که این تعهد دادن چندان مناسب نبود .
از این جهت این پیشنهاد به دولت و از دولت به مجلس ارائه شد و ان شاء الله پیگیری می کنیم که به سرانجام برسد .
حتی تا اینجا که فقط در دولت تصویب شده و به مجلس ارسال شده ، گزارش ها بـــــــویژه از دانشجویان ستاره دار نشان می دهد که تنظیم این لایحه در دولت بازخوردهای بسیار مثبتی داشته و عملکرد کارکنان سازمان سنجش نسبت به دانشجویان واقعاً دگرگون شده است .
وقتی تصویب این لایحه در دولت رسانه ای شد ، دست کم در شبکه های اجتماعی بازخورد زیادی داشت .
اما همان طور که اشاره کردید ، وقتی مشخص شد دولت درحال طی فرایندی است تا مطابق آن هیچ گونه محدودیت غیرعلمی در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی لحاظ نشود ، نفس این خبر فضای مثبتی را ایجاد کرد و افکارعمومی را به این سمت برد که باید فکر جدیدی در این رابطه کرد .
همچنین روی مجموعه وزارت علوم ، وزارت بهداشت و سازمان سنجش هم تأثیر داشت که دیگر مانند گذشته مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را کامل و با شداد و غلاظ اجرا نکنند .
آن طور که شنیدم ، نزدیک به 90 درصد دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ها بازگشتند .
بازخوردها نشان می دهد با مصوبه دولت ، رویه دیگری دنبال شد و دانشجویان بسیاری اجازه تحصیل یافتند .
بعد از تصویب این لایحه ، به طور کلی مسأله ای به نـــام دانشجویان ستاره دار حل خواهد شد؟اکنون درحال تلاش هستیم تا بار دیگر این لایحه در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار بگیرد .
در این زمینه با آقای دکتر عارف ، رئیس این کمیسیون صحبت شد و امیدواریم این بار که در صحن کمیسیون مطرح می شود ، تصویب شود و به صحن علنی مجلس ارجاع شود .
آیا این مصوبه شامل دانشگاه آزاد هم خواهد شد؟این مصوبه تنها دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی را شامل می شود .
در سایر موارد ، براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود .
اما تا همین جا ، یعنی اعلام چنین لایحه ای ، رویکرد دانشگاه های دولتی عوض شد و سازمان سنجش بحث دانشجویان ستاره دار را مطرح نمی کند .
ضمن اینکه دانشگاه آزاد شرایط خود را دارد و اشرافی که دولت و وزارت علوم روی دانشگاه دولتی دارند ، در دانشگاه آزاد کمتر است .
مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چه تأثیری بر دخالت یا نفوذ وزارتخانه های غیردانشگاهی بر فرایند انتخاب دانشجویان گذاشته بود؟از دستگاه های مختلف استعلام گرفته می شد که آیا دانشجویان قبول شده ، فعالیتی دال بر عناد با نظام اسلامی داشته اند یا خیر .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/10/19

این استعلام به دستگاه های مربوطه فرستاده می شد و آنان با توجه به تحقیق ها و گزارش های خود ، خود اظهارنظر می کردند .
بحث آن بود که با نظام عناد نداشته باشند .
توجه کنید که اینجا ، منظور عناد است ، نه اینکه هر دانشجویی به صرف اعتراض یا انتقادی ، ستاره دار شده باشد .
برخی معتقدند که شأن قانونگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی ، برتر از مجلس شورای اسلامی است .
در این صورت ، تکلیف لایحه دولت که مصوبه این شورا را ملغی می کند ، چه خواهد شد؟طبق قانون اساسی ، قانونگذاری با مجلس است .
شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در امور آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی مصوبه وضع می کند ، هرچند در این حوزه ها مجلس هم می تواند قواعدی وضع کند ، اما طبق عرف ، وقتی شورا وارد حوزه ای شد ، مجلس وارد آن حوزه نمی شود و برعکس .
هرچند این عرف در بسیاری مواقع رعایت نشد .
اما باوجود همه این ها ، باید به این سمت حرکت کنیم که وضع قوانین و باید و نبایدهای کشور ، باید در مجلس صورت بگیرد و شورای نگهبان نیز این قوانین را از نظر نظارت شرعی و مطابقت با قانون اساسی بررسی کند .
این درحالی است که ما نمی توانیم نظارت شرعی یا قانون اساسی بر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشیم ، نه شورای نگهبان ، بلکه حتی دیوان عدالت اداری هم عملاً بر مصوبات این شورا نظارت نمی کند ، هرچند قانون نظارت اشکالی ندارد .
بنابراین ، همه قانونگذاری ها در کشور مطابق قانون اساسی از مسیر مجلس شورای اسلامی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19
> سامانه «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای» که با نام «پایش» شناخته می شود این روزها از سوی روسای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان قلب تغییرات تحقیقاتی و فناوری این دانشگاه شناخته می شود .
> سامانه «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای» که با نام «پایش» شناخته می شود این روزها از سوی روسای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان قلب تغییرات تحقیقاتی و فناوری این دانشگاه شناخته می شود .
این سامانه که آذرماه امسال رونمایی و افتتاح شد برای حل مسائل و مشکلات جامعه و البته مدیریت و راهبری اثربخش تحقیقات و پایان نامه ها و مدیریت یکپارچه پژوهش های تحصیلات تکمیلی اجرا می شود .
یکی از موضوعاتی که در طرح پایش دنبال می شود ، کاربردی کردن پایان نامه هاست ، موضوعی که یکی از آرزوهای دیرین نخبگان دانشگاهی است .
در این طرح قرار است نه تنها پایان نامه ها در قفسه های کتابخانه ها خاک نخورد بلکه کاربردی شده و به دست مدیران صنایع برسد .
بر همین اساس تصمیم جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی گرفته شده این است که رساله های دکتری براساس طرح پایش نوشته شود .
از این پس پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی دوره دکتری باید به سامانه پایش آزاد دانشگاه مراجعه و عناوین رساله های خود را از این سامانه دریافت کنند .
این تصمیم را دیروز علیرضا رهایی ، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد .
به گفته او ، در ادامه این اقدام ، با توجه به ملزومات طرح پایش آزاد و نیازهای تحقیقاتی با همکاری تنگاتنگ حوزه های معاونت پژوهش و فناوری و آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ، پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد باید عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد ، انتخاب کنند .
با این اوصاف قرار است تحول بزرگی در اجرای طرح های تحقیقاتی نافع و مفید برداشته شود .
علت اتخاذ چنین تصمیمی هم مشخص است؛ دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1393 با توجه به درخواست رو به تزاید داوطلبان برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی ، ظرفیت پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری خود را توسعه داد .
بالاترین ظرفیت پذیرش هم مربوط به سال 1395 بود .
هرچند به گفته معاون آموزشی دانشگاه ، این تراکم پذیرش باعث شد اختلافاتی در سیستم آموزشی برخی واحدها ایجاد شود .
رهایی دراین باره می گوید : «بهار سال 1396 با هدف ارتقای کیفیت و ایجاد نظم آموزش ، برنامه ریزی گسترده ای تدوین و به اجرا گذاشته شد؛ اولین قدم ، تدوین شیوه نامه دوره دکتری بود که در تیرماه 96 به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد .
همچنین با اصلاح ساختار ، شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی در سطح سازمان مرکزی و واحدها راه اندازی شد که منشأ تصمیمات مهمی بود .
» یکی از این اقدامات ، دستورالعمل برگزاری آزمون جامع بود که از مراحل مهم دوره دکتری به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی کشور است؛ آن طور که رهایی اعلام کرده است در شرایط کنونی تعداد دانشجویان مقطع دکتری تخصصی 52 هزار و 600 نفر است .
با توجه به اینکه این آزمون پایان دوره آموزشی و ارزیابی جامع دروس و توانایی داوطلب برای ورود به فاز تحقیقاتی است ، بنابراین برگزاری دقیق و بابرنامه آن از اهمیت خاصی برخوردار است .
رهایی می گوید : «از طرف دیگر نظر به اینکه تمام دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاهی یک مدرک واحد از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت می کنند ، هم سطح کردن آزمون مورد توجه و نیاز است .
قطعا برگزاری یک آزمون هم سطح و استاندارد در جهت ارتقای ارزش مدارک تحصیلی دانشگاه و پذیرش بهتر دانش آموختگان در مجامع داخلی ، خارجی و مراکز اجرایی موثر خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19

» با این اوصاف ، جزئیات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری به این صورت خواهد بود که براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع ، در هر استان با راه اندازی کمیته برگزارکننده و کمیته های تخصصی که با مشارکت اساتید واحدهای آن استان تشکیل می شود ، به تهیه سوال با ماهیت بررسی اطلاعات و دانسته های جامع دانشجو اقدام شده و مراحل اجرای آزمون های کتبی و شفاهی تحت نظر کمیته های برگزاری دنبال می شود .
به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ، این برنامه با همکاری صمیمانه و نزدیک روسای استان ها روبه رو شده است .
او می گوید : «در آزمون قبلی که در تیرماه برگزار شد ، آزمون جامع برای 17 هزار و 658 داوطلب انجام شد .
بعد از برگزاری آزمون ، تیم های نظارت و ارزیابی موثر آموزشی ، ارزیابی دقیقی از مشکلات و چالش های این آزمون به عمل آوردند که مهم ترین چالش ، عدم کنترل دقیق شرایط و مدارک دانشجویان ورود به آزمون جامع بود .
در آزمون جامع دی ماه 97 که در هفته های گذشته انجام شد ، حدود 10 هزار و 580 داوطلب شرکت کردند .
البته در هر دو آزمون تیم های نظارت و ارزیابی سازمان با حضور در استان ها یک به یک پرونده های دانشجویان و شرایط برگزاری آزمون را بررسی کرده و گزارش جامعی ارائه کردند .
با توجه به تذکرات و هماهنگی های قبلی در آزمون جاری ، خوشبختانه نقایص و شرایط داوطلبان و شرایط برگزاری با کیفیت به مراتب بهتری برگزار شد که سطح نارسایی ها به 25 درصد آزمون قبلی رسید .
» بنابراین به گفته رهایی ، این موضوع یکی از تحولات مهم کیفی بود که با مشارکت تمام روسا و معاونان آموزشی و اساتید صاحب نظر واحدهای دانشگاهی به اجرا گذاشته شد که قطعا اثرات آن در ارتقای موقعیت دانش آموختگان دانشگاه موثر خواهد بود .
با این اوصاف ، از این پس قرار است پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد ، انتخاب کنند .
رساله ها در حوزه امنیت غذایی و آب بر همین اساس ، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم دارند براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع ، سوالات را تهیه کرده و رساله های دانشجویان دکتری براساس طرح پایش انتخاب شود .
یکی از این دانشگاه ها ، واحد اصفهان (خوراسگان) است .
احمد آذین ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در گفت وگو با «فرهیختگان» از ساماندهی رساله های دانشگاهی در استان اصفهان خبر می دهد .
آذین می گوید : «در دوره مدیریت جدید یکی از اتفاقات مهمی که رخ داد طراحی سامانه ای به نام «پایش» بود .
هدف و نیت اصلی تمام دست اندرکاران این پایش آزاد و کسانی که طراح آن بودند این است که رساله های دوره دکتری و موضوعات آنها به سمت حل یک معضل جامعه در حوزه های مختلف حرکت کنند .
» او معتقد است اگر این طرح که یک ماموریت مهم در آموزش عالی است شکل بگیرد ، جلوی بسیاری از موضوعات تکراری در رساله های دکتری گرفته می شود .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان می گوید : «اگر تمام پایان نامه ها و رساله های دکتری و همچنین رشته های مختلف مثل حقوق ، علوم سیاسی ، کشاورزی ، مکانیک و .
به سمت یک موضوع خاص سمت و سو پیدا کنند ، می توانند بسیاری از مشکلات را حل کرده و تمام پژوهش ها و رساله ها کاربردی می شوند .
» او معتقد است : «در چنین شرایطی پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری مطمئن خواهد بود که پژوهش و مدرک دکتری او درنهایت به یک کار اساسی خواهد انجامید .
» آذین برای استدلال خود مثال هم می آورد و می گوید : «به طور مثال واحد خوراسگان به عنوان مرکز دانشگاه های آزاد اسلامی اصفهان یک واحد باسابقه با قدمت طولانی مدت و یک دهه فعالیت در حوزه های پژوهشی و تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی است .
به همین جهت برای واحد خوراسگان ماموریتی در نظر گرفته شده است؛ یک ماموریت در حوزه امنیت غذایی و یک ماموریت در حوزه بحث آب .
درواقع این دو ماموریت را به ما داده اند تا در سرای نوآوری در این دو محور کار کنیم و تمام رساله های دکتری در استان اصفهان در رشته های مختلف براساس این دو محور بوده و به این دو موضوع متمایل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19

» بنابراین امنیت غذایی و آب به عنوان نقطه مرکزی و محوری واحد خوراسگان انتخاب شده است؛ او توضیح می دهد : «تمام واحدها در استان اصفهان می توانند در راستای این دو محور حرکت کنند ، اما ساماندهی و مرکزیت آن با واحد خوراسگان است .
» در استان اصفهان 5985 دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این پس می توانند رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند .
آذین می گوید : «همچنین 28 واحد مرکز دانشگاه در استان اصفهان داریم؛ واحد اصفهان (خوراسگان) نیز 2377 دانشجو در 68 رشته در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند .
» رساله ها در رشته های مرتبط با دریا واحد بندرعباس در استان هرمزگان نیز حدود 230 دانشجوی دکتری دارد که می توانند در آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند .
مهدی باقری ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید : «بخشی از رشته هایی که در واحد بندرعباس دایر هستند در رشته های مرتبط با دریا مثل شیلات ، محیط زیست دریایی و آلودگی محیط زیست است و بخشی هم در رشته های حقوق عمومی ، حقوق جزا ، رشته مدیریت آموزشی و مدیریت منابع آب ، حسابداری و دکتری زمین شناسی .
» به گفته باقری ، در سامانه پایش ، استان هرمزگان به عنوان قطب توسعه دریا شناخته شده است و مسئولان این واحد دانشگاهی با تمام گروه ها جلسه برگزار و اعلام کرده اند رساله هایی که دانشجویان انجام می دهند باید با رویکرد مرتبط با علوم دریایی باشد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید : «در رشته حقوق و رشته های دیگر اعلام کردیم رساله ها در زمینه حقوق مرتبط با بنادر ، تجارت ، دریانوردی ، حقوق محیط زیست و حقوق امور دریایی باشد .
سعی کردیم با گروه ها صحبت کنیم تا رساله ها و پایان نامه ها همان طور که در سامانه پایش تاکید شده است ، هدفمند و مرتبط با دریا باشند و رساله ها هم تا حد ممکن در این زمینه باشد و به رساله تبدیل شود .
» به گفته او ، جلساتی در این خصوص برگزار شده است تا دانشجویاتی که از بهمن ماه باید پورپزال های خود را بنویسند ، با رویکرد جدید عمل کنند؛ بنابراین ، این اتفاق از ترم بهمن اتفاق خواهد افتاد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19
> سامانه «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای» که با نام «پایش» شناخته می شود این روزها از سوی روسای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان قلب تغییرات تحقیقاتی و فناوری این دانشگاه شناخته می شود.
> سامانه «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای» که با نام «پایش» شناخته می شود این روزها از سوی روسای دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان قلب تغییرات تحقیقاتی و فناوری این دانشگاه شناخته می شود .
این سامانه که آذرماه امسال رونمایی و افتتاح شد برای حل مسائل و مشکلات جامعه و البته مدیریت و راهبری اثربخش تحقیقات و پایان نامه ها و مدیریت یکپارچه پژوهش های تحصیلات تکمیلی اجرا می شود .
یکی از موضوعاتی که در طرح پایش دنبال می شود ، کاربردی کردن پایان نامه هاست ، موضوعی که یکی از آرزوهای دیرین نخبگان دانشگاهی است .
در این طرح قرار است نه تنها پایان نامه ها در قفسه های کتابخانه ها خاک نخورد بلکه کاربردی شده و به دست مدیران صنایع برسد .
بر همین اساس تصمیم جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی گرفته شده این است که رساله های دکتری براساس طرح پایش نوشته شود .
از این پس پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی دوره دکتری باید به سامانه پایش آزاد دانشگاه مراجعه و عناوین رساله های خود را از این سامانه دریافت کنند .
این تصمیم را دیروز علیرضا رهایی ، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد .
به گفته او ، در ادامه این اقدام ، با توجه به ملزومات طرح پایش آزاد و نیازهای تحقیقاتی با همکاری تنگاتنگ حوزه های معاونت پژوهش و فناوری و آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ، پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد باید عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد ، انتخاب کنند .
با این اوصاف قرار است تحول بزرگی در اجرای طرح های تحقیقاتی نافع و مفید برداشته شود .
علت اتخاذ چنین تصمیمی هم مشخص است؛ دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1393 با توجه به درخواست رو به تزاید داوطلبان برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی ، ظرفیت پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری خود را توسعه داد .
بالاترین ظرفیت پذیرش هم مربوط به سال 1395 بود .
هرچند به گفته معاون آموزشی دانشگاه ، این تراکم پذیرش باعث شد اختلافاتی در سیستم آموزشی برخی واحدها ایجاد شود .
رهایی دراین باره می گوید : «بهار سال 1396 با هدف ارتقای کیفیت و ایجاد نظم آموزش ، برنامه ریزی گسترده ای تدوین و به اجرا گذاشته شد؛ اولین قدم ، تدوین شیوه نامه دوره دکتری بود که در تیرماه 96 به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد .
همچنین با اصلاح ساختار ، شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی در سطح سازمان مرکزی و واحدها راه اندازی شد که منشأ تصمیمات مهمی بود .
» یکی از این اقدامات ، دستورالعمل برگزاری آزمون جامع بود که از مراحل مهم دوره دکتری به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی کشور است؛ آن طور که رهایی اعلام کرده است در شرایط کنونی تعداد دانشجویان مقطع دکتری تخصصی 52 هزار و 600 نفر است .
با توجه به اینکه این آزمون پایان دوره آموزشی و ارزیابی جامع دروس و توانایی داوطلب برای ورود به فاز تحقیقاتی است ، بنابراین برگزاری دقیق و بابرنامه آن از اهمیت خاصی برخوردار است .
رهایی می گوید : «از طرف دیگر نظر به اینکه تمام دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاهی یک مدرک واحد از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت می کنند ، هم سطح کردن آزمون مورد توجه و نیاز است .
قطعا برگزاری یک آزمون هم سطح و استاندارد در جهت ارتقای ارزش مدارک تحصیلی دانشگاه و پذیرش بهتر دانش آموختگان در مجامع داخلی ، خارجی و مراکز اجرایی موثر خواهد بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19

» با این اوصاف ، جزئیات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری به این صورت خواهد بود که براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع ، در هر استان با راه اندازی کمیته برگزارکننده و کمیته های تخصصی که با مشارکت اساتید واحدهای آن استان تشکیل می شود ، به تهیه سوال با ماهیت بررسی اطلاعات و دانسته های جامع دانشجو اقدام شده و مراحل اجرای آزمون های کتبی و شفاهی تحت نظر کمیته های برگزاری دنبال می شود .
به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی ، این برنامه با همکاری صمیمانه و نزدیک روسای استان ها روبه رو شده است .
او می گوید : «در آزمون قبلی که در تیرماه برگزار شد ، آزمون جامع برای 17 هزار و 658 داوطلب انجام شد .
بعد از برگزاری آزمون ، تیم های نظارت و ارزیابی موثر آموزشی ، ارزیابی دقیقی از مشکلات و چالش های این آزمون به عمل آوردند که مهم ترین چالش ، عدم کنترل دقیق شرایط و مدارک دانشجویان ورود به آزمون جامع بود .
در آزمون جامع دی ماه 97 که در هفته های گذشته انجام شد ، حدود 10 هزار و 580 داوطلب شرکت کردند .
البته در هر دو آزمون تیم های نظارت و ارزیابی سازمان با حضور در استان ها یک به یک پرونده های دانشجویان و شرایط برگزاری آزمون را بررسی کرده و گزارش جامعی ارائه کردند .
با توجه به تذکرات و هماهنگی های قبلی در آزمون جاری ، خوشبختانه نقایص و شرایط داوطلبان و شرایط برگزاری با کیفیت به مراتب بهتری برگزار شد که سطح نارسایی ها به 25 درصد آزمون قبلی رسید .
» بنابراین به گفته رهایی ، این موضوع یکی از تحولات مهم کیفی بود که با مشارکت تمام روسا و معاونان آموزشی و اساتید صاحب نظر واحدهای دانشگاهی به اجرا گذاشته شد که قطعا اثرات آن در ارتقای موقعیت دانش آموختگان دانشگاه موثر خواهد بود .
با این اوصاف ، از این پس قرار است پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی) عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد ، انتخاب کنند .
رساله ها در حوزه امنیت غذایی و آب بر همین اساس ، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم دارند براساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع ، سوالات را تهیه کرده و رساله های دانشجویان دکتری براساس طرح پایش انتخاب شود .
یکی از این دانشگاه ها ، واحد اصفهان (خوراسگان) است .
احمد آذین ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در گفت وگو با «فرهیختگان» از ساماندهی رساله های دانشگاهی در استان اصفهان خبر می دهد .
آذین می گوید : «در دوره مدیریت جدید یکی از اتفاقات مهمی که رخ داد طراحی سامانه ای به نام «پایش» بود .
هدف و نیت اصلی تمام دست اندرکاران این پایش آزاد و کسانی که طراح آن بودند این است که رساله های دوره دکتری و موضوعات آنها به سمت حل یک معضل جامعه در حوزه های مختلف حرکت کنند .
» او معتقد است اگر این طرح که یک ماموریت مهم در آموزش عالی است شکل بگیرد ، جلوی بسیاری از موضوعات تکراری در رساله های دکتری گرفته می شود .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان می گوید : «اگر تمام پایان نامه ها و رساله های دکتری و همچنین رشته های مختلف مثل حقوق ، علوم سیاسی ، کشاورزی ، مکانیک و .
به سمت یک موضوع خاص سمت و سو پیدا کنند ، می توانند بسیاری از مشکلات را حل کرده و تمام پژوهش ها و رساله ها کاربردی می شوند .
» او معتقد است : «در چنین شرایطی پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری مطمئن خواهد بود که پژوهش و مدرک دکتری او درنهایت به یک کار اساسی خواهد انجامید .
» آذین برای استدلال خود مثال هم می آورد و می گوید : «به طور مثال واحد خوراسگان به عنوان مرکز دانشگاه های آزاد اسلامی اصفهان یک واحد باسابقه با قدمت طولانی مدت و یک دهه فعالیت در حوزه های پژوهشی و تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی است .
به همین جهت برای واحد خوراسگان ماموریتی در نظر گرفته شده است؛ یک ماموریت در حوزه امنیت غذایی و یک ماموریت در حوزه بحث آب .
درواقع این دو ماموریت را به ما داده اند تا در سرای نوآوری در این دو محور کار کنیم و تمام رساله های دکتری در استان اصفهان در رشته های مختلف براساس این دو محور بوده و به این دو موضوع متمایل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پایان نامه ها
روزنامه فرهیختگان
1397/10/19

» بنابراین امنیت غذایی و آب به عنوان نقطه مرکزی و محوری واحد خوراسگان انتخاب شده است؛ او توضیح می دهد : «تمام واحدها در استان اصفهان می توانند در راستای این دو محور حرکت کنند ، اما ساماندهی و مرکزیت آن با واحد خوراسگان است .
» در استان اصفهان 5985 دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل هستند که از این پس می توانند رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند .
آذین می گوید : «همچنین 28 واحد مرکز دانشگاه در استان اصفهان داریم؛ واحد اصفهان (خوراسگان) نیز 2377 دانشجو در 68 رشته در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند .
» رساله ها در رشته های مرتبط با دریا واحد بندرعباس در استان هرمزگان نیز حدود 230 دانشجوی دکتری دارد که می توانند در آزمون جامع عناوین رساله های خود را در طرح پایش انتخاب کنند .
مهدی باقری ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید : «بخشی از رشته هایی که در واحد بندرعباس دایر هستند در رشته های مرتبط با دریا مثل شیلات ، محیط زیست دریایی و آلودگی محیط زیست است و بخشی هم در رشته های حقوق عمومی ، حقوق جزا ، رشته مدیریت آموزشی و مدیریت منابع آب ، حسابداری و دکتری زمین شناسی .
» به گفته باقری ، در سامانه پایش ، استان هرمزگان به عنوان قطب توسعه دریا شناخته شده است و مسئولان این واحد دانشگاهی با تمام گروه ها جلسه برگزار و اعلام کرده اند رساله هایی که دانشجویان انجام می دهند باید با رویکرد مرتبط با علوم دریایی باشد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس می گوید : «در رشته حقوق و رشته های دیگر اعلام کردیم رساله ها در زمینه حقوق مرتبط با بنادر ، تجارت ، دریانوردی ، حقوق محیط زیست و حقوق امور دریایی باشد .
سعی کردیم با گروه ها صحبت کنیم تا رساله ها و پایان نامه ها همان طور که در سامانه پایش تاکید شده است ، هدفمند و مرتبط با دریا باشند و رساله ها هم تا حد ممکن در این زمینه باشد و به رساله تبدیل شود .
» به گفته او ، جلساتی در این خصوص برگزار شده است تا دانشجویاتی که از بهمن ماه باید پورپزال های خود را بنویسند ، با رویکرد جدید عمل کنند؛ بنابراین ، این اتفاق از ترم بهمن اتفاق خواهد افتاد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
کیهان
1397/10/18
> یزد خبرنگار کیهان : بنیاد نخبگان استان یزد در رتبه دوم نخبه پروری در کشور قرار دارد .
> یزد خبرنگار کیهان : بنیاد نخبگان استان یزد در رتبه دوم نخبه پروری در کشور قرار دارد .
رئیس بنیاد نخبگان یزد گفت : این بنیاد پس از 10 سال فعالیت حدود 700 نفر از مستعدان برتر یزدی را تحت حمایت قرار داده است .
سیدمهدی کلانتر افزود : بنیاد نخبگان استان یزد در بحث نخبه پروری سرآمد است و بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد .
وی با اشاره به اقداماتی که بنیاد با همکاری سازمان ها در دستور کار دارد ، گفت : این بنیاد برنامه هایی در ارتباط با اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی و برنامه ریزی جهت مهارت اندوزی دانشگاهیان برای کسب و کار در دست اقدام دارد .
رئیس روابط عمومی بنیاد نخبگان استان نیز با گلایه از کاهش اعتبار 50 درصدی این بنیاد در بودجه سال آینده خاطرنشان کرد : سال های متمادی است که تلاش می کنیم تا مسئولان استان را با نخبگان آشنا سازیم و این مسئولان از وجود نخبگان استفاده کنند اما متاسفانه مدیران استان از نخبگان استقبال نمی کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
جهان صنعت
1397/10/19
> صفحه فناوری : در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران ضمن تصویب بودجه سال های 1397 و 1398 ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات احکام پنج عضو جدید هیات امنای آن پژوهشگاه را به آنها اعطا کرد.
> صفحه فناوری : در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران ضمن تصویب بودجه سال های 1397 و 1398 ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات احکام پنج عضو جدید هیات امنای آن پژوهشگاه را به آنها اعطا کرد .
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه هیات امنای سازمان فضایی ایران ، مرتضی براری ، سیروس موثقی ، سیداحمدرضا شرافت ، محمدحسن انتظاری و مهدی جعفری ندوشن را به عنوان اعضای جدید هیات امنای این پژوهشگاه معرفی و احکام را به آنها اعطا کرد .
در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران که دیروز با حضور اعضای جدید و نمایندگان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، پژوهشگاه فضایی ایران را یکی از منضبط ترین مجموعه های این وزارتخانه دانست و گفت : انضباط موجود در این پژوهشگاه باعث شده پیشرفت پروژه ها به دقت مورد نظارت قرار گیرد تا براساس برنامه ریزی اهداف محقق شود .
بنا بر این گزارش ، در ابتدای جلسه حسین صمیمی رییس پژوهشگاه فضایی ایران گزارشی از فعالیت ها و عملکرد پژوهشگاه ارائه کرد .
در ادامه در خصوص پیشنهادات ارائه شده از سوی پژوهشگاه فضایی ، بحث و بررسی شد و سیروس موثقی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و عضو هیات امنای پژوهشگاه ، لزوم وحدت رویه بین آیین نامه ها و دستورالعمل های پیشنهادی برای پژوهشگاه های وابسته و همچنین رعایت قوانین و مقررات بالادستی به ویژه ابلاغیه های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را مورد تاکید قرار داد .
در پایان پس از طرح نظرات اعضای هیات امنا و پاسخ های ارائه شده توسط رییس و معاونان پژوهشگاه فضایی ، اصلاحات آیین نامه ها ، دستورالعمل ها و بودجه سال های 1397 و 1398 به تصویب کلیه اعضای مجمع رسید .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.
1
فهرست