وزارت علوم - مطبوعات 22 دي 97
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:22
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8571180 روزنامه فرهیختگان
8570568 روزنامه آفرينش
8570574 روزنامه آواي خراسان جنوبي
8563657 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
8564720 روزنامه فرهیختگان
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/10/22
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در صورت اعلام نیاز دانشگاه ها برای اعزام افراد حائز شرایط بورسیه و تایید این وزارتخانه مبنی براینکه امکان تربیت دانشجو در داخل وجود ندارد و اعزام در سال 98 انجام می شود .
منصور غلامی افزود : وزارت علوم در حال حاضر 15 دانشجوی بورسیه در خارج از کشور دارد .
این وزارتخانه سال گذشته هیچ بورسیه ای را به خارج از کشور اعزام نکرد و امسال هم برنامه ای برای بورسیه نداریم .
اعزام ها صرفا در قالب رشته های خاص انجام می شود.
> سال آینده در صورتی که دانشگاه ها برای اعزام تقاضایی داشته باشند و اگر وزارت علوم تایید کند که امکان تربیت دانشجویان در داخل کشور وجود ندارد ، اعزام بورسیه انجام می شود .
مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزیر علوم در تازه ترین نشست خبری اعلام کرد که اعزام بورسیه ها به خارج از کشور صفر شده است .
ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/21
> ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در صورت اعلام نیاز دانشگاه ها برای اعزام افراد حائز شرایط بورسیه و تایید این وزارتخانه مبنی براینکه امکان تربیت دانشجو در داخل وجود ندارد ، اعزام در سال 98 انجام می شود .
> توضیح وزیر علوم درباره اعزام بورسیه برای سال آینده ایرنا : وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در صورت اعلام نیاز دانشگاه ها برای اعزام افراد حائز شرایط بورسیه و تایید این وزارتخانه مبنی براینکه امکان تربیت دانشجو در داخل وجود ندارد ، اعزام در سال 98 انجام می شود .
«منصور غلامی» در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود : وزارت علوم در حال حاضر 15 دانشجوی بورسیه در خارج از کشور دارد .
این وزارتخانه سال گذشته هیچ بورسیه ای را به خارج از کشور اعزام نکرد و امسال هم برنامه ای برای بورسیه نداریم .
وی با بیان این که اعزام ها صرفاً در قالب رشته های خاص انجام می شود ، در مورد تعیین تکلیف اعزام بورسیه برای سال آینده ، گفت : در صورتی که دانشگاه ها برای اعزام تقاضایی داشته باشند و اگر وزارت علوم تایید کند که امکان تربیت دانشجویان در داخل کشور وجود ندارد ، اعزام بورسیه انجام می شود .
وزیر علوم به اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی 6 تا 9 ماهه اشاره کرد و اظهارداشت : اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی 6 تا 9 ماهه بسیار موثر است و جای خالی تجربیات بورس را پر می کند .
به گزارش ایرنا ، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در تازه ترین نشست خبری اعلام کرد که اعزام بورسیه ها به خارج از کشور صفر شده است .
کلمات کلیدی : دانشجو علوم تحقیقات و فناوری معاون وزارت علوم وزارتخانه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزارت علوم
تفاهم
1397/10/20
> مدیرکل توسعه کسب وکارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران از فراهم شدن امکان دریافت تسهیلات برای کسب وکارهای فضایی بخش کشاورزی از طریق صندوق توسعه و حمایت از پژوهش کشاورزی خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات ، شبنم یزدانی گفت : برای کمک به استارت آپ های حوزه کشاورزی صندوق توسعه و حمایت از پژوهش در حوزه کشاورزی پا پیش گذاشت و تفاهم نامه ای با سازمان فضایی به امضا رساند .
براین اساس مقرر شد استارت آپ هایی که با سازمان فضایی همکاری می کنند را به این صندوق معرفی کنیم تا از خدمات تسهیلاتی آن ها استفاده کنند؛ همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز وام وجوه اداره شده خود را برای توسعه کسب وکارهای فضاپایه در اختیار تیم ها و شرکت های بزرگ حوزه فضایی می گذارد .
مدیرکل توسعه کسب وکارهای فضاپایه سازمان فضایی با اشاره به سیاست این سازمان در گسترده تر کردن و عمق دادن به بحث ضرورت استفاده از داده های فضایی و حمایت از ورود بخش خصوصی و کسب وکارهای فضاپایه به این عرصه ، گفت : در یک دهه گذشته سیاست کلان کشور به سمت توسعه فناوری فضایی بود و سطح همکاری ها با بخش خصوصی بیشتر در لایه های پایینی تولید فناوری و تولید زیرسیستم ها و ایجاد سیستم های کلی ماهواره بوده است .
به موازات این همکاری ها مدتی است که در بحث کاربردها در حوزه سنجشی و در حوزه مخابراتی بخش خصوصی فعال شده است .
بااین حال استفاده از خدمات آن ها در سراسر کشور فراگیر نبوده و یا از مشتری های دولتی فراتر نرفته اند .
یزدانی با تاکید بر اینکه طی یک سال گذشته برنامه مفصلی برای توسعه کسب وکارهای فضاپایه تدوین شده است ، گفت : در این راستا اولین گام این است که استفاده از فناوری فضایی و کاربرد داده های ماهواره ای را به جامعه و مخاطبان خاص آن معرفی کنیم و به موازات آن نیازمندی های موجود در سطح کلان را شناسایی کنیم و این نیازمندی ها را در اختیار این نوآوران و خلاق ها بگذاریم تا بتوانند آن را تبدیل به یک فرصت تجاری با ارائه یک راه حل مبتنی بر تکنولوژی فضایی کنند .
وی افزود : به طور مثال در حوزه کشاورزی در حال حاضر از بحث تولید تا توزیع مشکلات عدیده ای وجود دارد .
در بحث تولید و کشاورزی دقیق و علمی ، تکنولوژی و داده های فضایی می تواند بسیار تأثیرگذار باشد .
در این زمینه فعالان کسب وکارهای فضایی می توانند از سطح کلان که پایش سطح زیر کشت یک محصول است تا سطح مشاوره به کشاورزان در اصلاح الگوی کشت و درواقع مدیریت مزرعه که منجر به کشت بهینه و درواقع ارتقا کیفیت می شود ، ورود کنند و با استفاده از داده های ماهواره ای ، به ارائه خدمات بپردازند .
مدیرکل توسعه کسب وکارهای فضاپایه سازمان فضایی تاکید کرد : این اتفاق دور از ذهنی نیست ، در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی مثل هلند از تکنولوژی های فضاپایه به وفور استفاده می کنند و در همین راستا استارت آپ های زیادی در سراسر قاره اروپا شکل گرفته که به کشاورزان ارائه خدمت و مشاوره می دهند .
وی با بیان اینکه در راستای حمایت از کسب وکارهای فضاپایه تا جایی که امکان دارد سازمان فضایی بسیاری از داده های موردنیاز را به صورت رایگان در اختیار می گذارد ، گفت : البته تنها داده های ماهواره ای نیست که می تواند به این استارت آپ ها کمک کند .
داده های دیگری از قبیل داده های هواشناسی و داده هایی که می تواند از طریق پهپاد تهیه شود و یا داده های زمینی جزو لاینفک این زنجیره است .
خصوصا داده های خاک و داده هایی که مربوط می شود به وضعیت ترکیبی خاک که اگر وجود نداشته باشند فعالان این حوزه در زمینه مشاوره به کشاورزان نمی توانند ورود کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزارت علوم
تفاهم
1397/10/20

یزدانی افزود : چون دستیابی به این اطلاعات نیازمند صرف هزینه های هنگفتی است و چون این یک مسئله زیرساختی محسوب می شود لازمه اش این است که دولت به عنوان حوزه بالادستی ورود کند و نقص اطلاعات موجود را رفع کند تا استارت آپ های فعال در زمینه ارائه مشاوره به کشاورزان بر مبنای این اطلاعات بتوانند یک زنجیره کاملی را شکل بدهند .
وی با تاکید بر لزوم توانمندسازی افراد در صنعت فضایی گفت : این موضوع به دانشگاه ها و مراکز علمی ، تحقیقاتی و آموزشی برمی گردد و ضروری است آن ها به طورجدی وارد این عرصه شوند .
سازمان فضایی در حال مذاکره با مراکز دانشگاهی است و در همین راستا نیز تفاهم نامه ای با وزارت علوم امضا شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
اعتماد
1397/10/20
> گروه اجتماعی بودجه وزارت علوم در لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 افزایش اندکی داشت که با توجه به میزان تورم سالانه و اینکه اگر تمامی منابع بودجه ای محقق نشود ، بودجه واقعی این وزارتخانه از سال 97 کمتر خواهد شد .
به نظر می رسد در صورت تحقق تمامی منابع بودجه در سال 98 باز هم نرخ تورم در نظر گرفته نشده و احتمال ایجاد مشکلاتی برای دانشگاه ها وجود دارد .
در بودجه سال 98 با توجه به افزایش هزینه ها ، افزایش استفاده دانشجویان از سلف سرویس ها ، خوابگاه ها ، هزینه طبخ و پخت غذای دانشجویان ، خدمات دانشجویی و فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی ممکن است مدیریت دانشگاه ها برای سال 98 با مشکل مواجه شوند ، زیرا افزایش حدود 14 درصدی بودجه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 98 نسبت به سال گذشته ، پاسخگوی نیازهای این وزارتخانه نخواهد بود .
مسوولان وزارت علوم می گویند؛ پیشنهاد آنها برای افزایش بودجه به تفکیک دانشگاه ها ، حدود 90 درصد بوده ولی فقط افزایش 14 درصدی برای دانشگاه های کشور منظور شده است .
در این رابطه با «منصور غلامی» وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت وگو کردیم .
او نیز معتقد است با بودجه پیش بینی شده امکان توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها وجود دارد .
آنچه در پی می آید توضیحات وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درباره بودجه پیشنهادی این وزارتخانه در سال آینده است :.
> در بودجه سال 98 ما شاهد اختصاص بودجه به وزارت علوم به صورت عملکردی و بر اساس تعداد دانشجویان در مقاطع مختلف هستیم .
کاهش تعداد دانشجویان در سال آینده در کاهش بودجه وزارتخانه موثر است؟ لایحه بودجه سال 98 در واقع به صورت بررسی عملکردی انجام و پیشنهاد شده است ، یکی از آیتم ها تعداد دانشجویان است و در زمان تنظیم لایحه ، آمار دانشجویان سال قبل در دسترس است و آمار دانشجویان جدید خیلی دقیق در دسترس نیست .
لذا چیزی که در بودجه است ، خیلی تحت تاثیر کاهش تعداد دانشجویان احتمالا قرار نمی گیرد .
هرچند دانشجویان دولتی ما خیلی با کاهش شدید مواجه نبودند .
با این حساب چندان در این باره جای نگرانی نیست؟ در حقیقت در لایحه بودجه ، بودجه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با توجه به محدودیت هایی که در منابع مالی دولت وجود دارد ، از رقمی که برای ما گذاشته شده و رشد اندکی که برای ما اختصاص داده شده در بودجه سال آینده نگران هستیم .
نگرانی شما بیشتر در چه حوزه ای است؟ بیشتر در حوزه هزینه های جاری دانشگاه هاست که جز حقوق و مزایا رقم قابل توجهی افزایش نیافته است .
با این بودجه امکان توسعه کمی و کیفی دانشگاه ها وجود دارد؟ ما جمعیت دانشجویی قابل توجهی داریم و توسعه کمی دانشگاه ها در مقطعی به صورت حرکت جهشی اتفاق افتاده است .
شاید توسعه و ایجاد دانشگاه ها مبتنی بر برنامه نبوده است .
یک بخش از ساماندهی آموزش عالی بر این اساس است که ما امکانات مان را بر اساس تامین نیازهای نیروی انسانی و کیفی سازی آموزش در دانشگاه ها توزیع کنیم و بر همین منوال ، پژوهش هم تحت تاثیر قرار می گیرد .
لذا آنچه در حال اتفاق افتادن است ، بازنگری در ماموریت ها و راهبردهای دانشگاه های کشور است .
اکثر دانشگاه های دولتی ما برنامه راهبردی خود را تهیه و تنظیم کرده اند ، ادامه فعالیت در رشته ها ، مقاطع و دوره ها در قالب برنامه راهبردی و توضیحاتی که لازم است ارایه شود ، صورت خواهد گرفت .
به خاطر همین هم در بررسی عنوان سرفصل های آموزشی و تعداد درس هم تجدیدنظر خواهیم داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22
> بودجه معاونت فرهنگی در سال 98 نسبت به سال 97 کاهش یافته و به اعتقاد معاون فرهنگی این وزارتخانه ، این مقدار جوابگوی نیازهای فرهنگی نیست.
> بودجه معاونت فرهنگی در سال 98 نسبت به سال 97 کاهش یافته و به اعتقاد معاون فرهنگی این وزارتخانه ، این مقدار جوابگوی نیازهای فرهنگی نیست .
غلامرضا غفاری در گفت وگو با «مهر» اظهار امیدواری کرد بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم در لایحه بودجه سال 98 افزایش یابد تا بتوان فعالیت هایی را که برخی از آنها نیز در سال جاری اجرایی شده ، به اتمام رساند .
او افزود : «برخی مطالبات مربوط به سال جاری است که باید آن را پرداخت کنیم ، لایحه بودجه یک بار به مجلس ارائه و سپس به دولت عودت داده شد ، در آنجا اعتبارات تا اندازه ای کاهش یافت که این کاهش در حوزه فرهنگی نسبت به حوزه های دیگر بیشتر بوده است .
» غفاری گفت : «بعد از اینکه مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه را به دولت برگرداند ، با تجدیدنظری که صورت گرفت ، بودجه بخش های مختلفی کاهش یافت که در بخش علمی ، فرهنگی و آموزشی این کاهش بیشتر بوده است . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22
> 25 اسفندماه رشته محل هایی که کنکور آنها حذف می شود ، معرفی و در سال 98 صرفا درصد کمی از رشته محل های پرمتقاضی از طریق کنکور دانشجو خواهند گرفت.
> 25 اسفندماه رشته محل هایی که کنکور آنها حذف می شود ، معرفی و در سال 98 صرفا درصد کمی از رشته محل های پرمتقاضی از طریق کنکور دانشجو خواهند گرفت .
این خبر را مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم در دانشگاه صنعتی اصفهان اعلام کرد .
او گفت : «قائل به این هستم که کنکور به صورت متمرکز در همه سطوح حذف شود ، اما این موضوع به صورت زودهنگام قابل تحقق نیست و شاید تا سه سال آینده به طول انجامد .
» معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد : «پیش بینی می شود با این تدبیر ، ضمن کاهش درصد قابل قبولی از داوطلبان کنکور در سال آینده ، فشار و بار روانی خانواده ها نیز کاهش پیدا کرده و زمینه لازم برای حذف کنکور از دیگر رشته ها در سال های بعد فراهم شود .
» او ساماندهی و متمرکزکردن ظرفیت های آموزش عالی را دیگر کلیدواژه مهم آمایش آموزش عالی کشور دانست و گفت : «ضروری است با یک برنامه منسجم ، نظام های متفرقه و پراکنده دانشگاهی یکپارچه شود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/21
> معاون فرهنگی وزیر علوم : کاهش بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم معاون فرهنگی وزارت علوم گفت : بودجه معاونت فرهنگی در سال 98 نسبت به سال 97 کاهش یافته و جوابگوی نیازهای فرهنگی نیست .
> معاون فرهنگی وزیر علوم : کاهش بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم معاون فرهنگی وزارت علوم گفت : بودجه معاونت فرهنگی در سال 98 نسبت به سال 97 کاهش یافته و جوابگوی نیازهای فرهنگی نیست .
غلامرضا غفاری با اشاره به بودجه فرهنگی وزارت علوم در سال 98 گفت : تخصیص‏هایی که تا کنون صورت گرفته با توجه به نیازی که معاونت فرهنگی دارد ، نیست .
وی ادامه داد : امیدواریم بودجه معاونت فرهنگی وزارت علوم در لایحه بودجه سال 98 افزایش یابد تا ما بتوانیم خیلی از فعالیت هایی را که برخی از آنها نیز در سال جاری اجرایی شده ، به اتمام برسانیم .
معاون فرهنگی وزارت علوم افزود : برخی از مطالبات مربوط به سال جاری است که باید آن را پرداخت کنیم ، لایحه بودجه یک بار به مجلس ارائه و سپس به دولت عودت داده شد ، در آنجا اعتبارات تا اندازه‎ای کاهش یافت که این کاهش در حوزه فرهنگی نسبت به حوزه های دیگر بیشتر بوده است .
غفاری خاطرنشان کرد : بعد از اینکه مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه را به دولت برگرداند ، با تجدید نظری که صورت گرفت ، بودجه بخش‎های مختلفی کاهش یافت ، که در بخش علمی ، فرهنگی و آموزشی این کاهش بیشتر بوده است .
برنامه ریزی دانشگاه پیام نور برای رسیدگی به وضعیت بازنشستگان رئیس دانشگاه پیام نور از برنامه ریزی دقیق و منسجم این دانشگاه در رسیدگی به وضعیت بازنشستگان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، محمد رضا زمانی در بازدید از بخش‎های مختلف حوزه اداری دانشگاه ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از خدمات الکترونیک در تمامی زمینه ها گفت : استفاده از فناوری های نوین الکترونیک موجب اثربخشی بیشتر در فرایندها و افزایش میزان دقت و تسهیل امور همکاران خواهد شد .
وی ادامه داد : دانشگاه پیام نور به عنوان یک دانشگاه با گستردگی و پراکنش جغرافیایی بالا و همچنین پیشرو در زمینه ارائه خدمات الکترونیک ، باید در تمامی بخش ها نیز این زیرساخت را پیاده سازی کند .
رئیس دانشگاه پیام نور در این بازدید ، انضباط و شفافیت امور را ضروری دانست و گفت : با ایجاد وحدت رویه ، قانونگرایی و انجام اقدامات هماهنگ ، میزان رضایتمندی از دانشگاه نیز افزایش خواهد یافت .
وی با اشاره به بازنشستگی بیش از 170 کارمند تا پایان سال جاری در دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور از سال 94 تاکنون با برنامه ریزی دقیق و منسجم به وضعیت بازنشستگی کارمندان رسیدگی می کند بررسی جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه شهید بهشتی تدوین آیین نامه جامع و تعیین کشور های هدف جهت جذب حداکثری دانشجویان خارجی توسط معاونت بین الملل دانشگاه شهید بهشتی بررسی شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی ، دومین نشست شورای سیاستگذاری روابط بین الملل دانشگاه برگزار شد .
در این نشست در خصوص تدوین آیین نامه جامع و تعیین کشور های هدف جهت جذب حداکثری دانشجویان خارجی ، تدوین دستورالعمل و یا آیین نامه داخلی برای نحوه هزینه کرد بودجه های حوزه بین الملل و همچنین موارد دیگر در این حوزه بحث و تبادل نظر صورت گرفت و مقرر شد کمیته های تخصصی جهت پیگیری موارد مطروحه تشکیل شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/21

کاهش میزان تعهدات فارغ التحصیلان فوق تخصصی پزشکی قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت ، از کاهش میزان تعهدات فارغ التحصیلان دوره های فوق تخصصی پزشکی خبر داد .
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت ، دکتر اسماعیل ایدنی با اعلام این خبر گفت : در راستای ایجاد انگیزه برای متخصصین جهت ورود به رشته های فوق تخصصی و ایجاد توازن و تعادل متناسب بین رشته ای ، طرح تقلیل دوره تعهدات فارغ التحصیلان دوره های فوق تخصصی توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی تهیه و پس از طرح در شورا به کمیسیون عالی تعهدات ارجاع شد و در نهایت به تصویب کمیسیون عالی تعهدات وزارت بهداشت رسید .
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت : بر اساس این مصوبه ، میزان تعهدات کلیه فارغ التحصیلان دوره های فوق تخصصی (به استثناء پذیرفته شدگان با سهمیه مناطق محروم و اعضای هیئت علمی) به مقدار طول مدت تحصیل (یک برابر) کاهش یافت .
این قانون همچنین پذیرفته شدگان دوره های بعد ، شاغلین به تحصیل و افرادی که در حال انجام تعهدات هستند را شامل می شود .
ایدنی تصریح کرد : در خصوص افرادی که در حال سپری کردن دوره تعهدات هستند ، پایان مدت آن با هماهنگی دانشگاه محل تعهد است تا اخلالی در کار دانشگاه ها ایجاد نشود و امکان جایگزینی افراد در سال تحصیلی آینده فراهم بشود .
قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با تاکید مجدد بر قانون عدالت آموزشی ، از عدم شمول این مصوبه برای افرادی که از طریق سهمیه مناطق محروم پذیرفته شده اند خبر داد و یادآور شد : افرادی که از این سهمیه استفاده کرده اند همچنان به 3 برابر مدت تحصیل ، متعهد به خدمت هستند .
ایدنی با بیان اینکه از دیگر استثنائات این مصوبه ، میزان تعهدات افرادی است که با استفاده از سهمیه اعضای هیئت علمی در آزمون دوره های فوق تخصصی پذیرفته شده اند گفت : اعضای هیئت علمی که در آزمون فوق تخصصی از سهمیه مذکور استفاده کرده اند و پذیرفته شده اند شامل این مصوبه نمی شوند و مدت تعهداتشان تابع احکام مربوطه و توافق اولیه ای است که با دانشگاه محل تحصیل داشته اند .
برگزاری اردوی جهادی دانشجویان علوم پزشکی تهران به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، این اردوی جهادی پزشکی توسط کانون جهادی محیای دانشگاه علوم پزشکی تهران با حمایت مدیریت امور هنری و فوق برنامه و همکاری ستاد فعالیت‎های جهادی دانشگاه برگزار می‏شود .
اردوی جهادی پزشکی روز جمعه 21 دی 97 در منطقه باقرشهر از توابع شهر ری و در راستای خدمت رسانی در زمینه های مختلف پزشکی و بهداشتی برپا شد .
داوطلبان در این اردوی جهادی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، مامایی ، روانشناسی ، کار درمانی ، گفتار درمانی ، فیزیوتراپی ، بینایی سنجی و آموزش بهداشت فعالیت می‎کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/10/21
> خبرآنلاین معاون آموزشی وزیر علوم گفت : قائل به این هستیم که کنکور به صورت متمرکز در همه سطوح حذف شود ، اما این موضوع به صورت زودهنگام قابل تحقق نیست و شاید تا سه سال آینده به طول انجامد .
> خبرآنلاین معاون آموزشی وزیر علوم گفت : قائل به این هستیم که کنکور به صورت متمرکز در همه سطوح حذف شود ، اما این موضوع به صورت زودهنگام قابل تحقق نیست و شاید تا سه سال آینده به طول انجامد .
مجتبی شریعتی نیاسر از برگزاری کنکور 98 صرفاً برای رشته محل های پرمتقاضی خبر داد و اظهار کرد : وضعیت غیرقابل قبول رشد کمی در حوزه آموزش عالی توجه همه مسئولان و دست اندرکاران را به خود معطوف داشته است .
این رشد غیرمنطقی سبب شده که امروز در اکثر مناطق و شهرهای کوچک ، مراکزی وابسته به وزارت علوم تشکیل شود و به ارائه خدمات با کیفیت بسیار پایین بپردازند .
وی افزود : از سال 1393 مهار رشد کمی مراکز آموزش عالی به عنوان یک پروژه در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت که به رغم فشارهای بسیار زیاد ، از توسعه بی رویه و رشد کمی غیرمنطقی مراکز آموزش عالی جلوگیری شد .
شریعتی نیاسر ، کیفی سازی را گام بعدی در جهت ارتقای آموزش عالی کشور عنوان کرد و ادامه داد : سه شعار محوری کنترل کمی ، ارتقای کیفی و اقتدار و هماهنگی ، از جمله برنامه های این وزارتخانه از ابتدا بوده که موضوع رشد کمی تا حد بسیار زیادی مهار شد ، اما در ارتقای کیفی نیاز به فعالیت های فراوان داریم .
وی اضافه کرد : با توجه به کثرت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کشور ، ضروری است اهداف و زمینه مأموریت دانشگاه ها مشخص و مراکز آموزش عالی منطبق بر زمینه تعریف شده برای فعالیت خود و نیز رده های تعیین شده برای جذب دانشجو حرکت کنند .
معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تأکید کرد : ضروری است در جهت این مأموریت گرایی رشته های دانشگاهی بازتعریف و رشته هایی که در راستای برنامه های دانشگاه ها نیستند ، حذف شوند .
شریعتی نیاسر ، ساماندهی و متمرکز کردن ظرفیت های آموزش عالی را دیگر کلیدواژه مهم آمایش آموزش عالی کشور دانست و گفت : ضروری است با یک برنامه منسجم نظام های متفرقه و پراکنده دانشگاهی یکپارچه شده و از ظرفیت های آن ها به نحو مطلوب استفاده شود .
معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان این که تا امسال بیش از 85 درصد داوطلبان بر مبنای سوابق تحصیلی به دانشگاه می روند ، افزود : 25 اسفندماه سال جاری رشته محل هایی که کنکور آن ها حذف می شود معرفی و در سال 98 صرفاً درصد کمی از رشته محل های پرمتقاضی از طریق کنکور دانشجو خواهند گرفت .
شریعتی نیاسر تصریح کرد : پیش بینی می شود با این تدبیر ، ضمن کاهش درصد قابل قبولی از داوطلبان کنکور در سال آینده ، فشار و بار روانی خانواده ها نیز کاهش پیدا کرده و زمینه لازم برای حذف کنکور از دیگر رشته ها در سال های بعد فراهم شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/19
> سخت تر شدن شرایط پذیرش دانشجو در دوره دکتری مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم از تصویب نهایی آیین نامه ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این وزارتخانه خبر داد و گفت : با تصویب این آیین نامه شرایط و شاخص های پذیرش در دوره دکتری دانشگاه ها سخت تر می شود .
> سخت تر شدن شرایط پذیرش دانشجو در دوره دکتری مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم از تصویب نهایی آیین نامه ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این وزارتخانه خبر داد و گفت : با تصویب این آیین نامه شرایط و شاخص های پذیرش در دوره دکتری دانشگاه ها سخت تر می شود .
دکتر محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گفت : یکی از مهمترین آیین نامه های وزارت علوم که اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده آیین نامه یکپارچه سازی آموزش عالی است که در حال حاضر به دانشگاه ها ابلاغ شده و این مراکز در حال اجرایی کردن آن هستند .
وی در ادامه با اشاره به تصویب نهایی طرح ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری در کشورگفت : در حال حاضر این آیین نامه به منظور اجرا به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شده و بر اساس آن شاخص ها و شرایط پذیرش دانشجویان دکتری در کشور اصلاح خواهد شد .
مثلا در گذشته یک دانشگاه برای راه اندازی دوره دکتری ملزم به داشتن سه دوره دانش آموختگی بود که با تصویب این طرح ، تعداد این دوره ها به 5 دوره افزایش یافته است .
دکتر آهنچیان خاطرنشان کرد : فاز اول طرح ساماندهی دوره های تحصیلی در وزارت علوم اجرایی شده و با تصویب طرح فوق ، شرایط پذیرش دوره های دکتری سخت تر شده و دانشگاه هایی که بخواهند دوره های جدید دکتری راه اندازی کنند با محدودیت مواجه خواهند شد .
وی خاطر نشان کرد : در حال حاضر ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره دکتری سالیانه تعداد 24 هزار نفر است و در سال نیز حدود 20 هزار دانشجوی دکتری فارغ التحصیل می شوند .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در پایان گفت : بر اساس تصمیم این وزارتخانه شرایط پذیرش در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز تغییر خواهد کرد و در این راستا ساماندهی آیین نامه پذیرش دانشجو در دوره ارشد در دست بررسی است و قبل از پایان سال اجرایی می شود .
اما آیین نامه ساماندهی دوره کارشناسی تا اواخر بهار سال آینده تدوین و ابلاغ خواهد شد .
مرکز سنجش اعلام کرد؛ ضرورت توجه به مسائل جامعه و تربیت دانشجوی ماهر در دانشگاه ها جدیدترین تغییرات مدارک مورد پذیرش در آزمون دکتری تخصصی گروه علوم پزشکی اعلام شد .
بنا بر اعلام دبیرخانه علوم پایه ، بهداشت و تخصصی مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی رشته آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت به شرح زیر اصلاح شد .
مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای رشته تحصیلی «آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت» شامل کارشناسی ارشد آموزش بهداشت؛ علوم اجتماعی؛ جامعه شناسی؛ رفاه اجتماعی؛ آموزش پزشکی؛ آموزش مامایی؛ بهداشت مادر وکودک؛ روانشناسی؛ علوم تربیتی؛ پرستاری؛ سیاستگذاری سلامت؛ مهندسی بهداشت محیط؛ مهندسی بهداشت حرفه ای؛ علوم تغذیه؛ توسعه محلی گرایش های شهری و روستایی؛ روانشناسی سلامت؛ روانشناسی تربیتی؛ روانشناسی صنعتی و سازمانی؛ مشاوره؛ مدیریت رسانه؛ آموزش بزرگسالان؛ پرستاری سلامت جامعه؛ پرستاری سالمندی؛ پرستاری کودکان؛ مامایی جامعه نگر؛ بهداشت مادر و کودک؛ آموزش پرستاری ، دکتری عمومی پزشکی و دندانپزشکی؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/19
دکتری حرفه ای دامپزشکی و متخصصین بالینی و مدارک بالاتر رشته های پزشکی و دندانپزشکی .
ثبت نام برای آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی سال 98 گروه علوم پزشکی از نیمه بهمن ماه 97 آغاز می‎شود .
مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی بر ضرورت پرداختن به مسائل جامعه و تربیت دانشجوی ماهر در دانشگاه ها تأکید کرد و افزود : دانشگاه ها و مراکز آموزشی با برنامه ریزی و در نظر گرفتن چشم انداز در این دو اصل مهم ، می توانند زمینه های رشد خود و نسل های آینده کشور را فراهم سازند .
به گزارش ایسنا ، دکتر مسعود شمس بخش با حضور در دانشگاه ولایت ایرانشهر ضمن بازدید از فضاهای آموزشی و پروژه های عمرانی ، با ریاست ، معاونان ، مدیران و اعضای هیئت علمی این دانشگاه دیدار و گفت وگو کرد .
وی در این دیدار ، دانشگاه ولایت را یکی از دانشگاه های خوب و موفق جنوب کشور دانست و افزود : با دیدن اقدامات ارزنده و رشد چشمگیر فضاهای آموزشی این دانشگاه با توجه به شرایط منطقه و مشکلات فراوانی که مناطق کمتر توسعه یافته دارند باید بگویم که دانشگاه ولایت یک دانشگاه سازنده و الگویی مناسب برای سازندگی است .
دکتر شمس بخش افزود : خدمات ارزشمندی که در دهه اخیر در این دانشگاه صورت گرفته است ، نشان از موفقیت ، همدلی و عزم جزم مجموعه این دانشگاه دارد که قابل تقدیر است .
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب شد سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی دکتر جلیل کوهپایه زاده را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب کرد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران ، دکتر سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی دکتر جلیل کوهپایه زاده را به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران منصوب کرد .
دکتر جلیل کوهپایه زاده اصفهانی استاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی ایران و پیش از این معاون آموزشی این دانشگاه بوده است .
پیش از این دکتر مسعود ناصری پور ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی ایران را برعهده داشت .
وضعیت نامناسب بودجه صندوق رفاه دانشجویان علوم پزشکی معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت وضعیت بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در لایحه بودجه 98 را نامناسب توصیف کرد .
دکتر محمدرضا فراهانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در لایحه بودجه 98 گفت : در حالی که بودجه عمومی صندوق رفاه وزارت علوم 10 درصد افزایش داشته است اما بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت هیچ افزایشی نداشته است .
وی افزود : با توجه به اینکه از گذشته فاصله زیادی میان بودجه این دو صندوق وجود داشت ، با وضعیت بودجه فعلی نه تنها این فاصله اصلاح نشد بلکه فاصله بیشتر هم شد .
فراهانی تاکید کرد : این مسئله موجب می شود که این صندوق بودجه مناسبی برای مسائل رفاهی نداشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/20
> از زمانی که یک دانشجو وارد دانشگاه می شود تا زمان گرفتن مدرک در هر مقطع تحصیلی ، دانشگاه متحمل هزینه هایی برای او می شود؛ هزینه هایی که تحت عنوان «سرانه دانشجو» تعریف می شود و در ذیل 4 گروه عمده هزینه های سرانه مستقیم پرسنلی ، هزینه های سرانه غیرمستقیم پشتیبانی عمومی ، هزینه های سرانه مستقیم خدمات دانشجویی و فرهنگی ، هزینه های سرانه مستقیم فعالیت های پژوهشی و فناوری قرار می گیرد.
> از زمانی که یک دانشجو وارد دانشگاه می شود تا زمان گرفتن مدرک در هر مقطع تحصیلی ، دانشگاه متحمل هزینه هایی برای او می شود؛ هزینه هایی که تحت عنوان «سرانه دانشجو» تعریف می شود و در ذیل 4 گروه عمده هزینه های سرانه مستقیم پرسنلی ، هزینه های سرانه غیرمستقیم پشتیبانی عمومی ، هزینه های سرانه مستقیم خدمات دانشجویی و فرهنگی ، هزینه های سرانه مستقیم فعالیت های پژوهشی و فناوری قرار می گیرد .
به عبارت دیگر ، هر اندازه که دانشگاه برای دانشجوی خود اعتبار اختصاصی در نظر بگیرد ، سرانه دانشجویان خود را مشخص می کند ، موضوعی که قطعا با بودجه اختصاص یافته به دانشگاه ها ارتباط مستقیم دارد و زمانی که مانند لایحه بودجه سال آینده ، بودجه دانشگاه ها با رشد تنها 14 درصدی همراه و دانشگاه ها نیز موظف می شوند بیشتر بودجه را صرف هزینه های پرسنلی خود کنند ، بالطبع سرانه دانشجویی نیز دستخوش تغییراتی می شود .
مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم در چهارمین ماه امسال درباره بودجه کل دانشگاه های کشور و سرانه دانشجویی صحبت های جالبی داشت؛ به گفته او میزان بودجه دانشگاه های کشور در سال 96 حدود 6700 میلیارد تومان تعیین شد که این میزان در سال 97 به 7740 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد؛ اگرچه اخیرا در گزارش مطرح شده این آمار به حدود 9000 میلیارد تومان رسیده است .
با این صحبت ها تنها کافی است آمار دانشجویانی را که تحت نظر وزارت علوم تحصیل می کنند داشته باشیم تا بتوانیم به رقم سرانه دانشجویی در طول سال های 96 تا 98 برسیم؛ آماری حدودا 700 هزار نفری که نشان می دهد سرانه دانشجویی در سال 96 ، 9 میلیون و 500 هزار تومان ، در سال 97 ، 11 میلیون تومان و در سال 98 ، 13 میلیون تومان خواهد بود؛ سرانه دانشجویی در دانشگاه های سطح یک کشور در حالی به طور میانگین نزدیک به 15 میلیون تومان است که به گفته خود شریعتی نیاسر ، «به طور کلی سرانه دانشجویی 16 دانشگاه سطح یک کشور بین 16 تا 19 میلیون تعیین شده است .
» البته بعد از مشخص شدن لایحه بودجه 98 و تعیین سهم دانشگاه ها در بودجه ، وضعیت سرانه دانشجویی در سال آینده نیز مشخص شد که با نگاه به بودجه دانشگاه های دولتی مانند تهران ، علم و صنعت ، امیرکبیر ، صنعتی شریف و شهیدبهشتی که همگی جزء دانشگاه های برتر و سطح یک کشور محسوب می شوند و در نظر گرفتن میزان دانشجویانی که در هرکدام از این دانشگاه ها در حال تحصیل هستند ، میانگین سرانه دانشجویی در این دانشگاه ها حدودا 15 میلیون تومان است؛ اما نباید فراموش کرد این دانشگاه ها جزء دانشگاه های سطح یک کشور هستند و نمی توان آن را به کل دانشگاه های دولتی کشور بسط داد .
درحقیقت بودجه اختصاص یافته به این دانشگاه ها به نسبت اکثر دانشگاه های دولتی ، رقم نسبتا بالایی محسوب می شود و همین امر نیز در سرانه دانشجویی آنها تاثیرگذار است ، موضوعی که برای بسیاری از دانشگاه هایی که در استان هایی غیر از تهران واقع شده اند ، صدق نمی کند و سرانه دانشجویی آنها را بسیار پایین می آورد .
برای بررسی سرانه دانشجویی در دانشگاه های برتر کشور به سراغ پنج دانشگاه برتر کشور رفتیم و سرانه هرکدام از آنها را در طول سال های 96 تا 98 محاسبه کرده ایم؛ موضوعی که درخصوص دانشگاه تهران با توجه به اعتبار 9850296 میلیون ریالی آن برای سال آینده ، سرانه دانشجویی اش 18 میلیون تومان می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مجتبی شریعتی+معاون آموزشی وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/20

این رقم برای امسال 16 میلیون تومان و در سال 96 تنها 14 میلیون تومان بوده است؛ البته سرانه در نظر گرفته شده برای سال آینده درصورتی است که تمام بودجه مصوب برای این دانشگاه تخصیص پیدا کند .
در دانشگاه علم و صنعت نیز سرانه هر دانشجو در سال آینده حدود 22 میلیون تومان ، امسال 20 میلیون تومان و سال گذشته تنها 10 میلیون تومان بوده است؛ البته سرانه دانشجویی برای دانشگاه امیرکبیر متفاوت بوده؛ چراکه سرانه دانشجویان این دانشگاه در سال آینده 20 میلیون تومان ، امسال 19 میلیون تومان و سال گذشته 18 میلیون تومان بوده است .
سهم دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیز از بودجه شان برای سال آینده 28 میلیون تومان ، امسال 27 میلیون تومان و سال گذشته 23 میلیون تومان بوده است؛ سهم سرانه دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی هم برای سال آینده 19 میلیون تومان ، امسال 18 میلیون تومان و سال گذشته 17 میلیون تومان بوده است .
قطعا در کنار دانشگاه های دولتی ، دانشگاه آزاد اسلامی هم یکی از اصلی ترین مراکز آموزشی کشور محسوب می شود ، دانشگاهی که بیش از یک میلیون جمعیت دانشجویی کشور را در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار دارد و اگر بودجه جاری این دانشگاه را بر تعداد دانشجویان آن در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم کنیم ، می توان به میزان سرانه دانشجویی رسید .
در حالی که حدود 250 هزار دانشجو در مقطع کاردانی ، 780 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ، 320 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 52 هزار دانشجو در مقطع دکتری این دانشگاه در حال تحصیل هستند که یک محاسبه ساده نشان می دهد سرانه سالانه دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی حدود چهار و نیم میلیون تومان است؛ سرانه ای که در مقایسه با دانشگاه های سطح یک دولتی کشور که همگی از بودجه نفت نیز ارتزاق می کنند ، اعتبار مناسبی محسوب می شود .
شاید در ابتدای امر این گونه تصور شود که سرانه دانشجویی در این پنج دانشگاه رقم نسبتا بالایی محسوب می شود ، اما زمانی که به میزان رشد این اعتبار در سال 98 نسبت به امسال نگاه می کنیم ، متوجه می شویم جزدر دانشگاه تهران و علم و صنعت که سرانه دانشجویی در بودجه 98 ، رشد حدودا 12 درصدی دارد ، در سه دانشگاه دیگر تنها پنج درصد رشد خواهد داشت؛ موضوعی که با توجه به گران شدن هزینه اداره دانشگاه ها و اعتراف روسای دانشگاه ها بعد از انتشار لایحه بودجه 98 ، درصد قابل توجهی نخواهد بود و دانشجویان این دانشگاه ها نمی توانند بهره چندانی از سرانه دانشجویی ببرند؛ سرانه ای که شاید بخش عمده آن هزینه بخش پرسنلی شود و مابقی بخش هایی را که جزء سرانه دانشجویی محسوب می شود ، تحت الشعاع قرار دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/20
> لایحه بودجه سال 98 چهارم دی ماه از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
> لایحه بودجه سال 98 چهارم دی ماه از سوی رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد .
در این لایحه ، بودجه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور مشخص اما ارقام تعیین شده موجب گلایه و اعتراض روسای این مراکز شد .
آنها معتقدند با این رویه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاهی به حاشیه می رود .
به گزارش «مهر» ، برای دانشگاه صنعتی شریف رشد 45/10 درصدی بودجه در سال 98 پیش بینی شده است .
محمود فتوحی ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت : «با توجه به اینکه درصد بسیار بالایی از کل بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد می شود بنابراین برای تامین حقوق ها در دانشگاه باید سال آینده از بودجه پژوهشی خود بکاهیم .
» محمد کافی ، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز از وضعیت بودجه ای دانشگاه ها در سال آینده نگران است .
او معتقد است اگر بودجه ها متناسب با هزینه ها افزایش نداشته باشد در سال آینده دانشگاه ها با مشکل مواجه خواهند شد و نمی توان به امور مهمی چون حفظ شتاب علمی پرداخت .
کافی گفت : «در حال حاضر تمام اقلامی که دانشگاه ها باید آنها را خریداری کنند مانند مواد اولیه تغذیه دانشجویی ، تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی با افزایش قیمت مواجه شده اند و اگر بودجه ها متناسب با هزینه ها افزایش نداشته باشد در سال آینده دانشگاه ها با مشکل مواجه خواهند شد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/22
> رییس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از رونمایی بسته نرم افزاری شرکت های تولیدکننده و سازنده فولاد و شرکت های وابسته خبرداد .
> رییس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از رونمایی بسته نرم افزاری شرکت های تولیدکننده و سازنده فولاد و شرکت های وابسته خبرداد .
بهرام سبحانی در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار کرد : امروزه مرز پنجاه سال را در صنعت فولاد سازی پشت سر گذاشتیم و در دوران جنگ تحمیلی نیز دولتمردان از این صنعت غافل نبودند و به هیمن دلیل است که ظرفیت 30 میلیون تن تولید فولاد ایجاد شده است .
وی در ادامه با بیان اینکه امروزه از فاینانس های خارجی در این عرصه استفاده می شود ، افزود : شرکت های برزگ دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی طی سال های اخیر برای گسترش صنعت فولاد ایجاد شده اند .
رییس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در ارتباط با فلسفه این جشنواره یادآور شد : متوجه شدیم شرکت های تولید کننده یا زیر مجموعه فولاد از دانش های بروز یک دیگر با خبر نیستند و این در حالی است که تحریم ها شدید شده و برخی از این واحد ها دچار مشکل شده اند .
وی با اشاره به اینکه صفر تا صد اتوماسیون صنعتی توسط شرکت های داخلی انجام می گیرد ، اضافه کرد : در این نمایشگاه سعی کرده ایم توانمندی های شرکت های مختلف را به نمایش بگذاریم تا هم نیاز شرکت های فولاد سازی مطرح شود هم شرکت های دانش بنیان در این زمینه ارائه راهکار دهند .
سبحانی عنوان کرد : به امید روزی که هم بانک های ایرانی حمایت بیشتری ازصنعت فولاد داشته باشند هم دانش این عرصه را به صورت کامل داشته باشیم چون خرید یک قطعه از خارج از کشور به همراه یک تکنولوژی دارای هزینه بیشتری است .
وی با تاکید بر اینکه تجهیز ایرانی ممکن است ایرادی داشته باشد اما راحت تر می تواند آن را برطرف کند ، گفت : تفاهم نامه هایی امروز به امضا خواهد رسید تا زمینه تولید فولاد و زیرساخت های آن را تسهیل کند .
رییس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از رونمایی بسته نرم افزاری شرکت های تولیدکننده و سازنده فولاد و شرکت های وابسته خبرداد ، خاطر نشان کرد : برخی از برگزیدگان از بین تولیدکنندگان و تأمین کنندگان و بازرگانان و متخصصان برتر زنجیره آهن و فولاد ایران نیز با اهدای جایزه ملی فولاد ایران مورد تقدیر و تشکر قرار خواهند گرفت .
رییس شرکت ایمیدرو خبرداد : ایجاد پروتکل هایی برای تبدیل ایده های ارزش آفرین به ثروت رییس شرکت ایمیدرو از ایجاد پروتکل هایی برای تبدیل ایده های ارزش آفرین به ثروت خبرداد .
خدادغریب پور در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار کرد : 66 درصد گردش مالی زنجیره معدن به فولاد اختصاص پیدا می کند و امریکا و کشورهای اروپایی در جنگ اقتصادی سال گذشته بر همین موضوع تمرکز کردند .
وی در ادامه با بیان اینکه امروزه در صنعت فولاد صاحب دانش هستیم ، افزود : تلاش ها و اراده های محکمی پشت این دانش قرار دارد که امسال توانسته سه میلیارد دلار صادرات داشته و در این زمینه تعامل خوبی شکل گرفته و حدود یک میلیون دلار طرح در سال جاری افتتاح خواهد شد .
رییس شرکت ایمیدرو عنوان کرد : به دنبال این هستیم که از تمامی ظرفیت ها استفاده کنیم و در همین زمینه گفتگو با انجمن های صنعتی را نیز در دستور کار قرار داده ایم چون معتقد هستیم در کنار هم بودن معجزه ایجاد خواهد کرد .
وی از توجه به مسائل زیست محیطی و اجتماعی خبرداد و اضافه کرد : به دنبال تشکیل کنسرسیوم های بزرگ فلزی هستیم تا در مسیر توسعه حرکت کنیم ، امیدواریم با حمایت دولت هدایت گر بسترسازی زیرساخت ها باشیم و در بخش تحقیقات نیز پروتکل هایی را بسته ایم تا از ایده های ارزش آفرین حمایت کنیم تا دانش را به ثروت تبدیل کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/22

غریب پور با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم به صورت فردی کنار هر صنعتگر خواهیم بود ، گفت : امیدواریم در این نمایشگاه پایش مناسبی صورت گیرد تا راهکارهای عمیقی در عرصه توانمند سازی و بومی سازی این صنعت ارائه گردد .
معا ون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت : برگشت ارز تکلیف قانونی است معاون امور معادن و صنابع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت برگشت ارز را یک تکلیف قانونی دانست ، گفت : قرار شده است تا فولادسازان بزرگ کشور پیشنهاد دهند که چه میزان ارزبری آنها مورد تایید است .
جعفر سرقینی در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار کرد : صنعت فولاد در کشور به صنایع مهم تبدیل شده است و امروز ایران توانسته رتبه دهم در صعنت فولاد را کسب کرده است .
وی با بیان اینکه تمامی دولت ها در توسعه فولاد تلاش کرده اند ، افزود : امروز 250 میلیون تن در زمینه توسعه فولاد ایجاد شده البته زمینه اصلی تولید فولاد درزمان ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی انجام شد .
معاون امور معادن و صنابع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به بروز تحریم ها ، گفت : تنش هایی بین تولید کنندگان فولاد و دولت در این زمینه ایجاد شد که امروز برطرف شده و تمامی شرکت های زیرمجموعه فولاد می توانند محصولات خود را صادر کنند ، تغییراتی نیز در بورس ایجاد شده و عرضه آهن اسفنجی اختیاری شده است .
وی اضافه کرد : صادرات فولاد در هشت ماه اخیر نه تنها افت نداشت بلکه ده درصد هم رشد داشتیم اما در حال حاضر هر تن فولاد 100 دلار ارزبری دارد .
سرقینی برگشت ارز را یک تکلیف قانونی دانست ، عنوان کرد : قرار شده است تا فولادسازان بزرگ کشور پیشنهاد دهند که چه میزان ارزبری آنها مورد تایید است البته در چند سال گذشته اکتشافات در حوزه معادن مورد توجه بوده و هست .
رییس دانشگاه تهران : توسعه کشور بدون خلق ثروت امکان پذیر نیست رییس دانشگاه تهران ، ایران را بهشت منابع دانست ، و گفت : در تربیت نیرو به خوبی عمل می کنیم ولی نحو بهره برداری از منابع انسانی را به خوبی انجام نمی دهیم اما توسعه کشور بدون خلق ثروت امکان پذیر نیست .
محمود نیلی احمد آبادی در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار کرد : آیا یک بار تحریم برای ما کافی نیست تا آنچنان در اقتصاد ما فعال باشد تا فولادهای ما با ارزش افزوده بیشتری تولید خواهد شد .
وی ادامه داد : موسسه مشترکی را با ایمیدرو داریم چون اعتقاد داریم بدون هم افزایی تمام ظرفیت های کشور رسیدن به موفقیت های کشور امکان پذیر نخواهد بود .
رییس دانشگاه تهران ، ایران را بهشت منابع دانست ، و گفت : در تربیت نیرو به خوبی عمل می کنیم ولی نحو بهره برداری از منابع انسانی را به خوبی انجام نمی دهیم اما توسعه کشور بدون خلق ثروت امکان پذیر نیست .
وی با بیان اینکه امریکا 2 .
7 ثروت خود را برای توسعه خود خرج می کند ، گفت : این در حالی است که ایران 0 .
35 درصد برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است اما هر محصول در دنیا باید قیمت و کیفیت داشته باشد که لازمه تحقیق و توسعه است .
نیلی احمد آبادی با اشاره به لزوم شبکه سازی در صنعت یادآورشد : سیاست های اقتصادی حلقه واسطی است که مراکز دانشگاهی را به مراکز صنعتی متصل می کند به همین دلیل در بودجه سال جاری امیدواریم این اتفاق بیفتد .
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی : پیشینه تمدنی غنی در صنعت فولاد داریم نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرکجا تکمیل زنجیره فولاد را انجام داده ، بهره وری بیشتری داشته اند ، گفت : پیشینه تمدنی غنی در صنعت فولاد داریم که باید در بومی سازی آن بیشتر با استفاده از تحقیق و توسعه و قوانین موجود تلاش خواهیم کرد .
حمیدرضا فولادگر در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران اظهار کرد : فولاد کشور را به عنوان یک صنعت پیشران می شناسیم که در استراتژی توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است .
وی ادامه داد : سهم ما در تولید فولاد در دنیا 1 .
6 درصد شده است که قابل توجه است اما هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب عقب هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/22

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرکجا تکمیل زنجیره فولاد را انجام داده ، بهره وری بیشتری داشته اند ، گفت : پیشینه تمدنی غنی در صنعت فولاد داریم که باید در بومی سازی آن بیشتر با استفاده از تحقیق و توسعه و قوانین موجود تلاش خواهیم کرد .
وی خاطرنشان کرد : رویدادهای فولادی بسیاری در طول سال برگزار می شود که بهتر است در یکی دو همایش تجمع شوند تا بهره برداری بیشتر و بهتری هم از آن داشته باشیم .
مدیر برنامه ریزی خرید و بومی سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان : قوانین دست و پاگیر سد راه بومی سازی هستند مدیر برنامه ریزی خرید و بومی سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تاکید بر اینکه قوانین دست و پاگیر سد راه بومی سازی شده اند ، گفت : معاملات شرکت ها در چارچوب آیین نامه های مشخص انجام می شود اما این آیین نامه ها عمق ریسک پذیری را با مشکل روبرو می کند .
حسین همت گیر در گفت و گو با اعتماد اظهار کرد : نمایشگاه فولاد با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها و تمامی سازندگان توانمند در کشور برگزار شده است .
وی در ادامه با بیان اینکه بومی سازی مسأله جدیدی در شرکت فولاد مبارکه نیست ، افزود : در این نمایشگاه می خواهیم با هدایت آگاهانه و هوشمند از شرکت های فن آورانه بتوانیم نیازهای کشور را پاسخگو باشیم و بیش از پیش تحریم ها را ضعیف کنیم .
مدیر برنامه ریزی خرید و بومی سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان عنوان کرد : به اشتراک گذاری فعالیت هایی که پیش از این در فولاد مبارکه انجام شده در کارگروه های هشت گانه به نمایش درآمده و بانک اطلاعاتی تأمین کنندگان و تولیدکنندگان نیز به وجود آمده است .
وی افزود : اطلس فولاد نیز در این نمایشگاه رونمایی شد که اطلاعات تمامی شرکت های صنعتی و فولادی در آن تعبیه شده است و قرار شده تا تمامی این شرکت هابه این نرم افزار وصل شوند تا تولیدات بومی سازی شده در آن ثبت و ضبط شود و از اطلاعات آن در اختیار همه شرکت ها قرار گیرد .
همت گیر به پیشینه بومی سازی در فولاد مبارکه اشاره کرد وگفت : یک واحد مجزا به همراه یک چارت مشخص در این شرکت برای بومی سازی شکل گرفته که 18 کارشناس در زمینه های تخصصی مختلف در آن فعالیت می کنند به طوری که تمامی فرایند خرید از مسیر بومی سازی می گذرد .
وی اضافه کرد : در مواردی که تولید کالای مورد نظر ریسک پذیر است و برای بار اول اتفاق می افتد موازی با خرید خارجی عملیات تولید بومی سازی انجام می گیرد .
مدیر برنامه ریزی خرید و بومی سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان از ایجاد صندوق های ریسک پذیر به منظور حمایت های هوشمندانه از فناوری های نوآورانه صنعتی خبرداد و تصریح کرد : خبرگان صنعت و اساتید دانشگاه در زمینه های مختلف در این صندوق ها مشارکت می کنند و محصولاتی که قرار است بومی سازی شود به بحث گذاشته می شود .
وی در ادامه با اشاره به تعامل و ارتباط گسترده فولاد مبارکه با دانشگاه های صنعتی واصفهان ، افزود : پنجاه شرکت دانش بنیان نیز که خود سازنده قطعات صنعتی هستند در این نمایشگاه حضور دارند تا از آنها حمایت شود و محصولات این شرکت ها به بار بنشیند .
همت گیر با تاکید بر اینکه قوانین دست و پاگیر سد راه بومی سازی شده اند ، گفت : معاملات شرکت ها در چارچوب آیین نامه های مشخص انجام می شود اما این آیین نامه ها عمق ریسک پذیری را با مشکل روبرو می کند بنابراین اگر کشور واقعاً بخواهد در مسیر بومی سازی قدم بردارد باید این آیین نامه ها و قوانین تسهیل شوند .
وی خاطرنشان کرد : شرکت های دانش بنیان که با تلاش و سعی و خطا محصولاتی را به ثمر نشانده اند در مرتبه دوم آن کالا را از آن نمی خرند چون قوانین ما می گویند که باید به مناقصه برده شوند امافولاد مبارکه حمایت خود را از این شرکت ها برای پنج سال انجام می دهد .
لزوم ایجاد اکوسیستم های فناورانه در کشور نشست تخصصی بهره برداری از فناوری های داخلی در صنعت فولاد در حاشیه اولین جشنواره و نمایشگاه فولاد ایران در برج میلاد تهران برگزار و بر لزوم ایجاد کوسیستم های فناورانه در کشور تاکید شد .
مهدی الیاسی ، معاون علمی ریاست جمهوری در نشست تخصصی بهره برداری از فناوری های داخلی در صنعت فولاد اظهار کرد : به شرکت های بزرگ دانش بنیان کمک می کنیم تا به دور خود اکوسیستم شکل بدهند با وجود این انتظار نداریم عقل اقتصادی شرکت های دانش بنیان نادیده گرفته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تهران
تعادل
1397/10/22

وی در ادامه با بیان اینکه انتظار داریم اکوسیستم نوآوری شکل بگیرد ، افزود : شرکت های فن آورانه که بالغ شده اند باید در لیست تسهیلات قرار بگیرند البته شرط اول و مهم آن پژوهش است .
معاون علمی ریاست جمهوری عنوان کرد : مسأله ها از چالش ها شروع می شوند و شتاب دهنده ها در کنار آنها شکل می گیرند تا اقتصاد گردشی تشکیل شود و تأمین کننده معتبر نیز به میدان بیایند البته در حوزه شرکت های دانش بنیان باید به دنبال یارگیری باشیم به همین دلیل است که می خواهیم شرکای خود را بیشتر کنیم .
وی از دانش بنیان کردن شتاب دهنده ها خبرداد و اضافه کرد : تمامی تلاش خود را خواهیم کرد تا اکوسیستم های نوآورانه شکل بگیرد و در این بین فولاد مبارکه به عنوان یک قهرمان علمی علاوه بر یک قهرمان صنعتی نیز مطرح شود .
مهدی صالحی ، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز عنوان کرد : شرکت های دانش بنیان در بدنه صنعت فولاد وجود داشتند اما هنوز با این شرکت ها مانند یک پیمانکار برخورد می شود و هنوز وضعیت شناخته شده ای در مناقصات ایجاد نشده است .
وی ادامه داد : آخر هر پژوهشی محصول و قطعه تحویل داده ایم در حالی که دو تا سه مورد آن خریداری شده اما مابقی آن روی دست ما مانده است .
حمیدرضا عظیمیان ، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اعلام اینکه اگر تنها دانش صنعتی در اختیار یک شرکت باشد با ترک تشریفات از آن ها حمایت می شود ، برون سازی و بومی سازی همواره در فولاد مبارکه وجود داشته است و پیشنهادهای فناورانه در لیست قراردادهای ریسک پذیر قرار می گیرد .
وی ادامه داد : قراردادهای سه تا پنج ساله بسته می شود البته به طور حتم رفتارهای رانتی وجود دارد که آن را به شرکت های دانش بنیان با رویکرد حمایتی قرارداده ایم .
مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان فعالیت های فناورانه در فولاد مبارکه را تعطیل ناپذیر دانست و خاطرنشان کرد : دیگر از زمان فعالیت های نمایشی گذشته ایم و در حال حاضر نیز نرم افزارها وسیر جذب شرکت های دانش بنیان شکل گرفته و هیچگاه به دنبال سرقت اطلاعات نیستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22
> رئیس دانشگاه تهران ایران را بهشت منابع دانست و گفت : «در تربیت نیرو به خوبی عمل می کنیم ولی نحوه بهره برداری از منابع انسانی را به خوبی انجام نمی دهیم اما توسعه کشور بدون خلق ثروت امکانپذیر نیست.
> رئیس دانشگاه تهران ایران را بهشت منابع دانست و گفت : «در تربیت نیرو به خوبی عمل می کنیم ولی نحوه بهره برداری از منابع انسانی را به خوبی انجام نمی دهیم اما توسعه کشور بدون خلق ثروت امکانپذیر نیست .
» محمود نیلی احمدآبادی در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران گفت : «آیا یک بار تحریم برای ما کافی نیست تا آنچنان در اقتصاد ما فعال باشد تا فولادهای ما با ارزش افزوده بیشتری تولید شود .
» وی ادامه داد : «موسسه مشترکی را با ایمیدرو داریم ، چون اعتقاد داریم بدون هم افزایی تمام ظرفیت های کشور رسیدن به موفقیت های کشور امکانپذیر نخواهد بود .
» وی با بیان اینکه آمریکا 2 .
7 ثروت خود را برای توسعه خود خرج می کند ، گفت : «این درحالی است که ایران 0 .
35 درصد برای تحقیق و توسعه هزینه کرده اما هر محصول در دنیا باید قیمت و کیفیتی داشته باشد که لازمه تحقیق و توسعه است .
» نیلی احمد آبادی با اشاره به لزوم شبکه سازی در صنعت یادآور شد : «سیاست های اقتصادی حلقه واسطی است که مراکز دانشگاهی را به مراکز صنعتی متصل می کند به همین دلیل در بودجه سال جاری امیدواریم این اتفاق بیفتد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22
> مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی ، نقد و مناظره» با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه با پرسشگری حبیب رحیم پور از شبکه 4 سیما پخش شد.
> مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی ، نقد و مناظره» با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه با پرسشگری حبیب رحیم پور از شبکه 4 سیما پخش شد .
در ادامه گزارشی از این برنامه را از نظر می گذرانید .
توفیق این را داریم میزبان دو میهمان ارجمند جناب آقای دکتر عبدالحسین خسروپناه ، رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و دبیر و نایب رئیس دبیرخانه هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی ، نقد و مناظره و جناب آقای دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی ، نقد و مناظره باشیم .
13 بهمن 1381 ، شماری از فضلای حوزه علمیه قم از جمله آقایان علیرضا اعرافی ، حسن رحیم پور ازغدی ، صادق لاریجانی ، رسول جعفریان ، محمد سروش محلاتی ، جواد محدثی ، محسن قمی ، حمید پارسانیا ، سید عباس صالحی ، عبدالرضا ایزدپناه و محمدتقی سبحانی نامه ای را به رهبر انقلاب نوشتند و پیشنهادی را برای گرم تر شدن عرصه های اندیشه ای و علوم انسانی در ایران مطرح کردند .
پیشنهادی که در 3 محور کلی «کرسی های نظریه پردازی» ، «کرسی های پاسخ به سوالات و شبهات» و «کرسی های نقد و مناظره» قابل جمع بندی بود .
رهبر انقلاب در 16 بهمن 1381 پاسخ مفصلی به آن نامه دادند و اشاره کردند با همه مضمون نامه شما موافقم و از شما و همفکران تان در حوزه و دانشگاه می خواهم که ایده ها را تا لحظه عملی شدن و ثمر دادن ، هر چند درازمدت ، تعقیب کنید .
این مأموریت به شورای عالی انقلاب فرهنگی سپرده شد و درنهایت پس از قریب به یک سال در 17 بهمن 1382 هیاتی با عنوان «هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی و نقد و مناظره» با ریاست جناب آقای علی اکبر صادقی رشاد و به ریاست دبیرخانه جناب آقای عبدالحسین خسروپناه شکل گرفت .
در برنامه امشب بنا داریم بعد از قریب به 16 سال پرس وجویی کنیم از سرنوشت عملکرد این هیات و با این سوال مرکزی گفت وگوی امشب را سروسامان دهیم که آیا سامان یابی آزاداندیشی و نظریه پردازی از راه سازمان سازی می گذرد یا خیر؟ بحث را با آقای خسروپناه شروع می کنم .
یکی از سوال های اساسی این است که اصولا آیا مگر نظریه پردازی و آزاداندیشی نیاز به سازمان دارد؟ خسروپناه : اجازه بدهید یک تکمله ای به گزارش جنابعالی و گزارشی که در سرمقاله آمده بود اضافه کنم و بعد به سوال شما پاسخ دهم .
ابتدا مسئولیت هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی را فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی به عهده گرفت؛ یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئولیت را به فرهنگستان علوم و به ریاست جناب استاد دکتر رضا داوری اردکانی داد .
تا چه سالی؟ خسروپناه : تقریبا از سال 82 شروع شد ، 2 سال در خود فرهنگستان مستقر بود به عنوان [زیرمجموعه] پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی (البته باز با ریاست دکتر داوری) درآمد .
فکر کنم حدود سه یا چهار سال مسئولیت با ایشان بود .
بعد جناب آقای رشاد مسئولیت این هیات را عهده دار شدند و دبیران مختلفی مسئولیت دبیرخانه را داشتند .
حقیر در این چهار سال اخیر مسئولیت دبیرخانه را به عهده داشتم .
نکته دیگری که باید اضافه کنم اینکه الان ساختار «آزاداندیشی» با ساختار «نظریه پردازی» دو ساختار متفاوت است و در آن نامه ای که جمعی از فضلا به مقام معظم رهبری نوشتند؛ این بحث ها تفکیک نشده بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22

الان آزاداندیشی یک فعالیت دانشجویی تلقی می شود و مسئولیتش با معاونت فرهنگی وزارت علوم و معاون فرهنگی دانشگاه ها در سراسر کشور است اما «کرسی های نظریه پردازی نقد و مناظره» فعالیتی است که مربوط به اساتید دانشگاه است .
درواقع مسئولیت آن را هیات حمایت از کرسی ها به عهده دارد .
طبیعتا طبق آئین نامه این کار با مشارکت و همکاری معاونت پژوهشی وزارت علوم و معاونت های پژوهشی دانشگاه ها انجام می گیرد .
لذا این دو ساختار کاملا متفاوتند .
هر چند پشتیبان هستند و به هم کمک می کنند و می توانند مددیار هم باشند .
اما درباره سوالی که مطرح کردید؛ اول باید این ساختار کرسی های نظریه پردازی درست تصور شود تا معلوم شود این سوال آیا وارد است یا نیست .
هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی یک ساختار پسینی است نه پیشینی .
به عبارت دیگر این هیات درصدد آن نیست که نظریه پرداز تولید کند و نظریه تولید شود اصلا این شأن دانشگاه هاست .
دانشگاه وقتی دانشگاه است که اساتیدش نظریه پرداز باشند .
الان در دانشگاه های کشور اساتید و فرهیختگان متعددی داریم که مقاله و کتاب می نویسند .
درواقع پژوهش هایی انجام می دهند که بخشی از این پژوهش ها به نظریه پردازی می انجامد؛ اما تا قبل از تشکیل این ساختار ، یک نهاد و سازمانی نبود که نظریه ها را ثبت کند یا به تعبیر دیگر برای مدعی نظریه زمینه را فراهم کرده و حمایتش کند که نظریه خودش را در جمعی از نخبگان عرضه کند و اگر نخبگان پذیرفتند ، به عنوان نظریه یا نوآوری ثبت شود .
این هیات به عنوان یک سازمان فعال پسینی این کار را انجام می دهد؛ بنابراین بنا نیست این هیات بیاید نظریه پرداز و نظریه تولید کند یا بگوید ما می خواهیم به دانشگاه یاد بدهیم که نظریه چطور تولید می شود؛ خیر ، این کار دانشگاه هاست .
حالا چقدر دانشگاه ها و حوزه ها در نظریه پردازی موفق هستند آن بحث دیگری است؛ یعنی [این] بحث ، [یک] بحث پیشینی است .
حوزه فعالیت هیات یک فعالیت پسینی است و بعد از اینکه نظریه تولید شد زمینه ، بستر و برگزاری این کرسی با جمعی از نخبگان ، داوران و ناقدان فراهم می شود که ارزیابی می کنند و اگر [نظریه] تایید شد ، ثبت می شود .
شبیه جشنواره فارابی که هیچ موقع دنبال این نیست کتاب تدوین کند .
کتاب های نوشته و چاپ شده را می بیند ، ارزیابی می کند و کتاب برتر را به عنوان کار ارزشمند معرفی و جوایزی را تقدیم محقق می کند .
اینجا هم به همین شکل است .
الان اشکال بحث این است که این ساختار درست است یا خیر؟ یک وقت بحث شما درمورد آزاداندیشی و نظریه پردازی است؛ یعنی محتوا و اصل مساله را می خواهید بحث کنید ، خب بله درست است؛ اما اگر سراغ هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی می روید ، دارید از یک ساختار صحبت می کنید .
یعنی این هیات از نظر شما طبق مصوبات و رویه ها در قبال آزاداندیشی مأموریتی ندارد؟ خسروپناه : خیر ، چون آیین نامه آزاداندیشی در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تصویب می شود نه در هیات حمایت از کرسی ها .
لذا شورای اسلامی شدن دانشگاه و معاونت های فرهنگی مجری و ناظر کرسی های آزاداندیشی هستند .
درست یا غلط ، این تفکیک ساختاری صورت گرفته است .
حضرتعالی تعبیری داشتید آن هم اینکه این ساختار برای حمایت شکل گرفته است .
این را باز می کنید که حمایت یعنی چه؟ خسروپناه : بله .
اولین گام حمایت ، بسترسازی و ایجاد زمینه برای برگزاری این کرسی هاست؛ یعنی اگر قبلا چنین کرسی هایی در دانشگاه برگزار می شد که می شد ، اساتیدی می آمدند در جمعی ایده خود را مطرح می کردند اما اینکه وظیفه داوری برعهده یک جمع کاملا تعریف شده ای باشد و آنها به نقد نظریه بپردازند و بعد داوری شود (می دانید معمولا کرسی های نظریه پردازی گاهی اوقات تا هفت ، هشت جلسه سه ، چهار ساعته برگزار می شود تا معلوم شود کفایت مذاکرات می شود و شده و همچنین داوران داوری کنند) چنین بستری نبود .
البته امیدواریم زمانی فرا برسد که این بستر در خود دانشگاه ها شکل بگیرد .
اصلا نیازی نباشد یک هیات حمایت از کرسی ها باشد تا بخواهد این بستر را حمایت کند .
ولی چون نبوده ، چنین بستری در شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت ، اگر نظریه پذیرفته و تایید شد ، حمایت های حقوقی و مالی صورت می گیرد .
هدایایی تقدیم می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22

گاهی اوقات برای فرصت مطالعاتی امکاناتی فراهم می شود .
طبیعتا مسئولان دانشگاه ها هستند که به این کار اهمیت می دهند و حمایت هایی می کنند .
گاهی اوقات فرصت مناسبی به عضو هیات علمی داده می شود که این نظریه را پخته تر و سخت تر کند تا بتواند به مرحله کمال خودش برسد .
فرصت مطالعاتی می دهند تا مثلا یک سال تدریسش تعطیل شود تا بنشیند و متمحض و متمرکز در این نظریه شود .
این نوع حمایت هایی که هم حمایت های علمی و معرفتی و هم مالی و حقوقی است ، صورت می گیرد و اگر نظریه پذیرفته شد در جشنواره فارابی معرفی می شود و بدون ارزیابی جایزه فارابی را به او تقدیم می کنند .
آقای دکتر سلیمی ، از حضرتعالی دو سوال دارم؛ یکی اینکه اصولا تمییز آزاداندیشی از نظریه پردازی را چقدر وارد می دانید؟ دوم اینکه الان وضع حمایت های این هیات را در واقعیت های دانشگاه ها چطور ارزیابی می کنید؟ سلیمی : اگر اجازه دهید مقدمه کوتاهی ارائه بدهم که در پاسخم به سوال شما کمک می کند .
در ابتدا که نهاد دانشگاه مدرن به ایران آمد و شروع به شکل گرفتن کرد ، بیشتر فونکسیون و کارکردی که داشت ، انتقال یک سری تکنیک ها بود؛ یعنی در زمان تاسیس نهاد دانشگاه مدرن در ایران بیشتر نگاه بر این بود که تکنیک هایی در غرب وجود دارد که ما آنها را نداریم ، بیاییم این نهاد را درست کنیم .
حالا با دارالفنون ، مدرسه علوم سیاسی و با جاهای مختلف .
بعد از طریق اولین دانشگاه عام ، یعنی دانشگاه تهران و دانش سرای تربیت معلم این تکنیک ها را وارد کردیم که شاید در زمان خودش کار سودمندی بود ، منتها این بعد از مدتی به حوزه معرفتی تسری داده شد و به نوعی حوزه های معرفتی در دانشگاه های ما تبدیل به واردکننده محض شدند .
یعنی همان طور که ما دانشجو می فرستادیم که تکنیک مهندسی مکانیک را یاد بگیرد و به ایران بفرستد ، دانشجو می فرستادیم که مثلا چگونه اندیشیدن هم یاد بگیرد و به اینجا بیاورد .
چگونگی فهم حوزه جامعه یا سیاست را یاد بگیرد و به اینجا بیاید .
این فضا در دانشگاه ما مستمر بوده است .
جنابعالی از آقای دکتر خسروپناه پرسیدید آیا با نهاد یا سازمان می شود این کار را کرد؟ در یک جایی لازم است .
یک استاد تمام روانشناسی تربیتی در جلسه ای به من گفت مگر علم روانشناسی تربیتی یا مشاوره چیزی است به جز فروید و یونگ و چند نفر دیگر؟ ! وقتی که این فرهنگ باشد ما نیاز داریم به نهادسازی هایی که جهت فرمان ما را در دانشگاه ها در حوزه های معرفتی تا حدودی عوض کند .
به دلیل اینکه ما برای اندیشیدن برای تولید علم نافع ، نیازمند به این هستیم که اندیشه ای از درون جامعه ما پرسشش خلق شود ، بستر آزادانه برای طرح این پرسش وجود داشته باشد و بعد پاسخی به آن از درون نهاد دانشگاه یا روشنفکری بیرون آید؛ بنابراین این نهاد لازم است ولی می تواند شمشیر دو لبه باشد .
از یک طرف این را به یک امر فرمالیته ای بدل کند که دستوری از بالا به پایین باشد .
اینکه یک طیف خاصی بیایند با رد گونه ای از اندیشه ، تایید گونه دیگری از اندیشه را به عنوان یک نظریه به ثبت برسانند که این وضعیت مضر است .
اما از طرف دیگر می تواند تبدیل به نهادی شود که اساتید ما را در یک بستر آزادانه به اندیشیدن و پیدا کردن پاسخ برای مسائل جامعه شان تشویق کند .
از این منظر ما به لحاظ محتوایی نظریه پردازی را به هیچ وجه از آزاداندیشی نمی توانیم جدا کنیم .
یعنی به طور سرشتی لازم و ملزوم یکدیگر هستند .
سلیمی : لازم و ملزوم همدیگر هستند و اگر وجود نداشته باشد یا حتی احساسش در ذهن اساتید ما وجود داشته باشد که من آزاد نیستم وارد این حوزه های تفکر و اندیشگی بشوم ، این یک باب انسدادی را در بسیاری از حوزه های نظریه پردازی ایجاد می کند .
به همین دلیل هست که نهادهای معینی لازم هستند که کمک کنند که حداقل این تفکر ، احساس و برداشت پیشینی ، در ذهن اساتید ایجاد شود که می توانند وارد خیلی از حوزه ها شوند .
در حوزه نظر ورزی ، به نوعی ما خط قرمز نداریم و می توانیم وارد شویم؛ حتی در ادله اثبات وجود خدا که آیا با این ادله می شود وجود خداوند را اثبات کرد یا خیر؟ ! در فهم جهان فعلی که آیا این جهان ما جهان سلطه هست یا خیر؟ این حوزه ها را می شود وارد شد و اگر این احساس ایجاد شود این از آن چیزی که فرمودید حمایت های بروکراتیک یا مادی است گرچه آنها هم بسیار لازم است ، مهم تر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22

حمایت های بروکراتیک که فرمودید را نباید دست کم بگیریم .
هنوز برخی اوقات احساس محدودیت وجود دارد ، هنوز احساس اینکه ما آزادی لازم را در برخی از زمینه ها نداریم ممکن است وجود داشته باشد ، هنوز رضایت کامل از پشتیبانی ها نیست .
ولی همین دریچه که باز می شود ما نظریه ها و نظریه هایی که واقعا امکان عرضه جهانی را دارند ، داشته ایم .
الان یکی ، دو نظریه در عرضه زبان شناسی دفاع شده است که در حوزه فرهنگ عامه گونه دیگری از فهم را ارائه می کنند و نظریه ناب ایرانی است و امکان عرصه جهانی دارند .
خسروپناه : صرف نظر از کسانی که همیشه نگاه منفی نگرانه دارند و می خواهند از اول عیوب را ببینند و امتیازها را نبینند ، مسلم است که اگر به لحاظ مفهومی و حتی به لحاظ واقعی زمینه آزاداندیشی فراهم نشود نوبت به نظریه پردازی نمی رسد .
به لحاظ اینکه موضوع بحث منقح بشود باید از اول مشخص کنیم که می خواهیم هیات را بحث کنیم یا آن ساختاری را که مربوط به کرسی آزاداندیشی است .
ولی اگر بحث ساختار نباشد ، مسلما باید زمینه آزاداندیشی فراهم شود تا نوبت نظریه پردازی برسد .
به همین خاطر تدبیری در فعالیت های اخیر این سه ، چهار ساله ترتیب دادیم .
می دانید که تاکنون 44 نظریه و نوآوری ثبت شده است ولی حدود 23 نظریه و نوآوری مربوط به این چهار سال اخیر است و 21 نظریه مربوط به سال های قبل است .
در یک ایده جدید با کمک عزیزانی که در هیات حمایت از کرسی ها فعالیت دارند و عضو هستند ، آمدیم کرسی های ترویجی را راه اندازی کردیم .
کرسی ترویج یک جلسه است و لازم نیست خروجی آن به یک نظریه بینجامد ولی استاد جسارت اندیشیدن و ارائه بحث را پیدا می کند .
خیلی اوقات استادان ما این جسارت را دارند بنویسند و نوشته خود را چاپ کنند ، اما حاضر نیستند در معرض نقد دیگران قرار بگیرند؛ دو نفر استاد بنشینند و آن را نقد کنند و او از دیدگاه خود دفاع کند .
تا الان که خدمت شما هستم حدود 2500 کرسی ترویجی در دانشگاه های مختلف برگزار شده است .
اینها همه ساختارهایی است که زمینه ایجاد گفت وگو و فرهنگ را فراهم می کند .
ما نباید به این ساختارها کم توجه باشیم .
ساختار بانک ، فعالیت و سبک مالی شما را تعریف می کند .
اصلا رفتارهای مردم را با ساختارها جهت می دهند .
چرا در دنیا سازمان ملل این همه کنوانسیون و سند تولید می کند؟ چون با اسناد ، کنوانسیون ها و ساختارها ، رفتار و جهت پیدا می شود .
لذا نمی شود این را دست کم گرفت .
یک کار دیگری که در هیات انجام دادیم برای اینکه از شورای عالی به دانشگاه ها دستور داده نشود بلکه خود دانشگاه ها مستقلا تصمیم بگیرند ، این بود که کمیته های دستگاهی شکل گرفته است .
مثلا الان دانشگاه علامه یک کمیته دستگاهی مستقل دارد و در تمام این کرسی های ترویجی که برگزار می کند به هیچ وجه هیات و ستاد هیات نظر نمی دهد که این کرسی برگزار شود یا خیر ، خودشان تصمیم می گیرند .
ساختار یک تکنیک است .
آنچه اصالت دارد تولید اندیشه است ، جسارت اندیشیدن است .
اگر جسارت اندیشیدن شکل گرفت ، اگر این آمادگی فراهم شد که اساتید دانشگاه ما بیندیشند و تولید اندیشه داشته باشند ، آن موقع ما موفق هستیم .
البته شاید نشود انتظار داشت همه اعضای هیات علمی ، مثلا 550 نفری که فرمودند در دانشگاه علامه هستند ، همه نظریه پرداز شوند ولی از این تعداد یک تعداد قابل توجهی توانستند مقاله بنویسند و از آن تعدادی که مقاله و کتاب نوشتند در همان انتظار معقولی که هست ، باید بتوانند نظریه تولید کنند .
باید این زمینه ها و بسترها فراهم شود .
ما باید چه کار کنیم تا این انجام شود؟ یکی از کارهایی که انجام می دهم سفرهای استانی در جمع اساتید دانشگاه است که حدود سه سال دانشگاه های دولتی را رفتیم و الان واحد دانشگاه آزاد اسلامی را می رویم .
گاهی اساتید دو ، سه استان تجمیع می شوند و بحث و گفت وگو می شود .
باید ببینیم قبلا چه موانعی بوده که این هیات این موانع را برداشته است .
مثلا فرض می کنیم ما در گذشته و قبل از این حمایت هیات شاهد بودیم که اگر در دانشگاه می خواستند یک کرسی برگزار کنند ، بسیاری از نهادهای بیرونی دخالت می کردند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/22

از شورای تامین استان ها گرفته تا دادستانی ها یا مجموعه های امنیتی دخالت هایی می کردند و تشخیص هایی می دادند و طبق وظایف ورود می کردند اما الان این اتفاق کاملا برچیده شده و حاضرم این را اثبات کنم .
کجا برچیده شده است؟ خسروپناه : در دانشگاه ها .
کل دانشگاه ها؟ خسروپناه : بله .
شوخی نیست .
شما ببینید در چهار سال 2500 کرسی ترویجی برگزار شده و یک نهاد دخالت نکرد .
این دخالت نکردن ، کار ساختاری است .
شما و بینندگان می دانید در باب جمعیت ، مقام معظم رهبری دیدگاهی دارند و آن را مطرح کردند که باید جمعیت ایران افزایش پیدا کند .
تعدادی از اساتید جامعه شناسی جمعیت با این نظر مخالفت داشتند .
گفتند ما می خواهیم کرسی برگزار کنیم .
در چندین دانشگاه کشور کرسی برگزار و نظر خود را مطرح کردند .
ناقدان نقد و داوران ، داوری کردند بدون اینکه یک مجموعه ای از بیرون دانشگاه بخواهد دخالت کند .
این کار بزرگی است یا نیست؟ الان برخی از نظریه هایی که ثبت می شود را به سازمان ها و نهادها عرضه می کنیم .
مثلا تامین اجتماعی یا وزارت خارجه از آن نظریه استفاده می کنند .
مثلا یک استاد مدیریت امنیت یا جامعه شناسی امنیت ، نظریه ای دارد ، نهادهای امنیتی از این نظریه استفاده می کنند؛ یعنی نظریه ها جنبه کاربردی پیدا می کند .
جناب آقای خسروپناه اشاره می کنند یکی از دستاوردهای اصلی ساختاری این است که ما توانستیم مداخله نهادهای سیاسی و امنیتی را در حریم دانشگاه به نحو ساختاری از بین ببریم .
حضرتعالی امروز بزرگ ترین مانع در مسیر آزاداندیشی و نظریه پردازی در فضای دانشگاه را چه می بینید؟ سلیمی : همان چیزی که در پاسخ به سوال اول شما عرض کردم .
آن ذهنیت حاکم بر بسیاری از اساتید یا دانشجویان است .
این ذهنیتی که اولا برخی ها فکر می کنند دانش یعنی ترجمه ! همین که در فضای روشنفکری امروز ما هست .
فروش کتاب های ترجمه چندین برابر کتاب های تالیفی است .
یکی از حوزه های کاری من تاریخ جهان است .
اگر یک کتاب تاریخ جهان را ترجمه کنم ، مطمئنم یک ساله به چاپ پنجم و ششم می رسد ولی کتابی که تالیف کنم ممکن است دو ، سه سال طول بکشد تا تجدید چاپ شود .
این ذهنیت که آن چیزی که کانت ، هگل و وبر گفتند شأنیت بالاتری از آن چیزی که ذهن من استاد ایرانی خلق می کند ، دارد؛ مهم ترین مانع است .
برخی ها که خودشان اهل اندیشه هستند ، فکر می کنند اگر اندیشه شان را درمورد مشکلاتی که در جامعه وجود دارد ، مطرح کنند ، برایشان مشکل به وجود می آید .
این مانع دوم است .
این دو ساختار ذهنی مهم ترین موانع است .
مانع سوم در این زمینه ساختار آموزشی ماست که از دوره دبیرستان به این طرف وجود دارد .
ساختار آموزشی که در آن دانشجو و استاد را فقط به حفظ یک سری چیزها و ریختنش روی ورقه یا یادگرفتن هنر تست زدن وادار می کند .
از داخل این ساختار آموزشی به سختی اندیشه پروری بیرون می آید و به همین دلیل ما مجبوریم از نهادهای کمکی استفاده کنیم و اتفاقا بیاییم استاد را تشویق کنیم .
ممکن است در دو هزار کرسی که برگزار می شود ، هزارتای آن به درد نخورد ولی از هزارتای دیگر نکات جدیدی به دست بیاید .
این سه مانع اصلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد
قدس
1397/10/21
> نخستین پایگاه فرهنگی مردمی وقف علم و فناوری طی مراسمی با حضور فعالان این بخش در محل مسجد وقفی الزهرا(س) احمدآباد مشهد افتتاح شد .
> به گزارش قدس آنلاین ، افتتاح این پایگاه فرهنگی مردمی پنجشنبه شب همراه با برگزاری نشست تخصصی با عنوان مسجد ، وقف علم و فناوری و نکوداشت دانشمند واقف مرحوم دکتر محمد فقیهی واقف مسجد الزهرا(س) انجام گرفت .
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : مساجد پایگاههای فرهنگی و مردمی هر محله هستند و از آنجا که وقف علم و فناوری جلب مشارکت همگانی برای توسعه علمی را می طلبد ، نخستین پایگاه فرهنگی مردمی وقف علم و فناوری استان در مسجدی وقفی دایر شد .
حجت الاسلام جمال ایزدی افزود : اصل مشارکت در همه امور منجر به توسعه ، رفع کمبودها و مشکلات می شود و بر پایه همین اصل امروزه متولیان در پی توسعه فرهنگ وقف از طریق جلب مشارکت مردم با سرمایه های اندک هستند .
وی ادامه داد : وقف براساس نیاز ، ماندگار است لذا برای توسعه فرهنگ مشارکت در امور نیکوکارانه با هدف انتفاع عموم جامعه وقف مشارکتی بهترین نوع وقف محسوب می شود .
معاون اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت : موقوفه مشارکتی علم و فناوری یکی از مهمترین موقوفات مشارکتی در این استان است و تاکنون مبالغ بسیار برای ایجاد یک مکان به منظور انجام فعالیتهای علمی و تحقیقاتی از سوی افراد خیراندیش جمع آوری شده است .
وی به وجود شش هزار و 667 مسجد وقفی در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد : مرحوم دکتر محمد فقیهی که بنیانگذار چشم پزشکی در مشهد بود زمینی را برای ساخت مسجد در خیابان احمدآباد این شهر وقف کرد و سه سال پیش ساخت مسجد الزهرا در این زمین به پایان رسید و این مسجد مدلی برای ایجاد پایگاههای وقف علم و فناوری در دیگر مساجد وقفی خراسان رضوی خواهد بود .
او افزود : نخستین نشست تخصصی مسجد ، وقف ، علم و فناوری نیز در قالب یک پنل شش نفره با حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، رئیس کانون کارفرمایان خراسان رضوی ، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان ، معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ، مسئول کمیته یاوران وقف علم و فناوری ، یک فعال مسجدی ، نماینده جامعه صنعتگران استان و مدیرعامل شتاب دهنده کسب و کار فردوسی برپا شد .
مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت : وقف در جهت توسعه دانش و فناوری به تحقق عدالت اجتماعی ، رشد و توسعه اقتصادی کشور ، پیشرفتهای علمی و رضایت مندی محققان ، ایجاد و افزایش سطح اشتغال دانش بنیان موثر است .
جعفر زارع افزود : کمیته یاوران وقف علم و فناوری خراسان رضوی در قالب تفاهمنامه دفتر همکاری علمی امور نخبگان شهید فهمیده منطقه شمال شرق با اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و حضور اشخاص حقوقی و حقیقی از جمله روسای دانشگاه فردوسی ، پارک علم و فناوری خراسان ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اتاق اصناف ، استانداری خراسان رضوی و دو نفر از خیران شکل گرفته است .
وی گفت : در بخش بهره برداری و هدایت واقفان تعدادی از موقوفات خراسان رضوی به این سمت جهت دهی و همچنین زیرساخت نرم افزاری برای وقف مشارکتی در بخش علم و فناوری طراحی شده است .
در وقف مشارکتی علم و فناوری سهام به مبلغ 100 هزار ریال ارائه شده که مردم می توانند با خرید این سهام کوچک در وقف مشارکتی سهیم باشند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
قدس
1397/10/20
> مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی» با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه از شبکه 4 سی.
> به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، مجله تصویری علوم انسانی «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی» با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه از شبکه 4 سیما پخش شد .
عبدالحسین خسروپناه در ابتدا گفت : در این فعالیت 16 ساله ابتدا فرهنگستان علوم با ریاست دکتر داوری اردکانی مسئولیت هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی را برعهده گرفت .
بعد با ریاست دکتر داوری به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی آمد و سپس جناب آقای رشاد مسئولیت را بر عهده گرفتند .
الان ساختار آزاداندیشی و ساختار نظریه پردازی متفاوت تلقی می شود .
کرسی آزاداندیشی یک فعالیت دانشجویی محسوب می شود و کرسی نظریه پردازی مربوط به اساتید دانشگاه هاست .
هیئت حمایت ساختاری پسینی دارد یعنی این هیئت به دنبال تربیت نظریه پرداز نیست تا نظریه تولید بشود .
بلکه این شأن دانشگاه هاست .
دبیر و نایب رئیس هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی افزود : تا قبل از تشکیل این ساختار ، نهادی نبود که نظریه ها را ثبت کند و برای مدعی نظریه حمایتی به وجود آورد تا نظریه اش را در جمع نخبگان عرضه کند تا اگر پذیرفته شد نظریه اش ثبت شود .
این که چقدر دانشگاه و حوزه در نظریه پردازی موفق اند بحثی دیگر است که یک بحث پیشینی است .
مثل جشنواره فارابی که به دنبال نوشتن و تولید کتاب نیست و کتاب های نوشته شده را بررسی و حمایت می کند .
آئین نامه آزاداندیشی در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تصویب می شود و آن ها ناظر و مجری کرسی های آزاداندیشی هستند .
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه سپس گفت : در بحث حمایت اولین گام حمایت ، بسترسازی و ایجاد زمینه برای برگزاری کرسی هاست .
در گذشته چنین بستری نبود .
البته امیدواریم زمانی این بستر در خود دانشگاه ها شکل بگیرد .
اگر نظریه ای پذیرفته شد حمایت های حقوقی و مالی تعلق می گیرد .
همچنین فرصتی مطالعاتی به استاد مربوطه داده می شود برای پخته تر و سخته تر کردن نظریه .
اگر نظریه پذیرفته شد به جشنواره فارابی معرفی می شود و بدون ارزیابی برگزیده می شود .
حسین سلیمی در ادامه برنامه گفت : نهاد دانشگاه مدرن که به ایران آمد در ابتدا کارکردش انتقال یک سری تکنیک ها بود .
بیشتر نگاه بر این بود که تکنیک هایی در غرب وجود دارد و ما آن ها را نداریم و باید آن ها را وارد کنیم .
این ها بعد از مدتی به حوزه معرفتی تسری داده شد .
در نتیجه به وارد کننده محض در حوزه معرفتی تبدیل شدیم .
مثلاً دانشجو به آن جا می فرستادیم تا همان طور که فلان تکنیک را یاد بگیرد چگونه اندیشیدن را هم یاد بگیرد .
نهاد در یک جاهایی لازم است .
وقتی استاد دانشگاه ما تصور می کند که مثلاً علم روانشناسی چیزی به جز فروید و یونگ و .
نیست ، به نهادهایی نیاز داریم که جهت ما را در حوزه های معرفتی عوض کند .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد : می توان نهادی داشت تا اساتید ما را در یک بستر آزادانه تشویق به اندیشیدن و پاسخ دادن به مسایل جامعه اش بکند .
به لحاظ محتوایی آزاداندیشی را از نظریه پردازی نمی توانیم جدا کنیم .
در حوزه نظر ورزی خط قرمز نداریم .
حتی در ادله اثبات وجود خدا یا در فهم جهان فعلی ما؛ مثلاً این که جهان فعلی ، جهان سلطه است یا خیر .
می توان در این حوزه ها وارد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
قدس
1397/10/20

باید بفهمیم ما می توانیم خالق اندیشه باشیم .
ما نظریه های ناب ایرانی در حال حاضر داریم که واقعاً امکان عرضه جهانی دارند .
عبدالحسین خسروپناه در ادامه عنوان کرد : صرف نظر از کسانی که همیشه منفی نگر هستند و از اول می خواهند عیوب را ببینند ، اصل ماجرا این است که تا زمینه آزاداندیشی فراهم نشود نوبت به نظریه پردازی نمی رسد .
در نتیجه تدبیری در 3 4 سال اخیر انجام دادیم ، در حدود 23 نظریه و نوآوری از مجموع 44 نظریه در این دوران ثبت شده است .
ایده جدیدی را راه اندازی کردیم تحت عنوان کرسی های ترویجی که یک جلسه است و نیاز نیست حتماً به نظریه برسد اما جسارت به اساتید ما می دهد .
تا الان 2500 کرسی ترویجی در دانشگاه های مختلف برگزار شده که این ها زمینه گفتگو و ایجاد یک فرهنگ را فراهم می کند .
وی با بیان این که اصالت با جسارت اندیشیدن است و نه ساختار ، خاطرنشان کرد : اما رفتارهای مردم را با ساختارها جهت می دهند .
مثل بانک ، تأمین اجتماعی و .
لذا ساختارها را نباید دست کم گرفت .
کمیته های دستگاهی را در دانشگاه ها شکل دادیم تا دانشگاه ها خودشان مستقلاً تصمیم بگیرند و لزوماً هیئت برای آن ها تصمیم نگیرد .
من سفرهای استانی در جمع اساتید دانشگاه های مختلف کشور انجام می دهم و بحث و گفتگو داریم .
اگر بخواهیم نظریه پردازی به معنای دقیق کلمه در دانشگاه ها بدون لزوماً وجود هیئت محقق شود چند اتفاق باید بیفتد .
ساختار آموزشی ما باید پژوهش محور شود .
همچنین تمرکز برکیفیت مقالات به جای تمرکز بر حجم مقالات و .
عبدالحسین خسروپناه افزود : باید موانعی را نگاه کنیم که این هیئت آن ها را برداشته است .
قبلاً وقتی دانشگاهی می خواست کرسی برگزار کند نهادهای مختلفی از جمله نهادهای امنیتی دخالت می کردند .
الان این مسأله در کل دانشگاه های کشور دیگر وجود ندارد .
این دخالت نکردن نهادهای دیگر ، یک کار ساختاری است .
مثلاً می دانیم در باب جمعیت ، مقام معظم رهبری نظر مشخصی دارند .
تعدادی از اساتید جامعه شناسی جمعیت با این نظر مخالفت داشتند و در چندین دانشگاه کشور کرسی برگزار کردند و نظرات شان را طرح کردند بدون این که یک نهاد دخالت کند .
این یک کار بزرگ است .
80 درصد کسانی که می خواهند نظریه شان را ثبت کنند استاد تمام اند و نیازی به ارتقا ندارند که بگوییم برای ارتقای خود می خواهد نظریه ای ثبت کند .
ما خیلی از این نظریه ها را به دستگاه های مختلف معرفی می کنیم تا نظریه ها جنبه کاربردی پیدا کنند .
در ادامه برنامه حسین سلیمی گفت : ساختار ذهنی حاکم بر بسیاری از دانشجویان و اساتید است که مانع بزرگ ماست .
برخی تصور می کنند که دانش یعنی ترجمه .
کتاب های ترجمه ای در حال حاضر فروش شان بسیار بیشتر از کتاب های تألیفی است .
نکته دیگر نگرانی از بیان نظریه است که تصور می کنند شاید مشکلی برایشان به وجود بیاورد .
ساختار آموزشی ما از دوره دبیرستان به این طرف مانع بعدی ماست که حفظ محور و تست محور است و از آن اندیشه پروری بیرون نمی آید ، در نتیجه نیاز به نهادی دیگر پیدا می کنیم .
البته مشکلات معیشتی اساتید ما هم مشکلی دیگر است .
در نتیجه فرصت و مجال اندیشه ورزی شان کم می شود .
پس ما باید به آن ها کمک کنیم .
عبدالحسین خسروپناه سپس عنوان کرد : وقتی حدود 5 سال پیش به دانشگاه علامه طباطبایی می رفتم استاد می گفت من آزادی حرف زدن ندارم اما الان آن استاد در نوبت است که کرسی برگزار کند .
کسانی که احساس آزادی ندارند جسارت اندیشیدن و حرف علمی ندارند و می گویند ما اجازه حرف زدن نداریم .
حال آن که حرفی برای ارائه ندارند .
بخشی از نبود احساس آزادی هم به خاطر استبداد علمی پارادایم هایی است که در گروه های علمی دانشگاه ها وجود دارد .
این استبدادهای جزیره ای در محیط های دانشگاهی مانع از آزادی است .
تا می گوییم نبود آزادی ، نهادهای امنیتی به ذهن می آید اما موانع مهم تری داریم که می توان گفت استبدادهای پنهان اند .
حسین سلیمی در ادامه اظهار داشت : این کرسی های نظریه پردازی مانند پتنت و حق ثبت اختراع در حوزه صنعت است .
کرسی های نظریه پردازی به مالکیت معنوی نظریه و ثبت پتنت کمک می کند .
همیشه تغییر جهت ها در ابتدا عکس العمل ایجاد می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
قدس
1397/10/20

برای مثال هومبولت در قرن 18 مفهوم دانشگاه آموزشی پژوهشی را مطرح کرد .
در ابتدا به شدت در مقابلش موضع گرفتند .
چون استادها یاد گرفته بودند تنها آموزش بدهند نه این که پژوهش هم انجام دهند .
جایگاه اصلی دانشگاه ، خالق اندیشه بودن و معرفت محور بودن است .
وی سپس گفت : در جلسه ای که آقای دکتر خسروپناه هم حضور داشتند یک استاد گفتند من می خواهم بنیاد نظری نظام جمهوری اسلامی را نقد کنم .
آیا می گذارید؟ من گفتم اگر نقد علمی باشد بله می شود .
اما توجه کنیم که ما فقط نباید لبه های شمشیر حرکت کنیم و بدانیم محدوده وسیعی از حوزه ها را در رشته های مختلف داریم که نیاز داریم به آن ها بپردازیم .
عبدالحسین خسروپناه در پایان گفت : نسبت به فعالیت های ایجابی همیشه جنگ های روانی است که نباید از اصل موضوع ما را منحرف کند .
نکته دیگر این است که اگر حمایت معاونت پژوهشی وزارت علوم می بود کرسی های نظریه پردازی چند برابر ارتقا پیدا می کرد و این حمایت باید تقویت شود .
منبع : فارس انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
صبا
1397/10/19
> گفتگوی چالشی این هفته «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی»و با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه ساعت 21 بر روی آنتن شبکه چهار سیما خواهد رفت .
> به گزارش خبرنگار «صبا»؛ گفتگوی چالشی این هفته «زاویه» با موضوع «پرسش از سرنوشت هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی»و با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه ، دبیر و نایب رئیس هیأت حمایت از کرسی های نظریه پردازی و دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ، چهارشنبه 19 دی ماه ساعت 21 بر روی آنتن شبکه چهار سیما خواهد رفت .
برای ما ایرانیان آزاداندیشی مسئله جدیدی نیست .
از مشروطه به این سو آزاداندیشی اولین دغدغه ذهن روشنفکران ایرانی بوده است .
در انقلاب اسلامی نیز آزادی آرمان برجسته ای بود و یکی از اساسی ترین نقدهایی که به حکومت پهلوی می شد بستن درهای آزاداندیشی و تعقل بود .
در این قسمت از برنامۀ زاویه قصد داریم با توجه به نکات ذکر شده و با نگاه مأموریت های این تشکیلات ، به طرح مباحثی بپردازیم که پیرامون این مفهوم و عملکرد این سازمان قابل طرح است .
لذا در این قسمت گفتگو پیرامون این موضوع را با حضور حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه و دکتر حسین سلیمی خواهیم داشت .
گفتنی است برنامه «زاویه» به تهیه کنندگی علی خواجه و با اجرای حبیب الله رحیم پور هر هفته چهارشنبه ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
رئیس سازمان سنجش
دنیای اقتصاد
1397/10/20
> فارس : مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اسامی پذیرفته شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد .
> اعلام اسامی پذیرفته شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری فارس : مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : اسامی پذیرفته شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد .
حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس گفت : داوطلبان نیمه متمرکز آزمون سراسری می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و از نتایج خود مطلع شوند .
وی افزود : اسامی 4113 نفر از پذیرفته شدگان بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت .
وی گفت : پذیرفته شدگان دانشگاه فرهنگی و تربیت دبیر شهید رجایی باید تا یک هفته پس از اعلام نتایج برای ثبت نام اقدام کنند و عدم مراجعه برای ثبت نامه به منزله انصراف است .
کلمات کلیدی : سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور آزمون اسامی پذیرفته.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
قدس
1397/10/20
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف نیمه متمرکز کنکور 97 امروز پنجشنبه 20 دی ماه اعلام می شود .
> به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین ، حسین توکلی افزود : اسامی پذیرفته شدگان نهایی در رشته های نیمه متمرکز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، پردیس های دانشگاه فرهنگیان و رشته های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) در آزمون سراسری 97 امروز 20 دی ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد .
وی افزود : تعداد 4 هزار و 113 نفر در این رشته ها پذیرفته شده اند که از این تعداد یک هزار و 678 نفر زن و 2 هزار و 426 نفر مرد هستند .
توکلی یادآور شد : کلیه پذیرفته شدگان باید بر اساس برنامه زمانی که همراه با اطلاعیه فهرست اسامی منتشر خواهد شد ، از روز دوشنبه 24 دی ماه برای انجام مراحل ثبت نام به محل قبولی مراجعه کنند .
وی افزود : پذیرفته شدگان دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باید یک هفته بعد از اعلام نتایج مدارک خود را برای سایر مراحل گزینش به مراکزی که در اطلاعیه ثبت نام اعلام می شود ارسال کنند و در سایر مراحل شرکت کنند .
عدم شرکت افراد پذیرفته شده در سایر مراحل به منزله انصراف تلقی می شود .
منبع : مهر انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/19
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف نیمه متمرکز کنکور 97 امروز پنجشنبه 20 دی‎ماه اعلام می‎شود .
> مشاور عالی سازمان سنجش گفت : اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف نیمه متمرکز کنکور 97 امروز پنجشنبه 20 دی‎ماه اعلام می‎شود .
بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش کشور ، اسامی پذیرفته شدگان نهایی در رشته‎های نیمه متمرکز دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، پردیس‎های دانشگاه فرهنگیان و رشته های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) در آزمون سراسری 97 امروز پنج شنبه 20 دی‎ماه از طریق سایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد .
کلیه پذیرفته شدگان باید بر اساس برنامه زمانی که همراه با اطلاعیه فهرست اسامی منتشر خواهد شد ، برای انجام مراحل ثبت نام به محل قبولی مراجعه کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
روزنامه آفرینش
1397/10/21
> بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلامی گفت : براساس اعلام مرکز جهانی رتبه بندی دانشگاه ها 12 دانشگاه ایرانی در میان دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند .
> بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلامی گفت : براساس اعلام مرکز جهانی رتبه بندی دانشگاه ها 12 دانشگاه ایرانی در میان دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند .
جعفر مهراد گفت : مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان (Center for World University Ranking (CWUR که دفتر مرکزی آن در امارات متحده عربی است نتایجرتبه بندی دانشگاه های جهان را منتشر کرد .
وی افزود : این رتبه بندی که از سال 2012 منتشر می شود بر اساس 7 شاخص ، رتبه هزار دانشگاه برتر جهان را گزارش می‎کند .
رتبه دانشگاه‎های ایران بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد : در رتبه بندی سال 2019 2018 از سوی این مرکز دانشگاه‎های 62 کشور جهان بررسی شدند که ایران در این رتبه بندی دارای 12 دانشگاه برتراست .
مهراد عنوان کرد : رتبه دانشگاه‎های ایران به ترتیب و با ذکر رتبه جهانی شامل دانشگاه آزاد اسلامی ایران با رتبه جهانی 371 ، دانشگاه تهران با رتبه 461 ، علوم پزشکی تهران با رتبه 547 ، صنعتی شریف با رتبه 592 ، صنعتی اصفهان با رتبه 642 ، صنعتی امیرکبیر با رتبه 689 ، تربیت مدرس با رتبه 576 ، علم و صنعت ایران با رتبه 760 ، دانشگاه شیراز با رتبه 857 ، فردوسی مشهد با رتبه 872 ، علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه 966 و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه 992 است .
شاخص‎های رتبه بندی وی تاکید کرد : رتبه بندی CWUR از 7 شاخص کیفیت آموزش براساس کسب جوایز بین المللی توسط فارغ التحصیلان دانشگاه با وزن 15 درصد ، استخدام بر اساس تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه دارای سمت های اجرایی در کمپانی های بزرگ با وزن 15 درصد ، کیفیت اعضای هیات علمی بر اساس کسب جوایز بین المللی با وزن 15 درصد ، برونداد های علمی بر اساس کل تعداد مقالات علمی با وزن 15 درصد ، کیفیت انتشارات بر اساس تعداد مقالات پژوهشی در مجلات بسیار معتبر بین المللی با وزن 15 درصد ، تاثیر بر اساس تعداد مقالات چاپ شده در نشریاتی با تاثیر بالا با وزن 15 درصد ، و استناد بر اساس تعداد مقالات پراستناد با وزن 10 درصد استفاده می کند .
چهره ماندگار علمی کشور گفت : در مجموع از میان 57 کشور اسلامی تنها نام دانشگاه‎های 9 کشور اسلامی در بین هزار دانشگاه برتر جهان مشاهده می‎شود .
رتبه دانشگاه‎های سایر کشورها مهراد اظهار داشت : در رتبه بندی CWUR ترکیه دارای 12 دانشگاه ، مالزی 5 دانشگاه ، مصر و عربستان سعودی هر کدام 4 دانشگاه ، پاکستان 3 دانشگاه و لبنان ، نیجریه و تونس هر کدام دارای یک دانشگاه برتر در جمع هزار دانشگاه ممتاز جهان هستند .
وی تاکید کرد : ده دانشگاه نخست این نظام رتبه بندی شامل دانشگاه هاروارد با کل امتیاز 100 ، استنفورد 96/7 ، ام آی تی 96/1 ، کمبریج 94 ، آکسفورد 93/2 ، برکلی 92/5 ، پرینستون 91/9 ، کلمبیا 91/4 ، انستیتو فناوری کالیفرنیا 91 و دانشگاه شیکاگو 99/6 است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه شروع
1397/10/21
> مدیرکل دفتر آموزش فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش گفت : دانش آموزان شاخه فنی وحرفه ای جز 9 رشته می توانند بدون کنکور به دانشگاه وارد شوند .
> به گزارش شروع آنلاین و به نقل از تسنیم ، 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در سال 98 براساس سوابق تحصیلی و بدون شرکت در کنکور تکمیل خواهد شد .
در همین رابطه محسن حسینی مقدم در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، درباره پذیرش دانش آموزان هنرستانی بدون کنکور در دانشگاه ها اظهار کرد : دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای در تعدادی از رشته ها می توانند با سابقه تحصیلی و بدون شرکت در کنکور پذیرش شوند که اسامی این رشته ها به زودی از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد .
وی افزود : در سال 97 ، 11 رشته شاخه فنی وحرفه ای با آزمون اقدام به جذب دانشجو می کردند که هم اکنون به 9 رشته کاهش یافته است چون دو رشته نقشه کشی و مدیریت خانواده از مجموعه رشته های فنی و حرفه ای حذف شده است .
پذیرش دانشجو در 9 رشته شاخه فنی وحرفه ای با کنکورمدیرکل دفتر آموزش فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش گفت : در سال 98 در شاخه فنی و حرفه ای برای 9 رشته از طریق کنکور اقدام به جذب دانشجو می شود که عبارتند از : الکتروتکنیک ، حسابداری بازرگانی ، شبکه و نرم افزار ، تربیت بدنی ، مکانیک خودرو ، تأسیسات مکانیکی ، گرافیک ، صنایع غذایی و نقشه کشی و معماری .
حسینی مقدم عنوان کرد : طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در 9 رشته شاخه فنی و حرفه ای پذیرش داوطلبان از طریق کنکور انجام خواهد شد و در سایر رشته ها داوطلبان می توانند بدون کنکور و از طریق سوابق تحصیلی اقدام کنند .
وی ادامه داد : در مصوبه شورای سنجش و پذیرش اعلام شده است که آموزش و پرورش باید سوابق تحصیلی داوطلبان را ارائه کند و تلاش می کنیم در روزهای آینده سوابق تحصیلی دانش آموزان هنرستانی را آماده و به سازمان سنجش ارائه دهیم تا داوطلبان بدهند از طریق سابقه تحصیلی به دانشگاه ها وارد شوند .
مدیرکل دفتر آموزش فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش بیان کرد : داوطلبان ابتدا از میان رشته هایی که پذیرش آنها براساس سوابق تحصیلی است اقدام به انتخاب می کنند و سوابق تحصیلی پس از آماده شدن از سوی آموزش وپرورش به سازمان سنجش ارسال می شود .
در شاخه نظری هم که دانش آموزان خرداد ماه امتحانات نهایی دارند تا تیرماه باید سوابق تحصیلی آنها به سازمان سنجش ارسال شود و پس از پذیرش از سوی دانشگاه ها از مهر 98 وارد خواهند شد .
چرا 9 رشته با کنکور؟حسینی مقدم در پاسخ به این پرسش که رشته های خوب همچنان از طریق کنکور اقدام به جذب دانشجو می کنند آیا در چنین شرایطی بحث رقابت داوطلبان برای ورود به دانشگاه کاهش می یابد؟ اظهار کرد : در معاونت متوسطه و دفتر فنی وحرفه ای تمام تلاشمان این بود که دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای بدون کنکور وارد دانشگاه شوند اما در بعضی رشته ها مخصوصا 9 رشته ای که از طریق کنکور دانشجو پذیرش می کنند خروجی آموزش و پرورش بیشتر از ظرفیت دانشگاه فنی و حرفه ای است به همین دلیل سازمان سنجش مطرح می کند که باید برای این رشته ها حتما آزمون برگزار شود .
وی ادامه داد : البته اگر دانشگاه غیردولتی و آزاد را هم در کنار دانشگاه های دولتی قرار دهیم شاید ظرفیت به همه برسد اما چون رقابت برای ورود به دانشگاه های دولتی است بنابراین ظرفیت محدود بوده و مجبور به برگزاری کنکور هستیم با این وجود بازهم به دانشگاه فنی و حرفه ای گفته ایم این 9 رشته را مجدد بررسی کند و اگر امکان دارد ظرفیت ایجاد کنند تا در برخی از آنها داوطلبان بدون کنکور پذیرش شوند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه شروع
1397/10/21

به گزارش تسنیم ، طبق اعلام سازمان سنجش شرایط پذیرش در رشته های بدون کنکور بدین شرح است : پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 97 اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 دی ماه 1397 منتشر می شود .
داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه 25 دی ماه منتشر می شود مراجعه خواهند کرد .
اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ 6 تا 10 بهمن صورت خواهد گرفت .
پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای مهرماه 98اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال 1398 در اواسط بهمن ماه 1397 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد .
تمام شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه ، مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد .
زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی از 20 اسفند 97 تا اواخر مرداد 98 خواهد بود .
داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال 1398 که ثبت نام آن از تاریخ 24 بهمن تا دوم اسفند 97 است ، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
وزارت علوم
ابتکار
1397/10/20
> مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در تشریح تازه ترین فعالیت های این مجموعه از پیشنهاد راه اندازی چند رشته جدید دانشگاهی و ارائه آن به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خبر داد.
> مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در تشریح تازه ترین فعالیت های این مجموعه از پیشنهاد راه اندازی چند رشته جدید دانشگاهی و ارائه آن به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خبر داد .
حمید عسکری مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در گفت وگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر افزود : یکی از مهم ترین نکاتی که طی ماه های اخیر در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر روی آن تمرکز داریم ، بررسی کارکردهای هنر موسیقی در جامعه است .
به همین منظور در تلاشیم که برخی از رشته های جدید دانشگاهی را بر اساس همین نیاز وارد رشته موسیقی کنیم که در مرحله اول رشته های «آهنگسازی موسیقی فیلم» ، «آواز ایرانی» و «پداگوژی موسیقی» در شورای دانشگاه مطرح شده است .
وی افزود : متاسفانه طی سال های اخیر فضایی برای شکل گیری این رشته های دانشگاهی به وجود نیامده است .
کما اینکه برخی دیگر از رشته ها مانند «آهنگسازی موسیقی پاپ» ، «رهبری ارکستر و گروه کُر» و «تربیت مربی موسیقی کودک» برای ارائه در شورای دانشگاه طراحی و بررسی شده اما امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم در این حوزه به نتایج مثبتی رسیده و فضایی را ایجاد کنیم که بتواند در تربیت نیروی متخصص دانشگاهی موثر باشد .
مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر در بخش پایانی صحبت های خود گفت : همان طور که اشاره کردم هم اکنون رشته های «آهنگسازی موسیقی فیلم» ، «آواز ایرانی» و «پداگوژی موسیقی» پاییز امسال در شورای دانشگاه مطرح شده و قرار است کلیات آن بعد از طی مراحل اداری در ماه های آینده به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارائه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
فناوران
1397/10/19
> هیات امنای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران مشخص شدند .
> معرفی هیات امنای پژوهشگاه های وابسته به وزارت ارتباطات هیات امنای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران مشخص شدند .
فناوران با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، ابوالحسن فیروزآبادی ، فرهاد معارفی ، نصراله جهانگرد ، سیروس موثقی و احمد معتمدی به عنوان اعضای جدید هیات امنای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شدند .
روز گذشته جلسه هیات امنای پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور وزیر ارتباطات ، نمایندگان وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، سازمان برنامه و بودجه و اعضای هیات امنا تشکیل شد که محمد خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدا گزارشی از فعالیت های این پژوهشگاه ارایه کرد .
وزیر ارتباطات در این جلسه تاکید کرد : هزینه های دولت که در بخش تحقیقات صورت می گیرد باید نتیجه آن در بخش تحقیقات آزادانه در اختیار کسب و کارها قرار گیرد .
در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران ، ضمن تصویب بودجه سال های 1397 و 1398 ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات احکام پنج عضو جدید هیات امنای آن پژوهشگاه را به آنها اعطا کرد .
آذری جهرمی همچنین در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فضایی ایران ، مرتضی براری ، سیروس موثقی ، سیداحمدرضا شرافت ، محمدحسن انتظاری و مهدی جعفری ندوشن را به عنوان اعضای جدید هیات امنای این پژوهشگاه معرفی و احکام را به آنها اعطا کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
اعضای هیات علمی
روزنامه آفرینش
1397/10/19
> بیستمین فـراخـوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیئت علمی (پـیمانـی و طـرح سـربـازی دانـشگاه ها و مـؤسسات آمـوزش عـالی و پژوهشی کـشور مـربوط بـه فـراخـوان بـهمن 1397 اعلام شد .
> بیستمین فـراخـوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیئت علمی (پـیمانـی و طـرح سـربـازی دانـشگاه ها و مـؤسسات آمـوزش عـالی و پژوهشی کـشور مـربوط بـه فـراخـوان بـهمن 1397 اعلام شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، برنامه زمـانبندی بیستمین فـراخـوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیئت علمی (پـیمانـی و طـرح سـربـازی) دانـشگاه ها و مـؤسسات آمـوزش عـالی و پژوهشی کـشور مـربوط بـه فـراخـوان بـهمن 1397 را اعلام کرد .
زمان اعلام نیاز دانشگاه‎ها بر اساس اعلام مرکز جذب وزارت علوم ، دانشگاه‎ها از 19 دی 97 تا 27 دی 97 فرصت دارند نیازهای خود را اعلام کنند .
مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی 29 دی الی 6 بهمن 97 به بررسی اعلام نیاز دانشگاه و تخصیص ظرفیت دانشگاه‎ها می پردازند .
دانشگاه ها 7 بهمن الی 14 بهمن 97 به تطبیق نیاز با تاییدیه مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی می‎پردازند .
زمان ثبت نام مرکز جذب اعضای هیات علمی ، 15 الی 30 بهمن 97 فراخوان جذب را اعلام کرده و متقاضیان جذب دراین زمان می توانند نسبت به ثبت نام اقدام کنند .
دانشگاه‏ها 4 اسفند 97 الی 20 خرداد 98 فرصت دارند تا به درخواست ها رسیدگی کنند .
مرکز جذب اعضای هیات علمی نیز 21 خرداد 98 الی 31 تیر 98 پرونده ها را بررسی کرده و در هیات مرکزی جذب مطرح می‏کند .
1
فهرست