وزارت علوم - خبرگزاري ها 23 دي 97
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت 14:14
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تابناک
1397/10/22
17:42
> داستان ادغام دانشگاه های مختلف که در دوران وزارت منصور غلامی به شدت داغ شده ، در تازه ترین قسمت خود جالب تر از قبل پی گرفته می شود؛ با ادغامی که یکی از افراد دخیل در آن تاکید دارد «ادغام نیست ! ».
> داستان ادغام دانشگاه های مختلف که در دوران وزارت منصور غلامی به شدت داغ شده ، در تازه ترین قسمت خود جالب تر از قبل پی گرفته می شود؛ با ادغامی که یکی از افراد دخیل در آن تاکید دارد «ادغام نیست ! » به گزارش «تابناک» ، پس از انتشار سلسله اخبار ضد و نقیضی که حکایت از برنامه وزارت علوم برای ادغام برخی دانشگاه های کشورمان در یکدیگر داشت ، طی روز های اخیر نوبت دانشگاه های «پیام نور» و «فنی و حرفه ای» بود که ادغامشان مطرح شود و تعجب آفرینی کند .
شایعه ای که چندان معتبر به نظر نمی رسید و حتی می شد حدس زد که ریشه شکل گیری و طرح آن ، امضای تفاهم نامه میان این دانشگاه و سازمان فنی و حرفه ای کشورمان در هفته گذشته باشد که در آن ، سازمان فنی و حرفه ای به دانشگاه فنی و حرفه ای تغییر کرده و امضای تفاهم نامه همکاری برای توانمندسازی دانشجویان و دانش آموختگان پیام نور ، به امضای تفاهم نامه ای برای ادغام ، قلب شده است .
این در حالی بود که طی یکی دو سال اخیر در چند نوبت اخباری در خصوص ادغام دانشگاه پیام نور با دانشگاه علمی کاربردی منتشر شده بود که هرچند رد شده بود ، اما گزاره ای تایید کننده برای شایعه اخیر به شمار می آمد و همه چیز را در هاله ای از ابهام فرو می برد .
ماجرا زمانی مبهم تر می شود که بدانیم از مدت ها پیشتر ، برنامه ای سر لوحه امور در دانشگاه پیام نور قرار گرفته که بر اساس آن ، قرار است این دانشگاه منطقه ای شود .
رویکردی که اگرچه با انتقاد برخی اساتید و دانشجویان این دانشگاه مواجه شده ، اما برنامه محتوم این مرکز آموزش عالی وسیع است که در در اساسنامه این دانشگاه نیز آمده است .
رویدادی که محمدرضا زمانی ، رئیس این دانشگاه در روز های آغازین امسال ، در دیدار نوروزی خود با مدیران ، اعضای هیات علمی و کارکنان سازمان مرکزی پیام نور از اجرایی شدن آن پیش از آغاز سال تحصیلی جدید خبر داده بود ، اما هنوز جامه عمل نپوشیده تا طرح شایعه ادغام این دانشگاه ، مهم تر جلوه کند .
ابهاماتی که صبح امروز پررنگ تر از قبل هم شدند چراکه خبر رسید دانشگاه پیام نور تفاهم نامه ای با کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران منعقد کرده است .
تفاهم نامه ای که نشان از گرایش مدیران این دانشگاه به حرفه آموزی و فنی شدن دارد و به نوعی موید ادغام احتمالی این دانشگاه و دانشگاه فنی و حرفه ای است .
استنباطی که رئیس دانشگاه پیام نور آن را رد می کند و می گوید : «بحث ادغام دانشگاه پیام نور با فنی و حرفه ای وجود ندارد و بحث این بود که واحد های کوچک دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی در واحد های بزرگتر ساماندهی شده و ادغام شود ، ولی بحث ادغام آن ها وجود ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
منصور غلامی
تابناک
1397/10/22
17:42

» زمانی که در حاشیه نشست امضای تفاهم نامه با خبرنگاران سخن می گفت ، در ادامه در خصوص منطقه ای شدن دانشگاه پیام نور گفت : «منطقه ای شدن این دانشگاه به آمایش آموزش عالی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، بر می گردد و در اساسنامه دانشگاه پیام نور و توسط هیئت امنای دانشگاه این موضوع تأیید شده و در حال بحث و بررسی است و نیاز به جمع آوری اطلاعات در مورد نحوه ساماندهی دانشگاه دارد .
» وی در ادامه منطقه ای شدن دانشگاه پیام نور را منوط به اموری خواند که هنوز انجام نشده اند و گفت : «هر چند دانشگاه پیام نور الزام قانونی دارد که به سمت منطقه ای شدن حرکت کند ، اما تا زمانی که ما اطلاعات جمع نکرده و به وزارت علوم ارائه ندهیم و به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی نرسانیم ، هیچ اقدامی نمی توان انجام داد و دانشگاه پیام نور تاکنون قدم عملی برای منطقه ای شدن پیام نور برنداشته ، اما در حال جمع آوری اطلاعات است .
» اما عجیب ترین قسمت سخنان رئیس دانشگاه پیام نور آنجایی بود که برخلاف سخنان قبلی اش ، تلویحا ادغام این دانشگاه با دانشگاه فنی و حرفه ای را تایید کرد و گفت : «این ساماندهی در رشته ها و مراکز و در تمام موارد خواهد بود و در این زمینه با معاونت پژوهشی وزارت علوم ، دانشگاه فنی حرفه ای ، معاونت علمی ریاست جمهوری هماهنگ هستیم .
» سخنانی ضد و نقیض که اگر از آن ها نتیجه بگیریم به زودی دو دانشگاه پیام نور و فنی و حرفه ای ، دست کم در سطح برخی واحد های کوچک تر ادغام خواهند شد ، به نظر به بیراهه نرفته ایم .
ادغامی متفاوت که که ظاهرا قرار نیست به حذف نام و عنوان هیچ کدام از این دانشگاه ها منجر شود و صرفا در بخش هایی از بدنه این دانشگاه ها رخ خواهد داد؛ بخش هایی محدود که معلوم نیست با ادغام ، به زیرمجموعه پیام نور پیوند خواهند خورد یا زیرمجموعه دانشگاه فنی و حرفه ای !.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
مهر
1397/10/23
08:45
> وزیر علوم از تغییر شیوه پذیرش دانشجو برای سال 98 و به 2 روش با کنکور و بدون کنکور خبر داد و گفت : 85 درصد رشته ها بدون کنکور بوده در نتیجه داوطلبان نباید استرسی بابت کنکور داشته باشند .
> منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ساز و کار اجرایی پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در رشته محل هایی که توسط سازمان سنجش اعلام خواهد شد ، گفت : کنکور یک بحث طولانی است آنچه که به صورت قانونی ، آیین نامه ها و مقررات مصوب نشان می دهد ، باید کنکور از وضعیت فعلی اصلاح شده و یک روش بهتری جایگزین آن شود .
وی ادامه داد : اتفاقی که اخیرا افتاد و پذیرش دانشجو در بهمن ماه نیز برمبنای آن انجام خواهد شد ، این است که تجربه 2 تا 3 سال گذشته و به ویژه سال گذشته نشان داد که 85 درصد ظرفیت رشته محل های دانشگاهی بدون نمره کنکور داوطلبان و صرفا از طریق تاثیر سوابق تحصیلی دانشجو پر شده است .
وزیر علوم افزود : برهمین اساس امسال اعلام کرده ایم کسانی که می خواهند در این رشته محل ها تحصیل کنند ، دیگر نیاز نیست که در آزمون کنکور شرکت کنند چراکه نمره کنکورشان تاثیر ندارد .
وی یادآورشد : مقرر شده بدون توجه به نمره کنکور برای برخی از داوطلبانی که می خواهند به دانشگاه ورود پیدا می کنند ، با احتساب سوابق تحصیلی فرایند پذیرش انجام شود .
اجرای این روش از بهمن ماه آغاز می شود .
غلامی افزود : در سال 98 نیز هم کنکور و هم روش بدون استفاده نمره کنکور اعمال خواهد شد لذا داوطلبان سال 98 می توانند ثبت نام کرده و در رشته های پر متقاضی آزمون بدهند .
وی ادامه داد : داوطلبانی هم که قصد داشته باشند در رشته محل هایی که سازمان سنجش اعلام می کند ، تحصیل کنند ، می توانند در آزمون سراسری ثبت نام نکرده و فقط به سایت دانشگاه ها مراجعه کنند .
سازمان سنجش آنها را راهنمایی خواهد کرد تا از این طریق جذب شوند .
وزیر علوم تاکید کرد : در واقع امسال بخشی از کسانی که نگران کنکور بوده ، استرس و اضطراب برای آن دارند ، می توانند در رشته خاصی که اعلام می شود شرکت کرده و اصلا استرس نداشته و در کنکور شرکت نکنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آفتاب
1397/10/23
02:46
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در صورت اعلام نیاز دانشگاه ها برای اعزام افراد حائز شرایط بورسیه و تایید این وزارتخانه مبنی براینکه امکان تربیت دانشجو در داخل وجود ندارد ، اعزام در سال 98 انجام می شود .
> آفتاب نیوز : «منصور غلامی» در گفت و گو با ایرنا افزود : وزارت علوم در حال حاضر 150 دانشجوی بورسیه در خارج از کشور دارد .
این وزارتخانه سال گذشته هیچ بورسیه ای را به خارج از کشور اعزام نکرد و امسال هم برنامه ای برای بورسیه نداریم .
وی با بیان این که اعزام ها صرفاً در قالب رشته های خاص انجام می شود ، در مورد تعیین تکلیف اعزام بورسیه برای سال آینده ، گفت : در صورتی که دانشگاه ها برای اعزام تقاضایی داشته باشند و اگر وزارت علوم تایید کند که امکان تربیت دانشجویان در داخل کشور وجود ندارد ، اعزام بورسیه انجام می شود .
وزیر علوم به اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی 6 تا 9 ماهه اشاره کرد و اظهارداشت : اعزام دانشجویان دکتری به فرصت های مطالعاتی 6 تا 9 ماهه بسیار موثر است و جای خالی تجربیات بورس را پر می کند .
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در تازه ترین نشست خبری اعلام کرد که اعزام بورسیه ها به خارج از کشور صفر شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
مهر
1397/10/22
19:16
> معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محدودیت های ناشی از تحریم ، اظهار کرد : فرصت برای تولید داخل موجود است و دانشگاه ها و مراکز علمی باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات صنعت به کار گیرند .
> به گزارش خبرگزاری مهر ، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) که عصر امروز (شنبه) تشکیل شد ، با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است؛ زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم .
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد : همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند ، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
باشگاه خبرنگاران
1397/10/22
19:05
> معاون اول رئیس جمهور گفت : باید تحقیقات و پژوهش های کشور ، مسأله محور و به سمت رفع نیاز های جامعه باشد .
> به گزارش حوزه دولتگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت ، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
دکتر جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیاز های جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکار هایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آن ها دارد و باید با استفاده از راهکار هایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم .
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد : همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بار ها تأکید کرده اند ، در این شرایط فرصت برای تأمین نیاز های کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیاز های کشور بکار گیرند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاورد های علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاورد های خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آریا
1397/10/22
18:59
> خبرگزاری آریا تهران ایرنا معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن ، گفت : همان گونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بارها تاکید کرده اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است.
> خبرگزاری آریا تهران ایرنا معاون اول رییس جمهوری با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن ، گفت : همان گونه که مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بارها تاکید کرده اند در این شرایط فرصت برای تامین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری ، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر امروز شنبه به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد .
جهانگیری در ادامه این نشست گفت : دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند .
وی با بیان این که باید این باور ایجاد شود که هزینه در بخش پژوهش به نفع کشور است ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی دارد .
اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور ، گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مساله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم .
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آن طور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و رییس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
آریا
1397/10/22
18:59

در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد : خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
سیام**1751**1535 انتهای پیام /*.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
فارس نیوز
1397/10/22
18:59
> معاون اول رییس جمهور گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
> به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد .
اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکارهایی تدوین کنند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب کنیم .
وی همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد : همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند ، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
فارس نیوز
1397/10/22
18:59
خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ایسنا
1397/10/22
18:57
> جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد .
> به گزارش ایسنا ، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است ، زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم .
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد : همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند ، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به این که 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تیتر یک
1397/10/22
15:30
> رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری ایران با اشاره به اینکه خواسته وزیر علوم مبنی بر ثبت مدارک سه سال گذشته همه دانشگاه های زیر نظر این وزارت خانه در سامانه ثبت ایران داک عملی نشده است ، علت این موضوع را افزایش نیافتن منابع ایران داک ، متناسب با این موضوع عنوان و تأکید کرد : ناچار هستیم که منابع مالی و انسانی و فنی ایرانداک را برای اولویت نخست ، که همان کنترل و ثبت مدارک تازه است ، به کار بریم .
> گروه علمی"تیتریک"؛سیروس علی دوستی با اشاره به اینکه برنامه این پژوهشگاه مبنی بر راه اندازی «مرکز نوآوری و شکوفایی» عملی نشده است ، تصریح کرد : در اردیبهشت سال گذشته برنامه ای برای راه اندازی این مرکز وجود داشت که به دلایلی عملی نشد؛ دلیل نخست نداشتن بودجه کافی در سال 1396 بود ، چرا که تنها 84 درصد بودجه مصوب به ایرانداک تخصیص داده و پرداخت شد .
امسال نیز چگونگی راه اندازی چنین نهادهایی در وزارت عتف در دست بررسی و بازنگری است .
وی در پاسخ در رابطه با عملی شدن یا نشدن «مصورسازی جغرافیایی نتایج جست وجو» و «خطایاب نوشتارهای علمی» در این پژوهشگاه ، تشریح کرد : سامانه مصورسازی پژوهش به سرانجام رسیده و هم اکنون در نشانی map .
irandoc .
ac .
ir در دسترس همگان است .
نسخه آزمایشگاهی سامانه خطایاب نوشتارهای علمی هم ساخته شده که نیاز به سرمایه گذاری برای تولید نسخه آزمایشی و تجاری دارد که به دلیل کاستی های بودجه تاکنون عملیاتی نشده است .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ذیل برنامه این پژوهشگاه مبنی بر "یکپارچه سازی سامانه های مدیریت اطلاعات شامل ثبت ، سازمان دهی و اشاعه" ، با بیان اینکه یکپارچه سازی فوق انجام شده است ، توضیح داد : اکنون اگر یک پایان نامه یا رساله در سامانه ملی ثبت پایان نامه ، رساله و پیشنهاده به نشانی sabt .
irandoc .
ac .
ir ثبت شود ، فردای همان روز در سامانه گنج به نشانی ganj .
irandoc .
ac .
ir دیده خواهد شد .
همزمان اگر در سامانه ویرایش و سازماندهی ایرانداک روی این مدرک کار شود ، داده های تازه جایگزین داده های پیشین خواهد شد .
علی دوستی با بیان اینکه ایرانداک دروازه اطلاعات علمی ، پژوهشی ، و فناورانه را در نشانی dar .
irandoc .
ac .
ir راه اندازی و بیش از 200 پایگاه داده فارسی را پس از کنترل کیفیت ، در آن معرفی کرده است ، تأکید کرد : این نخستین دروازه اطلاعات موضوعی کنترل کیفیت شده در ایران است .
وی افزود : در کنار این دروازه اطلاعات ، ایرانداک در یک تب در «گنج» با نام «پارسا در جهان» پایان نامه ها و رساله های دارای دسترسی آزاد را در چند لایه جهانی ، منطقه ای ، ملی ، و دانشگاهی به کاربران معرفی می کند .
ثبت بیش از 637 هزار پایان نامه ، رساله ، و پیشنهاده در سامانه گنج رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تاکنون چه تعداد دانشجو برای ثبت پایان نامه ، رساله و پیشنهاده به ایران داک مراجعه کرده اند ، اظهار کرد : هم اکنون نزدیک به 637 هزار پایان نامه ، رساله ، و پیشنهاده در سامانه گنج هست که شماری از آنها پیش از راه اندازی نظام ثبتی این مدارک بوده است .
از سال 1378 که این نظام راه اندازی شد تا پایان پاییز امسال ، نزدیک به 352 هزار پایان نامه و رساله و نزدیک به 148 هزار پیشنهاده در این سامانه ثبت شده است و بیش از 430 مؤسسه با این سامانه همکاری دارند .
علی دوستی ادامه داد : برای ثبت این مدارک ، دسته بندی ویژه ای در سامانه در نظر گرفته نشده و همگان با وارد کردن اطلاعات شخصی ، فراداده ، بارگذاری تمام متن مدرک خود و انجام برخی فرآیندها می توانند مدرک خود را در این سامانه ثبت کنند .
کاری که به تازگی در این سامانه انجام شده است ، ثبت برخط پایان نامه ها و رساله های دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور است که آبان ماه امسال راه اندازی شد و تا پایان آذر هم پذیرای ثبت 70 مدرک از ایشان بوده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تیتر یک
1397/10/22
15:30

زیرساخت برای ثبت مدارک 3 سال گذشته فراهم نیست کنترل و ثبت مدارک تازه ، اولویت نخست ایران داک وی سپس به سؤال دیگری مبنی بر عملی شدن یا نشدن خواسته وزیر علوم در سال گذشته ، مبنی بر ثبت مدارک سه سال گذشته همه دانشگاه های زیر نظر این وزارت خانه در سامانه ثبت پاسخ داد و تصریح کرد : این خواسته عملی نشده است .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران تشریح کرد : هر چند برخی از مؤسسه های وزارت عتف آمادگی بارگذاری داده های پایان نامه ها و رساله های سه سال پیش را داشته اند ، ولی این کار تاکنون به دلیل آماده نبودن زیرساخت در ایرانداک به انجام نرسیده است .
علی دوستی تأکید کرد : باید توجه داشت که ثبت این مدارک با صرف بارگذاری فایل انجام نمی شود ، بلکه فراداده های آن ها باید وارد پایگاه داده ثبت شود تا بتوان آن ها را مدیریت کرد .
برای این کار نیاز به نرم افزار و نیروی انسانی است که با بودجه کنونی ایرانداک شدنی نیست .
وی یادآور شد : از یک سو ، با تصویب قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در مجلس شورای اسلامی در مرداد ماه 1396 ، بار ثبت مدارک در ایرانداک بیشتر شده و از سوی دیگر ، منابع ایرانداک متناسب با این مأموریت افزایش نیافته است؛ بنابراین ناچار هستیم که منابع مالی و انسانی و فنی ایرانداک را برای اولویت نخست ، که همان کنترل و ثبت مدارک تازه است ، به کار بریم .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد : برای نمونه ، هر مدرکی که در ایرانداک ثبت شود ، در 48 ساعت کاری بررسی می شود و ایرانداک متعهد است که این زمان افزایش نیابد ، بنابراین ناچار است که منابع خود را در این بخش متمرکز کند و کارهای دیگر در اولویت های بعدی قرار می گیرند .
اگر منابع مالی و انسانی لازم در اختیار ایرانداک گذاشته شود ، می توان زیرساخت های لازم را برای ثبت مدارک سه سال پیش نیز تدارک دید .
دلایل نهانی برای عدم ثبت پایان نامه و رساله ها وجود دارد علی دوستی با اشاره به اینکه برخی دانشگاه ها از ثبت پایان نامه ها و رساله های دانشجویان در سامانه ثبت خودداری می کنند ، گفت : پوشش پایان نامه ها ، رساله ها ، و پیشنهاده ها در سامانه ملی ثبت هنوز فراگیر نیست .
بر پایه «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» (مصوب 31 مرداد 1396) همه مؤسسه های آموزش عالی در حوزه های علمیه؛ وزارت علوم ، تحقیقات ، و فناوری؛ وزارت بهداشت ، درمان ، و آموزش پزشکی؛ و دانشگاه آزاد اسلامی موظف هستند پایان نامه ها ، رساله ها ، و پیشنهاده های خود را در سامانه های ایرانداک ثبت و بارگذاری کنند .
با این حال پوشش این مدارک در وزارت عتف کمتر از 60 درصد ، در دانشگاه آزاد اسلامی کمتر از 10 درصد ، در وزارت بهداشت ، درمان ، و آموزش پزشکی کمتر از پنج درصد ، و برای حوزه های علمیه نزدیک به صفر است .
وی تصریح کرد : مؤسسه هایی که در ثبت مدارک خود با ایرانداک همکاری نمی کنند ، دلایل آشکار گوناگونی را هم می آورند و بی گمان دلایل نهانی هم برای آن هست که به آن ها اشاره نمی کنم؛ ولی گمان می کنم که با تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی ، دیگر هیچ دلیلی برای خودداری از ثبت مدارک پذیرفته نیست و امیدوار هستم که همه مؤسسه ها با انجام این قانون به گسترش علم و اخلاق علمی در کشور کمک کنند .
ارائه گزارش همانندی به استاد راهنما و مؤسسه آموزشی امکان اصلاح وجود دارد رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران ذیل آمار مبنی بر سرقت علمی از پایان نامه های موجود در ایران داک ، توضیح داد : پیش از ابلاغ «آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهاده ها ، پایان نامه ها ، و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آن ها» در آذر ماه 1395 ، یک همانندجویی میان 70 هزار پایان نامه و رساله انجام شد که نشان از همانندی میان برخی از این مدارک بود که البته دفاع شده بودند .
این همانندجویی برای دست یافتن به یک تصویر از این مسئله در آموزش عالی انجام شد که به ابلاغ آیین نامه یاد شده انجامید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تیتر یک
1397/10/22
15:30

علی دوستی با تأکید بر آن که اکنون همانندجویی باید پیش از دفاع از پایان نامه و رساله ، در نشانی tik .
irandoc .
ac .
ir انجام شود ، گفت : اگر همانندی باشد ، به استاد راهنما و مؤسسه گزارش می شود و ایشان با بررسی آن تصمیم می گیرند که آیا پایان نامه یا رساله پذیرفتنی هست یا نه؟ و اگر نباشد ، از دانشجو می خواهند که گزارش خود را پیش از دفاع ، بازنویسی و درست کند .
بنابراین همه مدارکی که در ایرانداک همانندجویی می شوند ، بر پایه گزارش همانندی آن ها با دیگر مدارک موجود در ایرانداک دفاع می شوند و دیگر آمار همانندی اعتباری ندارد .
وی یادآور شد : برخی از مؤسسه ها هم در این زمینه کمیته هایی را برای همانندی تعیین کرده اند که اگر همانندی بیش از آن بود ، برای دفاع پذیرفته نمی شود .
در اینجاست که اهمیت پوشش کامل مدارک در سامانه های ایرانداک روشن می شود .
هر چه این پوشش بیشتر باشد ، گزارش همانندجویی نیز دقیق تر و بهتر خواهد بود .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه سامانه عرضه و تقاضای پژوهش یا «ساعت» را در نشست 19 شورای عالی شورای عالی علوم ، تحقیقات ، و فناوری (عتف) در اردیبهشت ماه 1395 ارائه کرده و کاربرد آن نیز در آنجا به تصویب رسیده است ، اظهار کرد : صورت جلسه این نشست به همه دستگاه ها ابلاغ شده است ، ولی همه با آن همکاری ندارند .
علی دوستی اضافه کرد : از سویی نیز ، در همین مصوبه ، سازمان برنامه و بودجه موظف شده که اعتبار لازم را برای این سامانه تأمین کند که این تکلیف نیز تاکنون انجام نشده است .
با این همه ، تاکنون 179 سازمان با 624 فراخوان و 4316 درخواست پژوهش در طرف تقاضا و 4032 پژوهشگر و 220 پیشنهاده در طرف عرضه وارد این سامانه شده اند .
روی هم رفته نیز 831 درخواست انجام پژوهش میان این دو طرف تبادل شده است .
این عملکرد می تواند با پشتیبانی مالی از سامانه و ابلاغ جداگانه مصوبه شورای عالی عتف ، بهبود یابد .
وی در بخشی دیگر از سخنان خود ، عنوان کرد : قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تکلیف پیشنهاده ها را هم روشن کرده و همه مؤسسه های کشور موظف هستند این مدارک را در سامانه های ایرانداک ثبت و همانندجویی کنند .
هم اکنون نیز نزدیک 148 هزار پیشنهاده در ایرانداک ثبت شده است که فراداده نزدیک 124 هزار آنها در «گنج» در دسترس همگان است .
با یاری خدا ، به زودی زمان اشاعه فراداده این مدارک در «گنج» به 24 ساعت پس از ثبت آنها کاهش خواهد یافت .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با اعلام اینکه ایرانداک در تناسب میان پژوهش ها و نقشه جامع علمی کشور اختیاری ندارد ، توضیح داد : تنها کارکرد ایرانداک بازنمایی پژوهش هایی است که در پایان نامه ها و رساله ها انجام می شوند و این سیاست گذاران هستند که می توانند با این داده ها و شواهد ، به هم راستاسازی این پژوهش ها با اسناد بالادستی بپردازند .
البته چنین کارکردی نیز هنگامی به خوبی انجام می شود که پوشش اطلاعات در ایرانداک فراگیر باشد و همه مؤسسه ها با آن همکاری کنند .
امکان دسترسی به تمام متن ، فقط برای مدارک زیر نظر وزارت علوم علی دوستی ذیل امکان دسترسی به تمام متن در ایران داک ، تشریح کرد : دسترسی به تمام متن شماری از پایان نامه ها و رساله ها در «گنج» ، برای همگان فراهم شده است .
این دسترسی به پایان نامه های کارشناسی ارشد (پس از یک سال و نیم از دفاع) و دکتری (پس از دو سال و نیم از دفاع) شدنی است .
وی یادآور شد : البته دسترسی با محدودیت زمانی یاد شده ، تنها برای مدارک مؤسسه های زیر نظر وزارت عتف است و تمام متن مدارک مؤسسه های زیر نظر نهادهای دیگر مانند وزارت بهداشت ، درمان ، و آموزش پزشکی اشاعه داده نمی شوند .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران تأکید کرد : دسترسی به تمام متن پایان نامه ها و رساله ها نقشی بسیار کلیدی در گسترش علم و اخلاق علمی داشته و بخشی از بدرفتاری های علمی را نیز چاره کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
دولت + وزارت علوم
تیتر یک
1397/10/22
15:30

این دسترسی که با ابتکار وزارت عتف انجام شده ، در راستای افزایش بهره وری ملی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و همچنین بر پایه سیاست های کلی علم و فناوری است و رضایت سیاست گذاران ، پژوهشگران ، و دانشجویان را در پی داشته است .
علی دوستی برخی دستاوردهای دسترسی فوق را مدیریت یکسان و یکپارچه مالکیت فکری و کپی رایت؛ مدیریت دسترسی یکسان و یکپارچه در سطح ملی بر اطلاعات پیشنهاده ها ، پایان نامه ها ، و رساله ها و پیش گیری از سردرگمی کاربران در مراکز اطلاع رسانی و وب گاه های گوناگون؛ پیش گیری از دوباره کاری در پایان نامه ها و رساله ها و افزایش بهره وری ملی و همچنین آسان سازی یافتن موضوع برای پژوهش در پایان نامه ها و رساله ها عنوان کرد .
وی برخی دیگر دستاوردها را دسترسی بهتر پژوهشگران به پیشینه پژوهش در پایان نامه ها و رساله ها و کاربرد یافته های پیشین و هم افزایی بیشتر پژوهش ها؛ شناخت وضعیت علمی و پژوهشی هر یک از مؤسسه ها ، گروه ها ، و استادان به تنهایی و در مقایسه با یک دیگر و شناخت جامع از عملکرد استادان در راهنمایی ، مشاوره ، و داوری پایان نامه ها و رساله ها در کشور؛ آسان سازی پیوند صنعت ، دولت ، و دانشگاه در چارچوب نظام ملی نوآوری از رهگذر یک پایگاه جامع و ملی از پیشنهاده ها ، پایان نامه ها ، و رساله ها و تقویت سمت عرضه در بازار پژوهش برشمرد .
رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در پایان آسان سازی یافتن تخصص (Expertise retrieval) برای صنعت و دولت از رهگذر یک پایگاه جامع و ملی از پیشنهاده ها ، پایان نامه ها ، و رساله ها و کمک به اشتغال دانش آموختگان؛ ارزیابی پایان نامه ها و رساله ها بر پایه دستاوردهای آن ها پس از دفاع و در طول زمان و شناخت پایان نامه ها و رساله های برتر؛ پایش یکپارچه اطلاعات پیشنهاده ها ، پایان نامه ها ، و رساله ها بر پایه طرح آمایش سرزمین و کاربرد دستاوردهای آن در سیاست گذاری علم و فناوری را از دیگر دستاوردهای دسترسی به تمام متن پایان نامه و رساله ها نام برد .
منبع : ایسناانتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
مهر
1397/10/23
11:53
> مشاور وزیر علوم از پیگیری متناسب سازی حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی در بودجه 98 خبر داد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم ، مسعود شمس بخش در نشست با رئیس ، اعضای هیئت رییسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت : آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و به خصوص در استان سیستان و بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی ، توانسته پیشرفت های جهش داری در حوزه های تخصصی دریایی و سایر ماموریت های خود کسب کند .
وی تصریح کرد : در سال 1357 سیستان و بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت ، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی ، استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد .
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه های آموزش عالی از جمله علوم پزشکی و سایر زیر نظام ها ، حدود 170 هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند ، خاطرنشان کرد : در حال حاضر بیش از 4میلیون دانشجو داریم و این در حالی است که تعداد اعضای هیئت علمی در سال 1357 حدود 7 هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه های آموزشی کشور 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی ، بیش از 11 برابر رشد را شاهد هستیم .
به گفته شمس بخش ، تعداد مقالات علمی محققان کشورمان در بخش های مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و پس از فارغ التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و دانشگاه ها نیز آموزش محور بودند .
وی تصریح کرد : به طور کلی در ایران از سال 1370 ، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و به تبع آن تعداد مقالات علمی افزایش چشم گیری داشته؛ البته رشد آموزش و توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد .
شمس بخش ادامه داد : شاخص آموزش عالی ما رشد بسیار خوبی طی سال های اخیر داشته است اما در سایر شاخص ها رشد ، متاسفانه رشد خاصی نداشته ایم .
اگر اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم .
وی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی یادآور شد : در حال حاضر تلاش داریم تا حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی متناسب سازی شود و در این زمینه جلسات بسیاری با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور داشته ایم تا این مهم در بودجه سال 1398 پیش بینی شود .
امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال آتی شاهد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی باشیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
آنا
1397/10/23
11:36
> مشاور وزیر علوم گفت : در سال 57 حدود 7 هزار عضو هیئت علمی فعالیت می کردند ولی هم اکنون 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که بیش از 11برابر رشد را شاهد هستیم .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم شمس بخش در نشست با رئیس ، اعضای هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت : آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و به خصوص در استان سیستان و بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی توانسته پیشرفت های جهش داری در حوزه های تخصصی دریایی و سایر ماموریت های خود کسب کند .
وی تصریح کرد : در سال 1357 سیستان و بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت ، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی ، استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد .
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه های آموزش عالی از جمله علوم پزشکی و سایر زیر نظام ها ، حدود 170 هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند ، خاطرنشان کرد : در حال حاضر بیش از 4 میلیون دانشجو داریم و این در حالی است که تعداد اعضای هیئت علمی در سال 1357 حدود 7 هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه های آموزشی کشور 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی ، بیش از 11 برابر رشد را شاهد هستیم .
به گفته شمس بخش تعداد مقالات علمی محققان کشورمان در بخش های مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و پس از فارغ التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و دانشگاه ها نیز آموزش محور بودند .
وی تصریح کرد : به طور کلی در ایران از سال 1370 ، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و به تبع آن تعداد مقالات علمی افزایش چشم گیری داشته؛ البته رشد آموزش و توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد .
دکتر شمس بخش ادامه داد : شاخص آموزش عالی ما رشد بسیار خوبی طی سال های اخیر داشته است اما در سایر شاخص ها رشد ، متاسفانه رشد خاصی نداشته ایم .
اگر اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم .
وی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی یادآور شد : در حال حاضر تلاش داریم تا حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی متناسب سازی شود و در این زمینه جلسات بسیاری با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور داشته ایم تا این مهم در بودجه سال 1398 پیش بینی شود .
امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال آتی شاهد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی باشیم .
انتهای پیام/4123/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایران اکونومیست
1397/10/23
11:13
> معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم از تهیه مدل حقوقی برای ادغام دانشگاه ها و موسسات غیردولتی خبر داد .
> به گزارش ایران اکونومیست ، حسین سیمایی صراف اظهار کرد : تعدادی از موسسات غیردولتی پیشنهاد ادغام مجموعه خود را به وزارت علوم ارائه کردند اما مدل حقوقی ادغام موسسات در قوانین وجود ندارد .
وی افزود : در بسیاری از نظام های حقوقی ، مدل ها برای ادغام شرکت ها پیش بینی شده از این رو برخی موسسات چند مدل حقوقی را به وزارتخانه پیشنهاد دادند .
به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم ، مدل های پیشنهادی پس از بررسی در شورای حقوقی وزارتخانه به معاونت آموزشی ارسال شده تا نحوه ادغام موسسات غیرانتفاعی غیردولتی از طریق معاونت حقوقی و امور مجلس ، اعلام شود .
سیمایی صراف بر این اعتقاد است با ادغام موسسات آموزش عالی ، شاخص غیردولتی ها به استانداردها نزدیک شود .
تجمیع به نفع مراکز یاد شده است چرا که شکل و شمایل دانشگاهی می یابند .
یادآور می شود : موضوع ادغام دانشگاه ها و موسسات غیردولتی در حالی مطرح می شود که این مراکز خود پیشگام تجمیع با یکدیگرند .
مسئولان وزارت علوم هم در گفت و گوهای پیشین خود با ایرنا از فعالیت 302 موسسه غیردولتی در کشور خبر دادند .
با این حال ، روی کیفیت پایین آموزش در برخی از این موسسات و دانشگاه ها انتقاداتی وارد شده است .
هفته گذشته مدیرکل دفتر غیردولتی های وزارت علوم خبر از مشکلات حقوقی این موسسات در ادغام داد که با تعیین تکلیف مسائل حقوقی ، از سال آینده به طور جدی وارد فاز ادغام می شوند .
در این زمینه ، موسسات غیردولتی استان خراسان رضوی به عنوان پایلوت برای تجمیع ، در حال عملیاتی سازی این طرح هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایسنا
1397/10/23
11:03
> مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی گفت : در سال 1357 حدود 7 هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور فعالیت می کردند ولی هم اکنون 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به سال اول پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، بیش از 11برابر رشد را شاهد هستیم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر شمس بخش در نشست با رئیس ، اعضای هیئت رییسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت : آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و به خصوص در استان سیستان و بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی ، توانسته پیشرفت های جهش داری در حوزه های تخصصی دریایی و سایر ماموریت های خود کسب کند .
وی تصریح کرد : در سال 1357 سیستان و بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت ، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی ، استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد .
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه های آموزش عالی از جمله علوم پزشکی و سایر زیر نظام ها ، حدود 170 هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند ، خاطرنشان کرد : در حال حاضر بیش از 4میلیون دانشجو داریم و این در حالی است که تعداد اعضای هیئت علمی در سال 1357 حدود 7 هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه های آموزشی کشور 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی ، بیش از 11 برابر رشد را شاهد هستیم .
به گفته دکتر شمس بخش تعداد مقالات علمی محققان کشورمان در بخش های مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و پس از فارغ التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و دانشگاه ها نیز آموزش محور بودند .
وی تصریح کرد : به طور کلی در ایران از سال 1370 ، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و به تبع آن تعداد مقالات علمی افزایش چشم گیری داشته؛ البته رشد آموزش و توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد .
دکتر شمس بخش ادامه داد : شاخص آموزش عالی ما رشد بسیار خوبی طی سال های اخیر داشته است اما در سایر شاخص ها رشد ، متاسفانه رشد خاصی نداشته ایم .
اگر اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، وی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی یادآور شد : در حال حاضر تلاش داریم تا حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی متناسب سازی شود و در این زمینه جلسات بسیاری با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور داشته ایم تا این مهم در بودجه سال 1398 پیش بینی شود .
امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال آتی شاهد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی باشیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/23
10:49
> تهران ایرنا معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم از تهیه مدل حقوقی برای ادغام دانشگاه ها و موسسات غیردولتی خبر داد .
> حسین سیمایی صراف روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، اظهار کرد : تعدادی از موسسات غیردولتی پیشنهاد ادغام مجموعه خود را به وزارت علوم ارائه کردند اما مدل حقوقی ادغام موسسات در قوانین وجود ندارد .
وی افزود : در بسیاری از نظام های حقوقی ، مدل ها برای ادغام شرکت ها پیش بینی شده از این رو برخی موسسات چند مدل حقوقی را به وزارتخانه پیشنهاد دادند .
به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم ، مدل های پیشنهادی پس از بررسی در شورای حقوقی وزارتخانه به معاونت آموزشی ارسال شده تا نحوه ادغام موسسات غیرانتفاعی غیردولتی از طریق معاونت حقوقی و امور مجلس ، اعلام شود .
سیمایی صراف بر این اعتقاد است با ادغام موسسات آموزش عالی ، شاخص غیردولتی ها به استانداردها نزدیک شود .
تجمیع به نفع مراکز یاد شده است چرا که شکل و شمایل دانشگاهی می یابند .
یادآور می شود : موضوع ادغام دانشگاه ها و موسسات غیردولتی در حالی مطرح می شود که این مراکز خود پیشگام تجمیع با یکدیگرند .
مسئولان وزارت علوم هم در گفت و گوهای پیشین خود با ایرنا از فعالیت 302 موسسه غیردولتی در کشور خبر دادند .
با این حال ، روی کیفیت پایین آموزش در برخی از این موسسات و دانشگاه ها انتقاداتی وارد شده است .
هفته گذشته مدیرکل دفتر غیردولتی های وزارت علوم خبر از مشکلات حقوقی این موسسات در ادغام داد که با تعیین تکلیف مسائل حقوقی ، از سال آینده به طور جدی وارد فاز ادغام می شوند .
در این زمینه ، موسسات غیردولتی استان خراسان رضوی به عنوان پایلوت برای تجمیع ، در حال عملیاتی سازی این طرح هستند .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی ادغام غیرانتفاعی ها وزارت علوم حسین سیمایی صراف.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
آنا
1397/10/22
15:25
> طرح پژوهشگر دانشگاه تهران با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری رونمایی شد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه تهران ، طرح پژوهشگر دانشگاه تهران با عنوان «سامانه جامع آموزش و طرح جامع الگوی شایستگی حرفه ای مدیران ، کارگزاران و فعالان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی» با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری رونمایی شد .
غلامرضا غفاری در این مراسم ضمن تأکید بر ارزش و اهمیت آموزش و توانمندسازی مدیران و کارگزاران فرهنگی اظهار کرد : با توجه به سرعت تغییر و تحولات جامعه مدرن و به خصوص در نهادی چون دانشگاه که در آن جوانان و دانشجویان حضور دارند ، اهمیت امر آموزش و لزوم توانمندسازی دانشجویان فعال ، کارشناسان و مدیران حوزه فرهنگی روز به روز روشن تر می شود .
وی این طرح را از عوامل مؤثر در ارتقای کیفیت مراکز آموزش عالی و موجب ایجاد فضایی بالنده ، معرفت گرا و پرنشاط در دانشگاه ها دانست .
بهزاد هدهدی ، پژوهشگر و مجری طرح جامع الگوی شایستگی حرفه ای کارگزاران و فعالان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها بیان کرد : در عصر حاضر دانشگاه ها به سازمان های علمی فرهنگی اجتماعی چندبعدی تبدیل شده اند که در توسعه همه جانبه و پایدار کشورها نقش مهمی داشته و در پاسخگویی به تحولات و نیازهای جامعه مسئولیت اساسی بر عهده دارند .
وی افزود : سازمان های فرهنگی که در عصر اطلاعات و ارتباطات و در فضای دانش محور ، رقابتی ، مشتری گرا ، جهان جهانی شده کم وبیش مجازی و نیز ویترینی شده و دارای مخاطب آگاه و انتخاب گر فعالیت می کنند ، برای موفقیت به دانایی ، توانایی ، خلاقیت و مسئولیت پذیری نیازمند هستند و این موارد در گرو نیروی انسانی توانمند و کارآمدی است که از شاخص های عمده کیفیت و عملکرد برتر یک سازمان است .
هدهدی در خصوص روش و نتایج انجام پروژه و یافته های پژوهش توضیح داد : پس از جستجوی اسناد در حوزه موردبحث ، بیش از 150 سند (مقالات علمی ، پایان نامه های ارشد و دکترا ، کتاب و اسناد بالادستی) را برای استخراج مضمون ها و تم های اصلی در نظر گرفته شد .
پس از مرور ادبیات علمی شایستگی و توانمندسازی کارگزاران فرهنگی و انجام فیش برداری با ارجاع به بیش از 350 منبع و تحلیل 48 مدل حاصل از پژوهش های داخلی و خارجی در حوزه های گوناگون شایستگی و توانمندسازی ، شایستگی مدیران دانشگاهی ، شایستگی های فرهنگی مدیران دانشگاهی ، شایستگی مدیران فرهنگی و شایستگی مدیران فرهنگی دانشگاهی ، به استخراج مضمون های اصلی پرداخته شد .
وی ادامه داد : مرحله بعدی ، استخراج معیارهای شایستگی مدیران و کارگزاران در رویکرد دینی و از متون اصلی اسلامی قرآن و حدیث بود .
پس از بررسی و مطالعه قرآن مجید و تفاسیر مختلف و نیز کتب حدیث ، الگوی سه بعدی با شاخص های 42 گانه ای تدوین ، دسته بندی و در جدولی تنظیم و ارائه گردید .
در گام بعدی مضمون های سازمان دهنده انتزاعی یکپارچه ساز که از تلفیق یافته های پژوهشی و تقارن های معنایی و مضامین پایه ای آن ها به دست آمدند ، ویژگی های 17 گانه ای تدوین و دسته بندی شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
غلامرضا غفاری
آنا
1397/10/22
15:25

هدهدی افزود : ویژگی این اسناد پژوهشی تنوع آن ها بود به این معنی که از دیدگاه های گوناگون مانند دیدگاه اعضای هیئت علمی ، دیدگاه خبرگان و متخصصان ، دیدگاه مدیران فرهنگی دانشگاه ها ، آموزه های اسلامی و اسناد بالادستی به موضوع نگریسته بودند و این بخش با استفاده از مبانی نظری این پژوهش و الگوی طراحی شده ، قریب به 187 عنوان دوره های آموزشی ، اهداف و سرفصل ها و مخاطبان هر دوره توسعه شایستگی های حرفه ای و توانمندسازی مدیران کارگزاران فرهنگی دانشگاه ها تدوین شد تا زمینه عملیاتی شدن و تحقق هدف پژوهش را فراهم آورد .
در پایان این مرحله برای نمونه 15 دوره آموزشی نوین در قالب فرم های ویژه طراحی شد که شامل عنوان دوره ، اهداف آموزشی ، سرفصل ها و ساعات هر دوره است .
محمدهادی عسگری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این مراسم گفت : توانمندسازی دانشجویان فعال در حوزه فرهنگی به عنوان کنشگران و بازیگران اصلی میدان دانشگاه ، کارشناسان و مدیران حوزه فرهنگی یکی از عوامل مؤثر در ارتقای کیفیت مراکز آموزش عالی است .
عسگری ادامه داد : یکی از راهبردهای اصلی معاونت فرهنگی دنبال کردن ایده دانشگاه اجتماعی و مؤثر است .
بر این اساس حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه باید به عنوان یک سازمان یاد دهنده و یادگیرنده حضور فعال و مؤثری در دانشگاه داشته باشد و در توانمندسازی عناصر دانشگاهی متناسب با مقتضیات روز جامعه و ویژگی های نسلی دانشجویان مشارکت فعال داشته باشد چراکه اعتقادداریم سیستم فاقد برنامه برای توانمندسازی و آموزش مستمر کارگزاران خود از توان نرم افزاری کافی برای مدیریت موقعیت ها و خلق فرصت ها و مقابله با تهدیدها و سایر اقدامات ضروری دیگر برخوردار نخواهد بود .
انتهای پیام/4118/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم
واحد مرکزی خبر
1397/10/22
14:26
> به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت : در 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد درخشش بسیار زیادی در سطوح فناوری در کشور بوده ایم ، به طوری که سرعت رشد علمی ایران بنابر اظهار تمام سایت های علم سنجی بالاترین سطح رشد بوده و سطح شتاب رشد علمی به صورت کمی دو درصد و کیفی سه درصد بوده است .
> به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت : در 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد درخشش بسیار زیادی در سطوح فناوری در کشور بوده ایم ، به طوری که سرعت رشد علمی ایران بنابر اظهار تمام سایت های علم سنجی بالاترین سطح رشد بوده و سطح شتاب رشد علمی به صورت کمی دو درصد و کیفی سه درصد بوده است .
رفیعی گفت : در حال حاضر 64 شرکت دانش بنیان در استان فعال است که 49 شرکت در پارک علم و فناوری مستقر هستند .
ستاری ، معاون علم و فناوری رئیس جمهور هم گفت : توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان و فروش شرکت های دانش بنیان مهمترین کار است که باید در حمایت از این شرکت ها به کار گرفته شود .
کشمیری ، قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : در حال حاضر 3900 شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که از این تعداد 1300 شرت در پارک های علم و فناوری مستقر هستند .
بنابر اعلام گزارش ISI در 6 ماهه نخست سال 2018 ، ایران در زمینه تولید علم در بین 15 کشور برتر دنیا قرار دارد و در جهان اسلام در این زمینه دارای رتبه اول است .
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر + وزارت علوم
ایرنا
1397/10/22
14:18
> تهران ایرنا رئیس صندوق رفاه دانشجویان از ابلاغ چند بخشنامه به دانشگاه ها برای جلوگیری از وقوع سوانح مشابه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد .
> در سانحه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در اوایل دیماه جاری 10 نفرجانباخته و تعدادی دیگر زخمی شدند .
ذوالفقار یزدان مهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، اظهار کرد : در این بخشنامه ها بر لزوم تعمیر و نگهداری آسانسورها در زمان های مشخص ، بررسی معاینه فنی اتوبوس ها و استفاده نکردن از وسایل حمل و نقل بعد از پایان عمر استاندارد ، ایمنی مسیر رفت و آمد اتوبوس ها ، نظارت کارشناسان بهداشت در خرید و نگهداری اقلام خوراکی ، طبخ غذا و توزیع آن همچنین ارائه گزارش روزانه از سرویس های ارائه شده به دانشجویان ، تاکید شده است .
مشاور وزیر علوم از توجه این وزارتخانه در باره آب شرب دانشگاه ها نیز خبر داد و گفت در این زمینه بخشنامه محرمانه ای به دانشگاه ها ابلاغ شد .
وی با یادآوری راه اندازی شورای رصد در صندوق رفاه و دانشگاه ها برای پیشگیری از حوادث مشابه سانحه اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد ، خاطرنشان کرد : این شورا از دو سال گذشته با ترکیب صندوق ، سازمان امور دانشجویان ، معاونت فرهنگی و حراست وزارت علوم ، تشکیل شده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان با بیان اینکه شورای رصد با ترکیب کنونی در دانشگاه ها هم راه اندازی شد ، عنوان کرد : وزیرعلوم همواره بر اقدامات پیشگیرانه در دانشگاه ها تاکید دارد و بخشنامه جامعی در حوزه های ایمنی ابلاغ شد .
وی در این زمینه مثالی زد و گفت : سال 95 به صندوق رفاه اطلاع دادند حدود 600 دانشجوی دختر در چابهار به علت نداشتن خوابگاه ، سرگردان هستند .
صندوق رفاه دانشجویان بلافاصله کمک رهنی به آنها اختصاص داد و با همکاری دانشگاه و منطقه آزاد چابهار این دانشجویان اسکان یافتند .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی صندوق رفاه دانشجویان سانحه دانشگاه آزاد اقدامات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
محمدحسین امید+دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایثار
1397/10/22
15:30
> نهمین نشست ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر دانشگاه علمی کاربردی با حضور رییس ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر و رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شد .
> به گزارش «ایثار» ، نهمین نشست ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر دانشگاه علمی کاربردی با حضور حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس ستاد برنامه ریزی شاهد و ایثارگر ، محمدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی و اعضای این ستاد برگزار شد .
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد در این نشست ضمن تشکر از همکاری دانشگاه و اشاره به ضرورت توسعه مهارت و تأثیر مستقیم این موضوع بر تأمین فرصت اشتغال پایدار برای ایثارگران ، نسبت به تکمیل و اصلاح چرخه مشاوره تحصیلی ، آموزش ، مهارت افزایی و اشتغال با مشارکت فعال حوزه های اشتغال و آموزش بنیاد ، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علمی کاربردی تأکید کرد .
حجت الاسلام محمدحسن کاویانی راد در ادامه اظهار داشت : علاوه بر هدایت تحصیلی باید نسبت به اصلاح نگرش عمومی در خصوص ارزش و تقدم مهارت بر آموزش های نظری و تقویت انگیزه ایثارگران در این خصوص توجه ویژه ای انجام شود .
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به تبیین چالش های پیش رو اشاره کرد و از آمادگی این دانشگاه برای تأمین نیازهای علمی و مهارتی ایثارگران از طریق ایجاد یا تأمین دسترسی این عزیزان به بهترین مراکز آموزشی تحت پوشش خبر داد .
در این جلسه ضمن طرح دستور جلسه مقرر شد؛ کارگروه مشترکی از اساتید کارآفرینی و مهارت آموزی دانشگاه و کارشناسان ادارات کل آموزش و اشتغال بنیاد شهید و امور ایثارگران و اداره کل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با هدف طراحی برنامه مشاوره و هدایت تحصیلی دانش آموزان شاهد و ایثارگر با رویکرد مهارت آموزی و تبیین رشته های کاربردی با در نظرگرفتن آمایش سرزمین برای ایجاد اشتغال پایدار دانش آموختگان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تشکیل شود .
همچنین با توجه به فراوانی 13000 هزار نفری دانشجویان شاهد و ایثارگر در مراکز آموزش عالی علمی کاربردی علاوه بر افزایش سطح تعاملات بین سازمانی نسبت به اتخاذ راهکارهای مناسب برای تحقق مفاد ماده 66 قانون جامع تدابیر مقتضی معمول شود و با توجه به ابلاغیه شورای عالی اداری تمهیدات مشترکِ لازم برای تسهیل فرایند انحلال و واگذاری مراکز علمی ، کاربردی وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران تا پایان نیم سال دوم سال تحصیلی 1398 1397 پیش بینی و ستاد مرکزی دانشگاه جامع نسبت به تسریع در فرایند تأیید اعتبار آموزشی و اجرایی مراکز متقاضی معین معرفی شده از طرف واحدهای استانی اقدام کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
محمدحسین امید+دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایسنا
1397/10/22
15:22
> رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اظهار کرد : گرایش و توجه مردم به سمت آموزش های مهارتی و رشته هایی که منجر به شغل می شود ، بیشتر شده است .
> به گزارش ایسنا ، دکتر «محمدحسین امید» در نشست تبیین فعالیت ها و طرح های کیفیت محور دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد تصریح کرد : این دانشگاه در سال 1371 و با هدف استفاده از ظرفیت بخش های تولیدی و خدماتی بدون نیاز به ظرفیت سازی جدید و با بهره گیری از اساتید خبره شروع به کار کرد .
وی ادامه داد : تا سال 1384 تعداد مراکز علمی کاربردی در کشور به 310 مرکز رسید و اکثر این مراکز مطابق با اهداف اولیه و مجهز به محیط کار واقعی فعالیت می کردند ولی از سال 84 تا سال 91 تعداد مراکز علمی کاربردی به 1100 مرکز رسید که در بعضی از مراکز معیار های آموزش عالی رعایت نشد و فاقد شرایط اولیه برای تاسیس بودند .
دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد : در سال های گذشته گرایش و توجه مردم به سمت آموزش های مهارتی و رشته هایی که منجر به شغل می شود ، بیشتر شده است و در این دانشگاه رشته های فنی بسیار خوبی داریم که توجه به آن می تواند تکنسین های ماهری را در بخش های مختلف به جامعه تحویل دهد .
وی افزود : تا سال گذشته اکثر مراکز علمی کاربردی کشور فاقد اساسنامه بودند اما هم اکنون 100 مرکز علمی کاربردی دارای اساس نامه مدون شده اند و مابقی نیز به سرعت در حال انجام است .
وی با تاکید بر سیاست کیفیت بخشی به فعالیت های دانشگاه علمی کاربردی ، خاطر نشان کرد : در این راستا با توجه به این که سیاست کمیت گرایی منجر به رشد بی رویه در تعداد مدرسان و به تبع آن افت کیفیت مراکز علمی کاربردی شده بود ، با در دستور کار قرار گرفتن ارزیابی علمی و عمومی مدرسان ، 30 درصد از مجموع 14 هزار مدرسی که در گذشته جذب این دانشگاه شده بود ، تعدیل شدند .
دکتر امید افزود : در گذشته پذیرش مدرس در دانشگاه علمی کاربردی بسیار آسان بود اما اکنون مبنای جذب مدرس ، فراخوان و ارزیابی بر اساس صلاحیت های علمی ، عمومی و حرفه ای است .
وی یادآور شد : امسال در حالی از این طریق نسبت به جذب هشت هزار مدرس در دانشگاه علمی کاربردی اقدام شد که 46 هزار متقاضی ثبت نام کردند .
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : با توجه به مصوبه شورای عالی اداری و دستور رییس جمهوری مبنی بر تعطیلی مراکز علمی کاربردی دولتی تا پایان سال تحصیلی 98 97 ، این موضوع در دستور کار قرار دارد و تاکنون چندین مرکز به بخش غیردولتی واگذار شده است .
وی ادامه داد : در گذشته 70 درصد دانشجویان مراکز علمی کاربردی از شاغلان وکارمندان و بقیه جوانانی بودند که پس از فارغ التحصیلی از آموزش و پرورش وارد دانشگاه می شدند ، اما این موضوع اکنون برعکس شده است .
دکتر «محمدصالح احمدی» رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد نیز در ابتدای این نشست ، گزارشی از فعالیت های این دانشگاه ارائه کرد .
وی در این گزارش اظهار کرد : یکی از نقاط قوت این دانشگاه توجه ویژه به حوزه کارورزی است و با جلساتی که برگزار شده موانع اجرای درس کار ورزی بررسی شده است اگر این درس کار ورزی به درستی اجرا شود به اندازه چند واحد درس تئوری موثر است احمدی تصریح کرد : ترکیب اعضای کمیته برنامه ریزی درسی واحد استانی از افرادی تشکیل شده است که از محیط وبازار کار هستند و به خوبی نیاز های بازار کار را می شناسند همچنین به دوره های تک پودمان و تدوین سرفصل های مهارتی در کمیسیون برنامه ریزی درسی توجه ویژه ای شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
ایسنا
1397/10/22
17:19
> رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : اولین همایش ملی دانشجویی زراعت ، گیاهپزشکی و بیوتکنولوژی اردیبهشت ماه 98 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود .
> به گزارش ایسنا ، محمد کافی اظهار کرد : اولین همایش ملی دانشجویی زراعت ، گیاهپزشکی و بیوتکنولوژی به میزبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و به مدت دو روز در 11 و 12 اردیبهشت ماه سال آینده با حضور احتمالی وزیر جهاد کشاورزی ، وزیر علوم ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و متخصصان عرصه کشاورزی و صنعت در مشهد مقدس برگزار می شود .
وی با اشاره به شعار این همایش با عنوان "دانشجوی پویا ، راه‏گشای کشاورزی نوین است" ، افزود : با توجه به وجود بارگاه ملکوتی حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و با توجه به اینکه دانشگاه فردوسی مشهد بیش از 40 سال است که در زمینه کشاورزی فعالیت می کند ، به همین دلیل با حمایت های صورت گرفته از سوی وزارت علوم ، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی زراعت ، گیاهپزشکی و بیوتکنولوژی ، وزارت جهاد کشاورزی ، پارک علم و فناوری و دیگر نهادهای مرتبط قرار است این همایش در مشهد برگزار شود .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت : بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است در حاشیه این همایش دو روزه نیز جشنواره عکس رویش ، نمایشگاه ، استارت آپ و پنل های تخصصی با حضور اندیشمندان ، صاحب نظران و اساتید این حوزه برگزار شود .
کافی گفت : ما در این همایش به دنبال این هستیم که دانشجویان نوآوری ها ، تحقیقات و دستاوردهای خود در این سه حوزه را با مراکز تولیدی ، تحقیقاتی و پژوهشی به اشتراک گذاشته و پایان نامه ها ، مقالات و پژوهش های کاربردی را با همکاری صنعت به مرحله اجرا برسانند .
وی تصریح کرد : یکی از مهم ترین ویژگی های این همایش این است که تمامی اقدامات و مسئولیت های آن برعهده دانشجویان است و مدیران عالی دانشگاه و دیگر مسئولان استانی و کشوری نیز در اولین همایش زراعت ، گیاهپزشکی و بیوتکنولوژی صرفا نقش مشاور را دارند .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد : از دیگر اهداف برگزاری این همایش می توان به این مسئله اشاره کرد که ما به دنبال ایجاد خلاقیت و کارآفرینی در میان دانشجویان هستیم و به همین دلیل از دانشجویان فارغ التحصیل موفق ، صنایع و هلدینگ ها و شرکت های دانشجویی موفق دعوت کرده و آن ها را به عنوان یک فرصت شغلی به دانشجویان معرفی می کنیم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
واحد مرکزی خبر
1397/10/22
16:47
> حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نقیب در حاشیه نشست هم اندیشی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : این دانشگاه 4 هزار دانشجو در 22 دانشکده کشور دارد .
> حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نقیب در حاشیه نشست هم اندیشی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : این دانشگاه 4 هزار دانشجو در 22 دانشکده کشور دارد .
وی با اشاره به اینکه این دانشگاه زیرمجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه است ، افزود : بند «ز» تبصره 21 لایحه بودجه سال 98 ادغام دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی در وزارت علوم را مطرح کرده است که این امر غیرکارشناسی است .
حجت الاسلام و المسلمین نقیب گفت : باید شورای عالی انقلاب فرهنگی براساس طرح آمایش سرزمین درباره فعالیت دانشگاه ها نظر کارشناسی ارائه کند و دولت و وزارت علوم نمی توانند درباره لایحه بودجه که عمر کاری آن یک سال است اینگونه نظر دهند .
وی افزود : این دانشگا ها با استفاده از امکانات دستگاه های مرتبطشان وظایف مشخصی دارند که هیچگاه وزارت علوم نمی تواند امکانات مشابهی در اختیارشان قرار دهد .
رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت : همه شرکت کنندگان در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه های دستگاه های اجرایی کشور بر غیرکارشناسی بودن و لزوم حذف این بند از لایحه بودجه 98 اتفاق داشتند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + دانشگاهها
ایکنا
1397/10/22
14:34
> گروه اجتماعی ـ وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دانشگاه شیراز را سرمایه ارزشمند کشور توصیف کرد و گفت : ظرفیت دانشگاه ها ، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد .
> به گزارش ایکنا از فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز ، نشست مشترک وزیر دفاع با رؤسا و معاونان دانشگاههای شیراز ، صنعتی شیراز ، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علمی کاربردی ، در تالار دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد .
امیر سرتیپ حاتمی ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این دیدار با ابراز خرسندی از تلاشها و همت اساتید و دانشجویان دانشگاههای فارس به ویژه شیراز ، خواستار ارتقای سطح همکاری و اجرای طرحهای راهبردی و کلان در دانشگاه شد .
وی به موضوع توان بازدارندگی و اقتدار کشور اشاره کرد و گفت : به واسطه پشتیبانی از صنایع کشور ، نقش دانشگاهها در جایگاه ممتاز ایران در منطقه بسیار مهم است و رویکرد صنایع باید استفاده حداکثری از این توانمندی باشد .
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ، دانشگاه شیراز را سرمایه ارزشمند کشور توصیف کرد و گفت : ظرفیت دانشگاهها ، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد .
حمید نادگران ، رئیس دانشگاه شیراز نیز در این نشست به جایگاه این دانشگاه بهعنوان یکی از دانشگاههای مادر در ایران اشاره کرد و گزارشی از توانمندیها و همکاری این دانشگاه با صنایع مختلف کشور ارائه داد .
وی قابلیت دانشگاه شیراز برای مشارکت در توسعه کشور را یک فرصت توصیف کرد و خواستار ارتقای سطح همکاری دانشگاه و صنایع شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
موسسات آموزش عالی
واحد مرکزی خبر
1397/10/22
17:17
> حسین قنبری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی که بعدازظهر امروز در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد ، گفت : اکنون دو سال است که این دانشکده اجازه پذیرش دانشجو ندارد که این امر در آینده موجب بحران در تربیت نیروی متخصص در صنعت هواپیما های غیرنظامی کشور ایجاد می کند .
> حسین قنبری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در نشست هم اندیشی روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی که بعدازظهر امروز در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد ، گفت : اکنون دو سال است که این دانشکده اجازه پذیرش دانشجو ندارد که این امر در آینده موجب بحران در تربیت نیروی متخصص در صنعت هواپیما های غیرنظامی کشور ایجاد می کند .
وی از مسئولان بلندپایه کشور خواست تا در این زمینه تدابیر مناسبی اتخاذ کنند .
قنبری با اشاره به بند «ز» تبصره 21 لایحه بودجه 1398 و مصوبه سال 1396 گفت : مراکز آموزش عالی و دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی باید به وزارت علوم منتقل و یا منحل شود .
وی افزود : متاسفانه در سال گذشته وزارت علوم از 12 دانشگاه برتر صنعتی کشور استعلام کرد که هیچ یک به تنهایی قادر به ارائه رشته های تخصصی این دانشگاه نبودند .
رئیس دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری گفت : این دانشگاه 750 دانشجو در رشته هایی همچون تعمیر و نگهداری هواپیما ، مهندسی الکترونیک هواپیما ، مهندسی مخابرات هواپیما و مهندسی مراقبت پرواز هواپیما دارد .
وی افزود : باید در زمینه ادغام دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دستگاه های اجرایی در وزارت علوم کار کارشناسی صورت گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
مهر
1397/10/23
09:52
> کاهش شهریه ثابت در سنوات اضافی دانشجویان پردیس دانشگاه شهید بهشتی در دهمین جلسه شورای عالی پردیس دانشگاهی بررسی شد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شهید بهشتی ، دهمین جلسه شورای عالی پردیس دانشگاهی به ریاست سید حسن صدوق ، رئیس دانشگاه شهید بهشتی و با حضور اعضای شورای عالی پردیس ، برگزار شد .
در این جلسه ، تعیین ظرفیت پذیرش دوره های کارشناسی ارشد پردیس دانشگاهی 2 در سال تحصیلی 99 1398؛ تعیین ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در مرکز آموزش حضوری در سال تحصیلی 99 1398 ، بررسی و تصویب شهریه های دوره های مرکز آموزش زبان های خارجی دانشگاه ، کاهش شهریه ثابت در سنوات اضافی دانشجویان پردیس و تعیین سقف دعوت از مدرسین مدعو برای تدریس در مرکز آموزش الکترونیکی طرح و بررسی شد .
همچنین درخواست عضویت مدیران پردیس در کمسیون موارد خاص و شورای پژوهشی دانشگاه ، محاسبه آمار دانشجویان پردیس دانشگاهی 2 در آمار دانشکده ها و افزایش رشته محل های جدید به مرکز آموزش الکترونیکی برای سال تحصیلی 99 1398 در دهمین شورای عالی پردیس مطرح و مورد بررسی قرار گرفت .
پردیس دانشگاهی شهید بهشتی در سال 1391 شروع به فعالیت کرده و در حال حاضر در بیش از 100 دوره کارشناسی ارشد و 20 دوره دکتری دانشجو می پذیرد و بیش از 2100 دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه هرمزگان
آنا
1397/10/23
09:13
> رئیس دانشگاه هرمزگان گفت : دانشگاه هرمزگان ظرفیت بالایی در توسعه فناوری های حوزه دریا دارد .
> علی اکبر شیخی فینی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، بیان کرد : با توجه به ظرفیت های منطقه ای در حوزه دریا ، ظرفیت های خیلی بالایی در دانشگاه هرمزگان وجود دارد که باید از این گنج به نحو احسن استفاده کرد .
وی ادامه داد : دانشگاه هرمزگان با به کارگیری ظرفیت های تخصصی خود و مشارکت در پروژه های مرتبط با فناوری های دریایی از جمله صنایع دریایی می تواند پشتوانه علمی و دانشی مناسبی برای طرح های تحقیقاتی دریایی باشد .
کتابخانه های دانشگاه هرمزگان استاندارد و مجهز است رئیس دانشگاه هرمزگان در مورد کتابخانه های دانشگاه هرمزگان اظهار کرد : کتابخانه های این دانشگاه استاندارد و مجهز است ، دو سالن کتابخانه در دانشگاه وجود دارد که مجموعاً 700 نفر ظرفیت دارد؛ در سال های اخیر دانشگاه های دولتی سرمایه گذاری های خوبی در زمینه کتابخانه های دانشگاهی انجام داده اند که دانشگاه هرمزگان نیز از این دسته دانشگاه ها است .
شیخی فینی ادامه داد : با صرف بودجه کافی ، اصلاح شیوه مدیریت کتابخانه های دانشگاه ها و به کارگیری کتابداران مجرب به راحتی می توان انجام کارهای پژوهشی را به طور هدفمند ساماندهی کرد .
برگزاری همایش ملی مشاوره و راهنمایی بهمن ماه در دانشگاه هرمزگان وی در پاسخ به این سؤال که چه همایشی تا پایان سال در برنامه شما وجود دارد ، عنوان کرد : همایش ملی مشاوره و راهنمایی در حوزه علوم انسانی در بهمن ماه در دانشگاه هرمزگان برگزار می شود؛ این همایش به مسائل حوزه روان شناسی و مشاوره مربوط است .
رئیس دانشگاه هرمزگان با اشاره به برنامه های اخیر این دانشگاه بیان کرد : اولین جشنواره «انار گل» در حوزه شعر و ادبیات فارسی با استقبال خوب دانشجویان در دانشگاه هرمزگان برگزار شد که شاعران استان هرمزگان در آن همایش به مسابقه مشاعره پرداختند .
شیخی ادامه داد : کنفرانس مهندسی ساخت و تولید در سطح ملی اخیراً در این دانشگاه برگزار شد؛ با توجه به اینکه استان هرمزگان یک استان صنعتی است ، بسیاری از متخصصان و صاحب نظران بخش صنعت اینجا گرد هم جمع شدند و در حوزه ساخت قطعات با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و فشارهای مربوط به تحریم ، مشکلات صنایع را بررسی کردند .
وی تصریح کرد : بسیاری از همایش ها نیاز به زیرساخت هایی دارد که منوط به بحث بودجه است؛ در واقع رویکرد دانشگاه هرمزگان روبه جلو و پیشرفت است و اگر بخواهیم شتاب بیشتری به این امر بدهیم ، نیاز به سرمایه گذاری های بیشتر به ویژه در بحث تجاری سازی است .
انتهای پیام/4118/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/10/23
09:11
> گروه اندیشه ــ صدوقی سها با تأکید بر اینکه در میان اساتید فلسفه مهدی محقق تنها شخصیت حوزوی است که با هدف تدریس به غرب رفته است ، گفت : مهدی محقق با ترجمه منظومه حاجی سبزواری و انتشار آن در غرب باعث شد تا شایعه بی مبنای پایان فلسفه اسلامی با مرگ ابن رشد رفع شود و شخصیت حاجی سبزواری به دنیا معرفی شود .
> به گزارش ایکنا؛مراسم بزرگداشت پنجاهمین سال تأسیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران ، دانشگاه مکگیل با عنوان نیم قرن ، از مونترال تا تهران شامگاه روز گذشته ، 22 دیماه ، با حضور مهدی محقق ، توفیق سبحانی ، نوش آفرین انصاری ، علی سلطانی ، منوچهر صدوقی سها ، حجج اسلام هادی خامنهای ، محمود دعایی و محمدرضا نوراللهیان در کتابخانه ملی برگزار شد .
در آغاز نشست ، توفیق سبحانی ، از شاگردان مهدی محقق ، در جملاتی کوتاه به ابراز احساسات به مهدی محقق پرداخت و شاگردی خود نزد وی را توفیقی از ناحیه خداوند قلمداد کرد .
پس از او ، علی سلطانی ، یکی دیگر از شاگردان مهدی محقق ، در سخنانی اظهار کرد : مهدی محقق در واقع پدر و معلم روحانی من است .
یکی از مهمترین رهنمودهای ایشان به ما ، توجه به قرآن کریم بوده است .
کتاب جلوههایی از اعجاز قرآن کریم که از تألیفات بنده است تحت راهنمایی و کمک فکری ایشان نوشته شده است .
از سال 50 تاکنون به استاد محقق آشنا هستم و به مدت 47 سال از لطف ایشان استفاده کردم .
صراحتاً اعلام میکنم اگر ایشان نبودند من هیچ چیزی نمیشدم .
وی افزود : در آیه 7 آل عمران میخوانیم هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ؛ اوست کسى که این کتاب [=قرآن]را بر تو فرو فرستاد پاره اى از آن آیات محکم [=صریح و روشن]است آنها اساس کتابند و [پاره اى]دیگر متشابهاتند [که تاویل پذیرند] .
نکته این است که تأویل با تفسیر چه مقدار فرق دارد؟ تأویل شرح ظاهر نیست بلکه شرح باطن است .
متأسفانه در بسیاری از ترجمههای قرآن ، به ترجمه ظاهر پرداخته شده است .
در ادامه این نشست منوچهر صدوقیسها به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد : خدمات استاد محقق احتیاج به بیان ندارد .
چون عنوان جلسه درباره مؤسسه مطالعات اسلامی مک گیل است نکاتی را عرض خواهم کرد که شاید به درد دانشجویان بخورد و برای ایشان مفید باشد .
در میان اهل فلسفه ، چندین شخصیت از ایران به فرنگ رفتهاند .
این افراد به عنوان دانشجو به فرنگ سفر کردند و در آنجا به مقام استادی رسیدند .
در میان این افراد چند شخصیت ممتاز وجود دارد .
از جمله شخصیتهای ممتاز دانشگاهی باید به علی اکبر سیاسی که در دورهای رئیس دانشگاه تهران بود ، یحیی مهدوی ، محمدباقر هوشیار ، مرحوم فردید و سیدحسین نصر اشاره کرد .
وجه مشترک همه این افراد این است که صرفاً برای تحصیل به غرب رفتند .
وی ادامه داد : در میان شخصیتهای حوزوی میتوان از مرحوم عصار یاد کرد که استاد مهدی محقق بوده است .
ایشان در حوالی دوره مشروطیت به فرانسه سفر کرد و حدود دو سال به تحصیل علم پرداخت .
علاوه بر ایشان باید از مرحوم فلاطوری و مهدی حائری یزدی به عنوان شخصیتهای ممتاز حوزوی یاد کرد که بعد از تحصیل فلسفه به عنوان حکیم به فرنگ سفر کردند .
وجه مشترک این افراد این بود که نوعاً برای تحصیل به غرب سفر کردند .
در میان این افرادی که نام بردم استاد محقق تنها فردی است که برای تدریس به فرنگ رفتند .
این امتیازی است که منحصر به ایشان است .
صدوقیسها تأکید کرد : سفر ایشان به غرب چند برکت عمده داشت؛ یکی اینکه وقتی ایشان به غرب رفت به تدریس منظومه حاجی سبزواری پرداخت .
منظومه سبزواری در واقع انجیل فلسفه اسلامی است و به تعبیر برخی بزرگان ، این کتاب بچه اسفار است .
برکت دیگر حضور ایشان در غرب ، آوردن پروفسور ایزوتسو به ایران است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تهران
ایکنا
1397/10/23
09:11

آمدن ایزوتسو به ایران منشأ برکات عظیمی برای فرهنگ کشور بود .
برکت دیگر حضور ایشان تأسیس مؤسسه مطالعات اسلامی در تهران بود .
از همه اینها مهمتر این است که ایشان مقداری از شرح منظومه سبزواری را به مشارکت ایزوتسو به زبان انگلیسی ترجمه کردند .
وی در ادامه افزود : بر خلاف واقعیت تاریخی ، مستشرقین و کسانی که از آنها پیروی میکردند چنین ادعا میکردند که اساساً چیزی به نام فلسفه اسلامی وجود خارجی ندارد و فلسفه اسلامی همان فلسفه یونانی است ، با این تفاوت که از راست نوشته میشود .
بدتر از این ادعا ، این است که به گمان این افراد ، همان فلسفه اسلامی نیز با مرگ ابنرشد به پایان رسید .
بر خلاف این شایعه بیمعنا و بیمبنا ، با مرگ ابنرشد فلسفه اسلامی متولد شد .
مهدی محقق با ترجمه منظومه حاجی سبزواری و انتشار آن در غرب باعث شد تا این شایعه بیمبنا و بیمنطق رفع شود و شخصیت حاجی سبزواری به دنیا معرفی شود .
در پایان یادآور میشود ، مهدی محقق با همکاری پروفسور چارلزآدامز ، رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل توانست موافقت هیئت امنای دانشگاه مک گیل را برای تأسیس شعبهای از آن مؤسسه در تهران اخذ کند و سپس با موافقت وزارت امور خارجه ایران و وزارت علوم و آموزش عالی این شعبه در تاریخ 14 دیماه 1347 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران افتتاح شد .
مؤسسه تهران فعالیت خود را در بنایی کهن واقع در خیابان خارک آغاز کرد و پروفسور ایزوتسو و دکتر هرمان لندلت ، استاد تصوف اسلامی در پایهریزی و شکلگیری آن اهتمام کردند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
بسیج نیوز
1397/10/23
08:56
> مسئول سازمان بسیج اساتید چهارمحال و بختیاری دکتر احمد رضا بسیج با دکتر کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد ملاقات کردند .
> به گزارش سرویس اساتید خبرگزاری بسیج ، دکتراحمدرضا بسیج رئیس سازمان بسیج اساتید استان به همراه مسئول کانون بسیج آن دانشگاه و جمعی از اساتید نخبه با دکتر کریمی ریاست دانشگاه شهرکرد دیدار کردند .
در این دیدار ریاست دانشگاه شهرکرد ضمن قدردانی از زحمات بسیج اساتید در آن دانشگاه از تلاش و ماموریت آن دانشگاه در تولید علم و ارتباط علمی و همچنین استفاده از ظرفیت بسیج اساتید استان در این خصوص مطالبی را ایراد نمودند ، ایشان بیان نمودند که بسیج اساتید همواره در توسعه ی علمی و فرهنگی دانشگاه و ایجاد نشاط و امید با داشتن افق های بازتر و بزرگتر نقش موثری ایفا کرده است .
در ادامه ریاست سازمان بسیج اساتید استان دکتر بسیج ضمن قدردانی از همکاری ریاست آن دانشگاه مطالبی را در خصوص راه اندازی اندیشکده ها و حل مسائل و مشکلات مردم و دولت بیان داشتند و از دکتر کریمی خواهان مساعدت در این زمینه شدند ، ایشان به دستاوردهای بسیج اساتید در 40 سال انقلاب اشاره نموده و از ارکان مهم در دستیابی به دانشگاه های اسلامی را نقش بی بدیل بسیج اساتید و دیگر تشکل های دانشجویی فعال در این زمینه دانستند و در آخر ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر کریمی در این مسئولیت خواهان برگزاری هر چه با شکوهتر برنامه های گرامیداشت 40 سالگی انقلاب در دانشگاه شدند .
منبع : روابط عمومی بسیج اساتید استان چهارمحال و بختیاری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
آریا
1397/10/23
08:09
> خبرگزاری آریا در مراسمی با حضور اعضای هیئت رئیسه دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز ؛ تفاهم همکاری مشترک توسط دکتر حمید نادگران ، رئیس دانشگاه شیراز و دکتر علی بهادر ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به امضا رسید.
> خبرگزاری آریا در مراسمی با حضور اعضای هیئت رئیسه دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز ؛ تفاهم همکاری مشترک توسط دکتر حمید نادگران ، رئیس دانشگاه شیراز و دکتر علی بهادر ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به امضا رسید .
به گزارش آریا از شیراز ، دکتر نادگران در این مراسم با ابراز خوشحالی از حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در دانشگاه شیراز اظهار داشت : برگزاری چنین نشست هایی می تواند ارتباطات و تعاملات دو قطب علمی شیراز را گسترش و تعمیق بخشد .
وی افزود : در شرایط کنونی رشته های بین رشته ای ضرورت فراوان دارد و افزایش ارتباطات دو دانشگاه شیراز و علوم پزشکی شیراز زمینه ساز شکل گیری چنین رشته هایی است .
رئیس دانشگاه شیراز تاکید کرد : هم اکنون دو دانشگاه دارای همکاری مناسبی با دستگاه های اجرایی استان فارس هستند و گسترش این ارتباطات در نهایت به رضایت مندی اقشار مختلف جامعه منجر می شود .
دکتر نادگران از طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی به عنوان زمینه ی خوبی برای همکاری مشترک نام برد و تصریح کرد : با توجه به تحریم های ظالمانه از یک سو و توانمندی های فراوان دانشگاه شیراز از سوی دیگر؛ می توان در حوزه های مختلف ، پروژه های مشترک تعریف کرد تا مردم از نتایج و مزایای این طرح ها و تعامل دو مرکز بزرگ علمی کشور بهره مند شوند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در آیین امضای تفاهم نامه همکاری مشترک با دانشگاه شیراز اظهار داشت : در بسیاری از کشورهای دنیا انفکاک بین دانشگاه های پزشکی و سایر دانشگاه ها وجود ندارد و این جدایی در کشور ما آسیب های زیادی دارد .
وی افزود : بسیاری از صاحبنظران معتقدند که دانشگاه های علوم پزشکی با سایر دانشگاه ها باید به هم ملحق شوند و این پیوند زمینه ساز حل مشکلات طرفین است .
دکتر بهادر گفت : در زمینه ی ساخت و تعمیر تجهیزات پزشکی ، آسیب های اجتماعی ، مهندسی ، علوم انسانی و سایر موارد ، دو دانشگاه می توانند با هم همکاری نمایند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز این پیشنهاد را مطرح کرد که جلسات مشترک دو دانشگاه به صورت منظم و مستمر برگزار شود تا نتایج گفتگوها به دستاوردهای عملی منجر گردد .
در ادامه این نشست معاونان دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص مسائل و اقدامات هر دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه تربیت مدرس
ایرنا
1397/10/22
17:12
> تهران ایرنا دومین جشنواره ملی زن و علم نکوداشت زنده یاد دکتر مریم میرزاخانی اسفندماه سال جاری به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می شود .
> به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه تربیت مدرس ، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، این جشنواره را با هدف تجلیل از زنان نخبه و فعال کشور همزمان با ایام هفته بزرگداشت مقام زن برگزار می کند .
بنابر اعلام دبیرخانه جشنواره ، بانوان داوطلب شرکت در این رویداد رقابتی می توانند آثار و مستندات خود را از طریق سامانه جشنواره تا 8 بهمن ماه ارسال کنند .
آثار بانوان در سه رده سنی زیر 40 سال ، 40 تا 65 سال و بالای 65 سال داوری و انتخاب شده و در پایان از برگزیدگان جشنواره تقدیر می شود .
**راه اندازی دوره کارشناسی ارشد علوم شناختی– روانشناسی شناختی در نشست شورای دانشگاه تربیت مدرس ، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد علوم شناختی_روانشناسی شناختی به تصویب رسید .
**ایجاد برج فناوری در دانشگاه تربیت مدرس محمد تقی احمدی ، رئیس دانشگاه تربیت مدرس در نشست شورای دانشگاه که با حضور معاونان و روسای دانشکده ها برگزار شد ، ایجاد برج فناوری را به عنوان مصوبه جلسه هیات امنا عنوان و تاکید کرد : در این نشست مصوب شد که در بخشی از زمین جنوبی دانشگاه (حدود 500 تا 700 متر) ، ساختمان برج فناوری با کمک بخش خصوصی و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان و گروه های فناور ساخته و به صورت اجاره درازمدت یا واگذاری طولانی برای تشکل های فناورانه تخصیص داده شود .
**دانشگاه شهید بهشتی در بین دانشگاه های برتر جهان براساس آخرین رتبه بندی مرکز رتبه بندی دانشگاه های جهان (CWUR) ، دانشگاه شهید بهشتی در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد .
بر اساس گزارش این مرکز ، رتبه دانشگاه های ایران به ترتیب و با ذکر رتبه جهانی شامل دانشگاه آزاد اسلامی ایران با رتبه جهانی 371 ، دانشگاه تهران با رتبه 461 ، علوم پزشکی تهران با رتبه 547 ، تربیت مدرس با رتبه 576 ، صنعتی شریف با رتبه 592 ، صنعتی اصفهان با رتبه 642 ، صنعتی امیرکبیر با رتبه 689 ، علم و صنعت ایران با رتبه 760 ، دانشگاه شیراز با رتبه 857 ، فردوسی مشهد با رتبه 872 ، علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه 966 و دانشگاه شهید بهشتی با رتبه 992 در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند .
**9489** 1200 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی اخبار کوتاه برگزاری جشنواره زن و علم نکوداشت مریم میرزاخانی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه تربیت مدرس
ایسنا
1397/10/22
15:56
> رییس دانشگاه تربیت مدرس از ایجاد برج فناوری دانشگاه خبر داد و گفت : در بخشی از زمین جنوبی دانشگاه ، ساختمان برج فناوری با کمک بخش خصوصی و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان و گروه های فناور ساخته می شود .
> به گزارش ایسنا ، دکتر احمدی در نشست شورای دانشگاه ، ایجاد برج فناوری در داخل سایت اصلی دانشگاه را به عنوان مصوبه جلسه هیات امنا عنوان و تاکید کرد : در این نشست مصوب شد در بخشی از زمین جنوبی دانشگاه (حدود 500 تا 700 متر) ، ساختمان برج فناوری با کمک بخش خصوصی و سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان و گروه های فناور ساخته شود و به صورت اجاره درازمدت یا واگذاری طولانی برای تشکل های فناورانه تخصیص داده شود .
وی افزود : امیدواریم پارک علم وفناوری دانشگاه از این فضا استفاده کند و بتواند منطقه جنوبی دانشگاه را استفاده کند تا بخش خصوصی با رغبت وارد سرمایه گذاری شود و اکوسیستم فناوری در ضلع جنوبی دانشگاه برای بهره برداری از دانش و پژوهش فناوری که در دانشگاه رشد کرده است ، فراهم شود .
احمدی تصریح کرد : در این جلسه اصلاح شیوه نامه موظفی اعضای هیات علمی نیز به تصویب رسید که در راستای اهداف طرح تحول راهبردی است که در آن برخی الزامات مربوط به فعالیت های خدمت رسانی به جامعه و نیز توسعه فعالیت های بین المللی دیده شده و نسخه نهایی پس از ابلاغ ریس هیات امنا قابل اجرا است .
وی ادامه داد : بر اساس این شیوه نامه ، نحوه محاسبه حقوق و پایه ترفیع اساتیدی که در زمینه فعالیت های آموزشی و پژوهشی ، خدمت به جامعه ، مسائل فناورانه و روابط بین الملل اقدامات فشرده تر و تفصیلی تر دارند ، نسبت به سایر اساتید متفاوت خواهد بود .
رییس دانشگاه تربیت مدرس در ادامه به برگزاری نشست عمومی هیات رییسه با دانشجویان اشاره کرد و گفت : این نشست ، نشست خوبی بود تا دانشجویان بتوانند خواسته های خود را به صورت مستقیم با ما در میان بگذارند که امیدواریم این جلسات در دانشکده ها نیز برگزار شود؛ زیرا به کاهش تنش ها و ایجاد جوی آرام و خلاق کمک خواهد کرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
باشگاه خبرنگاران
1397/10/22
14:38
> وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح گفت : رویکرد صنایع باید استفاده حداکثری از توان دانشگاه ها به خصوص دانشگاه شیراز باشد .
> به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز ، نشست مشترک وزیر دفاع با روسا و معاونان دانشگاه های شیراز ، صنعتی شیراز ، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علمی کاربردی در تالار دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد .
امیر سرتیپ حاتمی ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح نیز با ابراز خرسندی از تلاش ها و همت اساتید و دانشجویان دانشگاه های فارس به ویژه شیراز ، خواستار ارتقای سطح همکاری و اجرای طرح های راهبردی و کلان در دانشگاه شد .
حاتمی به موضوع توان بازدارندگی و اقتدار کشور اشاره و خاطرنشان کرد : به واسطه پشتیبانی از صنایع کشور ، نقش دانشگاه ها در جایگاه ممتاز ایران در منطقه بسیار مهم است و رویکرد صنایع باید استفاده حداکثری از این توانمندی باشد .
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ، دانشگاه شیراز را سرمایه ارزشمند کشور توصیف و اضافه کرد : ظرفیت دانشگاه ها ، توان پاسخگویی به همه نیاز های بخش دفاع را دارد .
دکتر حمید نادگران رییس دانشگاه شیراز در این نشست به جایگاه این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های مادر در ایران اشاره کرد و گزارشی از توانمندی ها و همکاری این دانشگاه با صنایع مختلف کشور ارائه داد .
نادگران قابلیت دانشگاه شیراز برای مشارکت در توسعه کشور را یک فرصت توصیف کرد و خواستار ارتقای سطح همکاری دانشگاه و صنایع شد .
انتهای پیام/چ صحبت های وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح در شیراز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
ایکنا
1397/10/22
14:33
> گروه اجتماعی ـ استاندار فارس با تأکید بر اینکه دانشگاه نیاز به سرزندگی و نشاط دارد ، گفت : دانشگاه باید دانشجویانی نقاد ، شجاع و ظلم ستیز پرورش دهد .
> به گزارش ایکنا از فارس ، عنایتالله رحیمی ، استاندار فارس امروز ، 22 دیماه در دیدار با رئیس دانشگاه شیراز تأکید کرد : دانشگاه نیاز به سرزندگی و نشاط دارد و باید دانشجویانی ، نقاد ، شجاع و ظلم ستیز پرورش دهد که حاضرند برای دفاع از عقاید خود تلاش کنند .
وی یادآور شد : این شاخصها باید در بستر و چارچوب قانونی تعیین شده شکل بگیرد و همه گروهها و تشکلهای دانشگاهی در این چارچوب فعالیت کنند .
رحیمی با اشاره به اهمیت نقد منصفانه در جامعه ، بیان کرد : دانشگاه محیطی برای بیان عقاید ، انتقادات و تضارب آرا است که این امر میتواند موجبات پویایی در فضای دانشگاهی و جامعه را فراهم آورد .
استاندار فارس دانشگاه شیراز را یکی از ظرفیتهای فارس و ایران برشمرد و گفت : جایگاه برجسته علمی دانشگاه شیراز با تلاش و کوشش اساتید و جامعه دانشگاهی از گذشته تا امروز محقق شده که قابل تقدیر است .
وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز باید این نقشآفرینی را بیش از گذشته تقویت کند ، گفت : امروزه جهان به سمت بهرهگیری از نیروهای آموزش دیده و تحصیل کرده در دانشگاهها حرکت کرده است و این اقدام میتواند زمینهساز ایجاد رفاه و توسعه در کشور باشد .
رحیمی با تأکید بر اینکه جهان پیشرفته امروز بر استفاده از خلاقیت ، تفکر ، اندیشه و علم تکیه کرده است ، گفت : بهرهگیری از این توانمندیها ، ثروت و ارزش اقتصادی ایجاد خواهد کرد و مقایسه درآمد حاصل از یک بشکه نفت با آنچه از ایجاد یک محصول علمی حاصل میشود به خوبی نشاندهنده اهمیت جایگاه علم در امور اقتصادی است .
استاندار فارس ادامه داد : استفاده از بهرههای علمی برخلاف منابع معدنی و .
نه تنها سبب نقصان نخواهد شد بلکه به تقویت و افزایش بهرهدهی آن میانجامد .
وی وجود نیروهای جوان و دانشگاههای برجستهای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز را فرصتی مغتنم دانست و افزود : آموزشهای دانشگاهی باید هدفمند بوده و زمینه ایجاد جایگاه مناسب برای فارغالتحصیلان را در جامعه ایجاد کند .
استاندار فارس با بیان اینکه دانشگاه شیراز میتواند به توسعه کشور و استان فارس کمک کند ، به وجود ظرفیتهای آشکار و پنهان در این مرکز علمی اشاره کرد و گفت : دانشگاه باید به سمت تقویت و توسعه ظرفیتهای آشکار و برنامهریزی برای ظرفیتهای نهفته پیش برود .
وی با تاکید بر لزوم پیوند بخشهای مختلف صنعتی ، معدنی ، کشاورزی ، نفت و گاز و .
با دانشگاه ، این تعامل را سبب تقویت بنیه اقتصادی دانشگاه و همچنین تربیت فارغالتحصیلانی که آموزشهای عملی دیدهاند دانست و نقشآفرینی دانشگاه در حوزههای معرفتی و شناختی را مهم توصیف و اضافه کرد : این نقشآفرینی سبب تعالی و حرکت جامعه خواهد شد .
استاندار فارس گستردگی واحدهای دانشگاهی بدون در نظر گرفتن کیفیت را یک آسیب دانست و گفت : کمیت بدون در نظر گرفتن کیفیت سطح علمی دانشگاهیان و دانشجویان را کاهش داده و اساتید را از پرداختن به تحقیق و پژوهش باز میدارد .
رحیمی در ادامه بر لزوم پرورش افرادی که به عنوان سفیران دانشگاه شیراز به سایر کشورها میروند تاکید کرد و گفت : پذیرش دانشجویان خارجی علاوه بر درآمدزایی ، آموزش و تعامل ، سبب شناساندن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و ایجاد دلبستگی نسبت به کشورمان خواهد شد .
وی با تاکید بر اهمیت تقویت روابط بینالمللی دانشگاه گفت : برگزاری همایشها ، کنگرهها و کنفرانسهای بینالمللی از سوی دانشگاه شیراز علاوه بر تقویت ارتباطات و دیپلماسی علمی دانشگاه ، علم را با اقتصاد پیوند داده و اقتصاد شهر و استان را تحت تاثیر قرار میدهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شیراز
ایکنا
1397/10/22
14:33

حمید نادگران ، رئیس دانشگاه شیراز نیز در این دیدار بر آمادگی این دانشگاه برای همکاریهای علمی و فنی با دستگاههای اجرایی تاکید کرد و گفت : هم اینک 215 مرکز آموزش عالی و پژوهشی در استان فارس فعال است و دانشگاه شیراز مسئولیت نظارت و ارزیابی این مراکز را بر عهده دارد .
وی با بیان اینکه استانداری نقش و جایگاه ویژهای در پیشبرد اهداف آموزشی ، پژوهشی و فناوری این مراکز دارد ، بررسی راهکارهای ارتقای کیفی آموزش عالی در استان و حضور موثر مراکز دانشگاهی در رفع چالش ها و تبادل نظر در شورای دانشگاه های استان را بسیار ضروری برشمرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه شیراز
ایسنا
1397/10/22
13:50
> امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح در سفری به شیراز ، با توانمندی های علمی ، آموزشی ، پژوهشی و دانشگاهی استان فارس و شهر شیراز آشنا شد .
> به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز ، نشست مشترک وزیر دفاع با روسا و معاونان دانشگاه های شیراز ، صنعتی شیراز ، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علمی کاربردی ، در تالار دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد .
دکتر حمید نادگران رییس دانشگاه شیراز در این نشست به جایگاه این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های مادر در ایران اشاره کرد و گزارشی از توانمندی ها و همکاری این دانشگاه با صنایع مختلف کشور ارائه داد .
نادگران قابلیت دانشگاه شیراز برای مشارکت در توسعه کشور را یک فرصت توصیف کرد و خواستار ارتقای سطح همکاری دانشگاه و صنایع شد .
امیر سرتیپ حاتمی ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با ابراز خرسندی از تلاش ها و همت اساتید و دانشجویان دانشگاه های فارس به ویژه شیراز ، خواستار ارتقای سطح همکاری و اجرای طرح های راهبردی و کلان در دانشگاه شد .
حاتمی به موضوع توان بازدارندگی و اقتدار کشور اشاره و خاطر نشان کرد : به واسطه پشتیبانی از صنایع کشور ، نقش دانشگاه ها در جایگاه ممتاز ایران در منطقه بسیار مهم است و رویکرد صنایع باید استفاده حداکثری از این توانمندی باشد .
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ، دانشگاه شیراز را سرمایه ارزشمند کشور توصیف و اضافه کرد : ظرفیت دانشگاه ها ، توان پاسخگویی به همه نیازهای بخش دفاع را دارد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزارت علوم
ایسنا
1397/10/22
14:27
> رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) گفت : ایمن سازی تمام فضاهای دانشجویی جزو اولویت های اصلی دانشگاه است .
> به گزارش ایسنا ، مرتضی رجوعی در پنجمین جلسه شورای مدیران دانشگاه امام رضا(ع) که با حضور کلیه مدیران واحدهای مختلف در پردیس اسرار برگزار شد ، اظهار کرد : طبق گزارش های تهیه شده باید ایمن سازی تمام فضاهای دانشجویی اعم از پردیس های رضوان و اسرار و خوابگاه های دانشجویی در دستور کار قرار گیرد .
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه فضاهای کالبدی دانشگاه بیان کرد : تلاش داریم تا با بازسازی فضاها از جمله کلاس ها ، فضاهای باز دو پردیس اسرار و رضوان محیط مناسبی را برای دانشجویان و اساتید فراهم نماییم که اقداماتی مختلفی هم در این خصوص انجام شده است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) ، در این جلسه احمد قائم مقامی مدیر فنی و عمرانی دانشگاه امام رضا(ع) به ارائه گزارشی از فعالیت های این بخش پرداخت و گفت : مأموریت های دفتر فنی و عمرانی در پنج بخش تقسیم بندی شده است که شامل «گسترش و بهسازی فضاهای کالبدی» ، «نگهداری و بهره برداری از ساختمان ها و تأسیسات» ، «تأمین منابع مالی و انسانی» ، «ایمنی و بهینه سازی» و «ارتباطات سازمانی» است .
وی مستندسازی وضعیت فضاهای کالبدی را یکی از مهم ترین فعالیت های صورت گرفته ذکر کرد و افزود : بر مبنای اطلاعات وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و آستان قدس رضوی فضاهای کاربری در حوزه های آموزشی ، پشتیبانی ، پژوهشی ، دانشجویی و رفاهی تقسیم بندی شده است .
مدیر فنی و عمرانی دانشگاه امام رضا(ع) در ادامه به بخشی از فعالیت های عمرانی صورت گرفت در پردیس رضوان اشاره و بیان کرد : ایجاد هشت چشمه سرویس بهداشتی و یک وضوخانه مستقل ، افزایش مساحت سالن مطالعه و ایجاد سایت کامپیوتر از جمله اقدامات عمرانی در این بخش است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
ایرنا
1397/10/23
10:47
> تهران ایرنا اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور می توانند در حوزه های سنجش علمی و ارزشیابی آموزشی بر مبنای محورهای سازمان سنجش آموزش کشور ، پژوهش های خود را ارائه دهند .
> به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، سازمان سنجش آموزش کشور به منظور بهبود ماموریت های خود در حوزه های سنجش علمی ، ارزشیابی آموزشی و تضمین کیفیت آموزش عالی از اعضاء هیأت علمی علاقه مند برای انجام پژوهش حوزه های مختلف دعوت به همکاری کرد .
**روان سنجی و آزمون سازیبراساس گزارش سازمان سنجش ، در حوزه روان سنجی و آزمون سازی به برخی محورها از جمله بررسی روش های ارتقاء کیفیت سوالات آزمون های سراسری بر اساس الگوهای شناختی ، طراحی الگوی سنجش توانایی نگارش و تحلیل منطقی در آزمون ورود مقطع دکتری ، بررسی نقش درس های عمومی و تخصصی در پذیرش داوطلبان رشته های مختلف آزمون سراسری ، بررسی ساخت آزمون های سرنوشت ساز مبتنی بر استعداد تحصیلی ، آسیب شناسی سوالات آزمون های سراسری شامل کنکور سراسری ، کارشناسی ارشد و دکتری از حیث ملاک های تدوین سوال و تطابق با دانش موضوعی ، اشاره شده است .
**فرایندها و اجرای آزمون ها اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در حوزه فرایندها و اجرای آزمون ها می توانند در موضوعاتی مانند بررسی روش های بهینه سازی فرایند انتخاب رشته آزمون های سراسری ، طراحی الگوی سنجش و پذیرش برای بخش عملی آزمون های سراسری ، بررسی و تحلیل تفکیک سنجش از پذیرش به تفکیک آزمون های ورودی آموزش عالی و استخدامی ، ابعاد اجتماعی و آموزشی آزمون ها ، بررسی وضعیت تحصیلی دانشجویان بر اساس نوع سهمیه ها ، بررسی کیفیت تحصیلی دانشجویان و رابطه آن با انتخاب رشته در آزمون های سراسری ، آسیب شناسی معیارهای پذیرش داوطلبان دوره دکتری از دیدگاه استادان دانشگاه ، بررسی و تحلیل اقتصاد سیاسی آموزش عالی ایران با تاکید بر اقتصاد سیاسی آزمون های ورودی پژوهش های مورد نظر سازمان سنجش آموزش کشور را انجام دهند .
**ارزشیابیمحورهای آسیب شناسی ساختار فعلی واحدهای متولی ارزشیابی و تضمین کیفیت در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ، طراحی ، ارائه الگوی مناسب ارزیابی بیرونی و اعتبارسنجی در سطوح مختلف آموزش عالی و آسیب شناسی دو دهه تجربه نظام نوین ارزشیابی کیفیت در وزارت علوم از دیگر مباحثی است که زمینه پژوهش اعضای هیأت علمی وجود دارد .
**ارتقا سازمانیآینده پژوهی با تاکید بر ایده سازمان ملی سنجش و ارزشیابی آموزش کشور موضوعی دیگری است که سازمان سنجش آموزش کشور از اعضای هیأت علمی خواسته تا در این زمینه پژوهش ها و مطالعات خود را ارائه دهند .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی سازمان سنجش پژوهش اعضای هیأت علمی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
آنا
1397/10/22
19:00
> دانشگاه پیام نور در چند سال اخیر این امکان را برای علاقمندان فراهم آورده است که در دوره کارشناسی به صورت هم زمان در دو رشته تحصیل کنند .
> به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، دانشگاه پیام نور در چند سال اخیر این امکان را برای علاقمندان فراهم آورده است که در دوره کارشناسی به صورت هم زمان در دو رشته تحصیل کنند .
متقاضیان می توانند در زمان تکمیل ظرفیت بهمن ماه در رشته دوم ثبت نام کنند .
بر اساس اعلام دانشگاه پیام نور تحصیل هم زمان فقط براری دوره کارشناسی است و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نمی توانند در دو رشته تحصیل کنند .
دانشجویان کارشناسی ارشد برای تحصیل در رشته دوم می توانند رشته های دوره های کارشناسی را انتخاب کنند .
دانشگاه پیام نور همچنین این امکان را فراهم کرده تا دانشجویان سایر دانشگاه ها بتوانند برای تحصیل در رشته دوم در دانشگاه پیام نور ثبت نام کنند .
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
ایکنا
1397/10/23
12:31
> گروه اندیشه ــ دهمین جشنواره بین المللی فارابی اوایل بهمن ماه امسال با تقدیر از پژوهشگران علوم انسانی برگزیده کشوری برگزار می شود .
> به گزارش ایکنا؛ به نقل از دبیرخانه دائمی دهمین دوره جشنواره بینالمللی فارابی ، آیین اختتامیه این جشنواره در اوایل بهمنماه برگزار میشود و از پژوهشگران برتر حوزه علوم انسانی در چهارده گروه علمی و جایزه میانرشتهای تقدیر می شود .
گفتنی است در آیین اختتامیه این جشنواره ، شخصیت های پیشرو ، پیشکسوت علوم انسانی و اسلامی ، مترجم برتر ، نظریه پرداز برتر ، فصلنامه علمی پژوهشی برتر و انجمن علمی برتر و در بخش بینالملل جشنواره ، پژوهشگران حوزه ایرانشناسی و اسلامشناسی معرفی و از آنان تجلیل و قدردانی می شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
فارس نیوز
1397/10/23
11:41
> براساس تازه ترین تصمیم وزارت علوم و تحقیقات انگلیس ، دانشجویان اسکاتلندی برای مراسم فارغ التحصیلی پول پرداخت می کنند .
> به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از بی بی سی ، براساس تازه ترین تصمیم وزارت علوم و تحقیقات انگلیس ، دانشجویان اسکاتلندی برای مراسم فارغ التحصیلی پول پرداخت می کنند .
اتحادیه دانشجویان ملی نیز با تأیید تصمیم جدید آموزش عالی انگلیس اعلام کرد : فارغالتحصیلان اسکاتلندی مبلغ 225 پوند می پردازند تا در مراسم شرکت کنند .
در حالی که این هزینه ها تاکنون توسط دانشگاه ها پرداخت می شد ، از سال جاری دانشجویان مؤظف به پرداخت هزینه هایی برای تدارکات جشن فارغ التحصیلی خود هستند .
تعدادی از دانشگاه های اسکاتلند که مخالف هزینه برای فارغ التحصیلی هستند ، دانشجویان را تشویق به یک مراسم بسیار ساده می کنند .
اتحادیه دانشجویان انگلیس باور دارد ، فارغ التحصیل شدن دانشجویان باید یکی از ماندگارترین خاطرات روزهای زندگی آنها باشد ، زیرا دانشجویان موفقیت هایی که پس از طی کردن مراحل سخت و دشوار به دست آورده اند را جشن می گیرند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
کارکنان دانشگاه
ایکنا
1397/10/23
11:21
> گروه جامعه ــ همایش های قبل از آغاز بیستمین دوره سفرهای عتبات دانشگاهیان از امروز ، 23 دی ماه ، آغاز می شود .
> به گزارش ایکنا؛ از امروز یکشنبه 23 دی ماه همایشهای قبل از سفر بیستمین دوره عتبات دانشگاهیان آغاز میشود .
طی این دوره بیش از 12 هزار دانشجو از اول بهمن ماه به عتبات عالیات اعزام میشوند .
در این همایشهای متمرکز دانشجویان ، اساتید و کارکنان دانشگاه که اسم آنها در قرعهکشی این دوره اعلام شده است شرکت کرده و با مسائل معنوی و ویژگیهای سفر عتبات آشنا میشوند .
لازم به ذکر است : طی این دوره در مجموع 52 هزار و 46 نفر ثبتنام کرده بودند که بیش از 12 هزار نفر آنها به کربلای معلی و سایر شهرهای مذهبی عراق اعزام میشوند .
دانشجویانی که در این دورههای آموزشی شرکت کنند از اولویت اعزام برخوردار میشوند و در صورت برد در مسابقات ، جوایزی به آنها تعلق میگیرد .
همچنین ، همایشهای استانی و آموزشهای حضوری نیز برای دانشجویان برگزار میشود .
به گزارش ایکنا؛ اولین همایش متمرکز دانشجویان اعزامی به عتبات ظهر امروز با حضور حجتالاسلام فقیهی رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان ، حجتالاسلام جوادی مسئول نهاد استانی و شورای عتبات دانشگاهیان اصفهان و زائران دانشگاهی در اصفهان برگزار میشود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
ایران اکونومیست
1397/10/23
11:19
> عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : بر اساس اهداف نقشه جامع علمی کشور ، تعداد دانشجویان دکتری باید 3 .
5 درصد جمعیت دانشگاهیان افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز و توسعه کشور باشد .
> به گزارش ایران اکونومیست ، بر اساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی 97 96 تعداد 12 هزار و 794 دانشجو در دوره دکتری حرفه ای و تعداد 25 هزار و 727 دانشجو در دوره دکتری تخصصی دانشگاه ها ثبت نام کردند .
منصور کبگانیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با اشاره به اهمیت کیفیت آموزش دانشجویان دکتری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نقشه جامع علمی کشور ، تاکید کرد : وزارت علوم به عنوان مرجعِ تربیت کننده دانشجویان دکتری باید از آموزش بدون کیفیت در این مقطع جلوگیری کند .
وی با انتقاد از رواج کیفیت پایین آموزش میان دانشجویان دکتری و بیکار ماندن دانش آموختگان این مقطع ، تصریح کرد : وقتی دانشجوی دکتری توان کافی برای تحقیق در مرزهای دانش ندارد ، بیکار می ماند .
وزارت علوم هم نمی تواند هدف از تربیت دانشجوی دکتری را به علت بد اجرا شدن آن زیر سوال ببرد .
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در این زمینه به ارائه مثالی پرداخت و خاطرنشان کرد : وزارت علوم بین سه تا چهار سال گذشته ، مجوزهایی به صورت انبوه برای مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی صادر کرد که به این موضوع باید رسیدگی و دلایل آن بررسی شود .
کبگانیان بر این اعتقاد است که دو فاکتور کیفیت در تربیت دانشجوی دکتری و رسیدن به عدد مدنظر نقشه جامع علمی کشور جزء وظایف وزارت علوم است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اهرم فشار نقشه جامع علمی کشور برای کاهش دانش آموختگان بیکار و افزایش کیفیت تربیت دانشجوی دکتری ، اظهار کرد : نقشه جامع علمی جزء اسناد بالادستی است و وزارت علوم بر این اساس عمل می کند .
یادآور می شود : کبگانیان در حالی بر لزوم افزایش تعداد دانشجویان دکتری تاکید می کند که پیش از این به خبرنگاران اعلام کرده بود بر اساس آمار سال 96 ، نرخ دانش آموختگان بیکار به 19 درصد رسید .
از سوی دیگر ، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی هم تعداد دانش آموختگان بیکار دکتری را بیش از 100 هزار نفر اعلام کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
نقشه جامع علمی
ایرنا
1397/10/23
09:23
> تهران ایرنا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : بر اساس اهداف نقشه جامع علمی کشور ، تعداد دانشجویان دکتری باید 3 .
5 درصد جمعیت دانشگاهیان افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز و توسعه کشور باشد .
> بر اساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی 97 96 تعداد 12 هزار و 794 دانشجو در دوره دکتری حرفه ای و تعداد 25 هزار و 727 دانشجو در دوره دکتری تخصصی دانشگاه ها ثبت نام کردند .
منصور کبگانیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با اشاره به اهمیت کیفیت آموزش دانشجویان دکتری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نقشه جامع علمی کشور ، تاکید کرد : وزارت علوم به عنوان مرجعِ تربیت کننده دانشجویان دکتری باید از آموزش بدون کیفیت در این مقطع جلوگیری کند .
وی با انتقاد از رواج کیفیت پایین آموزش میان دانشجویان دکتری و بیکار ماندن دانش آموختگان این مقطع ، تصریح کرد : وقتی دانشجوی دکتری توان کافی برای تحقیق در مرزهای دانش ندارد ، بیکار می ماند .
وزارت علوم هم نمی تواند هدف از تربیت دانشجوی دکتری را به علت بد اجرا شدن آن زیر سوال ببرد .
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در این زمینه به ارائه مثالی پرداخت و خاطرنشان کرد : وزارت علوم بین سه تا چهار سال گذشته ، مجوزهایی به صورت انبوه برای مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی صادر کرد که به این موضوع باید رسیدگی و دلایل آن بررسی شود .
کبگانیان بر این اعتقاد است که دو فاکتور کیفیت در تربیت دانشجوی دکتری و رسیدن به عدد مدنظر نقشه جامع علمی کشور جزء وظایف وزارت علوم است .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اهرم فشار نقشه جامع علمی کشور برای کاهش دانش آموختگان بیکار و افزایش کیفیت تربیت دانشجوی دکتری ، اظهار کرد : نقشه جامع علمی جزء اسناد بالادستی است و وزارت علوم بر این اساس عمل می کند .
یادآور می شود : کبگانیان در حالی بر لزوم افزایش تعداد دانشجویان دکتری تاکید می کند که پیش از این به خبرنگاران اعلام کرده بود بر اساس آمار سال 96 ، نرخ دانش آموختگان بیکار به 19 درصد رسید .
از سوی دیگر ، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی هم تعداد دانش آموختگان بیکار دکتری را بیش از 100 هزار نفر اعلام کرد .
**9492** 1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه آزاد وزارت علوم.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
آنا
1397/10/22
17:09
> نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 8 کشور ، به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان در تاریخ 19 دی 1397 برگزار شد .
> به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، نشست معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 8 کشور به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد .
این نشست یک روزه با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در حوزه تخصص های مختلف ازجمله نشست معاونین فرهنگی و اجتماعی ، نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی و نشست مشترک معاونین و مدیران فرهنگی و اجتماعی جهت هم افزایی مدیران دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه برگزار شد .
همچنین نشست با حضور ریاست دانشگاه ، مدیران و کارشناسان حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و نشست تشکل های دانشجویی شامل انجمن های علمی ، کانون های فرهنگی و نشریات دانشجویی در خصوص مباحثی همچون اردوهای دانشجویی ، بودجه اختصاصی فرهنگی اجتماعی و بازنگری در آیین نامه تشکل های دانشجویی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت .
گفتنی است دانشگاه های هرمزگان ، شهید باهنر کرمان ، صنعتی سیرجان ، جیرفت ، زابل ، سیستان و بلوچستان ، ولایت ایرانشهر ، دریانوردی و علوم دریایی چابهار ، مجتمع آموزش عالی سراوان ، فناوری و تحصیلات تکمیلی کرمان و ولی عصر (عج) رفسنجان در این نشست حضور داشتند .
انتهای پیام/4108/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
مهر
1397/10/22
13:40
> محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید الیاف پلی استر متخلخل در صنعت چرم مصنوعی و مصارف زیست پزشکی شدند .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، ندا عزیزیها مجری طرح «تولید الیاف پلی استر متخلخل بوسیله کلرید سدیم و بررسی خصوصیات آن» گفت : علت اصلی انتخاب تولید الیاف پلی استری جذب رطوبت بالا و هزینه پایین بود .
وی افزود : به طور کلی در تولید الیاف متخلخل در ایران ضعف وجود دارد از این رو با اجرای این طرح پژوهشی ، تا حد زیادی به اهداف مورد نظر کمک کرد تا افزایش رنگ پذیری ، افزایش جذب رطوبت ، کاهش جلا را داشته باشیم .
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به روش کار خود در این طرح گفت : نتیجه این تحقیق در صنعت نساجی ، فیلتراسیون ، چرم مصنوعی و مصارف زیست پزشکی ، کامپوزیت سازی قابل استفاده است .
وی با بیان اینکه ادامه کار این پروژه به نیمه صنعتی شدن آن در ایران خواهد رسید ، گفت : در حال حاضر الیاف متخلخل در برخی کشورهای دنیا تولید شده است .
این محقق با اشاره به ویژگی های این پروژه گفت : افزایش جذب رطوبت و خشک شدن سریع پارچه ، بهبود رنگ پذیری ، کاهش پرز دهی ، کاهش جلا ، و .
از ویژگی های این پروژه به شمار می رود .
به گفته عزیزیها ، مزیت رقابتی طرح کاهش هزینه است .
به گزارش مهر ، اساتید راهنمای این پروژه دکتر محمد رضا محدث مجتهدی ، دکتر سید احمد موسوی شوشتری اعضای هیات علمی دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
آنا
1397/10/23
09:12
> صد و سی و چهارمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته ، صبح روز پنجشنبه 27 دی ماه در شهر تهران برگزار می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از سازمان سنجش آموزش کشور ، صد و سی و چهارمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته ، صبح روز پنجشنبه 27 دی ماه در شهر تهران به صورت Paper و iBT برگزار خواهد شد .
برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از روز سه شنبه 25 دی ماه بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد تا داوطلبان بتوانند با وارد کردن اطلاعات خود نسبت به پرینت آن اقدام کنند .
هر داوطلب برای شرکت در جلسه آزمون باید ، علاوه بر پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون ، اصل کارت ملی یا اصل گذرنامه خود را ارائه دهد .
آدرس محل برگزاری آزمون باتوجه به نحوه برگزاری paper یا IBT بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج شده است .
چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون هر گونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده کردند ، می توانند در روز چهارشنبه 26 دی ماه صبح از ساعت 8 : 00 تا 12 : 00 و بعدازظهر از ساعت 14 : 00 تا 17 : 00 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و دو قطعه عکس به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه و نسبت به اصلاح و رفع اشکال احتمالی کارت خود اقدام کنند .
داوطلبانی که شماره پرونده و کدپیگیری ثبت نام خود را فراموش کرده اند ، برای دریافت شماره پرونده با مراجعه به سایت سازمان سنجش و ورود به سیستم پاسخگویی اقدام کنند و به هیچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکنند .
باجه رفع نقص کارت در دانشکده فرهنگ وارتباطات دانشگاه سوره واقع در تهران ، خیابان انقلاب ، میدان فردوسی ، کوچه شاهرود ، دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره است .
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
ایکنا
1397/10/23
12:31
> گروه دانشگاه ــ دومین جشنواره ملی «زن و علم؛ نکوداشت زنده یاد مریم میرزاخانی» اسفندماه به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می شود .
> به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دومین دوره جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) را با هدف تجلیل از زنان نخبه و فعال کشور همزمان با ایام هفته بزرگداشت مقام زن برگزار میکند .
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره ، بانوان داوطلب شرکت در این رویداد رقابتی میتوانند آثار و مستندات خود را از طریق سامانه جشنواره تا 8 بهمنماه ارسال کنند .
این مستندات بر اساس شاخصهای علمی (از قبیل دریافت جوائز ملی و بینالمللی ، ابداعات و اختراعات ، طرحهای علمی برجسته ، کتاب ، مقالات ، تعاملات علمی بینالمللی و .
) و شاخصهای فرهنگی و اجتماعی (از قبیل فعالیتهای شاخص در زمینه کارآفرینی ، فعالیتهای برجسته اجتماعی ، فعالیتهای برجسته و داوطلبانه فرهنگی ، فعالیتهای خیریه ، محرومیت زدایی از مناطق محروم ، قرآن پژوهی ، ایثار و فداکاری ، محیط زیست ، فعالیت در زمینه گسترش تمدن ایرانی اسلامی ، گسترش زبان فارسی در زمینه تخصصی .
) بررسی میشود .
آثار بانوان در سه رده سنی زیر 40 سال ، 40 تا 65 سال و بالای 65 سال داوری و انتخاب شده و در پایان از برگزیدگان جشنواره تقدیر میشود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
آنا
1397/10/22
18:20
> ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی 7 الی 8 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی ، توسط اداره کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی و مراکز دانشگاهی ، صنعتی و اداری کشور ، هفتم الی هشتم بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود .
مهمترین وجه تمایز ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با سایر کنفرانس های حوزه آموزش و منابع انسانی در کشور ، تمرکز بر موضوعات کاملاً کاربردی و تجربه محور است .
در این دوره از کنفرانس به منظور فراهم آوردن فضای یادگیری برنامه های متنوعی مانند سخنرانی های کلیدی ، پنل های تخصصی ، کارگاه های آموزشی ، برگزاری سمی تئاترآموزش و سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران و کارشناسان آموزش (سطح مقدماتی) نیز پیش بینی شده است .
ارائه مقالات برتر پژوهشی ، تقدیر از سازمان های برتر شرکت کننده در ششمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش ، تقدیر از شرکت کنندگان در سومین دوره جایزه برترین های آموزش و توسعه کارکنان ، تقدیر از چهره ماندگار آموزش و برپایی نمایشگاه جانبی از دیگر برنامه های این نشست دو روزه است .
تشریح مدل ها و روش های توسعه رهبران و مدیران سازمان ها و معرفی و توصیف کامل نمونههای موفق حوزه های یادگیری کشور از جمله مهمترین محورهای این کنفرانس است که همچون ادوار گذشته با حضور مدیران و صاحب نظران برجسته این حوزه برگزار خواهد شد .
انتهای پیام/4040.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
برنا
1397/10/22
16:35
> ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی ، توسط اداره کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی و مراکز دانشگاهی ، صنعتی و اداری کشور ، 7 الی 8 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود .
> ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی بهمن ماه برگزار می شود ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی ، توسط اداره کل امور اداری و پشتیبانی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با همکاری انجمن آموزش و توسعه منابع انسانی و مراکز دانشگاهی ، صنعتی و اداری کشور ، 7 الی 8 بهمن ماه سال جاری در مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، مهم ترین وجه تمایز ششمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی با سایر کنفرانس های حوزه آموزش و منابع انسانی در کشور ، تمرکز بر موضوعات کاملاً کاربردی و تجربه محور است .
در این دوره از کنفرانس به منظور فراهم آوردن فضای یادگیری برنامه های متنوعی مانند سخنرانی های کلیدی ، پنل های تخصصی ، کارگاه های آموزشی ، برگزاری سمیتئاترآموزش و سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران و کارشناسان آموزش (سطح مقدماتی) نیز پیش بینی شده است .
ارائه مقالات برتر پژوهشی ، تقدیر از سازمان های برتر شرکت کننده در ششمین دوره جایزه ملی تعالی آموزش ، تقدیر از شرکت کنندگان در سومین دوره جایزه برترین های آموزش و توسعه کارکنان ، تقدیر از چهره ماندگار آموزش و برپایی نمایشگاه جانبی از دیگر برنامه های این نشست دو روزه می باشد .
تشریح مدل ها و روش های توسعه رهبران و مدیران سازمان ها و معرفی و توصیف کامل نمونه های موفق حوزه های یادگیری کشور از جمله مهم ترین محورهای این کنفرانس است که همچون ادوار گذشته با حضور مدیران و صاحب نظران برجسته این حوزه برگزار خواهد شد .
Print Email Short Link کد خبر : 799142 تاریخ خبر : 1397/10/22 16 : 35 : 29 سرمایه علوم تحقیقات و فناوری برنا آموزش توسعه.
1
فهرست