وزارت علوم - خبرگزاري ها 24 دي 97
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت 15:34
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/24
12:54
> تهران ایرنا انجمن علوم سیاسی ایران در نامه ای به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تشکیل کمیسیون علمی ویژه بررسی تقلب علمی در پایان نامه ها و رساله ها زیرنظر این وزارتخانه را خواستار شد .
> به گزارش روز دوشنبه ایرنا در این نامه که نسخه ای از آن در اختیار گروه دانشگاه ایرنا قرار گرفته ، خطاب به منصور غلامی ، آمده است : از کمیسیون ویژه بررسی تقلب علمی پس از راه اندازی انتظار می رود ، سالانه 20 پایان نامه و رساله علوم سیاسی و روابط بین الملل را به صورت تصادفی راستی آزمایی کند .
در ادامه آمده است : این کمیسیون می تواند پایان نامه ها و رساله ها را به صورت تصادفی و با بهره گیری از نرم افزارهای موجود راستی آزمایی و مجازات خاطیان را طبق قوانین و قواعد مصوب ، به وزارت عتف پیشنهاد کند .
«پیشنهاد می شود این کمیته از عضویت و همکاری اعضا شامل یک نفر به نمایندگی از معاونت آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری؛ یک نفر به نمایندگی از دانشگاه آزاد اسلامی؛ یک نفر از اعضای هیات مدیره انجمن علوم سیاسی ایران؛سه نفر از اعضای هیات علمی علوم سیاسی و روابط بین الملل از سه دانشگاه درجه یک کشور به انتخاب وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تشکیل شود .
انجمن علوم سیاسی در ادامه این نامه آمادگی خود را جهت همکاری با وزارت علوم برای تعریف سازوکارهای اجرایی کردن پیشنهاد خود اعلام کرد .
از نگاه اعضای انجمن علوم سیاسی کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه ها و تشدید وضعیت تقلب و سرقت علمی در سال های اخیر موجب نگرانی استادان و محققان برجسته شده و چاره جویی برای آن مورد توجه و اهتمام مدیران نظام آموزش عالی کشور قرار گرفته است ، چنان که منجر به پیشنهاد و تصویب قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در سال 1396 نیز شد .
در این نامه با اشاره به نخستین نامه قدیر نصری ، نایب رئیس انجمن ، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در حاشیه معارفه سرپرست دانشگاه خوارزمی آمده است : در این نامه راهکارهای مورد نظر انجمن علوم سیاسی ایران برای پیشگیری از تقلب علمی این طور بیان شده است .
در ادامه آمده است : نتیجه سیاستی این فرا تحلیل برای رشته علوم سیاسی شامل وضعیت علوم سیاسی و روابط بین الملل به دلیل پذیرش انبوه دانشجو ، آموزش به روال سنتی و بالاخره شیوه نامناسب سنجش عملکرد استاد/ دانشجو ، عمیقا مخدوش و پرمخاطره شده است .
(مرحله بروز بحران) است .
انجمن علوم سیاسی می افزاید : نخستین اقدام عملی پیشنهادی برای کنترل این بحران عبارت است از تحدید واحدهای دانشگاهی فاقد استانداردهای اولیه (اعم از دولتی ، پیام نور ، آزاد و غیرانتفاعی) با هدف بازگشت اعتبار علم سیاست و جلوگیری از رشد فساد و اقدامات غیرعلمی و نظارت کیفی و موثر بر تولیدات علمی .
توضیح آنکه ارتکاب تقلب و تخلف در نگارش پایان نامه ، رساله ، مقاله و حتی کتاب به روشنی محصول عدم مسئولیت خواهی از افراد خاطی و فرصت طلب و نیز نقص فرایندهای کنترلی است .
**9487**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی انجمن علوم سیاسی ایران تقلب علمی علوم سیاسی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
ایلنا
1397/10/24
12:12
> وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری تاکید کرد : کاهش بودجه در بخش تحقیقات و فن آوری بر تحقیقات علمی کشور اثر گذار است و امیدوارم این مقطع گذار باشد .
> وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری تاکید کرد : کاهش بودجه در بخش تحقیقات و فن آوری بر تحقیقات علمی کشور اثر گذار است و امیدوارم این مقطع گذار باشد .
منصور غلامی (وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره بودجه حوزه تحقیقات و فن آوری و تاثیر آن بر روی تحقیقات علمی کشور بیان کرد : کاهش بودجه کشور شاید تاثیر فوری و آنی بر روی میزان تحقیقات علمی و دانشگاهی نداشته باشد ، اما رفته رفته تاثیر گذار خواهد بود .
وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری خاطرنشان کرد : بخشی از پژوهش هایی که دانشگاه ها در سطوح علمی انجام می دهند با هزینه های نسبتا زیادی صورت می گیرد و لذا این کاهش بودجه می تواند این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد .
وی تاکید کرد : امیدوارم این مقطع گذار باشد و از این چالش سال آینده عبور کنیم .
غلامی خاطرنشان کرد : دانشگاها معمولا به این دلیل که پژوهش برایشان در اولویت قرار دارد و مهم است سعی می کنند از هر جایی که ممکن است ، منابع لازم را تامین و تحقیقات را حمایت کنند ، لذا امیدواریم با محدودیتی که سال آینده وجود دارد ، بخش پژوهشی تحت تاثیر قرار نگیرد .
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا با نمایندگان و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در این باره صحبت شده است یا خیر عنوان کرد : بله ، همکاران ما در حال رایزنی و پیگیری هستند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فن آوری ادامه داد : طبیعی است مجلس هم منابعی زیادی ندارد که اضافه کند ، معمولا در تبصره هایی که به صورت خاص در مجلس احیانا می تواند تغییر پیدا کند ، ممکن است کمکی شود و در غیر این صورت در کل بودجه اتفاقی نخواهد افتاد و امیدوارم تاثیرگذاری نمایندگان بیشتر باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
همشهری آنلاین
1397/10/23
17:04
> همشهری آنلاین : وزیر علوم از تغییر شیوه پذیرش دانشجو برای سال 98 و به 2 روش با کنکور و بدون کنکور خبر داد و گفت : 85 درصد رشته ها بدون کنکور بوده در نتیجه داوطلبان نباید استرسی بابت کنکور داشته باشند .
> به گزارش مهر ، منصور غلامی با اشاره به ساز و کار اجرایی پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در رشته محل هایی که توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد ، گفت : آنچه که به صورت قانونی ، آیین نامه ها و مقررات مصوب نشان می دهد ، باید کنکور از وضعیت فعلی اصلاح شده و یک روش بهتری جایگزین آن شود .
وی ادامه داد : تجربه 2 تا 3 سال گذشته نشان داد که 85 درصد ظرفیت رشته محل های دانشگاهی بدون نمره کنکور داوطلبان و صرفا از طریق تاثیر سوابق تحصیلی دانشجو پر شده است؛ شیوه ای که برای پذیرش دانشجو در بهمن ماه انجام خواهد شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : بر همین اساس امسال اعلام کرده ایم کسانی که می خواهند در این رشته محل ها تحصیل کنند ، دیگر نیاز نیست که در آزمون کنکور شرکت کنند چراکه نمره کنکورشان تاثیر ندارد .
وی یادآور شد : مقرر شده بدون توجه به نمره کنکور برای برخی از داوطلبانی که میخواهند به دانشگاه ورود پیدا کنند ، فرایند پذیرش با احتساب سوابق تحصیلی انجام شود .
اجرای این روش از بهمن ماه آغاز می شود .
غلامی افزود : در سال 98 نیز هم کنکور و هم روش بدون استفاده نمره کنکور اعمال خواهد شد لذا داوطلبان سال 98 می توانند ثبت نام کرده و در رشته های پرمتقاضی آزمون بدهند .
وی ادامه داد : داوطلبانی که قصد داشته باشند در رشته محل هایی که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می کند ، تحصیل کنند ، می توانند در آزمون سراسری ثبت نام نکرده و فقط به سایت دانشگاه ها مراجعه کنند .
سازمان سنجش آنها را راهنمایی خواهد کرد تا از این طریق جذب شوند .
وزیر علوم تاکید کرد : در واقع امسال بخشی از کسانی که نگران کنکور بوده ، استرس و اضطراب برای آن دارند ، می توانند در رشته خاصی که اعلام می شود شرکت کرده و اصلا استرس نداشته و در کنکور شرکت نکنند .
کد خبر 428332.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
برنا
1397/10/23
16:15
> جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد .
> معاون اول رئیس جمهور : باید این باور ایجاد شود که هزینه در بخش پژوهش به نفع کشور است جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور گفت : دولت برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبرد برنامه های کشور دارد .
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه گذاری کنیم ضرر نکرده ایم ، خاطرنشان کرد : یکی از دغدغه های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است .
باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه شده در بخش پژوهش می تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش روی باز کند .
دکتر جهانگیری گفت : تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسأله محور باشد و باید جهت گیری و برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی به سمت رفع نیازهای جامعه باشد .
وی از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستور کار خود ، راهکارهایی تدوین نمایند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش های پیش روی توسعه دنبال شود .
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند ، گفت : آموزش و پژوهش نقش موثری در بهبود عملکرد بنگاه های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آنها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه هایی که در امر پژوهش سرمایه گذاری می کنند ، سایر بنگاه های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب نماییم .
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی نیز آنطور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی دهند ، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست این موضوع را آسیب شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند .
دکتر جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن تصریح کرد : همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بارها تأکید کرده اند ، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت های موجود فراهم شده است .
بنابراین دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تامین قطعات مورد نیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور بکار گیرند .
در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات و فناوری ، سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند ، دبیر شورای عالی عتف گزارشی از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری ارائه کرد و گفت : این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع آوری و مستندسازی شد .
وی با اشاره به اینکه 70 شرکت فعال در زمینه های مختلف نظیر صنایع دفاعی ، خودرور ، صنایع فلزی ، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند افزود : 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضا رسیده است .
در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم ، فناوری و نوآوری در کشور ، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم تحقیقات و فناوری
برنا
1397/10/23
16:15
خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده ایم .
Print Email Short Link کد خبر : 799590 تاریخ خبر : 1397/10/23 16 : 15 : 38 جامعه رئیس جمهور صنعت علوم تحقیقات و فناوری معاون اول رئیس جمهور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
فارس نیوز
1397/10/24
06:30
> معاون بین الملل وزیر علوم گفت : بیست و دو دانشگاه و یک پژوهشگاه کشور در حوزه بین الملل فعالیت خود را با دانشگاه های اروپا آغاز کردند .
> حسین سالارآملی معاون بین الملل وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس ، با بیان اینکه سطح علمی دانشگاه های منتخب دنیا از سوی وزارت علوم پیگیری می شود ، گفت : ما معتقدیم هر کشوری که پیوند بیشتری با جامعه علمی بین المللی دارد توانسته است بر سرمایه های اجتماعی و سیاسی خود بیافزاید و جایگاه خود را در دنیا ارتقا دهد و وزارت علوم نیز در همین راستا با قدرت و جدیت برای بین المللی شدن دانشگاه های کشور تلاش می کند و از این رو بیست و دو دانشگاه و یک پژوهشگاه کشور در حوزه بین المللی فعالیت خود را با دانشگاه های اروپا آغاز کردند .
معاون بین الملل وزیر علوم از فعالیت دانشگاه های کشور به صورت تفکیکی در سطوح کشورهای اروپایی خبر داد و افزود : بیست و دو دانشگاه و یک پژوهشگاه ما در ایجاد ارتباط با کشورهای مختلف مسئولیت پیگیری آخرین پیشرفت های علمی دنیا را دارند ، از طرفی هر یک از دانشگاه های ما با یک کشور ارتباط خواهند داشت؛ به طور مثال دانشگاه صنعتی امیر کبیر با کشور فرانسه ، دانشگاه علم و صنعت با کشور آلمان ، دانشگاه صنعتی اصفهان با کشور سوئیس ، دانشگاه اصفهان با کشور کره جنوبی ، دانشگاه صنعتی شریف با کشور چین و دانشگاه شهید بهشتی نیز با کشور روسیه ، دانشگاه تربیت مدرس با کشور ژاپن در ارتباط هستند .
وی افزود : همچنین دانشگاه کردستان با کشور اقلیم کردستان عراق ، دانشگاه یزد با کشور مجارستان ، دانشگاه ارومیه با کشور ارمنستان ، دانشگاه مشهد با کشور هندوستان ، دانشگاه سیستان و بلوچستان با کشور پاکستان ، دانشگاه الزهرا(س) با کشور مالزی ، دانشگاه تهران با اتحادیه اروپا ، دانشگاه علامه طباطبایی با سازمان کامستک ، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی با کشور بلاروس ، دانشگاه خوارزمی با کشور اتریش ، دانشگاه تبریز با کشور ترکیه ، دانشگاه گیلان با کشور سوئد ، دانشگاه ارومیه با کشور ارمنستان ، دانشگاه محقق اردبیلی با کشور گرجستان و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با کشور آفریقای جنوبی ارتباطات مداومی برقرار کرده است .
سالار آملی با تاکید بر اینکه ذات علم بین المللی است و علم هیچگاه در مرز خاصی محصور نبوده و در شرایط امروز ، پدیده جهانی شدن بین المللی شدن علم را ناگزیر می کند ، اظهار داشت : هر یک از بیست و دو دانشگاه و یک پژوهشگاه ما به عنوان دانشگاه مادر با دانشگاه های خارجی در ارتباط است و چندین دانشگاه داخل کشور نیز در این زمینه با آن دانشگاه همکاری می کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
برنا
1397/10/23
16:17
> دکتر مسعود شمس بخش مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی گفت : در سال 1357 حدود 7 هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور فعالیت می کردند ولی هم اکنون 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به سال اول پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، بیش از 11برابر رشد را شاهد هستیم .
> دکتر شمس بخش : رشد 11 برابری اعضای هیئت علمی در دانشگاه های ایران نسبت به قبل از انقلاب دکتر مسعود شمس بخش مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی گفت : در سال 1357 حدود 7 هزار عضو هیئت علمی در دانشگاه های کشور فعالیت می کردند ولی هم اکنون 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به سال اول پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، بیش از 11برابر رشد را شاهد هستیم .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر شمس بخش در نشست با رئیس ، اعضای هیئت رییسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت : آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و به خصوص در استان سیستان و بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی ، توانسته پیشرفت های جهش داری در حوزه های تخصصی دریایی و سایر ماموریت های خود کسب کند .
وی تصریح کرد : در سال 1357 سیستان و بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت ، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی ، استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد .
مشاور وزیر علوم با بیان اینکه در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه های آموزش عالی از جمله علوم پزشکی و سایر زیر نظام ها ، حدود 170 هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند ، خاطرنشان کرد : در حال حاضر بیش از 4میلیون دانشجو داریم و این در حالی است که تعداد اعضای هیئت علمی در سال 1357 حدود 7 هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه های آموزشی کشور 80 هزار عضو هیئت علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی ، بیش از 11 برابر رشد را شاهد هستیم .
به گفته دکتر شمس بخش تعداد مقالات علمی محققان کشورمان در بخش های مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و پس از فارغ التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و دانشگاه ها نیز آموزش محور بودند .
وی تصریح کرد : به طور کلی در ایران از سال 1370 ، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و به تبع آن تعداد مقالات علمی افزایش چشم گیری داشته؛ البته رشد آموزش و توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد .
دکتر شمس بخش ادامه داد : شاخص آموزش عالی ما رشد بسیار خوبی طی سال های اخیر داشته است اما در سایر شاخص ها رشد ، متاسفانه رشد خاصی نداشته ایم .
اگر اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم .
وی در خصوص افزایش حقوق اعضای هیئت علمی یادآور شد : در حال حاضر تلاش داریم تا حقوق اعضای هیئت علمی وزارت علوم با علوم پزشکی متناسب سازی شود و در این زمینه جلسات بسیاری با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور داشته ایم تا این مهم در بودجه سال 1398 پیش بینی شود .
امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال آتی شاهد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی باشیم .
Print Email Short Link کد خبر : 799592 تاریخ خبر : 1397/10/23 16 : 17 : 29 انقلاب ایران دانشجو رشد عضو هیئت علمی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
عصر ایران
1397/10/24
13:57
> مشاور وزیر علوم ورئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، گفت : طی 2 سال اخیر 28 میلیارد تومان با عنوان کمک رهن به دانشجویان پرداخت شده است.
> مشاور وزیر علوم ورئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، گفت : طی 2 سال اخیر 28 میلیارد تومان با عنوان کمک رهن به دانشجویان پرداخت شده است .
به گزارش مهر ، ذوالفقار یزدان مهر پیش از ظهر دوشنبه در مراسم کلنگ زنی خوابگاه دانشجویی دانشگاه دولتی نهاوند که با حضور مسئولین شهرستان نهاوند برگزار شد ، گفت : در آسیب شناسی از وضعیت سراهای دانشجویی با کمبود 200 خوابگاه روبرو شدیم وی بابیان اینکه این کمبود باهمت دولت و مجلس در برنامه ششم توسعه گشایش دارد ، گفت : باهم افزایی سازمان برنامه وبودجه 500 میلیارد تومان برای ساخت این 200 خوابگاه در نقاط مختلف کشور در نظر گرفته شده است .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و مشاور وزیر علوم با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون 33 دانشگاه سراسر کشور درخواست ساخت خوابگاه داشته اند ، گفت : این درخواست ها در کمیسیون دائمی صندوق رفاه دانشجویی به تصویب رسیده است .
وی گفت : خوشبختانه باهمت هیئت رئیسه دانشگاه نهاوند و نماینده و مسئولین شهرستان نهاوند دومین دانشگاهی که کلنگ آن به زمین خورد دانشگاه نهاوند است که به صورت «BOT» و با مشارکت بخش خصوص ساخته خواهد شد .
وی با اشاره به اینکه سود بانکی این تسهیلات از طریق صندوق رفاه دانشجویی تأمین می شود ، گفت : خوابگاه ها پس از ساخت به صورت درازمدت در 25 سال توسط بخش خصوصی اداره و بعدازآن به دانشگاه داده می شود که امیدواریم در طول برنامه ششم بتوانیم این 200 خوابگاه را بسازیم تا هیچ دانشجویی پشت درب خوابگاه نماند .
یزدان مهر با اشاره به برنامه کوتاه مدت برای تحقق وعده ای که هیچ دانشجویی پشت درب خوابگاه نماند ، گفت : در این راستا 28 میلیارد تومان طی دو سال گذشته تحت عنوان کمک رهن به دانشجویان پرداخت شده تا بتوانند اسکانی مناسب تهیه کنند .
وی در رابطه با دانشجویان متأهل نیز گفت : در این خصوص یک بسته تعریف شده که در سال 96 وام ودیعه مسکن متأهلی را افزایش دادیم و این مقدار در تهران از 7 .
5 میلیون تومان به 15 میلیون تومان ، در کلان شهرها از 6 میلیون تومان به 12 و در سایر شهرها نیز از 4 .
5 میلیون تومان به 9 میلیون تومان افزایش یافت .
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، گفت : در 27 بهمن ماه سال جاری جلسه هیئت امنای صندوق رفاه با حضور وزیر علوم و سایر اعضا تشکیل می شود که بنا داریم با توجه به تورم موجود در کشور متناسب با نیاز دانشجویان میزان تسهیلات ازدواج ، وام ضروری و شهریه و سایر وام های موجود افزایش پیدا کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
ایرنا
1397/10/24
13:24
> تهران ایرنا رئیس صندوق رفاه دانشجویان با ارائه آماری در مورد میزان استقبال دانشجویان از غذای سلف سرویس ها ، گفت : در تمام دانشگاه ها ، دانشجویان بین 70 تا 95 درصد از سلف استفاده می کنند و این آمار در دانشگاه کردستان به 97 درصد افزایش یافته است .
> ذوالفقار یزدان مهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، اظهار کرد : استقبال دانشجویان از سلف سرویس دانشگاه ها تا 95 درصد افزایش یافته و با توجه به تورم ، تامین اقلام غذایی هم سخت تر شده است .
وی به نحوه تامین اقلام غذایی مورد نیاز دانشجویان اشاره کرد و افزود : بر پایه مذاکرات صندوق رفاه با وزارت جهاد کشاورزی ، شرکت پشتیبانی دام و شرکت بازرگانی دولتی ، اقلام اساسی غذایی از اول مهرماه امسال هر دو ماه یک بار در حال تامین است .
مشاور وزیر علوم ، گفت : اقلامی نظیر گوشت با قیمت هر کیلوگرم 27 هزار تومان ، برنج ، روغن و شکر با نرخ دولتی تا پایان سال به دانشگاه ها اختصاص می یابد .
رئیس صندوق رفاه دانشجوی با اشاره به مزایای استفاده دانشجویان از رستوران های مکمل ، گفت : در رستوران مکمل دانشگاه اصفهان ، 30 مدل غذا با یارانه شش هزارتومانی به دانشجویان ارائه می شود .
یزدان مهر با بیان اینکه 55 دانشگاه رستوران مکمل دارند از گسترش این رستوران ها در سال آینده خبر داد و افزود : بر اساس جلساتی که در مورد بودجه 98 صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد ، تسهیلاتی برای توسعه رستوران های مکمل در سایر دانشگاه ها در نظر گرفته می شود .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی صندوق رفاه سلف دانشگاه رستوران مکمل.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم
برنا
1397/10/23
16:19
> مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : فساد و تقلب در نوشتن پایان نامه ، مقاله و کتاب در سطح بین المللی آسیب های زیادی به نظام آموزش عالی کشور وارد می کند .
> دکتر حسین آقابابایی : مقالات علمی تقلبی عامل آسیب به آموزش عالی کشور در سطح جهانی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : فساد و تقلب در نوشتن پایان نامه ، مقاله و کتاب در سطح بین المللی آسیب های زیادی به نظام آموزش عالی کشور وارد می کند .
به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر حسین آقابابایی در پنجمین همایش مدیران حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در اصفهان اظهار داشت : انتشار یک یا 2 مورد از این پایان نامه ها و مقاله های تقلبی در ژورنال های بین المللی شرایط نامناسبی را برای کشورمان در سطح بین المللی ایجاد می کند .
وی گفت : دروغ و غصب از مهمترین مولفه های تقلب علمی و جرائم در این حوزه به شمار می رود و تقلب علمی از نظر تحلیل جرم شناختی نوعی فساد در آموزش عالی محسوب می شود که دروغ شاه کلید آن است .
دکتر آقا بابایی افزود : دروغ به معنی عوض کردن و تغییر دادن میدان بازی است و از نظر اخلاقی هم شایسته نیست .
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم ، با بیان اینکه مدرک دانشگاهی ، شاخص توانایی افراد است اظهار داشت : تهیه مدارک دانشگاهی با دروغ و نیرنگ ، نوعی غصب است و فقط به کشور ما هم اختصاص ندارد .
وی تصریح کرد : می توان با امکانات موجود با متقلبان علمی برخورد کرد اما مقابله به تنهایی پاسخگو نیست و باید با پیشگیری و ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری با این پدیده برخورد کنیم .
دکتر آقا بابایی خاطرنشان کرد : نشست امروز با هدف ایجاد حساسیت مدیران حقوقی دانشگاه های سراسر کشور و اهتمام و توجه بیشتر آنها به این موضوع برگزار شد .
وی با بیان اینکه منشاء بسیاری از تقلب های علمی در پایتخت کشور است تصریح کرد : بسیاری از این مسائل و مشکلات در تهران و میدان انقلاب رخ می دهد .
مدیرکل دفتر حقوقی وزارت علوم ، با بیان اینکه پیامک های تهیه پایان نامه و مقاله علمی با نرخ های متفاوت برای وزیر علوم و دیگر مسئولان هم ارسال می شود گفت : مذاکره هایی با مدیران اپراتورهای تلفن های همراه برای مسدود کردن پیامک های انبوه شده است .
دکتر آقابابایی بیان کرد : نباید اجازه دهیم که قانون پیشگیری و مقابله با تقلب علمی به یک قانون مسکوت و مطرود تبدیل شود .
Print Email Short Link کد خبر : 799595 تاریخ خبر : 1397/10/23 16 : 19 : 00 آموزش عالی تلفن های همراه جرم شاخص علوم تحقیقات و فناوری.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
ایرنا
1397/10/23
16:54
> تهران ایرنا مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، گفت : بر اساس برنامه ششم توسعه ، وزارت علوم می تواند جمعیت دانشجویی در مقطع کاردانی را تا سقف 30 درصد افزایش دهد .
> محمدرضا آهنچیان عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با بیان اینکه فنی حرفه ای و علمی کاربردی مرکز تربیت دانشجوی کاردانی و تکنسین محسوب می شود ، ادامه داد : برنامه ششم توسعه این اجازه را به وزارت علوم داده که تعداد این دانشجویان تا 30 درصد افزایش یابد درحالی که جامعه دانشجویان کاردانی کمتر از 20 درصد جمعیت دانشجویی کشور است .
وی اظهار کرد : سیاست های برنامه ششم توسعه در جهت گسترش و حمایت از آموزش های مهارتی و فنی حرفه ای در قالب مجوزهای وزارت علوم انعکاس یافته است .
آهنچیان در توضیح این موضوع ، افزود : وزارت علوم به مناطق بی بهره از حضور واحدهای فنی حرفه ای مجوزهایی برای توسعه آموزش های مهارتی ارائه داد .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی ، عدالت اجتماعی ، اشتغال پذیری و کاهش سرعت مدرک گرایی در مقاطع بالاتر را اهداف توسعه مراکز فنی حرفه ای و علمی کاربردی اعلام کرد .
این مقام مسئول با یادآوری ابلاغ آیین نامه اجرایی اشتغال پذیری و افزایش توان مهارتی دانشجویان به دانشگاه ها ، خاطرنشان کرد : در این آیین نامه بر جنبه های عملی برنامه های درسی به منظور تربیت دانشجوی مهارتی تاکید شده است به طوری که حتی دانشجویان رشته علوم انسانی هم ضمن آشنایی با مهارت های گروه آموزشی خود بتوانند وارد بازار کار شوند .
یادآور می شود ، بر اساس آمار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در سال تحصیلی 96 95 تعداد 654 هزار و 441 دانشجوی کاردانی در دانشگاه های دولتی و غیردولتی تحصیل کردند .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی وزارت علوم جمعیت دانشجویی مقطع کاردانی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ذوالفقار یزدان مهر+رئیس صندوق رفاه دانشجویان
آنا
1397/10/23
13:37
> ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، پیش از ظهر امروز از خبرگزاری آنا بازدید کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
ایرنا
1397/10/24
13:18
> تهران ایرنا رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تدوین سوگندنامه فارغ التحصیلان این دانشگاه ، گفت : فارغ التحصیلان سوگند یاد می کنند که به دانشی که آموخته اند وفادار بوده و در راستای خدمت به نظام و مردم از آن استفاده کنند .
> به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا ، محمد حسین امید در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نخستین جشن دانش آموختگان این دانشگاه ، گفت : تاکنون در دانشگاه جامع علمی کاربردی جشن فارغ التحصیلی به صورت سراسری نداشتیم ، جسته و گریخته برخی مراکز جشنی را برگزار می کردند که ضوابط خاصی نداشت .
از سال گذشته برنامه ریزی شد که مراسم ویژه ای در یک بازه زمانی مشخص برگزار شود .
به گفته وی ، قرار بود این جشن در مهرماه برگزار شود اما به دلیل همزمانی با ماه صفر و ایام عزاداری به تعویق افتاد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه لباس ویژه ای برای دانش آموختگان طراحی شده است ، گفت : مراسم جشن فارغ التحصیلی در تعدادی از استان ها از جمله بوشهر ، خوزستان و آذربایجان شرقی برگزار شده است ولی در استان تهران به دلیل تعداد زیاد دانش آموختگان نزدیک به 3 هزار نفر هستند ، برگزار نشده است .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به برگزاری مراسم جشن دانش آموختگی استان تهران در روزهای 25 و 26 دی ماه در تالار بزرگ وزارت کشور ، گفت : در کنار این جشن نمایشگاهی از دستاوردهای دانشجویان این دانشگاه ارایه می شود .
**9283**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی دانش آموختگان سوگندنامه.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
نسیم آنلاین
1397/10/24
11:49
> رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور برای پذیرش و راه اندازی دوره دکتری محدودیتی ندارد .
> محمد رضا زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره محدود شدن راه اندازی دوره های دکتری دانشگاه پیام نور با توجه به ماموریت این دانشگاه گفت : دوره های دکتری دانشگاه که از قبل راه اندازی شده بود ، همچنان برقرار است .
وی ادامه داد : برای راه اندازی رشته های جدید نیز بسته به پتانسیلی که هر مرکز دارد ، باید تقاضای خود را به وزارت علوم ارائه دهیم .
رئیس دانشگاه پیام نور تاکید کرد : رشته هایی که داشته ایم ، مشکل نداشته و محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارد .
دانشگاه پیام نور همواره برای پذیرش دانشجو در رشته های جدید در هر مقطعی از جمله دکتری مجوزهای لازم را از آموزش عالی اخذ و سپس اقدام به پذیرش دانشجو می کند .
منبع : مهرمسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
مهر
1397/10/24
10:40
> رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور برای پذیرش و راه اندازی دوره دکتری محدودیتی ندارد .
> محمد رضا زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره محدود شدن راه اندازی دوره های دکتری دانشگاه پیام نور با توجه به ماموریت این دانشگاه گفت : دوره های دکتری دانشگاه که از قبل راه اندازی شده بود ، همچنان برقرار است .
وی ادامه داد : برای راه اندازی رشته های جدید نیز بسته به پتانسیلی که هر مرکز دارد ، باید تقاضای خود را به وزارت علوم ارائه دهیم .
رئیس دانشگاه پیام نور تاکید کرد : رشته هایی که داشته ایم ، مشکل نداشته و محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارد .
دانشگاه پیام نور همواره برای پذیرش دانشجو در رشته های جدید در هر مقطعی از جمله دکتری مجوزهای لازم را از آموزش عالی اخذ و سپس اقدام به پذیرش دانشجو می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
باشگاه خبرنگاران
1397/10/24
10:28
> امید گفت : برای اولین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی برنامه های مخصوصی تدوین شده است .
> به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در جمع خبرنگاران و با اشاره به برگزاری نخستین جشن دانش آموختگان این دانشگاه ، اظهار کرد : تاکنون جشن فارغ التحصیلی به صورت سراسری در دانشگاه جامع علمی کاربردی نداشتیم ، اگر جشنی هم برگزار می شد بصورت جسته و گریخته در برخی مراکز بود و آن ها هم ضوابط خاصی نداشتند ، اما از سال گذشته برنامه ریزی کردیم که مراسم ویژه ای در یک بازه زمانی مشخص برگزار شود .
وی ادامه داد : البته بنا بود این جشن در مهر ماه برگزار شود ، اما به دلیل همزمانی با ماه صفر آن را به تعویق انداختیم .
طراحی لباس مخصوص برای فارغ التحصیلان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به لباس مخصوص فارغ التحصیلان گفت : لباس ویژه ای برای دانش آموختگان طراحی شده است ، و طراحی این لباس از طریق دانشگاه به فراخوان گذاشته شد و طرح های مختلفی از مراکز متعدد ارسال شد و در فرایندی لباس فارغ التحصیلی دانشگاه به تصویب هیئت رئیسه رسید و در اختیار استان ها قرار گرفت و تمام استان ها این لباس را دارند .
امید با اشاره به سوگندنامه فارغ التحصیلان بیان کرد : براساس این سوگندنامه ، فارغ التحصیلان سوگند یاد می کنند که به دانشی که آموخته اند وفادار باشند و در راستای خدمت به نظام و مردم از آن استفاده کنند .
وی درباره برگزاری مراسم جشن فارغ التحصیلی در تعدادی از استان ها گفت : جشن فارغ التحصیلی در استان هایی ، چون بوشهر ، خوزستان و آذربایجان شرقی برگزار شده است ، ولی در استان تهران به دلیل تعداد زیاد دانش آموختگان که نزدیک به 3 هزار نفر هستند ، برگزار نشده بود و در کنار این جشن نمایشگاهی از دستاورد های دانشجویان این دانشگاه ارایه می شود .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
مهر
1397/10/24
10:10
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : درحال تدوین سوگندنامه برای فارغ التحصیلان این دانشگاه هستیم .
> به گزارش مهر به نقل از دانشگاه علمی کاربردی ، محمدحسین امید با اشاره به برگزاری نخستین جشن دانش آموختگان این دانشگاه ، گفت : در دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکنون جشن فارغ التحصیلی به صورت سراسری نداشتیم و به صورت پراکنده برخی مراکز جشنی را برگزار می کردند که ضوابط خاصی نداشت .
از سال گذشته برنامه ریزی صورت گرفت که مراسم ویژه ای در یک بازه زمانی مشخص برگزار شود .
به گفته وی ، قرار بود این جشن در مهرماه برگزار شود اما به دلیل همزمانی با ماه صفر به تعویق افتاد .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه لباس ویژه ای برای دانش آموختگان طراحی شده است ، گفت : طراحی این لباس را دانشگاه به فراخوان گذاشت و طرح های مختلفی از مراکز مختلف ارسال شد و در فرآیندی لباس فارغ التحصیلی دانشگاه به تصویب هیئت رئیسه رسید و در اختیار استان ها قرار گرفت .
امید با اشاره به تدوین سوگندنامه فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت : براساس این سوگندنامه ، فارغ التحصیلان سوگند یاد می کنند ، به دانشی که آموخته اند وفادار بوده و در راستای خدمت به نظام و مردم از آن استفاده کنند .
به گفته وی مراسم جشن فارغ التحصیلی در تعدادی از استان ها از جمله بوشهر ، خوزستان و آذربایجان شرقی برگزار شده است اما در استان تهران به دلیل تعداد زیاد فارغ التحصیلان که نزدیک به 3 هزار نفر است ، برگزار نشده بود .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به برگزاری مراسم جشن دانش آموختگی استان تهران در روز 25 دی ماه در تالار بزرگ وزارت کشور ، گفت : در کنار این جشن نمایشگاهی از دستاوردهای دانشجویان این دانشگاه ارائه می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
ایرنا
1397/10/23
14:35
> تهران ایرنا معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور از برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی ، رویش و حرکت در استان گلستان خبر داد .
> به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه ایرنا از دانشگاه پیام نور ، هم زمان با سی امین سال تاسیس دانشگاه پیام نور و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، جشنواره نشریات دانشجویی ، رویش و حرکت از تاریخ 26 بهمن ماه به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه پیام نور استان گلستان (در شهر گرگان) برگزار می شود .
محمد هادی امین ناجی با اعلام این خبر گفت : هدف از برپایی این جشنواره ارائه دستاوردهای دانشجویان دانشگاه پیام نور سراسر کشور ، عرضه توان مندی ها ، اختراعات و ابداعات دانشجویان در سه حوزه نشریات دانشجویی ، رویش و حرکت و نیز بزرگداشت سی امین سال تاسیس دانشگاه است .
وی اظهار داشت : این جشنواره با مشارکت دانشجویان سراسر کشور و با همکاری 31 استان در محورهای نشریات ، انجمن های علمی و کانون های فرهنگی و هنری برگزار می شود .
امین ناجی یادآور شد : در این جشنواره نمایشی از آداب و رسوم قومیت ها و استان های مختلف کشور عرضه شده و جلوه ای از نمایش فرهنگ هر استان به نمایش گذاشته می شود .
**9489**1584 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه پیام نور جشنواره نشریات دانشجویی.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/24
12:01
> رئیس دانشگاه صدا و سیما با انتقاد از لایحه بودجه 98 گفت : نمی توان با یک خط در لایحه که تنها یک سال قدرت اجرایی دارد ، سرنوشت دانشگاه های وابسته به سازمان ها را تعیین کرد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صداو سیما ، روسای برخی از دانشگاه های وابسته با سازمان ها ، به منظور هم اندیشی در بند «ز» تبصره 21 لایحه بودجه 1398 دردانشگاه صدا و سیما گردهم آمدند .
شهاب اسفندیاری گفت : این نشست به منظور هم اندیشی در زمینه بند «ز» تبصره 21 لایحه بودجه 1398 برگزار شده است .
وی با انتقاد از بند «ز» تبصره 21 لایحه بودجه سال 98 افزود : بسیاری از دانشگاه ها سابقه ای چند ده ساله دارند و نمی توان با یک خط در لایحه یادشده که تنها یک سال قدرت اجرایی دارد و به درآمدها و مخارج دولت مربوط است سرنوشت این گونه دانشگاه ها را تعیین کرد .
رئیس دانشگاه صدا و سیما افزود : در صورت نیاز به تغییر روش فعالیت این دانشگاه ها ، نیاز به تشکیل کارگروهی تخصصی با حضور کارشناسان ، استادان دانشگاه و نمایندگان این دانشگاه ها است تا برای آینده آنها تصمیم گیری شود .
اسفندیاری با ابراز ناراحتی از به کاربردن واژه توهین آمیز «دانشگاه های بی ضابطه» توسط برخی جراید و افراد در مورد دانشگاه های وابسته به سازمان های کشور گفت : دانشگاه صدا و سیما به طور کامل زیر نظر وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند و نمی تواند دانشجو و یا حتی عضو هیئت علمی بدون تایید این وزارتخانه داشته باشد .
وی ادامه داد : هیئت امنای این دانشگاه نیز همانند دیگر دانشگاه های وابسته به دستگاه ها با تایید وزارت علوم انتخاب می شوند که بودجه و ساختار دانشگاه زیر نظر این هیئت امنا است .
مهم تر اینکه حتی رئیس دانشگاه صدا و سیما نیز با مجوز و تایید وزارت علوم منصوب می شود .
بنابراین نمی دانم این دروغ که دانشگاه های وابسته به دستگاه ها بی ضابطه اند با چه هدفی مطرح شده است؟ رئیس دانشگاه صداو سیما خاطرنشان کرد : حتی ساختمان دانشگاه صدا و سیما در داخل محوطه سازمان صدا و سیماست و از نظر قانونی امکان واگذاری به غیر را ندارد و این مصوبه در کار دستگاه ها و تعامل آنان اختلال ایجاد خواهد کرد .
اگر دیدگاه صرفه جویانه را درنظر بگیریم این دستگاه ها هستند که با بودجه خود در کنار وزارت علوم به تحصیلات عالی کمک می کنند و دانشجویان را به عنوان نیروی انسانی متخصص تربیت کرده و به کار می گیرند و این کمکی به وزارت علوم است که باید تعداد زیادی دانشگاه و پژوهشکده را مدیریت کند .
وی با اشاره به اینکه برخی کیفیت آموزش در دانشگاه های وابسته به دستگاه ها را زیرسوال برده اند ، گفت : مسئولیت نظارت بر دانشگاه ها هم اکنون نیز برعهده وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است و باید دانشگاهی را که کیفیت آموزش در آن استاندارد نیست و مثلا یک لیسانس به دانشجوی دکتری تدریس می کند پیدا کند نه اینکه تمام دانشگاه ها را به این سبب مجازات کنند .
اسفندیاری افزود : به نظر می رسد کیفیت پایین تحصیل در دانشگاه های غیرانتفاعی باشد که در سال های اخیر با مجوز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به صورت قارچ گونه گسترش یافته اند .
چرا به دانشگاه های غیرانتفاعی که کیفیت آموزش را کاهش داده اند نظارت نمی کنید و به اشتباه دانشگاه های وابسته به دستگاه ها را که زیرنظر وزارت علوم فعالند زیرسوال می برید؟ اسفندیاری در باره سابقه این دانشگاه گفت : دانشگاه صدا و سیما یکی از نخستین مراکز آموزش عالی در آسیا بود که نیم قرن پیش ، آموزش علوم و هنرهای رسانه ای را آغاز کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/24
12:01

این دانشگاه تاکنون 4 هزار فارغ التحصیل داشته که بسیاری از چهره های موفق سینما ، رادیو و تلویزیون دانش آموخته این دانشگاه هستند .
به علاوه دانشگاه صدا و سیما 70 عضو هیئت علمی دارد که در 9 رشته کارشناسی ارشد ، 5 رشته کارشناسی و 2 رشته کاردانی تدریس می کنند .
وی با اشاره به گسترش صنعت رسانه در جهان ، اضافه کرد : این دانشگاه در ابتدا با کشورهایی همچون ژاپن ، کره و چین رقابت داشت ، اما اکنون کشورهایی همچون هنگ کنگ و حتی کشور کوچک تایوان نیز در زمینه علوم رسانه فعالیت می کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر علوم
شبستان
1397/10/24
10:20
> کافی گفت : نخستین همایش ملی دانشجویی زراعت ، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی اردیبهشت ماه سال آینده به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود .
> به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد ، محمد کافی گفت : نخستین همایش ملی دانشجویی زراعت ، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی به میزبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و به مدت دو روز در تاریخ یازده و دوازدهم اردیبهشت ماه سال آینده با حضور احتمالی وزیر جهاد کشاورزی ، وزیر علوم ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و متخصصان عرصه کشاورزی و صنعت در مشهد مقدس برگزار می شود .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه شعار این همایش دانشجوی پویا ، راه گشای کشاورزی نوین و صنعت می باشد ، افزود : اتوجه به وجود بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام و باتوجه به اینکه دانشگاه فردوسی مشهد بیش از 40 سال است که در زمینه کشاورزی فعالیت می کند به همین دلیل با حمایت های صورت گرفته از سوی وزارت علوم ، اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی زراعت ، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی ، وزارت جهاد کشاورزی ، پارک علم و فناوری و دیگر نهادهای مرتبط قرار است این همایش در مشهد برگزار شود .
وی گفت : بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است در حاشیه این همایش دو روزه نیز جشنواره عکس رویش ، نمایشگاه ، استارت آپ و پنل های تخصصی با حضور اندیشمندان ، صاحب نظران واساتید این حوزه برگزار خواهد شد .
کافی گفت : ما در این همایش به دنبال این هستیم که دانشجویان نوآوری ها ، تحقیقات و دستاوردهای خود در این سه حوزه را با مراکز تولیدی ، تحقیقاتی و پژوهشی به اشتراک گذاشته و پایان نامه ها ، مقالات و پژوهش های کاربردی را با همکاری صنعت به مرحله اجرا برسانند .
کافی تصریح کرد : یکی از مهم ترین ویژگی های این همایش این است که تمامی اقدامات و مسئولیت های آن برعهده دانشجویان است و مدیران عالی دانشگاه و دیگر مسئولان استانی و کشوری نیز در نخستین همایش زراعت ، گیاه پزشکی و بیوتکنولوژی صرفا نقش مشاور را دارند .
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد : از دیگر اهداف برگزاری این همایش می توان به این مسئله اشاره کرد که ما به دنبال ایجاد خلاقیت و کار افرینی در میان دانشجویان هستیم و به همین دلیل از دانشجویان فارغ التحصیل موفق ، صنایع و هلدینگ ها و شرکت های دانشجویی موفق دعوت کرده و آن ها را به عنوان یک فرصت شغلی به دانشجویان معرفی کنیم .
پایان پیام/483.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/24
08:38
> رئیس دانشگاه فرهنگیان با انتقاد از بودجه این دانشگاه در لایحه بودجه سال 98 گفت : باید هزینه معلم فاخر تربیت کردن را بپردازیم ، این بودجه ما را نسبت به پذیرش دانشجو در سال آینده مردد می کند .
> حسین خنیفر در گفتگو با خبرنگار مهر ، درباره میزان دانشجویان سال 97 این دانشگاه و تکمیل ظرفیت بهمن ماه اظهار داشت : بنده وقتی به دانشگاه فرهنگیان آمدم دیدم 25 هزار جای خالی در این دانشگاه وجود دارد .
در کل 98 مرکز و پردیس در سراسر کشور داریم که بسیار صندلی هایش خالی بود .
تلاش کردیم و ردیف گرفتیم .
همه از جمله سازمان سنجش ، آموزش و پرورش ، سازمان برنامه و بودجه ، کمیسیون تحقیقات مجلس ، بیت رهبری و آموزش و پرورش کمک کردند تا ما امسال در مجموع به 41 هزار پذیرش معلم برسیم .
وی ادامه داد : این تعداد دانشجو یا از طریق آزمون سراسری جذب شدند و یا کسانی که در آزمون استخدامی قبول شدند و باید یک دوره یکساله دروس پداگوژی را در این دانشگاه بگذرانند .
مانند گذشته هم اجازه ندادیم این معلمان بعد از دو ماه آموزش سر کلاس ها بروند .
بلکه باید دوره را تمام کنند .
وی درباره پذیرش بهمن ماه این دانشگاه و این موضوع که عنوان می شود عموما رتبه های بالا متقاضی حضور در این دانشگاه نیستند و عموما رتبه های بالا پذیرش می شوند نیز بیان کرد : امسال ما زیر تراز 6500 را در دانشگاه پذیرش نکردیم .
پس این حرف هایی که زده می شود صحیح نیست .
شرط پذیرش در دانشگاه داشتن معدل 15 به بالاست .
ما چون استخدام رسمی داریم ، 4 سال تحصیل افراد جزء سوابقشان محسوب می شود و نکته های تشویقی بسیاری که وجود دارد ، اتفاقا استقبال خوبی از طرف رتبه های خوب دانشگاهی داریم .
به ما اجازه دادند 5 هزار دانشجو در تکمیل ظرفیت بهمن ماه بگیریم .
مین الان خبر دارم دانشجوهایی هستند که از دانشگاه تهران دارند انصراف از تحصیل می دهند که در تکمیل ظرفیت ما شرکت کنند .
امسال رتبه دوم علوم انسانی از شهر زاهدان به این دانشگاه آمد .
خنیفر ادامه داد : برخی می گویند این افراد به دلیل تضمین اشتغال به این دانشگاه می آیند .
من می گویم به هر بهانه ای بیایند که اتفاقا بهانه اشتغال بسیار هم خوب است ، مهم این است که بهترین رتبه ها بیایند .
اتفاقا در دانشگاه فرهنگیان عرضه کم و تقاضا زیاد است .
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره بندی از لایحه بودجه 98 که ذیل بند «ز» ماده 21 در بخش دوم ذکر شده که «به دولت اجازه داده می شود دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی را به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری منتقل نماید» و این موضوع که پیشتر معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره احتمال واگذاری دانشگاه فرهنگیان به آموزش عالی آن را منوط به صحبت های کارشناسی دانست ، گفت : به گمانم منظور از این بند دانشگاه های علمی کاربردی که بانک ها ، شهرداری و .
تاسیس کردند باشد تا این پراکندگی در کشور جمع شود .
دانشگاه فرهنگیان از ابتدا مستقل بوده و هویت آن آموزش و پرورشی است .
ما از زمانی که به صورت دانشگاه در آمدیم به نوعی دو زیست شدیم .
از یک طرف قوانین وزارت علوم در بحث ترمیک بودن ، سیلابس های درسی ، بحث ارتقاء تحصیلی ، استخدام اساتید و .
را پی می گیریم و از طرفی مامویت ما تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش است .
در واقع اگر به ما دانشجو بدهند تربیت می کنیم و اگر ندهند مثل سال هایی که این اتفاق رخ داد ، دانشگاه هم نیمه تعطیل می شود .
وی بیان کرد : من نمی دانم ما مشمول این قانون می شویم یا نه ولی اگر به همین صورت باقی بمانیم قطعا بهتر است و به صورت ماتریکسی با دو وزیر کار می کنیم .
رشد این دانشگاه هم به حمایت مستقیم دولتها بستگی دارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/24
08:38

خوشبختانه امسال حمایت شدیم و بحث التهاب اشتغال از یک سو و التهاب کمبود معلم را تا حدی خواباندیم .
خنیفر درباره اینکه آیا از بودجه ای که امسال برای این دانشگاه پیش بینی شده رضایت دارد یا نه نیز اظهار کرد : این بودجه 50 درصد بودجه پیشنهادی ماست .
هیچ کس از بنده سوال نکرد 41 هزار دانشجویی که سال 97 گرفتم را چگونه در این سال می خواهیم سامان دهیم چون بودجه سال 97 بر اساس این تعداد دانشجو بسته نشده بود .
اسفند سال قبل برای 25 هزار دانشجو به طور کلی بودجه بسته شده بود نه برای 70 هزار دانشجویی که امروز داریم .
در این 7 ماه توانستیم این دانشگاه را اداره کنیم .
بحث های بیمه ، خوابگاه ، ناهار و صبحانه ، نونوار کردن پردیس ها و خوابگاه ها و .
که برخی تبدیل به انباری شده بود همه را انجام دادیم .
وی گفت : متاسفانه بودجه اصلا رضایت بخش نیست .
یکی از دلایلی که ممکن است واقعا نسبت به گرفتن دانشجو برای سال آینده تردید کنیم همین بحث بودجه است .
من که نمی خواهم برای دولت مشکل مطالبات ایجاد کنم .
امسال با هزار مصیبت دانشگاه را اداره کردیم اما اگر بودجه ای باشد ادامه می دهیم چون بنده به تعداد نفرات اعداد و ارقام می دهم و وقتی می گویم 1416 میلیارد تومان به تعداد دانشجو و سرانه دانشجو بودجه لازم است ، این اعداد کاملا مشخص است چگونه و کجا هزینه می شود .
خنیفر ادامه داد : دانشجوی من تحمل کرده است در خوابگاهی که باید 10 نفر در آن باشند ، 18 نفر باشد و با مناعت طبعشان تحمل می کنند .
اینکه ما این نیاز را نبینیم واقعا وارد یک چرخه تکراری می شویم .
بودجه نیست ، دانشجو نمی گیریم و با بحران کمبود معلم رو به رو می شویم مثل همین امسال و بعد می کوشیم دانشجو جذب کنیم و ردیف بگیریم و دوباره این چرخه تکرار می شود .
باید هزینه معلم فاخر تربیت کردن را بپردازیم .
وی با انتقاد از اینکه به سمتی می رویم که آموزش در همه سطوح از آموزش عمومی تا آموزش عالی غیرانتفاعی شود ، بیان کرد : هیچ کشوری چنین رویه ای را در آموزش پیش نمی گیرد که ما گرفته ایم .
نمی شود از مردم تا این اندازه انتظار داشت .
یک تفکر انقلابی باید نظام تعلیم و تربیت را به کلی شخم بزند .
در فنلاند متوجه شده اند هر وقت معلم بی دغدغه داشتند ، دانش آموز شاد هم دارند و هر کلاس این شکلی در یک زندان را می بندد و صدها هزار پرونده قضایی را کم می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
وزیر + دانشگاهها
واحد مرکزی خبر
1397/10/23
20:59
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز خراسان رضوی ، اولین جلسه هم اندیشی روسا ، هیئت رییسه ، نمایندگان ولی فقیه و مدیران حراست دانشگاههای خراسان رضوی با حضور مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی برگزار شد .
> به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز خراسان رضوی ، اولین جلسه هم اندیشی روسا ، هیئت رییسه ، نمایندگان ولی فقیه و مدیران حراست دانشگاههای خراسان رضوی با حضور مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی برگزار شد .
مشاور وزیر اطلاعات در این جلسه هم اندیشی اظهار داشت : با روش های منسوخ سخت افزاری اداره کشور میسر نیست بلکه کشور را باید با استفاده از روش های نرم ، نوین و علمی مدیریت کرد .
وی دو آفت مهم در نظام محاسباتی کشور را خودشیفتگی و وادادگی قلم داد کرد و افزود : نباید در ارزیابی وضعیت خود یا دشمن دچار خودشیفتگی یا وادادگی شویم چرا که در چنین وضعیتی امکان پیشرفت و صعود به قله های ترقی امکان پذیر نخواهد بود .
مشاور وزیر اطلاعات همچنین گفت : دشمن تلاش می کند ما را به سمت محاسبات مبتنی بر جهل و احساسات سوق دهد .
وی ادامه داد : آمریکا درباره ایران دچار دو اشکال محاسباتی است .
اول اینکه در خصوص ظرفیت ها و توانمندی خود دچار اشتباه محاسباتی شده است و دوم دچار مشکل محاسباتی در زمینه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران است .
مدیرکل اطلاعات استان با تبیین نقش دانشگاه در تنظیم نظام محاسباتی کشور از مدیران دانشگاهی خواست که در این راستا به وظیفه خود عمل کنند .
وی با اشاره به سه پارامتر مقاوم سازی ، اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران ، نقش دانشگاهها در توانمندی های موشکی و هسته ای کشور را ویژه ارزیابی کرد و بر استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه ها در حل مشکلات صنعت در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی نظام سلطه تاکید کرد .
مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات استان در ادامه با اشاره به مسائل ، مشکلات و پیشنهادات مطرح شده از سوی مدیران دانشگاهی حاضر در جلسه اظهار داشت : تمام تلاش دستگاههای امنیتی و اجرایی استان معطوف به حل مسائل و مشکلات دانشگاه ها است .
در ابتدای جلسه دکتر دارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، دکتر کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد ، حجت الاسلام ترابی نماینده ولی فقیه در دانشگاه های استان ، دکتر شمسیان رییس جهاد دانشگاهی ، دکتر علی نژاد رییس دانشگاه پیام نور ، دکتر تشکری رییس دانشگاه علمی و کاربردی استان ، دکتر قنبری رییس پارک علم و فناوری و دکتر طیرانی رییس دانشگاه خیام به نمایندگی از حاضران به بیان مسائل و دیدگاه های خود در حوزه دانشگاهی پرداختند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
آنا
1397/10/23
16:00
> تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با پنج استانداری به منظور تقویت و توسعه ایستگاه های لرزه نگاری در سطح کشور امضا شد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در یک سال اخیر به منظور پوشش کامل تر شبکه ها و ایستگاه های لرزه نگاری در کشور در چارچوب مصوبات هیئت وزیران و با هدف اطلاع رسانی مناسب تر و پیش آگاهی های لازم در خصوص زلزله ، پنج تفاهم نامه مشترک با استانداری های کرمان ، کردستان ، کهگیلویه و بویراحمد ، سمنان و خراسان شمالی امضا کرد .
بر اساس این تفاهم نامه ها ضمن تقویت و به روزرسانی تجهیزات شبکه های لرزه نگاری کرمان و سمنان و راه اندازی 10 ایستگاه لرزه نگاری جدید در استان کرمان و 2 ایستگاه لرزه نگاری جدید در استان سمنان ، 3 ایستگاه لرزه نگاری جدید در استان کردستان ، 3 ایستگاه لرزه نگاری جدید در استان کهگیلویه و بویراحمد و 3 ایستگاه لرزه نگاری جدید در استان خراسان شمالی محقق خواهد شد .
بر اساس این گزارش ، هم اکنون مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک به عنوان یک واحد وابسته به دانشگاه تهران بر اساس مصوبات دولت ، عهده دار وظیفه ملی تعیین محل ، ثبت و اطلاع رسانی زمین لرزه ها و نیز مدیریت اطلاعات لرزه ای در سطح کشور بوده که در حال حاضر این وظیفه را با 26 شبکه و پایگاه لرزه نگاری محلی و 130 ایستگاه لرزه نگاری به صورت شبانه روزی در سطح کشور انجام می دهد .
انتهای پیام/4123/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
مهر
1397/10/23
15:57
> رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه ها از نظر مالی تحت فشار هستند ، گفت : دانشجو وقتی وارد دانشگاه می شود به معنای هزینه است و نمی توان این هزینه را نادیده گرفت .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران ، محمود نیلی احمدآبادی در نشست روسای دانشگاه های سطح یک در دانشگاه تهران گفت : دانشگاه ها به لحاظ مالی تحت فشار هستند .
ما شرایط دولت را می دانیم اما باید بدانیم دانشجو وقتی وارد دانشگاه می شود یعنی هزینه و هزینه ای که دانشجو دارد را نمی توانیم نادیده گیریم .
وی افزود : بحث دیدن بودجه دانشگاه غیرمستقیم و مستقیم است ما سعی کرده ایم راهکارهای غیرمستقیم دهیم که یکی از آنها بند «ط» است اما علاوه بر آن مسائل ، پیشنهاد دیگری ارائه دادیم تحت عنوان صندوق توسعه فناوری است .
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد : صندوقی برای توسعه فناوری نداریم ، صندوقی که محور آن مسائل صنعتی و تولیدی و توسعه تکنولوژی باشد .
ما پیشنهاد کردیم که صندوقی با نام توسعه فناوری تشکیل و منابع آن نیز سه دهم درصد واردات کشور منهای کالاهای اساسی باشد که این پول برای حل مسائل کشور و توسعه تکنولوژی صرف شود .
نیلی احمدآبادی از تمایل شرکت های بزرگ برای همکاری با صندوق خبر داد و افزود : قرار شد با مشارکت شرکت های بزرگ و سود ده مانند فولادسازی ، پتروشیمی و غیره صندوقی تشکیل شود که 20 درصد از بودجه آن را صندوق مادر و 80 درصد را شرکت های بزرگ بر عهده گیرند .
این شرکت ها پذیرفته اند که اگر دولت 20 درصد را تامین کند آنها هم 80 درصد را می پذیرند به شرطی که در مدیریت آن مشارکت داشته باشند و آن صندوق مسائل را حل کند .
وی اضافه کرد : اگر این صندوق را شکل ندهیم ، دانشگاه ها باید همچنان نیازمند تامین بودجه از طریق سازمان مدیریت باشند و صنعت کشور همچنان پسرفت کند .
اما در صورت تشکیل این صندوق ، منابع مالی وجود خواهد داشت و این منابع از صنعت نیز گرفته شده و صنعت باید از این پول استفاده کند .
البته می توان بخشی از مالیات را نیز به این صندوق اختصاص داد .
محمدتقی نظر پور معاون اداری مالی وزارت علوم نیز در این نشست گفت : در ارتباط با صندوق جلسات متعددی با سازمان برنامه ، صندوق توسعه و صندوق رفاه دانشجویان داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر بتوانیم یک صندوق جداگانه به عنوان صندوق توسعه علمی و پژوهشی در قالب اساسنامه آماده و به هیئت دولت ارائه کنیم همه مجموعه های علمی ، پژوهشی نیازهای دانشگاه ها را در این صندوق برطرف می کنیم .
وی خاطر نشان کرد : بخشی از طریق صندوق توسعه ملی و بخشی دیگر با تجمیع دو صندوق دانشجویان پزشکی و غیرپزشکی می توانیم یک سرمایه قابل قبول داشته باشیم .
در این نشست ، روسای دانشگاه های سطح یک کشور به طرح دیدگاه های خود درباره بودجه دانشگاه ها در سال آینده پرداختند و ادامه کار را با وضعیت موجود بسیار دشوار توصیف کردند .
محمدرضا عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با شنیدن دیدگاه های روسای دانشگاه ها به تشریح ویژگی های بودجه سال آینده پرداخت و به پرسش های مطرح شده از سوی مسئولان دانشگاهی پاسخ گفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
تسنیم
1397/10/24
12:12
> مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی گفت : تلاش دستگاه های امنیتی و اجرایی معطوف به حل مشکلات دانشگاه ها است .
> اخبار استانها به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس ، نخستین جلسه هم اندیشی روسا ، هیئت رئیسه ، نمایندگان ولی فقیه و مدیران حراست دانشگاه های خراسان رضوی با حضور مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی برگزار شد .
مشاور وزیر اطلاعات در این جلسه هم اندیشی اظهار داشت : با روش های منسوخ سخت افزاری اداره کشور میسر نیست ، بلکه کشور را باید با استفاده از روش های نرم ، نوین و علمی مدیریت کرد .
وی دو آفت مهم در نظام محاسباتی کشور را خودشیفتگی و وادادگی ، قلمداد و بیان کرد : نباید در ارزیابی وضعیت خود یا دشمن دچار خود شیفتگی یا وادادگی شویم چرا که در چنین وضعیتی امکان پیشرفت و صعود به قله های ترقی امکان پذیر نخواهد بود .
مشاور وزیر اطلاعات همچنین گفت : دشمن تلاش می کند ما را به سمت محاسبات مبتنی بر جهل و احساسات سوق دهد .
آمریکا درباره ایران دچار دو اشکال محاسباتی است؛ اول اینکه در زمینه ظرفیت ها و توانمندی خود دچار اشتباه محاسباتی شده و دوم دچار مشکل محاسباتی در زمینه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران است .
مدیرکل اطلاعات استان خراسان رضوی با تبیین نقش دانشگاه در تنظیم نظام محاسباتی کشور از مدیران دانشگاهی خواست که در این راستا به وظیفه خود عمل کنند .
وی با اشاره به سه پارامتر مقاوم سازی ، اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران ، نقش دانشگاه ها در توانمندی های موشکی و هسته ای کشور را ویژه ارزیابی کرد و بر استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه ها در حل مشکلات صنعت در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی نظام سلطه تاکید کرد .
مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات استان خراسان رضوی در ادامه با اشاره به مسائل ، مشکلات و پیشنهادات مطرح شده از سوی مدیران دانشگاهی حاضر در جلسه اظهار داشت : تمام تلاش دستگاه های امنیتی و اجرایی استان معطوف به حل مسائل و مشکلات دانشگاه ها است .
مدیر بخش پوستر ، عکس و تیزر جشنواره تئاتر دانشگاهی منصوب شدگلایه های دانشمندان هسته ای در دیدار با رئیس نهاد رهبری دانشگاه هاامتحانات صبح امروز دانشگاه تاکستان با تاخیر برگزار می شوددر ابتدای جلسه دارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد ، حجت الاسلام ترابی نماینده ولی فقیه در دانشگاه های استان ، شمسیان رییس جهاد دانشگاهی ، علی نژاد رییس دانشگاه پیام نور ، تشکری رییس دانشگاه علمی و کاربردی استان ، قنبری رییس پارک علم و فناوری و طیرانی رییس دانشگاه خیام به نمایندگی از حاضران به بیان مسائل و دیدگاه های خود در حوزه دانشگاهی پرداختند .
انتهای پیام/ ز.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی
آنا
1397/10/24
11:20
> رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران شرق گفت : تلاش می کنیم فرصتی برای دانش آموختگان فراهم شود تا با برگزاری نشست های تخصصی ایده های خود را ارائه دهند .
> به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، فرامرز اکرمی در نشست خبری آیین تجلیل از دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد : تلاش می کنیم تا فرصتی برای دانش آموختگان فراهم شود تا با برگزاری نشست های تخصصی بتوانند ایده ها و طرح های خود را ارائه دهند .
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان تهران بیان کرد : قرار است کارگروه هایی برگزار شود تا دانش آموختگان بتوانند به مشکلات و مسائل علمی چه در سطح دانشگاه و چه در سطح جامعه بپردازند .
وی ادامه داد : نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های دانش آموختگان برگزار می شود تا فرصتی برای صاحبان صنایع فراهم شود .
این خبر در حال به روزرسانی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
مهر
1397/10/23
20:00
> تبریز رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی از کسب رتبه دوم پیام نور استان در بین دانشگاه های پیام نور کشور در زمینه آموزش های آزاد خبر داد .
> به گزارش خبرنگار مهر ، بخشعلی معصومی عصر امروز یک شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در دانشگاه پیام نور استان گفت : دوره های متنوع آموزشی در حوزه های مختلف توسط دفتر آموزش های آزاد دانشگاه پیام نور استان با بهره مندی از اساتید مجرب و با ارائه مدرک معتبر از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری که قابل ترجمه است ، برای عموم علاقه مندان و دانشجویان دانشگاه برگزار می شود .
معصومی ادامه داد : دانشگاه پیام نور طبق مجوز رسمی از سوی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به عنوان مجری دوره های آموزشی در سطح کشور معرفی شده است و در همین راستا دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از دانشگاه های فعال در این زمینه آماده عقد قرارداد با سازمانها و ادارات مختلف استان و همکاری در زمینه برگزاری دوره های آموزشی ، مهارت افزایی ، کارآفرینی و خلاقیت در سطح استان است .
وی افزود : در بهمن ماه امسال شاهد برگزاری دوره های آموزشی MBA و DBA ، دوره آموزشی ورود به بازار سرمایه گذاری بورس ، دورهای آموزشی ISO با آخرین و به روزترین تغییرات و با بهره مندی از بهترین اساتید در این حوزه ها خواهیم بود .
رئیس دانشگاه پیام نور استان ابراز داشت : همه دوره های برگزار شده از طریق سامانه وزارت علوم دارای شماره مجوز بوده و در صورت نیاز شرکت کنندگان قابل ترجمه نیز هستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
دانا
1397/10/24
12:04
> دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد گفت : دانشگاه شهرکرد جزء 30 دانشگاه برتر کشور در مدیریت سبز است که به دلیل دستاوردهای اجرایی و عملیاتی در حوزه مدیریت سبز مجوز حضور در سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در تهران را دارد و این انتخاب نتیجه دستاوردهای اجرایی و عملیاتی دانشگاه شهرکرد در مدیریت سبز در طی سه سال اخیر است .
> به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ محسن مبینی دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد : دانشگاه شهرکرد جزء دانشگاههای جامع استان است که در سال 1397 چهل سالگی آن مقارن با چهل سالگی انقلاب اسلامی شده است .
وی تصریح کرد : دانشگاه شهرکرد جزء 30 دانشگاه برتر کشور در مدیریت سبز است که به دلیل دستاوردهای اجرایی و عملیاتی در حوزه مدیریت سبز مجوز حضور در سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در تهران را دارد و این انتخاب نتیجه دستاوردهای اجرایی و عملیاتی دانشگاه شهرکرد در مدیریت سبز در طی سه سال اخیر است .
مبینی اضافه کرد : رئیس دانشگاه شهرکرد بهعنوان رئیس شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه ، معاون اداری مالی دانشگاه بهعنوان نائب رئیس شورا و مدیر حوزه فنی عمرانی دانشگاه بهعنوان دبیر شورای راهبری هستند .
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد در ادامه برخی از دستاوردهای دانشگاه شهرکرد در حوزه مدیریت سبز ازجمله خازنگذاری و اصلاح شبکه برق دانشگاه ، ساخت مخازن آب بهداشتی و اصلاح شبکه فاضلاب دانشگاه ، استفاده از سرریز آب استخر شنا و جکوزی ، دانشگاه هوشمند شامل مدیریت و مانیتورینگ آب مخازن ، مزرعه تحقیقاتی ، مدیریت گلخانه تحقیقاتی و مدیریت موتورخانه و اجرای سقف عایق از نوع ساندویچی پنل در آزمایشگاههای دانشکده کشاورزی ، تعویض پنجرههای معمولی با ترمال بریک ، تعویض شیرآلات قدیمی با شیرهای اهرمی ، تعویض دیگهای موتورخانهها با دیگهای آب گرم روزآمد در دانشکده علوم پایه ، دانشکده فنی و مهندسی و خوابگاههای شهیدان رجایی و باهنر ، نرگس و مریم ، نصب فنهای مکنده جدید در سلف سرویس دانشجویان ، اصلاح و استقلال سیستم موتورخانه خوابگاه صدرا ، نصب برج نورانی و پایه چراغ با لامپ و نورافکنهای ال .
ای .
دی ، تعیین مشاور بهمنظور طراحی سیستم فاضلاب دانشگاه ، برگزاری دوره آموزشی مدیریت مصرف آب را برشمرد .
وی نتایج این دستاوردها را صرفهجویی حدود 3 میلیون تومان در مصرف برق در هر ماه و کاهش خاموشیها در دانشگاه ، ذخیره آبها در مخزن 300 متر مکعبی در هر هفته برای آبیاری فضای سبز و صرفهجویی 22 هزار متر مکعبی در مصرف آب طی یک سال اخیر ، جمعآوری آبهای سطحی ناشی از بارش و تصفیه فاضلاب دانشگاه ، اصلاح الگوی مصرف گاز و صرفهجویی 45 هزار متر مکعبی سال 95 نسبت به سال 96 دانست .
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد در ادامه گفت : از برنامههای سالهای آتی دانشگاه ، راهاندازی سایت تولید برق خورشیدی با مشارکت بخش خصوصی که علاوهبر صرفهجویی اقتصادی در زمینه برق ، میتواند برای استان یک الگو به شمار آید ، همچنین تولید بیوگاز از فضولات دامداری دانشگاه با هدف تولید برق و تدوین و تصویب برنامه پنج ساله دانشگاه از دیگز برنامهها میباشد .
مبینی در پایان افزود : دانشگاه شهرکرد آمادگی دارد تا دستاوردهای حوزه مدیریت خود را در اختیار تمامی سازمانها و ارگانها در خصوص استقرار مدیریت سبز در تمامی واحدهای آموزشی ، دانشگاهی تحقیقاتی ، اداری و .
در استان قرار دهد که با این کار علاوهبر انتقال دانش میتوان تولیدات دانشگاه را به ثروت تبدیل کرد زیرا در آینده دانشگاهها به سمت دانشگاههای ثروتآفرین و کارآفرین پیش میروند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
دانا
1397/10/24
12:04

لازم به ذکر است تشکیل شورای راهبری در حد موسسه (صف) پیرو ابلاغ دستورالعمل وزارت علوم تحقیقات و فنآوری در سال 1395 و با توجه به اهمیت و ضرورت مصرف انرژی ، مواد ، حفظ محیط زیست و در ذیل دو کمیته اصلاح الگوی مصرف و کمیته فرهنگی و آموزشی تشکیل شد .
گفتنی است؛ مدیریت سبز بهعنوان یک رویکرد مدرن زیست محیطی در سازمانها با تأکید بر یکپارچگی ، مسئولیتپذیری اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی در جهان اجرا میشود .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه کردستان
باشگاه خبرنگاران
1397/10/24
10:52
> عملیات اجرایی دانشکده فنی سقز با 45 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است .
> به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه این پروژه تا کنو 45 درصدپیشرفت فیزیکی داشته گفت : نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه در مجلس نیز در ارتباط با این پرژوه پیگیری های زیادی انجام داده و امید است در آینده نزدیک این دانشکده تکمیل و به بهره برداری برسد .
وی افزود : زمین این دانشکده در اوایل سال 93 تعیین و اواخر سال 94 نیز ساختمان سازی آن آغاز شد .
انتهای پیام/م.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان
آنا
1397/10/24
10:05
> رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت : بودجه سال 97 دانشگاه شهید باهنر کرمان به صورت حداکثری اختصاص می یابد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان محمدعلی طاهر در جلسه هیئت رئیسه ، این دانشگاه اظهار داشت : با پیگیری های به عمل آمده و مراجعه به مجلس شورای اسلامی و دیدارو گفتگو با نمایندگان مجلس ، به ویژه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بودجه دانشگاه برای ماه های منتهی به پایان سال 97 امیدواریم که بودجه سال 97 به صورت حداکثری اختصاص یابد .
انتهای پیام/4123/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
ایسنا
1397/10/24
03:46
> رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه خزانه بودجه اختصاصی از طرف سازمان برنامه و بودجه دانشگاه ها را پرداخت نمی کند ، گفت : با وجود اینکه حدود دوماه تا پایان سال جاری باقی مانده است تنها حدود 50 درصد بودجه را دریافت نمودیم و خزانه می گوید پولی برای پرداخت ندارد .
> دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با ایسنا به آخرین وضعیت بودجه دانشگاه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس اشاره کرد و گفت : امسال دولت در شرایط بسیاری سختی از لحاظ اقتصادی قرار گرفته و همین که در شرایط فعلی بودجه سال آینده حوزه آموزش عالی رشد داشته است ، جای قدردانی دارد .
اما با توجه به این که بودجه اختصاصی به دانشگاهها یک بودجه مصرفی است بنابراین میزان رشد فعلی نه تنها کفاف هزینه ها را نمی دهد بلکه امکان بروز یک بحران در سال آینده برای اداره دانشگاه ها را فراهم خواهد کرد .
وی در ادامه تصریح کرد : رشد متوسطی که در بودجه سال 98 برای دانشگاه ها پیش بینی شده است حدود 14 درصد است که اگر رشد حقوق ودستمزد کارکنان دولت برای سال آینده 20 درصد در نظر گرفته شود ، با توجه به اینکه بیش از 75 درصد بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد کارکنان می شود ، در مابقی بودجه ما رشد منفی خواهیم داشت و باید از بودجه سایر بخش ها نظیر پژوهش ، خدمات دانشجویی و آموزش کم کنیم و به بخش دستمزد کارکنان اضافه کنیم .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد : در بحث بودجه دانشگاه ها دو نکته دیگر نیز قابل توجه است اولا میزان رشد بودجه سال آینده با قیمت های امروز در نظر گرفته شده است .
یعنی برای خرید اقلام مورد نیاز دانشجویان قیمت امروز محاسبه می شود اگر ما در سال آینده رشد تورم را داشته باشیم عملا قدرت هزینه کرد دانشگاه حدود 50 درصد کاهش می یابد و این شرایط اداره دانشگاه ها را بسیار سختر خواهد کرد زیرا افزایش بهای مواد اولیه و بهای خدمات پیمانکاران را نمی توانیم تامین کنیم .
به علاوه شرایط اقتصادی به گونه ای شده است که میزان تقاضای خدمات رفاهی دانشجوئی افزایش یافته مثلا اگرسال گذشته روزانه حدود 3700 پرس غذا در پردیس مرکزی دانشگاه تهیه می شد این آمار در سال جاری به 5000 هزار پرس افزایش یافت .
در واقع تعداد دانشجویان دانشگاه افزایشی نداشته اما به دلیل این که هزینه مواد غذایی در بیرون بالا و هزینه غذا در داخل دانشگاه ارزانتر است ، تعداد متقاضی نیز افزایش یافته بر این اساس یارانه ای که دانشگاه باید در ازای آن پرداخت کند نیز بیشتر شده و این روند اگر در سال آینده وجود داشته باشد عملا بحران مالی دانشگاه ها مضاعف خواهند بود .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که برخلاف ادعای مطرح شده بودجه این دانشگاه در سال جاری افزایشی نداشته است ، گفت : ارقامی که در خصوص بودجه این دانشگاه عنوان می شود درست نیست مثلا وقتی عنوان می شود بودجه دانشگاه علامه طباطبایی برای سال 98 حدود 250 میلیارد تومان پیش بینی شده است ، این عدد به این معنی نیست که دولت این مبلغ را برای این دانشگاه پرداخت می کند در واقع 90 میلیارد آن به عنوان درآمد اختصاصی دانشگاه است که بخشی از آن از محل فروش اموال مازاد دانشگاه در نظر گرفته شده است .
البته این درآمد اصلا به طور کامل محقق نمی شود بنابراین بودجه ای که دولت به این دانشگاه اختصاص می دهد حدود 160 میلیارد تومان است .
دکتر سلیمی در ادامه تاکید کرد : بودجه ای که دولت از محل درآمدهای عمومی به دانشگاه علامه اختصاص می دهد نیز کم است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی
ایسنا
1397/10/24
03:46

دانشگاه علامه حتی سال گذشته کمترین میزان بودجه را از بودجه اختصاصی دولت داشته و مدام این فشار وجود دارد که بتوانیم درآمدهای اختصاصی خود را افزایش دهیم تا از این طریق بتوانیم فعالیت های توسعه ای خود را انجام دهیم .
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که مشکل دانشگاه ها امروزه فقط بحث بودجه یا تخصیص آن نیست ، گفت : در گذشته وقتی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تخصیصی صورت می گرفت ، آن بودجه واریز می شد اما در سال جاری این سازمان تخصیص ها را ارائه می دهد اما خزانه اعلام می کند پولی برای پرداخت به دانشگاه ها ندارد این یعنی خزانه داری کل این تخصیص ها را به اندازه کافی پرداخت نمی کند .
دکتر سلیمی خاطر نشان کرد : در حال حاضر که دو ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است میزان تخصیص دریافتی دانشگاه ها حدود 50 درصد است .
با این شرایط دانشگاه به پیمانکاران و سایر بخش ها بدهکار است و ما فقط توانستیم حقوق کارکنان شرکتی و قراردادی را پرداخت کنیم و در شرایط بسیار بحرانی قرار داریم به گونه ای که حتی دستمزد حق التحقیق های ما پرداخت نشده است و اگر این تخصیص ها دیر برسد در پرداخت بدهی پیمانکاران حمل و نقل و تغذیه دچار مشکل خواهیم شد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
ایسنا
1397/10/23
17:51
> دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد گفت : طی تفاهم نامه میان وزارت علوم و وزارت نیرو دانشگاه‎ها ملزم به راه اندازی سایت تولید برق خورشیدی هستند که از برنامه های سال های آینده و در چشم انداز پنج ساله دانشگاه سایت تولید برق خورشیدی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد که این امر علاوه بر صرفه جویی اقتصادی در زمینه برق ، می تواند برای استان یک الگوسازی به شمار آید .
> به گزارش ایسنا ، محسن مبینی در نشست خبری امروز خود اظهار کرد : دانشگاه شهرکرد جزء دانشگاه های جامع استان محسوب می شود که 40 سالگی تاسیس و راه اندازی این دانشگاه مقارن با 40 سالگی انقلاب اسلامی است .
وی افزود : دانشگاه شهرکرد جزء 30 دانشگاه برتر در حوزه مدیریت سبز است که مجوز حضور در سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در تهران را دارد که این انتخاب به واسطه دستاوردهای اجرایی و عملیاتی در حوزه مدیریت سبز بوده است .
مبینی گفت : دستورالعمل تشکیل شورای راهبری در دانشگاه ها از سال 95 به دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم ابلاغ شد که به سه محور اصلی مصرف انرژی ، مواد و محیط زیست پرداخته می شود که در این راستا در دانشگاه شهرکرد این شورا در حد موسسه با دو کمیته اصلاح الگوی مصرف و کمیته فرهنگی و آموزشی تشکیل شد .
وی بیان کرد : رئیس دانشگاه شهرکرد به عنوان رئیس شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه ، معاون اداری مالی دانشگاه به عنوان نائب رئیس شورا و مدیر حوزه فنی عمرانی دانشگاه به عنوان دبیر شورای راهبری هستند .
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه وزارت علوم متولی تحقیقات و فناوری است ، تصریح کرد : در دانشگاه ها پتانسیل های علمی ، تخصصی و کارشناسی خوبی وجود دارد که در سایر ارگان ها و نهادها نیست به همین دلیل این وزارتخانه برای مدیریت سبز انتخاب شد .
وی اصلاح الگوی مصرف برق را از دستاوردهای دانشگاه شهرکرد در حوزه مدیریت سبز بیان کرد و گفت : با خازن گذاری و اصلاح شبکه برق این دانشگاه ، در هر ماه حدود سه میلیون تومان در مصرف برق صرفه جویی شده و خاموشی ها نیز کاهش یافته است .
مبینی ساخت مخازن آب بهداشتی و اصلاح شبکه فاضلاب دانشگاه ، استفاده از سرریز آب استخر شنا و جکوزی و ذخیره آب ها در مخزن 300 متر مکعبی در هر هفته برای آبیاری فضای سبز و صرفه جویی 22 هزار متر مکعبی در مصرف آب طی یک سال اخیر ، دانشگاه هوشمند شامل مدیریت و مانیتورینگ آب مخازن ، مزرعه تحقیقاتی ، مدیریت گلخانه تحقیقاتی و مدیریت موتورخانه و اجرای سقف عایق در آزمایشگاه های دانشکده کشاورزی از نوع ساندویچی پنل را از دیگر دستاوردهای دانشگاه در حوزه مدیریت سبز برشمرد .
وی گفت : یکی از اقداماتی که تاحدودی اجرایی شده جمع آوری آب های سطحی ناشی از بارش و تصفیه فاضلاب دانشگاه بود که از اقدامات آتی این دانشگاه بحث تصفیه خانه خواهد بود .
مبینی اضافه کرد : از دیگر دستاوردها می توان به اصلاح الگوی مصرف گاز و عایق سازی دودکش های موتورخانه ‎های تمامی خوابگاه ها ، تعمیرات اساسی موتورخانه دانشکده های فنی و مهندسی ، علوم پایه ، بهینه سازی موتورخانه خوابگاه برادران شهید رجایی ، باهنر و خوابگاه خواهران نرگس ، عایق کاری و عایق سازی سقف دانشکده کشاورزی و صرفه جویی 45 هزار متر مکعبی سال 95 نسبت به سال 96 اشاره کرد .
دبیر شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه شهرکرد بیان کرد : طی تفاهم نامه میان وزارت علوم و وزارت نیرو دانشگاه‎ها ملزم به راه اندازی سایت تولید برق خورشیدی هستند که از برنامه های سال های آتی و در چشم انداز پنج ساله دانشگاه سایت تولید برق خورشیدی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد که این امر علاوه بر صرفه جویی اقتصادی در زمینه برق ، می تواند برای استان یک الگوسازی به شمار آید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهرکرد
ایسنا
1397/10/23
17:51

وی ادامه داد : در زمینه انرژی های تجدیدپذیر علاوه بر بیوگاز یک سایت تولید برق خورشیدی راه اندازی خواهد شد که چهارمحال و بختیاری یکی از کاندیداهای تولید برق خورشیدی در کشور مطرح است که تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی در استان صورت نگرفته است .
مبینی بررسی امکان تولید بیوگاز از فضولات دامداری دانشگاه با هدف تولید برق ، تدوین و تصویب برنامه پنج ساله دانشگاه تا سال 1402 را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد و گفت : برای استفاده از فرایند بیوگاز در زمینه تولید گاز طبیعی و تولید برق می توان از دامداری موجود در دانشگاه به صورت پایلوت این بحث را اجرا کرد .
وی خاطرنشان کرد : دانشگاه شهرکرد آمادگی کامل دارد تا دستاوردهای حوزه مدیریت سبز دانشگاه را در اختیار تمامی سازمان ها و ارگان ها قرار دهد که با این کار می توان تولیدات دانشگاه را به ثروت تبدیل کرد زیرا در آینده دانشگاه ها به سمت دانشگاه های ثروت آفرین و کارآفرین پیش می روند .
مبینی حذف کاغذ از تعدادی از روندهای اداری و مکاتبات ، حذف ظروف یکبار مصرف از سلف سرویس دانشجویان از سال آتی و برگزاری کارگاه آموزشی اصلاح الگوی مصرف آب را از دیگر اقدامات دانشگاه در حوزه مدیریت سبز برشمرد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هنر
ایسنا
1397/10/23
16:23
> هنرمندان سینما ، تئاتر ، تلویزیون ، ادبیات ، موسیقی ، تجسمی و تنی چند از مدیران فرهنگی کشورمان در سفری 3روزه به مناطق دریایی جنوب با عنوان «اردوی دریایی راهیان نور» با توان عملیاتی ارتش و سپاه در مقابل دشمنان آشنا شدند .
> به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مرکز مقاومت بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اردوی سه روزه راهیان نور دریایی هنرمندان با همکاری سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بسیج این وزارتخانه ، همچنین سازمان بسیج هنرمندان در منطقه دریایی بندرعباس و جزایر ابوموسی و تنب کوچک برگزار شد .
در این اردو ابتدا هنرمندان با دو پرواز اختصاصی راهی جزیره ابوموسی شدند و به بازدید از توان نظامی و عملیاتی سپاه پاسداران در این جزیره استراتژیک پرداختند .
وقتی ناو آمریکایی از قایق های ایرانی می ترسد هنرمندان حاضر در اردوی راهیان نور دریایی در گام نخست عزیمت به جزیره ابوموسی با حضور در شناور «طاووس» به تماشای فیلمی نشستند که قدرت مقابله قایق های تندروی جمهوری اسلامی با ناوهای هواپیمابر آمریکا را آشکار می کرد .
توضیح درباره ترکیب جمعیتی ابوموسی ، موقعیت جغرافیایی این جزیره مهم و فاصله آن از ایران و امارات متحده عربی از دیگر بخش های این سفر دریایی بود .
سپس روی عرشه این شناور دریایی ، اسفندیار قره باغی ، خواننده سرود «آمریکا ، آمریکا ، ننگ به نیرنگ تو» با خواندن این سرود تاریخی ، هنرمندان را تحت تاثیر قرارداد و هنرمندان با او همراهی کردند .
در ادامه ، مرشد محسن میرزاعلی با اجرای نقالی روی عرشه طاووس به مدح مولا علی (ع) پرداخت .
بازگشت به ابوموسی ، بازدید کامل تر از این جزیره و دیدار با تنی چند از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دیگر برنامه های روز اول اردوی راهیان نور هنرمندان کشور بود .
سهندِ سربلند؛ ناوشکن رادارگریز و تماماً ایرانی روز دوم این اردو به بازدید از کارخانه کشتی سازی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سواحل بندرعباس گذشت .
حضور روی عرشه ناوشکن بزرگ سهند و تماشای بخش های مهم آن ، با تقدیر از چند تن از هنرمندان از سوی امرای ارتش همراه بود .
سهند ، سومین ناوچه کلاس موج است که توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخته شده است .
از سازه این کشتی در شهریور سال 1391 رونمایی شد و در آذرماه امسال (حدود یک ماه قبل) به آب انداخته شد .
این کشتی ، سومین نمونه از کلاس خود است و پس از جماران و دماوند (ولایت) ساخته شده است .
جنس به کار گرفته شده برای سازه این شناور ، یک جنس مخصوص و ویژه با قابلیت رادارگریزی است و این کشتی جنگی به سامانه های الکترونیکی و دفاعی مدرن و به روز تجهیز شده است .
فرمانده نیروی دریایی ارتش ، پیش از این درباره ناوشکن سهند گفته بود : این ناوشکن ، جزء موج پنج است که در واقع پنجمین ناوشکن از نسل جماران است که ساخته می شود و از این نوع ناوشکن ها تعداد قابل توجهی در وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش در دست ساخت است .
نکته مهم در ساخت ناوشکن سهند این است که دشمن از ویژگی هایی که در مشخصات و مختصات این شناور هست هیچ گونه اطلاعی ندارد و تسلیحات و تجهیزات این ناوشکن برای دشمن قابل تحلیل نیست و گفته می شود ناوشکن سهند به طور کامل به دست فرزندان ایرانی ساخته شده است .
شامگاه پنجشنبه که با ایام فرخنده میلاد حضرت زینب سلام الله علیها نیز همراه بود ، به جشنی در منطقه ساحلی بندرعباس موسوم به میدان پرچم گذشت .
در این جشن ، هم قطعات موسیقی اجرا شد ، هم خبرهای از تولیدات تلویزیونی به مردم بندرعباس داده شد و هم با اجرای نقالی دفاع مقدس از سوی مرشد میرزاعلی ادامه پیدا کرد .
هاشم زاده ، مجری این مراسم ، هنرمندان را نوبت به نوبت به جایگاه دعوت کرد تا به اجرای برنامه بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه هنر
ایسنا
1397/10/23
16:23

تقدیر از چند تن از اعضای خانواده شهدای مدافع حرم ، اجرای موسیقی با صدای ستار سهرابی ، اجرای نقالی دفاع مقدس و همخوانی سرود «مرز پرگهر» با صدای سه خواننده از دیگر بخش های این شب بود .
در همین مراسم بود که جمال شورجه ، خبرهای از پروژه بزرگ «موسی» علیه السلام داد و گفت که این سریال تلویزیونی در 72 قسمت به تهیه کنندگی سیداحمد میرعلایی از نیمه دوم سال بعد فیلمبرداری می شود و فعلا در مرحله مقدماتی پیش تولید است .
اسفندیار قره با