وزارت علوم - مطبوعات 24 دي 97
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:22
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8603207 آرمان امروز
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
8601886 روزنامه ايران
روساي دانشگاه ها
8600698 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8602220 روزنامه فرهیختگان
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم
آرمان امروز
1397/10/25
> خسروپناه از موسسه حکمت و فلسفه رفت وزیر علوم در حکمی غلامرضا ذکیانی را به سمت سرپرست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منصوب کرد.
> خسروپناه از موسسه حکمت و فلسفه رفت وزیر علوم در حکمی غلامرضا ذکیانی را به سمت سرپرست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منصوب کرد .
منصور غلامی در نامه ای جداگانه نیز از زحمات و تلاش های حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در طول تصدی این مسئولیت تقدیر و تشکر کرد .
دکتر غلامرضا ذکیانی ، فارغ التحصیل دوره دکترای فلسفه و حکمت اسلامی (گرایش منطق) از دانشگاه تربیت مدرس و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی است .
از سوابق اجرایی و علمی دکتر ذکیانی می توان به ریاست دانشکده ادبیات و زبان های خارجی و سرپرست دانشکده الهیات دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
ابراهیم خدایی+رئیس سازمان سنجش آموزش کشور
روزنامه ایران
1397/10/25
> زمان برگزاری کنکور 98 تغییر نکرده استرئیس مرکز سنجش آموزش عالی کشور گفت : کنکور سراسری 98 طبق روال هر ساله در تاریخ 13 و 14 تیر ماه برگزار می شود .
> زمان برگزاری کنکور 98 تغییر نکرده استرئیس مرکز سنجش آموزش عالی کشور گفت : کنکور سراسری 98 طبق روال هر ساله در تاریخ 13 و 14 تیر ماه برگزار می شود .
عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش از رایزنی ها در شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای تأخیر یک هفته ای زمان برگزاری کنکور خبر داد .
به گفته عمادی بر اساس تصمیم اتخاذ شده کنکور که در هفته اول تیر ماه برگزار می شد ، هفته دوم تیرماه برگزار می شود و این تاریخ برای کنکور 98 قطعی است اما برای سال بعد مجدداً به بحث گذاشته می شود .
در این رابطه ، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره زمان برگزاری آزمون سراسری سال 98 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و همچنین دانشگاه آزاد اظهار کرد : بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده زمان برگزاری آزمون سراسری سال 98 تمام دانشگاه ها و مؤسسات عالی هیچ تغییری پیدا نکرده است .
وی با بیان اینکه تنها سال گذشته به دلیل ایام مبارک ماه رمضان کنکور 97 یک هفته زودتر از موعد یعنی هفته اول تیرماه برگزار شد ، گفت : کنکور سراسری 98 طبق روال هر ساله در تاریخ 13 و 14 تیر ماه برگزار می شود .
وی گفت : جدول زمان بندی تاریخ برگزاری آزمون سراسری سال 98 در 15 مهرماه روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است و هیچ کدام از مراحل اعم از برگزاری آزمون یا اعلام نتایج تغییر زمانی نداشته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/24
> عدم محدودیت دانشگاه پیام نور برای راه اندازی دوره دکتری رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور برای پذیرش و راه اندازی دوره دکتری محدودیتی ندارد .
> عدم محدودیت دانشگاه پیام نور برای راه اندازی دوره دکتری رئیس دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور برای پذیرش و راه اندازی دوره دکتری محدودیتی ندارد .
محمد رضا زمانی درباره محدود شدن راه اندازی دوره‏های دکتری دانشگاه پیام نور با توجه به ماموریت این دانشگاه گفت : دوره های دکتری دانشگاه که از قبل راه اندازی شده بود ، همچنان برقرار است .
وی ادامه داد : برای راه اندازی رشته های جدید نیز بسته به پتانسیلی که هر مرکز دارد ، باید تقاضای خود را به وزارت علوم ارائه دهیم .
رئیس دانشگاه پیام نور تاکید کرد : رشته هایی که داشته‏ایم ، مشکل نداشته و محدودیتی برای پذیرش دانشجو ندارد .
دانشگاه پیام نور همواره برای پذیرش دانشجو در رشته های جدید در هر مقطعی از جمله دکتری مجوزهای لازم را از آموزش عالی اخذ و سپس اقدام به پذیرش دانشجو می‏کند .
تدوین آیین‏نامه ادغام مراکز و دانشگاه‏های غیرانتفاعی رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی از تدوین آیین‎نامه نحوه ادغام مراکز و دانشگاه‎های غیرانتفاعی در وزارت علوم خبر داد .
علی آهون منش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تدوین آیین نامه «نحوه ادغام مراکز و دانشگاه‎های غیرانتفاعی در وزارت علوم» گفت : در حال حاضر نحوه ادغام مراکز و دانشگاه‏های غیرانتفاعی مشخص نیست و تعدادی از مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی به اجبار به این نتیجه رسیده اند که ادغام شوند .
وی ادامه داد : اخیرا وزارت علوم در حال تدوین آیین نامه نحوه ادغام مراکز و دانشگاه‏های غیرانتفاعی است که با تدوین و ابلاغ آن سازوکار ادغام این مراکز مشخص می شود .
رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی ادامه داد : در حال حاضر تعدادی از مراکز غیرانتفاعی در مشهد مقدس و تعدادی هم در استان گیلان خواستار ادغام شده اند .
وی با اشاره به ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی گفت : ادغام این مراکز به نفع آنها بوده و هزینه آنها را کاهش می‏دهد و اگر وزارت علوم امتیازی مانند افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو به این مراکز ادغام شده اختصاص دهد ، تعداد بیشتری از مراکز برای این کار اقدام می‏کنند .
پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری بدون آزمون در 15 دانشگاه کشور دانشگاه های مختلف برای سال تحصیلی 98 99 براساس آیین نامه استعدادهای درخشان وزارت علوم در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می کنند .
به گزارش خبرنگار مهر ، تاکنون 15 دانشگاه کشور فراخوان مربوط به پذیرش دانشجو بدون آزمون براساس آیین نامه استعدادهای درخشان وزارت علوم را منتشر کرده‎اند که این مراکز برای سال تحصیلی 98 99 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری جذب خواهند کرد .
براساس اعلام دانشگاه‎ها ، دانشجویان و فارغ‏التحصیلان دانشگاه‏های پیام نور ، فرهنگیان ، مراکز تربیت دبیر و تربیت معلم ، آزاد ، آموزشکده‏های فنی و حرفه ای ، غیر دولتی و غیرانتفاعی ، علمی کاربردی و پردیس‏های بین الملل (خودگردان) مجاز به ثبت نام در دوره‏های بدون آزمون براساس آیین نامه استعدادهای درخشان نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/10/24

همچنین تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده براساس آیین نامه استعدادهای درخشان مجاز نیست .
دانشگاه علامه طباطبایی در فراخوان خود اعلام کرده است که دانشجویان این دانشگاه مجاز به شرکت در دوره های بدون آزمون نیستند .
جزئیات ثبت نام آنلاین درپروژه‏های تحقیقاتی مشترک ایران و آلمان ثبت نام آنلاین برای ارائه مدارک و تکمیل فرم های مربوطه پروژه های تحقیقاتی مشترک ایران و آلمان فعال شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، اساتید دانشگاه‎ها برای شرکت در فراخوان همکاری‎های تحقیقاتی مشترک بین ایران و فدرال آلمان می‎توانند به سایت مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری مراجعه کنند .
متقاضیان باید با مراجعه به این سایت وارد بخش فراخوان پروژه های مشترک شده و ضمن دانلود نمونه پروپوزال و تکمیل فرم فراخوان پروژه های مشترک به صورت آنلاین و آپلود پروپوزال تکمیل شده ، تا تاریخ 15 آوریل 2019 مطابق با 26 فروردین 98 اقدام کنند .
هشدار دانشگاه شریف به سوء استفاده مالی از اساتید و کارمندان دانشگاه صنعتی شریف نسبت به سوءاستفاده‎های مالی از کارمندان و اساتید این دانشگاه هشدار داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف ، در اطلاعیه این دانشگاه آمده است : «توجه داشته باشید که هر گونه تماس از سوی مدیریت مالی و یا مدیران سایر بخش‏ها در خصوص انجام هرگونه فعالیت مالی نظیر عودت وجه واریز شده و یا نظایر آن که تقاضای حضور در محل عابر بانک را از شما می‏کنند ، به قصد سوء استفاده است .
هیچگونه همکاری با تماس های مشکوک که منجر به هر نوع فعالیت مالی می‏شود ، نداشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه موردی مراتب را به نهاد زیرمجموعه گزارش دهید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
تعادل
1397/10/25
> آمار و ارقام لایحه بودجه 98 دولت حاکی از افزایش 13 درصدی بودجه دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه های بزرگ و مادر است ،.
> ریحانه جاویدی| آمار و ارقام لایحه بودجه 98 دولت حاکی از افزایش 13 درصدی بودجه دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه های بزرگ و مادر است ، اما تخصیص به موقع بودجه تصویب شده ، موضوعی است که بیش از هر چیز دیگری برای دانشگاه ها اهمیت دارد ، چرا که در حال حاضر بیش از 70 درصد بودجه دانشگاه های دولتی کشور از منابع دولتی تامین می شود و دانشگاه های بزرگ فقط حدود 30 درصد هزینه های خود را با درآمدهای اختصاصی جبران می کنند .
این وضعیت در حالی است که به گفته روسای چند دانشگاه بزرگ کشور ، بودجه سال 97 این دانشگاه ها هم هنوز بطور کامل تخصیص داده نشده و گرفتار سبک و سنگین کردن های خزانه کشور و خالی بودن خزانه است .
از طرف دیگر ، دانشگاه ها و مراکز آموزشی کوچک برای جبران هزینه های جاری خود به شدت به این بودجه ها متکی هستند و اگر تخصیص ها به موقع اتفاق نیفتد ، این مراکز نه تنها نمی توانند در راستای اهداف پیش بینی شده حرکت کنند ، بلکه دچار بحران هم می شوند .
با این حال افزایش 13 درصدی بودجه دانشگاه ها در حالی است که عده ای از صاحبنظران ، مسوولان و دانشگاهیان رشد بودجه دانشگاه ها در لایحه پیشنهادی دولت را در کنار افزایش بی رویه هزینه ها به ویژه هزینه تجهیزات ، مواد و امکانات آزمایشگاهی ناشی از نوسانات ارزی را ناکافی می دانند و معتقدند در صورت تصویب این بودجه فعالیت مراکز علمی و آموزشی در سال آینده با چالش مواجه خواهد شد و از طرف دیگر این بودجه کفاف طرح های تحقیقاتی و پژوهشی را هم نمی دهد .
این وضعیت در حالی است که پیشنهاد وزارت علوم به سازمان برنامه و بودجه ، برای بودجه سال آینده به تفکیک دانشگاه ها ، افزایش 90 درصدی بود .
مشکل افزایش نیست؛ تخصیص است اگرچه بررسی لایحه بودجه سال آینده حکایت از افزایش بودجه دانشگاه ها دارد اما جامعه علمی کشور معتقدند ، بیش از آنکه افزایش بودجه مهم باشد ، تخصیص آن اهمیت دارد .
چرا که با گذشت ده ماه از سال 97 ، در برخی از دانشگاه های بزرگ کشور ، تنها نیمی از بودجه مصوب سال جاری تخصیص یافته است که این موضوع عملکرد دانشگاه ها را تحت تاثیر قرار می دهد .
نرگس قنبری ، مدیرکل برنامه و بودجه دانشگاه فنی و حرفه ای درباره این موضوع به «تعادل» گفت : «در دانشگاه فنی و حرفه ای برنامه آموزشی متفاوت از دانشگاه های دیگر بوده و 70 درصد دروس عملی است .
در چنین شرایطی نرخ نیاز به استاد و نیز مواد کارگاهی و آزمایشی و در نتیجه هزینه دانشگاه و مدت ماندگاری دانشجو بالاتر است .
دانشجویان این دانشگاه برای گذراندن 18 واحد درسی باید پنج روز در دانشگاه باشند که دو برابر دانشگاه های دیگر است و به امکانات رفاهی بیشتری نیازمند می شوند .
در حالی که برای رسیدن به اهداف این دانشگاه ، بودجه موردنیاز دانشگاه فنی و حرفه ای ، 3200 میلیارد تومان پیش بینی می شد اما برای سال 98 تنها 750 میلیارد تومان بودجه به این دانشگاه اختصاص داده شده است .
» حسین سلیمی ، رییس دانشگاه علامه طباطبایی ، درباره این موضوع به مهر گفت : «خزانه بودجه اختصاصی از طرف سازمان برنامه و بودجه دانشگاه ها را پرداخت نمی کند ، با وجود اینکه حدود دوماه تا پایان سال جاری باقی مانده است تنها حدود 50 درصد بودجه را دریافت نمودیم و خزانه می گوید پولی برای پرداخت ندارد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
تعادل
1397/10/25

» او افزود : « امسال دولت در شرایط بسیار سختی از لحاظ اقتصادی قرار گرفته و همین که در شرایط فعلی بودجه سال آینده حوزه آموزش عالی رشد داشته است ، جای قدردانی دارد .
اما با توجه به اینکه بودجه اختصاصی به دانشگاه ها یک بودجه مصرفی است بنابراین میزان رشد فعلی نه تنها کفاف هزینه ها را نمی دهد بلکه امکان بروز یک بحران در سال آینده برای اداره دانشگاه ها را فراهم خواهد کرد .
رشد متوسطی که در بودجه سال 98 برای دانشگاه ها پیش بینی شده است حدود 14 درصد است که اگر رشد حقوق ودستمزد کارکنان دولت برای سال آینده 20 درصد در نظر گرفته شود ، با توجه به اینکه بیش از 75 درصد بودجه دانشگاه ها صرف حقوق و دستمزد کارکنان می شود ، در مابقی بودجه ما رشد منفی خواهیم داشت و باید از بودجه سایر بخش ها نظیر پژوهش ، خدمات دانشجویی و آموزش کم کنیم و به بخش دستمزد کارکنان اضافه کنیم .
» اظهارات سلیمی در حالی است که دانشگاه های دیگر هم تقریبا وضعیت مشابهی دارند .
محمود فتوحی ، رییس دانشگاه صنعتی شریف هم درباره این موضوع گفت : « اگرچه در حال حاضر 10 ماه از سال را پشت سر گذاشته ایم ، ولی هنوز بودجه بطور کامل تخصیص داده نشده است .
قاعدتا تاکنون باید 70 درصد بودجه سال 97 به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داده می شد که این اتفاق رخ نداده است .
» مشابه این اظهارنظرها از سوی رییس دانشگاه تهران که برای سال آینده بیشترین بودجه را در میان دانشگاه های کشور دارد هم دیده می شود .
محمود نیلی احمدآبادی ، درباره این موضوع به ایسنا گفته است : «من بارها تاکید کردم ، همانطور که در زمان جنگ ارز مورد نیاز دانشگاه ها تامین می شد و نتیجه آن را امروزه در بخش بزرگی از عملکرد دانشگاه ها شاهد هستیم ، در شرایط فعلی نیز باید ارز مورد نیاز یا مابه التفاوت ریالی آن در اختیار دانشگاه ها و مراکز علمی قرار بگیرد .
متاسفانه در حال حاضر تامین هزینه های ارزی دانشگاه ها در مواردی نظیر فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری و اساتید ، هزینه های مواد و تجهیزات ، شرکت در کنفرانس ها و غیره به دلیل عدم تخصیص ارز دولتی یا معادل ریالی آن با مشکل مواجه شده است .
» او افزود : « شرط حفظ کیفیت علمی پژوهش های دانشگاه ها و جایگاه علمی آنها بر ادامه تبادلات بین المللی استوار است .
اگرچه امروز تامین کالاهای اساسی و معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد از اولویت ویژه ای برخوردار هستند ، ولی قطعا آینده کشور و تضمین کیفیت نیروهای کارشناسی و دانشمند کشور به عنوان ستون اصلی توسعه امنیت و اقتدار کشور بستگی به کیفیت دانشگاه ها دارد .
دولت باید ارز دانشگاه ها را نیز در ردیف کالاهای اساسی قرار بدهد .
» وضعیت تخصیص بودجه دانشگاه ها در سال 97 آنطور که روسای برخی دانشگاه های کشور اعلام کردند ، مهم ترین معضل سیستم آموزش عالی کشور تخصیص نیافتن بودجه در نظر گرفته شده برای آنهاست .
معاون اداری مالی وزارت علوم درباره روند تخصیص بودجه دانشگاه ها در سال 97 گفت : » در حال حاضر تخصیص بودجه 9 ماه سال 97 ، بین 68 درصدتا 74 درصد متغیر بوده و متوسط حدود 68 درصد است و اکنون متوسط تخصیص ها بین 68 تا 69 درصد می شود که برای 3 ماه سوم سال جاری اختصاص داده شده است .
این درحالی است که ، در سه ماه سوم ، تخصیص ما باید حدود 75 درصد باشد ، با توجه به اینکه معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه قول داده بودند ، رقمی که اختصاص داده شده ، عدد کمی است .
» محمد تقی نظر پور افزود : «مقرر شده بود تخصیص دانشگاه ها 100 درصد داده شود .
با این روند پایان سه ماه سوم حدود 7 تا 8 درصد با کسری مواجه هستیم که احتمال می دهیم این کسری ، به آخر سال منجر شده و مشکلاتی را برای دانشگاه ها در سال جاری ایجاد کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
تعادل
1397/10/25

» نگاهی به بودجه دانشگاه های کوچک بر اساس لایحه پیشنهادی دولت ، بودجه دانشگاه ها ، مراکز علمی و پژوهشی برای سال 98 در مقایسه با سال گذشته بیش از 13 درصد رشد داشته است که در این میان دانشگاه تهران ، بیشترین و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی کمترین رشد بودجه را در بین دانشگاه های بزرگ داشته است .
همچنین در این لایحه برای «دانشگاه پیام نور» در سال 98 بودجه ای معادل یک هزار و 209 میلیارد و 396 میلیون تومان پیشنهاد شده که این میزان در سال جاری یک هزار و 44 میلیارد و 800 میلیون تومان است و بودجه « دانشگاه فنی وحرفه ای» نیز از 743 میلیارد و 600 میلیون تومان سال جاری به 947 میلیارد و 586 میلیون تومان در سال 98 افزایش یافته است .
با این حال مسوولان دانشگاه فنی و حرفه ای معتقدند بودجه سال آینده این دانشگاه پاسخگوی تامین نیازهای آموزشی و تجهیزاتی این دانشگاه نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
پیام نور
قدس
1397/10/24
> مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی گفت : تلاش دستگاه های امنیتی و اجرایی معطوف به حل مشکلات دانشگاه ها است .
> به گزارش قدس آنلاین ، نخستینجلسه هم اندیشی روسا ، هیئت رئیسه ، نمایندگان ولی فقیه و مدیران حراست دانشگاه های خراسان رضوی با حضور مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات خراسان رضوی برگزار شد .
مشاور وزیر اطلاعات در این جلسه هم اندیشی اظهار داشت : با روش های منسوخ سخت افزاری اداره کشور میسر نیست ، بلکه کشور را باید با استفاده از روش های نرم ، نوین و علمی مدیریت کرد .
وی دو آفت مهم در نظام محاسباتی کشور را خودشیفتگی و وادادگی ، قلمداد و بیان کرد : نباید در ارزیابی وضعیت خود یا دشمن دچار خود شیفتگییا وادادگی شویم چرا که در چنین وضعیتی امکان پیشرفت و صعود به قله های ترقی امکان پذیر نخواهد بود .
مشاور وزیر اطلاعات همچنین گفت : دشمن تلاش می کند ما را به سمت محاسبات مبتنی بر جهل و احساسات سوق دهد .
آمریکا درباره ایران دچار دو اشکال محاسباتی است؛ اول اینکه در زمینهظرفیت ها و توانمندی خود دچار اشتباه محاسباتی شدهو دوم دچار مشکل محاسباتی در زمینه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران است .
مدیرکل اطلاعات استان خراسان رضوی با تبیین نقش دانشگاه در تنظیم نظام محاسباتی کشور از مدیران دانشگاهی خواست که در این راستا به وظیفه خود عمل کنند .
وی با اشاره به سه پارامتر مقاوم سازی ، اقتدار و ثبات جمهوری اسلامی ایران ، نقش دانشگاه ها در توانمندی های موشکی و هسته ای کشور را ویژه ارزیابی کرد و بر استفاده از ظرفیت های علمی دانشگاه ها در حل مشکلات صنعت در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی نظام سلطه تاکید کرد .
مشاور وزیر و مدیرکل اطلاعات استان خراسان رضوی در ادامه با اشاره به مسائل ، مشکلات و پیشنهادات مطرح شده از سوی مدیران دانشگاهی حاضر در جلسه اظهار داشت : تمام تلاش دستگاه های امنیتی و اجرایی استان معطوف به حل مسائل و مشکلات دانشگاه ها است .
در ابتدای جلسهدارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد ، حجت الاسلام ترابی نماینده ولی فقیه در دانشگاه های استان ، شمسیان رییس جهاد دانشگاهی ، علی نژاد رییس دانشگاه پیام نور ، تشکری رییس دانشگاه علمی و کاربردی استان ، قنبری رییس پارک علم و فناوری وطیرانی رییس دانشگاه خیام به نمایندگی از حاضران به بیان مسائل و دیدگاه های خود در حوزه دانشگاهی پرداختند .
منبع : تسنیم انتهای خبر/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
اعضای هیات علمی
کسب و کار
1397/10/25
> معاون پژوهشی دانشگاه سمنان از اختصاص ردیف اعتباری برای حمایت از پایان نامه های کاربردی به منظور تجاری سازی این طرح ها خبر داد .
> دکتر سیف الله سعدالدین در گفت وگو با ایسنا ، به مهمترین برنامه های دانشگاه سمنان در عرصه پژوهشی اشاره کرد و گفت : در عرصه های پژوهشی توسعه فرهنگ کارآفرینی در راستای تحقق اهداف دانشگاه کارآفرین یکی از مهمترین برنامه های ما در دانشگاه سمنان است و در این راستا مصوبه ای از هئیت امنا دریافت کرده ایم که براساس آن درصدی از درآمد اختصاصی دانشگاه مستقیما در راستای توسعه فرهنگ کارآفرینی صرف شود و در همین راستا از شرکت های دانش بنیانی که توسط اعضای هئیت علمی و افرادی که از دانشگاه سمنان فارغ التحصیل شدند و پژوهش های کاربردی انجام می دهند ، حمایت می شود .
وی در ادامه تصریح کرد : از آن جای که پژوهشگران ما علاقمند به تجاری سازی نتایج یافته های پژوهشی خود هستند ، تلاش ما این است که حمایت های لازم از این افراد در دانشگاه سمنان صورت بگیرد و ما همچنین زیرساخت های لازم را برای راه اندازی شرکت های مختلف به ویژه دانش بنیان در دانشگاه فراهم کرده ایم .
این عضو هیات علمی دانشگاه سمنان خاطر نشان کرد : ما در دانشگاه سمنان از انجام پروژه های کاربردی و مزیت محور که مورد نیاز استان باشد به صورت مضاعف در مجموعه معاونت پژوهشی وپارک علم و فناوری دانشگاه حمایت می کنیم .
به گفته وی ، تاکنون مجوز برای 28 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان که طرح های پژوهشی آنها قابلیت تجاری سازی داشتند دریافت شده تا بر این اساس بتوانند شرکت های دانش بینان راه اندازی کنند .
در واقع این فعالیت در راستای حمایت از طرح های کاربردی دانشگاه که قابلیت کاربردی شدن از طریق پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دارند صورت می گیرد .
سعدالدین با تاکید بر این که رساله های دوره دکتری فناوری محور در دانشگاه سمنان مورد حمایت قرار می گیرد ، گفت : براساس تعاملی که بین معاونت پژوهشی و پارک علم وفناوری دانشگاه وجود دارد این رساله ها مورد حمایت قرار می گیرد ، به گونه ای که در حال حاضر تعدادی شرکت های دانش بنیان از سوی دانشجویان دکتری دانشگاه ایجاد شده و محصولات آنها رتبه بندی لازم را از معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری دریافت کرده و در حال حاضر توانستند در بازار نفوذ کنند .
به گفته وی ، به طور کلی اولویت دانشگاه سمنان حمایت وتوسعه پژوهش های کاربردی ، رساله ها وپایانامه های دکتری و کارشناسی ارشد کاربردی است که بتوانند یافته های علمی خود را از بستر دانشگاه در مسیر زیرساختی پارک علم فناوری به مرحله تجاری سازی و محصول برساند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
دنیای اقتصاد
1397/10/25
> ایرنا : اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور در مراسم اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی که در وزارت بهداشت برگزار شد ، مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند .
وی همچنین گفت : شرایط دشوار و خطیر کنونی باید برای همه نخبگان کشور بازگو و توضیح داده شود که امروز چه مشکلاتی ایران را تهدید می کند .
معاون اول رئیس جمهوری افزود : 13 دانشگاه وزارت علوم تدوین برنامه عبور از شرایط تحریم را در اولویت و دستور کار اصلی خود قرار داده اند؛ تیم های مشترک در زمینه مسائل اقتصادی ، بانکی و سرمایه اجتماعی تشکیل داده اند و نتایج را برای ما ارسال کردند و جلسه های مختلفی با روسای دانشگاه ها و کارگروه ها گذاشتیم .
> تاکید جهانگیری بر نقش نخبگان برای عبور از تحریم ایرنا : اسحاق جهانگیری ، معاون اول رئیس جمهور در مراسم اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی که در وزارت بهداشت برگزار شد ، مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند .
وی همچنین گفت : شرایط دشوار و خطیر کنونی باید برای همه نخبگان کشور بازگو و توضیح داده شود که امروز چه مشکلاتی ایران را تهدید می کند .
معاون اول رئیس جمهوری افزود : 13 دانشگاه وزارت علوم تدوین برنامه عبور از شرایط تحریم را در اولویت و دستور کار اصلی خود قرار داده اند؛ تیم های مشترک در زمینه مسائل اقتصادی ، بانکی و سرمایه اجتماعی تشکیل داده اند و نتایج را برای ما ارسال کردند و جلسه های مختلفی با روسای دانشگاه ها و کارگروه ها گذاشتیم .
کلمات کلیدی : ایران سرمایه علوم پزشکی معاون اول رئیس جمهور نخبگان.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/24
> معاون اول رییس جمهوری مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند .
> معاون اول رییس جمهوری مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند .
به گزارش ایرنا ، «اسحاق جهانگیری» در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اظهار داشت : دانشمندان ، محققان و دانشمندان ، دولت را یاری کنند تا عزتمندانه تحریم ها را مدیریت و از آن عبور کنیم .
وی تاکید کرد : باید از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم مراقبت کنیم تا جامعه آسیب نبیند به همین جهت دولت اعتبار و بودجه مناسبی تصویب کرده است اما نیازمند حمایت و همه نخبگان و مشارکت بخش خصوصی هستیم .
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : جامعه پزشکان از معتبرترین گروه ها نزد مردم هستند و می توانند به پشتوانه دانش و تخصص و ابزارها و دستاوردهای خود و همین اعتبار به عنوان سرمایه اجتماعی به دولت برای عبور از شرایط کنونی و حفظ و ارتقای سلامت جامعه کمک کنند .
جهانگیری همچنین گفت : در این شرایط که با تهدیدها و تنگناها مواجه هستیم مسئولیت اصلی حفظ سلامت و بهداشت جامعه به عهده وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به عنوان نهاد حکومتی و همیاری و همیاری موسسات دانش بنیان و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور است .
وی از صدا و سیما نیز خواست گزارش ها و دستاوردهایی که در این جشنواره ارائه شد را برای مردم اطلاع رسانی کند تا هموطنان آگاه شوند که متخصصان و دانشمندان این سرزمین چه اقدامات بزرگی پس از انقلاب اسلامی انجام داده اند .
معاون اول رییس جمهوری همچنین با قدردانی از تمام پژوهشگران دانشمندان و محققان عرصه پزشکی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که در طول 24 دوره جشنواره علوم پزشکی رازی برگزیده شدند و جایزه دریافت کرده اند به آنها تبریک گفت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/10/24
> معاون اول رییس جمهوری مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند.
> معاون اول رییس جمهوری مراقبت از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم را ضروری دانست و گفت : نخبگان و دانشمندان کشور باید برای عبور از این شرایط به دولت کمک کنند .
«اسحاق جهانگیری» صبح دوشنبه در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی اظهار داشت : دانشمندان ، محققان و دانشمندان ، دولت را یاری کنند تا عزتمندانه تحریم ها را مدیریت و از آن عبور کنیم .
وی تاکید کرد : باید از سلامت بهداشتی و روانی مردم در شرایط تحریم مراقبت کنیم تا جامعه آسیب نبیند به همین جهت دولت اعتبار و بودجه مناسبی تصویب کرده است اما نیازمند حمایت و همه نخبگان و مشارکت بخش خصوصی هستیم .
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد : جامعه پزشکان از معتبرترین گروه ها نزد مردم هستند و می توانند به پشتوانه دانش و تخصص و ابزارها و دستاوردهای خود و همین اعتبار به عنوان سرمایه اجتماعی به دولت برای عبور از شرایط کنونی و حفظ و ارتقای سلامت جامعه کمک کنند .
جهانگیری همچنین گفت : در این شرایط که با تهدیدها و تنگناها مواجه هستیم مسئولیت اصلی حفظ سلامت و بهداشت جامعه به عهده وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به عنوان نهاد حکومتی و همیاری و همیاری موسسات دانش بنیان و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور است .
وی از صدا و سیما نیز خواست گزارش ها و دستاوردهایی که امروز در این جشنواره ارایه شد را برای مردم اطلاع رسانی کند تا هموطنان آگاه شوند که متخصصان و دانشمندان این سرزمین چه اقدامات بزرگی پس از انقلاب اسلامی انجام داده اند .
معاون اول رییس جمهوری همچنین با قدردانی از تمام پژوهشگران دانشمندان و محققان عرصه پزشکی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی که در طول 24 دوره جشنواره علوم پزشکی رازی برگزیده شدند و جایزه دریافت کرده اند به آنها تبریک گفت .
**بخش پزشکی و بهداشتی جامعه همیشه در صدر اولویت ها و مسایل کشور استجهانگیری در ادامه سخنان خود به آغاز جشن های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود : باوجود همه محدودیت ها و مشکلاتی که وجود داشته موفقیت های بی شماری در این سال ها در بخش های مختلف به ویژه در حوزه پزشکی و سلامت کشور به دست آمده است و لازم است رسانه ها به خصوص صدا و سیما گزارش هایی را که امروز در این مراسم بیان شد ، بارها پخش کنند تا مردم هم در جریان این دستاورد ها قرار بگیرند .
وی تصریح کرد : بخش پزشکی و بهداشتی جامعه همیشه در صدر اولویت ها و مسایل کشور قرار دارد دستاوردهای کم نظیری هم در این عرصه به دست آمده است و به همین دلیل باید تحقیقات و پژوهش همواره جز اصلی این حوزه باشد تا بتواند هر ساله دستاوردهای جدیدتری حاصل شود .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که جامعه ایران همواره دستخوش تغییرات جمعیتی ، سیاسی ، فرهنگی و بین المللی است ، گفت : از طرفی جامعه با شرایط تهدید و تنگنا نیز مواجه است که می تواند به صورت طبیعی بر مسایل اصلی ما مانند بهداشت و سلامت تاثیر گذاشته و محدودیت ایجاد کند که حفظ وارتقا سلامت جامعه جز اصلی ترین وظایف دستگاه های حکومتی است .
جهانگیری همچنین گفت : دستاوردهای پزشکی و بهداشتی کشور در سطح ملی و بین المللی شکوفایی علمی را به نمایش گذاشته که قادر است به نقاط ملی و بین المللی ارتقا یابد و جشنواره رازی می تواند بیانگر نمونه ای از همین دستاوردهای قابل ارائه ، در سطح ملی و بین المللی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/10/24

**اقتصاد دانش بنیان باید محور اصلی اقتصاد مقاومتی است وی دستاوردهای پزشکی کشور پس از انقلاب اسلامی چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از این دوران را جز برترین دستاوردهای کشور و جز برگ های زرین در تاریخ انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت : مسئولان باید در چهلمین سال انقلاب باید در این بخش بیش از سایر بخش های اجرایی و اقتصادی فعالیت کنند .
وی افزود : در بخش صنعت روزی وارد کننده همه کالاهای صنعتی بودیم اما امروز در خیلی از رشته های صنعت کارخانه ساز شده ایم و طراح کارخانه شده این ودر مناقصات بین المللی در مناقصه های بین المللی ساخت نیروگاه شرکت می کنیم و در بسیاری از تجهیرات پزشکی که در داخل می سازیم را هم صادر می کنیم .
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه پایدار در ایران تصریح کرد : توسعه و دستاوردهای علم و فناوری سنگ زیربنای توسعه است و می تواند باعث استحکام ایران و نظام شود .
جهانگیری ، اقتصاد دانش بنیان را محور اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت : اقتصاد مقاومتی نسخه ای است که ما برای اقتصاد کشور در مقطع فعلی و برای عبور از شرایط سخت تدوین کرده ایم؛ اقتصاد باید متکی به اندیشه و دانش فرزندان این کشور باشد اگر اقتصاد متکی به مغز فرزندان این کشور دانش بنیان باشد و اگر توسعه علم و فناوری زیر بنای اصلی توسعه کشور باشد آینده مطمینی در انتظار کشور مردم و جوانان کشور خواهد بود .
جهانگیری مسئولیت اصلی برنامه ریزی توسعه بر مبنای علم و فناوری را متوجه وزارتخانه های علوم و تحقیقات و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به عنوان دستگاه های حکومتی دانست و گفت : دانشمندان و بزرگان کشور که در بخش های مختلف در دانشگاه ها که مشغول فعالیت علمی هستند ، باید در این زمینه فعالیت کنند .
**باید برای برون رفت از شرایط دشوار برنامه داشته باشیممعاون اول رییس جمهوری همچین گفت : شرایط دشوار و خطیر کنونی باید برای همه نخبگان کشور باید بازگو شود و توضیح داده شود که امروز چه مشکلاتی ایران را تهدید می کند .
جهانگیری افزود : برای برون رفت از این شرایط دشوار اول باید خوب به مشکلات و شرایط واقف بوده و به مسائل مردم آگاه باشیم و در مرحله بعد برای خارج شدن از این شرایط ، برنامه داشته باشیم .
وی بیان کرد : برای برنامه ریزی برون رفت از این شرایط مکرر به سوی دانشگاه و دانشگاهیان دست دراز کرده ام ، با 13 دانشگاه برتر دانشگاه های وزارت علوم حدود 6 ماه جلسه برگزار کرده ام و از آن ها خواسته ام که کشور و مردم ایران نیازمند هستند از این مشکل که ناخواسته تحمیل شده است فکر کنند و برنامه بدهند .
معاون اول رییس جمهوری افزود : یک زمانی آمریکایی های هسته ای را بهانه کرده بودند و ما یا مذاکره نمی کردیم و یا خوب مذاکره نمی کردیم؛ ممکن بود برخی بگویند «شما هم مشکل دارید ، خوب مذاکره کنید تیم مذاکره کننده قوی بگذارید و بنشینید گفت و گو کنید» که البته ؛ ما نیز همه این کارها را انجام دادیم ، با 6 قدرت بزرگ دنیا مذاکره و به توافق رسیدیم و شورای امنیت نیز توافق بین المللی را تایید کرد؛ اما آمریکایی ها با قلدری و یک طرفه از برجام خارج شدند و مجدد ایران را تهدید و تحریم کردند**باید مقابل آمریکایی ها ایستادگی کردمعاون اول رییس جمهوری افزود : عزت یک ملت و کشور اجازه نمی دهد هر کس خواست با عزت و حیثیت ملت بازی کند ، باید مقابل آمریکایی ها ایستادگی کرد و آنها را پای منطق و عقل و گفت و گو رساند .
جهانگیری با تاکید بر این که «برای مدیریت عزتمندانه تحریم ها و اداره کشور باید راهکار و برنامه داشته باشیم» افزود : نخبگان و صاحب نظران جامعه در مقطع فعلی می توانند نقش داشته باشند و به کشور کمک بکنند تا از این شرایط عبور کند دولت نمی تواند به تنهایی این دوران سخت را خوب مدیریت کند و پیش ببرد و از آن عبور کند .
وی توضیح داد : 13 دانشگاه وزارت علوم تدوین برنامه عبور را از شرایط تحریم را در اولویت و دستور کار اصلی خود قرار دادند؛ تیم های مشترک در زمینه مسائل اقتصادی ، بانکی و سرمایه اجتماعی تشکیل دادند و نتاج را برای ما ارسال کردند و جلسه های مختلفی با رییسان دانشگاه ها و کارگروه ها گذاشتیم معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد : پیام آن جلسه با دانشگاه ها این بود که «دانشگاهیان در کنار دولت ایستاده اند و برای عبور از شرایط ست کشور برنامه تدوین می کنند تا از شرایط سخت پشت سر بگذاریم»؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
عصر اقتصاد
1397/10/24
این پیام مهم را باید به جامعه منتقل کنیم .
** 97 درصد داروهای کشور ساخت داخل استجهانگیری به گزارش های توانمندی پزشکی در جشنواره رازی اشاره و بیان کرد : ما از یک نظام پزشکی بسیار قوی ، علمی و توانمند برخورداریم که این توانمندی می تواند برای عبور از شرایط فعلی به کشور کمک کند .
وی تاکید کرد : سلامت جامعه مهمترین بخشی است که در دوران تحریم باید مراقبت کنیم تا آسیب نبیند البته تا حد زیادی خوش بین هستیم و منابع آنرا نیز پیش بینی کرده ایم .
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که 95 تا 97 درصد داروها ساخت داخل کشوراست ، افزود : معاون فناوری رییس جمهوری گفتند که برای این 97درصد حدود 500 میلیون دلار ارز اختصاص یافته و در این شرایط برای 3 تا 5 درصد باقیمانده که داروی وارداتی است ، یک میلیارد و 800 میلیون دلار ارز لازم است .
جهانگیری تاکید کرد : باید همت کنیم تا آن سه درصد داروی وارداتی را هم در داخل تولید کنیم و یا مصرف آن را کنترل کنیم تا میزان فشار به اقتصاد کشور در این شرایط کاهش یابد .
**جامعه پزشکی از گروه های معتبر در جامعه استجهانگیری پزشکان کشور را یکی از معتبر ترین گروه های مورد اطمینان در جامعه برشمرد و گفت : در تمام نظرسنجی ها ، جامعه پزشکی جز بالاترین رده اعتماده مردم ایران است؛ پزشکان گروهی هستند که هم ابزار علمی و دانش و تخصص و هم سرمایه اجتماعی برای عبور از شرایط سخت کشور را دارند و کشور در این شرایط به این سرمایه اجتماعی نیازمند است .
جهانگیری تصریح کرد : پیشرفت ، اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی و همچنین توانمندی که امروز در جامعه پزشکی وجود دارد برای امروز و آینده ایران سرمایه بزرگی است و باید قدردان آن باشیم و از آن به نحو مطلوب بهره ببریم .
بیست و چهارمین دوره جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری ، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ، سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و محمدباقر لاریجانی و رضا ملک زاده معاونان این وزارتخانه در تهران برگزار شد .
این جشنواره همه ساله به منظور تجلیل از محققین برجسته ایرانی و معرفی فعالیت های تحقیقاتی برتر علوم پزشکی با تاکید بر جنبه های نوآوری در دو بخش افراد حقیقی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه علوم پزشکی برگزار می شود .
در مرحله اول بیست و چهارمین دوره جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی 300 نفر شرکت کننده در سه گروه علوم بالینی و سلامت ، علوم پایه پزشکی و ابداعات ، اختراعات و فناوری ثبت نام کردند ، که بر اساس بررسی ها و داوری ها ، صبح امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری و اهدای لوح از 11 برگزیده حقیقی و 18 برگزیده حقوقی تقدیر شد .
منبع : ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
کسب و کار
1397/10/25
> نایب رییس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی گفت : واگذاری رشته های پزشکی به بخش خصوصی به نفع سلامت مردم نیست و بهتر است وزارت بهداشت خود این رشته ها را سرویس دهد .
> محمد حسین طیرانی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره طرح خصوصی سازی رشته های پزشکی اظهار کرد : نباید رشته های پزشکی را به بخش خصوصی واگذار کرد چراکه با جان مردم سروکار دارند ، لذا اگر خود وزارت بهداشت مدیریت و سرویس دهی این رشته ها را بر عهده داشته باشد ، به نفع سلامت جامعه خواهد بود .
وی با تاکید براینکه واگذاری رشته های پزشکی به بخش خصوصی درست نیست ، زیرا امکانات زیادی می طلبد ، ادامه داد : شاید موسسات آموزش عالی که وارد بخش خصوصی می شوند بتوانند رشته های ساده مثل پرستاری را ارائه کنند اما رشته هایی نظیر پزشکی و دندان پزشکی باید در انحصار وزارت بهداشت باشند .
نایب رییس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی یادآور شد : در مجموع من با ایجاد دانشکده های پزشکی خصوصی موافق نیستم .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
روزنامه فرهیختگان
1397/10/25
> مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه ثبت نام از داوطلبان متقاضی کنکور سراسری سال 98 از چهارشنبه ، 24 بهمن ماه 97 آغاز می شود ، گفت : «زمان برگزاری کنکور در هفته دوم تیرماه 98 است و تغییر نمی کند.
> مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه ثبت نام از داوطلبان متقاضی کنکور سراسری سال 98 از چهارشنبه ، 24 بهمن ماه 97 آغاز می شود ، گفت : «زمان برگزاری کنکور در هفته دوم تیرماه 98 است و تغییر نمی کند .
» به گفته حسین توکلی ، ثبت نام روز پنجشنبه ، دوم اسفندماه 97 پایان می پذیرد .
خبر دیگر از دانشگاه ها اینکه تاکنون 15 دانشگاه کشور فراخوان مربوط به پذیرش دانشجوی بدون آزمون براساس آیین نامه استعدادهای درخشان وزارت علوم را منتشر کرده اند که این مراکز برای سال تحصیلی 99 98 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری جذب خواهند کرد .
براساس اعلام دانشگاه ها ، دانشجویان پیام نور ، فرهنگیان ، مراکز تربیت دبیر و تربیت معلم ، آزاد اسلامی ، آموزشکده های فنی و حرفه ای ، غیردولتی و غیرانتفاعی ، علمی کاربردی و پردیس های بین الملل (خودگردان) مجاز به ثبت نام در دوره های بدون آزمون براساس آیین نامه استعدادهای درخشان نیستند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/25
> رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی از تدوین آیین نامه نحوه ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی در وزارت علوم خبر داد.
> رئیس اتحادیه دانشگاه های غیرانتفاعی از تدوین آیین نامه نحوه ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی در وزارت علوم خبر داد .
علی آهون منش در گفت وگو با «مهر» با اشاره به تدوین آیین نامه «نحوه ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی در وزارت علوم» گفت : «در حال حاضر نحوه ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی مشخص نیست و تعدادی از مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی به اجبار به این نتیجه رسیده اند که ادغام شوند .
اخیرا وزارت علوم در حال تدوین آیین نامه نحوه ادغام مراکز و دانشگاه های غیرانتفاعی است که با تدوین و ابلاغ آن ، سازوکار ادغام این مراکز مشخص می شود .
» او ادامه داد : «در حال حاضر تعدادی از مراکز غیرانتفاعی در مشهد مقدس و تعدادی هم در استان گیلان خواستار ادغام شده اند .
ادغام این مراکز هزینه آنها را کاهش می دهد و اگر وزارت علوم امتیازی مانند افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو به این مراکز ادغام شده اختصاص دهد ، تعداد بیشتری از مراکز برای این کار اقدام می کنند . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
انجمن علمی
صبا
1397/10/24
> رویداد مسابقه ملی "جستار نویسی شهری" با تمرکز بر دست نوشته هایی برای روایت خاطره ها و تجربه های یک شهر با موضوع بافت تاریخی شهر شیراز برگزار می شود .
> به گزارش «صبا»؛ با حمایت انجمن علمی بخش شهرسازی دانشگاه شیراز و با همکاری اداره بازآفرینی محلات شهرداری شیراز و کافه گالری سی راه ، رویداد مسابقه ملی "جستار نویسی شهری" برگزار می شود .
در توضیح این مسابقه آمده است : شاید که نه ، قطعاً زمان آن فرا رسیده تا شهر را بدون عینک های تخصصی خود ببینیم ، بخوانیم و فریاد بزنیم .
قلم برداریم و در شهر پرسه بزنیم و بنویسیم .
ثبت و ضبط کنیم ، هر آنچه که از تجربه ما از زیستن در شهر است .
صحبت هیچ گونه تجویز و نتیجه گیری ای در میان نیست .
ما به دنبال ثبت شهر از طریق نگاه هایی هستیم که به ویروس همه گیر تخصص گرایی ، آلوده نشد است .
نگاهی ناب که داستان شهر را روایت می کند؛ گنجینه ای ارزشمند از نگاه های شما پیرامون شهر ، جستارنویسی راهی خلاقانه برای ارتباط با شهر از طریق چرخاندن قلم بر روی کاغذ است .
تعداد واژگان آثار برای جستار حداقل 500 و حداکثر 2000 کلمه در نظر گرفته شده است .
آثار ارسالی بر اساس ویژگی هایی چون : انسجام ، خلاقیت ، روان بودن و زیبایی های ادبی داوری خواهند شد .
آثار ارسالی باید ، در قالب جستار ، دارای عنوان و مشخصات شرکت کنند باشند .
همچنین عنوان هر اثر باید مبین شخصیت نوشته باشد .
بر اساس این گزارش ، به سه نفر اول در این مسابقه یک شب اقامت در هتل سنتی نیایش واقع در بافت تاریخی شهر شیراز به همراه یک نفر اهداء خواهد شد .
همچنین سه نفر دوم تجربه استفاده از غذاهای سنتی شهر شیراز در کافه گالری سی راه واقع در بافت تاریخی شهر شیراز را به دست خواهند آورد و آثار برگزیده در این رویداد در مجموعه ای چاپ خواهند شد .
شرکت برای همگان در این مسابقه آزاد و رایگان است و علاقه مندان می توانند تا 25 بهمن ماه آثار خود را به دبیرخانه این رویداد به آدرس jostareshahri@gmail .
com یا kiani .
abbas72@gmail .
com ارسال کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
صبح اقتصاد
1397/10/25
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که ثبت نام در کنکور 98 از 24 بهمن ماه آغاز می شود ، گفت : این آزمون در روزهای 13 و 14 تیر ماه 98 برگزار خواهد شد .
> دکتر حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری ســال 98 از روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 از طریق سایت ســازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود و روز پنج شنبه 2 اسفند مــاه پایان می یابد .
وی در ادامه تصریح کرد : همان طور که در تاریخ 15 مهر 97 از طریق پیک سنجش و متعاقب آن هر هفته به اطاع داوطلبان رســیده آزمون سراسری 98 در روزهای پنج شنبه 13 و جمعه 14 تیر ماه 98 در حوزه های مربوطه برگزار می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
سازمان سنجش آموزش کشور
ابتکار
1397/10/25
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت نام در کنکور 98 از 24 بهمن ماه آغاز می شود ، گفت : این آزمون در روزهای 13 و 14 تیر ماه 98 برگزار خواهد شد.
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت نام در کنکور 98 از 24 بهمن ماه آغاز می شود ، گفت : این آزمون در روزهای 13 و 14 تیر ماه 98 برگزار خواهد شد .
حسین توکلی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 98 از روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود و روز پنجشنبه 2 اسفند ماه پایان می یابد .
وی در ادامه تصریح کرد : همان طور که در تاریخ 15 مهر 97 از طریق پیک سنجش و متعاقب آن هر هفته به اطلاع داوطلبان رسیده آزمون سراسری 98 در روزهای پنجشنبه 13 و جمعه 14 تیر ماه 98 در حوزه های مربوطه برگزار می شود .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد : برخلاف برخی اخبار منتشر شده زمان برگزاری آزمون سراسری سال 98 به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
شرق
1397/10/25
> شهرزاد همتی : در هفته های گذشته ، دو مرجع دانشگاهی کشور آبستن حوادثی بودند که بنایش متعلق به سال های پیش بود .
از یک طرف دوباره بحث های پیشین دانشگاه وزارت نفت بعد از کاهش بودجه وزارت نفت و واگذاری آن به وزارت علوم به میان آمد و از طرف دیگر دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی به دلیل زمزمه های خصوصی سازی دانشگاه های علوم پزشکی تجمع و اعتراض کردند .
در این گزارش به آنچه در هفته های گذشته به دانشجویان این دو دانشگاه گذشته خواهیم پرداخت .
> خصوصی سازی دانشگاه به قیمت جان مردم; 22 دی بود که خبر تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، در اعتراض به آنچه خصوصی سازی دانشگاه عنوان شده بود ، روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت .
تأکید این دانشجویان بر اهمیت آموزش پزشکی و همچنین اجرای آیین نامه بازنگری موضوع خصوصی سازی رشته های پزشکی بود .
ماجرای این اعتراض به یک آیین نامه بازمی گردد .
در دی ماه سال جاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی آیین نامه ای را ابلاغ کرد که در آن به سرمایه گذاران بخش خصوصی اجازه می داد دانشگاه علوم پزشکی خصوصی تأسیس کنند و این همان مسئله ای بود که موج نگرانی را در میان پزشکان و دانشجویان ایجاد کرد .
آنها می گویند مطابق این آیین نامه تخصص تحصیلی برای مؤسسان این دانشگاه های خصوصی اهمیتی ندارد .
چیزی که وزارت بهداشت در پاسخ به این نگرانی عنوان کرده این است که این آیین نامه مختص سرمایه گذاران خارجی است و در صورت ابلاغ نشدن این آیین نامه ، این امکان وجود داشته باشد که عده ای با گرفتن مجوز از نهادهایی غیر از وزارت بهداشت اقدام به تأسیس کنند و باید این نکته را هم در نظر گرفت که تأسیس دانشگاه علوم پزشکی کار ساده ای نیست و سخت است و سودآوری هم ندارد ! ; رسول مرکزی ، فعال دانشجویی و دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و دبیر صنفی بیست ودومین دوره سمینار دانشجویان داروسازی ایران ، در گفت وگو با «شرق» دراین باره می گوید : پاسخ به توجیهات؛ حضور دانشگاه های خارجی در کشور زمانی مفهوم دارد که دانشگاه های داخلی نتوانند پاسخ گوی نیاز کشور باشند ، اما وقتی درحال حاضر فراتر از نیاز داخلی نیرو تأمین می شود ، نیازی به حضور دانشگاه های خارجی و خصوصی کردن آموزش نیست ، کمااینکه ابلاغ قانون تأسیس پردیس های بین الملل برای دانشگاه های علوم پزشکی با همین هدف و در جهت ارز آوری برای کشور بود ، اما هم اکنون به وسیله ای برای جبران کمبود های اقتصادی دانشگاه ها تبدیل شده است .
بنابراین اگر هدف جذب سرمایه گذاری خارجی بود ، در همان ایده پردیس های بین الملل قابل اجرا بود .
بیم آن می رود با توجه به تجربه در این موضوع شاهد سرمایه گذاری خارجی نباشیم و فقط شاهد حضور سرمایه گذاران پول پرستی باشیم که با دورزدن مفاد آیین نامه از طریق نفوذ و رانت های سیاسی به تأسیس دانشگاه های علوم پزشکی خصوصی بی کفایت دست بزنند و جان مردم را به خطر بیندازند .
وی افزود : عده ای از افرادی که با استفاده از نفوذ خود توانستند نهاد متولی امور آموزش علوم پزشکی کشور را دور بزنند و تلاش کنند از مسیر های غیرقانونی مجوز تأسیس دانشگاه بگیرند ، حال با این آیین نامه به راحتی قدرت قانونی تأسیس را پیدا می کنند و از رانت خود برای دورزدن مفاد آیین نامه استفاده می کنند و بدون رعایت کامل مفاد دست به تأسیس دانشگاه علوم پزشکی می زنند و از این طریق جان مردم را تهدید می کنند .
درحال حاضر بسیاری از دانشگاه های کشور که زیر نظر مستقیم وزارت بهداشت ، متولیان امور بهداشت ، درمان و سلامت آینده جامعه را تربیت می کنند ، با کمبود شدید امکانات آموزشی مواجهند؛ چطور یک نهاد خصوصی می تواند متضمن تأسیس دانشگاهی شود که تمامی این امکانات مورد نیاز را تأمین کند و درعین حال سود هم ببرد؟ توجیه آخر ساده ترین و پیش پاافتاده ترین توجیه وزارت بهداشت درباره ابلاغ این آیین نامه است .
; این توجیه پس از مواجه شدن وزارت بهداشت با حملات شدید دانشجویان علیه این آیین نامه نمایان شد .
; تأسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی هیچ اساس علمی ای ندارد زمانی که نیاز کشور نسبت به همه نیروهای لازم در بحث درمان و علوم پزشکی از طریق دانشگاه های علوم پزشکی دولتی حاضر تأمین می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
شرق
1397/10/25

اگر اساسا درخواستی برای تأسیس وجود نداشته باشد یا به علت هزینه های سنگین به وجود نیاید ، پس توجیه وزارت بهداشت برای این ابلاغ چیست؟; آن هم در زمان امتحانات که احیانا بتواند از موج حملات دانشجویان بکاهد ، طبیعتا خواسته مطلق همه دانشجویان علوم پزشکی کشور لغو هرچه سریع تر این آیین نامه خسارت بار است ، بدون هیچ پیش شرطی ، وزارت بهداشت با این عمل پیش زمینه لازم برای کاهش کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و در نهایت به خطرافتادن سلامت مردم را مهیا کرده است .
; محمد جودکی ، دبیرکل مجمع شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور و دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، نیز به «شرق» گفت : دو هفته پیش معاونت آموزشی وزارت بهداشت آیین نامه ای را برای اجراکردن ابلاغ کرده اند که مطابق آن ، به بخش خصوصی اجازه تأسیس دانشگاه علوم پزشکی داده می شود؛ یعنی اگر بخش خصوصی یک سری مفاد آیین نامه را رعایت کند ، می تواند دانشگاه علوم پزشکی خصوصی تأسیس بکند .
این در حالی است که به صورت کلی ، اصلا خصوصی سازی آموزش در کشور ما تجربه مثبتی نیست؛ چراکه مفاد آن آیین نامه را رعایت کردن نیز کار هیچ کس در بخش خصوصی نیست .
او افزود : اگر در بخش هایی غیر از سلامت ، دستورالعمل ها رعایت نشود ، شاید مشکلات به چشم نیاید ، برای اینکه سلامت مردم را نشانه نمی گیرد ، اما حالا با رعایت نشدن این موضوع و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی خصوصی ، اولین اتفاق این است که سلامت مردم به صورت جدی به خطر می افتد .
این موضوع باعث شد همه دانشجویان علوم پزشکی کشور به آن اعتراض های گسترده ای نشان دهند؛ از تجمع تا توفان توییتری جزء فعالیت های دانشجویان در اعتراض به این اتفاق بود .
موضوع نگران کننده برای ما این است که مفاد آیین نامه ها را می توان دور زد؛ برای مثال ، یک نفر بعدها می تواند با نفوذ و رانت سیاسی بیاید و بدون رعایت مفاد آیین نامه ، دانشگاه علوم پزشکی ناقصی تأسیس کند و پزشک ، دندان پزشک ، داروساز ، پرستار و همه کسانی که در سلامت بیماران نقش مهمی را ایفا می کنند ، از چنین دانشگاهی فارغ التحصیل بشوند .
; تلاش های خبرنگار «شرق» برای گفت وگو با دکتر باقر لاریجانی ، معاون آموزشی وزارت بهداشت ، به جایی نرسید و او عنوان کرد علاقه ای به صحبت دراین باره ندارد .
ایرج حریرچی ، سخنگوی وزارت بهداشت ، نیز گفت دراین باره اطلاعی ندارد .
با این حال ، در هفته های اخیر و پس از اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ، مسئولان دانشگاه واکنش های مختلفی داشتند .
باقر لاریجانی در نامه ای به شورای گسترش ، بازنگری در آیین نامه مشارکت بخش خصوصی در آموزش عالی سلامت را خواستار شد .
در عین حال ، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از این مصوبه وزارت بهداشت دفاع کرده و گفته است : ایجاد دانشگاه پزشکی خصوصی منافاتی با عدالت آموزشی ندارد .
دکتر ضیائی دراین باره گفت : دانشجویان علوم پزشکی شهید بهشتی بروند و تعریف عدالت را به ایشان آموزش دهند تا بدانند عبور از سد کنکور 700هزارنفری تجربی با قبولی پولی زمین تا آسمان فرق می کند؛ البته بدیهی است کسانی که با چند هزار دلار و بعد از پاس کردن 30 واحد دانشجوی وارداتی از قبرس و .
می آورند ، با تعریف عدالت غریبه باشند .
; مورد عجیب دانشگاه نفت; به گفته رئیس سازمان برنامه وبودجه ، دولت در تبصره 21 لایحه بودجه 98 از مجلس خواسته است مجوز اداره تمام مؤسسات و دانشگاه ها را بر اساس ضوابط و استانداردهای وزارت علوم بدهد .
این ماجرا برای دانشجویان صنعت نفت به جز اینکه تحت نظر وزارت علوم خواهند بود ، معنای دیگری ندارد .
دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که در سال های گذشته هر بار با یک تصمیم از سوی وزارتخانه مواجه بوده اند ، حالا می گویند واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم ، با تعطیلی این دانشگاه هیچ فرقی ندارد .
آنها که می دانند سال هاست وزارت نفت دنبال آن است که از زیر بار مسئولیت استخدام دانشجویان این دانشگاه خارج شود و این تعهد را بردارد ، این ماجرا را نیز دلیلی برای این می دانند که وزارت نفت بتواند از این مسئولیت شانه خالی کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
شرق
1397/10/25

دانشجویان دانشگاه های نفت می گویند بلایی که سر دانشگاه صنعت نفت می آید ، همان بلایی است که سر دانشگاه متعلق به وزارت نیرو ، یعنی دانشگاه عباس پور ، پس از الحاق به وزارت علوم آمد و حالا به عنوان پردیس دانشگاه شهید بهشتی فعالیت می کند .
خلیل تاکی ، دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ، به «شرق» می گوید : این دانشگاه 80 سال است در دل مناطق نفتی تأسیس شده تا فارغ التحصیلانش بتوانند با صنعت نفت ارتباط داشته باشند .
پیوند دانشجویان این دانشگاه با این صنعت ، با دیگر دانشگاه ها متفاوت است .
حتی زمان جنگ که دانشکده زیر بمباران بود ، بازهم محل این دانشگاه جابه جا نشده و دلیلش همین صنعتی بودن دانشگاه بود و اگر منتقل می شد ، فلسفه وجودی آن زیر سؤال می رفت .
اصرار ما هم برای اینکه این دانشگاه زیر نظر وزارت نفت بماند ، این است که ما بتوانیم نیازهای وزارت نفت را بشناسیم و در فضای آنها کار کنیم .
او افزود : از طرفی به نظرم این واگذاری غیرقانونی است؛ چراکه مطابق قانونی که در سال 91 در مجلس تصویب شده ، وزارت نفت به حفظ و تقویت دانشگاه نفت مکلف شده است؛ اما امسال در قانون بودجه که قانون سنواتی و سالانه است و حق سیاست گذاری ندارد ، برخلاف قانون مصوب مجلس بند واگذاری دانشگاه نفت به وزارت علوم را گنجانده اند .
; تأسیس دانشگاه صنعت نفت به سال 1318 بازمی گردد .
اولین دانشگاه نفت در شهر آبادان تأسیس شد و در سال های گذشته فارغ التحصیلان زیادی را پرورش داده است .
مسئله اینجاست که عدالت آموزشی می گوید اگر هر وزارتخانه و نهادی بخواهد برای خودش دانشگاه تأسیس کند و فارغ التحصیلان خود را استخدام کند ، تکلیف دانشجویان دیگر دانشگاه ها چه خواهد شد .
; درحال حاضر وزارت بهداشت ، نیروهای انتظامی و نظامی و دستگاه های قضائی ، آموزش وپرورش و وزارت نفت جزء نهادهایی هستند که دانشگاه دارند و این همیشه یکی از چالش های بزرگ برای وزارت علوم محسوب می شد؛ اما مسئله اینجاست؛ حالا که دانشگاهی با پتانسیل بالا با دانشجویانی در حال فعالیت است که جزء رتبه های برترت کنکور محسوب می شوند ، این اصرار به اضمحلال از کجا ناشی می شود؟ ; پیام زمانی ، دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ، درباره اتفاقات اخیر دانشگاه نفت به «شرق» می گوید : این داستان همیشه برای ما تکرار می شود .
گویا این برنامه ای است که وزارت نفت برای دانشگاه داشته و حالا به طرق مختلف سعی در اجرای آن دارد .
حالا بندی از لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 به دولت اجازه می دهد دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرائی را به وزارت علوم واگذار کند ، عنوان این طرح این است که متولی آموزش عالی در کشور فقط دستگاه وزارت علوم است .
یکی از این دانشگاه ها که در این دسته می گنجد ، دانشگاه های نفت است .
حالا باید دید این تصمیم قانونی است یا خیر و اینکه چرا باید دانشگاه نفت به چنین روزی گرفتار شود؟; دانشگاه نفت با سطحی کیفی کار می کند که به نظر ما این سطح پس از انتقال کاهش پیدا کرده و به سمت تضعیف و انحلال دانشگاه می رود .
شاهد این مدعی تجربه های ناموفق این چنینی است که بزرگ ترین آن دانشگاه آب و برق شهید عباسپور است که قبلا به همین منوال به وزارت علوم واگذار شد و دیگر هیچ نام و نشانی از آن وجود ندارد و در دانشگاه های وزارت علوم حل شده است .
دانشگاه نفت ، دانشگاهی با مأموریت مشخص است و رشته های محدودی را پذیرش می کند .
الان دانشکده اهواز ، مهندسی نفت ، مهندسی شیمی و مهندسی برق دارد و در مقطع ارشد رشته مهندسی اتوماسیون دارد و در دوره دکترا هم فقط مهندسی شیمی و نفت را دارد که در دکترای مهندسی شیمی ، با اینکه سرفصل درس هایش با مهندسی شیمی دیگر دانشگاه ها یکی است؛ اما در دروس اختیاری که ارائه می دهد و رویکرد استادان در تدریس به صنایع مورد نیاز نفت به ویژه صنایع گاز است .
او افزود : دانشکده آبادان هم درحال حاضر رشته های بازرسی فنی ، اچ اس ای را ارائه می دهد و دانشکده تهران هم مدیریت و حسابداری را ارائه می دهد» .
; همچنین دکتر مسعود بهرامی ، عضو هیئت علمی دانشکده صنعت نفت دانشگاه نفت اهواز به «شرق» گفت : ماجرای الان دانشگاه ، ماجرای فارغ التحصیلی نیست .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
شرق
1397/10/25

اگر ما الان بحثی داریم ، یک نگاه ملی به کشور و صنعت نفت است .
الان دانشگاه نفت در یکی از محروم ترین مناطق کشور تأسیس شده و دومین دانشگاه ایران است .
اولین دانشگاه تخصصی ایران و اولین دانشگاه تخصصی نفت در خاورمیانه و سومین دانشگاه تخصصی نفت در دنیا محسوب می شود .
این 80 سال زحمت افراد مختلف که توانستند این دانشگاه را در قلب مناطق عملیاتی حفظ کنند و مطابق آمار با وجود آنکه دانشگاه کوچکی است؛ اما دانشگاهی بسیار مهم محسوب می شود .
این استاد دانشگاه افزود : مطابق شاخصه های بین المللی و ملی ، شاخص های این دانشگاه درخشان است .
وقتی فارغ التحصیل این دانشگاه که در مناطق عملیاتی درس خوانده که می توانسته دانشگاه دیگری مثل دانشگاه شریف را انتخاب کند؛ اما انتخابش دانشگاه نفت بوده؛ چرا که به مناطق نفت خیز علاقه مند بوده و سال ها در مناطق بدآب وهوا درس خوانده و حداقل بعد از چهار سال می تواند تصمیم بگیرد آیا دلش می خواهد در این شرایط آب وهوایی کار بکند یا نه ! اما آقایان وزارت نفت می گویند دانشگاه از زیر نظر وزارت نفت زیر نظر وزارت علوم برود که در این صورت ممکن است شما با استدلال های این آقایان بگویید که بحث آنها انحلال نیست و تنها انتقال دانشگاه به وزارت علوم است .
اگر چنین اتفاقی می افتاد ، ما هم مخالف نبودیم؛ اما می بینیم دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم در استان خوزستان ، درحال حاضر شاخص هایی بسیار متفاوت با دانشگاه ما دارند .
آمارهای ما در حد و اندازه دانشگاه های تهران و چه بسا بالاتر از دانشگاه تهران است و برای همین نگران هستیم .
او در پایان خاطرنشان کرد : اگر این دانشگاه منتقل شود ، اتفاقی که در بهترین حالت می افتد ، این است که دانشگاه ما شبیه دانشگاه شهید چمران می شود که از نظر علمی اصلا در سطح دانشگاه ما نیست .
آیا رواست که یک دانشگاه خوب تبدیل به یک دانشگاه بد شود؟ نگاه ملی ما می گوید ما نباید یک چیز خوب را تبدیل به چیز بد بکنیم .
الان فقط آقای زنگنه برای اینکه تفکر فارغ التحصیلان این دانشگاه را نمی پسندد ، اصرار به این اتفاق دارد .
ایشان اعتقادی به این ندارد که وزارت نفت باید کارشناسان قوی داشته باشد و همین مشکلات ما را چند برابر می کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/25
> دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم ، نحوه تامین اعضای هیات علمی (طرح سربازی) توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد.
> دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم ، نحوه تامین اعضای هیات علمی (طرح سربازی) توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد .
براساس اعلام ستادکل نیروهای مسلح ، لازم است هر دوماه یک بار فهرست اسامی متقاضیان واجد شرایط طرح سربازی به آن ستاد ارسال شود .
مدارک متقاضیان هیات علمی طرح سربازی باید حداقل دوماه قبل از سررسید تاریخ برگه اعزام به خدمت در سامانه Hes بارگذاری و به این مرکز ارسال شود .
با توجه به مدت زمان اعلام شده ، در حال حاضر صرفا تقاضاهای با تاریخ اعزام یکم اردیبهشت 98 و بعد از آن درصورتی که تا قبل از هشتم اسفندماه 97 در سامانه Hes بارگذاری و برای اقدام بعدی به این مرکز ارسال شوند ، قابل بررسی هستند .
درصورت عدم رعایت مهلت زمان فوق ، لازم است متقاضیان راسا نسبت به تمدید دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت اقدام و از طریق سامانه Hes مجددا مدارک به مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی ارسال شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/24
> دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم ، نحوه تامین اعضای هیئت علمی (طرح سربازی ) توسط دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد .
> دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم ، نحوه تامین اعضای هیئت علمی (طرح سربازی ) توسط دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی را اعلام کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی وزارت علوم در اطلاعیه‎ای اعلام کرد : براساس اعلام ستاد کل نیروهای مسلح ، لازم است هر دو ماه یکبار فهرست اسامی متقاضیان واجد شرایط طرح سربازی به آن ستاد ارسال شود .
شرایط متقاضیان مدارک متقاضیان هیئت علمی طرح سربازی حداقل 2 ماه قبل از سررسید تاریخ برگه اعزام به خدمت در سامانه Hes بارگذاری و به این مرکز ارسال شود .
با توجه به مدت زمان اعلام شده در حال حاضر صرفاً تقاضاهای با تاریخ اعزام یک اردیبهشت 98 و بعد از آن در صورتی که تا قبل از تاریخ 8 اسفند 97 در سامانه Hes بارگذاری و برای اقدام بعدی به این مرکز ارسال شوند ، قابل بررسی هستند .
در صورت عدم رعایت مهلت زمان فوق لازم است متقاضیان راسا نسبت به تمدید دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت اقدام و از طریق سامانه Hes مجدداً مدارک به مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی ارسال شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پیام نور
جمهوری اسلامی
1397/10/25
> جشنواره رویش دانشگاهی در مراکز آموزش عالی امسال با رشد 121 درصدی نسبت به سال گذشته درحال برگزاری است.
> جشنواره رویش دانشگاهی در مراکز آموزش عالی امسال با رشد 121 درصدی نسبت به سال گذشته درحال برگزاری است .
به گزارش ایرنا ، این جشنواره زمینه ای برای بروز خلاقیت ها ، استعدادها و توانمندی های کانون های فرهنگی ، هنری ، دینی و اجتماعی است .
امسال هم زمان با بیستمین سال تاسیس کانون های فرهنگی دانشجویان ، هفتمین جشنواره ملی رویش و جشنواره های رویش دانشگاهی با مشارکت حداکثری دانشگاه های دولتی ، ستادی و غیرانتفاعی برگزار می شود .
در بازه زمانی آبان و دی ماه ، این جشنواره در سطح دانشگاه ها برگزار می شود .
در رویکرد جدید ، بخش غیر رقابتی و حمایت های معنوی برای افزایش مسئولیت اجتماعی دانشجویان پر رنگ تر جلوه می کند .
84 دانشگاه کشور این جشنواره را برگزار کردند که در 44 دانشگاه برای نخستین بار برپا شد .
داوری آثار در زیر مجموعه های دانشگاه های فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ، علمی کاربردی و پیام نور تا پایان هفته جاری ادامه دارد .
معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با همکاری دانشگاه ها این جشنواره سالانه را برگزار می کند .
1
فهرست