وزارت علوم - مطبوعات 30 دي 97
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت 13:29
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
روساي آموزش عالي
8652569 روزنامه فرهیختگان
8651557 روزنامه آفرينش
1
فهرست اخبار
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
8651561 روزنامه آفرينش
8651558 روزنامه آفرينش
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1397/10/30
> مشهد|.
> سرپرست دانشگاه ولیعصر رفسنجان منصوب شد کرمان| وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، منصور غلامی در حکمی حسن رنجبر عسکری را به عنوان سرپرست دانشگاه ، ولی عصر رفسنجان منصوب کرد .
حسن رنجبر متولد سال 1339 در شهرستان رفسنجان ، مدرک دکتری فیزیک نظری را از دانشگاه شیراز کسب کرد و هم اکنون استاد گروه فیزیک دانشکده علوم پایه دانشگاه ، ولی عصر (عج) رفسنجان است .
وزیر علوم در نامه ای جداگانه از تلاش های محمدعلی دهقان رییس سابق این دانشگاه تقدیر کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
عصر اقتصاد
1397/10/29
> این هفته دعوت از وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم و تحقیقات جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.
> این هفته دعوت از وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم و تحقیقات جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .
فردا یکشنبه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دعوت از معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صمت به منظور ارائه گزارش طرح ملی توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار در دستور کار این کمیسیون قرار دارد .
روز یکشنبه اعضای کمیته بررسی ماده 234 حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران نیز در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس انتخاب می شوند .
همچنین ارائه گزارش کمیته تحقیقات راهبردی آب و ارائه گزارش کمیته بودجه نیز در دستور کار فردا در این کمیسیون قرار دارد .
طرح نحوه تشکیل اجتماعات و برگزاری راهپیمایی ها ، طرح الحاق دو ماده به قانون مجازات اسلامی ، طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری ، بررسی طرح مبارزه با تبعیض نژادی ، تنفر قومی و مذهبی از جمله طرح هایی هستند که فردا در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی خواهند شد .
روز دوشنبه هم پس از جلسه هیات رئیسه کمیسیون دعوت از وزیر علوم و وزیر آموزش و پرورش جهت پاسگویی به سوالات نمایندگان در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار دارد .
محمد مهدی زاهدی ، عباسعلی پوربافرانی ، محمدرضا امیرحسنخانی ، بیت الله عبدالهی و ولی داداشی روز دوشنبه سوالات خود را از منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات خواهند پرسید .
عبدالغفور ایران نژاد ، علی وقفچی ، علیرضا سلیمی و جلال محمودزاده نیز سوالات خود را از سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش مطرح خواهند کرد .
منبع : ایلنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزارت علوم
تفاهم
1397/10/30
> معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای سال 98 در حد انتظار نیست و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز 67صدم درصد تعیین شد .
> مسعود برومند در گفتگو با خبرنگار مهر گفت : براساس لایحه بودجه سال 98 بودجه پارک های علم و فناوری افزایش خوبی داشته است اما بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در حدانتظار نبوده است .
وی افزود : بودجه معاونت علمی و فناوری نیز در لایحه بودجه سال آینده با کاهش مواجه شده است .
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت : امیدواریم که در کمیسیون تلفیق تغییراتی درخصوص بودجه های پژوهشی ایجاد شود چراکه مجلس همیشه نسبت به این موضوع نظر مساعد و مثبت داشته و نمایندگان تلاش کردند تا در این زمینه افزایش بودجه داشته باشیم .
برومند خاطرنشان کرد : من به عنوان دبیر شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری ترجیح می دهم که بودجه پژوهش و فناوری کشور بیشتر شود اما باید شرایط ، امکانات و وضعیت دولت و کشور را نیز در نظر گرفت .
وی افزود : براساس لایجه بودجه سال 98 سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی کشور حدود 67 صدم درصد تعیین شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/10/30
> هدی هاشمیخبرنگارچندی پیش معاون آموزشی وزیر علوم آمار هشدار دهنده ای درباره بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها ارائه کرد .
> هدی هاشمیخبرنگارچندی پیش معاون آموزشی وزیر علوم آمار هشدار دهنده ای درباره بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها ارائه کرد .
بر اساس آمار مجتبی شریعتی نیاسری ، بیکاری عمومی در کشور ، 12 تا 12 .
5 درصد است ، اما بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شان بین 17 تا 40 درصد است ، البته مرکز آمار هم درصد بیکاری تحصیلکرده ها را 40 .
5 درصد دانسته است .
همچنین بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران ، حدود 34 درصد از افراد فارغ التحصیلان از نظر اقتصادی غیرفعال هستند .
71 درصد از افراد فارغ التحصیل عالی غیرفعال را زنان و 29 درصد را مردان تشکیل می دهند .
32 درصد از این افراد دارای مدرک کاردانی ، 62 درصد دارای مدرک کارشناسی و 6 درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند .
بر اساس اعلام وزارت علوم ، حدود 20 هزار نفر از دانش آموختگان دکترا بیکار هستند .
موضوعی که این روزها مسئولان وزارت علوم بارها و بارها درباره تبعات بیکاری فارغ التحصیلان هشدار دادند که در یکی دو دهه گرایش شدیدی به برخی رشته ها مانند بازرگانی ، حقوق ، مهندسی ، رشته های گروه بهداشت و پزشکی ، کشاورزی ، کامپیوتر ، دامپزشکی ، علوم تربیتی شکل گرفت که نتیجه آن دشوارتر شدن ورود به بازار کار در این رشته ها بوده است .
البته آمارها نشان می دهد تمایل به تحصیل در برخی از این رشته ها به صورت تصاعدی و چشمگیر افزایش یافته است .
به عنوان نمونه متقاضیان تحصیل در رشته های گروه بهداشت و پزشکی 17 برابر شده ، اما بازار کار برای این بخش وجود ندارد .
گرچه بیشترین فارغ التحصیلان بیکار به رشته های حفاظت محـیط زیسـت ، علوم حیاتی و زیستی ، معماری و ساختمان سازی اختصاص دارد اما این روزها با تعداد زیادی از فارغ التحصیلانی مواجه هستیم که نه کاری دارند و نه به دنبال کار هستند .
چرا که می دانند این روزها نمی توانند شغلی برای خود دست و پا کنند و از جست وجو برای پیدا کردن کار دست می کشند .
مسأله ای که حالا رؤسای دانشگاه ها به آن واکنش نشان دادند و بر این باورند که دولت باید برنامه جدی تری در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان داشته باشد .
رئیس دانشگاه امیرکبیربا اشاره به ارتباط صنعت با دانشگاه در گفت و گو با «ایران» می گوید : دانشگاه ها باید بتوانند رابطه خود را با صنعت قوی تر کنند تا دانش آموختگان دانشگاهی بعد از فارغ التحصیلی جذب صنعت شوند موضوعی که برخی از دانشگاه ها در این باره بسیار مشکل دارند .
به نظر می رسد نه دانشگاه نسبت به صنعت آشنایی دارد و نه صنعت با فضای دانشگاه ها آشنا است .
احمد معتمدی با تأکید بر اینکه دانشگاه ها نیروها را بر اساس بازار کار تربیت کنند می افزاید : برخی از دانشگاه ها اهمیتی به بازار کار جامعه نمی دهند و در هر رشته ای که بخواهند دانشجو می گیرند البته وزارت علوم در این باره وارد شده است اما این انتظار از دانشگاه می رود که افراد مفید و مناسبی به بازار کار تحویل دهد .
او به دولت پیشنهاد می دهد که شرکت های دانش بنیان را گسترش دهد و می گوید : در چند سال گذشته بویژه در دولت یازدهم نگاه ویژه ای به گسترش شرکت های دانش بنیان شده است بسیاری از دانشگاه های بزرگ به سمت تشکیل شرکت های دانش بنیان ، استارتاپ ها حرکت کرده اند همین شرکت ها موجب کارآفرینی بسیاری برای دانش آموختگان شده است با این حال ما دانشگاهیان از دولت انتظار داریم تا حمایت بیشتری از شرکت های نوپا و کار آفرین داشته باشند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/10/30

معتمدی به طرح های وزارت علوم اشاره و اظهار می کند : وزارت علوم طرح مهارت افزایی و توان اشتغال پذیری را مطرح کرده است که می تواند وضعیت بیکاری دانش آموختگان را تغییر دهد .
10 درصد رساله ها نیاز کشور را برطرف می کننددر سوی دیگر برخی از رؤسای دانشگاه ها به وضعیت پایان نامه های دانشجویی خرده می گیرند و می گویند که این رساله ها باید نیاز جامعه را برطرف کند اتفاقی که به ندرت در رساله های دانشگاهی رخ می دهد .
حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با «ایران» می گوید : یکی از مشکلاتی که دانشگاه های ما با آن روبه روست ارتباط میان تولیدات پژوهشی ، فکری و آموزشی دانشگاه ها با مشکلات و مسائلی است که در جامعه در شکل کلان و در دولت در شکل خرد وجود دارد؛ این ناتوانی در حل مشکلات بیش از همه در رشته های علوم انسانی دیده می شود و رشته های فنی و مهندسی در رده دوم قرار دارند شاید رشته های پزشکی در این میان وضعیت بهتری داشته باشند .
وی تأکید می کند : دانشجویان باید رساله هایشان را بر اساس نیاز کشور تهیه کنند .
هم اکنون فقط 10 درصد رساله های ما نیاز جامعه را برطرف می کند .
ما نتوانستیم رابطه مطلوبی بین نیاز های کشور و دانشگاه برقرار کنیم ، دانشگاه امروز تبدیل به نهادی شده است که مستقل و برای خودش کار می کند و ارزش های خود را دارد؛ دانشگاه متأسفانه این دغدغه را ندارد که مشکلات کشور را حل کند ، دیگر استاد نیازی نمی بیند که یک ایده جدید طرح کند ، ایده ای که می توانست معضل ترافیک ، آلودگی هوا و خشکسالی را حل کند .
این حجم از فارغ التحصیلان دانشگاهی بخش دولتی به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد .
در جلساتی هم که در زمینه اشتغال جوانان تحصیلکرده داشتم تأکید کردم که بخش خصوصی هم باید پای کار بیاید تا بتوانیم با هم این حجم از بیکاری را برطرف کنیم .
رئیس دانشگاه شهید بهشتی تأکید می کند : این پیشنهاد را مطرح کرده ام در کنار استاد راهنمای اول که در خود دانشگاه حضور دارد دانشجویانی که می خواهند در حوزه صنعت پژوهشی کنند استاد راهنمایی در بخش دولتی و خصوصی داشته باشند تا در این رفت و آمدهایی که دانشجو با دستگاه دولتی و خصوصی دارد بتوانند ایده خود را عملیاتی کند و بعد از فارغ التحصیلی جذب همان دستگاه شود .
صدوق با تأکید بر اینکه هدف اصلی دانشگاه ها نباید محدود به فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک باشد ، می گوید : باید به نیاز کشور در زمینه اشتغال توجه بیشتری داشته باشیم و بازنگری کلی در مقاطع مختلف دانشگاهی را مد نظر قرار دهیم ، همچنین در کنار این بحث در حوزه تحقیقات و فناوری افزایش قراردادهای صنعتی و ورود دانشگاه به این عرصه ، کمکی است که دانشگاهیان به دولت می کنند .
بودجه پژوهش را به فارغ التحصیلان ارشد و دکترا دهیمرئیس دانشگاه علم و صنعت هم معضل بیکاری فارغ التحصیلان را بسیار مهم توصیف می کند و این پیشنهاد را به دولت می دهد تا از بودجه سهم پژوهش سازمان های دولتی یک سال به دانش آموختگان ارشد و دکترا اختصاص پیدا کند .
جبار علی ذاکری در این باره بیشتر توضیح می دهد : دولت دستگاه های اجرایی را موظف کرده است تا یک درصد از درآمدهای خود را به بحث پژوهش اختصاص دهند پیشنهادم این است تا این بودجه به مدت یک سال در اختیار دانش آموختگان ارشد و دکترا باشد تا بتوانند پژوهش هایی انجام دهند که نیاز جامعه است .
گرچه این چالش فقط مختص فارغ التحصیلان دانشگاهی نیست .
وقتی صنعت ، کشاورزی ودیگر بخش های تولید نتواند شغل های متعددی ایجاد کند و در رکود باشد ، طبیعی است که بیکاری هم در جامعه به وجود می آید .
وی می گوید : بسیاری از دانش آموختگان ما با مدیریت کسب و کار و بحث های کار آفرینی آشنایی کافی ندارند .
دانشگاه ها موظفند این مباحث را به دانشجویان آموزش دهند و دانش آموختگان توانمند تربیت کنند .
البته سازمان های اجرایی هم نمی توانند مشکلات خود را شناسایی کنند و از دانشگاه هم کمکی نمی گیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه ایران
1397/10/30

ذاکری به انتظارات فارغ التحصیلان دانشگاهی هم اشاره می کند : اغلب فارغ التحصیلان انتظار دارند که در یک دستگاه دولتی و عمومی استخدام شوند ، در حالی که واضح است فضای اداری کشور ، ظرفیت جذب همه فارغ التحصیلان دانشگاهی را ندارد ، اما اگر فرهنگ کارآفرینی در کشور نهادینه شود و فرد برای اشتغال خود به استخدام سازمان های مختلف دل نبندد ، قطعاً بسیاری از مشکلات اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی هم حل خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30
> 2 عضو کمیسیون آموزش با حضور در برنامه پرسشگر از کاهش 40 درصدی بودجه معاونت علم و فناوری گلایه کرده و این موضوع را به ضرر حوزه علم و فناوری کشور دانستند .
> فرهیختگان : برنامه «پرسشگر» شبکه آموزش جمعه 28 دی ماه میزبان محمدتقی نظرپور ، معاون اداری و مالی وزارت علوم؛ جبار کوچکی نژاد ، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس و سیدجواد ساداتی نژاد ، عضو کمیسیون آموزش مجلس بود؛ برنامه ای که با موضوع بودجه آموزش عالی در لایحه 98 روی آنتن رفت و نکته جالبش این بود که نمایندگان مجلس نیز با نظر نماینده وزارت علوم بر کاهش بودجه و لطمه زدن لایحه 98 به بخش علم و فناوری متفق القول بودند .
این برنامه که با گفت وگوی تلفنی مجری با امیرعلی نعمت اللهی ، قائم مقام آموزش و پرورش و بحث انتخابات شورای عالی این وزارتخانه شروع شد ، در ادامه سراغ میهمانانش رفت و درباره کم و کیف بودجه پیشنهادی آموزش عالی در لایحه 98 با آنها به گفت وگو پرداخت .
نظر نماینده وزارت علوم درباره بودجه 98 آموزش عالی چه بود؟ در این بخش محمدتقی نظرپور ، معاون اداری و مالی وزارت علوم به عنوان اولین نماینده این وزارتخانه صحبت هایش را این طور آغاز کرد : «وزارت علوم صرفا ستاد وزارت علوم نیست ، بلکه هم ستاد وزارتخانه و هم دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری را تحت پوشش دارد که بودجه آن برای امسال در مجموع 9 هزار و 402 میلیارد تومان بوده و این رقم در سال آینده تنها به 10 هزار و 702 میلیارد تومان در لایحه بودجه رسیده که نشان از رشد 0 .
82 درصدی دارد .
» به گفته او ، گاهی بودجه مطرح شده برای آموزش عالی رقمی 15 هزار میلیاردی عنوان می شود که به خاطر تفاوت در ردیف های متفرقه است .
در حقیقت ما در ستاد وزارت علوم هم امور پژوهشی و فناوری داریم و هم مواردی چون پاداش پایان خدمت بازنشستگان ، کمک به انجمن های علمی ، دبیرخانه شورای عالی علوم و دانشگاه ها که در مجموع بودجه همگی آنها 9 هزار میلیارد تومان است ، اما وقتی صحبت از بودجه 15 هزار میلیاردی می شود ، یعنی بودجه ردیف های متفرقه ای که به تناسب فعالیت های دستگاه های اجرایی وابسته به وزارتخانه ، به بودجه کل وزارتخانه اضافه می شود .
معاون اداری و مالی وزارت علوم اما بودجه کل کشور را برای سال آینده از لحاظ هزینه ای دارای افزایش 39 درصدی می داند و ادامه می دهد : «بودجه آموزش عالی نیز از لحاظ هزینه ای افزایش 10 درصدی داشته ، اما سهم مان از بودجه کل کشور 88/0 درصد است که نشان می دهد سهم آموزش عالی از بودجه کل کشور حدود منفی 0 .
19 است و در مقابل سهم دانشگاه های این وزارتخانه از بودجه کل کشور 0 .
12 کاهش هم داشته است .
» نظرپور از بودجه ستاد در لایحه بودجه گلایه کرده و تصریح می کند : «بودجه ستاد در لایحه آن طور که باید دیده نشده؛ هرچند دولت در تنظیم بودجه با محدودیت هایی همراه بوده و به همین دلیل نتوانسته نیاز همه دستگاه ها از جمله وزارت علوم را محقق کند ، اما انتظارمان این است که در مجلس به نیازهای واقعی وزارت علوم توجه ویژه شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30

» او افزایش بودجه پرسنلی را باعث کاهش بودجه پژوهشی در وزارت علوم معرفی می کند و می گوید : «سهم پرسنلی از بودجه عمومی دولت در هر دستگاه حدود 75درصد را شامل می شود و وقتی قرار است افزیش 20درصدی حقوق را در بودجه داشته باشیم ، در عمل مابقی فعالیت های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با پنج درصد کاهش روبه رو می شود .
در حقیقت پیشنهاد ما به دولت این بود که بودجه سال آینده 17 هزار و 831 میلیارد تومان شود تا دانشگاه های ما دچار مشکل نشوند .
» معاون اداری و مالی وزارت علوم با بیان اینکه کاهش بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حوزه علم و فناوری کشور آسیب می زند ، ادامه می دهد : «بودجه این معاونت حدود 40 درصد کاهش یافته و حال باید دید این میزان کاهش به کدام دستگاه ها واگذار شده و اگر اصلا سایر دستگاه ها افزایش اعتباری نداشته و صرفا بودجه این معاونت کاهش یافته قطعا کار درستی نیست .
» تفاوت حقوق اعضای هیات علمی غیرپزشکی با پزشکی نیز یکی دیگر از مسائل مطرح شده از سوی نظرپور بود؛ موضوعی که او درباره اش این طور می گوید : «ما ردیفی تحت عنوان متناسب سازی حقوق اعضای هیات علمی پزشکی با غیرپزشکی داریم که برای رفع این اختلاف طبق بررسی های کارشناسی نیازمند 560 میلیارد تومان بودجه هستیم که البته سازمان برنامه و بودجه این رقم را 400 میلیارد تومان می داند و برخی نیز معتقدند حدود هزار و 400 میلیارد تومان نیاز است که البته هیچ ردیفی برای این مساله در بودجه 98 دیده نشده است .
» برخی ردیف های بودجه ای برای همیشه باید حذف شود در بخش دیگر برنامه جبار کوچکی نژاد ، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس بودجه کل حوزه آموزش عالی کشور را در سال 98 ، حدود 30 هزار میلیارد تومان می داند و می گوید : «از این میزان 17 هزار میلیارد تومان در سال مربوط به وزارت علوم و حدود 9 هزار میلیارد تومان مربوط به بخش آموزش و تحقیق علوم پزشکی است .
در حقیقت بودجه 30 هزار میلیاردی هم مربوط به وزارت علوم ، دانشگاه ها ، معاونت علمی و جهاد دانشگاهی است .
» نایب رئیس کمیسیون آموزش تصریح می کند : «در حوزه آموزش عالی کشور تنها مرجعی که افت شدیدی دارد ، معاونت علمی رئیس جمهور است که حدود 40 درصد کاهش بودجه را در سال آینده دارد و سوال مان این است که چرا در برخی موارد شاهد رشد 230 درصدی بودجه برای دستگاه ها هستیم و این سوالی است که از سازمان برنامه و بودجه وجود دارد .
» کوچکی نژاد بودجه صندوق رفاه دانشجویان در سال 98 را به معنی حذف یارانه دانشجویی می داند و ادامه می دهد : «از سوی دیگر بودجه دانشگاه پیام نور تقریبا صفر شده و حتی دفتر نهاد نمایندگی رهبری نیز نه تنها رشد نداشته ، بلکه کاهش هم داشته است .
همچنین بودجه دانشگاه جامعة المصطفی هم در بودجه 98 منفی است و دوستان تنظیم کننده بودجه باید در این زمینه پاسخگو باشند .
» نایب رئیس کمیسیون آموزش درباره ورود مجلس به بحث لایحه بودجه این طور توضیح می دهد : «سال گذشته کمیسیون تلفیق بودجه را رد و بعد از مدتی دوباره تصویب کرد ، اما در شرایط فعلی اقتصادی نمی توان سیستم کشور را برای بودجه معطل کرد و مجلس در این زمینه مماشات می کند .
معتقدم بودجه را رونویسی می کنند؛ یعنی براساس بودجه ای که سال های گذشته تنظیم شده ، بودجه دستگاه ها را یا کاهش یا افزایش می دهند .
» او در همین زمینه می گوید : «باید یک بار بنشینیم و ردیف های بودجه که باید برای همیشه حذف شود مانند بودجه بسیاری از مراکز آموزش غیردولتی را حذف کنیم .
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که هرگاه در بودجه به مشکل می خوریم ، اولین بودجه ای که دچار اشکال می شود ، بودجه پژوهش است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
عضو کمیسیون + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30

» نایب رئیس کمیسیون آموزش به تبعیض در اختصاص بودجه در داخل وزارت علوم اشاره می کند و می افزاید : «در آموزش عالی نیز تبعیض وجود دارد و ارقام اختصاص پیداکرده به دانشگاه پیام نور و فنی و حرفه ای و دانشگاه های مادر با یکدیگر بسیار متفاوت است ، در حالی که باید این ارقام به یکدیگر نزدیک شود .
در حقیقت نگرانی ما این است که در داخل وزارت علوم نیز بین دانشگاه ها تبعیض قائل شویم .
» دولت نباید بودجه حوزه علم و فناوری را همانند بودجه سایر دستگاه ها ببیند ساداتی نژاد ، عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز نکاتی را درباره بودجه 98 مطرح کرد .
به گفته او ، اگر وزارت علوم را با همه موسسات وابسته به آن نگاه کنیم ، بودجه این وزارتخانه در 97 حدود 15 هزار میلیارد تومان و سال 98 حدود 17 هزار میلیارد تومان بوده که البته اختلاف رقم بودجه ای که از سوی ما و از سوی وزارت علوم مطرح می شود ، به خاطر بخش های وابسته به این وزارتخانه است .
هرچند رقم مطرح شده از سوی ساداتی نژاد بیش از آنچه نظرپور در ابتدای برنامه مطرح کرده بود اما این عضو کمیسیون آموزش بودجه سال 98 دولت را در شأن علم و فناوری کشور نمی داند و می گوید : «ما یک اسناد بالادستی داریم که یکی از آنها برنامه ششم است و نباید فراموش کرد که معاونت علم و فناوری یک دستگاه موفق در کشور در حوزه فناوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان بوده که بودجه آن 40 درصد افت دارد و در مقابل نیز ستاد نانو و بنیاد نخبگان نیز با 40 درصد افت بودجه همراه هستند .
» او می گوید : «بودجه ستاد نانو در حالی 40 درصد کاهش پیدا کرده که حوزه علم و فناوری همانند یک مسابقه است و رقابت در این بخش فوق العاده در دنیا زیاد است ، از این رو نقد ما این است که دولت به رغم اینکه با محدودیت بودجه ای روبه روست ، نباید این محدودیت ها را در حوزه علم و فناوری ایجاد می کرد .
» ساداتی نژاد ادامه می دهد : «براساس آنچه در سیاست های کلی علم و فناوری آمده ، باید سهم پژوهش ما از جی دی پی به چهار درصد از تولید ناخالص ملی و برای سال آینده نیز این میزان به 1 .
15 درصد برسد ، در حالی که در عمل این میزان 49/0 درصد است و سال گذشته نیز 0 .
55 درصد بوده است .
» این عضو کمیسیون آموزش با بیان اینکه یکی از ایرادات ما به بودجه در بخش علم و فناوری این است که بودحه براساس برنامه بالادستی تنظیم نشده است ، می گوید : «قطعا مجلس نمی تواند لایحه دولت را کن فیکون کند ، چراکه کلیت بودجه در مجلس رای گیری می شود ، با این حال مجلس نهایتا می تواند 10 درصد بودجه را تغییر دهد .
» او با بیان اینکه یکی دیگر از ایرادات به بودجه سال آینده این است که اصلا بودجه ای برای صندوق نوآوری و شکوفایی تعیین نشده است ، تصریح می کند : «بودجه حوزه علم و فناوری با توجه به شرایط کشور نباید دچار کاهش شود و دولت نباید این حوزه را با سایر حوزه ها یکسان ببیند .
همچنین بودجه آموزش و پرورش نیز نباید دچار کاهش شود و ما در کمیسیون آموزش و تلفیق تلاش می کنیم تا جایی که امکان دارد ، برخی موارد را جابه جا کنیم تا حوزه علم و فناوری بتواند در سال 98 به پیش برود . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/10/30
> معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای سال 98 در حد انتظار نیست و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز 67صدم درصد تعیین شد.
> معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای سال 98 در حد انتظار نیست و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز 67صدم درصد تعیین شد .
به گزارش مهر ، برومند گفت : براساس لایحه بودجه سال 98 بودجه پارک های علم و فناوری افزایش خوبی داشته است اما بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در حدانتظار نبوده است .
وی اظهار کرد : امیدواریم که در کمیسیون تلفیق تغییراتی درخصوص بودجه های پژوهشی ایجاد شود .
سهم پژوهش ؛نزدیک به هیچ ! حاجیان سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی با وجود تاکیدات رهبر انقلاب وهدف گذاری های مختلفی که در برنامه های توسعه ای کشور از جمله برنامه ششم و سیاست های کلی «علم و فناوری» کشور انجام شده است هرساله درجا می زند .
روز گذشته نیز معاون پژوهشی وزیر علوم در حالی از تعیین 67 صدم درصدی سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی خبر داده است که این سهم قرار بود در سال گذشته با افزایش 15 درصدی اعتبارات پژوهشی و اتخاذ تدابیر بودجه ای مختلف ، به 7 دهم درصد افزایش پیدا کند اما آن چه در عمل اتفاق افتاد تکرار تراژدی سال های گذشته یعنی محقق نشدن اعتبارات پیش بینی شده و در نهایت تحقق سهم 48 صدم درصدی پژوهش در سال 97 بود .
اتفاقی که در سال 98 نیز چندان دور از انتظار نیست چرا که تجربه سال های متمادی در تخصیص اعتبارات پژوهشی نشان داده است که رشد این اعتبارات روی کاغذ با آن چه در عمل محقق می شود تفاوت بسیاری دارد .
به هر ترتیب سهم اعتبارات پژوهشی کشور از تولید ناخالص داخلی در شرایطی هر سال درجا می زند که این سهم طبق اسناد بالادستی کشور از جمله برنامه ششم توسعه باید به 3 درصد و مطابق سیاست های کلی نظام علم وفناوری به 4 درصد افزایش یابد اما متاسفانه مرور کارنامه دولت ها طی سال های مختلف حاکی از شکاف و فاصله بسیارسهم پژوهش در GDP با اهداف تعیین شده است .
سهمی که نه تنها در قیاس با کشورهای پیشرفته ، بلکه از کشور هایی مانند ترکیه با بیش از 2 درصد ومالزی با حدود 2درصد نیز به مراتب کمتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/10/30
> معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای سال 98 در حد انتظار نیست و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز 67صدم درصد تعیین شد.
> معاون پژوهشی وزارت علوم گفت : بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای سال 98 در حد انتظار نیست و سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز 67صدم درصد تعیین شد .
به گزارش مهر ، برومند گفت : براساس لایحه بودجه سال 98 بودجه پارک های علم و فناوری افزایش خوبی داشته است اما بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در حدانتظار نبوده است .
وی اظهار کرد : امیدواریم که در کمیسیون تلفیق تغییراتی درخصوص بودجه های پژوهشی ایجاد شود .
سهم پژوهش ؛نزدیک به هیچ ! حاجیان سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص داخلی با وجود تاکیدات رهبر انقلاب وهدف گذاری های مختلفی که در برنامه های توسعه ای کشور از جمله برنامه ششم و سیاست های کلی «علم و فناوری» کشور انجام شده است هرساله درجا می زند .
روز گذشته نیز معاون پژوهشی وزیر علوم در حالی از تعیین 67 صدم درصدی سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی خبر داده است که این سهم قرار بود در سال گذشته با افزایش 15 درصدی اعتبارات پژوهشی و اتخاذ تدابیر بودجه ای مختلف ، به 7 دهم درصد افزایش پیدا کند اما آن چه در عمل اتفاق افتاد تکرار تراژدی سال های گذشته یعنی محقق نشدن اعتبارات پیش بینی شده و در نهایت تحقق سهم 48 صدم درصدی پژوهش در سال 97 بود .
اتفاقی که در سال 98 نیز چندان دور از انتظار نیست چرا که تجربه سال های متمادی در تخصیص اعتبارات پژوهشی نشان داده است که رشد این اعتبارات روی کاغذ با آن چه در عمل محقق می شود تفاوت بسیاری دارد .
به هر ترتیب سهم اعتبارات پژوهشی کشور از تولید ناخالص داخلی در شرایطی هر سال درجا می زند که این سهم طبق اسناد بالادستی کشور از جمله برنامه ششم توسعه باید به 3 درصد و مطابق سیاست های کلی نظام علم وفناوری به 4 درصد افزایش یابد اما متاسفانه مرور کارنامه دولت ها طی سال های مختلف حاکی از شکاف و فاصله بسیارسهم پژوهش در GDP با اهداف تعیین شده است .
سهمی که نه تنها در قیاس با کشورهای پیشرفته ، بلکه از کشور هایی مانند ترکیه با بیش از 2 درصد ومالزی با حدود 2درصد نیز به مراتب کمتر است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
دنیای اقتصاد
1397/10/30
> مهر : مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» خبر داد .
> لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» مهر : مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» خبر داد .
محمدرضا آهنچیان در گفتگو با مهر با اشاره به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» گفت : وقتی آیین نامه جدیدی ابلاغ می شود ، در آخرین بند آن ، لغو آیین نامه های قبلی اعلام می شود .
وی افزود : چون آیین نامه های قبلی ابلاغ شده ، بنابراین از تاریخ ابلاغ آیین نامه جدید دیگر آیین نامه های قبلی اعتباری ندارند و آیین نامه مذکور برای همان سالی بوده که ابلاغ شده ، در ضمن چگونگی اجرای آن نیز تابع شرایطی بوده است .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی یادآورشد : درباره اجرای بند مذکور آیین نامه قبلی نیز باید بگویم ، برخی دانشگاه ها «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» را در شورای آموزشی تحصیلات تکمیلی خود مطرح کردند ولی این بند به دلیل اعتراضی که دانشجویان براساس عدالت آموزشی داشتند اجرایی نشد .
وی ادامه داد : براساس این قانون اگر دانشجویی نمی توانسته بنا به شرایط و دلایلی یک یا چند درس را پاس کند ، می توانست سال دیگر درس های مذکور را پاس کرده و نمره قبولی و بالایی را کسب کند که همان نمره دوم و بالای دانشجو در کارنامه قرار می گرفت .
آهنچیان افزود : این درحالی بود که دانشجویان دیگر که در امتحان حاضر بوده و نمره متوسطی کسب کرده بودند همان نمره متوسط در کارنامه آنها درج می شد که پایین تر از نمره دوم دانشجویی بود که دوبار امتحان داده بود .
در ضمن تنها نمره قبولی دانشجو در کارنامه درج می شد و این مسئله عدالت آموزشی را زیرسئوال می برد .
وی ادامه داد : برای همین اعتراض زیادی به این بند آیین نامه کارشناسی ارشد به ویژه توسط دانشجویان استعداد درخشان وارد می شد که منجر به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» شد .
به گزارش مهر ، براساس آئین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 95 94 ، دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس ، نمره قبولی کسب نکند ، چنانچه در نیمسال های بعدی ، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند ، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو ، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود کلمات کلیدی : آموزش عالی آیین نامه تحصیلات تکمیلی قانون کارشناسی ارشد.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي دانشگاه ها
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای دانشگاه ها
پیام نور
کسب و کار
1397/10/29
> رییس دانشگاه پیام نور با تاکید بر اینکه واحدهای این دانشگاه به هیچ عنوان حذف نمی شود ، گفت : ممکن است برخی از واحدهای این دانشگاه به دلیل عدم دانشجو تغییر فعالیت دهند ، اما هیچ واحدی حذف نخواهد شد .
> دکتر محمد رضا زمانی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب به تعیین تکلیف واحدهای خالی از دانشجوی دانشگاه پیام نور اشاره کرد و اظهار کرد : طرح ساماندهی آموزش عالی که در وزارت علوم بطور جدی دنبال می شود شامل این دانشگاه نمی شود و در دانشگاه پیام نور واحدی حذف یا تجمیع نمی شود فقط ماموریت مراکز در صورت خالی بودن از دانشجو ، تغییر خواهد کرد .
وی در ادامه تصریح کرد : در حال حاضر بررسی مطالعاتی ساماندهی واحدهای دانشگاه پیام نور آغاز شده است ، اما معنای این ساماندهی حتما ادغام و تغییر ماموریت نیست ، چون ما در خیلی از مناطق ساماندهی را با هدف تقویت این واحدها دنبال می کنیم .
مثلا اگر یک مرکز در یک منطقه استراتژیک و یا محروم قرار گرفته ما خود را ملزم می دانیم که این مرکز را در جهت ساماندهی تقویت کنیم و این کار نیز براساس خصوصیات استانی ، مرکز و مسائل اجتماعی که وجود دارد انجام می دهیم .
رییس دانشگاه پیام نور همچنین در خصوص منطقه ای بندی شدن واحدهای این دانشگاه نیز گفت : پیش از انجام هر کاری باید مطالعات کارشناسی لازم در خصوص آن صورت بگیرد بر این اساس این مطالعات در دانشگاه پیام نور آغاز شده تا بهترین روش و امکان برای ساماندهی هر مرکز به کار گرفته شود .
البته منطقه ای شدن مراکز پیام نور که یکی از الزامات وزارت علوم است نیست بدون به نتیجه رسیدن این مطالعات قابل اجرایی شدن نیست و تاکنون نیز هیچ قدم عملی برای منطقه ای شدن مراکز این دانشگاه برنداشته ایم .
دکتر زمانی خاطر نشان کرد : واحدهای دانشگاه پیام نور سرمایه های این دانشگاه هستند و ما نمی توانیم این مراکز را به راحتی حذف کنیم .
بر این اساس اگر نیاز منطقه ای برای جذب دانشجو ازسوی این واحدها وجود داشته باشد ، به تقویت این مراکز خواهیم پرداخت .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
روزنامه ایران
1397/10/29
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره «پیام» گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، «پیام» می توانست در مدار قرار گیرد .
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره «پیام» گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، «پیام» می توانست در مدار قرار گیرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر سید احمد معتمدی افزود : با در صورتی که وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند ، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم ، چرا که دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم که نسخه ارتقایافته این ماهواره را نیز تحویل دهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مردم سالاری
1397/10/29
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره "پیام" گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، "پیام" می توانست در مدار قرار گیرد .
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره پیام گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، پیام می توانست در مدار قرار گیرد .
به گزارش ایسنا ، دکتر سید احمد معتمدی امروز در حاشیه شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت 11 ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، افزود : مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد که از آن جمله می توان به راه اندازی آزمایشگاه ها ، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره کرد که در طول 11 سال در ساخت ماهواره پیام مشارکت داشتند .
وی با اشاره به حضور 16 عضو هیات علمی این دانشگاه به طور مستقیم و 110 دانشجو و فارغ التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام ، اظهار کرد : با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد .
ضمن آنکه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد که این امر ارزش آن بیش از خود ماهواره است .
از این رو ما در تلاش هستیم که این تیم همچنان پابرجا باشد .
معتمدی با بیان اینکه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد : این ماهواره بعد از پرتاب شدن سیگنال ها و داده های لازم را به ایستگاه های زمینی ارسال کرد که این نشان دهنده عملکرد مناسب این ماهواره بوده است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سقوط این ماهواره ، گفت : داده های به دست آمده در دست بررسی است و با تحلیل بیشتر آن می توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد .
وی در خصوص اجرای پروژه های دیگر فضایی این دانشگاه ، خاطرنشان کرد : با تجربیاتی که از ساخت این ماهواره به دست آمده ، در صورتیکه وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند ، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم .
چرا که دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم که نسخه ارتقا یافته این ماهواره را نیز تحویل دهیم .
وی با تاکید بر اینکه کار پرتاب ماهواره پروژه پر ریسکی است ، خاطرنشان کرد : بر این اساس در همه دنیا این اقدام با دقت بسیار بالایی انجام می شود .
چرا که اجرای پروژه های فضایی نیاز به همکاری همه محققان از حوزه های مختلف از جمله مهندسی شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع 500 کیلومتری بالا رفت ، گفت : پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره 110 کیلوگرمی پیام را پرتاب کند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتی که ماهواره بر به مدت 20 ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد ، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد .
وی با اشاره به رویکرد نهادهای فضایی کشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی ، توضیح داد : از آنجایی که این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش های غیر دولتی ندارد؛ از این رو در همه دنیا نهادهای دولتی نیز در اجرای چنین پروژه هایی مشارکت دارند .
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه ها می توانند در بخش های ساخت ماهواره مشارکت کنند ، ادامه داد : اما از خدمات این ماهواره مانند سنجش از راه دور ، پایش مخاطرات و همچنین پوشش صدا و سیما از آن می توان بهره برد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مردم سالاری
1397/10/29

وی همچنین با اشاره به نقش دانشگاه ها در طراحی و ساخت پرتابگرها ، گفت : در حال حاضر بسیاری از افرادی که در طراحی و ساخت ماهواره برها مشارکت داشتند ، از اعضای هیات علمی دانشگاه ها بوده اند و از این رو وزیر دفاع نیز از اساتید دانشگاه ها تشکر و قدردانی کرده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
هفت صبح
1397/10/29
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت ماهواره پیام گفت : اگر پرتابگر 20 ثانیه دیگر به فعالیت خود ادامه می داد ماهواره در مدار آرام می گرفت .
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت ماهواره پیام گفت : اگر پرتابگر 20 ثانیه دیگر به فعالیت خود ادامه می داد ماهواره در مدار آرام می گرفت .
دکتر سیداحمد معتمدی در حاشیه شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران در مورد ماهواره پیام و ساخت ماهواره جدید عملیاتی گفت : دانش فنی و قطعات مورد نیاز این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و بنا به صلاحدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فضایی قادر به طراحی و ساخت ماهواره دیگری هستیم .
او با اشاره به 11 سال زمان برای طراحی و ساخت ماهواره پیام که هفته گذشته پرتاب شد گفت : مهم تر از ساخت ماهواره ، زیرساخت هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد؛ مانند آزمایشگاه ها ، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی که در 11 سال در ساخت ماهواره یاد شده مشارکت داشتند .
وی با تاکید بر حضور 16 عضو هیات علمی و 110 دانشجو و دانش آموخته این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام اظهار داشت : با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد ، ضمن انکه دانش فنی ساخت ماهواره را داریم که ارزش آن بیش از خود ماهواره است؛ از این رو تلاش می کنیم تا این تیم همچنان پابرجا باشد .
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد : این ماهواره بعد از پرتاب ، سیگنال ها و داده های خوبی به ایستگاه های زمینی ارسال کرد که نشان دهنده عملکرد مناسب آن بود ، داده ها در دست بررسی است و با تحلیل آن می توان دلایل قرارنگرفتن ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره یه سقوط این ماهواره گفت : با تجربیاتی که داریم؛ در صورتی که وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند می توانیم همان ماهواره را با سرعت بیشتری بسازیم .
زیرا دانش فنی و قطعات آن در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی می توانیم نسحه ارتقا یافته آن را هم تحویل دهیم .
وی با تاکید بر این که پرتاب ماهواره در همه کشورها مخاطرات زیادی دارد گفت : این اقدام در همه دنیا با دقت بالایی انجام می شود؛ زیرا اجرای پروژه های فضایی نیاز به همکاری همه محققان از جمله مهندسان شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد .
در مورد پرتاب ماهواره پیام حتی پرتابگر نیز 95 درصد موفق عمل کرد .
معتمدی با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع 500 کیلومتری بالا رفت ، تاکید کرد : پرتابگر توانست ماهواره 110 کیلوگرمی را پرتاب کند و در صورتی که ماهواره بر اندکی دیگر به فعالیت های خود ادامه می داد ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد .
وی در مورد رویکرد نهادهای فضایی کشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی توضیح داد : از انجا که این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش های غیردولتی ندارد؛ در همه دنیا نهادهای دولتی در اجرای چنین پروژه هایی مشارکت دارند .
وی با بیان اینکه دانشگاه ها می توانند در بخش های ساخت ماهواره همکاری کنند ، ادامه داد : از خدمات ماهواره مانند سنجش از راه دور ، پایش مخاطرات و پوشش شبکه های تلویزیونی و رادیویی می توان بهره برد ، بنابراین نباید این سوال را مطرح کرد که فناوری فضایی چه فایده ای برای کشور دارد و سرمایه گذاری در این زمینه فواید زیادی دارد .
وی با اشاره به نقش دانشگاه ها در طراحی و ساخت پرتابگر ادامه داد : در حال حاضر بسیاری افرادی که در ساخت پرتابگر مشارکت دارتد ، از اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند و وزیر دفاع نیز از آنها تشکر کرد ولی در مجموع بخش های دفاعی ضوابط خود را دارند و دانشگاه ها به دلیل شخصیت حقوقی که دارند در ساخت ماهواره راحت تر می توانند فعالیت کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
هفت صبح
1397/10/29

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 26.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
کسب و کار
1397/10/29
> رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره پیام گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، پیام می توانست در مدار قرار گیرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، دکتر سید احمد معتمدی امروز در حاشیه شانزدهمین کنگره مهندسی شیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت 11 ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، افزود : مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد که از آن جمله می توان به راه اندازی آزمایشگاه ها ، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره کرد که در طول 11 سال در ساخت ماهواره پیام مشارکت داشتند .
وی با اشاره به حضور 16 عضو هیات علمی این دانشگاه به طور مستقیم و 110 دانشجو و فارغ التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام ، اظهار کرد : با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد .
ضمن آنکه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد که این امر ارزش آن بیش از خود ماهواره است .
از این رو ما در تلاش هستیم که این تیم همچنان پابرجا باشد .
معتمدی با بیان اینکه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد : این ماهواره بعد از پرتاب شدن سیگنال ها و داده های لازم را به ایستگاه های زمینی ارسال کرد که این نشان دهنده عملکرد مناسب این ماهواره بوده است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سقوط این ماهواره ، گفت : داده های به دست آمده در دست بررسی است و با تحلیل بیشتر آن می توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد .
وی در خصوص اجرای پروژه های دیگر فضایی این دانشگاه ، خاطرنشان کرد : با تجربیاتی که از ساخت این ماهواره به دست آمده ، در صورتیکه وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند ، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم .
چرا که دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم که نسخه ارتقا یافته این ماهواره را نیز تحویل دهیم .
وی با تاکید بر اینکه کار پرتاب ماهواره پروژه پر ریسکی است ، خاطرنشان کرد : بر این اساس در همه دنیا این اقدام با دقت بسیار بالایی انجام می شود .
چرا که اجرای پروژه های فضایی نیاز به همکاری همه محققان از حوزه های مختلف از جمله مهندسی شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع 500 کیلومتری بالا رفت ، گفت : پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره 110 کیلوگرمی پیام را پرتاب کند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتی که ماهواره بر به مدت 20 ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد ، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد .
وی با اشاره به رویکرد نهادهای فضایی کشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی ، توضیح داد : از آنجایی که این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش های غیر دولتی ندارد؛ از این رو در همه دنیا نهادهای دولتی نیز در اجرای چنین پروژه هایی مشارکت دارند .
معتمدی با بیان اینکه دانشگاه ها می توانند در بخش های ساخت ماهواره مشارکت کنند ، ادامه داد : اما از خدمات این ماهواره مانند سنجش از راه دور ، پایش مخاطرات و همچنین پوشش صدا و سیما از آن می توان بهره برد .
وی همچنین با اشاره به نقش دانشگاه ها در طراحی و ساخت پرتابگرها ، گفت : در حال حاضر بسیاری از افرادی که در طراحی و ساخت ماهواره برها مشارکت داشتند ، از اعضای هیات علمی دانشگاه ها بوده اند و از این رو وزیر دفاع نیز از اساتید دانشگاه ها تشکر و قدردانی کرده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1397/10/29
> شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده در اوج جامعه را حرکت دهد .
اگر ما بخواهیم از آینده صحبت کنیم ، آینده برای ما استقرار تمدن نوین اسلامی است .
با هدایت و حمایتی که رهبری داشته اند ، [کشور] این مسیر ، مسیر شکوفایی را طی کرده است.
> جوان آنلاین : حجت الاسلام دکتر سعیدرضا عاملی ، دبیر جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در برنامه زاویه شبکه چهار ، به سوال های حبیب رحیم پور ، مجری کارشناس برنامه و دانشجوی دکتری فلسفه آموزش و پرورش ، پیرامون آینده این شورا پاسخ داد .
ذیلا خلاصه متن این برنامه را از نظر می گذرانید .
اگرچه اولین روز کاری شماست ، نیاز بود از همین ابتدا مدیران و نخبگانی که بناست با شورا همکاری داشته باشند با نگاه شما آشنا شوند .
دیشب که خبر برنامه امروز را در توئیترم زدم ، به نحو شگفت انگیزی تعداد زیادی توئیت دریافت کردم و پیشنهادهای بسیار زیادی در این باره بود که چه سوالی را باید از شما بپرسم .
از جمله یکی از سوال هایی که نوشته بودند و گمان نمی کردم که این سوال رتبه اول را بیاورد ، این بود که انقلاب فرهنگی یعنی چه؟ از یک منظر انقلاب فرهنگی ، فلسفه انقلاب اسلامی است .
انقلاب اسلامی یک جریان معکوس نظام سلطنت پهلوی بود که در دهه های متمادی ، ایران را از ریل جامعه اسلامی خارج و تلاش کرد به نحوی نهادینه ، ایران را دچار سکولاریسم کند .
جدا شدن دین از همه نهادهای اساسی جامعه و تلاش آتاتورکی برای عوض کردن شرایط اجتماعی و پیوند مردم با دین در بدنه اجتماعی ایران دچار مشکل شد .
در شرایطی که به قول آنتونی گیدنز کسی نمی توانست پیش بینی کند؛ در اوج تسلط مدرنیسم بر جهان و در دوران اوج نهادینه شدن سکولاریسم در جهان ، یک انقلاب دینی رخ دهد [انقلاب اسلامی رخ داد] .
انقلاب مارکسیستی و چپ در دنیا به وجود می آمد ولی باور اینکه در چنین بستر اجتماعی یک انقلاب دینی اتفاق بیفتد یک امر امکان ناپذیر تلقی می شد .
انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و موج عظیمی از مردم ایران با حمایت مستضعفان جهان ، انقلاب دینی در ایران انجام دادند و به نظام سلطنت پهلوی ، به جداشدن دین از جامعه و به عدم حضور توحید در جامعه ، «نه» گفتند .
مردم با هیجانی عظیم در میدان بودند .
انقلاب فرهنگی بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طرح و ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد که یکی از اتفاقات آن ، این بود که منجر به تعطیلی دانشگاه ها شد ، چون این نگاه وجود داشت که این دانشگاه نیاز به بازسازی دارد و این دانشگاه با مسیر و ریل گذاری قدیمی که بخواهد حرکت کند ، نمی تواند به سرمنزل مقصود برسد .
لذا انقلاب فرهنگی به معنای نهادینه شدن اسلام در جامعه است ، به معنای توسعه اندیشه اسلامی در جامعه است .
به معنایی که ما بتوانیم سیره پیغمبر و آن روابط پاکی که در سیره پیغمبر با مردم بود یا افراد با هم داشتند؛ آن نگرشی که منجر به عدالت اجتماعی می شد؛ آن نگرشی که انصاف اجتماعی را تقویت می کرد؛ آن نگرشی که به انسان هویت می داد و انسان به تعبیر من به دوره کسی بودن ، می رسید .
شاید هیچ دوره ای در تاریخ ایران مثل دوره جریان مقدماتی انقلاب و پیروزی انقلاب ، جامعه ایرانی به عنوان یک جامعه ، احساس «کسی بودن» و افتخار نداشت؛ لذا انقلاب فرهنگی ، انقلاب اسلامی است .
اگر چند مفهوم مرکزی را بخواهید نام ببرید که جوهره انقلاب اسلامی را شکل می دهد و شورا موظف به پایش و دیده بانی این مفاهیم مرکزی است؛ آنها چه چیزهایی هستند؟ شورای عالی انقلاب فرهنگی رسالت اصلی اش استقرار نظام جمهوری اسلامی بر مبنای ارزش های اسلامی و انقلابی است .
انقلابی که می گوییم همان ارزش های اسلامی است که روح مقاومت در مقابل غیراسلام دارد روح مقاومت در مقابل جریان هایی دارد که تلاش می کنند آن اسلام پیامبر را و به تعبیر امام آن اسلام ناب را به سمت وسوی دیگری ببرند و التقاط هایی در این اسلام به وجود بیاورند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1397/10/29

البته شورای عالی انقلاب فرهنگی دو بال اساسی علم و فرهنگ را دارد که درهم تنیده هستند و نمی شود اینها را از هم جدا کرد .
در دوران پیغمبر اصحاب نزدیک حضرت از دین دور می شوند و مسیرهای راحت طلبی و بی عدالتی را دنبال می کنند و در مقابل کسانی قرار می گیرند که پیغمبر روی آنها سفارش کرده بود .
بنابراین اختلال در دینی بودن ، یک امر گریزناپذیر است ، چون با انسان سروکار داریم و انسان موجودی است که اختیار دارد .
این انسان مختار ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر کند ، لذا نباید کارگزاران را مقدس [فرض] کرد .
وقتی ما کارگزاران نظام حکمرانی را مقدس [فرض] می کنیم بعد این سوال پیش می آید که پس چرا فساد و آسیب های اجتماعی وجود دارد؟ امروز گمان می کنید کلیت جامعه ایران به فرهنگی که برایش انقلاب کرده است چقدر وفادار مانده؟ آیا مردم بیشتر به فرهنگ انقلاب اسلامی وفادار ماندند یا مسئولان؟ قطعا مردم باقی ماندند .
در این تردیدی نیست .
پس گویا اولویت فرهنگ سازی شورای عالی انقلاب فرهنگی ، خود مسئولان هستند تا مردم ! قاعدتا باید این باشد ، چون باید یکی از اهداف اساسی ، اصلاح نظام حکمرانی باشد و [بعد از آن] اصلاح نظام اجتماعی که مسئولان عهده دار آن هستند ، باشد .
در شرایط تحریم جدید ، باز عنصر وفاداری را در مردم می بینیم .
واقعا به صورت فراگیر ، وفادار هستند .
مردم در خیلی از موارد سهم اصل انقلاب را از کارگزاران جدا می کنند .
من نمی خواهم نسبتی بدهم ، چون قضاوت کردن را بسیار امر سختی می دانم و جرأت قضاوت کردن راجع به کارگزاران ندارم .
واقعا کارگزاران نظام بخش حداکثری شان کارگزاران وفادار به ارزش های انقلاب بوده اند .
یک بخش حداقلی هستند که معمولا یک ماسکی جلوی چهره نظام می شوند .
این حداقل را براساس تعارف می گویید؟ خیر .
چند وزیر فاسد در ایران داشتید؟ چند رئیس جمهور دارید که بخواهید بگویید فاسد بودند؟ چند رئیس سازمان دارید که بخواهید بگویید فساد کردند .
فساد در بخش هایی [جزئی و مشخص] صورت گرفته است ، شاید دلایل عمده اش این است که ما با این سوال مواجه هستیم که چقدر توانستیم ارزش های انقلاب اسلامی را تبدیل به سیستم کنیم .
انگاره ای درباره اندیشه عمومی ایرانیان وجود دارد که میزان اعتماد مردم به مسئولان نظام دارد کم می شود .
چه سیاستی باید برای بهبود فرهنگ اعتماد بین مردم و مسئولان نظام در پیش گرفت؟ در شورا برای افزایش فرهنگ اعتماد [دوسویه] بین مردم و نظام چه باید کرد؟ واقعیت و باورم این است که ظهور اینترنت و فضای مجازی فرصت طلایی برای پرکردن خلأهای انقلاب اسلامی است ، شاید از این زاویه نگاه کردن به فضای مجازی برای آن قشری که نگاه آسیب گرا به فضای مجازی دارند ، قابل قبول نباشد ولی باورم این است که بسیاری از ظرفیت های آرمانی ما در فضای مجازی ، امکان تحقق پیدا کرده است .
اساسا فضای مجازی ادامه ذهن است و این باور که فضای مجازی موجب شد که یک خیال ، حالا به تعبیر هنر سورئال امکان تحقق و واقعیت پیدا کردن را پیدا کرد .
درواقع ما آن چیزهایی که به عنوان آرمان ذهنی تلقی می کردیم مثلا اجرای عدالت در جامعه ، مثلا جلوگیری از هر نوع رانت در جامعه ، شفافیت تمام تراکنش های مالی کشور همه توسط فضای مجازی امکان پذیر است .
امروز با دولت الکترونیک می توانید جلوی بسیاری از فسادها را بگیرید .
فسادهایی که بخشی از آن «احساس فساد» و بخشی «واقعیت فساد» است .
در چند روز گذشته درباره چند مورد مثل انتصاب شما به عنوان دبیر شورا ، عضویت شما در شورا ، روند رای گیری و سفارش به اعضای شورا یا کارنامه علمی و تابعیت شما در فضای مجازی ، شبهات و مناقشه هایی شکل گرفت .
چون سوال ها و پیام های زیادی به برنامه رسید که مربوط به همین ماجرا بود ، این سوال را در پرانتز می پرسم .
راهکارتان برای پاسخ به مردم درباره این موارد چیست؟ در این بستر [فضای مجازی] اخبار جعلی ، ساختگی و بدون نام هم تولید می شود .
در این فضا هم تمام اخباری که در مورد بنده تولید شد ، اخبار جعلی بود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1397/10/29

اخباری که من حداقل یک نفر را پای آن نوشته ها و امضاها ندیدم که یک کسی بگوید من شخص فلانی [هستم] که در فلان جا کار می کنم و این نکته را راجع به شما دارم ، پاسخ دهید ! یک مراجعه به من در قبل از انتصابم به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نشد که آقا این نگاه را ما داریم ، نظر شما در مورد این مساله چیست؟ اگر کسی سوالی برایش به وجود می آید پاسخ می دهیم .
لذا در آن شرایط احساس کردم پاسخ به چه بدهم؟ پاسخ به افراد پنهان بدهم؟ پاسخ به جریانات ناشناخته بدهم؟ باید یک شناختگی وجود داشته باشد تا انسان بتواند تعامل کند .
اولا که فرآیند انتخاب دبیر در شورای عالی انقلاب فرهنگی یک فرآیند [مبتنی بر] عقل جمعی است .
طبیعتا ریاست محترم جمهور وقتی می خواهند کسی را به عنوان دبیر انتخاب کنند ، با مقام معظم رهبری مشورت می کنند .
اگر پاسخ مثبتی دریافت کنند باید در معرض رأی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد .
اگر گفته شود متعینا فلان شخص از نظر رهبری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شده ، یک نوع رأی گیری انجام شده و شاید اعضای شورا نخواهند با توجه به آن نظر ، نظر دیگری را ترجیح دهند .
لذا نصب بنده به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ، بعد از رأی شورا صورت گرفت تا این فضا به وجود نیاید که اعضای شورا احساس کنند باید حتما بنده را انتخاب کنند .
در یک جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ریاست محترم جمهور طرح موضوع کردند و به اختیار اعضای شورا گذاشتند .
اعضای شورا به بنده رأی مثبت دادند ، بلافاصله 24 ساعت نشد که مقام معظم رهبری به حقیر اعتماد کردند و بعد از آن ، ظرف 2 ساعت رئیس جمهور حکم انتصاب دبیر را صادر کردند؛ بنابراین سوال ایجاد کردن برای مشروعیت آن رأی و فرآیند ، سوال بی جایی است و این اشکالی است که دائما مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف پرهیز داده اند که شورای عالی انقلاب فرهنگی نباید وابسته به جریانات سیاسی باشد و جریانات سیاسی و حزبی کشور ، نباید در تصمیم سازی های شورای عالی انقلاب فرهنگی مداخله ای داشته باشند .
این شورا باید بتواند خودش به راحتی تصمیم بگیرد و یک شورای پایدار فرهنگی قطع نظر از دولت باشد و بتواند تصمیم سازی کلان و موثری برای علم و فرهنگ داشته باشد .
یکی از آفاتی که درباره شورا می شناسند این است که شأن و منزلت شورا در دولت های متفاوت زیر و زبر می شود .
چون فلسفه وجودی و یکی از دلایل شکل گیری شورا ثبات سیاست های فرهنگی در کشور است .
چه تمهیدی می اندیشید که جایگاه شورا در دولت های متفاوت زیر و رو نشود؟ به نظرم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حل مساله آمده است ، برای ایجاد مسیر ، برای شکوفایی جمهوری و انقلاب اسلامی مبتنی بر ارزش های اسلامی آمده است .
شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده در اوج جامعه را حرکت دهد .
اگر ما بخواهیم از آینده صحبت کنیم ، آینده برای ما استقرار تمدن نوین اسلامی است .
با هدایت و حمایتی که رهبری داشته اند ، [کشور] این مسیر ، مسیر شکوفایی را طی کرده است؛ یعنی ضریب رشد علم در ایران در 10 کشور اول جهان است و میزان مشارکت و رتبه بین المللی که ایران به لحاظ علم دارد رتبه شانزدهم براساس شاخص Scopus و رتبه هفدهم براساس ISI است .
ما رشد کردیم .
طراز علم در ایران خیلی بالا رفته است .
شورای عالی انقلاب فرهنگی دنبال این است که این علم در مسیر پیشرفت ایران [به کار] برود آن هم پیشرفتی مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی .
لذا معتقدم هر چه شورا نسبت به مساله اجتماعی دردمندتر شود ، به همان میزان موفق تر است .
شورا باید ارتباط نزدیک با کف جامعه داشته باشد؛ ارتباط نزدیک با آن فضا و قلمرو علم در کشور داشته باشد .
علم امروز در دانشگاه ، آموزش وپرورش و حوزه های علمیه دارد شکل می گیرد و توان پیدا می کند .
ما باید بتوانیم خودمان را با مساله دانشگاه همراه کنیم .
یکی از نکاتی که بارها از جانب منتقدان ، مدیران ، اعضای شورا و از جمله رهبری مطرح شده ، مساله ضمانت اجرای اسناد و سیاست ها و مصوبه های شوراست .
شما چه ایده ای را برای حل این مساله دنبال می کنید؟ ما باید دو ، سه مسیر را برویم .
یکی اینکه برخی از اسناد مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی است که نیازمند به پیوست برنامه عمل است .
اهداف کلی و راهبردها هم کلی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1397/10/29

نمی دانیم می خواهیم در چه تاریخی به چه شاخصی برسیم که اگر [این مطلب] مشخص نباشد ، نمی توانیم حرکت کنیم .
شاید یکی از دلایل اجرایی نشدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی این باشد که آن محاسباتی که راجع به هزینه ها وجود دارد و منابع مالی که وجود دارد به صورت دقیق صورت نگرفته و ما یک پیوست مالی برای مصوبات نداریم .
یعنی بنا دارید درمورد تک تک اسناد یک پیوست برنامه عمل بنویسید؟ برنامه ما همین است .
یعنی فرض بگیرید سند مهندسی فرهنگی کشور که یک سال و نیم در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث بوده ، تصویب شده ، تبدیل به سند مادر و ملی برای مسیر فرهنگ کشور شده است ، این یک پیوست اجرایی می خواهد که در آن پیوست اجرایی بتوانیم به هدف های مشخص ، قابل دسترسی ، قابل اندازه گیری و زمان مند برسیم که این به اجرایی شدن کمک می کند .
شاید یکی از دلایل دیگری که در اجرایی نشدن برخی از اسناد هست ، این [است] که لازم است در مسیر طی شده برای رسیدن به یک مصوبه ، تغییراتی به وجود آید .
شورای عالی انقلاب فرهنگی ، به خصوص دبیرخانه در این سال ها مشاوره خیلی گسترده ای انجام داده است .
مثلا روی همین سند مهندسی فرهنگی ، دوستانی که روی سند کار کردند ، می گویند که با بیش از 3000 کارشناس در سطح اندیشمند ، دانشمند و کارشناسان اجرایی مشورت کردیم ، برای اینکه بتوانیم به این متغیرها ، مولفه ها و شاخص ها برسیم .
اگر بتوانیم سندها را از پایین به بالا کنیم ، یعنی سندی که می خواهد در دبیرخانه بیاید ، به عنوان لایحه دولت بیاید و دولت روی سندها مشارکت بیشتری داشته باشد ، وزرای مربوطه و روسای سازمان ها طرح نهایی خود را به دبیرخانه بدهند و دبیرخانه مثل کمیسیون دولت کمی دقیق تر و کارشناسی تر بتواند تعامل سند را با سندهای دیگر ببیند و الزامات حقوقی و مالی آن را بررسی کند ، استاندارد بودن سند را بررسی کند و این را تنقیح و آماده طرح دستور توسط رئیس مربوطه در صحن شورا کند .
یکی از دلایلی که الان برخی از مصوبات شورای عالی توسط رئیس جمهور ابلاغ نشده این است که رئیس جمهور این موارد و سندهای مصوب را به دستگاه های مربوطه ارجاع می دهد که الزامات مالی ، حقوقی و منابع انسانی مصوبه را اعلام کنند و گاهی اوقات منجر به این می شود که در سند تغییری به وجود آید .
اگر بخواهد تغییر کند باید دوباره به صحن بیاید .
بعد از مصوبه شورای عالی ، قاعدتا همه این کارها باید انجام شده باشد؛ یعنی برخی از این اظهارنظرها روی سند ، قبل از اینکه سند بیاید در صحن شورای عالی ، انجام شود ، اگر مسیر بر عکس شود یک سند منقح است؛ یعنی بعد از اظهارنظر و رأی نهایی اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی ، مفروض آن است آن ملاحظات مالی ، منابع انسانی ، تعارضات یا الزامات حقوقی صورت گرفته است .
مصوبه های شورا در حکم قانون است اما از دیگر پرسش ها همین است که مصوبه های این شورا چطور در دستگاه تقنینی و قضایی کشور ترجمه می شود و به آن زبان درمی آید؟ یعنی آیا در دیوان عدالت اداری ، شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت به مصوبه های شورا استناد می شود؟ مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ، هم حضرت امام فرمودند باید آثارش بر موضوعاتی که دارد مترتب شود حالا چه مربوط به نظام حکمرانی باشد چه مربوط به مردم باشد و مقام معظم رهبری هم فرمودند اینکه روسای سه قوه در جلسه هستند ، مشروعیت ایجاد می کند برای اینکه همه قوا به اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ملتزم شوند .
به نظرم نکته ای که روی آن به لحاظ قوه قضائیه دست گذاشتید نکته درستی است؛ یعنی الزامات رویه های قضایی بسیار مهم است ، چون وقتی یک مصوبه ای قانون است دیوان عدالت اداری و دیوان محاسبات به استناد قانون ورود پیدا می کنند که چرا قانون اجرا نشده یا بد اجرا شده است .
این پیوند باید نهادینه تر شود .
نمی خواهم بگویم وجود ندارد ، مواردی هست که دیوان به استناد مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام می کند ولی نیازمند به رویه نظام مند دارد که کاملا این در رویه های قضایی بنشیند و دنبال شود .
در این صورت باید آن جنبه عملیاتی مصوبات قوی باشد که بشود به آن استناد و براساس آن اقدام کرد .
اگر قانون وجود داشته باشد به استناد آن قانون می شود اقدام کرد .
در حوزه ای که مربوط به مردم می شود باز اینجا ملاحظاتی وجود دارد که مصوبه مجلس را نیاز دارد اگرچه اینجا فرا مجلس است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دولت + وزارت علوم
جوان
1397/10/29

به این معنا که مجلس یک تایید نهایی کند نه اینکه بخواهد تمام آن مسیر تقنین را در مجلس شورای اسلامی طی کند ولی با یک مکانیسمی مجلس بتواند در مواردی که مربوط به مردم می شود ورود نهایی پیدا کند .
جدای از قوه قضائیه و مقننه در خود قوه مجریه ، فارغ از آن پیوست مالی و پیوست های فرآیند اجرایی ، چه سازوکار دیگری می شود اندیشید؟ به نظرم مهم ترینش این است اول در نظام بودجه ریزی کشور و دوم در برنامه های پنج ساله کشور و برش های برنامه های یک ساله ای که از برنامه های پنج ساله گرفته می شود ، کاملا باید با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بنشیند .
الان رویه هایی وجود دارد؛ یعنی در تدوین برنامه های پنج ساله ، دبیرخانه فعال است و در تعامل با سازمان برنامه قرار داد ولی الان نمی توانم حداقل حرف محکم تری بزنم .
مسیر شناخت بیشتری را باید طی کنم .
یکی دیگر از موارد ابهام برانگیز ، ارزیابی نتایج عملکرد شوراست؛ یعنی ما با چه سنجه و سازوکاری ارزیابی می کنیم که اسناد و مصوبات شورا اگر به اجرا برسد چه پیامدی داشته است؟ وظیفه دبیرخانه تهیه مقدمات اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی است که بتواند اینها را به سامانی برساند و برای صحن شورای عالی آماده کند .
شوراهای دیگری در دبیرخانه وجود دارد که اختیارات شورای عالی به اینها واگذار شده و مصوبات شان بعد از دو هفته و درصورت عدم اعتراض قابل اجراست .
هم شورای معین هم شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و هم شورای مربوط به نقشه علمی کشور ، مصوبات شان مستقیم می تواند در روزنامه به عنوان قانون قابل اجرا ثبت شود .
یکی از وظایفی که دبیرخانه دارد همین رصد و ارزیابی اجرایی شده است .
در شورای عالی ما چند نوع مصوبه داریم .
یک سری مصوبات سند ملی و مرتبط با حوزه های مختلف است .
چند سند مادر است که یکی سند مهندسی فرهنگی است که هنوز ستادش تشکیل نشده و 18 ماه است که از مصوبه می گذرد .
سند دوم هم سند بنیادین تحول آموزش و پرورش است .
سند مهم دیگر سند نقشه راه علمی کشور است .
در سندهای بزرگ شورای عالی انقلاب فرهنگی حتما این پایش باید صورت بگیرد و ما گزارش سالیانه داشته باشیم و بگوییم چه اتفاقی افتاد و این گزارش را در معرض افکار عمومی قرار دهیم .
الان وقتی روی Internet Live Stats می روید تعداد کاربران به لحظه بالا می آید .
تعداد ایمیل های ارسال شده به لحظه و با سرعت خیلی زیادی روزانه 300 میلیارد ایمیل دارد ارسال می شود کنتور آن را منعکس می کند .
اگر داده های حوزه علم و فناوری ، داده های دیجیتال شود ، کنتورش خیلی راحت هست و این به لحظه می تواند روی سایت دبیرخانه که ستاد و قرارگاه علم و فناوری کشور است انعکاس پیدا کند .
شوراها ، ستادها ، نهادها و ارگان های زیادی داریم که موازی کاری یا همپوشانی دارند .
آیا ایده بنیادینی [ذیل مقوله مهندسی فرهنگی] وجود دارد که ما از نو و از اساس ، ساختارهای فرهنگی کشور را بازبینی کنیم؟ ما چهار شورای عالی محوری شورای امنیت ، شورای مصلحت ، شورای عالی فضای مجازی (که چند شورای دیگر در آن ادغام شد : شورای انفورماتیک ، شورای عالی اطلاع رسانی) و شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم .
با.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/29
> دفترچه راهنمای پذیرش دانشجو در دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی کشور 17 بهمن 97 منتشر می‏شود .
> دفترچه راهنمای پذیرش دانشجو در دانشگاه‏ها و موسسات آموزش عالی کشور 17 بهمن 97 منتشر می‏شود .
مجموعه کل رشته محل‏های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی برای پذیرش مهرماه 1398 و شرایط و ضوابط آنها در 17 بهمن 97 به شکل دفترچه راهنما از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .
در این دفترچه رشته محل‏های دوره‏های روزانه و شبانه و کدمحل‏های سایر دوره‏ها که پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی صورت می‏‏گیرد ، اعلام می‏شود .
پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای پذیرش در مهرماه سال 98 صورت می‏گیرد و شرایط و ضوابط شرکت داوطلبان در آن نیز همزمان با دفترچه راهنما در 17 بهمن 97 اعلام می‏شود .
پذیرش در رشته‏های بدون کنکور با اعمال سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) صورت می‏گیرد و در اجرای این طرح در سال 97 ، دفترچه رشته‏های بدون نیاز به شرکت در کنکور در 17 بهمن 97 منتشر می‎شود .
پذیرش دانشجو در این رشته‎ها در مهرماه 98 صورت می‏گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
مردم سالاری
1397/10/29
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش 390 هزار نفری بر اساس سوابق تحصیلی خبر داد .
> مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از پذیرش 390 هزار نفری بر اساس سوابق تحصیلی خبر داد .
به گزارش ایلنا ، حسین توکلی با اشاره به ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در بهمن ماه امسال گفت : براساس مصوبه شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش روز چهارشنبه 12 دی ماه 97 پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در بهمن ماه 1397 و مهرماه 1398 در دو بخش انجام خواهد شد .
بخش اول شامل پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 1397 است که اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط وضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه و موسسات آموزش عالی و همچنین مدارک و سوابق مورد نیاز در روز سه شنبه 25 دی ماه 97 به انضمام کد رشته های مربوطه شامل 8 هزار 771 کد رشته محل با 390 هزار ظرفیت پذیرش بر روی سایت سنجش قرار گرفته است .
وی اضافه کرد : براساس مصوبه جلسه شانزدهم شورای سنجش و پذیرش 12 دی 97 داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته های مدنظر خود می توانند به منظور اطلاع از زشته ها تحصیلی و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو در این مرحله به جداول حاوی کد رشته محل های موسات آموزش عالی مورد علاقه خود با به همراه داشتن مدارک و در نظر گرفتن موارد مشخص شده از امروز شنبه 29 تا چهارشنبه 10 بهمن ماه به سایت موسسه یا موسسات آموزش عالی مستقیما مراجعه کنند .
توکلی ادامه داد : لازم به ذکر است بر اساس مصوبه مذکور فقط ظرفیت های خالی مرحله تمدید مهلت ثبت نام در پذیرش مهر ماه 97 امکان پذیرش دانشجو دارند؛ و این رشته محل ها شامل رشته های مشخصی است که در اطلاعیه درج شده و شامل سایر رشته محل های دوره های روزانه ، شبانه و کد رشته محل هایی دوره هایی که پذیرش آن ها بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفته و ظرفیت آن ها تکمیل شده نیست .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : آن دسته از داوطلبانی که قبلا در ردیف پذیرفته شدگان آزمون 97 ، اعلام قبولی شهریور ماه ، مرحله تکمیل ظرفیت و یا اعلام قبولی نیمه متمرکز قرار گرفته اند چنانچه متقاضی ادامه تحصیل و ثبت نام باشند و در یکی از مراکز ثبت نام کنند قبولی قبلی آنها در مراحل بعدی لغو خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
بهار
1397/10/29
> گروه جامعه : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور ، گفت : فرایند پذیرش دانشجو برای 390 هزار ظرفیت خالی مانده دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه های غیرانتفاعی و پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف از امروز آغاز شد .
> حسین توکلی اظهار کرد : پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در بهمن ماه 97 و مهرماه 98 در دو بخش انجام می شود .
وی افزود : بخش اول شامل پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 97 است که اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش ، شرایط و ضوابط داوطلبان ، نحوه درخواست پذیرش از دانشگاه ها ، مدارک و سوابق مورد نیاز در روز سه شنبه 25 دی ماه 97 به انضمام کد رشته محل ها بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www .
sanjesh .
org قرار گرفت .
مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به تعداد کد رشته محل ها و ظرفیت های پذیرش ، خاطرنشان کرد : پذیرش دانشجو در نیمسال بهمن ماه 97 در 8 هزار و 771 کد رشته محل با ظرفیت پذیرش 390 هزار انجام می شود .
به گفته توکلی ، بر اساس مصوبه جلسه شانزدهم شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، داوطلبان علاقمند می توانند به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو به جداول حاوی اطلاعات رشته محل های موسسات آموزشی مورد علاقه خود با به همراه داشتن مدارک و در نظرگرفتن موارد مشخص شده از امروز شنبه 29 دی ماه جاری تا 10 بهمن به سایت موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو مراجعه کنند .
وی افزود : بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، ظرفیت خالی مانده مرحله تمدید مهلت ثبت نام در پذیرش مهرماه 97 تنها امکان پذیرش دارد و رشته محل های منتشر شده شامل کد رشته محل های این رشته های خالی مانده از دانشجو است؛ بنابراین ، شامل سایر رشته محل های دوره های روزانه ، نوبت دوم(شبانه) و دوره هایی نیست که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی بوده و ظرفیت های آنها تکمیل شده است .
توکلی در مورد پذیرش داوطلبانی که در مهرماه امسال دانشجوی دانشگاه دیگری شده اند و قصد شرکت در پذیرش بدون آزمون دارند نیز ، تاکید کرد : افرادی که پیشتر در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سال 97 در مرحله اعلام نتایج شهریورماه ، تکمیل ظرفیت یا پذیرش نیمه متمرکز قرار گرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام باشند و پذیرفته شوند ، قبولی قبلی آنها لغو می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
پیام نور
دنیای اقتصاد
1397/10/29
> ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن ماه 97 از امروز 29 دی ماه خبر داد و گفت : تعداد 390 هزار نفر در این مرحله پذیرفته می شوند .
> آغاز ثبت نام رشته های بدون کنکور بهمن ماه ایسنا : مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام در رشته های بدون کنکور بهمن ماه 97 از امروز 29 دی ماه خبر داد و گفت : تعداد 390 هزار نفر در این مرحله پذیرفته می شوند .
دکتر حسین توکلی در گفت وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب افزود : بر اساس اطلاعیه 13 دی ماه 97 و بر اساس مصوبه جلسه شانزدهم شورای سنجش و پذیرش ، به اطلاع علاقه مندان به تحصیل در رشته های تحصیلی دارای پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در پردیس دانشگاه صنعتی شریف در کیش ، موسسات غیرانتفاعی ، مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام کرده و یا نکرده اند) می رساند به منظور اطلاع از رشته های تحصیلی و دانشگاه های پذیرنده دانشجو در این مرحله می توانند به جداول حاوی اطلاعات رشته های محل های موسسات آموزشی به اطلاعیه ای که هم اکنون در سایت سنجش آموزش کشور به نشانی www .
sanjesh .
org منتشر شده است ، مراجعه کنند .
وی در ادامه تصریح کرد : افرادی که متقاضی شرکت در این مرحله از پذیرش هستند ، در صورت مشخص کردن رشته و موسسات آموزشی خود ، از امروز 29 دی تا 10 بهمن ماه می توانند مستقیما به دانشگاه یا موسسه واحد آموزشی خود مراجعه کنند و رشته محل مورد نظر خود را تقاضا دهند .
همچنین تعداد 390 هزار در این مرحله پذیرفته می شوند .
توکلی گفت : بر اساس مصوبه فوق ، فقط ظرفیت خالی مانده مرحله تمدید مهلت ثبت نام در پذیرش مهرماه 97 امکان پذیرش دانشجو دارد و این کدرشته محل ها فقط شامل همان گونه کدرشته محل های اعلامی است و شامل سایر رشته محل های دوره روزانه ، شبانه و کدمحل های سایر دوره ها که پذیرش آنها صرفا بر اساس سوابق تحصیلی است ، اما ظرفیت آنها تکمیل شده است ، نیست .
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد : تمام شرایط پذیرش در این مرحله و مدارک لازم داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود و متقاضیان باید برای اطلاع از این شرایط به سایت سازمان مراجعه کنند .
همچنین داوطلبانی که قبلا در ردیف پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری سال 97 قرار گرفته اند ، چنانچه در این مرحله متقاضی ثبت نام و ادامه تحصیل باشند و در یکی از مراکز و واحد آموزشی ثبت نام کنند ، قبولی قبلی آنها در مراحل قبلی لغو خواهد شد .
کلمات کلیدی : دانشگاه صنعتی شریف دی ماه سازمان سنجش سازمان سنجش آموزش کشور کنکور.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
تعادل
1397/10/30
> مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت : بیشترین نیروی متقاضی کار ، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و متاسفانه یکی از معضلات موجود ،.
> چهارمحال و بختیاری| مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت : بیشترین نیروی متقاضی کار ، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و متاسفانه یکی از معضلات موجود ، بی مهارتی افراد با مدارک علمی و دانشگاهی بوده که لازم است مهارت لازم به دانشجویان داده شود و این امر مدنظر دانشگاه ها قرار گیرد .
سید حفیظ الله فاضلی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار کرد : نرخ بیکاری موجود در چهارمحال و بختیاری در کشور و دنیا کم نظیر است که دلیل آن این بوده که بیشتر به آمار و ارقام اشاره شده و به واقعیات توجه نشده است .
وی با اشاره به اینکه دولت متولی ایجاد اشتغال در کشور است ، تصریح کرد : در اذهان برخی از مسوولان این امر به گونه ای دیگر مطرح می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
اعضای هیات علمی
دنیای اقتصاد
1397/10/30
> گروه بنگاه ها : سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف معرفی شرکت های برتر ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و تندیس زرین جشنواره به شرکت نفت پاسارگاد تعلق گرفت .
> موفقیت نفت پاسارگاد در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی گروه بنگاه ها : سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف معرفی شرکت های برتر ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد و تندیس زرین جشنواره به شرکت نفت پاسارگاد تعلق گرفت .
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت نفت پاسارگاد ، با ارزیابی های علمی محققان دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی ریاست جمهوری ، از میان 615 محصول بررسی شده از شرکت های مختلف ایرانی ، قیرهای عملکردی شرکت نفت پاسارگاد موفق به دریافت تندیس زرین شد .
شرکت نفت پاسارگاد به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده انواع قیر در خاورمیانه تلاش می کند تا با توجه به آخرین دستاوردهای علمی ، جایگاه رهبری خود را تثبیت کند .
این همایش در دانشگاه صنعتی شریف با برگزاری کارگاه های مختلف علمی و سخنرانی استادان و اعضای هیات علمی در موضوعات مختلف لزوم نوآوری در کالا و محصولات ایرانی و تاکید بر گذر از شیوه های سنتی به مدیریت های علمی در بنگاه های اقتصادی و شرکت های مختلف ایرانی انجام و با تجلیل از شرکت های برتر ایرانی در نوآوری محصول به پایان رسید .
شرکت نفت پاسارگاد از شرکت های زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) است .
کلمات کلیدی : تامین اجتماعی خاورمیانه دانشگاه صنعتی شریف روابط عمومی نفت.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30
> بررسی جایگاه علوم انسانی در نظام ارزش گذاری و سیستم آموزشی ایران از اهمیت خاصی برخوردار است.
> بررسی جایگاه علوم انسانی در نظام ارزش گذاری و سیستم آموزشی ایران از اهمیت خاصی برخوردار است .
بی توجهی به علوم انسانی در ایران قدیم آنچنان عمیق است که در دوره 40 ساله پس از انقلاب اسلامی با وجود فعالیت هایی که در این زمینه شده ، همچنان در برخی از زیرنظام های علوم انسانی دچار تقلید از غرب باشیم .
از آغاز تاسیس مراکز علمی نوین که حاصل عقب ماندگی صنعتی ایران ، اندکی پیش و پس از حکومت قاجار است ، می توان دریافت که امیرکبیر متوجه میزان تفاوت پیشرفت های علمی و صنعتی در ایران و اروپا شده بود و با تاسیس دارالفنون که بعدها مادر دانشگاه های نوین ایران شد ، تلاش کرد آغازگر یک تحول بنیادین علمی در ایران شود و موفق نیز شد تا ایران امروزی در مقابل دانشگاه هایی چون کمبریج و آکسفورد با حدود هشت قرن سابقه ، دانشگاه تهرانی با حدود هشت دهه تاریخ فعالیت داشته باشد .
باید در اینجا یادآور شد در دوره قبل از انقلاب اسلامی ، علوم انسانی هم طراز با جامعه و شرایط ایران در دانشگاه ها تدریس نمی شد ، بلکه نوعی نشخوار علوم انسانی غربی و غیراسلامی بود که از سوی آنان برای جامعه دانشگاهی دیکته می شد .
در دوران پس از انقلاب ، با توجه به انگیزه های فرهنگی انقلاب اسلامی و وجود شخصیت منحصربه فرد امام خمینی(ره) فضای فرهنگی جامعه غنای خاصی یافت و به ویژه رشته هایی چون معارف اسلامی به سرعت رونق گرفت .
حتی یکی از اهداف انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها پس از انقلاب نیز تجدید نظر در استراتژی فرهنگی دانشگاه ها بود که توجه به علوم انسانی و تلاش در راستای تولید علم در این زمینه می توانست یکی از نتایج آن باشد .
اقبال به رشته های علوم انسانی در سال های پس از انقلاب اسلامی نیز متفاوت بوده است .
شاید توجه متقاضیان به بازار کار باعث شده ارزش ذاتی علوم انسانی دستخوش تغییراتی شود .
با کاهش جمعیت دانشجویی کشور اتفاق دیگر بحران صندلی های خالی در دانشگاه هاست که به معنای دیگر تقاضا بیش از عرضه است .
این وضع در دانشگاه ها و از سوی دیگر نیاز جامعه به رشته های علوم انسانی با رشد برخی بحران های اجتماعی حاکی از وضعیت جدیدی است که لزوم تحول در این حوزه را می طلبد .
از سوی دیگر دانشگاه آزاد اسلامی نیز دارای ظرفیت های متعددی در این حوزه است؛ داوطلبان حضور در دانشگاه آزاد اسلامی نیز اقبال بیشتری به این حوزه دارند ، جالب اینکه علاقه مندی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اولویت علوم انسانی است .
سال تحصیلی گذشته حدود 47 درصد دانشجویان این دانشگاه را داوطلبان رشته های علوم انسانی تشکیل می دادند و پس از آن رشته های فنی مهندسی ، هنر ، علوم پایه ، پزشکی و کشاورزی بود .
دانشگاه آزاد اسلامی در این حوزه در پایگاه های رتبه بندی جهانی نیز دارای جایگاه است به طوری که رشته مدیریت در این دانشگاه به همراه دانشگاه تهران ، صنعتی امیرکبیر ، صنعتی شریف و علم وصنعت در جمع 500 دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارد .
دولتی نبودن دانشگاه آزاد اسلامی امتیاز دیگر این دستگاه آموزش عالی برای تحول در این حوزه است چراکه می تواند نخبگان این عرصه را در خود جای دهد .
دانشگاه آزاد اسلامی می تواند شرایط و تسهیلات مختلفی برای حضور نخبگانی که به دلایلی مانند بازنشستگی یا موانع دیگر از حضور در دانشگاه های دولتی منع شده اند ، فراهم کند .
طهرانچی در 14 شهریور 1397 در جلسه هیات امنای این دانشگاه با انتقاد از رویه غلط خروج اساتید نخبه شاخص از فضای دانشگاه آزاد اسلامی یاد آور شده و مقرر کرد شرایط و تسهیلات ویژه ای برای حضور و تدریس این اساتید در دانشگاه درنظر گرفته شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30

دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اهمیت این موضوع به ایجاد معاونت علوم انسانی و هنر اقدام کرده و عبدالحسین خسروپناه را که در این زمینه صاحب نظر است روز گذشته با تقدیم حکمی از طرف رئیس دانشگاه برای تحولی در این عرصه به خدمت گرفت .
نگاه ، دیدگاه و سابقه فعالیت او نشان می دهد این انتصاب می تواند تحولی را در این عرصه رقم بزند .
خسروپناه معتقد است علوم انسانی باید در جامعه تبیین و کارکرد آن برای مردم روشن شود نه اینکه فقط افراد صرفا برای دریافت مدرک به دانشگاه ها مراجعه و در رشته های علوم انسانی تحصیل کنند .
خسروپناه به اینکه علوم انسانی نوعی علم است که باید بیشتر آن را شناخت ، معتقد است و بر اصول تغییر و تحول در ساختار های اصلی دانشگاهی در زمینه علوم انسانی نیز به شدت پافشاری دارد ، چراکه نظریه اش در این باره آن طور که خودش شرح داده ، نیازسنجی و نیازمحوری در علوم انسانی براساس جامعه است .
این استاد دانشگاه درباره ورودش به دانشگاه آزاد اسلامی و پذیرفتن معاونت علوم انسانی و هنر هم گفته است : «تحول علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی باید براساس نظام موضوعات توسط خود اساتید دانشگاه انجام شود و تحول ، ناظر بر نظام موضوعاتی است که این کار هم قطعا باید با کمک خود اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه صورت بگیرد .
» عبدالحسین خسروپناه در دوران تحصیل علاوه بر دروس متعارف حوزه علمیه قم ، کتاب های دیگر ادبى ، فقهى ، اصولى و فلسفی ازجمله شرح نظام ، شرح مطول ، شرایع الاسلام ، حلقات شهید صدر ، قوانین و فلسفتنا را در مدرسه های علمیه آیت الله معزی ، آیت الله نبوی و آیت الله قاضی فرا گرفت .
او همچنین از محضر استادان برجسته حوزه های علمیه ، همچون آیات مکرم آقایان حاج شیخ محمدکاظم مدرسیان ، حاج سید مجدالدین قاضى دزفولی ، حاج شیخ محمدعلی مدرس افغانی ، حاج شیخ قدرت الله وجدانی فخر ، حاج شیخ کاظم تدین نژاد ، شیخ کاظم سبط الشیخ ، شیخ مصطفی اعتمادی و شیخ محسن اراکی بهره فراوان برد .
خسروپناه پس از سال های دفاع مقدس دروس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز کرد و 12 سال از محضر استادانی همچون آیت الله وحید خراسانی ، فاضل لنکرانى ، جعفر سبحانی و مکارم شیرازی بهره برد .
این استاد دانشگاه تاکنون در مدارس علمیه دزفول و قم ، موسسه امام صادق(ع) ، موسسه امام خمینی(ره) و جامعه الزهرا به تدریس ادبیات ، فقه ، اصول ، فلسفه و کلام اشتغال علمی داشته و نیز از سال 1365 در تربیت معلم دزفول و دانشگاه هاى شهید چمران اهواز ، شهید بهشتى و علوم پزشکی شهید بهشتی ، علامه طباطبایی ، تربیت مدرس ، دانشگاه تهران ، دانشگاه علوم اسلامى رضوى مشهد ، دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به تدریس دروس فلسفى و کلامى پرداخته و توانسته است همه کتاب های متعارف حوزه علمیه ، از جامع المقدمات تا کفایه و همچنین از بدایه الحکمه تا الشواهد الربوبیه و اسفار ملاصدرا را در حوزه های علمیه و دانشگاه های کشور تدریس کند .
خسروپناه در کشورهای عربستان ، انگلستان ، عراق ، امارات ، قطر ، چین ، روسیه ، ترکیه ، گرجستان ، مالزی ، پاکستان ، هندوستان ، لبنان ، سوریه ، اتریش ، سوئیس ، سوئد ، اندونزی ، قزاقستان ، بوسنی و هرزگوین ، ایتالیا و واتیکان سخنرانی های متعددی درباره علوم انسانی و فلسفه داشته است .
نظریه ها و دیدگاه های اختصاصی خسروپناه ، شامل نظریه فلسفه اسلامی است که در هیات حمایت از کرسی های نظریه پردازی به عنوان نوآوری پذیرفته شد .
او همچنین نظریه دیدبانی ، نظریه حکمت خودی و تغییر موضوع فلسفه به وجود انضمامی انسان ، رئالیسم شبکه ای و تئوری بداهت نظام مند کارآمد ، الگوی حکمی اجتهادی ، روش شناسی حکمی اجتهادی و نظریه فرآیندی از مبانی تا نظام های عینی را داشته است .
مهم ترین دغدغه های فکری ، فلسفی و فقهی خسروپناه در دو حوزه مشخص می شود : اول ، جریان شناسی فکری ایران و جهان اسلام و دوم ، اسلامی سازی علوم انسانی و به تبع آن ، نظام سازی فقه اسلامی .
خسروپناه بیش از 45 عنوان کتاب چاپ شده نیز دارد که 6 کتاب دیگر او هم در دست چاپ است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه فرهیختگان
1397/10/30

او همچنین عضو حقیقی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی کشور ، عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ، عضو هیات امنای حوزه دانشگاهیان ، عضو هیات امنای دانشگاه مذاهب اسلامی ، عضو هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، عضو شورای راهبری خاتم الاوصیا ، عضو هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی و عضو شورای پژوهشی مجمع تقریب مذاهب اسلامی است که عضویت های دیگری را در سازمان ها و نهاد های مربوط به علوم انسانی دارد که در این گزارش مجالی برای معرفی آنها نبود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/29
> برگزاری جلسات اعضای کمیسیون آموزش با روسای دانشگاه‎ها عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : اعضای این کمیسیون با روسای دانشگاه‏ها درخصوص لایحه بودجه سال 97 جلسات متعددی برگزار کردند .
> برگزاری جلسات اعضای کمیسیون آموزش با روسای دانشگاه‎ها عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : اعضای این کمیسیون با روسای دانشگاه‏ها درخصوص لایحه بودجه سال 97 جلسات متعددی برگزار کردند .
محمود صادقی گفت : پیشنهادات روسای دانشگاه‏ها در خصوص لایحه بودجه در قالب فرم‎هایی جمع آوری شده و این پیشنهادات را به کمیسیون تلفیق ارائه می‎کنیم .
وی افزود : دانشگاه ها با تنگناهای اعتباری مواجه هستند و باید علم ، فناوری و آموزش عالی را در اولویت قرار داد .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : این کمیسیون تلاش دارد تا بودجه دانشگاه‎ها در لایحه بودجه سال 98 اصلاح شود و امیدواریم که بودجه این مراکز برای سال آینده ارتقا یابد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
مردم سالاری
1397/10/29
> مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت : بیشترین نیروی متقاضی کار ، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و متاسفانه یکی از معضلات موجود ، بی مهارتی افراد با مدارک علمی و دانشگاهی بوده که لازم است مهارت لازم به دانشجویان داده شود و این امر مدنظر دانشگاه ها قرار گیرد .
> مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت : بیشترین نیروی متقاضی کار ، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و متاسفانه یکی از معضلات موجود ، بی مهارتی افراد با مدارک علمی و دانشگاهی بوده که لازم است مهارت لازم به دانشجویان داده شود و این امر مدنظر دانشگاه ها قرار گیرد .
سید حفیظ الله فاضلی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ، اظهار کرد : نرخ بیکاری موجود در چهارمحال و بختیاری در کشور و دنیا کم نظیر است که دلیل آن این بوده که بیشتر به آمار و ارقام اشاره شده و به واقعیات توجه نشده است .
وی با اشاره به اینکه دولت متولی ایجاد اشتغال در کشور است ، تصریح کرد : در اذهان برخی از مسئولان این امر به گونه ای دیگر مطرح می شود ، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دبیرخانه اشتغال است و وظیفه هماهنگی و انسجام بخشی را بر عهده دارد .
فاضلی ادامه داد : تمامی دستگاه های اجرایی به نوبه خود ، موظف هستند در حوزه اشتغال فعالیت کنند ، همچنین انتظار می رود تمامی دستگاه ها پای کار بیایند و از ظرفیت ها و پتانسیل های استان در راستای رفع بیکاری و اشتغال زایی استفاده کنند .
وی افزود : بیشترین نیروی متقاضی کار ، جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و متاسفانه یکی از معضلات موجود ، بی مهارتی افراد با مدارک علمی و دانشگاهی ، در حوزه اشتغال بوده که لازم است مهارت لازم به دانشجویان داده شود و این امر مدنظر دانشگاه ها قرار گیرد .
فاضلی کاهش نرخ بیکاری ، فرهنگ سازی و بهبود فضای کسب و کار را از اولویت های کاری این اداره کل دانست و گفت : فرهنگ سازی لازم در زمینه کارآفرینی برای متقاضیان کار ، انجام می شود تا افراد جویای کار به دنبال کارآفرینی باشند ، زیرا این امر در بهبود فضای کسب و کار موثر است .
وی با اشاره به پیش بینی ایجاد بیش از 15 هزار فرصت شغلی در سامانه رصد برای دستگاه های اجرایی استان ، تصریح کرد : تاکنون بیش از هشت هزار فرصت شغلی در استان ایجاد و در سامانه رصد به ثبت رسیده است .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه با اشاره به وجود 175 پست سازمانی در این اداره کل و خالی بودن 60 درصد از پست ها ، افزود : نخستین اقدام این اداره کل ، با رایزنی هایی که صورت گرفت ، بخشی از پست های سازمانی و کمبود نیرو جبران شد .
فاضلی گفت : نیروهای انسانی در اداره کل ، آموزش های به روز در حوزه تعاون ، اشتغال و روابط کار را نداشتند که این امر در اولویت برنامه های اداره کل قرار گرفت و منجر به کاهش حدود 25 درصدی حوادث ناشی از کار شد .
وی با اشاره به اینکه حدود پنج هزار بازرسی از بنگاه های اقتصادی انجام شده است ، بیان کرد : حدود 11 هزار نفر در این بنگاه ها مشغول به فعالیت هستند .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گفت : چهارمحال و بختیاری در بخش مستمری مقرری بگیران بیمه بیکاری رتبه نخست کشوری را کسب کرد که پیش بینی امسال برای دریافت بیمه بیکاری در استان دو هزار نفر بود و تاکنون بیمه بیکاری به دو هزار و 300 نفر پرداخت شده است .
وی با اشاره به ثبت بیش از چهار هزار و 800 تعاونی در استان ، تصریح کرد : از این تعداد بیش از دو هزار و 200 تعاونی غیر فعال و دو هزار و 800 تعاونی فعال وجود دارد .
فاضلی ادامه داد : یکی از اولویت های اداره کل ، پایش تعاونی ها است به این معنا که تعاونی های غیر فعال منحل و از آمار تعاونی ها ، خارج شوند که پیش بینی می شود تا پایان سال 10 تا 20 تعاونی غیر فعال در استان منحل شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
فارغ التحصیلان دانشگاهی
مردم سالاری
1397/10/29

وی اضافه کرد : امسال با توجه به شرایط حاکم ، کارهای با کیفیت در بخش تعاون انجام شد به طوری که 19 .
5 میلیون دلار صادرات ، از این بخش صورت گرفت .
مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گفت : ایجاد مجتمع های صنفی در استان از جمله تعاونی نمایشگاه داران ، دامداران ، بازیافت و پسماند زباله ها موجب تجمیع مجتمع ها و اصلاح زیرساخت ها خواهد شد در نتیجه با ایجاد این مجتمع ها ، دسترسی به امکانات راحت تر می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
عصر اقتصاد
1397/10/29
> معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به معرفی 2 هزار نفر از دانش آموختگان به شرکت های دانش بنیان برای انجام خدمت سربازی گفت : بر اساس تفاهمی که با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری داشتیم ، قرار است تا پایان سال 600 نفر از این تعداد به این وزارتخانه به منظور جذب در به بنگاه های صنعتی معرفی شوند.
> معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به معرفی 2 هزار نفر از دانش آموختگان به شرکت های دانش بنیان برای انجام خدمت سربازی گفت : بر اساس تفاهمی که با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری داشتیم ، قرار است تا پایان سال 600 نفر از این تعداد به این وزارتخانه به منظور جذب در به بنگاه های صنعتی معرفی شوند .
دکتر برات قبادیان با اشاره به تفاهم نامه امضا شده میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروهای مسلح ، افزود : بر اساس این تفاهم نامه از سال جاری 2 هزار نفر از نخبگان به جای آنکه خدمت سربازی خود را در نیروهای مسلح باشند ، 6 ماه تا یک سال آخر سربازی خود را با معرفی معاونت علمی در شرکت های دانش بنیان سپری می کنند .
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه از سال جاری با معرفی 2 هزار نفر آغاز می شود ، خاطر نشان کرد : به تدریج در طول سال های آتی این میزان افزایش می یابد تا به سقف 10 هزار نفر ارتقا یابد .
قبادیان با بیان اینکه که معاونت علمی یک ستاد است و کارهای اجرایی را در اختیار ندارد ، ادامه داد : معمولا اقتصاد در اختیار وزارتخانه ها از جمله وزارتخانه صنعت ، معدن و تجارت قرار دارد ، ضمن آنکه حدود 34 درصد GDP کشور مربوط به این بخش می شود؛ به این معنا که یک سوم اقتصاد کشور در اختیار بخش صنعت ، معدن و تجارت است .
معاون فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت یادآور شد : از این رو بر اساس توافقی که با معاونت علمی داشتیم ، مقرر شد که یک سوم از 2 هزار دانش آموخته ای که قرار است به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی کند ، به وزارت صنعت ، معدن و تجارت معرفی کند .
وی یک سوم این تعداد را حدود 600 نفر ذکر کرد و گفت : زمانی که قرار است تعداد معرفی شدگان معاونت علمی به ستاد کل نیروهای مسلح افزایش یابد ، ما قابلیت جذب تا 2 هزار نفر را داریم .
قبادیان ، با بیان اینکه در سال جاری توافق شده است که از تعداد 2 هزار نفر معرفی شدگان ، تعداد 600 نفر به این وزارتخانه معرفی شوند ، خاطر نشان کرد : این وزارتخانه طرحی به نام طرح "تاپ" (توانمندسازی ، تولید و توسعه اشتغال پایدار) را در دستور کار دارد و هدف آن رساندن منابع انسانی دانش پایه به بنگاه های اقتصادی ، صنعتی و معدنی است .
وی هدف از در اختیار قرار دادن نیروهای انسانی متخصص به بخش های صنعتی را انجام فعالیت های مرتبط با تحقیق و توسعه دانست و یادآور شد : آنچه که تاکنون در بخش اقتصاد کشور مورد غفلت قرار گرفته است ، بخش هایR D (تحقیق و توسعه) و D D (طراحی و توسعه) بوده است .
به گفته وی در حال حاضر بنگاه های اقتصادی متوجه شده اند که بدون انجام تحقیق و توسعه شرایط فعلی خود را نمی توانند حفظ کنند ، چه برسد به اینکه در آینده بخواهند قابلیت رقابت پذیری داشته باشند .
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت خاطر نشان کرد : ما با معرفی سرباز وظیفه های دانش آموخته به بنگاه های اقتصادی سعی داریم که این افراد به کار تحقیق و توسعه بپردازند .
علاوه بر آن اقدام به انتشار فراخوانی برای بخش های صنعتی در این زمینه کردیم و حدود 700 نفر از بخش های صنعتی برای همکاری با این دانش آموختگان استقبال کردند .
وی در عین حال با تاکید بر اینکه طرح "تاپ" فراتر از جذب 600 سرباز امریه است ، اظهار کرد : در حال حاضر منابع انسانی بزرگی مانند دانشجویان ارشد و دکتری را در اختیار داریم؛ ولی از آنها در اقتصاد استفاده نمی شود و طرح "تاپ" می گوید که از یک طرف بنگاه های اقتصادی باید مشکلاتی که نیاز به تحقیق دارند ، فهرست شود و این فهرست در سامانه تاپ که در روز 22 بهمن ماه رونمایی خواهد شد ، بارگذاری شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
دانشجویان دکتری
عصر اقتصاد
1397/10/29

قبادیان با بیان اینکه در این سامانه 100 هزار بنگاه اقتصادی ثبت نام و نیازهای صنعتی که نیاز به تحقیق و توسعه دارد ، بارگذاری خواهد شد ، ادامه داد : سرباز وظیفه های دانش آموخته بر اساس تخصص ، به منظور انجام خدمت وظیفه جذب بنگاه های اقتصادی مرتبط خواهند شد .
معاون فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه در طرح "تاپ" به دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد را " دانشجو تاپ" و اساتید دانشگاه های این طرح را "استاد تاپ" می گوییم ، خاطر نشان کرد : زمانی که اساتید و دانشجویان می خواهند عنوانی برای پایان نامه و یا رساله خود پیدا کنند ، به این سامانه مراجعه می کنند و بر اساس نیاز بخش های صنعتی اقدام خواهند کرد .
وی طول مدت انجام پایان نامه در این طرح را حداقل 6 ماه و رساله دکتری را حداقل 18 ماه عنوان کرد و گفت : این افراد رساله و پایان نامه های خود را در همان واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی مورد نظر اجرایی خواهند کرد .
قبادیان ، دانش بنیان کردن محصولات تولیدی بنگاه های اقتصادی ، تقویت واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی و اشتغال نیروهای تحصیلکرده در بنگاه های اقتصادی را از مزایای اجرای این طرح ذکر کرد .
وی با تاکید بر اینکه 600 نفر سرباز وظیفه تا پایان سال جاری به این وزارتخانه معرفی می شوند ، در خصوص حقوق و دستمزد سربازان دانش آموخته این طرح توضیح داد : حقوقی از سوی ستادکل نیروهای مسلح پرداخت می شود و این حقوق قانونی این افراد است؛ ولی خارج از آن با رضایت طرفین می توان قرارداد دیگری برای پرداخت دستمزد به این افراد منعقد کرد .
منبع : ایسنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
قدس
1397/10/29
> رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی ، فراهم کردن زیرساخت های مناسب ، دسترسی به نیروی انسانی کارآمد و تسهیل قوانین مرتبط با حوزه صادرات محصولات را مهمترین انتظارت شرکت های دانش بنیان و فناور از استاندار جدید عنوان کرد .
> به گزارش قدس آنلاین ؛ رضا قنبری در خصوص انتظارات شرکت های دانش بنیان و فناور از استاندار جدید ، اظهار کرد اولین و مهم ترین نکته ای که شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور نیاز دارند ، درک فرهنگ دانش بنیان است و آن ها معمولا شرکت هایی هستند که بر پایه دانش و چگالی دانش فعالیت می کنند ، بنابراین بسیاری از قوانین موجود در کشور ، باید با این شرکت ها انطباق پیدا کند .
وی با تاکید براینکه استاندار جدید ایجاد زیرساخت های مناسب برای شرکت های پارک علم و فناوری را جدی بگیرد ، تصریح کرد : یکی از جدی ترین نیازهای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور برای پیشرفت ، فراهم کردن زیرساخت های مناسب برای آن ها است که جناب رزم حسینی می تواند نقش مستقیمی را در آن داشته باشد چراکه تمام توجه این شرکت ها باید تحقیق و توسعه باشد و نباید به سمت این برود که چگونه آب ، برق ، گاز و .
را تامین کنند .
رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی ادامه داد : بسیاری از شرکت های دانش بنیان و فناور به عنوان واحدهای اجاره ای در پارک مستقر هستند و خودشان دوست دارند ساختمان مستقلی داشته باشند و اجاره های بلند مدت از پارک بگیرند و از قوانین حمایتی که در پارک وجود دارد استفاده کنند ، اما متاسفانه زیرساخت های لازم برای این شرکت ها مهیا نیست .
در بعضی از استان ها مانند اصفهان این زیرساخت ها برای پارک ها فراهم شده و شرکت ها مانند بقیه نهادهای خصوصی می توانند از این زیرساخت استفاده کنند .
قنبری با تاکید براینکه افزایش تجمع شرکت ها در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و ارتباط آن ها با یکدیگر خواسته ی دیگر آن ها است ، عنوان کرد : این شرکت ها به دنبال زیرساخت ها و فضاهایی که به وجود می آید ، می توانند کنار یکدیگر باشند که این امر منجر به ایجاد یک اکوسیستم و افزایش هم افزایی در حوزه فناوری می شود؛ بنابراین باید این شرکت ها مجاور دانشگاه ها و یا در پارک های علم و فناوری کنار هم قرار گیرند تا بتوانند فعالیت بهتری داشته باشند .
وی خاطرنشان کرد : در حال حاضر در خراسان رضوی اتفاقات خوبی در زمینه شرکت های دانش بنیان در حال انجام است و استانداری واقعا حامی این شرکت ها است اما باید حمایت های خود را از آن ها افزایش دهد .
قنبری تاکید کرد : در حال حاضر فضاهای نوآوری و کارآفرینی خوبی در خراسان رضوی ایجاد می شود و نهادهای دولتی با ما همکاری می کنند اما این همکاری ها باید سرعت بیشتری داشته باشد تا بتواند شتابی که در استان برای شرکت های دانش بنیان آغاز شده را بیشتر کند .
رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به اینکه یکی دیگر از نیازهای شرکت های دانش بنیان ، دسترسی به نیروی انسانی کارآمد است که شاید استاندار جدید بتواند سرعت این امر را بالا ببرد ، بیان کرد : یکی از مزایای استان خراسان رضوی وجود شبکه علمی دانشگاه ها است که موجب تقویت ارتباط ما با استانداری می شود .
قنبری با بیان اینکه ما بازارچه های مرزی کل منطقه شمال غرب آسیا را در اختیار داریم ، خاطر نشان کرد : امروز شرکت های دانش بنیان به مرز صادرات محصولات بزرگ و حتی صادرات تکنولوژی رسیده اند ، اما اگر یک شرکت بخواهد تمام این مراحل را بخواهد طی کند تا بتواند محصولی را صادر کند کار بسیار سخت می شود .
لذا ما در حوزه صادرات نیازمند حمایت های ویژه ای هستیم که استاندار می تواند در این زمینه قوانین را تسهیل کند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
دولت + وزارت علوم
قدس
1397/10/29

وی با اعلام اینکه استان خراسان رضوی به دلیل وجود دانشگاه ها ، شرکت های دانش بنیان و نیروی انسانی توانمند در بخش خصوصی دارای ظرفیت های ویژه ای است ، گفت : بسیاری از شرکت های ما برای اخذ حمایت و تسهیلات باید فرآیندهای پیچیده ای را در تهران طی کنند ، در حالی که ما بازوان اجرایی معاونت علمی و وزارت علوم را در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری در اختیار داریم و استان ما به عنوان سومین استان دانش بنیان کشور محسوب می شود و می تواند بسیاری از مسائل را داخل استان مدیریت کند .
دولت به وعده خود در خرید محصولات دانش بنیان پایبند باشد رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از موارد مهمی که شرکت های دانش بنیان تقاضا دارند ، توسعه بازار برای آن ها است ، اظهار کرد : بزرگ ترین مشتری شرکت های دانش بنیان خصوصا در حوزه های انرژی و حوزه های مهندسی خود دولت است که البته بسیاری از مواقع وعده های خود را به موقع انجام نمی دهد و گاهی حتی پرداختی های آن تا 6 الی 7 ماه به تعویق می افتد که این امر باعث می شود نیروهای یک شرکت دانش بنیان با مشکل روبرو شوند و اساس و بنیان شرکت را نیز دچار دچالش کند ، لذا ما از دولت تقاضا داریم به وعده های خود در زمینه خرید محصولات پایبند باشد .
قنبری اضافه کرد : اکنون ما بسیار پیشرفت کرده ایم و انجمن شرکت های دانش بنیان که خودشان یک NGO خصوصی محسوب می شوند ، را در اختیار داریم اما به هر حال نیازمند حمایت های بیشتری از سوی استانداری هستیم .
منبع : ایسنا انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/29
> شرایط اعطای بورسیه دولت اندونزی به دانشجویان ایرانی دولت اندونزی در سال تحصیلی 2019 2020 بورسیه تحصیلی در زمینه زبان ، هنر ، موسیقی و صنایع دستی به سه دانشجوی ایرانی ارائه می‏دهد .
> شرایط اعطای بورسیه دولت اندونزی به دانشجویان ایرانی دولت اندونزی در سال تحصیلی 2019 2020 بورسیه تحصیلی در زمینه زبان ، هنر ، موسیقی و صنایع دستی به سه دانشجوی ایرانی ارائه می‏دهد .
به گزارش خبرنگار مهر ، دولت جمهوری اندونزی ، بورسیه دارماسیسوا که یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بیش از 80 کشور جهت یادگیری زبان اندونزیایی ، هنر ، موسیقی و صنایع دستی اندونزی است را به سه دانشجوی ایرانی برای سال تحصیلی 2019 2020 ارائه می‏کند .
هدف از برگزاری چنین دوره هایی افزایش علاقه به زبان و فرهنگ اندونزی و ارتقای درک مقابل و تحکیم روابط فرهنگی فی‏مابین می‏باشد .
متقاضیان برای اطلاعات بیشتر به سایت مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم مراجعه کنند .
شرایط جذب 600 سرباز وظیفه نخبه در وزارت صمت تا پایان سال معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به معرفی 2 هزار نفر از دانش آموختگان به شرکت های دانش بنیان برای انجام خدمت سربازی گفت : بر اساس تفاهمی که با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری داشتیم ، قرار است تا پایان سال 600 نفر از این تعداد به این وزارتخانه به منظور جذب به بنگاه های صنعتی معرفی شوند .
دکتر برات قبادیان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تفاهم نامه امضا شده میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد کل نیروهای مسلح ، افزود : بر اساس این تفاهم نامه از سال جاری 2 هزار نفر از نخبگان به جای آنکه خدمت سربازی خود را در نیروهای مسلح باشند ، 6 ماه تا یک سال آخر سربازی خود را با معرفی معاونت علمی در شرکت های دانش بنیان سپری می کنند .
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه از سال جاری با معرفی 2 هزار نفر آغاز می شود ، خاطر نشان کرد : به تدریج در طول سال های آتی این میزان افزایش می یابد تا به سقف 10 هزار نفر ارتقا یابد .
قبادیان با بیان اینکه که معاونت علمی یک ستاد است و کارهای اجرایی را در اختیار ندارد ، ادامه داد : معمولا اقتصاد در اختیار وزارتخانه ها از جمله وزارتخانه صنعت ، معدن و تجارت قرار دارد ، ضمن آنکه حدود 34 درصد GDP کشور مربوط به این بخش می شود؛ به این معنا که یک سوم اقتصاد کشور در اختیار بخش صنعت ، معدن و تجارت است .
وی یک سوم این تعداد را حدود 600 نفر ذکر کرد و گفت : زمانی که قرار است تعداد معرفی شدگان معاونت علمی به ستاد کل نیروهای مسلح افزایش یابد ، ما قابلیت جذب تا 2 هزار نفر را داریم .
قبادیان ، با بیان اینکه در سال جاری توافق شده است که از تعداد 2 هزار نفر معرفی شدگان ، تعداد 600 نفر به این وزارتخانه معرفی شوند ، خاطر نشان کرد : این وزارتخانه طرحی به نام طرح "تاپ" (توانمندسازی ، تولید و توسعه اشتغال پایدار) را در دستور کار دارد و هدف آن رساندن منابع انسانی دانش پایه به بنگاه های اقتصادی ، صنعتی و معدنی است .
وی هدف از در اختیار قرار دادن نیروهای انسانی متخصص به بخش های صنعتی را انجام فعالیت های مرتبط با تحقیق و توسعه دانست و یادآور شد : آنچه که تاکنون در بخش اقتصاد کشور مورد غفلت قرار گرفته است ، بخش های R D (تحقیق و توسعه) و D D (طراحی و توسعه) بوده است .
به گفته وی در حال حاضر بنگاه های اقتصادی متوجه شده اند که بدون انجام تحقیق و توسعه شرایط فعلی خود را نمی توانند حفظ کنند ، چه برسد به اینکه در آینده بخواهند قابلیت رقابت پذیری داشته باشند .
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت خاطر نشان کرد : ما با معرفی سرباز وظیفه های دانش آموخته به بنگاه های اقتصادی سعی داریم که این افراد به کار تحقیق و توسعه بپردازند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
روزنامه آفرینش
1397/10/29

علاوه بر آن اقدام به انتشار فراخوانی برای بخش های صنعتی در این زمینه کردیم و حدود 700 نفر از بخش های صنعتی برای همکاری با این دانش آموختگان استقبال کردند .
طرح "تاپ" فراتر از جذب 600 سرباز امریه است وی در عین حال با تاکید بر اینکه طرح "تاپ" فراتر از جذب 600 سرباز امریه است ، اظهار کرد : در حال حاضر منابع انسانی بزرگی مانند دانشجویان ارشد و دکتری را در اختیار داریم؛ ولی از آنها در اقتصاد استفاده نمی شود و طرح "تاپ" می گوید که از یک طرف بنگاه های اقتصادی باید مشکلاتی که نیاز به تحقیق دارند ، فهرست شود و این فهرست در سامانه تاپ که در روز 22 بهمن ماه رونمایی خواهد شد ، بارگذاری شود .
معاون فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه در طرح "تاپ" به دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد را " دانشجو تاپ" و اساتید دانشگاه های این طرح را "استاد تاپ" می گوییم ، خاطر نشان کرد : زمانی که اساتید و دانشجویان می خواهند عنوانی برای پایان نامه و یا رساله خود پیدا کنند ، به این سامانه مراجعه می کنند و بر اساس نیاز بخش های صنعتی اقدام خواهند کرد .
وی طول مدت انجام پایان نامه در این طرح را حداقل 6 ماه و رساله دکتری را حداقل 18 ماه عنوان کرد و گفت : این افراد رساله و پایان نامه های خود را در همان واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی مورد نظر اجرایی خواهند کرد .
وی با تاکید بر اینکه 600 نفر سرباز وظیفه تا پایان سال جاری به این وزارتخانه معرفی می شوند ، در خصوص حقوق و دستمزد سربازان دانش آموخته این طرح توضیح داد : حقوقی از سوی ستادکل نیروهای مسلح پرداخت می شود و این حقوق قانونی این افراد است؛ ولی خارج از آن با رضایت طرفین می توان قرارداد دیگری برای پرداخت دستمزد به این افراد منعقد کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
دانشجویان دکتری
روزنامه آفرینش
1397/10/29
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده نگاهی به آزمون زبان انگلیسی EPT English Proficiency Test منصور یحیوی Yahyavi .
> دانش؛ یگانه راه برای نگاه به آینده نگاهی به آزمون زبان انگلیسی EPT English Proficiency Test منصور یحیوی Yahyavi .
ir@gmail .
com در ایران برای سنجش سطح زبان انگلیسی چند آزمون نظیرMSRT ، تافل ، IELTS و غیره وجود دارد .
در این میان برخی دانشگاه‎ها آزمونی به نام EPT را در کنار سایر آزمون های رسمی کشور برای دانشجویان دوره دکتری (PhD) در نظر گرفته‏اند .
آزمون EPT یکی از آزمونهای اختصاصی زبان انگلیسی است که به منظور سنجش و ارزیابی سطح زبان عمومی دانشجویان دوره دکتری تخصصی (PhD) برگزار می شود .
دانشجویان دکتری در صورت دارا نبودن مدرک بین المللی زبان انگلیسی ، لازم است در این آزمون شرکت نموده و حداقل نمره قبولی را در آن کسب کنند .
این در حالی است که دانشجویان دوره دکتری در این مورد حق انتخاب دارند به این صورت که دانشجویان هم می‏توانند در آزمون EPT و هم در سایر آزمون های زیان انگلیسی نمره قبولی لازم را کسب نمایند .
بر این اساس دانشجویان دوره دکتری ، قبل از اینکه به مرحله آزمون جامع (آزمونی که پس از گذراندن دروس تئوری برگزار می شود) برسند ، لازم است به سطح مطلوبی از زبان انگلیسی دست پیدا کنند .
در این مسیر دانشجویان باید حداقل نمره برای شرکت در آزمون جامع دوره دکتری را کسب کنند .
شرکت در آزمون جامع به دو صورت دانشجویان بر اساس ضوابط می توانند به دو صورت در آزمون جامع شرکت کنند یا باید حداقل نمره قبولی را کسب کنند و وارد آزمون جامع شوند یا اینکه نمره مشروط (کمتر از نمره حدنصاب) را به دست آورند و در آزمون جامع شرکت کنند و در فرصتی دیگر نمره قبولی زبان را ارایه دهند .
نگاهی به حدنصاب معمول قبولی در آزمون های مختلف بر این اساس دانشجویان برای ورود به مرحله آزمون جامع دوره دکتری باید حداقل نمره 50 یا نمره مشروط 40 آزمون EPT را کسب کنند .
همچنین این دانشجویان می توانند نمره حداقلی 65 و نمره مشروطی 52 در آزمون تافل ، نمره حداقلی 520 و نمره مشروطی 416 در آزمون تافل ، نمره حداقل 65 و مشروطی 59 در آزمون NCHE و MSRT ، نمره حداقلی 520 و نمره مشروطی 432 از آزمون تو لیمو و نمره حداقلی 6 و نمره مشروطی 4,8 از آزمون آیلتس را نیز به دست آورند .
نگاهی به سوالات آزمون نحوه طراحی سؤالات این آزمون به این صورت است که از مجموع 100 سؤال ، 30 سؤال به بخش درک مطلب ، 35 سؤال به قسمت لغات و 35 سؤال دیگر به گرامر و ساختار جملات اختصاص داده شده است و این آزمون نمره منفی ندارد .
ناگفته نماند تمهیداتی هم از سوی دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده و فرصت بیشتر به دانشجویان برای ارائه مدرک زبان داده می‏شود .
تا جایی که دانشجویان فعلی دانشگاه که در آزمون جامع قبول شده اند اما نمره زبان ارائه نداده اند ، می توانند تا پایان سال تحصیلی نمره زبان خود را ارائه دهند .
البته بسیاری از آن ها اظهار می‏دارند ، این فرصت چندماهه مشکلات آن ها را حل نمی‏کند و خواستار فرصت بیشتری هستند به‎طوریکه دوره های شش ماهه یا سه ماهه برای آمادگی آزمون EPT در نظر گرفته شود تا آن‎ها بتوانند مهارت های لازم را در این مدت کسب کنند .
برخی از دانشجویان می خواهند فرصت ارائه نمره آزمون EPT تا زمان ارائه رساله دوره دکتری در نظر گرفته شود .
یکی از راه‎های کسب نمره بالا در این آزمون تمرین کردن سؤالات و آزمون‎های دوره‏های گذشته است که به دانشجویان کمک زیادی می‏کند.
1
فهرست