وزارت علوم - مطبوعات 1 بهمن 97
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 13:48
1
فهرست اخبار
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8665674 تعادل
8665998 روزنامه فرهیختگان
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
8663846 روزنامه آفرينش
روساي واحدهاي دانشگاهي
8666105 روزنامه ايران
روساي آموزش عالي
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
سرپرست وزارت علوم
اعتماد
1397/11/01
> وزیر علوم گفت : تاکنون حدود 50 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تعطیل و تقریبا 70 موسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
> جلسه 322 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه فرهنگیان از جمله دانشگاه هایی است که با لحاظ قواعد کیفی می توان به طور ویژه به آن توجه داشت .
وی افزود : تاکنون حدود 50 موسسه آموزشی غیرانتفاعی تعطیل و تقریبا 70 موسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : بخش اجرایی سازی طرح آمایش آموزش عالی به تازگی آغاز شده است و درصدد هستیم تا پیوست فرهنگی لازم را به این فرآیند اجرایی الحاق کنیم .
وی افزود : سیاست کلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی تشویق این موسسات به ادغام و پرهیز از تعطیلی آنها به همراه توجه به کیفیت آنان است .
مهر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
تعادل
1397/11/01
> 50موسسه غیرانتفاعی تعطیل شدند؛ مهر| وزیر علوم گفت : تاکنون حدود 50 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تعطیل و تقریباً 70 موسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
> 50موسسه غیرانتفاعی تعطیل شدند؛ مهر| وزیر علوم گفت : تاکنون حدود 50 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تعطیل و تقریباً 70 موسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در جلسه 322 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی گفت : دانشگاه فرهنگیان از جمله دانشگاه هایی است که با لحاظ قواعد کیفی می توان بطور ویژه به آن توجه داشت .
او افزود : سیاست کلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی تشویق این موسسات به ادغام و پرهیز از تعطیلی آنها به همراه توجه به کیفیت آنان است امکان افزایش وام مسکن زوجین تا 300میلیون تومان وجود دارد؛ مهر| رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه لازمه رونق بازار مسکن ، افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن است ، گفت : وام مسکن زوجین باید به 300میلیون تومان افزایش یابد .
محمدرضا رضایی کوچی با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت آتی پرداخت تسهیلات مسکن در کشور گفت : امروز خریداران نیازمند افزایش قدرت خرید هستند ، زیرا با افزایش 90 درصدی قیمت مسکن ، مردم توان خرید مسکن را ندارند و این مساله بر مشکلات خانواده ها افزوده است .
نماینده مردم جهرم در مجلس ادامه داد : امروز اگر به دنبال کاهش قیمت مسکن و ایجاد اشتغال هستیم باید بازار مسکن رونق پیدا کند و این مساله در گروی این است که توان مالی خریداران بالا برود تا چرخه خرید و فروش شکل بگیرد .
واکنش به ادعای دستگیری یک تبعه آلمانی افغان به اتهام جاسوسی برای ایران؛ ایسنا| سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعاهای برخی از رسانه های آلمانی مبنی بر دستگیری یک تبعه آلمانی افغان به اتهام جاسوسی برای ایران ، ارتباط این فرد ادعایی با ایران را رد کرد .
بهرام قاسمی ضمن رد هر گونه ارتباط این فرد ادعایی با ایران اظهار کرد : از شنیدن این خبر در بحبوحه اتهام زنی های امنیتی ناروا و طراحی شده توسط آنانی که به دنبال تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس هستند ، تعجب نمی کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/11/01
> رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در نشست خبری به ادعاهای اعضای مستعفی هیئت مدیره این اتحادیه درباره این تشکل پاسخ داد.
> رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در نشست خبری به ادعاهای اعضای مستعفی هیئت مدیره این اتحادیه درباره این تشکل پاسخ داد .
به دنبال برگزاری نشست خبری جمعی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و ایراد اتهاماتی علیه رئیس اتحادیه و جمعی از اعضا ، محمود آموزگار ، رئیس اتحادیه به همراه هومان حسن پور ، خزانه دار و مرتضی فخری زاده ، دبیر اتحادیه صبح دیروز در نشستی خبری که نزدیک به سه ساعت به طول انجامید پاسخگوی سوالات اهالی رسانه بودند .
به گزارش مهر ، در ابتدای این نشست خبری آموزگار با اشاره به اینکه تصمیم داشته به دلیل حفظ آرامش و انسجام صنفی در این موضوعات وارد نشده و در این مقطع پاسخگویی نکند ، تاکید کرد : برخی موارد مطرح شده در هفته گذشته مصادیق مجرمانه دارد و ما ناچار از این هستیم که برای اینکه در انتخابات‏مان تشکیک وارد نشود پاسخ دهیم .
تمام سعی ما این است که انتخابات پیش روی اتحادیه ، انتخابات آبرومندی باشد اما در مواردی دوستان کار را از حد گذرانده و نشان می دهند که می خواهند چوب لای چرخ این انتخابات بگذارند ، ادعاهای غلطی را مطرح می کنند و مشخص نیست با چه هدفی مطرح می شود و اینکه نامه ای را به اسم اتحادیه و بدون اطلاع مدیران اتحادیه به نشانی تمامی اعضای عضو ارسال می کنند که حاوی متن انصرافی آنهاست با هدف زیر سوال بردن انتخابات انجام شده است .
آموزگار با اشاره به نشست خبری هفته گذشته و ایراد این اتهام در این نشست علیه خودش مبنی بر اینکه تامین کننده منافع واردکنندگان کتاب در صنف است ، گفت : من در آن مصاحبه ای که به آن استناد شده ، حرف های دیگری هم زده ام که اگر همه آنها کنار هم قرار بگیرند متوجه می شوند من خودم را نماینده صنف می دانم .
در آن مصاحبه گفته ام که باید فکری کرد تا هزینه کتابفروشان کاهش پیدا کند .
گفته ام باید موضوع کاربری فرهنگی اماکن که در شورای شهر سوم تصویب شد ، دارای آیین نامه عملیاتی شود .
در ادامه این نشست خبری ، موضوع توزیع یارانه‏ها در بخش بین المللی نمایشگاه مطرح شد و آموزگار با اشاره به اینکه «ای کاش نمایشگاه کتاب از ابتدا مسئله یارانه را در خود نمی دید» عنوان کرد : من از ماجرای توزیع یارانه ها در بخش بین الملل در نمایشگاه بیست و هشتم اطلاعی نداشتم و شاهدم بر این مدعا شخص سیدعباس صالحی ، معاون وقت و وزیر فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی است .
در آن دوره در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تصمیمات درخشانی در زمینه توزیع یارانه ها گرفته شد .
مثلا یارانه 4 میلیارد تومانی نمایشگاه بیست و هفتم که در قالب بن کارت به صورت رایگان توزیع می شد حذف و به غیر از یارانه اهل قلم به مبلغ 720 میلیون تومان کاهش پیدا کرد و قرار شد مابقی یارانه ها به صورت مشارکتی تامین شود که طبق آن سهم وزارت ارشاد 45 درصد و سهم سایر نهادها 55 درصد تعیین شد و قرار شد از محل این یارانه های باقیمانده در طرح های فصلی خرید کتاب و اعطای وام به کتابفروشی ها هزینه شود .
ماجرای بخش بین الملل و آنچه که روایت شده است در جلسه ای با حضور مشاور اجرایی وقت معاونت فرهنگی که در محل مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد به اطلاع من رسید .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/11/01

آموزگار ادامه داد : قرار بر این بوده که آن سال دانشگاه آزاد مبلغ 10 میلیارد تومان ، وزارت بهداشت مبلغ 2 میلیارد تومان ، وزارت علوم مبلغ 2 میلیارد تومان تامین کنند و به همراه تخفیف فروشندگان و مبلغی که ارشاد به عنوان یارانه تخصیص می دهد در نهایت 16 میلیارد تومان صرف تامین کتاب از منابع خارجی برای دانشگاه های تحت پوشش این سه وزارتخانه شود اما پس از پایان ماجرا در عمل این اتفاق نیفتاد ، کل مبلغ مبادله شده 5 میلیارد و 300 میلیون تومان بود که به احتساب یک میلیارد و 100 میلیون تومان تخفیفی که ناشران دادند صرف خرید کتاب هایی به ارزش 6 .
5 میلیارد تومان شد .
2 میلیارد و 200 میلیون تومان را وزارت بهداشت تامین کرد و یک میلیارد تومان را هم دانشگاه آزاد ، و وزارت ارشاد نیز دو میلیارد و 100 میلیون تومان اختصاص داد .
تاکیدم بر این است که من از این ماجرا هیچ اطلاعی نداشتم و پس از نمایشگاه از آن مطلع شدم اگر کسی حرفی خلاف این مسئله دارد باید سندی مبنی بر آن ارائه دهد .
در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع ارائه نامه ای جعلی به معاون فرهنگی از سوی رئیس اتحادیه اشاره شد که آموزگار در مورد آن ، این گونه پاسخ داد : در مورد انتخاب نماینده اتحادیه در شورای سیاستگذاری نمایشگاه امسال ، نظر ما این بود که این مسئله حق هیئت مدیره بعدی اتحادیه است و اگر آقای وزیر ارشاد برای کسی حکمی بزند ، این حکم یک ماه بعد و پس از انتخابات ما ، عوض نمی شود .
توصیه ما این بود که این مسئله موکول شود به هیئت مدیره بعدی و اگر خیلی برای این انتخاب اصراری وجود دارد ، نماینده سال گذشته به صورت موقت به شورای سیاستگذاری فرستاده شود .
در جلسه ای که برای این منظور برگزار کردیم ، اعضای هیئت مدیره اتحادیه به اختلاف برخوردند و بنده هم از جلسه خارج شدم و در صورتجلسه نیز ذکر شد که این مسئله از دستور کار اتحادیه خارج شد .
پس از آن ، من عازم نمایشگاه کتاب فرانکفورت بودم و تصورم این بود که در غیاب من ، نایب رئیس اتحادیه نامه ای به وزارت ارشاد می نویسد ، نماینده ای معرفی می کند که قانونا اجازه آن را داشت اما این اتفاق نمی افتد و جالب تر اینکه بعد از زمانی که من به ایران بازگشتم ، معاون فرهنگی وزیر به من خبر از دریافت نامه ای می دهد که در آن نماینده اتحادیه به شورا معرفی شده است .
درحالی که نه من و نه نایب رئیس اتحادیه ، از صدور چنین نامه ای خبر نداشتیم .
آموزگار افزود : در همین زمینه بود که آقای بازرس اتحادیه شروع به مکاتبه می کند و البته بنده هم با اطلاع از این مسئله ، در بیستم آبان ماه طی نامه ای به وزارت ارشاد ، آقای دهقانی را به عنوان نماینده اتحادیه معرفی می کنم .
آقای بازرس در نامه به اتاق اصناف می گوید که ما از معرفی نماینده اتحادیه استنکاف می کنیم ، درحالی که اطلاع نداشتند پیش از آن نامه معرفی را به ارشاد ارسال کرده ایم .
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت : دوستان انصرافی از هیئت مدیره امیدوار بودند که بتوانند بار دیگر برای حضور در هیئت مدیره رای بیاورند اما وقتی متوجه شدند که گروهی در صنف به صورت متمرکز و در یک سال و نیم گذشته با صرف 15000 نفرساعت جلسه برای آینده صنف نشر برنامه ریزی کرده اند و تصمیم دارند وضع بد موجود را خاتمه دهند ، متوجه شدند که قافیه را باخته اند .
آموزگار در بخش پایانی نشست نیز درباره اتهامات وارد شده به حسن کیائیان مدیر نشر چشمه خاطرنشان کرد : من بسیار متاسفم که علیه شخصیتی مانند آقای کیائیان چنین اتهاماتی زده شده است .
من با قاطعیت می گویم که در دوره جاری اتحادیه ، بحث برخورد سلبی امنیتی و اطلاعاتی برای تائید صلاحیت کاندیداها برداشته شد و تصمیم نهادهای نظارتی این بود که چنین نگاهی به ما نداشته باشند .
برخی از مشکلات را هم که کاندیداهای ما درباره حضورشان در مراجع انتظامی داشتند حل کردیم و امیدواریم که انتخابات خوبی را در روز هفتم بهمن ماه برگزار کنیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/01
> هفته اول دی ماه بود که رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را با کل منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی به مجلس برد؛ بودجه ای که صرفا 25 درصد آن از سوی نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می گیرد و مابقی بودجه که مربوط به شرکت های دولتی ، موسسات انتفاعی و بانک های دولتی است و بیش از هزار و 200 هزار میلیارد تومان از لایحه بودجه کل کشور را شامل می شود ، هیچ گاه از سوی مجلسی ها بررسی نشده است؛ اتفاقی که دلیلش محدودیت زمانی مجلس برای بررسی بودجه و تعداد بالای این شرکت ها عنوان می شود و همین مساله باعث شده تا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی این شرکت ها به حیاط خلوتی برای دولتی ها تبدیل شوند ، شرکت هایی که هیچ گونه حسابرسی از آنها صورت نمی گیرد و به رغم اینکه گزارش تفریغ بودجه ، 162 شرکت از حدود 380 شرکت دولتی را زیان ده معرفی کرده ، اما بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه 98 با رشد 65 درصدی از 839 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 1274 میلیارد تومان رسیده است.
> هفته اول دی ماه بود که رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را با کل منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی به مجلس برد؛ بودجه ای که صرفا 25 درصد آن از سوی نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می گیرد و مابقی بودجه که مربوط به شرکت های دولتی ، موسسات انتفاعی و بانک های دولتی است و بیش از هزار و 200 هزار میلیارد تومان از لایحه بودجه کل کشور را شامل می شود ، هیچ گاه از سوی مجلسی ها بررسی نشده است؛ اتفاقی که دلیلش محدودیت زمانی مجلس برای بررسی بودجه و تعداد بالای این شرکت ها عنوان می شود و همین مساله باعث شده تا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی این شرکت ها به حیاط خلوتی برای دولتی ها تبدیل شوند ، شرکت هایی که هیچ گونه حسابرسی از آنها صورت نمی گیرد و به رغم اینکه گزارش تفریغ بودجه ، 162 شرکت از حدود 380 شرکت دولتی را زیان ده معرفی کرده ، اما بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه 98 با رشد 65 درصدی از 839 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 1274 میلیارد تومان رسیده است .
اختصاص یک درصد بودجه شرکت های دولتی راهکار حل مشکلات بودجه ای دانشگاه ها در کنار بودجه عجیب و غریب اختصاص داده شده به شرکت های دولتی ، سهم تنها چهار شرکت یعنی شرکت ملی نفت ایران ، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، شرکت پالایش نفت آبادان و شرکت ملی گاز با مبلغ 1001 هزار میلیارد تومانی ، حدود 86 درصد از بودجه شرکت های دولتی است ، یا به عبارت دیگر 59 درصد از لایحه کل بودجه کشور تنها مختص همین چهار شرکت دولتی است؛ رقمی که قطعا در صورت اختصاص به سایر بخش های کشور می تواند حرکت عظیمی را در آنها ایجاد کند؛ هرچند طبیعتا نمی توان بودجه کل شرکت های دولتی را از لایحه بودجه حذف کرد ، اما عدم حسابرسی به آنها باعث شده نحوه هزینه کرد بودجه های اختصاص یافته به هریک از شرکت های دولتی و همچنین بازدهی و کارکرد این شرکت ها آن طور که باید شفاف نباشد و تنها به محلی برای جذب بخش عمده ای از لایحه کل بودجه تبدیل شود .
اختصاص بیش از 70 درصد کل لایحه بودجه به شرکت های دولتی و بهتر بگوییم 59 درصد از لایحه تنها به چهار شرکت در حالی در لایحه بودجه 98 دیده شده که از نیمه دوم سال تمام روسای دانشگاه های بزرگ کشور از دغدغه خود برای وضعیت بودجه ای صحبت به میان آوردند؛ صحبت هایی که درنهایت منجر به رشد 13 تا 15 درصدی بودجه آنها شد ، اما همین بودجه نیز با توجه به الزام دولت به افزایش 20 درصدی حقوق پرسنل دانشگاه ها باعث شده به گفته بسیاری از روسای دانشگاه ها عملا فعالیت های پژوهشی و دانشجویی در سال 98 متوقف شود و بخش عظیمی از بودجه اختصاص یافته به دانشگاه ها صرف پرداخت حقوق پرسنل و اعضای هیات علمی آنها شود؛ موضوعی که قطعا با صرفه جویی تنها یک درصدی از بودجه 1274 هزار میلیارد تومانی یا یک درصدی از بودجه 1001 هزار میلیارد تومانی چهار شرکت دولتی می توان اقدامات زیادی در بخش های مختلف دانشگاهی و علم و فناوری کشور انجام داد؛ فعالیت هایی که گویی قرار است در سال آینده با توجه به بودجه اختصاص یافته در حالتی در اغما فرو بروند و هزینه تحصیل را برای دانشجویان دولتی بیش از پیش گران کنند .
بودجه ای که نیاز کل کشور به خوابگاه و سلف را برطرف می کند اگر تنها یک درصد از کل بودجه شرکت های دولتی را برای انجام فعالیت های مربوط به حوزه علمی و دانشجویی دانشگاه ها اختصاص دهیم ، سهم هر شرکت دو هزار صدم درصد خواهد شد؛ درصدی که قطعا در ارقام هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت ها به حدی ناچیز است که اصلا به حساب هم نمی آید ، اما در دانشگاه ها می تواند تحول بسیار بزرگی را برای رفاه دانشجویان و انجام کارهای پژوهشی به دنبال بیاورد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/01
در حالی که مجتبی صدیقی ، معاون وزیر علوم در شهریورماه امسال اعلام کرده بود : «در حوزه خوابگاه متاهلی با مشکل جدی روبه رو هستیم ، یعنی تعداد خوابگاه ها محدود هستند .
» اگر تنها یک درصد از بودجه شرکت های دولتی را به این امر اختصاص دهیم ، قطعا مشکل این حوزه برطرف خواهد شد ، چراکه به گفته یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در کشور 50 هزار دانشجو با مشکل خوابگاه روبه رو هستند و برای اسکان آنها باید 200 خوابگاه جدید ساخته شود ، حال اگر هزینه ساخت هر خوابگاه 500 نفره را 17 میلیارد تومان در نظر بگیریم ، با یک درصد از بودجه شرکت های دولتی که رقم 12 هزار میلیارد تومان می شود ، می توان 705 خوابگاه با ظرفیت 500 دانشجو ساخت؛ خوابگاه هایی که نه تنها مشکل 50 هزار دانشجوی بدون خوابگاه را حل می کند ، بلکه 302 هزار ظرفیت مازاد نیز خواهیم داشت .
البته اگر بخواهیم خوابگاهی با ظرفیت 250 نفر بسازیم ، می توان هزار و 500 خوابگاه را در سطح کشور ساخت .
از یک سو هزینه بازسازی و بهسازی هر خوابگاه کشور حدودا سه میلیارد تومان تمام می شود و با توجه به اینکه 676 خوابگاه در سطح های 2 ، 3 و 4 قرار داشته و نیاز به بازسازی دارند ، در مجموع 2025 میلیارد تومان هزینه دارد و با یک درصد بودجه شرکت های دولتی 6 برابر هزینه کل بازسازی است ، به عبارت بهتر ، با این بودجه می توان کل خوابگاه هایی را که نیازمند بازسازی و نوسازی هستند ، 6 بار از اول مورد بازسازی قرار داد .
ا ز طرف دیگر اگر شهریه پرداختی از سوی دانشجویان برای یک سال اجاره خوابگاه دونفره را در نظر بگیریم که رقمی حدود 205 هزار تومان می شود و جمعیت 260 هزار نفری دانشجوی خوابگاهی را نیز لحاظ کنیم ، باید بگوییم شهریه کل دانشجویان برای خوابگاه در یک سال حدود 52 میلیارد تومان است که یک درصد از رقم بودجه شرکت های دولتی 230 برابر آن می شود؛ رقمی قابل توجه که در صورت تزریق به بخش رفاهی دانشجویان هیچ دانشجویی نیاز به پرداخت هزینه خوابگاهی ندارد .
همچنین اگر هزینه تجهیز و تعویض سیستم گرمایشی و سرمایشی هزار خوابگاه کشور را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم ، می توان 24 بار کل خوابگاه های کشور را از لحاظ سیستم های گرمایشی و سرمایشی تجهیز کرد .
یکی از اصلی ترین نهادهای وابسته به امور رفاهی دانشجویان ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است؛ صندوقی که بودجه 156 میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده و با توجه به تورم رقم زیادی هم نیست ، اما یک درصد از بودجه کل شرکت های دولتی 76 برابر آن است .
از سوی دیگر اگر هزینه ساخت یک رستوران جدید در هر دانشگاه را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم و با توجه به اینکه هزار دانشگاه در کشور وجود دارد ، حدود 500 میلیارد تومان برای ساخت رستوران در تمام دانشگاه های کشور نیاز است که یک درصد بودجه شرکت های دولتی 12 برابر این مبلغ می شود .
از سوی دیگر اگر نگاهی به بودجه دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم داشته باشیم که به گفته مسئولان وزارت علوم 9 هزار میلیارد تومان بودجه برای آنها در نظر گرفته شده ، یک درصد از بودجه شرکت ها معادل 1 .
5 برابر بودجه دانشگاه ها است و درباره فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها با رقمی معادل 610 میلیارد تومان ، بودجه شرکت های دولتی معادل 19 برابر فعالیت کل موسسات پژوهشی است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/01
> به گفته وزیر علوم ، یکی از تصمیمات جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی تعطیلی برخی موسسات غیرانتفاعی بود.
> به گفته وزیر علوم ، یکی از تصمیمات جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی تعطیلی برخی موسسات غیرانتفاعی بود .
او دراین باره گفت : «تاکنون حدود 50 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تعطیل و تقریبا 70 موسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
دانشگاه فرهنگیان ازجمله دانشگاه هایی است که به لحاظ قواعد کیفی می توان به طور ویژه به آن توجه داشت .
» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : «بخش اجرایی سازی طرح آمایش آموزش عالی به تازگی آغاز شده است و درصددیم پیوست فرهنگی لازم را به این فرآیند اجرایی الحاق کنیم .
» او افزود : «سیاست کلی وزارت علوم ، نسبت به موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی تشویق این موسسات به ادغام و پرهیز از تعطیلی آنها به همراه توجه به کیفیت آنان است .
» مجتبی شریعتی نیاسر ، معاون آموزشی وزارت علوم هم در این جلسه گزارش «طرح ساماندهی موسسات آموزشی و پژوهشی» را ارائه و بر ادغام برخی دانشگاه ها و توجه به مشکلات پیش روی فعلی دانشگاه ها اشاره کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
بهار
1397/10/30
> گروه جامعه : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : پس از حذف کنکور در کارشناسی ، حذف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ها محقق می شود .
> حجت الاسلام سعید رضا عاملی اظهار داشت : در حال حاضر بحث بر سر 85 درصد جذب مستقیم دانشجوی کارشناسی از سوی دانشگاه ها مطرح است .
وی در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری امسال اجرا می شود؟ ، گفت : در باره امسال هنوز برنامه خاصی نداریم .
وی ادامه داد : مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری به دنبال چنین روندی هستند که جذب مستقیم دانشجو از طریق دانشگاه ها صورت گیرد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد ، تاکید کرد : این موضوع در مقاطع زمانی مختلف و بر اساس برنامه زمانبندی محقق می شود .
حجت الاسلام عاملی ، گفت : حذف کنکور و پذیرش مستقیم دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی راحت تر از کارشناسی ارشد است .
بتازگی معاون آموزشی وزیر علوم نیز به ایرنا گفته بود که این وزارتخانه موافق حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در صورت فراهم آمدن شرایط آن است .
مجتبی شریعتی درباره درخواست دانشگاه ها برای واگذاری کنکور های مقاطع تحصیلات تکمیلی به این مراکز آموزشی ، تاکید کرد : پذیرش مستقیم دانشجو توسط دانشگاه ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی از کیفیت بهتری برخوردار می شود ، اما برای هر کدام باید قانون خاص تدوین و تصویب شود .
معاون آموزشی وزیر علوم ، اظهار داشت : این موضوع ، یک امر کلی است ، اما در عمل ویژگی دانشگاه هایی که قصد چنین اقدامی دارند باید شاخص های مربوط به پذیرش دانشجو تعریف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
دکتر آهنچیان
کسب و کار
1397/11/01
> مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ضمن اعلام خبر تصویب آیین نامه ساماندهی پذیرش دانشجویان دکتری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اظهار کرد : با تصویب این آیین نامه شرایط و شاخص های اعطای مجوز به دانشگاه های متقاضی راه اندازی دوره های دکتری با شاخص های جدیدی سنجیده می شود که به نسبت آیین نامه قبلی سخت تر شده است ، اما این آیین نامه هیچ ارتباطی به نحوه پذیرش دانشجو در دوره دکتری از سوی دانشگاه ها ندارد .
> دکتر محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به تصویب نهایی طرح ساماندهی دوره دکتری در کشور ، گفت : در حال حاضر این آیین نامه به منظور اجرا به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ شده است و براساس آن شاخص ها و شرایط اعطای مجوز دوره دکتری دانشگاه های متقاضی راه اندازی این دوره اصلاح شد .
وی در ادامه تصریح کرد : به عنوان مثال در گذشته یک دانشگاه برای راه اندازی دوره دکتری ملزم به داشتن سه دوره دانش آموختگی ، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد خود بود که با تصویب این طرح تعداد مورد نیاز دوره ها به پنج دوره دانش آموختگی افزایش یافته است .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم خاطر نشان کرد : فاز اول ساماندهی دوره های تحصیلی در وزارت علوم اجرایی شده و با تصویب طرح فوق دانشگاه هایی که بخواهند دوره های جدید دکتری راه اندازی کنند باید واجد شرایط اعلام شده در این آیین نامه باشند .
دکتر آهنچیان در پایان یادآور شد : براساس مصوبات آتی وزارت علوم به زودی شرایط پذیرش در دوره کارشناسی ارشد نیز تغییر خواهد کرد .
در این راستا ساماندهی آیین نامه پذیرش دانشجو در این دوره در دست بررسی است که امیدواریم پیش از پایان سال جاری اجرایی شود .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
روزنامه فرهیختگان
1397/11/01
> براساس آیین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 95 94 ، دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس ، نمره قبولی کسب نکند ، چنانچه در نیمسال های بعدی ، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند ، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریزنمرات تحصیلی دانشجو ، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.
> براساس آیین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 95 94 ، دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس ، نمره قبولی کسب نکند ، چنانچه در نیمسال های بعدی ، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند ، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریزنمرات تحصیلی دانشجو ، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود .
در همین راستا دیروز مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» خبر داد .
محمدرضا آهنچیان در گفت وگو با «مهر» گفت : «وقتی آیین نامه جدیدی ابلاغ می شود ، در آخرین بند آن ، لغو آیین نامه های قبلی اعلام می شود .
چون آیین نامه های قبلی ابلاغ شده ، بنابراین از تاریخ ابلاغ آیین نامه جدید دیگر آیین نامه های قبلی اعتباری ندارند و آیین نامه مذکور برای همان سالی بوده که ابلاغ شده ، در ضمن چگونگی اجرای آن نیز تابع شرایطی بوده است .
» مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی یادآورشد : «درباره اجرای بند مذکور آیین نامه قبلی نیز باید بگویم ، برخی دانشگاه ها «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» را در شورای آموزشی تحصیلات تکمیلی خود مطرح کردند ولی این بند به دلیل اعتراضی که دانشجویان براساس عدالت آموزشی داشتند ، اجرایی نشد .
» او ادامه داد : «براساس این قانون اگر دانشجویی نمی توانسته بنا به شرایط و دلایلی یک یا چند درس را پاس کند ، می توانست سال دیگر درس های مذکور را پاس کرده و نمره قبولی و بالایی را کسب کند که همان نمره دوم و بالای دانشجو در کارنامه قرار می گرفت .
» آهنچیان افزود : «این در حالی بود که دانشجویان دیگر که در امتحان حاضر و نمره متوسطی کسب کرده بودند همان نمره متوسط در کارنامه آنها درج می شد که پایین تر از نمره دوم دانشجویی بود که دوباره امتحان داده بود .
در ضمن تنها نمره قبولی دانشجو در کارنامه درج می شد و این مساله عدالت آموزشی را زیرسوال می برد .
» او ادامه داد : «برای همین اعتراض زیادی به این بند آیین نامه کارشناسی ارشد به ویژه توسط دانشجویان استعداد درخشان وارد می شد که منجر به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» شد .
».
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
روزنامه آفرینش
1397/10/30
> برگزاری دوره‏های آموزشی مهارتی در دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران از برگزاری بیش از 200 دوره آموزشی مهارتی در دانشگاه پیام نور استان تهران خبر داد .
> برگزاری دوره‏های آموزشی مهارتی در دانشگاه پیام نور رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران از برگزاری بیش از 200 دوره آموزشی مهارتی در دانشگاه پیام نور استان تهران خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، غلامرضا بخشی خانیکی با اشاره به کسب مقام اول این دانشگاه درزمینه برگزاری دوره های مهارتی آموزشی و درآمدزایی گفت : بیش از 200 عنوان دوره آموزشی با نظارت و هدایت مسئولان ستاد در دانشگاه پیام نور استان تهران برگزارشده است .
وی گذار از دانشگاه نسل دوم و سوم را راهکار ناگزیر دانشگاه های دنیا خواند و خاطرنشان کرد : ما هم سعی می کنیم با جدیت تمام در حفظ و ارتقای کیفیت آموزشی ، بسترهای لازم را برای این دگرگونی و افزایش توانمندی کارآفرینی و مهارتی مخاطبان این دانشگاه فراهم کنیم .
رئیس دانشگاه پیام نور استان تهران توجه به حوزه مهارت آموزی را بسیار حائز اهمیت خواند و افزود : خوشبختانه علاوه بر دوره های مهارتی و درآمدزایی ، در حوزه پژوهش و حوزه امور دانشجویی هم همکاران ما مقام اول را کسب کرده اند لغو قانون «حذف نمره مردودی» از معدل مقطع کارشناسی ارشد مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی از لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» خبر داد .
به گزارش مهر محمدرضا آهنچیان با اشاره به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» گفت : وقتی آیین نامه جدیدی ابلاغ می شود ، در آخرین بند آن ، لغو آیین نامه های قبلی اعلام می شود .
وی افزود : چون آیین نامه های قبلی ابلاغ شده ، بنابراین از تاریخ ابلاغ آیین نامه جدید دیگر آیین نامه های قبلی اعتباری ندارند و آیین نامه مذکور برای همان سالی بوده که ابلاغ شده ، در ضمن چگونگی اجرای آن نیز تابع شرایطی بوده است .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی یادآور شد : درباره اجرای بند مذکور آیین نامه قبلی نیز باید بگویم ، برخی دانشگاه ها «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» را در شورای آموزشی تحصیلات تکمیلی خود مطرح کردند ولی این بند به دلیل اعتراضی که دانشجویان بر اساس عدالت آموزشی داشتند اجرایی نشد .
وی ادامه داد : بر اساس این قانون اگر دانشجویی نمی توانسته بنا به شرایط و دلایلی یک یا چند درس را پاس کند ، می توانست سال دیگر درس های مذکور را پاس کرده و نمره قبولی و بالایی را کسب کند که همان نمره دوم و بالای دانشجو در کارنامه قرار می گرفت .
آهنچیان افزود : این در حالی بود که دانشجویان دیگر که در امتحان حاضر بوده و نمره متوسطی کسب کرده بودند همان نمره متوسط در کارنامه آن ها درج می شد که پایین تر از نمره دوم دانشجویی بود که دو بار امتحان داده بود .
در ضمن تنها نمره قبولی دانشجو در کارنامه درج می شد و این مسئله عدالت آموزشی را زیرسئوال می برد .
وی ادامه داد : برای همین اعتراض زیادی به این بند آیین نامه کارشناسی ارشد به ویژه توسط دانشجویان استعداد درخشان وارد می شد که منجر به لغو قانون «حذف نمره مردودی از معدل کارشناسی ارشد» شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مدیران وزارت علوم تحقیقات و فناوری
محمدرضا آهنچیان+مدیرکل دفتر برنامه ریزی
روزنامه آفرینش
1397/10/30

بر اساس آئین نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 95 94 ، دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس ، نمره قبولی کسب نکند ، چنانچه در نیمسال های بعدی ، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند ، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریزنمرات تحصیلی دانشجو ، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود آخرین فرصت دانشگاه علم و صنعت به دانشجویان میهمان تا 10 بهمن دانشجویان میهمان دانشگاه علم و صنعت تا 10 بهمن 97 فرصت دارند فرم میهمانی را از دانشگاه مبداء دریافت کرده و به معاونت آموزش دانشگاه ارائه دهند .
به گزارش معاونت آموزشی دانشگاه علم و صنعت ، تمام دانشجویان میهمان (عادی و دائم) جهت دریافت فرم تسویه حساب نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 باید به اداره پذیرش و ثبت نام مراجعه کنند .
همچنین دانشجویان میهمان عادی جهت انتخاب واحد بایستی فرم میهمانی (لیست دروس) از دانشگاه مبداء را دریافت و تا تاریخ 10 بهمن 97 به اداره پذیرش و ثبت نام تحویل دهند ، در غیر این صورت از ثبت نام آن ها ممانعت می شود .
امروز؛ آغازپذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کاردانی پیوسته نیمسال دوم 98 97 دانشگاه آزاد اسلامی از امروز دوشنبه اول بهمن ماه آغاز می شود .
به گزارش مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ، بر اساس مصوبه جلسه شانزدهم شورای سنجش و پذیرش ، پذیرش دانشجو در رشته های مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی از امروز دوشنبه اول بهمن آغاز می شود .
داوطلبان تا شنبه 13 بهمن ماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند .
ثبت نام از طریق مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www .
azmoon .
org صورت می گیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر
روزنامه ایران
1397/11/01
> چرا ماهواره پیام سقوط کردرئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره «پیام» گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، «پیام» می توانست در مدار قرار گیرد .
> چرا ماهواره پیام سقوط کردرئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره «پیام» گفت : در صورتی که پرتابگر به مدت 20 ثانیه بیشتر به عملکرد خود ادامه می داد ، «پیام» می توانست در مدار قرار گیرد .
به گزارش ایسنا ، احمد معتمدی با اشاره به طراحی و ساخت 11 ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، افزود : مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد که از آن جمله می توان به راه اندازی آزمایشگاه ها ، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره کرد که در طول 11 سال در ساخت ماهواره پیام مشارکت داشتند .
وی با اشاره به حضور 16 عضو هیأت علمی این دانشگاه به طور مستقیم و 110 دانشجو و فارغ التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام ، اظهار کرد : با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه ایجاد شد .
ضمن آنکه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد که این امر ارزش آن بیش از خود ماهواره است .
از این رو ما در تلاش هستیم که این تیم همچنان پابرجا باشد .
معتمدی با بیان اینکه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است ، خاطرنشان کرد : این ماهواره بعد از پرتاب شدن ، سیگنال ها و داده های لازم را به ایستگاه های زمینی ارسال کرد که این نشان دهنده عملکرد مناسب این ماهواره بوده است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به سقوط این ماهواره ، گفت : داده های به دست آمده در دست بررسی است و با تحلیل بیشتر آن می توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین کرد .
وی در خصوص اجرای پروژه های دیگر فضایی این دانشگاه ، خاطرنشان کرد : با تجربیاتی که از ساخت این ماهواره به دست آمده ، در صورتی که وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی کنند ، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم ، چرا که دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم که نسخه ارتقا یافته این ماهواره را نیز تحویل دهیم .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره پیام تا ارتفاع 500 کیلومتری بالا رفت ، گفت : پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره 110 کیلوگرمی پیام را پرتاب کند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتی که ماهواره بر به مدت 20 ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد ، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد .
دبیر شورای عالی فضای مجازیدو سال دیگر مشابه پیام رسان های خارجی فعال می شود«تا دو سال آینده مشابه همه پلتفرم های پیام رسان خارجی که در کشور فعال هستند ، نمونه پیام رسان داخلی خواهیم داشت .
»به گزارش «ایران» ، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان مطلب فوق در یک برنامه تلویزیونی گفت : ظرف یکی دوسال آینده مشابه همه سکوهایی که هم اکنون در حوزه پیام رسانی فعال هستند ، در داخل کشور راه اندازی می شوند .
وی با اشاره به اینکه مدل های مختلف سکوهای پیام رسانی در دنیا شکل گرفته اند ، گفت : تا دو سال دیگر مشابه داخلی پیام رسان هایی مانند اینستاگرام ، تلگرام و توئیتر و انواع پیام رسان های خارجی را در داخل کشور خواهیم داشت .
دبیر شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد : هم اکنون بخش قابل توجهی از ادارات دولتی از لحاظ کارکردی روی پیام رسان های داخلی فعالیت دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
روزنامه شروع
1397/10/30
> شروع انلاین : «با امضای تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و دانشگاه شهید بهشتی ، تپه میل ، پایگاه مطالعات باستان شناسی حوزه ی ری باستان برای این گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی انتخاب شد . »
> دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر گفت : در تفاهم نامه ای که یک شنبه 30 دی بین رئیس دانشگاه شهید بهشتی و مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران امضا شد ، قرار است «پایگاه تپه میل» به عنوان پایگاه اصلی مرکز حوزه ی تاریخ ری باستان و با هدف انجام همکاری های باستان شناسی و مطالعات باستان شناسی را در این منطقه باستانی ایجاد شود .
او با بیان این که تفاهم نامه ی امضا شده ، در هشت بند تعریف شده است ، توضیح داد : در واقع قرار است با تاسیس مدرسه مطالعات میدانی باستان شناسی در این منطقه ، حوزه ی ری باستان ، برای مطالعات باستان شناسی در اختیار گروه باستان شناسی شهید بهشتی قرار گیرد .
اقدامات حقوقی آن توسط بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در حال انجام است .
وی با اشاره به این که همکاری های لازم در بحث پژوهش های میدانی باستان شناسی در این محوطه ها توسط اداره کل میراث فرهنگی انجام می شود ، ادامه داد : این اتفاق فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا بتوانیم حوزه ی تاریخ و باستان شناسی ری را بشناسیم .
وی با بیان این که همه هماهنگی ها از قبل انجام شده و مجوز کاوش ها نیز در زمان های مورد نیاز مانند روال قبلی ، توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ، از پژوهشکده ی باستان شناسی گرفته می شود ، اظهار کرد : همچنان این اداره کل ارتباطات اداری را برای انجام روند کارها بر عهده دارد ، چون فقط مطالعات باستان شناسی به دانشگاه شهید بهشتی واگذار می شود .
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران اضافه کرد : در حال حاضر نیز مدخل همکاری ها به عنوان محور اصلی ، تپه میل قرار گرفته است و در ادامه با شکل گیری پایگاه پژوهشی ری کهن ، محوطه های تاریخی قرار گرفته در محور ری باستان ، یکی پس از دیگری بررسی می شوند .
بزرگ نیا با تاکید بر این که صحبت ها و اقدامات مورد نیاز پیش از این با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی مطرح شده و در این زمینه در هماهنگی کامل هستیم ، گفت : نخست فعالیت های میدانی انجام می شوند و پس از آن مرمت و حفاظت به مرور در این تپه های تاریخی و براساس صحبت های بعدی انجام می شوند .
برطرف شدن مشکل دانشجویان باستان شناسی برای کارآموزی درسایت های تاریخیمحمد علی اکبری رییس دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی نیز درباره ی این تفاهم نامه گفت : هدف اصلی برای امضای این تفاهم نامه این بود که گروه باستان شناسی این دانشگاه بتواند یک حوزه ی مطالعاتی در پهنه تهران داشته باشد و در بخش های مطالعاتی مختلف مطالعه کند .
او با اشاره به حضور مرحوم دکتر حسن کریمان ری شناس در دانشگاه شهید بهشتی گفت : او در پهنه شهر ری مطالعات کاملی را انجام داده بود ، اکنون اطلاعات او ما را به سمتِ مناسبی در پژوهش هایمان می برد .
به همین دلیل احساس کردیم با انتخاب پهنه باستان شناسی ری کار او را دنبال کنیم .
اکنون نیز تمرکز ما روی این حوزه و تپه میل به عنوان پایگاهی برای دانشگاه شهید بهشتی است .
وی تاکید کرد : این تفاهم نامه کمک می کند یکی از مشکلات گروه باستان شناسی این دانشگاه و دیگر دانشگاهها در عرصه های میدانی برای حضور دانشجویان در سایت های کاوش برطرف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
روزنامه نوآوران
1397/10/30
> نجات محوطه های تاریخی ری با یک تفاهم نامه.
> نجات محوطه های تاریخی ری با یک تفاهم نامه «با امضای تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و دانشگاه شهید بهشتی ، تپه میل ، پایگاه مطالعات باستان شناسی حوزه ی ری باستان برای این گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی انتخاب شد .
» نوآوران آنلاین دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر گفت : در تفاهم نامه ای که یک شنبه 30 دی بین رئیس دانشگاه شهید بهشتی و مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران امضا شد ، قرار است «پایگاه تپه میل» به عنوان پایگاه اصلی مرکز حوزه ی تاریخ ری باستان و با هدف انجام همکاری های باستان شناسی و مطالعات باستان شناسی را در این منطقه باستانی ایجاد شود .
او با بیان این که تفاهم نامه ی امضا شده ، در هشت بند تعریف شده است ، توضیح داد : در واقع قرار است با تاسیس مدرسه مطالعات میدانی باستان شناسی در این منطقه ، حوزه ی ری باستان ، برای مطالعات باستان شناسی در اختیار گروه باستان شناسی شهید بهشتی قرار گیرد .
اقدامات حقوقی آن توسط بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در حال انجام است .
وی با اشاره به این که همکاری های لازم در بحث پژوهش های میدانی باستان شناسی در این محوطه ها توسط اداره کل میراث فرهنگی انجام می شود ، ادامه داد : این اتفاق فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا بتوانیم حوزه ی تاریخ و باستان شناسی ری را بشناسیم .
وی با بیان این که همه هماهنگی ها از قبل انجام شده و مجوز کاوش ها نیز در زمان های مورد نیاز مانند روال قبلی ، توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ، از پژوهشکده ی باستان شناسی گرفته می شود ، اظهار کرد : همچنان این اداره کل ارتباطات اداری را برای انجام روند کارها بر عهده دارد ، چون فقط مطالعات باستان شناسی به دانشگاه شهید بهشتی واگذار می شود .
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران اضافه کرد : در حال حاضر نیز مدخل همکاری ها به عنوان محور اصلی ، تپه میل قرار گرفته است و در ادامه با شکل گیری پایگاه پژوهشی ری کهن ، محوطه های تاریخی قرار گرفته در محور ری باستان ، یکی پس از دیگری بررسی می شوند .
بزرگ نیا با تاکید بر این که صحبت ها و اقدامات مورد نیاز پیش از این با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی مطرح شده و در این زمینه در هماهنگی کامل هستیم ، گفت : نخست فعالیت های میدانی انجام می شوند و پس از آن مرمت و حفاظت به مرور در این تپه های تاریخی و براساس صحبت های بعدی انجام می شوند .
برطرف شدن مشکل دانشجویان باستان شناسی برای کارآموزی درسایت های تاریخی محمد علی اکبری رییس دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی نیز درباره ی این تفاهم نامه گفت : هدف اصلی برای امضای این تفاهم نامه این بود که گروه باستان شناسی این دانشگاه بتواند یک حوزه ی مطالعاتی در پهنه تهران داشته باشد و در بخش های مطالعاتی مختلف مطالعه کند .
او با اشاره به حضور مرحوم دکتر حسن کریمان ری شناس در دانشگاه شهید بهشتی گفت : او در پهنه شهر ری مطالعات کاملی را انجام داده بود ، اکنون اطلاعات او ما را به سمتِ مناسبی در پژوهش هایمان می برد .
به همین دلیل احساس کردیم با انتخاب پهنه باستان شناسی ری کار او را دنبال کنیم .
اکنون نیز تمرکز ما روی این حوزه و تپه میل به عنوان پایگاهی برای دانشگاه شهید بهشتی است .
وی تاکید کرد : این تفاهم نامه کمک می کند یکی از مشکلات گروه باستان شناسی این دانشگاه و دیگر دانشگاهها در عرصه های میدانی برای حضور دانشجویان در سایت های کاوش برطرف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
موسسات آموزش عالی
روزنامه آفرینش
1397/10/30
> پذیرش دانشجوی بدون کنکور در رشته های تحصیلی دوره کاردانی نظام جدید در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های غیرانتفاعی از امروز اول بهمن ماه 97 آغاز می شود .
> پذیرش دانشجوی بدون کنکور در رشته های تحصیلی دوره کاردانی نظام جدید در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های غیرانتفاعی از امروز اول بهمن ماه 97 آغاز می شود .
متقاضیان از امروز دوشنبه اول بهمن می توانند در این دوره ها ثبت نام کنند .
بر اساس اعلام سازمان سنجش کشور ، داوطلبان علاقه مند به تحصیل در کدرشته های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی دوره های کاردانی نظام جدید سال1397( اعم از داوطلبانی که در پذیرش دوره های مذکور ثبت نام کرده و یا ثبت نام نکرده اند) ، می توانند از امروز اول بهمن برای ثبت نام در این رشته ها به این مراکز مراجعه کنند .
جزئیات ثبت نام داوطلبان برای اطلاع از رشته های تحصیلی متناسب با نوع مدرک دیپلم خود در شاخه های فنی و حرفه ای یا کار و دانش موسسات پذیرنده می توانند به لینک جستجوی رشته محل ها که در اطلاعیه سازمان سنجش اعلام شده مراجعه کرده و ضمن مشخص کردن رشته و مؤسسه آموزشی موردعلاقه خود ، با همراه داشتن مدارک و در نظر گرفتن موارد اعلامی از امروز دوشنبه اول بهمن ماه تا شنبه 13 بهمن 97 به مؤسسات ، مراکز و واحدهای آموزشی محل پذیرش رشته موردتقاضا مراجعه کنند .
بر اساس مصوبه اعلام شده ، امکان پذیرش دانشجو فقط در ظرفیت های خالی مانده مرحله تمدید مهلت ثبت نام مهرماه 1397 وجود دارد و سایر رشته محل هایی که ظرفیت آن ها تکمیل شده را شامل نخواهد شد .
شرایط ثبت نام کلیه متقاضیان باید حداکثر تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی 98 97 یعنی 30 بهمن ماه جاری دارای مدرک دیپلم نظام قدیم چهارساله هنرستان و یا دیپلم نظام جدید در شاخه های فنی و حرفه‎ای و یا کار و دانش باشند و نسبت به پرداخت هزینه ثبت نام نسبت به مبلغ 220 هزار ریال (22 هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
قانون
1397/11/01
> آرمیتا قربان شیرودی/ دانشجوی دکتری برنامه ریزی توسعه آموزش.
> سیاست های عمومی انتخاب ها ، تصمیمات و به طور کلی مجموعه اقدامات هدفمند دولت به منظور حل مسائل عمومی است .
اگر بپذیریم که سیاست طریقی برای رسیدن به اهداف است ، بنابراین اتخاذ بهترین طریق وظیفه برنامه ریزان و سیاست گذاران در همه عرصه هاست .
در این بین سیاست گذاری آموزش عالی به دلیل ارتباط مستقیمی که با توسعه مبتنی بر دانایی یعنی توسعه پایدار جوامع دارد ، از اهمیت دوچندانی برخوردار است .
بااین وجود در فرآیند سیاست گذاری آموزش عالی ایران خطاهایی را شاهد هستیم که همچنان در حال تکرار هستند و گویا دیگر خطا بودن آن ها به چشم سیاست گذاران نمی آید و خطای دیگری اتخاذ می شود که خطای پیشین را نهان می کند .
نتیجه این خطاها در سیاست گذاری منجر به بروز مشکلاتی می شود ، مانند : غلبه کمی گرایی در ارزیابی های کیفیت آموزش عالی ، رنگ باختن تعلیم و تربیت درمقابل پژوهش ، «گل از ما و دیگری گیرد گلابش» (اشاره به امتیاز چاپ مقالات علمی در نشریات خارجی) ، مظلومیت اخلاق ، بی بهره ماندن علوم انسانی در این تکاپوی امتیاز و ارتقا ، غلبه نگاه ابزاری و مادی به علم و بسیاری دیگر از مشکلاتی که همه روزه از طرف دغدغه مندان آموزش عالی مطرح می شود .
اما این خطاها که نتایجی جز مشکلاتی که ذکر آن رفت در پی ندارد ، چیست؟ اولین خطا ، تخیل جمعی است که فرایند سیاست گذاری را تحت تاثیر خود قرار داده است .
تخیل جمعی به این معناست که سیاست گذاری بدون در نظر گرفتن بستر و بافت واقعی اکوسیستم آموزش عالی ، انجام می شود و نتیجه آن ، سندی است بی جان اما زیبا که در پس این زیبایی ذهن هایی است که حبس عادت واره هایی قالبی شده اند که خود از آن بی خبر هستند .
به عنوان مثال در تمامی اسناد بالادستی و برنامه های توسعه ، استقلال دانشگاه و عدم تمرکز در برنامه ریزی و سیاست گذاری آموزش عالی ذکر شده است .
اما در عمل شاهد سیاست گذاری فرمایشی و متمرکز و بسیار سلسه مراتبی و عمودی هستیم .
خطای دوم در فرآیند سیاست گذاری عدم هماهنگی میان سیاست های عمومی در بخش های مختلف جامعه است .
به عنوان مثال سیاستی در یکی از بخش های جامعه مانند اشتغال اتخاذ می شود و سیاستی دیگر در آموزش در جهت عکس آن سیاست عمل می کند .
در واقع توجهی به نتایج سیاست گذاری ها در بخش های مختلف جامعه نمی شود .
خطای دیگری که می توان به آن اشاره کرد ، پافشاری بر خطاها ، به این معنی که وقتی سیاستی اتخاذ می شود و ناکارآمدی آن در عمل مشهود است ، همچنان بر اجرای آن اصرار داریم .
گویی سیاست نوشته شده حکمی ازلی است که قابل اصلاح و تغییر نیست .
به عنوان مثال سیاست بومی گزینی در آموزش عالی با هدف برقراری عدالت آموزشی اتخاذ شد؛ اما در عمل مشاهده شد که بسیاری از افرادی که استعداد و شایستگی استفاده از امکانات آموزشی با کیفیت موجود در پایتخت را داشتند از این فرصت محروم ماندند .
بنابراین نه تنها عدالتی برقرار نشد بلکه بر بی عدالتی نیز دامن زدیم .
خطای دیگر عدم تناسب میان هدف و سیاست است .
گفتیم که سیاست طریقی برای رسیدن به هدف است ، طرق مختلفی برای رسیدن به هدف وجود دارد که از این میان طریقی باید انتخاب شود که ویژگی هایی چون : تناسب طریق/سیاست با هدف ، برتری قابل استدلال نسبت به سایر مسیرهای ممکن ، تناسب با امکانات و محدودیت های موجود و .
داشته باشد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
آموزش عالی
قانون
1397/11/01

در واقع می توان گفت فرآیند سیاست گذاری باید از منطقی پیروی کند که بتواند تناسب و توازن میان هدف ، ابزار ، گروهی که سیاست برای آن ها اتخاذ می شود و مجریان برقرار کند .
خطای دیگر تدوین سیاست ها بدون پشتوانه نظری و دانشی مرتبط است .
در واقع این خطا ناشی از انحصار اطلاعات ، فقدان اطلاعات و داده های ذی ربط در بخش های مختلف آموزش عالی ایران و عدم انتشار اطلاعات موجود است که مانع جدی در مشارکت پژوهشگران و نهادهای غیردولتی در فرایند سیاست گذاری است .
این مهم جز با حرکت درمسیر سیاست گذاری داده باز حاکمیتی ممکن است .
سیاست گذاری داده باز در واقع اشاره دارد به استفاده از مشارکت عمومی و ظرفیت های توانمند در عرصه سیاست گذاری های عمومی .
به این معنا که به جای اینکه عده ای پشت درهای بسته سیاست هایی برای بخش های مختلف جامعه اتخاذ کنند ، بستری را فراهم کنیم تا تمامی ذی نفعان و ظرفیت های توانمند موجود بتوانند در فرایند سیاست گذاری مشارکت کنندو این مهم مستلزم وجود اطلاعات نظام مند در حوزه های مختلف آموزش عالی است .
1
فهرست