وزارت علوم - مطبوعات 2 بهمن 97
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 11:0
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
8679420 روزنامه آفرينش
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
روساي واحدهاي دانشگاهي
8678486 روزنامه آواي خراسان جنوبي
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
8680454 روزنامه ايران
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/01
> آخرین تغییرات آزمون دکتری تخصصی پزشکی سه رشته آینده پژوهی سلامت ، علوم بیومدیکال مقایسه ای و علوم و فناوری های تصویربرداری پزشکی به آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال 98 اضافه شد .
> آخرین تغییرات آزمون دکتری تخصصی پزشکی سه رشته آینده پژوهی سلامت ، علوم بیومدیکال مقایسه ای و علوم و فناوری های تصویربرداری پزشکی به آزمون دکتری تخصصی پزشکی سال 98 اضافه شد .
دبیرخانه علوم پایه ، بهداشت و تخصصی با توجه به مصوبات جدید شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی این رشته ها را به آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی سال 98 اضافه کرد و مدارک موردپذیرش و ضرایب مربوط به هرکدام را اعلام کرد .
آغاز ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد از 6 بهمن ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 98 97 دانشگاه آزاد اسلامی از روز شنبه 6 بهمن ماه آغاز می شود .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد ، ثبت نام و انتخاب واحد نیمسال دوم 98 97 دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از روز شنبه 6 بهمن ماه آغازشده و تا 11 بهمن ماه ادامه خواهد داشت .
تاریخ حذف و اضافه دانشجویان از 27 بهمن تا 2 اسفندماه است و شروع کلاس دانشجویان نیز از 13 بهمن ماه تا 23 خردادماه 98 خواهد بود .
اعطای وام دانشجویی به بیش از 12 هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور از اعطای وام دانشجویی به بیش از 12 هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، محمدهادی امین ناجی با اشاره به اعطای وام دانشجویی به بیش از 12 هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور گفت : دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی 97 98 تسهیلات وام ویژه ای را برای دانشجویان فراهم کرد و خوشبختانه میزان استقبال دانشجویان از این وام ها بسیار رضایت بخش بوده است .
وی جزئیات وام های دانشجویی را تشریح کرد و افزود : در نیمسال اول سال تحصیلی 97 98 ، 5 هزار و 941 نفر از دانشجویان در مقطع کارشناسی ، یک هزار و 945 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 574 نفر در مقطع دکتری از وام شهریه صندوق رفاه استفاده کرده اند .
معاون فرهنگی ، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه درمجموع ، یک هزار و 913 نفر از دانشجویان دانشگاه پیام نور از وام شهریه بانک طرف تعهد دانشگاه استفاده کرده اند ، اظهار داشت : از این تعداد؛ یک هزار و 161 نفر در مقطع کارشناسی ، 686 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 66 نفر در مقطع دکتری بوده اند .
ناجی همچنین به وام بنیاد علوی اشاره کرد و گفت : یک هزار و 771 نفر از دانشجویان شامل؛ 913 دانشجوی متاهل و 858 دانشجوی مجرد نیز وام بنیاد علوی را دریافت کرده اند .
وی یادآور شد : علاوه بر وام های شهریه ، به 78 نفر از دانشجویان این دانشگاه نیز وام زیارت عتبات اعطاشده است که درمجموع تعداد 12 هزار و 222 نفر از دانشجویان دانشگاه در نیمسال اول تحصیلی سال جاری از وام های دانشجویی بهره مند شده اند .
ایجاد رشته های «سلامت و ترافیک» و«ترکیبات دارویی» در مقطع ارشد پزشکی رشته های امتحانی «سلامت و ترافیک» و «ترکیبات طبیعی ، دارویی و دریایی» به رشته های آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 97 اضافه شد .
مرکز سنجش آموزش پزشکی موضوع طرح نیروی انسانی برای مقطع کارشناسی ارشد و رشته های امتحانی جدید «سلامت و ترافیک» و «ترکیبات طبیعی ، دارویی و دریایی» در آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 97 را اعلام کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/01

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در مقاطع بالاتر (از کارشناسی به مقطع کارشناسی ارشد) قبل از انجام خدمات موضوع قانون فوق الذکر ، بلامانع است و متقاضیان مجاز به شرکت در آزمون و ادامه تحصیل هستند .
همچنین راهنمای منابع آزمون ورودی رشته سلامت و ترافیک جهت دسترسی داوطلبان از طریق لینک معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام شده است .
مدارک مورد پذیرش ، دروس ، ضرایب امتحانی و منابع رشته امتحانی ترکیبات طبیعی ، دارویی و دریایی نیز از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شد .
وزیر علوم خبرداد؛ تعطیلی 50 موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی وزیر علوم گفت : تاکنون حدود 50 مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی تعطیل و تقریباً 70 مؤسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه فرهنگیان ازجمله دانشگاه هایی است که با لحاظ قواعد کیفی می توان به طور ویژه به آن توجه داشت .
وی افزود : تاکنون حدود 50 مؤسسه آموزشی غیرانتفاعی تعطیل و تقریباً 70 مؤسسه از پذیرش دانشجو منع شده اند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : بخش اجرایی سازی طرح آمایش آموزش عالی به تازگی آغازشده است و درصدد هستیم تا پیوست فرهنگی لازم را به این فرآیند اجرایی الحاق کنیم .
وی افزود : سیاست کلی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نسبت به مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی تشویق این مؤسسات به ادغام و پرهیز از تعطیلی آن ها به همراه توجه به کیفیت آنان است .
پذیرش دانشجویان خارجی در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران رئیس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران از پذیرش جدید دانشجویان خارجی از بهمن ماه در این مرکز خبر داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران ، دکتر زهرا امام جمعه با اعلام این خبر افزود : پردیس بین المللی ارس ، در حال حاضر با جذب 55 دانشجوی خارجی کار خود را آغاز کرده است و از بهمن ماه تحصیل دانشجویان خارجی در ارس آغاز می شود .
امام جمعه بابیان اینکه پردیس ارس یکی از پردیس های بین المللی دانشگاه تهران به شمار می آید ، یادآور شد : دو هدف در اینجا دنبال می شود یکی پذیرش دانشجویان خارجی و دیگری بسترسازی برای ادامه تحصیل متقاضیان ورود به دانشگاه ها که قصد عزیمت به خارج از کشور رادارند .
وی گفت : علاقه خروج از ایران بیشتر در دوره های تحصیلات تکمیلی است که با توجه به وضعیت جمعیت جوان کشور این اتفاق به نفع کشور ما نخواهد بود .
فلسفه تشکیل پردیس بین المللی ، جذب دانشجویانی است که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند .
رئیس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران گفت : بزرگ ترین دغدغه فعلی ، اسکان دانشجویان خارجی است که امیدواریم با همکاری منطقه آزاد ارس طبق توافق نامه ، در قبال اسکان این دانشجویان خارجی اقدام لازم صورت پذیرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
دنیای اقتصاد
1397/11/01
> ایسنا : سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش در جلسه امروز این کمیسیون برای پاسخگویی به سوالات برخی نمایندگان خبر داد .
> پاسخگویی بطحایی و غلامی به سؤالات نمایندگان ایسنا : سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش در جلسه امروز این کمیسیون برای پاسخگویی به سوالات برخی نمایندگان خبر داد .
میرحمایت میرزاده در گفت وگو با ایسنا ، در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات به حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش برای پاسخگویی به سؤالات تعدادی از نمایندگان اشاره و اظهار کرد : آقای عبداللهی نماینده اهر و هریس سؤالی درباره دلیل تعطیلی دانشگاه فرش هریس را از وزیر علوم مطرح کرد که این نماینده بعد از توضیحات وزیر قانع شد .
به گفته وی ، زاهدی نماینده کرمان از وزیر علوم سؤالی درباره ضعف دانشگاه پیام نور ، عزل نصب ها و منطقه ای کردن این دانشگاه عنوان کرد که بعد از توضیحات ارائه شده مهلت دو هفته ای به وزارت علوم برای تصمیم گیری نهایی داده شد .
میرزاده ادامه داد : ادامه جلسه با حضور وزیر آموزش و پرورش با برگزار شد که آقای وقف چی نماینده زنجان سؤالی درباره مشکلات معیشتی معلمان مطرح کرد که مقرر شد در دو هفته آینده برنامه های این وزارت خانه در این باره ارائه شد تا نتیجه قانع شدن یا نشدن از سؤال اعلام شود .
به گفته وی ، محمودزاده نماینده مهاباد از وزیر آموزش و پرروش سؤالی درباره مشکلات مدارس استثنایی همچون نیروی انسانی و زیرساخت ها و امکاناتش و همچنین وضعیت سازمان دانش آموزی و سرانه دانش آموزی مطرح کرد که قرار شد این وزارتخانه مستنداتش دربارت اقدامات انجام شده را ارائه کند .
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت : نادری نماینده اورامانات درباره وضعیت مدارس زلزله زده بیان کرد که مقرر شد هیأتی از مسئولان حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش در منطقه زلزله زده برای بررسی موضوع اعزام شوند .
کلمات کلیدی : آموزش و پرورش زلزله کمیسیون آموزش و تحقیقات وزارت علوم وزیر آموزش و پرورش.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
کسب و کار
1397/11/02
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش حدود 11 درصدی بودجه این سازمان در سال 98 در لایحه پیشنهادی این سازمان خبر داد و گفت : این میزان افزایش بودجه برای بورس و فرصت های مطالعاتی تا 23 درصد است .
> دکتر مجتبی صدیقی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب به وضعیت بودجه سال آینده سازمان امور دانشجویان در لایحه پیشنهادی دولت اشاره کرد و گفت : متناسب با رشد عمومی بودجه کشوردر سال 98 ، بودجه مربوط به امور دانشجویان نیز با رشد حدود 10تا 11 درصد مواجه شده است .
اگر چه ردیف مربوط به بورس و فرصت های مطالعاتی نیز به دلیل گران شدن نرخ ارز با افزایش 23 درصدی بودجه مواجه بود که امیدوار هستیم این میزان مجددا افزایش یابد .
اما در مجموع رشد عمومی بودجه دولت با مقداری بیشتر برای حوزه دانشجویی پیش بینی شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : در برنامه ریزی بودجه سال آینده فرصت های مطالعاتی و بورس خارج از کشور حذف نشده است و اگر سیاست های ارزی همین سیاست های فعلی باشد ما در سال آینده اعزام به خارج از کشور خواهیم داشت .
اما هنوز ظرفیت آن مشخص نیست .
چرا که باید منتظر باشیم تا ببینیم بودجه ای که در مجلس تعیین می شود چه میزان خواهد بود تا بر اساس آن بتوانیم به شکل نرمال اعزام ها را ادامه دهیم .
رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش میزان انواع وام های دانشجویی در سال آینده خبر داد و گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هم از محل افزایش بودجه عمومی و هم از محل درآمدهای خود بنا دارد میزان انواع وامهای دانشجویی در سال 98 را افزایش دهد .
اما این که این افزایش به چه میزان خواهد بود باید در هیات امنا تصمیم گیری شود .
دکتر صدیقی با تاکید بر این که حدود 50 درصد بودجه جاری سازمان امور دانشجویان پرداخت شده است ، افزود : میزان تخصیص معادل دانشگاه ها است اگرچه تخصیص ما از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور حدود 70 درصد بود اما میزان پرداختی به 50 درصد می رسد که امیدواریم تا پایان سال به نقطه حداکثری تخصیص برسیم .
معاون وزیر علوم همچنین تاکید کرد : به دلیل عدم پرداخت به موقع بودجه ، با یک سری مشکلاتی در دانشگاه ها مواجه شده بودیم که البته این مشکلات از طرق دیگری در بخش تغذیه دانشجویی تامین شد؛ ولی در مجموع در حوزه تغذیه ما هم با افزایش قیمت مواد غذایی و همچنین تعداد متقاضی مواجه هستیم که این موضوع دانشگاه ها را با مشکلاتی مواجه کرده بود که خوشبختانه وزارت علوم توانست کمک هایی را به دانشگاه ها در حوزه ی تغذیه انجام بدهد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/11/02
> زهرا حاجیان لایحه بودجه سال 98 چهارم دی ماه ودر شرایطی از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه شده است که ارقام تعیین شده در بودجه سال آینده برای مراکز دانشگاهی و پژوهشی و نیز برخی نهادهای حمایتی درحوزه علم وفناوری مانند معاونت علمی وفناوری و صندوق نوآوری وشکوفایی ، نسبت به امسال ، کاهش چشمگیری را نشان می دهد.
> زهرا حاجیان لایحه بودجه سال 98 چهارم دی ماه ودر شرایطی از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه شده است که ارقام تعیین شده در بودجه سال آینده برای مراکز دانشگاهی و پژوهشی و نیز برخی نهادهای حمایتی درحوزه علم وفناوری مانند معاونت علمی وفناوری و صندوق نوآوری وشکوفایی ، نسبت به امسال ، کاهش چشمگیری را نشان می دهد .
این روند ، درکنار افزایش سریع نرخ تورم و دیگر عواملی که باعث افزایش هزینه های تحقیقات دریک سال اخیر شده اند ، باعث خواهد شد نه تنها بخش پژوهش و فناوری مطابق اهداف کشور رشد نیابد ، بلکه به طور قطع مانع بزرگی بر سر راه شرکت های دانش بنیان نوپا ، فناوران و استارت آپ هاخواهد بود .
بودجه 98 دور از شأن علم و فناوری بررسی بودجه سال 98 نشان می دهد این لایحه اساسا مطابق اسناد بالادستی کشوردرحوزه علم وفناوری از جمله سند چشم انداز20 ساله ، سیاست های کلی نظام علم وفناوری کشور و برنامه ششم توسعه تنظیم نشده است .
سید جواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت بودجه 98 را درشأن علم و فناوری ندیده است ، خاطرنشان کرد : شرایط تحریمی را می دانیم ، اما حوزه علم وفناوری نبایدگرفتار کاهش بودجه می شد .
اگر بخواهیم بودجه سال 98 را مرور کنیم باید بگوییم دولت بودجه 98 را درشأن علم و فناوری ندیده است ، درحالی که انتظار می رفت بودجه بر اساس اسناد بالادستی تنظیم شود .
کاهش 40 درصدی بودجه معاونت علمی وی با اشاره به افت بودجه برخی نهادهای علمی درکشورگفت : دربرخی بخش ها مانند معاونت علمی و فناوری 40 درصدکاهش بودجه داریم و درواقع ستادنانو ، بنیاد نخبگان ، بیو و هوافضا نیزبا افت بودجه مواجه هستند .
در حالی که حوزه علم و فناوری مانندمیدان مسابقه است و نمی توانی بگویی امسال ندارم ، سال دیگر بودجه می دهم زیرا اگر عقب بیفتی رسیدن به نقطه مطلوب سخت است و این کاهش بودجه حتما می تواند آسیب بزند و باید آن را جبران کرد .
وی با بیان این که طبق برنامه ششم توسعه وسیاست های کلی نظام علم و فناوری سهم پژوهش از GDP تا سال 1404 باید به 4 درصد برسد ، افزود : یکی ازضعف های لایحه بودجه این است که اعتبارات پژوهش طبق سند بالادستی نیست وبا آن تناسبی ندارد ، این رقم باید120درصد افزایش می یافت که باید گفت دولت در این زمینه قانون را رعایت نکرده است .
وی می گوید : مقام معظم رهبری طی سال های گذشته همواره بر برنامه ریزی در دانشگاه ها و مراکز علمی برای رشد شتاب علمی تأکید داشتند این درحالی است که با بودجه های فعلی نمی توان انتظار داشت شتاب علمی محقق شود .
در همین حال ، دکترعلیرضا دلیری معاون توسعه و مدیریت منابع معاونت علمی و فناوری نیز با اشاره به کاهش 40درصدی بودجه این معاونت و بنیاد ملی نخبگان درلایحه بودجه سال 98 گفت : بودجه پیشنهادی اولیه معاونت علمی ، معاونت های تابعه و همچنین بنیاد ملی نخبگان برای سال 98 برابر با 640 میلیاردتومان بود که درلایحه به320میلیارد تومان رسید و نسبت به سال گذشته 40 درصدکاهش داشته است .
وی افزود : این بودجه درسال آینده قرار است بین ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی وبنیادملی نخبگان با هدف حمایت از شرکت های دانش بنیان وفناوران توزیع شود وبا این وضعیت قطعا شرایط سختی را پیش رو خواهیم داشت .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خراسان
1397/11/02

تبعات افت بودجه پرویز کرمی رئیس ستادفرهنگ سازی اقتصاددانش بنیان معاونت علمی وفناوری نیز به خراسان درباره تبعات افت بودجه نهادهایی از جمله معاونت علمی وفناوری وصندوق نوآوری وشکوفایی می گوید : نقش معاونت علمی در حمایت از توسعه علم وفناوری همواره نقش اهرمی بوده است تا با ایجاد تحرک اولیه در شرکت های دانش بنیان و مراکز پژوهشی واستارت آپ ها ، بستر های لازم را برای حرکت به سمت تحقق اقتصاد دانش بنیان درکشور فراهم کند ، طبیعتا لازمه این کار بهره گیری از استادان ومحققان دانشگاهی است که آن ها را به سمت انجام پایان نامه ها و طرح های پژوهشی تقاضا محور سوق بدهیم و نیازمند این است که ما برای حمایت از این استادان و تیم های پژوهشی ، گرنت های پژوهشی تعریف کنیم .
از سوی دیگر حمایت از تاسیس شرکت های دانش بنیان دانشگاهی و نیز حمایت از اجرای طرح های کلان ملی فناوری در کشور از دیگر اقداماتی است که انجام آن ها توسط معاونت علمی نیازمند بودجه و اعتبارات کافی است .
کرمی حمایت از استارت آپ ها را بخش دیگری از فعالیت های معاونت علمی اعلام کرد وافزود : اکنون استارت آپ های ایرانی عمدتادر حوزه فناوری اطلاعات وخدماتی هستند در حالی که معاونت علمی حمایت از استارت آپ های حوزه فنی مهندسی ، سلول های بنیادی ، هوا فضا و رشته های مختلف فناوری را در دستور کار قرار داده است .
همچنین تاسیس کارخانه های نوآوری درکلان شهرها به منظور ایجاد مراکزی برای فعالیت استارت آپ ها وشرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها ازبرنامه های جدی معاونت علمی است .
وی تصریح کرد : علاوه براین بخش قابل توجهی از اعتبارات معاونت علمی صرف امور نخبگان می شود .
یکی از این امور اهدای جوایز نخبگان علمی است که به طور قطع با کاهش اعتبارات بنیاد ملی نخبگان در سال آینده روند اعطای این جوایز و دیگر حمایت ها از نخبگان دچار چالش جدی خواهد شد و به طور کلی ، رشدوشتاب فعالیت های معاونت علمی در حمایت از نوآوران ، فناوران و شرکت های دانش بنیان رابا مشکل مواجه خواهد کرد .
مسئولان دانشگاهی کشور به خصوص دانشگاه های بزرگ معتقدندکه با این وضعیت بودجه ای ، در سال آینده مدیریت مراکز علمی و پژوهشی بسیار سخت خواهد شد .
چنان که معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم نیز معتقد است که بودجه پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه هادر سال آینده در حدانتظار نیست .
او درشرایطی سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی در سال آینده را67صدم درصد اعلام می کند که مشخص نیست با تنگناهای بودجه ای که در سال 98 دانشگاه ها وپژوهشگاه ها با آن مواجه هستند ، چه میزان از این سهم محقق می شود .
ازهم اکنون زمزمه های متعددی به گوش می رسد که رؤسای دانشگاه ها مجبور به کاهش هزینه های پژوهشی برای تأمین هزینه های جاری دانشگاه های خود در سال 98 هستند .
برای مثال رشد بودجه دانشگاه صنعتی شریف در سال آینده ، 45/10 درصدپیش بینی شده است .
حال آن که به گفته رئیس این دانشگاه این رشد نمی تواند پاسخ گوی فعالیت ها و نیازها باشد .
فتوحی می گوید : باتوجه به این که برای سال آینده 20 درصد افزایش حقوق درنظر گرفته شده بنابراین افزایش بودجه دانشگاه حتی متناسب با افزایش حقوق نیز نخواهد بود و برای تأمین حقوق در دانشگاه باید سال آینده از بودجه پژوهشی خود بکاهیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
روزنامه آفرینش
1397/11/01
> معاون آموزشی وزارت علوم گزارش «طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی» را ارائه و بر ادغام برخی دانشگاه ها و توجه به مشکلات پیش روی فعلی دانشگاه ها اشاره کرد .
> معاون آموزشی وزارت علوم گزارش «طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی» را ارائه و بر ادغام برخی دانشگاه ها و توجه به مشکلات پیش روی فعلی دانشگاه ها اشاره کرد .
به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی ، جلسه 322 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد .
دستور جلسه ارائه گزارش «طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی» بود که توسط مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ارائه شد .
در این گزارش تأکید شد طرح آمایش آموزش عالی در اسفندماه 1394 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و پیاده سازی طرح آمایش آموزش عالی ازجمله مسائل موردتوجه معاونت آموزشی وزارت علوم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است .
شناسایی دانشگاه های محور و تلاش برای مأموریت بخشی به فعالیت های سایر دانشگاه ها بر اساس فعالیت های دانشگاه های محور ، ادغام برخی دانشگاه ها و توجه به مشکلات پیش روی فعلی دانشگاه ها ازجمله مواردی بود که در گزارش معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به آن اشاره شد .
در گزارش مذکور اصول 20 گانه ساماندهی مؤسسات پژوهشی ارائه و تأکید شد که در فرآیند اجرایی سازی طرح آمایش آموزش عالی اسامی دانشگاه های محور با نام بزرگان علمی و فرهنگی تمدن اسلام و ایران مزین خواهد شد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/02
> دوشنبه ، سی ام مهرماه امسال را هیچ کس فراموش نمی کند؛ روزی که برگ دیگری از اقدامات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ورق خورد و دانشگاه استاد فرشچیان توسط این دانشگاه راه اندازی شد.
> دوشنبه ، سی ام مهرماه امسال را هیچ کس فراموش نمی کند؛ روزی که برگ دیگری از اقدامات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ورق خورد و دانشگاه استاد فرشچیان توسط این دانشگاه راه اندازی شد .
طرح اولیه فعالیت این دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم مورد پیگیری قرار گرفته بود اما در دولت های نهم و دهم به فراموشی سپرده شد .
راه اندازی این دانشگاه بار دیگر در دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفت و نهادهای بسیاری داوطلب حمایت از این دانشگاه شدند .
بعد از گذشت پنج سال ، موضوع در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و درنهایت دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی این دانشگاه اعلام آمادگی کرد و روز پایانی مهرماه امسال راه اندازی شد .
حالا قرار است از مهرماه سال آینده در دانشگاه استاد فرشچیان دانشجو جذب شود .
در همین راستا دیروز محمدمهدی طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان بازدید کرد تا از نزدیک در جریان روند کاری آن قرار بگیرد .
طهرانچی در بازدیدی دوساعته از دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی با نامورمطلق ، سرپرست این دانشگاه و دیگر کارمندان دیدار و گفت وگو و از فعالیت های عمرانی صورت گرفته بازدید کرد و در جریان پیشرفت فعالیت های عمرانی قرار گرفت .
نامورمطلق در نشست با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از نیروی انسانی ، وضعیت مالی و اعتباری دانشگاه ، مراحل تدوین اسناد نظام نامه آموزشی ، طرح های پژوهشی و برنامه های خلق آثار فاخر هنری و .
ارائه کرد .
طهرانچی هم در این جلسه از پیشرفت امور اعلام رضایت کرد ، اما از سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان خواست سرعت فعالیت ها بیشتر شود تا بتوان نسبت به پذیرش دانشجو در سال آینده اقدام کرد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد : «دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان می تواند محور توسعه آموزش و پژوهش هنرهای اسلامی ایرانی در سراسر کشور و همچنین در شعب دانشگاه آزاد اسلامی در سایر کشورها باشد .
» همچنین مقرر شد برای ثبت و تکثیر تجربیات و خاطرات استادان و پیشکسوتان هنرهای سنتی ، استودیویی کوچک ولی متناسب در دانشگاه فرشچیان ایجاد شود .
در این جلسه طرح هایی مانند برگزاری دوره های عالی هنر در مدرسه تابستانی و تکریم و رسیدگی به هنرمندان پیشکسوت کشور مورد بررسی و تاکید قرار گرفت .
در پایان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد کرد آثاری از صنایع دستی و هنرهای سنتی با طراحی و نظارت دانشگاه استاد فرشچیان ، برای هدایای مناسبتی و ملاقات ها تهیه شود تا بیش از پیش از هنرهای سنتی صیانت و از هنرمندان کشور حمایت به عمل آید .
تاسیس شعب دانشگاه استاد فرشچیان در افغانستان بهمن نامور مطلق ، سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در گفت وگو با «فرهیختگان» از روند ساخت فیزیکی این دانشگاه و البته تاسیس شعب آن در خارج از کشور صحبت به میان آورد .
آن طور که او گفته است آوازه این دانشگاه به خارج از کشور نیز رسیده است و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی درصدد هستند تا شعبی از آن را در خارج از کشور نیز تاسیس کنند .
سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان می گوید : «تلاش داریم با دوره های کوتاه مدت در خارج از کشور شروع کنیم و اولویت ما از نزدیک به دور است؛ به احتمال زیاد افغانستان نخستین کشور هدف ماست؛ چراکه هم از نظر دینی و هم زبانی و فرهنگی نزدیک به هم هستیم .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
دولت + وزارت علوم
روزنامه فرهیختگان
1397/11/02

سپس به سراغ کشورهای دیگری مثل لبنان ، امارات و کشورهای ترک زبان نزدیک به خودمان خواهیم رفت و در مرحله دوم کشورهای اروپایی کشورهای مقصد ما خواهند بود .
همچنین تا حدودی با شعبه های دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور هماهنگ هستیم تا از تجربیات آنها نیز استفاده کنیم .
» به گفته او ، این دانشگاه در حال ابداع است یعنی به این صورت نیست که نسخه هایی از آن در بیرون وجود داشته باشد تا بتوان آن نسخه ها را تکرار و تکثیر کرد .
او می گوید : «به همین دلیل این دانشگاه نیاز بنیادین دارد تا برای آن نظام نامه و آیین نامه جذب استاد و پذیرش دانشجو نوشته شود .
درواقع از آنجاکه قرار است به شکل استاد شاگردی اداره شده و نظام استاد شاگردی را احیا کند ، این نظام نامه ها باید از ابتدا نوشته شود .
» سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان معتقد است حتی سرفصل های درسی نیز باید بازنویسی شوند به همین دلیل این دانشگاه مقداری با کندی حرکت می کند تا یک پایه خوب گذاشته شود .
او درباره پیشرفت فیزیکی دانشگاه نیز صحبت به میان آورد : «همان طور که پیش از این گفته بودم پذیرش دانشجو از مهرماه سال آینده خواهد بود و امیدواریم بتوانیم به این برنامه ریزی برسیم .
دانشگاه استاد فرشچیان از نظر فیزیکی در حال شکل گیری است و ساختمان اصلی و تجهیزات مورد نیاز تا حدود زیادی آماده شده و کارگاه های کوچک و کوتاه مدت نیز راه اندازی شده است .
درصدد هستیم شرایط را به نوعی آماده می کنیم تا برای سال تحصیلی آینده دانشجو جذب کرده و کار را آغاز کنیم .
» نامورمطلق می گوید : «دانشگاه از نظر فیزیکی و تجهیزات در حال رشد است و از نظر اسناد علمی و بالادستی که لازم است داشته باشیم نیز در حال تلاش هستیم و اساتید لطف داشتند و از خرد جمعی همه اساتید دانشگاه هااستفاده می کنیم .
» او با بیان اینکه خوشبختانه تمام اساتید هم به این دانشگاه نگاه محبت آمیز دارند و دوست دارند این دانشگاه به بهترین شکل خود راه اندازی شود ، ادامه داد : «دانشگاه استاد فرشچیان امید هنرمندان و آرزوی دیرینه هنرشناسان است و به همین دلیل یکی از جاهایی است که بدون هیچ گونه اختلافی و بدون هرگونه دسته بندی ، تمام استادان و هنرمندان اعلام آمادگی کردند که به این دانشگاه کمک کنند .
امیدواریم با این هم افزایی ای که صورت گرفته ، بتوانیم یک نهاد ملی و حتی بین المللی به بهترین شکل کار خود را آغاز کند .
» اولین دوره مدرسه تابستانی در رشته های ایرانی اسلامی سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در بخش دیگری از این گفت وگو از برگزاری دوره های عالی هنر در مدرسه تابستانی هم خبر داد و گفت : «همه دانشگاه های بزرگ دنیا یک سری مدارس یا دانشگاه های تابستانی دارند تا برای کسانی که علاقه مند هستند و در دوره های درازمدت دانشگاه نمی توانند حضور پیدا کنند ، دروسی را ارائه دهند .
ما نیز در تلاشیم در تابستان آینده اولین دوره مدرسه تابستانی دانشگاه را در رشته های اسلامی ایرانی برگزار کنیم .
» نامورمطلق در پایان ابراز امیدواری کرد این مدرسه تابستانی مورد استقبال هنردوستان ایرانی و همچنین دانشجویان قرار گیرد .
او افزود : «بهترین اساتید ما در این دوره ها آموزش خواهند داد تا بتوانیم در سطوح تحصیلات تکمیلی دوره هایی را برگزار کنیم .
مدارکی نیز توسط اساتید درجه یک ایرانی داده می شود و دانشگاه استاد فرشچیان و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی هم این مدارک را تایید خواهند کرد . »
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
جوان
1397/11/02
> در سیستان و بلوچستان حدود هزار و 200 گونه گیاهی متعلق به 83 جنس و 35 خانواده وجود دارد که برخی از آن ها بومی ایران و یا به طور خاص بومی استان محسوب می شوند که مورد توجه محققان گیاهان دارویی دانشگاه کشاورزی قرار گرفته است .
> سرویس ایران جوان آنلاین : کاهش بارندگی در کنار سایه سنگین دو دهه خشکسالی در سیستان و بلوچستان از جمله دلایلی است که موجب شده مراکز تحقیقات کشاورزی استان کار های خوبی را برای کشت گیاهان دارویی که به حداقل ممکن آب نیاز دارند انجام دهند .
این مهم باعث شده تا در مرکز تحقیقات کشاورزی زابل بیش از 100 نوع گیاه دارویی مقاوم به خشکسالی کشت شود .
موضوعی که موجب شد رئیس دانشگاه زابل با تأیید این موضوع اعلام کند : «از بین این گیاهان دارویی ، چای ترش بیشترین عملکرد را داشته به طوری که هم اکنون 10 هکتار زیر کشت این محصول رفته است .
» تغییرات اقلیمی در بیشتر استان های کشور سبب شده تا مرکز تحقیقات کشاورزی این مناطق برای جلوگیری از نابودی یا جایگزینی کشت های آب بر به سراغ گیاهان مقاوم به کم آبی بروند .
در این میان دانشگاه کشاورزی سیستان و بلوچستان توانسته در این زمینه اقدامات خوب و مؤثری انجام دهد که به عنوان نمونه می توان به اقدام مجتمع تحقیقاتی دانشگاه زابل در زمینه کشت 100 گونه گیاه دارویی در فضای مجتمع تحقیقاتی این مرکز علمی اشاره کرد؛ موضوعی که نویدبخش روز های خوب برای کشت محصولات جدید و سودآوری و درآمدزایی و رونق اشتغال برای مردم منطقه و سایر استان های با شرایط مشابه است .
گیاهانی سازگار با شرایط سخت آب و هوایی با ادامه دار شدن خشکسالی و کم آبی در استان هایی همچون سیستان و بلوچستان نیاز است که در زمینه کشت های کم مصرف کار های خوبی انجام گیرد ، موضوعی که به طور ویژه از سوی مراکز علمی و تحقیقاتی این استان در حال انجام شدن است .
رئیس دانشگاه زابل در این خصوص می گوید : «با توجه به موقعیت اقلیمی سیستان و بلوچستان و خشکسالی دو دهه ای در شمال استان ، کار تحقیقاتی کشت گیاهان سازگار با شرایط منطقه در سال های اخیر در دانشگاه زابل اجرا شده و تاکنون بیش از 100 گونه گیاهی در دانشگاه زابل کشت شده است .
» موسی بهلولی می افزاید : «فضای مجتمع تحقیقاتی دانشگاه زابل زیر کشت 100 گونه گیاه دارویی رفته که این مهم موجب موفقیت های خوبی در این زمینه شده است .
» از آنجا که گیاهان دارویی کشت شده ، سازگاری مناسبی با منطقه داشته و حتی برخی از این گیاهان به دلیل تنش های محیطی نسبت به خاستگاه اولیه از عملکرد بیشتری برخوردار هستند ، لذا این مهم از سالیان قبل مورد توجه محققان کشاورزی سیستان و بلوچستان قرار گرفته است .
در این میان یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار چای ترش است که با روش کشت بافت انجام می گیرد که شرایط افزایش تولید و ترویج آن رو به گسترش است .
از آنجا که چای ترش بیشترین عملکرد را دارد ، این مهم موجب شده تا 10 هکتار از زمین های سیستان و بلوچستان زیر کشت این محصول برود .
همچنین سودآوری این محصول از جمله دلایلی است که محققان دانشگاه زابل را بر آن داشته تا کشت انبوه و ترویجی چای ترش و صنایع تبدیلی این محصول را در دستور کار قرار دهند .
این مهم در حالی است که سیستان و بلوچستان با کشت چای ترش در 280 هکتار از اراضی خود از بزرگ ترین تولید کنندگان چای ترش یا قرمز کشور به شمار می رود .
تنوعی از گیاهان دارویی تنوع خاص آب و هوایی سیستان و بلوچستان و پوشش گیاهی خاص آن سبب شده گیاهان کمیاب بخصوص در بخش دارویی در منطقه رویش داشته باشند .
بررسی ها نشان می دهد برخی از قسمت های این استان یکی از رویشگاه های غنی گیاهان دارویی منحصر به فرد است به گونه ای که شرایط آب و هوایی و ژئومورفولوژیکی آن سبب سازگاری و وجود گونه های مربوط به رویشگاه های خاص این ناحیه شده است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه زابل
جوان
1397/11/02

با توجه به اینکه در سیستان و بلوچستان حدود هزار و 200 گونه گیاهی متعلق به 83 جنس و 35 خانواده وجود دارد که برخی از آن ها بومی ایران و یا به طور خاص بومی استان محسوب می شوند ، لذا این مهم مورد توجه محققان گیاهان دارویی دانشگاه کشاورزی قرار گرفته است .
آمار ها نشان می دهد مناطق شمالی سیستان و تفتان ، خاش ، سراوان ، ایرانشهر و چابهار از مکان های مستعد توسعه کشت گیاهان دارویی هستند .
رئیس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان با تأیید شرایط مناسب برای تولید انواع گیاهان دارویی و تبدیل آن به دارو های طبیعی می گوید : «استفاده از گیاهان دارویی برای مصارف پزشکی سبب شده تا دارو های گیاهی گنج پنهان سیستان و بلوچستان قلمداد شوند .
» مصیب پهلوانی با اشاره به مناطق مهم رویش این گیاهان می افزاید : «ناحیه رویشی ایرانی و تورانی سیستان و بلوچستان از شهرستان های زابل ، زهک ، هیرمند ، هامون ، نیمروز ، زاهدان ، خاش و بخشی از سراوان ، سوران و مهرستان تشکیل شده که گونه های جنگلی شاخص آن شامل بنه ، بادام کوهی ، تاغ ، گز ، اسکنبیل و گونه های دیگری همچون زیتون وحشی ، ارژن ، انجیر ، پده ، سنجد و بادامک است .
» بررسی ها نشان می دهد علاوه بر این گیاهان ، کهور ایرانی ، کلیر ، چگرد ، پیر ، توج ، کنار ، استبرق ، کهور پاکستانی ، داز ، گز روغن ، حرا ، چش کنار و انار شیطان از مهم ترین گونه های جنگلی ناحیه خلیجی و عمانی استان هستند که طرفداران بسیاری در میان مصرف کنندگان گیاهان دارویی دارند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه شهید بهشتی
جمهوری اسلامی
1397/11/02
> «با امضای تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و دانشگاه شهید بهشتی ، تپه میل ، پایگاه مطالعات باستان شناسی حوزه ری باستان برای این گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی انتخاب شد.
> «با امضای تفاهم نامه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و دانشگاه شهید بهشتی ، تپه میل ، پایگاه مطالعات باستان شناسی حوزه ری باستان برای این گروه باستان شناسی دانشگاه شهید بهشتی انتخاب شد .
»دلاور بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در گفت وگو با ایسنا ، با اعلام این خبر گفت : در تفاهم نامه ای که یک شنبه 30 دی بین رئیس دانشگاه شهید بهشتی و مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران امضا شد ، قرار است «پایگاه تپه میل» به عنوان پایگاه اصلی مرکز حوزه تاریخ ری باستان و با هدف انجام همکاری های باستان شناسی و مطالعات باستان شناسی را در این منطقه باستانی ایجاد شود .
او با بیان این که تفاهم نامه امضا شده ، در هشت بند تعریف شده است ، توضیح داد : در واقع قرار است با تاسیس مدرسه مطالعات میدانی باستان شناسی در این منطقه ، حوزه ری باستان ، برای مطالعات باستان شناسی در اختیار گروه باستان شناسی شهید بهشتی قرار گیرد .
اقدامات حقوقی آن توسط بخش حقوقی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درحال انجام است .
وی با اشاره به این که همکاری های لازم در بحث پژوهش های میدانی باستان شناسی در این محوطه ها توسط اداره کل میراث فرهنگی انجام می شود ، ادامه داد : این اتفاق فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا بتوانیم حوزه تاریخ و باستان شناسی ری را بشناسیم .
وی با بیان این که همه هماهنگی ها از قبل انجام شده و مجوز کاوش ها نیز در زمان های مورد نیاز مانند روال قبلی ، توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران ، از پژوهشکده باستان شناسی گرفته می شود ، اظهار کرد : همچنان این اداره کل ارتباطات اداری را برای انجام روند کارها بر عهده دارد ، چون فقط مطالعات باستان شناسی به دانشگاه شهید بهشتی واگذار می شود .
مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران اضافه کرد : درحال حاضر نیز مدخل همکاری ها به عنوان محور اصلی ، تپه میل قرار گرفته است و در ادامه با شکل گیری پایگاه پژوهشی ری کهن ، محوطه های تاریخی قرار گرفته در محور ری باستان ، یکی پس از دیگری بررسی می شوند .
بزرگ نیا با تاکید بر این که صحبت ها و اقدامات مورد نیاز پیش از این با پژوهشگاه میراث فرهنگی و پژوهشکده باستان شناسی مطرح شده و در این زمینه در هماهنگی کامل هستیم ، گفت : نخست فعالیت های میدانی انجام می شوند و پس از آن مرمت و حفاظت به مرور در این تپه های تاریخی و براساس صحبت های بعدی انجام می شوند .
برطرف شدن مشکل دانشجویان باستان شناسی برای کارآموزی درسایت های تاریخیمحمد علی اکبری رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی نیز درباره این تفاهم نامه گفت : هدف اصلی برای امضای این تفاهم نامه این بود که گروه باستان شناسی این دانشگاه بتواند یک حوزه مطالعاتی در پهنه تهران داشته باشد و در بخش های مطالعاتی مختلف مطالعه کند .
او با اشاره به حضور مرحوم دکتر حسن کریمان ری شناس در دانشگاه شهید بهشتی گفت : او در پهنه شهر ری مطالعات کاملی را انجام داده بود ، اکنون اطلاعات او ما را به سمتِ مناسبی در پژوهش هایمان می برد .
به همین دلیل احساس کردیم با انتخاب پهنه باستان شناسی ری کار او را دنبال کنیم .
اکنون نیز تمرکز ما روی این حوزه و تپه میل به عنوان پایگاهی برای دانشگاه شهید بهشتی است .
وی تاکید کرد : این تفاهم نامه کمک می کند یکی از مشکلات گروه باستان شناسی این دانشگاه و دیگر دانشگاهها در عرصه های میدانی برای حضور دانشجویان در سایت های کاوش برطرف شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/11/01
> گروه خبر رییس دانشگاه بیرجند گفت : با عدم حمایت مسئولان ، نخواهیم توانست آموزش عالی را که تنها رکن توسعه استان است ، پیشرفت و توسعه دهیم .
> گروه خبر رییس دانشگاه بیرجند گفت : با عدم حمایت مسئولان ، نخواهیم توانست آموزش عالی را که تنها رکن توسعه استان است ، پیشرفت و توسعه دهیم .
خامسان ، دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد : دانشگاه بیرجند ادامه مسیر سیاست راهبردی حاکمان منطقه شرق کشور در راستای توسعه و امنیت پایدار این منطقه بوده است .
وی افزود : این سیاست با تشکیل مدرسه شوکتیه آغاز شد و با تاسیس دانشگاه بیرجند با شناسایی دقیق چالش های منطقه ادامه پیدا کرد .
وی ادامه داد : فعالیت آموزشی و علمی این دانشگاه از مهر سال 56 با پذیرش 120 دانشجو در سه رشته کارشناسی شیمی ، فیزیک و ریاضی آغاز شد .
خامسان افزود : پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجتمع آموزش عالی تغییر یافت و مراحل رشد و شکوفایی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد و در سال 68 به مجتمع دانشگاهی تبدیل شد و به لحاظ موقعیت شایسته علمی در اسفند 71 به دانشگاه بیرجند ارتقاء یافت .
وی با بیان اینکه در 20 سال گذشته این دانشگاه 419 طرح پژوهشی داخلی و خارجی را انجام داده است ، افزود : جمعیت دانشجویی این دانشگاه از سال 56 تاکنون 249 درصد افزایش داشته است و در زمان حاضر 12 هزار و 348 دانشجو در دانشگاه بیرجند مشغول به تحصیل هستند .
ثبت 175 اختراع توسط دانشگاه بیرجند رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به رشد 90 درصدی تعداد استاد تمام این دانشگاه نسبت به سال 56 ، تصریح کرد : دانشگاه بیرجند با 345 عضو هیئت علمی به کار خود ادامه می دهد و 175 ابداع و اختراع توسط اساتید این دانشگاه ثبت شده است .
خامسان بیان کرد : ارائه 15704 مقاله پژوهشی ، انعقاد 80 مورد تفاهم نامه در یک دهه گذشته و انعقاد 30 مورد تفاهم نامه با دانشگاه های خارجی در پنج سال گذشته از دیگر دستاوردهای دانشگاه بیرجند بوده است .
رییس دانشگاه بیرجند تصریح کرد : در راستای گسترش ارتباطات علمی و بین المللی در سه سال اخیر دانشگاه بیرجند با 21 دانشگاه مطرح خارجی تفاهم نامه همکاری علمی امضا کرده است .
خامسان با اشاره به انجام بیش از 20 مورد پروژه و پایان نامه مشترک با دانشگاه های مطرح خارجی ، افزود : دانشگاه بیرجند دارای حدود 12 هزار دانشجو در 352 کدرشته در مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری است که از رشد بالایی نسبت به سال های گذشته برخوردار بوده است .
وی اظهار کرد : دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) این دانشگاه حدود 30 درصد جمعیت دانشجویی را تشکیل می دهند و 645 دانشجوی دکتری در 52 کد رشته مشغول به تحصیل و تحقیق هستند .
رتبه 16 ام دانشگاه بیرجند در بین دانشگاه های مطرح داخلی وی با اشاره به اینکه جذب دانشجویان خارجی از اولویت ها و اهداف دانشگاه بیرجند است ، تصریح کرد : دانشگاه بیرجند براساس رتبه بندی مؤسسه تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهان است در زمره 1102 دانشگاه برتر جهان و در بین دانشگاه های داخلی در رتبه 16 قرار دارد .
رییس دانشگاه بیرجند بیان کرد : دانشگاه بیرجند براساس آخرین رتبه بندی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در زمره دانشگاه های جامع سطح 2 در تراز عملکرد ملی و با مأموریت محوری توسعه آموزش ، پژوهش و فناوری و کمک به رفع چالش های ملی قرار گرفته است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رییس دانشگاه بیرجند
روزنامه آوای خراسان جنوبی
1397/11/01

خامسان یادآور شد : دانشگاه بیرجند طی 5 سال آینده در نظام رتبه بندی دانشگاه ها بین چارک اول و در افق 1404 در دهک دوم دانشگاه های تابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری (دولتی) و دومین دانشگاه بین المللی شرق کشور قرار خواهد گرفت .
خامسان با اشاره به ظرفیت بالقوه نیروهای تحصیل کرده در استان ، افزود : دانشگاه بیرجند در المپیاد علمی امسال توانست یک رتبه زیر 3 و دو رتبه زیر 10 کسب کند .
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به رشد قابل توجه شرکت کنندگان در مسابقات علمی ، فرهنگی و هنری ، تصریح کرد : در سال 92 ، 178 دانشجو در این مسابقات شرکت کردند که این رقم در سال 96 رشد نزدیک هفت برابری با 762 دانشجوی شرکت کننده داشته است .
کمبود بودجه؛ مشکل اصلی دانشگاه خامسان با تاکید بر اهمیت بودجه دانشگاه ، افزود : اگر اعتبارات خوبی نداسته باشیم نخواهیم توانست این مجموعه عظیم را به خوبی مدیریت کنیم .
وی با بیان اینکه دانشگاه بیرجند جزء دانشگاه های گروه (ج) مرزی قرار دارد ، اظهار کرد : برای دانشگاه بیرجند قابل قبول نیست که دانشگاه سیستان و بلوچستان و زابل بیشتر از این دانشگاه اعتبار بگیرند .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي واحدهاي دانشگاهي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای واحدهای دانشگاهی
رئیس دانشگاه الزهرا
کسب و کار
1397/11/01
> معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان در نشست شورای علمی بنیاد نخبگان استان تهران بر استفاده از ظرفیت خیّرین و واقفین در راستای رفع موانع فعالیت اجتماعات نخبگانی و شبکه سازی و تقویت گروه های نخبگانی تاکید کرد .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، آریا الستی در اولین جلسه شورای علمی بنیاد نخبگان استان تهران در خصوص اقدامات ملی مندرج در سند راهبردی کشور در امور نخبگان مرتبط با فعالیت های شورای علمی توضیحاتی ارائه داد .
علیرضا زراسوندی ، رئیس بنیاد نخبگان استان تهران توضیحاتی در خصوص فعالیت های این بنیاد و تسهیلات ارائه شده در قالب جوایز تحصیلی به مستعدان برتر و رویدادهای فرهنگی ، ارائه داد .
اهداف ، برنامه ها و فعالیت های در دست اقدام در بخش های مختلف از جمله واحد پاسخگویی حضوری و تلفنی ، وضعیت بررسی پرونده های جوایز تحصیلی و دانش آموختگان برتر ، رویدادهای تجلیل و تکریم از نخبگان ، برگزاری کارگاه های توانمندسازی مستعدان برتر ، طرح شهید احمدی روشن ، همکاری با دیگر مؤسسات در مبحث وقف و خیّرین از دیگر نکانی بود که زراسوندی به آن اشاره کرد .
ایجاد کارگروه های تخصصی در حوزه فرهنگی ، تأکید بر ارتقای اخلاق حرفه ای نخبگان ، طراحی برنامه هایی با هدف توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ، بکارگیری ظرفیت های پارک علم وفناوری در مهارت افزایی ، پرهیز از عدم تصدی گری در امور اجرایی ، بررسی وضعیت علوم پایه در مدارس (بخش دانش آموزی) و بررسی راه های ارتباط با صنعت ، از مهمترین موارد بیان شده در این جلسه بود .
بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان ، علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی ، برات قبادیان معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، زهرا ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) ، جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم وصنعت؛ عبدالهی رییس دانشکده مدیریت دانشگاه خوارزمی ، مسعود صدری نسب رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس و مشاور رییس بنیاد نخبگان استان تهران ، از دیگر حاضران در این نشست بودند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي آموزش عالي
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای آموزش عالی
آموزش عالی
کسب و کار
1397/11/01
> طرح افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران دانشگاه تهران به منظور افزایش توانمندی ها ، قابلیت های علمی و مهارت های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران ، اجرا می شود .
> به گزارش کسب و کار نیوز ، معاونت فرهنگی و اجتماعی و معاونت آموزشی دانشگاه تهران با بهره گیری از توان صاحب نظران حوزه آموزش عالی ، تجارب متعدد داخلی و خارجی و اسناد بالادستی در حوزه توان افزایی اعضای هیأت علمی و مدیران ، طرح «افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران دانشگاه تهران» را تدوین کرده اند و آیین نامه این طرح نیز تهیه شده است .
این طرح با اهداف هشت گانه از جمله افزایش مستمر توانمندی ها و شایستگی های اعضای هیأت علمی در حوزه مهارت های آموزشی ، پژوهشی و تربیتی ، افزایش مستمر توانمندی های شخصی روانشناختی در زمینه های سرمایه روان شناختی ، بهزیستی روان شناختی و بهزیستی شغلی اعضای هیأت علمی ، افزایش مستمر توانمندی ها و مهارت های ادراکی مشتمل بر تفکر انتقادی ، خلاقیت و حل مسئله ، تفکر راهبردی و نگرش کارآفرینی در اعضای هیأت علمی و مدیران ، افزایش مستمر توانمندی های تعاملات علمی دانشگاهی بین المللی اعضای هیأت علمی و مدیران ، افزایش مستمر توانمندی های معرفتی و بینشی اعضای هیأت علمی ، افزایش توانمندی مدیران در حوزه های مدیریت و رهبری اثربخش آموزشی ، پژوهشی ، فرهنگی و اداری ، تحقق راهبردهای ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی و ارتقای اخلاق حرفه ای در دانشگاه توسط اعضای هیأت علمی و مدیران و افزایش توانمندی پاسخ گویی به توسعه علم و فناوری و بهره گیری از فناوری های نوین در حوزه های مرتبط با فعالیت های دانشگاه توسط اعضای هیأت علمی و مدیران طراحی شده است .
برای آشنایی با تشکیلات و وظایف ، شورای سیاست گذاری ، کمیته برنامه ریزی و نظارت ، واحد افزایش توانمندی ها و شایستگی های حرفه ای اعضای هیأت علمی و مدیران ، شیوه های برگزاری دوره های آموزشی ، ضوابط دوره های آموزشی ویژه اعضای هیأت علمی ، ضوابط دوره های آموزشی ویژه مدیران ، امتیاز شرکت در دوره های آموزشی و مرجع صدور گواهی دوره ها ، به اینجا مراجعه کنید .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران ، این آیین نامه در 9 ماده و 5 تبصره در جلسه تاریخ 24/‏09/‏1397‬ هیأت رئیسه دانشگاه به تصویب رسیده است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/11/02
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم.
> دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم .
مهدی نوید ادهم ، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت وگو با ایلنا در خصوص اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر به حداقل رسیدن تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی در تلویزیون گفت : امیدواریم که همینطور باشد و این تبلیغات به حداقل برسد زیرا یکی از مشکلات ما تبلیغات رسانه ای است که به تب کنکور دامن می زد .
ادهم در خصوص تاکید رهبری در راستای به حداقل رسیدن تبلیغات کتب کمک آموزشی و کلاس های کنکور در رسانه ملی گفت : تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی کمتر شده و امیدوارم تبلیغات آسیب زا به حداقل برسد .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش درباره مقاومت سازمان سنجش در برابر حذف شدن کنکور گفت : قانون حذف کنکور دو بار تغییر کرد و دوستان ما در سازمان سنجش مدعی هستند که چون شرایط آماده نبوده است نتوانستند قانون را اجرا کنند اما ادعای کارشناسان آموزش و پرورش این است که اتفاقا شرایط هم آماده بوده است ، مثل شرایطی که برای سوابق تحصیلی آماده بوده است .
برخی از دست اندرکاران به روشی غیر از روش کنکور موجود اعتقاد نداشتند ، لذا به هر طریقی که می شد از اجرای قانون طفره رفتند تا به این مرحله رسیدیم .
وی ادامه داد : در حال حاضر بیان شده است که می توان 85 درصد دانشجویان را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد .
البته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بیشتر در دانشگاه های غیردولتی ، شبانه روزی ها ، پیام نور و .
است .
در صورتی که صراحت قانون حذف کنکور به این صورت است که اگر برای پذیرش در کنکور کسب 100 نمره قابل قبول است ، باید 85 نمره بر اساس پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و 15 نمره هم بر اساس نمره ای باشد که از کنکور کسب می کنند و امیدواریم به این سمت بروند .
نوید ادهم در خصوص پذیرش دانشگاه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کنند ، گفت : اقدام خوبی که اکنون سازمان معاونت آموزشی وزارت علوم انجام داده این است که قرار است قبل از زمان برگزاری کنکور آن رشته ها و دانشگاه هایی که می توانند با سابقه های تحصیلی جذب داشته باشند را اعلام کنند تا بر این اساس داوطلبان به صورت اختیاری با آن معدلی که دارند برای ثبت نام اقدام کنند ، سپس در فاصله ای یک ماهه کنکور برگزار شود .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موجب می شود افراد با معدل پایین به دانشگاه راه پیدا کنند ، گفت : پیش‏بینی ما این است که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سبب شده کسانی که معدل کمتر دارند یا احتمال قبولی در کنکور را نمی دهند وارد دانشگاه شوند و مشکلات تا حدی تقلیل پیدا کند .
او در این باره اظهار کرد : پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گامی برای اجرای قانون حذف کنکور خواهد بود اما این گام خیلی محتاطانه است و در همان مسیر رخ می دهد .
من از حسن تدبیری که معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام کرده استقبال می کنم و نظرم در این باره مثبت است .
به دنبال انتشار اخباری مبنی بر شیوع شدید آنفلوآنزای خوکی در گرجستان و اپیدمی آن در ایران ، معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن رد این اظهارات ، اعلام کرد که آنفلوآنزا ویروسی جهانی است و برای پیشگیری از ابتلا به آن باید مسائل بهداشتی را رعایت کرد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
ابتکار
1397/11/02

دکتر محمود نبوی در گفت وگو با ایسنا ، در واکنش به اخباری مبنی بر شیوع آنفلوآنزای خوکی در گرجستان ، گفت : باید توجه کرد که نام بردن از آنفلوآنزایی به نام آنفلوآنزای خوکی یک اشتباه تاریخی محض است؛ زیرا شیوع آنفلوآنزای H1N1 در سال 2008 از یک شهری که خوک پروری داشت ، آغاز شد و بر همین اساس هم ابتدا نام این نوع ویروس آنفلوآنزا را آنفلوآنزای خوکی گذاشتند و بعد اعلام کردند که این نوع ویروس ترکیبی از ویروس های انسانی ، پرندگان و خوک است که نامش را H1N1 جدید گذاشتند .
وی افزود : بعد از گذشت دوران ، شیوع ویروس H1N1 دیگر به نوعی ویروس فصلی تبدیل شده که شدت بسیار زیادی هم ندارد و مانند آنفلوآنزای فصلی است .
باید توجه کرد که به طور کلی سه نوع ویروس آنفلوآنزا شامل H1N1 ، H3N2 و ویروس آنفلوآنزای نوع B وجود دارد .
حال به اشتباه ویروس H1N1را «خوکی» عنوان می کنند .
تاکید می کنم که این ویروس از نظر همه گیری ، شدت و نوع درمان هیچ فرقی با انواع دیگر ویروس آنفلوآنزا ندارد .
نبوی درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه منشا ویروس H1N1 کشور گرجستان است ، اظهار کرد : در هر کشوری یک نوع از ویروس آنفلوآنزا بیشتر شیوع پیدا می کند .
در حال حاضر در این فصل در گرجستان ویروسH1N1 شیوع بیشتری پیدا کرده و ممکن است در ماه های دیگر نوع ویروس در آنجا تغییر کند و این اهمیتی ندارد .
بنابراین لفظ خوکی برای این نوع آنفلوآنزا غلط است .
این ویروس نوعی آنفلوآنزای فصلی است که وسعت و شدتش هم با انواع دیگر آن تفاوتی ندارد .
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه نیمکره شمالی زمین در فصل سرد درگیر آنفلوآنزا می شود ، گفت : کشور گرجستان هم مانند بقیه کشورها گرفتار آنفلوآنزا است ، نه بیشتر و نه کمتر .
منتها چون وزارت بهداشت گرجستان اعلام کرده که به علت شدت همه گیری مدارس تعطیل شوند ، این باعث شده لفظ خوکی را به کار ببرند که از نظر فنی اشتباه است .
در حال حاضر در گرجستان ، ویروس H1N1 شیوع بیشتری دارد .
حال در برخی کشورها همH3N2 بیشتر شایع شده است .
تاکید می کنم که این ویروس ها از نظر بیماری زایی هم تفاوتی ندارند ، بلکه ژنوتیپ هایی هستند که از نظر اپیدمیولوژیک ممکن است شیوع شان در یک سال بیشتر یا کمتر باشد .
نبوی با تاکید بر اینکه در این فصل در همه کشورها اعم از عراق ، افغانستان ، ایران و .
ویروس آنفلوآنزا وجود دارد ، گفت : آنفلوآنزا بیماری است که نمی توان آن را محدود کرد .
از طرفی 50 تا 60 درصد موارد مبتلایان به آنفلوآنزا به صورت بی علامت هستند .
بنابراین در حال حاضر فصل آنفلوآنزا است و هر ساله میزانی از شیوع آن در همه کشورها اعم از ایران و .
وجود دارد .
وی همچنین گفت : در کشور ما هم مانند سال های گذشته میزانی از آنفلوآنزا وجود دارد و احتمال می دهیم که امسال شیوع ویروس H3N2 در کشورمان بیشتر دیده شود .
البته سایر انواع آن هم دیده می شود و از نظر شدت ، تخصصی ، درمان و همه گیری فرقی باهم ندارند .
به هر حال در فصل آنفلوآنزا ، این بیماری از آذر تا فروردین معمولا در کشور ما هم شایع می شود و هر سال هم با این موضوع مواجهیم .
نبوی با بیان اینکه شدت این ویروس هم از سال های قبل بیشتر نیست ، تاکید کرد : اینکه آنفلوآنزا را فقط به H1N1 یا خوکی منتسب کنیم ، اشتباه است .
آنفلوآنزا ویروسی است که انواع و اقسام مختلفی دارد .
به عنوان مثال ویروسH3N2 باقی مانده آنفلوآنزای هنگ کنگی است که در سال 1968 همه گیری داشت و بعد تبدیل به ویروسی فصلی شد .
H1N1 هم باقی مانده ویروس 2008 است که در حال حاضر تبدیل به ویروسی فصلی شده و خیلی هم پرخطر نیست .
وی با اشاره به ضرورت رعایت مسائل بهداشتی ، گفت : مردم فقط باید مسائل بهداشتی را رعایت کنند .
به طوری که با افراد سرماخورده دست ندهند ، روبوسی نکنند ، به محض ابتلا به آنفلوآنزا به پزشک مراجعه کنند ، دست های خود را به طور مرتب بشویند .
افراد پرخطر هم مانند کسانی که برونشیت مزمن دارند ، افراد بالای 65 سال و .
واکسن تزریق کنند .
آنفلوآنزا یک ویروس جهانی است و مرز نمی شناسد .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
روزنامه ایران
1397/11/02
> راهیابی معدل پایینی ها به دانشگاهبر اساس سوابق تحصیلیدبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم .
> راهیابی معدل پایینی ها به دانشگاهبر اساس سوابق تحصیلیدبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گفت : سازمان سنجش مدعی است ، چون شرایط فراهم نبوده کنکور را حذف نکرده ‎ایم .
مهدی نوید ادهم درباره اظهارات وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی مبنی بر به حداقل رسیدن تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی در تلویزیون به ایلنا ، گفت : امیدواریم که همینطور باشد و این تبلیغات به حداقل برسد ، زیرا یکی از مشکلات ما تبلیغات رسانه ای است که به تب کنکور دامن می زد .
ادهم در خصوص تأکید رهبری در راستای به حداقل رسیدن تبلیغات کتب کمک آموزشی و کلاس های کنکور در رسانه ملی گفت : تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی کمتر شده و امیدوارم تبلیغات آسیب زا به حداقل برسد .
وی ادامه داد : در حال حاضر بیان شده است که می توان 85 درصد دانشجویان را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد .
البته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بیشتر در دانشگاه های غیردولتی ، شبانه روزی ها ، پیام نور است .
در صورتی که صراحت قانون حذف کنکور به این صورت است که اگر برای پذیرش در کنکور کسب 100 نمره قابل قبول است ، باید 85 نمره بر اساس پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و 15 نمره هم بر اساس نمره ای باشد که از کنکور کسب می کنند و امیدواریم به این سمت بروند .
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان این که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موجب می شود افراد با معدل پایین به دانشگاه راه پیدا کنند ، گفت : پیش بینی ما این است که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سبب شده کسانی که معدل کمتر دارند یا احتمال قبولی در کنکور را نمی دهند وارد دانشگاه شوند و مشکلات تا حدی تقلیل پیدا کند .
پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گامی برای اجرای قانون حذف کنکور خواهد بود اما این گام خیلی محتاطانه است و در همان مسیر رخ می دهد .
من از حسن تدبیری که معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام کرده استقبال می کنم و نظرم در این باره مثبت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - روساي موسسه يا سازمان وابسته
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روسای موسسه یا سازمان وابسته
وزیر + وزارت علوم
بهار
1397/11/01
> گروه جامعه : دبیرکل شواری عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موجب می شود افراد با معدل پایین به دانشگاه راه پیدا کنند ، گفت : پیش بینی ما این است که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سبب شده کسانی که معدل کمتر دارند یا احتمال قبولی در کنکور را نمی دهند وارد دانشگاه شوند و مشکلات تا حدی تقلیل پیدا کند .
> مهدی نوید ادهم (دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش) در خصوص اظهارات وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی مبنی بر به حداقل رسیدن تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی در تلویزیون گفت : امیدواریم که همینطور باشد و این تبلغات به حداقل به برسد ، زیرا یکی از مشکلات ما تبلیغات رسانه ای است که به تب کنکور دامن می زد .
ادهم در خصوص تاکید رهبری در راستای به حداقل رسیدن تبلیغات کتب کمک آموزشی و کلاس های کنکور در رسانه ملی گفت : تبلیغات کلاس های کنکور و کتب کمک آموزشی کمتر شده و امیدوارم تبلیغات آسیب زا به حداقل برسد .
دبیرکل شواری عالی آموزش و پرورش درباره مقاومت سازمان سنجش در برابر حذف شدن کنکور گفت : قانون حذف کنکور دو بار تغییر کرد و دوستان ما در سازمان سنجش مدعی هستند که چون شرایط آماده نبوده است نتوانستند قانون را اجرا کنند اما ادعای کارشناسان آموزش و پرورش این است که اتفاقا شرایط هم آماده بوده است ، مثل شرایطی که برای سوابق تحصیلی آماده بوده است .
برخی از دست اندرکاران به روشی غیر از روش کنکور موجود اعتقاد نداشتند ، لذا به هر طریقی که می شد از اجرای قانون طفره رفتند تا به این مرحله رسیدیم .
وی ادامه داد : در حال حاضر بیان شده است که می توان 85 درصد دانشجویان را بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کرد .
البته پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بیشتر در دانشگاه های غیردولتی ، شبانه روزی ها ، پیام نور و .
است .
در صورتی که صراحت قانون حذف کنکور به این صورت است که اگر برای پذیرش در کنکور کسب 100 نمره قابل قبول است ، باید 85 نمره بر اساس پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی و 15 نمره هم بر اساس نمره ای باشد که از کنکور کسب می کنند و امیدواریم به این سمت بروند .
نوید ادهم در خصوص پذیرش دانشگاه هایی که بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو جذب می کنند ، گفت : اقدام خوبی که اکنون سازمان معاونت آموزشی وزارت علوم انجام داده این است که قرار است قبل از زمان برگزاری کنکور آن رشته ها و دانشگاه هایی که می توانند با سابقه هایی تحصیلی جذب داشته باشند را اعلام کنند .
تا بر این اساس داوطلبان به صورت اختیاری با آن معدلی که دارند برای ثبت نام اقدام کنند ، سپس در فاصله ای یک ماهه کنکور برگزار شود .
دبیرکل شواری عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی موجب می شود افراد با معدل پایین به دانشگاه راه پیدا کنند ، گفت : پیش بینی ما این است که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی سبب شده کسانی که معدل کمتر دارند یا احتمال قبولی در کنکور را نمی دهند وارد دانشگاه شوند و مشکلات تا حدی تقلیل پیدا کند .
او در این باره اظهار داشت : پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی گامی برای اجرای قانون حذف کنکور خواهد بود اما ای گام خیلی محتاطانه است و در همان مسیر رخ می دهد .
من از حسن تدبیری که معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام کرده استقبال می کنم و نظرم در این باره مثبت است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
پیام نور
روزنامه آفرینش
1397/11/01
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مبالغ مصوب ترمی 24 وام دانشجویی را برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 اعلام کرد .
> صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ، مبالغ مصوب ترمی 24 وام دانشجویی را برای نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 اعلام کرد .
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم مبالغ مصوب 24 وام دانشجویی را به صورت ترمی در نیمسال تحصیلی دوم سال تحصیلی 98 97 اعلام کرد .
دانشجویان مستعد کم بضاعت در اولویت قرار دارند .
انواع وام هایی که در نیمسال دوم سال تحصیلی 98 97 ارائه می شود شامل وام تحصیلی ، تحصیلی ممتاز و نمونه ، مسکن ، ضروری ، ضروری(خرید کتاب تخصصی) ، ضروری ممتاز نمونه ، ضروری مبتکر ، ضروری قهرمان ورزشی ، ضروری روشندل ، حوادث غیرمترقبه ، ودیعه مسکن ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیر ایرانی ، ودیعه مسکن مجردی ، تغذیه ، تحصیلی دانش هسته ای ، ضروری دانش هسته ای ، مسکن دانش هسته ای ، زیارت عتبات عالیات کشور عراق ، ازدواج ، شهریه دانشگاه های دولتی و پیام نور ، شهریه غیرانتفاعی ، شهریه دانشگاه آزاد ، شهریه دانشگاه جامع علمی کاربردی ، و ویژه دکتری می شود .
ثبت نام بر اساس این گزارش ، مبلغ وام تغذیه برای تمام مشمولان به تفکیک دانشجویان خوابگاهی و غیر خوابگاهی ، هرساله بر مبنای نرخ ژتون غذا و تعداد وعده های مصرفی دانشجویان تعیین می شود .
سامانه دانشجویی (پورتال) برای ثبت تقاضای دانشجویان تا پایان نیمسال تحصیلی فعال است ، ضروری است تمام متقاضیان نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه اقدام کنند .
با توجه به سیاست های جدید صندوق رفاه در سال تحصیلی 98 97 دانشجویان دانشگاه های آزاد ، غیرانتفاعی ، و علمی و کاربردی مطابق نیمسال جاری جهت وام شهریه به بانک های مورد تعهد صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم معرفی می شوند و صرفا از طریق بانک مذکور می توانند وام شهریه دریافت کنند .
1
فهرست