وزارت علوم - خبرگزاري ها 2 بهمن 97
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت 14:0
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار مديران وزارت علوم تحقيقات و فناوري
روساي دانشگاه ها
روساي واحدهاي دانشگاهي
1
فهرست اخبار
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
روساي آموزش عالي
روساي موسسه يا سازمان وابسته
اخبار وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
برنا
1397/11/02
11:18
> عضو هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول انصراف نماینده خرمشهر از سوال خود از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درخصوص سوءمدیریت در دانشگاه علوم و فنون خرمشهر خبر داد .
> عضو هیات رئیسه مجلس قرائت کرد؛ انصراف نماینده خرمشهر از سوال از وزیر علوم عضو هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول انصراف نماینده خرمشهر از سوال خود از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درخصوص سوءمدیریت در دانشگاه علوم و فنون خرمشهر خبر داد .
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا ، «علیرضا رحیمی» ، عضو هیات رئیسه مجلس ، در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی موارد اعلام وصول شده توسط هیات رئیسه مجلس را به شرح زیر قرائت کرد : انصراف عبدالله سامری نماینده خرمشهر از طرح سوال خود از منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری مبنی بر بی توجهی به سوءمدیریت دانشگاه علوم و فنون خرمشهر و کم شدن اعتبارات سال 97 آن دانشگاه سوال ملی امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس از وزیر آموزش و پرورش با موضوع علت کوتاهی در نظارت بر مدارس غیرانتفاعی Print Email Short Link کد خبر : 803074 تاریخ خبر : 1397/11/02 11 : 18 : 15 مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/11/02
10:34
> تهران ایرنا عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت : نماینده خرمشهر از سوال خود از وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری انصراف داد .
> به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا ، علیرضا رحیمی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد : عبدالله سامری نماینده خرمشهر از سوال خود از منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری انصراف داد .
وی همچنین اظهار داشت : سوءمدیریت دانشگاه علوم و فنون خرمشهر موضوع این طرح سوال بود که نماینده خرمشهر از این طرح سوال خود انصراف داد .
عضو هیات رییسه مجلس ادامه داد : همچنین سوال امیر خجسته نماینده همدان و فامین از وزیر آموزش و پرورش در مورد کوتاهی در نظارت مدارس غیر انتقاعی اعلام وصول شد .
سیام**9121**1336 انتهای پیام /* برچسب ها سیاسی مجلس سوال اعلام وصول.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/01
20:19
> سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش در جلسه امروز این کمیسیون برای پاسخگویی به سوالات برخی نمایندگان خبر داد .
> میرحمایت میرزاده در گفت وگو با ایسنا ، در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات به حضور وزرای علوم و آموزش و پرورش برای پاسخگویی به سؤالات تعدادی از نمایندگان اشاره و اظهار کرد : آقای عبداللهی نماینده اهر و هریس سؤالی درباره دلیل تعطیلی دانشگاه فرش هریس را از وزیر علوم مطرح کرد که این نماینده بعد از توضیحات وزیر قانع شد .
به گفته وی ، زاهدی نماینده کرمان از وزیر علوم سؤالی درباره ضعف دانشگاه پیام نور ، عزل نصب ها و منطقه ای کردن این دانشگاه عنوان کرد که بعد از توضیحات ارائه شده مهلت دو هفته ای به وزارت علوم برای تصمیم گیری نهایی داده شد .
میرزاده ادامه داد : ادامه جلسه با حضور وزیر آموزش و پرورش با برگزار شد که آقای وقف چی نماینده زنجان سؤالی درباره مشکلات معیشتی معلمان مطرح کرد که مقرر شد در دو هفته آینده برنامه های این وزارت خانه در این باره ارائه شد تا نتیجه قانع شدن یا نشدن از سؤال اعلام شود .
به گفته وی ، محمودزاده نماینده مهاباد از وزیر آموزش و پرروش سؤالی درباره مشکلات مدارس استثنایی همچون نیروی انسانی و زیرساخت‎ ها و امکاناتش و همچنین وضعیت سازمان دانش آموزی و سرانه دانش آموزی مطرح کرد که قرار شد این وزارتخانه مستنداتش دربارت اقدامات انجام شده را ارائه کند .
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت : نادری نماینده اورامانات درباره وضعیت مدارس زلزله زده بیان کرد که مقرر شد هیأتی از مسئولان حوزه نوسازی مدارس آموزش و پرورش در منطقه زلزله زده برای بررسی موضوع اعزام شوند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار وزير علوم تحقيقات وفناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار وزیر علوم تحقیقات وفناوری
وزیر علوم+غلامی
باشگاه خبرنگاران
1397/11/01
20:10
> فلاحتی گفت : وزرای آموزش و پرورش و علوم امروز برای ارائه گزارشات درباره بررسی درآمدهای سازمان دانش آموزی و تعین و تکلیف دانشگاه پیام نور در کمیسیون حاضر شدند .
> فرهاد فلاحتی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات با وزرای آموزش و پرورش و علوم اظهار کرد در این جلسه برخی از نمایندگان سوالاتی را از دو وزیر مدعو داشتند که با توجه به قانون این سوالات از دو وزیر به تفکیک پرسیده شد .
وی با اشاره به سوالات نمایندگان از وزیر آموزش و پرورش ادامه داد : توجه به حقوق و مزایای فرهنگیان که به شدت نسبت به سایر کارمندان تفاوت دارد ، مدارس تخریبی ، کلاس های کانکسی و مراکز آموزشی مناطق زلزله زده کرمانشاه از جمله مهمترین مواردی بودند که از وزیر آموزش و پرورش پرسیده شد .
فلاحتی بیان کرد : درباره رسیدگی به وضعیت حقوق و مزایای فرهنگیان با توجه به اینکه لایحه جامع خدمات کشوری در کمیسیون مجلس در حال بررسی است وزیر آموزش و پرورش چندان دخل و تصرفی در این موضوع ندارد و باید در این مورد به وزارتخانه کمک کرد تا شرایط بهتر پیش رود .
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد با توجه به پاسخ هایی که وزیر آموزش و پرورش درباره سوالات نمایندگان مجلس دادنمایندگان سوال کننده قانع شدند اما قرار بر این شد تا بعد در موضوع مدارس کرمانشاه در اسرع وقت جلسه ای در آموزش و پرورش برای ساماندهی این موضوع تشکیل شود همچنین رئیس سازمان نوسازی توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد .
فلاحتی با اشاره به اینکه درآمدزایی سازمان دانش آموزی هم مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته است گفت : قرار بر این شد تا وزیر آموزش و پرورش درباره این موضوع بررسی های لازم را داشته باشد و بر همین اساس به وزیر آموزش و پرورش دو هفته مهلت داده شد تا درباره سوالات نمایندگان اقدامات لازم را انجام دهد .
وی اظهار کرد : نمایندگان مجلس از وزیر علوم هم حل موضوع دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه پیام نور سوالاتی داشتند که درباره دانشگاه پیام نور و بیشترین مشکل در خصوص این وضعیت شغلی اساتید این دانشگاه و پیمانی شدن آنها همچنین منطقه ای شدن دانشگاه های پیام نور بود علاوه بر آن مشکل اصلی در دانشگاه های فنی و حرفه ای کم توجهی به این دانشگاه ها در شهرستانهای کوچک است .
فلاحتی با اشاره به اینکه در سوالات توجه نکردن به امکانات و تجهیزات دانشگاه های فنی و حرفه ای جز محورهای مهم اصول می شد گفت : با توجه به این شرایط قرار بر این شد تا وزیر علوم برای این موضوع بررسی های لازم را انجام دهد و برای رشته های پرطرفدار تغییر و تحولاتی داشته باشید که بر اساس این صحبت نمایندگان مجلس از سوال خود قانع شدند اما کم توجهی به دانشگاه های همچنان مورد بحث است و قرار بر این شد تا غلامی وزیر علوم هم در مهلت دوهفته یی به وضعیت دانشگاه ها رسیدگی داشته باشد .
انتهای پیام/ جزئیات جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایرنا
1397/11/02
10:19
> تهران ایرنا معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، می گوید : سیستم کنکور متمرکز و تستی روش مناسبی برای سنجش استعدادها و انتخاب برترین ها نیست .
> مجتبی شریعتی نیاسر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، افزود : در حال حاضر ، برگزاری کنکور متمرکز تستی برای انتخاب برترین ها مشکل اصلی است و موسسه های برگزار کننده دوره های آمادگی کنکور ، متناسب با این سیاست شکل می گیرند .
وی افزود : موسسه های برگزار کننده دوره های آمادگی کنکور ، متخلف نیستند و به اقتضای زمان کلاس های کنکور برگزار کرده و داوطلبان را متناسب با نیازها برای کنکور آماده می کنند .
معاون آموزشی وزیر علوم ، شکل گیری موسسه های کنکور متناسب با سیاست های آموزش عالی را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد : اگر سیاست برگزاری کنکور متمرکز و تستی اصلاح شود ، به نظر می رسد جهت گیری این موسسه ها هم تغییر خواهد کرد .
شریعتی نیاسر در مورد تخلفات موسسه های کنکور ، اظهار داشت : مسئله تخلف با ماهیت کار یک موسسه تفاوت دارد ، البته اطلاع خاصی از زد و بند این مراکز با دانشگاه ها ندارم .
اگر موسسه ای تخلف کند مستلزم برخوردی جدی است اما فرض من این نیست که موسسه تخلف می کنند ، بلکه متناسب با تصمیم گیری های نادرست گذشته ، پذیرش دانشجو از طریق آزمون تستی در حال انجام است .
معاون آموزشی وزیر علوم ، اصلاح سیاست کلان برگزاری کنکور را راهکار اصلی دانست و گفت : در حال حاضر ، درگیری ذهنی ما این مراکز نیستند بلکه کیفی تر شدن پذیرش دانشجو باید اصلاح تا جهت گیری موسسه کنکور هم اصلاح شود .
**9492**1601** انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی کنکور موسسات برگزارکننده کنکور مجتبی شریعتی نیاسر.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تیتر یک
1397/11/02
09:58
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش حدود 11 درصدی بودجه این سازمان در سال 98 در لایحه پیشنهادی این سازمان خبر داد و گفت : این میزان افزایش بودجه برای بورس و فرصت های مطالعاتی تا 23 درصد است .
> گروه علمی "تیتریک"؛دکتر مجتبی صدیقی ضمن بیان این مطلببه وضعیت بودجه سال آیندهسازمان امور دانشجویان در لایحه پیشنهادی دولت اشاره کرد وگفت : متناسب با رشد عمومی بودجه کشوردر سال 98 ، بودجه مربوط به امور دانشجویان نیز با رشد حدود 10تا 11 درصد مواجه شده است .
اگر چه ردیف مربوط به بورس و فرصت های مطالعاتی نیزبه دلیل گران شدن نرخ ارز با افزایش 23 درصدی بودجه مواجه بود که امیدوار هستیم این میزان مجددا افزایش یابد .
اما در مجموع رشد عمومی بودجه دولت با مقداری بیشتر برای حوزه دانشجویی پیش بینی شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : در برنامه ریزی بودجه سال آینده فرصت های مطالعاتی و بورس خارج از کشور حذف نشده است و اگر سیاست های ارزی همین سیاست های فعلی باشد ما در سال آینده اعزام به خارج از کشور خواهیم داشت .
اما هنوز ظرفیت آن مشخص نیست .
چرا که باید منتظر باشیم تا ببینیم بودجه ای که در مجلس تعیین می شود چه میزان خواهد بود تا بر اساس آن بتوانیم به شکل نرمال اعزام ها را ادامه دهیم .
رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش میزان انواع وام های دانشجویی در سال آینده خبر داد و گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هم از محل افزایش بودجه عمومی و هم از محل درآمدهای خود بنا دارد میزان انواع وامهای دانشجویی در سال 98 را افزایش دهد .
اما این که این افزایش به چه میزان خواهد بود باید در هیات امنا تصمیم گیری شود .
دکتر صدیقی با تاکید بر این که حدود 50 درصد بودجه جاری سازمان امور دانشجویان پرداخت شده است ، افزود : میزان تخصیص معادل دانشگاه ها است اگرچه تخصیص ما از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور حدود 70 درصد بود اما میزان پرداختی به 50 درصد می رسد که امیدواریم تا پایان سال به نقطه حداکثری تخصیص برسیم .
معاون وزیر علوم همچنین تاکید کرد : به دلیل عدم پرداخت به موقع بودجه ، با یک سری مشکلاتی در دانشگاه ها مواجه شده بودیم که البته این مشکلات از طرق دیگری در بخش تغذیه دانشجویی تامین شد؛ ولی در مجموع در حوزه تغذیه ما هم با افزایش قیمت مواد غذایی و همچنین تعداد متقاضی مواجه هستیم که این موضوع دانشگاه ها را با مشکلاتی مواجه کرده بودکه خوشبختانه وزارت علوم توانست کمک هایی را به دانشگاه ها در حوزه ی تغذیه انجام بدهد .
منبع : ایسنا انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
باشگاه خبرنگاران
1397/11/02
09:54
> غفاری گفت : ماندگاری انقلاب اسلامی به علت قدرت سخت و نرم آن است و مسیر انقلاب علی رغم دشمنی ها و توطئه ها تداوم دارد .
> به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دیدار با مسئول بسیج اساتید و اعضای شورای بسیج وزارت علوم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تجلیل از فداکاری ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی گفت : در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی باید دستاورد های علمی این انقلاب را برای جوانان تبیین کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به تداوم مسیر انقلاب اسلامی علی رغم همه دشمنی ها و توطئه ها گفت : ماندگاری انقلاب اسلامی به علت قدرت سخت و نرم آن است .
وی افزود : برای تداوم حاکمیت نظام اسلامی باید مسیر ها و روش های مختلف در حوزه سیاستگذاری ، برنامه ریزی و اجرا را مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم تا با اصلاح و به کارگیری روش های بهتر در سایه هدایت رهبری فرزانه انقلاب به سوی آرمان های انقلاب اسلامی حرکت کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد : آرمان های انقلاب اسلامی ثابت هستند و همواره برای تحقق آن ها تلاش می کنیم ، اما مسیر ها و تاکتیک های تحقق آرمان ها قابل اصلاح و بازنگری هستند .
وی تاکید کرد : باید شرایط روز جامعه را بررسی کنیم و متناسب با چالش های روز راهکار ارائه کنیم؛ برای مثال در شرایط امروز بدون بررسی علمی نمی توانیم از کنار مسائل مربوط به فضای مجازی عبور کرده و از آن غفلت کنیم .
غفاری اظهار داشت : شناخت و احصای مشکلات و تعیین اولویت و درجه بندی آن ها گام اول برای اصلاح آنهاست و در این مسیر حتی نقد از درون برای عملکرد بهتر ما در آینده ضروری است .
وی بر ضرورت برنامه ریزی در راستای برگزاری باشکوه برنامه های دهه فجر و به ویژه حضور دشمن شکن در مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با امام و رهبری تاکید کرد .
همچنین رشید جعفرپور ، رئیس مرکز بسیج وزارت علوم گفت : این مرکز حدود 10 چالش و مسئله آموزش عالی را احصا کرده و در حال تدوین راهکار های پیشنهادی برای رفع این مشکلات است .
وی تاکید کرد : قرار گرفتن یک رهبر فرزانه ، انقلابی و فرهیخته ، مشروعیت نظام اسلامی را تداوم می بخشد و در زمینه مشارکت سیاسی نیز با میانگین مشارکت 65 درصدی مردم در انتخابات مواجه هستیم؛ بنابراین تنها حوزه آسیب پذیر ما در عملکرد اجرایی و کار آمدی است که باید آن را تقویت کنیم .
بسیج نهادی فراجناحی است که به تقویت نظام اسلامی کمک می کند جعفرپور با بیان اینکه بسیج ، نهادی فراجناحی است که به همه دولت ها برای تقویت نظام اسلامی کمک می کند ، تصریح کرد : در این راستا ، مرکز بسیج وزارت علوم برگزاری نشست هایی را با معاونت های مختلف این وزارت پیش بینی کرده است تا پیشنهاد های فکری خودرا برای حل مسائل حوزه های مختلف ارائه کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
مهر
1397/11/02
09:51
> معاون آموزشی وزیر علوم از اصلاح پرداخت حق التدریس در دانشگاه ها خبر داد و گفت : براساس این طرح هم حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیشتر شده و هم پرداخت دانشگاه ها منصفانه تر می شود .
> مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر ، درباره طرح بهره وری و نو ارزش آفرینی اعضای هیئت علمی در دانشگاه های بزرگ گفت : هدف از این طرح حذف استادان حق التدریس نیست بلکه اصلاح نظام پرداخت در قالب حق التدریس است .
وی ادامه داد : براساس این طرح ، به جای پرداخت حق مازاد به یک استاد ، برای تدریس مازادی که داشته ، پرداخت ها به گونه ای خواهد شد که حقوق فرد را متناسب با سهمی که از فعالیتش دارد افزایش می دهند .
معاون آموزشی وزیرعلوم افزود : این موضوع باعث می شود اساتید دانشگاه ها نیز حضور فعالی در دانشگاه ها داشته و دانشگاه های مطرح نیز به دنبال این نباشند که از اساتید حق التدریس بیرون از دانشگاه استفاده کنند .
وی ادامه داد : چون ظرفیت هئیت علمی دانشگاه های سطح یک ما بسیار بالاست مگر در موارد استثناء ، بنابراین اصلاح وضعیت به این معنا نیست که اساتید حق التدریس حذف شوند ، بلکه هدف این است که پرداخت حق التدریس بازتعریف شود .
شریعی نیاسر افزود : با اجرای این طرح هم حضور اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها بیشتر شده و هم پرداخت دانشگاه ها منصافانه تر بوده و حق اعضای هیئت علمی متناسب با نقشی که ایفا می کنند ، تامین می شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
فارس نیوز
1397/11/02
09:49
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت : در طول تاریخ معاصر ایران شاهد ظهور و سقوط جریان های فکری مختلفی بوده ایم ، پیروزی تفکر اسلامی در انقلاب و حاکمیت چهل ساله این تفکر ، نشان دهنده قوت و پایداری اندیشه اسلامی است .
> به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم ، غلامرضا غفاری در دیدار با مسئول بسیج اساتید و اعضای شورای بسیج وزارت علوم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تجلیل از فداکاری ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی گفت : در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی باید دستاوردهای علمی این انقلاب را برای جوانان تبیین کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به تداوم مسیر انقلاب اسلامی علیرغم همه دشمنی ها و توطئه ها گفت : ماندگاری انقلاب اسلامی به علت قدرت سخت و نرم آن است .
وی افزود : برای تداوم حاکمیت نظام اسلامی باید مسیرها و روش های مختلف در حوزه سیاستگذاری ، برنامه ریزی و اجرا را مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم تا با اصلاح و به کارگیری روش های بهتر در سایه هدایت رهبری فرزانه انقلاب به سوی آرمان های انقلاب اسلامی حرکت کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد : آرمان های انقلاب اسلامی ثابت هستند و همواره برای تحقق آنها تلاش می کنیم ولی مسیرها و تاکتیک های تحقق آرمان ها قابل اصلاح و بازنگری هستند .
وی تاکید کرد : باید شرایط روز جامعه را بررسی کنیم و متناسب با چالش های روز راهکار ارائه کنیم؛ برای مثال در شرایط امروز بدون بررسی علمی نمی توانیم از کنار مسائل مربوط به فضای مجازی عبور کرده و از آن غفلت کنیم .
غفاری اظهار داشت : شناخت و احصای مشکلات و تعیین اولویت و درجه بندی آنها گام اول برای اصلاح آنهاست و در این مسیر حتی نقد از درون برای عملکرد بهتر ما در آینده ضروری است .
وی بر ضرورت برنامه ریزی در راستای برگزاری باشکوه برنامه های دهه فجر و بویژه حضور دشمن شکن در مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با امام و رهبری تاکید کرد .
در ادامه رشید جعفرپور ، رئیس مرکز بسیج وزارت علوم گفت : این مرکز حدود 10 چالش و مسئله آموزش عالی را احصا کرده و در حال تدوین راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکلات است .
وی تاکید کرد : قرار گرفتن یک رهبر فرزانه ، انقلابی و فرهیخته ، مشروعیت نظام اسلامی را تداوم می بخشد و در زمینه مشارکت سیاسی نیز با میانگین مشارکت 65 درصدی مردم در انتخابات مواجه هستیم .
بنابراین تنها حوزه آسیب پذیر ما در عملکرد اجرایی و کار آمدی است که باید آن را تقویت کنیم .
جعفرپور با بیان اینکه بسیج ، نهادی فراجناحی است که به همه دولت ها برای تقویت نظام اسلامی کمک می کند ، تصریح کرد : در این راستا ، مرکز بسیج وزارت علوم برگزاری نشست هایی را با معاونت های مختلف این وزارت پیش بینی کرده است تا پیشنهادهای فکری خودرا برای حل مسائل حوزه های مختلف ارائه کند .
انتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
ایسنا
1397/11/02
07:41
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی باید دستاوردهای علمی این انقلاب را برای جوانان تبیین کنیم .
> به گزارش ایسنا ، دکتر غلامرضا غفاری در دیدار با مسئول بسیج اساتید و اعضای شورای بسیج وزارت علوم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تجلیل از فداکاری ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی ، با بیان اینکه "در طول تاریخ معاصر ایران شاهد ظهور و سقوط جریان های فکری مختلفی بوده ایم" ، اظهار داشت : پیروزی تفکر اسلامی در انقلاب و حاکمیت چهل ساله این تفکر ، نشان دهنده قوت و پایداری اندیشه اسلامی است .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به تداوم مسیر انقلاب اسلامی علیرغم همه دشمنی ها و توطئه ها گفت : ماندگاری انقلاب اسلامی به علت قدرت سخت و نرم آن است .
دکتر غفاری افزود : برای تداوم حاکمیت نظام اسلامی باید مسیرها و روش های مختلف در حوزه سیاستگذاری ، برنامه ریزی و اجرا را مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم تا با اصلاح و به کارگیری روش های بهتر در سایه هدایت رهبری فرزانه انقلاب به سوی آرمانهای انقلاب اسلامی حرکت کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد : آرمان های انقلاب اسلامی ثابت هستند و همواره برای تحقق آنها تلاش می کنیم ولی مسیرها و تاکتیک های تحقق آرمانها قابل اصلاح و بازنگری هستند .
وی تاکید کرد : باید شرایط روز جامعه را بررسی کنیم و متناسب با چالش های روز راهکار ارائه کنیم؛ برای مثال در شرایط امروز بدون بررسی علمی نمی توانیم از کنار مسائل مربوط به فضای مجازی عبور کرده و از آن غفلت کنیم .
دکتر غفاری اظهار داشت : شناخت و احصای مشکلات و تعیین اولویت و درجه بندی آنها گام اول برای اصلاح آنهاست و در این مسیر حتی نقد از درون برای عملکرد بهتر ما در آینده ضروری است .
وی بر ضرورت برنامه ریزی در راستای برگزاری باشکوه برنامه های دهه فجر و بویژه حضور دشمن شکن در مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با امام و رهبری تاکید کرد .
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، در ادامه دکتر رشید جعفرپور ، رئیس مرکز بسیج وزارت علوم گفت : این مرکز حدود 10 چالش و مسئله آموزش عالی را احصا کرده و در حال تدوین راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکلات است .
وی تاکید کرد : قرار گرفتن یک رهبر فرزانه ، انقلابی و فرهیخته ، مشروعیت نظام اسلامی را تداوم می بخشد و در زمینه مشارکت سیاسی نیز با میانگین مشارکت 65 درصدی مردم در انتخابات مواجه هستیم .
بنابراین تنها حوزه آسیب پذیر ما در عملکرد اجرایی و کار آمدی است که باید آن را تقویت کنیم .
دکتر جعفرپور با بیان اینکه بسیج ، نهادی فراجناحی است که به همه دولت ها برای تقویت نظام اسلامی کمک می کند ، تصریح کرد : در این راستا ، مرکز بسیج وزارت علوم برگزاری نشست هایی را با معاونت های مختلف این وزارت پیش بینی کرده است تا پیشنهادهای فکری خودرا برای حل مسائل حوزه های مختلف ارائه کند .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/02
01:26
> رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از افزایش حدود 11 درصدی بودجه این سازمان در سال 98 در لایحه پیشنهادی این سازمان خبر داد و گفت : این میزان افزایش بودجه برای بورس و فرصت های مطالعاتی تا 23 درصد است .
> دکتر مجتبی صدیقی در گفت و گو با ایسنا ، ضمن بیان این مطلب به وضعیت بودجه سال آینده سازمان امور دانشجویان در لایحه پیشنهادی دولت اشاره کرد و گفت : متناسب با رشد عمومی بودجه کشوردر سال 98 ، بودجه مربوط به امور دانشجویان نیز با رشد حدود 10تا 11 درصد مواجه شده است .
اگر چه ردیف مربوط به بورس و فرصت های مطالعاتی نیز به دلیل گران شدن نرخ ارز با افزایش 23 درصدی بودجه مواجه بود که امیدوار هستیم این میزان مجددا افزایش یابد .
اما در مجموع رشد عمومی بودجه دولت با مقداری بیشتر برای حوزه دانشجویی پیش بینی شده است .
وی در ادامه تصریح کرد : در برنامه ریزی بودجه سال آینده فرصت های مطالعاتی و بورس خارج از کشور حذف نشده است و اگر سیاست های ارزی همین سیاست های فعلی باشد ما در سال آینده اعزام به خارج از کشور خواهیم داشت .
اما هنوز ظرفیت آن مشخص نیست .
چرا که باید منتظر باشیم تا ببینیم بودجه ای که در مجلس تعیین می شود چه میزان خواهد بود تا بر اساس آن بتوانیم به شکل نرمال اعزام ها را ادامه دهیم .
رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش میزان انواع وام های دانشجویی در سال آینده خبر داد و گفت : صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هم از محل افزایش بودجه عمومی و هم از محل درآمدهای خود بنا دارد میزان انواع وامهای دانشجویی در سال 98 را افزایش دهد .
اما این که این افزایش به چه میزان خواهد بود باید در هیات امنا تصمیم گیری شود .
دکتر صدیقی با تاکید بر این که حدود 50 درصد بودجه جاری سازمان امور دانشجویان پرداخت شده است ، افزود : میزان تخصیص معادل دانشگاه ها است اگرچه تخصیص ما از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور حدود 70 درصد بود اما میزان پرداختی به 50 درصد می رسد که امیدواریم تا پایان سال به نقطه حداکثری تخصیص برسیم .
معاون وزیر علوم همچنین تاکید کرد : به دلیل عدم پرداخت به موقع بودجه ، با یک سری مشکلاتی در دانشگاه ها مواجه شده بودیم که البته این مشکلات از طرق دیگری در بخش تغذیه دانشجویی تامین شد؛ ولی در مجموع در حوزه تغذیه ما هم با افزایش قیمت مواد غذایی و همچنین تعداد متقاضی مواجه هستیم که این موضوع دانشگاه ها را با مشکلاتی مواجه کرده بود که خوشبختانه وزارت علوم توانست کمک هایی را به دانشگاه ها در حوزه ی تغذیه انجام بدهد .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آنا
1397/11/02
00:28
> رئیس سازمان امور دانشجویان گفت : توسعه خوابگاه های متأهلی در دانشگاه ها یکی از نیازهای اساسی بوده و برای این منظور در لایحه بودجه 98 منابعی در نظر گرفته شده است .
> مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار حوزه صنفی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، در خصوص تسهیلات ازدواج دانشجویی و توسعه خوابگاه های متأهلی بیان کرد : با توجه به کمبودهای خوابگاه های مجردی و لزوم برطرف کردن مشکلات این خوابگاه ها ، دانشگاه ها ابتدا به جبران کمبودهای این حوزه پرداختند؛ البته در حوزه خوابگاه های متأهلی ظرفیت وجود دارد ، اما تمام نیازهای این حوزه برطرف نشده است و گام های بسیار زیادی تا تأمین و برآورده سازی نیازهای خوابگاه متأهلی وجود دارد .
معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دولت در لایحه بودجه امسال برای ساخت خوابگاه متأهلی منابع خوبی در نظر گرفته است ، لذا فرصت مناسبی است تا دانشگاه ها به عرصه تأمین و تجهیز خوابگاه های متأهلی ورود پیدا کنند .
وی در ادامه افزود : پیش بینی های قانونی و تدابیر مربوطه در تبصره موجود در قانون برنامه ششم توسعه و همچنین قانون لایحه بودجه در خصوص ساخت خوابگاه های متأهلین انجام شده است .
در لایحه بودجه 98 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود با تصویب هیئت امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال 97 نسبت به اخذ تسهیلات از بانک ها اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود و با اولویت احداث خوابگاه های متأهلین قانون برنامه ششم توسعه استفاده کرده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند .
صدیقی افزود : در ساخت خوابگاه متأهلی اگر دانشگاه و یا بخش خصوصی ورود پیدا کرده و زمین برای احداث خوابگاه را تأمین کند ، پس از دریافت تسهیلات ، سود و کارمزد وام از صندوق رفاه دانشجویی تأمین می شود؛ بدین صورت صندوق های رفاه دانشجویان مکلف هستند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد احداث خوابگاه های متأهلی اقدام کنند .
رئیس سازمان امور دانشجویان در ادامه بیان کرد : پس از دو سال تنفس از زمان دریافت تسهیلات و پرداخت سود تسهیلات توسط صندوق رفاه ، دانشگاه و یا بخش خصوصی از مبلغ اجاره بهای خوابگاه می تواند اقساط بانکی را پرداخت کند .
وی افزود : در کنار این مورد ، وام ودیعه مسکن برای ازدواج دانشجویان و به خصوص دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است؛ البته میزان این وام متناسب با شهر محل سکونت تغییر می کند و برای ساکنین تهران بیشتر است .
صدیقی در پایان بیان کرد : صندوق رفاه دانشجویان ، تسهیلات ویژه ای را برای زوج های نخبه عضو بنیاد نخبگان در نظر گرفته است؛ این تسهیلات تنها به دانشجویان متأهل مقطع دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد داخل کشور و یا دانش آموختگان متأهل دانشگاه های خارج از کشور پس از بازگشت به کشور تعلق می گیرد .
انتهای پیام/4107/ 4122/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آی سی تی
1397/11/01
20:18
> ICTPRESS در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد ، نقش شرکت های دانش بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده ، پررنگ تر ترسیم شود .
> به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ، پیرو تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، که در آن مبانی و آرمان های پیشرفت و افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر موثر برای دستیابی به آن طراحی شده است؛ مقام معظم رهبری دستگاه ها ، مراکز علمی ، نخبگان و صاحب نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند .
در نشست مشترکی که با حضور سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین المللی و رئیس کارگروه چرخه نوآوری مرکز ، حجت الاسلام یوسف زاده دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو ، محمدجواد قاسمی سرپرست دبیرخانه کارگروه چرخه نوآوری ، افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان و محمدرضا کمپانی نماینده مجمع در کارگروه چرخه نوآوری و اعضای مجمع تشکل های دانش بنیان ایران برگزار شد؛ بند های اقتصادی تدابیر تدوین شده برای دستیابی به پیشرفت در افق 1444 مورد نقد و بررسی قرار گرفت .
در ابتدای نشست قاسمی ضمن خیرمقدم و قدردانی از هیئت مدیره مجمع تشکیل های دانش بنیان ، به تشریح فرآیند تهیه و تدوین سند الگوی پایه و نشست های بازنگری پرداخت سپس دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو نیز به تشریح مبانی الگوی پیشرفت پرداخت و گفت : نخستین بار است که برای تهیه یک سند ، مرکزی تاسیس شده است تا با تمرکز و کار تخصصی طبق فرمایش مقام معظم رهبری به تدوین سند پرداخته شود .
اقتصاد دانش بنیان موتور محرک تولید و پیشرفت علی عماری اله یاری که در این نشست به عنوان سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران حضور داشت و نظرات و دیدگاه های بخش خصوصی را در جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی به اطلاع حاضران رساند .
او خاطرنشان ساخت : سند الگوی پیشرفت در مقایسه با سندهای توسعه در دنیا از جنبه مبانی و زیرساخت بسیار قوی تر است ولی باوجوداین نقطه قوت ، در بخش اجرا از کاستی هایی برخوردار است و متاسفانه موتوری که بتواند مبانی نظری را به فعلیت تبدیل کند در کشور وجود ندارد .
باید نقش کارآفرینان در این سند پررنگ تر دیده شود .
کارآفرینی ارتباط مستقیمی با تولید و سپس پیشرفت دارد .
حتی توسعه بین المللی نیز با پیشرفت بومی میسر خواهد شد .
در بند 11 تدابیر به مسئله تولید ثروت اشاره شده است که پیشنهاد می دهیم میان انباشت ثروت برای افراد و تولید ثروت مبتنی بر ارزش از سوی صاحب نظران و نهادهای علمی در جامعه تفکیک صورت پذیرد .
در بند 17 تدابیر نیز به "ارتقای دانش پایه و توسعه شبکه های علم ، فناوری و نوآوری با همکاری متقابل موسسات علمی و پژوهشی ، صنایع و دولت در فرآیند تولید کالا و خدمات" اشاره شده است به طورکلی در سند بر دولت و نقش آن بسیار تاکید شده است ولی ما پیشنهاد می کنیم به جای دولت با اعتماد به بخش خصوصی به آن ها نقش محوری داده شود .
بند 22 یکی از بهترین بندهایی است که به موتور اجرایی اقتصاد کشور یعنی اقتصاد دانش بنیان اشاره دارد .
در تکمیل این بند نیز پیشنهاد می کنیم ، بندی به این شرح به تدابیر افزوده شود : "توسعه و توانمندسازی بخش خصوصی جهت تحویل گیری وظایف جاری دولت تا سرحد امکان و الزام دولت به بازگشت به وظایف اصلی نظارتی و حمایتی اش و واگذاری فعالیت های اقتصادی شامل تولید ، عرضه کالا و خدمات به بخش خصوص توانمند شده .
" در بند 23 که به مقوله عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی پرداخته است پیشنهاد می کنیم نگاه ویژه ای با احتساب شرایط بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان که همه از کارآفرینان و فن آفرینان هستند ، لحاظ شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
آی سی تی
1397/11/01
20:18

اله یاری افزود : در بند 30 که بر توانمندسازی مناطق محروم اشاره شده است پیشنهاد می شود با حمایت ، تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان شرایط سرمایه گذاری این بخش در مناطق محروم فراهم شود .
در پایان نیز سه بند جهت افزودن به تدابیر تدوین شده از سوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران پیشنهاد شد .
بند نخست به "شناسایی ، ارزیابی و انتخاب و توسعه دانش و علوم پایه موردنیاز در کلیه بخش های فناوری محور توسط بخش خصوصی و صرفا با حمایت های دولت به عنوان شتاب دهنده" پرداخته است .
اله یاری در این خصوص افزود : حجم بالایی دانش و علم در کشور تولیدشده است که تاکنون برای نگاه داشت آن ها حمایتی صورت نگرفته است درحالی که می توانستند در چرخه ثروت آفرینی برای کشور موثر باشند .
حفظ و نگاه داشت این دانش نیازمند صرف هزینه و توسعه زیرساخت هاست .
بند بعدی پیشنهادی بر حفاظت از دانش بومی تاکید دارد و به این شرح است : "توسعه زیرساخت و رویه های حفظ و مستندسازی و نگهداشت دانش های موجود بومی شده یا در حال اکتساب مبتنی بر روش شناسی تخصصی مدیریت دانش به منظور تکرارپذیری و حفاظت از دانش بومی شده .
" لزوم تفکیک دو مفهوم کارآفرینی و تولید ثروت ناشی از دانش بومی با ثروت اندوزی کاسب کارانه موضوع آخرین بند پیشنهادی مجمع تشکل های دانش بنیان است .
"بازتعریف نقش و جایگاه کارآفرینان به عنوان تولیدکنندگان اصلی ثروت و ارزش در جامعه اسلامی و انفکاک این نقش و جایگاه ثروت اندوزی کاسب کارانه .
" در پایان نشست نیز محمدرضا کمپانی عضو مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به جمع بندی مباحث اعلام شده پرداخت و افزود : رعایت اصول پایه پیش نیاز تدوین یک الگوی بلندمدت برای بازه زمانی نیم قرن است .
تنها راه تمکین قوانین موجود است تا بتوانیم الگوی پیشرفت مناسبی را با اتکا به قوانین مصوب مجلس تدوین کنیم .
البته لازمه آن یافتن راه هایی برای اجرای قوانین است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
دولت + وزارت علوم
وزارت علوم
1397/11/01
18:29
> معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در طول تاریخ معاصر ایران شاهد ظهور و سقوط جریان های فکری مختلفی بوده ایم ، اظهار داشت : پیروزی تفکر اسلامی در انقلاب و حاکمیت چهل ساله این تفکر ، نشان دهنده قوت و پایداری اندیشه اسلامی است .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر غلامرضا غفاری عصر دوشنبه در دیدار با مسئول بسیج اساتید و اعضای شورای بسیج وزارت علوم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تجلیل از فداکاری ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی گفت : در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی باید دستاوردهای علمی این انقلاب را برای جوانان تبیین کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به تداوم مسیر انقلاب اسلامی علیرغم همه دشمنی ها و توطئه ها گفت : ماندگاری انقلاب اسلامی به علت قدرت سخت و نرم آن است .
وی افزود : برای تداوم حاکمیت نظام اسلامی باید مسیرها و روش های مختلف در حوزه سیاستگذاری ، برنامه ریزی و اجرا را مورد بررسی و کنکاش قرار دهیم تا با اصلاح و به کارگیری روش های بهتر در سایه هدایت رهبری فرزانه انقلاب به سوی آرمانهای انقلاب اسلامی حرکت کنیم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تصریح کرد : آرمان های انقلاب اسلامی ثابت هستند و همواره برای تحقق آنها تلاش می کنیم ولی مسیرها و تاکتیک های تحقق آرمانها قابل اصلاح و بازنگری هستند .
وی تاکید کرد : باید شرایط روز جامعه را بررسی کنیم و متناسب با چالش های روز راهکار ارائه کنیم؛ برای مثال در شرایط امروز بدون بررسی علمی نمی توانیم از کنار مسائل مربوط به فضای مجازی عبور کرده و از آن غفلت کنیم .
دکتر غفاری اظهار داشت : شناخت و احصای مشکلات و تعیین اولویت و درجه بندی آنها گام اول برای اصلاح آنهاست و در این مسیر حتی نقد از درون برای عملکرد بهتر ما در آینده ضروری است .
وی بر ضرورت برنامه ریزی در راستای برگزاری باشکوه برنامه های دهه فجر و بویژه حضور دشمن شکن در مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با امام و رهبری تاکید کرد .
در ادامه دکتر رشید جعفرپور ، رئیس مرکز بسیج وزارت علوم گفت : این مرکز حدود 10 چالش و مسئله آموزش عالی را احصا کرده و در حال تدوین راهکارهای پیشنهادی برای رفع این مشکلات است .
وی تاکید کرد : قرار گرفتن یک رهبر فرزانه ، انقلابی و فرهیخته ، مشروعیت نظام اسلامی را تداوم می بخشد و در زمینه مشارکت سیاسی نیز با میانگین مشارکت 65 درصدی مردم در انتخابات مواجه هستیم .
بنابراین تنها حوزه آسیب پذیر ما در عملکرد اجرایی و کار آمدی است که باید آن را تقویت کنیم .
دکتر جعفرپور با بیان اینکه بسیج ، نهادی فراجناحی است که به همه دولت ها برای تقویت نظام اسلامی کمک می کند ، تصریح کرد : در این راستا ، مرکز بسیج وزارت علوم برگزاری نشست هایی را با معاونت های مختلف این وزارت پیش بینی کرده است تا پیشنهادهای فکری خودرا برای حل مسائل حوزه های مختلف ارائه کند .
م .
ع 60/ ل .
م 54/ ع .
ع 57.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
اعتماد آنلاین
1397/11/01
18:04
> اعتمادآنلاین| حسین سیمایی صراف با بیان اینکه در صورتی که معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، اشکالات کمیسیون آموزش مجلس را برطرف کند ، این لایحه بار دیگر در این کمیسیون قابل طرح است ، گفت : البته نسخه پیشنهادی وزارت علوم که برای اولین بار به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارائه کرد ، فاقد ایرادات کمیسیون آموزش بود .
> اعتمادآنلاین| حسین سیمایی صراف با بیان اینکه در صورتی که معاونت حقوقی ریاست جمهوری ، اشکالات کمیسیون آموزش مجلس را برطرف کند ، این لایحه بار دیگر در این کمیسیون قابل طرح است ، گفت : البته نسخه پیشنهادی وزارت علوم که برای اولین بار به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارائه کرد ، فاقد ایرادات کمیسیون آموزش بود .
معاونت حقوقی تصور می کرد اگر مقداری از حق تحصیل افراد دارای قید شود ، امکان پذیرش لایحه بالاتر می رود .
سیمایی صراف با یادآوری ایرادات کمیسیون به این لایحه پیشنهادی دولت ، گفت : کمیسیون آموزش تاکید داشت چرا حق تحصیل برای افراد دارای محکومیت های کیفری نظیر جرائم سازمان یافته و آدم ربایی ، محدود شده و قید «دولتی» در این لایحه وجود داشت .
در پیشنهاد اولیه وزارتخانه ، به قید دولتی و محکومان اشاره ای نشده بود .
ایراد کمیسیون آموزش در ظاهر صحیح است و قانون اساسی حق آموزش را برای همه حتی گروه های دارای سابقه کیفری به رسمیت می شناسد .
این مقام مسئول ، ادامه داد : کمیسیون آموزش تاکید داشت چرا در لایحه به ممنوعیت تحصیل افراد در دانشگاه های دولتی اشاره شده بود ، در حالی که هیچ فردی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و غیردولتی محرومیت و محدودیت ندارد و انتخاب محل تحصیل با فرد است .
ما هم اعتقاد داریم آموزش حقی بنیادین برای همه شهروندان ایرانی فارغ از هر گونه جنسیت ، مذهب ، قومیت ، زبان و هر موضوع دیگری است که هویتی به عده ای می دهد .
سیمایی صراف با اشاره به پیگیری این وزارتخانه با اعضای کمیسیون آموزش برای بررسی لایحه ، خاطرنشان کرد : در این زمینه با تعدادی از نمایندگان از جمله محمدرضا عارف و برخی اعضای کمیسیون آموزش رایزنی هایی در خصوص ضرورت تصویب این لایحه انجام شد .
وی اظهار امیدواری کرد که با ویرایش جدید این لایحه در معاونت حقوقی ، تصویب در هیأت دولت و سپس بررسی در کمیسیون آموزش مجلس ، تصویب و وارد صحن علنی مجلس شود .
منبع : ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/01
18:00
> در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با کارگروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد که نقش شرکت های دانش بنیان در سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده ، پررنگ تر ترسیم شود .
> به گزارش ایسنا ، پیرو تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در آن مبانی و آرمان های پیشرفت و افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر موثر برای دستیابی به آن طراحی شده است؛ مقام معظم رهبری دستگاه ها ، مراکز علمی ، نخبگان و صاحب نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند .
در نشست مشترکی که با حضور سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین المللی و رئیس کارگروه چرخه نوآوری مرکز ، حجت الاسلام یوسف زاده دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو ، محمدجواد قاسمی سرپرست دبیرخانه کارگروه چرخه نوآوری ، افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان و محمدرضا کمپانی نماینده مجمع در کارگروه چرخه نوآوری و اعضای مجمع تشکل های دانش بنیان ایران برگزار شد ، بندهای اقتصادی تدابیر تدوین شده برای دستیابی به پیشرفت در افق 1444 مورد نقد و بررسی قرار گرفت .
محمدجواد قاسمی ، سرپرست دبیرخانه کارگروه چرخه نوآوریدر ابتدای این نشست ، ضمن خیرمقدم و قدردانی از هیئت مدیره مجمع تشکل های دانش بنیان ، به تشریح فرآیند تهیه و تدوین سند الگوی پایه و نشست های بازنگری پرداخت .
سپس حجت الاسلام یوسف زاده ، دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو نیز به تشریح مبانی الگوی پیشرفت پرداخت و گفت : نخستین بار است که برای تهیه یک سند ، مرکزی تاسیس شده است تا با تمرکز و کار تخصصی طبق فرمایش مقام معظم رهبری به تدوین سند پرداخته شود .
اقتصاد دانش بنیان موتور محرک تولید و پیشرفت علی عماری اله یاری که در این نشست به عنوان سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران حضور داشت و نظرات و دیدگاه های بخش خصوصی را در جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی به اطلاع حاضران رساند ، اظهار کرد : سند الگوی پیشرفت در مقایسه با سندهای توسعه در دنیا از جنبه مبانی و زیرساخت بسیار قوی تر است ، ولی باوجوداین نقطه قوت ، در بخش اجرا از کاستی هایی برخوردار است و متاسفانه موتوری که بتواند مبانی نظری را به فعلیت تبدیل کند ، در کشور وجود ندارد .
باید نقش کارآفرینان در این سند پررنگ تر دیده شود .
کارآفرینی ارتباط مستقیمی با تولید و سپس پیشرفت دارد .
حتی توسعه بین المللی نیز با پیشرفت بومی میسر خواهد شد .
وی افزود : در بند 11 تدابیر به مسئله تولید ثروت اشاره شده است که پیشنهاد می دهیم میان انباشت ثروت برای افراد و تولید ثروت مبتنی بر ارزش از سوی صاحب نظران و نهادهای علمی در جامعه تفکیک صورت پذیرد .
سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران ادامه داد : در بند 17 تدابیر نیز به "ارتقای دانش پایه و توسعه شبکه های علم ، فناوری و نوآوری با همکاری متقابل موسسات علمی و پژوهشی ، صنایع و دولت در فرآیند تولید کالا و خدمات" اشاره شده است ، به طورکلی در سند بر دولت و نقش آن بسیار تاکید شده است ، ولی ما پیشنهاد می کنیم به جای دولت با اعتماد به بخش خصوصی به آن ها نقش محوری داده شود .
عماری اله یاری افزود : بند 22 یکی از بهترین بندهایی است که به موتور اجرایی اقتصاد کشور یعنی اقتصاد دانش بنیان اشاره دارد .
در تکمیل این بند نیز پیشنهاد می کنیم ، بندی به این شرح به تدابیر افزوده شود؛ "توسعه و توانمندسازی بخش خصوصی جهت تحویل گیری وظایف جاری دولت تا سرحد امکان و الزام دولت به بازگشت به وظایف اصلی نظارتی و حمایتی اش و واگذاری فعالیت های اقتصادی شامل تولید ، عرضه کالا و خدمات به بخش خصوص توانمند شده .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/01
18:00

" وی خاطرنشان کرد : در بند 23 که به مقوله عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی پرداخته است ، پیشنهاد می کنیم نگاه ویژه ای با احتساب شرایط بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان که همه از کارآفرینان و فن آفرینان هستند ، لحاظ شود .
اله یاری افزود : در بند 30 که بر توانمندسازی مناطق محروم اشاره شده است ، پیشنهاد می شود با حمایت ، تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان شرایط سرمایه گذاری این بخش در مناطق محروم فراهم شود .
وی خاطرنشان کرد : در پایان نیز سه بند جهت افزودن به تدابیر تدوین شده از سوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران پیشنهاد شد .
بند نخست به "شناسایی ، ارزیابی و انتخاب و توسعه دانش و علوم پایه موردنیاز در کلیه بخش های فناوری محور توسط بخش خصوصی و صرفا با حمایت های دولت به عنوان شتاب دهنده" پرداخته است .
اله یاری در این خصوص افزود : حجم بالایی دانش و علم در کشور تولیدشده است که تاکنون برای نگاهداشت آن ها حمایتی صورت نگرفته است ، درحالی که می توانستند در چرخه ثروت آفرینی برای کشور موثر باشند .
حفظ و نگاهداشت این دانش نیازمند صرف هزینه و توسعه زیرساخت هاست .
وی تصریح کرد : بند بعدی پیشنهادی بر حفاظت از دانش بومی تاکید دارد و به این شرح است؛ "توسعه زیرساخت و رویه های حفظ و مستندسازی و نگهداشت دانش های موجود بومی شده یا در حال اکتساب مبتنی بر روش شناسی تخصصی مدیریت دانش به منظور تکرارپذیری و حفاظت از دانش بومی شده .
" سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران افزود : لزوم تفکیک دو مفهوم کارآفرینی و تولید ثروت ناشی از دانش بومی با ثروت اندوزی کاسب کارانه موضوع آخرین بند پیشنهادی مجمع تشکل های دانش بنیان است .
"بازتعریف نقش و جایگاه کارآفرینان به عنوان تولیدکنندگان اصلی ثروت و ارزش در جامعه اسلامی و انفکاک این نقش و جایگاه ثروت اندوزی کاسب کارانه .
" بر اساس اعلام روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران ، در پایان نشست نیز محمدرضا کمپانی عضو مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به جمع بندی مباحث اعلام شده پرداخت و افزود : رعایت اصول پایه پیش نیاز تدوین یک الگوی بلندمدت برای بازه زمانی نیم قرن است .
تنها راه تمکین قوانین موجود است تا بتوانیم الگوی پیشرفت مناسبی را با اتکا به قوانین مصوب مجلس تدوین کنیم .
البته لازمه آن یافتن راه هایی برای اجرای قوانین است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1397/11/01
15:49
> هفته اول دی ماه بود که رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را با کل منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی به مجلس برد؛ بودجه ای که صرفا 25 درصد آن از سوی نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می گیرد .
> اخبار رسانه ها به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، هفته اول دی ماه بود که رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را با کل منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی به مجلس برد؛ بودجه ای که صرفا 25 درصد آن از سوی نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می گیرد و مابقی بودجه که مربوط به شرکت های دولتی ، موسسات انتفاعی و بانک های دولتی است و بیش از هزار و 200 هزار میلیارد تومان از لایحه بودجه کل کشور را شامل می شود ، هیچ گاه از سوی مجلسی ها بررسی نشده است؛ اتفاقی که دلیلش محدودیت زمانی مجلس برای بررسی بودجه و تعداد بالای این شرکت ها عنوان می شود و همین مساله باعث شده تا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی این شرکت ها به حیاط خلوتی برای دولتی ها تبدیل شوند ، شرکت هایی که هیچ گونه حسابرسی از آنها صورت نمی گیرد و به رغم اینکه گزارش تفریغ بودجه ، 162 شرکت از حدود 380 شرکت دولتی را زیان ده معرفی کرده ، اما بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه 98 با رشد 65 درصدی از 839 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 1274 میلیارد تومان رسیده است .
اختصاص یک درصد بودجه شرکت های دولتی راهکار حل مشکلات بودجه ای دانشگاه هادر کنار بودجه عجیب و غریب اختصاص داده شده به شرکت های دولتی ، سهم تنها چهار شرکت یعنی شرکت ملی نفت ایران ، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، شرکت پالایش نفت آبادان و شرکت ملی گاز با مبلغ 1001 هزار میلیارد تومانی ، حدود 86 درصد از بودجه شرکت های دولتی است ، یا به عبارت دیگر 59 درصد از لایحه کل بودجه کشور تنها مختص همین چهار شرکت دولتی است؛ رقمی که قطعا در صورت اختصاص به سایر بخش های کشور می تواند حرکت عظیمی را در آنها ایجاد کند؛ هرچند طبیعتا نمی توان بودجه کل شرکت های دولتی را از لایحه بودجه حذف کرد ، اما عدم حسابرسی به آنها باعث شده نحوه هزینه کرد بودجه های اختصاص یافته به هریک از شرکت های دولتی و همچنین بازدهی و کارکرد این شرکت ها آن طور که باید شفاف نباشد و تنها به محلی برای جذب بخش عمده ای از لایحه کل بودجه تبدیل شود .
اختصاص بیش از 70 درصد کل لایحه بودجه به شرکت های دولتی و بهتر بگوییم 59 درصد از لایحه تنها به چهار شرکت در حالی در لایحه بودجه 98 دیده شده که از نیمه دوم سال تمام روسای دانشگاه های بزرگ کشور از دغدغه خود برای وضعیت بودجه ای صحبت به میان آوردند؛ صحبت هایی که درنهایت منجر به رشد 13 تا 15 درصدی بودجه آنها شد ، اما همین بودجه نیز با توجه به الزام دولت به افزایش 20 درصدی حقوق پرسنل دانشگاه ها باعث شده به گفته بسیاری از روسای دانشگاه ها عملا فعالیت های پژوهشی و دانشجویی در سال 98 متوقف شود و بخش عظیمی از بودجه اختصاص یافته به دانشگاه ها صرف پرداخت حقوق پرسنل و اعضای هیات علمی آنها شود؛ موضوعی که قطعا با صرفه جویی تنها یک درصدی از بودجه 1274 هزار میلیارد تومانی یا یک درصدی از بودجه 1001 هزار میلیارد تومانی چهار شرکت دولتی می توان اقدامات زیادی در بخش های مختلف دانشگاهی و علم و فناوری کشور انجام داد؛ فعالیت هایی که گویی قرار است در سال آینده با توجه به بودجه اختصاص یافته در حالتی در اغما فرو بروند و هزینه تحصیل را برای دانشجویان دولتی بیش از پیش گران کنند .
بودجه ای که نیاز کل کشور به خوابگاه و سلف را برطرف می کنداگر تنها یک درصد از کل بودجه شرکت های دولتی را برای انجام فعالیت های مربوط به حوزه علمی و دانشجویی دانشگاه ها اختصاص دهیم ، سهم هر شرکت دو هزار صدم درصد خواهد شد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
تسنیم
1397/11/01
15:49
درصدی که قطعا در ارقام هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت ها به حدی ناچیز است که اصلا به حساب هم نمی آید ، اما در دانشگاه ها می تواند تحول بسیار بزرگی را برای رفاه دانشجویان و انجام کارهای پژوهشی به دنبال بیاورد؛ در حالی که مجتبی صدیقی ، معاون وزیر علوم در شهریورماه امسال اعلام کرده بود : «در حوزه خوابگاه متاهلی با مشکل جدی روبه رو هستیم ، یعنی تعداد خوابگاه ها محدود هستند .
»اگر تنها یک درصد از بودجه شرکت های دولتی را به این امر اختصاص دهیم ، قطعا مشکل این حوزه برطرف خواهد شد ، چراکه به گفته یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در کشور 50 هزار دانشجو با مشکل خوابگاه روبه رو هستند و برای اسکان آنها باید 200 خوابگاه جدید ساخته شود ، حال اگر هزینه ساخت هر خوابگاه 500 نفره را 17 میلیارد تومان در نظر بگیریم ، با یک درصد از بودجه شرکت های دولتی که رقم 12 هزار میلیارد تومان می شود ، می توان 705 خوابگاه با ظرفیت 500 دانشجو ساخت؛ خوابگاه هایی که نه تنها مشکل 50 هزار دانشجوی بدون خوابگاه را حل می کند ، بلکه 302 هزار ظرفیت مازاد نیز خواهیم داشت .
البته اگر بخواهیم خوابگاهی با ظرفیت 250 نفر بسازیم ، می توان هزار و 500 خوابگاه را در سطح کشور ساخت .
از یک سو هزینه بازسازی و بهسازی هر خوابگاه کشور حدودا سه میلیارد تومان تمام می شود و با توجه به اینکه 676 خوابگاه در سطح های 2 ، 3 و 4 قرار داشته و نیاز به بازسازی دارند ، در مجموع 2025 میلیارد تومان هزینه دارد و با یک درصد بودجه شرکت های دولتی 6 برابر هزینه کل بازسازی است ، به عبارت بهتر ، با این بودجه می توان کل خوابگاه هایی را که نیازمند بازسازی و نوسازی هستند ، 6 بار از اول مورد بازسازی قرار داد .
ا ز طرف دیگر اگر شهریه پرداختی از سوی دانشجویان برای یک سال اجاره خوابگاه دونفره را در نظر بگیریم که رقمی حدود 205 هزار تومان می شود و جمعیت 260 هزار نفری دانشجوی خوابگاهی را نیز لحاظ کنیم ، باید بگوییم شهریه کل دانشجویان برای خوابگاه در یک سال حدود 52 میلیارد تومان است که یک درصد از رقم بودجه شرکت های دولتی 230 برابر آن می شود؛ رقمی قابل توجه که در صورت تزریق به بخش رفاهی دانشجویان هیچ دانشجویی نیاز به پرداخت هزینه خوابگاهی ندارد .
همچنین اگر هزینه تجهیز و تعویض سیستم گرمایشی و سرمایشی هزار خوابگاه کشور را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم ، می توان 24 بار کل خوابگاه های کشور را از لحاظ سیستم های گرمایشی و سرمایشی تجهیز کرد .
یکی از اصلی ترین نهادهای وابسته به امور رفاهی دانشجویان ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است؛ صندوقی که بودجه 156 میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده و با توجه به تورم رقم زیادی هم نیست ، اما یک درصد از بودجه کل شرکت های دولتی 76 برابر آن است .
از سوی دیگر اگر هزینه ساخت یک رستوران جدید در هر دانشگاه را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم و با توجه به اینکه هزار دانشگاه در کشور وجود دارد ، حدود 500 میلیارد تومان برای ساخت رستوران در تمام دانشگاه های کشور نیاز است که یک درصد بودجه شرکت های دولتی 12 برابر این مبلغ می شود .
از سوی دیگر اگر نگاهی به بودجه دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم داشته باشیم که به گفته مسئولان وزارت علوم 9 هزار میلیارد تومان بودجه برای آنها در نظر گرفته شده ، یک درصد از بودجه شرکت ها معادل 1 .
5 برابر بودجه دانشگاه ها است و درباره فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها با رقمی معادل 610 میلیارد تومان ، بودجه شرکت های دولتی معادل 19 برابر فعالیت کل موسسات پژوهشی است .
منبع : فرهیختگانانتهای پیام/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
گیلان بهتر نوین
1397/11/01
15:24
> دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : پس از حذف کنکور در کارشناسی ، حذف آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ها محقق می شود .
> حجت الاسلام سعید رضا عاملی اظهار داشت : در حال حاضر بحث بر سر 85 درصد جذب مستقیم دانشجوی کارشناسی از سوی دانشگاه ها مطرح است .
وی در پاسخ به این پرسش که آیا حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری امسال اجرا می شود؟ ، گفت : در باره امسال هنوز برنامه خاصی نداریم .
وی ادامه داد : مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و دکتری به دنبال چنین روندی هستند که جذب مستقیم دانشجو از طریق دانشگاه ها صورت گیرد .
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد ، تاکید کرد : این موضوع در مقاطع زمانی مختلف و بر اساس برنامه زمانبندی محقق می شود .
حجت الاسلام عاملی ، گفت : حذف کنکور و پذیرش مستقیم دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی راحت تر از کارشناسی ارشد است .
به تازگی معاون آموزشی وزیر علوم نیز به ایرنا گفته بود که این وزارتخانه موافق حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در صورت فراهم آمدن شرایط آن است .
مجتبی شریعتی درباره درخواست دانشگاه ها برای واگذاری کنکورهای مقاطع تحصیلات تکمیلی به این مراکز آموزشی ، تاکید کرد : پذیرش مستقیم دانشجو توسط دانشگاه ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی از کیفیت بهتری برخوردار می شود ، اما برای هر کدام باید قانون خاص تدوین و تصویب شود .
معاون آموزشی وزیر علوم ، اظهار داشت : این موضوع ، یک امر کلی است ، اما در عمل ویژگی دانشگاه هایی که قصد چنین اقدامی دارند باید شاخص های مربوط به پذیرش دانشجو تعریف شود .
منبع خبر : ایرنا.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/01
14:43
> اگر فقط یک درصد بودجه شرکت های دولتی در سال 98 به دانشگاه های دولتی اختصاص یابد ، تقریبا مشکل چشم گیری در این دانشگاه ها باقی نمی ماند .
> به گزارش ایسنا ، زهرا رمضانی روزنامه نگار در یادداشتی با این مضمون در روزنامه «فرهیختگان» نوشت : هفته اول دی ماه بود که رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را با کل منابع 1703هزار میلیارد تومانی و بودجه عمومی 478هزار میلیارد تومانی به مجلس برد؛ بودجه ای که صرفا 25 درصد آن از سوی نمایندگان ملت مورد بررسی قرار می گیرد و مابقی بودجه که مربوط به شرکت های دولتی ، موسسات انتفاعی و بانک های دولتی است و بیش از هزار و 200 هزار میلیارد تومان از لایحه بودجه کل کشور را شامل می شود ، هیچ گاه از سوی مجلسی ها بررسی نشده است؛ اتفاقی که دلیلش محدودیت زمانی مجلس برای بررسی بودجه و تعداد بالای این شرکت ها عنوان می شود و همین مساله باعث شده تا به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی این شرکت ها به حیاط خلوتی برای دولتی ها تبدیل شوند ، شرکت هایی که هیچ گونه حسابرسی از آنها صورت نمی گیرد و به رغم اینکه گزارش تفریغ بودجه ، 162 شرکت از حدود 380 شرکت دولتی را زیان ده معرفی کرده ، اما بودجه شرکت های دولتی در لایحه بودجه 98 با رشد 65 درصدی از 839 هزار میلیارد تومان در سال 97 به 1274 میلیارد تومان رسیده است .
در کنار بودجه عجیب و غریب اختصاص داده شده به شرکت های دولتی ، سهم تنها چهار شرکت یعنی شرکت ملی نفت ایران ، شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ، شرکت پالایش نفت آبادان و شرکت ملی گاز با مبلغ 1001 هزار میلیارد تومانی ، حدود 86 درصد از بودجه شرکت های دولتی است ، یا به عبارت دیگر 59 درصد از لایحه کل بودجه کشور تنها مختص همین چهار شرکت دولتی است؛ رقمی که قطعا در صورت اختصاص به سایر بخش های کشور می تواند حرکت عظیمی را در آنها ایجاد کند؛ هرچند طبیعتا نمی توان بودجه کل شرکت های دولتی را از لایحه بودجه حذف کرد ، اما عدم حسابرسی به آنها باعث شده نحوه هزینه کرد بودجه های اختصاص یافته به هریک از شرکت های دولتی و همچنین بازدهی و کارکرد این شرکت ها آن طور که باید شفاف نباشد و تنها به محلی برای جذب بخش عمده ای از لایحه کل بودجه تبدیل شود .
اختصاص بیش از 70 درصد کل لایحه بودجه به شرکت های دولتی و بهتر بگوییم 59 درصد از لایحه تنها به چهار شرکت در حالی در لایحه بودجه 98 دیده شده که از نیمه دوم سال تمام روسای دانشگاه های بزرگ کشور از دغدغه خود برای وضعیت بودجه ای صحبت به میان آوردند؛ صحبت هایی که درنهایت منجر به رشد 13 تا 15 درصدی بودجه آنها شد ، اما همین بودجه نیز با توجه به الزام دولت به افزایش 20 درصدی حقوق پرسنل دانشگاه ها باعث شده به گفته بسیاری از روسای دانشگاه ها عملا فعالیت های پژوهشی و دانشجویی در سال 98 متوقف شود و بخش عظیمی از بودجه اختصاص یافته به دانشگاه ها صرف پرداخت حقوق پرسنل و اعضای هیات علمی آنها شود؛ موضوعی که قطعا با صرفه جویی تنها یک درصدی از بودجه 1274 هزار میلیارد تومانی یا یک درصدی از بودجه 1001 هزار میلیارد تومانی چهار شرکت دولتی می توان اقدامات زیادی در بخش های مختلف دانشگاهی و علم و فناوری کشور انجام داد؛ فعالیت هایی که گویی قرار است در سال آینده با توجه به بودجه اختصاص یافته در حالتی در اغما فرو بروند و هزینه تحصیل را برای دانشجویان دولتی بیش از پیش گران کنند .
اگر تنها یک درصد از کل بودجه شرکت های دولتی را برای انجام فعالیت های مربوط به حوزه علمی و دانشجویی دانشگاه ها اختصاص دهیم ، سهم هر شرکت دو هزار صدم درصد خواهد شد؛ درصدی که قطعا در ارقام هزار میلیارد تومانی بودجه شرکت ها به حدی ناچیز است که اصلا به حساب هم نمی آید ، اما در دانشگاه ها می تواند تحول بسیار بزرگی را برای رفاه دانشجویان و انجام کارهای پژوهشی به دنبال بیاورد؛
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایسنا
1397/11/01
14:43
در حالی که مجتبی صدیقی ، معاون وزیر علوم در شهریورماه امسال اعلام کرده بود : «در حوزه خوابگاه متاهلی با مشکل جدی روبه رو هستیم ، یعنی تعداد خوابگاه ها محدود هستند .
» اگر تنها یک درصد از بودجه شرکت های دولتی را به این امر اختصاص دهیم ، قطعا مشکل این حوزه برطرف خواهد شد ، چراکه به گفته یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در کشور 50 هزار دانشجو با مشکل خوابگاه روبه رو هستند و برای اسکان آنها باید 200 خوابگاه جدید ساخته شود ، حال اگر هزینه ساخت هر خوابگاه 500 نفره را 17 میلیارد تومان در نظر بگیریم ، با یک درصد از بودجه شرکت های دولتی که رقم 12 هزار میلیارد تومان می شود ، می توان 705 خوابگاه با ظرفیت 500 دانشجو ساخت؛ خوابگاه هایی که نه تنها مشکل 50 هزار دانشجوی بدون خوابگاه را حل می کند ، بلکه 302 هزار ظرفیت مازاد نیز خواهیم داشت .
البته اگر بخواهیم خوابگاهی با ظرفیت 250 نفر بسازیم ، می توان هزار و 500 خوابگاه را در سطح کشور ساخت .
از یک سو هزینه بازسازی و بهسازی هر خوابگاه کشور حدودا سه میلیارد تومان تمام می شود و با توجه به اینکه 676 خوابگاه در سطح های 2 ، 3 و 4 قرار داشته و نیاز به بازسازی دارند ، در مجموع 2025 میلیارد تومان هزینه دارد و با یک درصد بودجه شرکت های دولتی 6 برابر هزینه کل بازسازی است ، به عبارت بهتر ، با این بودجه می توان کل خوابگاه هایی را که نیازمند بازسازی و نوسازی هستند ، 6 بار از اول مورد بازسازی قرار داد .
ا ز طرف دیگر اگر شهریه پرداختی از سوی دانشجویان برای یک سال اجاره خوابگاه دونفره را در نظر بگیریم که رقمی حدود 205 هزار تومان می شود و جمعیت 260 هزار نفری دانشجوی خوابگاهی را نیز لحاظ کنیم ، باید بگوییم شهریه کل دانشجویان برای خوابگاه در یک سال حدود 52 میلیارد تومان است که یک درصد از رقم بودجه شرکت های دولتی 230 برابر آن می شود؛ رقمی قابل توجه که در صورت تزریق به بخش رفاهی دانشجویان هیچ دانشجویی نیاز به پرداخت هزینه خوابگاهی ندارد .
همچنین اگر هزینه تجهیز و تعویض سیستم گرمایشی و سرمایشی هزار خوابگاه کشور را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم ، می توان 24 بار کل خوابگاه های کشور را از لحاظ سیستم های گرمایشی و سرمایشی تجهیز کرد .
یکی از اصلی ترین نهادهای وابسته به امور رفاهی دانشجویان ، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است؛ صندوقی که بودجه 156 میلیارد تومانی برای آن در نظر گرفته شده و با توجه به تورم رقم زیادی هم نیست ، اما یک درصد از بودجه کل شرکت های دولتی 76 برابر آن است .
از سوی دیگر اگر هزینه ساخت یک رستوران جدید در هر دانشگاه را 500 میلیون تومان در نظر بگیریم و با توجه به اینکه هزار دانشگاه در کشور وجود دارد ، حدود 500 میلیارد تومان برای ساخت رستوران در تمام دانشگاه های کشور نیاز است که یک درصد بودجه شرکت های دولتی 12 برابر این مبلغ می شود .
از سوی دیگر اگر نگاهی به بودجه دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم داشته باشیم که به گفته مسئولان وزارت علوم 9 هزار میلیارد تومان بودجه برای آنها در نظر گرفته شده ، یک درصد از بودجه شرکت ها معادل 1 .
5 برابر بودجه دانشگاه ها است و درباره فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها با رقمی معادل 610 میلیارد تومان ، بودجه شرکت های دولتی معادل 19 برابر فعالیت کل موسسات پژوهشی است .
انتهای پیام.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
خبر جنوب
1397/11/01
14:41
> د بیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : پس از حذف کنکور د ر کارشناسی ، حذف آزمون کارشناسی ارشد و د کتری د ر د انشگاه ها محقق می شود.
> د بیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، گفت : پس از حذف کنکور د ر کارشناسی ، حذف آزمون کارشناسی ارشد و د کتری د ر د انشگاه ها محقق می شود .
حجت الاسلام سعید رضا عاملی د ر گفت و گو با ایرنا ، اظهار د اشت : د ر حال حاضر بحث بر سر 85 د رصد جذب مستقیم د انشجوی کارشناسی از سوی د انشگاه ها مطرح است .
وی د ر پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا حذف کنکور کارشناسی ارشد و د کتری امسال اجرا می شود ؟ ، گفت : د رباره امسال هنوز برنامه خاصی ند اریم .
وی اد امه د اد : مقاطع تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد و د کتری به د نبال چنین روند ی هستند که جذب مستقیم د انشجو از طریق د انشگاه ها صورت گیرد .
د بیر شورای عالی انقلاب فرهنگی د ر این مورد ، تاکید کرد : این موضوع د ر مقاطع زمانی مختلف و بر اساس برنامه زمانبند ی محقق می شود .
حجت الاسلام عاملی ، گفت : حذف کنکور و پذیرش مستقیم د انشجو د ر مقاطع تحصیلات تکمیلی راحت تر از کارشناسی ارشد است .
به تازگی معاون آموزشی وزیر علوم نیز به ایرنا گفته بود که این وزارتخانه موافق حذف کنکور کارشناسی ارشد و د کتری د ر صورت فراهم آمد ن شرایط آن است .
/انتهای متن/.
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایران اکونومیست
1397/11/01
14:32
> در نشست مشترک مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با کار گروه چرخه نوآوری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پیشنهاد شد ، نقش شرکت های دانش بنیان در سند الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور در افق 50 سال آینده ، پررنگ تر ترسیم شود .
> به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران؛ پیرو تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، که در آن مبانی و آرمان های پیشرفت و افق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر موثر برای دستیابی به آن طراحی شده است؛ مقام معظم رهبری دستگاه ها ، مراکز علمی ، نخبگان و صاحب نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین شده و ارائه نظرات مشورتی جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند .
در نشست مشترکی که با حضور سالار آملی قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در امور بین المللی و رئیس کارگروه چرخه نوآوری مرکز ، حجت الاسلام یوسف زاده دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو ، محمد جواد قاسمی سرپرست دبیرخانه کارگروه چرخه نوآوری ، افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان و محمدرضا کمپانی نماینده مجمع در کارگروه چرخه نوآوری و اعضای مجمع تشکل های دانش بنیان ایران برگزار شد؛ بند های اقتصادی تدابیر تدوین شده برای دستیابی به پیشرفت در افق 1444 مورد نقد و بررسی قرار گرفت .
در ابتدای نشست قاسمی ضمن خیرمقدم و قدردانی از هیئت مدیره مجمع تشکیل های دانش بنیان ، به تشریح فرآیند تهیه و تدوین سند الگوی پایه و نشست های بازنگری پرداخت سپس دبیر اندیشکده مبانی مرکز الگو نیز به تشریح مبانی الگوی پیشرفت پرداخت و گفت : نخستین بار است که برای تهیه یک سند ، مرکزی تاسیس شده است تا با تمرکز و کار تخصصی طبق فرمایش مقام معظم رهبری به تدوین سند پرداخته شود .
اقتصاد دانش بنیان موتور محرک تولید و پیشرفت علی عماری اله یاری که در این نشست به عنوان سخنگوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران حضور داشت و نظرات و دیدگاه های بخش خصوصی را در جهت تکمیل و ارتقای این سند بالادستی به اطلاع حاضران رساند .
او خاطرنشان ساخت : سند الگوی پیشرفت در مقایسه با سندهای توسعه در دنیا از جنبه مبانی و زیرساخت بسیار قوی تر است ولی باوجوداین نقطه قوت ، در بخش اجرا از کاستی هایی برخوردار است و متاسفانه موتوری که بتواند مبانی نظری را به فعلیت تبدیل کند در کشور وجود ندارد .
باید نقش کارآفرینان در این سند پررنگ تر دیده شود .
کارآفرینی ارتباط مستقیمی با تولید و سپس پیشرفت دارد .
حتی توسعه بین المللی نیز با پیشرفت بومی میسر خواهد شد .
در بند 11 تدابیر به مسئله تولید ثروت اشاره شده است که پیشنهاد می دهیم میان انباشت ثروت برای افراد و تولید ثروت مبتنی بر ارزش از سوی صاحب نظران و نهادهای علمی در جامعه تفکیک صورت پذیرد .
در بند 17 تدابیر نیز به "ارتقای دانش پایه و توسعه شبکه های علم ، فناوری و نوآوری با همکاری متقابل موسسات علمی و پژوهشی ، صنایع و دولت در فرآیند تولید کالا و خدمات" اشاره شده است به طورکلی در سند بر دولت و نقش آن بسیار تاکید شده است ولی ما پیشنهاد می کنیم به جای دولت با اعتماد به بخش خصوصی به آن ها نقش محوری داده شود .
بند 22 یکی از بهترین بندهایی است که به موتور اجرایی اقتصاد کشور یعنی اقتصاد دانش بنیان اشاره دارد .
در تکمیل این بند نیز پیشنهاد می کنیم ، بندی به این شرح به تدابیر افزوده شود : "توسعه و توانمندسازی بخش خصوصی جهت تحویل گیری وظایف جاری دولت تا سرحد امکان و الزام دولت به بازگشت به وظایف اصلی نظارتی و حمایتی اش و واگذاری فعالیت های اقتصادی شامل تولید ، عرضه کالا و خدمات به بخش خصوص توانمند شده .
" در بند 23 که به مقوله عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی پرداخته است پیشنهاد می کنیم نگاه ویژه ای با احتساب شرایط بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان که همه از کارآفرینان و فن آفرینان هستند ، لحاظ شود .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
وزیر علوم+غلامی
ایران اکونومیست
1397/11/01
14:32

اله یاری افزود : در بند 30 که بر توانمندسازی مناطق محروم اشاره شده است پیشنهاد می شود با حمایت ، تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان شرایط سرمایه گذاری این بخش در مناطق محروم فراهم شود .
در پایان نیز سه بند جهت افزودن به تدابیر تدوین شده از سوی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران پیشنهاد شد .
بند نخست به "شناسایی ، ارزیابی و انتخاب و توسعه دانش و علوم پایه موردنیاز در کلیه بخش های فناوری محور توسط بخش خصوصی و صرفا با حمایت های دولت به عنوان شتاب دهنده" پرداخته است .
اله یاری در این خصوص افزود : حجم بالایی دانش و علم در کشور تولیدشده است که تاکنون برای نگاه داشت آن ها حمایتی صورت نگرفته است درحالی که می توانستند در چرخه ثروت آفرینی برای کشور موثر باشند .
حفظ و نگاه داشت این دانش نیازمند صرف هزینه و توسعه زیرساخت هاست .
بند بعدی پیشنهادی بر حفاظت از دانش بومی تاکید دارد و به این شرح است : "توسعه زیرساخت و رویه های حفظ و مستندسازی و نگهداشت دانش های موجود بومی شده یا در حال اکتساب مبتنی بر روش شناسی تخصصی مدیریت دانش به منظور تکرارپذیری و حفاظت از دانش بومی شده .
" لزوم تفکیک دو مفهوم کارآفرینی و تولید ثروت ناشی از دانش بومی با ثروت اندوزی کاسب کارانه موضوع آخرین بند پیشنهادی مجمع تشکل های دانش بنیان است .
"بازتعریف نقش و جایگاه کارآفرینان به عنوان تولیدکنندگان اصلی ثروت و ارزش در جامعه اسلامی و انفکاک این نقش و جایگاه ثروت اندوزی کاسب کارانه .
" در پایان نشست نیز محمدرضا کمپانی عضو مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به جمع بندی مباحث اعلام شده پرداخت و افزود : رعایت اصول پایه پیش نیاز تدوین یک الگوی بلندمدت برای بازه زمانی نیم قرن است .
تنها راه تمکین قوانین موجود است تا بتوانیم الگوی پیشرفت مناسبی را با اتکا به قوانین مصوب مجلس تدوین کنیم .
البته لازمه آن یافتن راه هایی برای اجرای قوانین است .
1
گزیده اخبار و رویدادها - اخبار معاون وزير علوم تحقيقات و فناوري
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اخبار معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری
رئیس سازمان سنجش
برنا
1397/11/02
11:50
> رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
> رئیس سازمان سنجش مطرح کرد ؛ توضیح در مورد شرایط حذف کنکور رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
به گزارش گروه اجتماعی برنا ، رئیس سازمان سنجش در خصوص شرایط حذف کنکور گفت : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده ، سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
ابراهیم خدایی (رئیس سازمان سنجش) در واکنش به اظهارات دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر اینکه سازمان سنجش در خصوص حذف کنکور طفره رفته و شرایط را بهانه کرده است ، گفت : ایشان فرافکنی می کند و متاسفانه هم قانون را خوب نمی داند و هم وظایف دستگاه ها را به طور کامل نمی شناسد .
من به عنوان یک برادر به ایشان توصیه می کنم ، اول قانون را بخواند ، بعد مصاحبه کند .
حتی ایشان تفاوت 85 درصد ظرفیت را که در قانون سال 92 بصورت صریح آمده ، 85 نمره می گویند ، این نشان می دهد ، ایشان حتی فرصت مطالعه قانون را هم نداشته اند .
خدایی درباره رویکرد سازمان سنجش جهت حذف تدریجی کنکور توضیح داد : آن چیزی که در قانون به عنوان جایگزین کنکور مطرح شده سوابق تحصیلی آموزش متوسطه است .
طبق قانونی که در سال 86 وجود داشت ، وزارت آموزش و پرورش بایستی سوابق تحصیلی کل سه سال دبیرستان به علاوه پیش دانشگاهی را به عنوان سوابق تحصیلی در نظر بگیرد که آموزش و پرورش فقط اطلاعات یک سال از این چهار سال را داشت ، در نتیجه اصولا جایگزینی برای آن ایجاد نشد .
از سال 92 به بعد نیز سه یا چهار درس اضافه شد تا ملاک سوابق تحصیلی قرار بگیرد که آموزش و پرورش آن را هم پوشش نداد .
این نکات هم در قانون اصلاحیه سال 95 و هم در آیین نامه اجرایی مصوب هیات دولت آمده است .
رئیس سازمان سنجش اضافه کرد : لذا هر موقع که آموزش و پرورش این جایگزین ها را ایجاد کرد ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی را با توجه به سهم آن برای رشته های با آزمون را افزایش می دهد .
بنابراین لزومی ندارد که وظایفی که ما باید خودمان انجام بدهیم را انجام ندهیم و بعد آن را گردن دستگاه های دیگر بیاندازیم .
خدایی در خصوص ترمیم نمره و تاثیر آن بر سوابق تحصیلی گفت : پیش تر آموزش و پرورش در این مورد روند موردنظر را اعلام کرده بود ، البته مصوبه شورای سنجش و پذیرش در مورد این مساله و برای کسانی که می خواهند سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهند ، سازو کاری را در نظر گرفته است .
او اشاره کرد : وزارت آموزش و پرورش این قسمت را طبق روتین اجرایی کرده نه اینکه انجام ندهد ، اما شخصی که دیپلم خود را سال 98 می گیرد و می خواهد مهرماه وارد دانشگاه شود دیگر فرصتی برای ترمیم نمره ندارد ، زیرا بلافاصله بعد از دریافت سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد .
از طرفی اگر داوطلبی بخواهد برای سال آینده سوابق تحصیلی خود را ارتقا بدهد برای سال 99 می تواند با سوابق تحصیلی جدید وارد شود .
وی گفت : نکته حائز اهمیت این است که ترمیم نمره برای دانش آموزان سال جاری امکان پذیر نیست ، اما دانش آموزان برای سال آینده می توانند این کار را انجام دهند .
رئیس سازمان سنجش در پایان تاکید کرد : سازمان سنجش از اینکه وزارت آموزش و پرورش برای ترمیم نمره چقدر هزینه می گیرد اطلاع ندارد ، اما اینکه داوطلبان چگونه می توانند سوابق تحصلیی خود را افزایش دهند به تفصیل در آیین نامه ها و ضوابط قید شده است .
1
گزید