نمایش خبر
ایرنا
10:29
> تهران ایرنا رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : رویداد بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها با مشارکت این وزارتخانه و دانشگاه های برتر کشور ، دانشمندان مطرح جهانی و نامزدهای جایزه نوبل اقتصاد به منظور ارائه راهکارهایی برای ساماندهی و برخورد هدفمند با تحریم ها برگزار می شود .
> مسعود صدری نسب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت : یکی از برنامه های مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کمک به برگزاری کنفرانس ها و همایش های بین المللی در سطح کشور و بین دانشگاه ها است ، مرکز مطالعات هر سال یک همایش بزرگ بین المللی را برگزار می کند که عنوان آن بستگی به مقتضیات کشور دارد .
این کنفرانس روزهای 17 و 18 مهرماه امسال بر اساس اولویت های پژوهشی استراتژیک کشور برگزار می شود .
وی افزود : علی رغم گذشت بیش از 40 سال از تحریم ها ، کشور جمهوری اسلامی ایران توانسته است به پشتوانه قدرت ملی ، دیپلماسی علمی و ظرفیت بومی خود ، شکوفایی و خودکفایی در تمامی عرصه ها را سرعت بخشد و در راستای ارتقای علمی کشور گام های بزرگی بردارد .
به گفته صدری نسب ، با توجه به اینکه تحریم ها از سال گذشته شدت بیشتری به خود گرفته است ، عنوان کنفرانس سال جاری این مرکز ، اقتصاد جهانی و تحریم ها نام گذاری شد .
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یادآور شد : نتیجه این کنفرانس منتج به خروجی هایی می شود که در اختیار دستگاه های مرتبط قرار می دهیم تا با نگاه علمی و تخصصی ، برخورد مناسب و هدفمندی با تحریم ها داشته باشند .
رئیس کنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم ها با اشاره به محورهای این کنفرانس گفت : تاثیر تحریم ها بر ایران ، تحریم های آمریکا علیه ایران ، تحریم عادلانه ، تحریم ها ، حقوق بشر و حقوق بین الملل ، هنر ، رسانه و تحریم ها ، نظم جهانی و تحریم ها محورهای اصلی است که در این همایش به بحث و بررسی گذاشته می شود .
کنفرانس تلنگری برای ساماندهی مقابله با تحریم ها صدری نسب تاکید کرد : برگزاری این کنفرانس تلنگری برای همه به منظور ساماندهی مقابله با تحریم ها است؛ سازمان ها و ارگان های مختلف معمولاً به صورت انفرادی با تحریم ها مقابله می کنند ، اما یک سازمان متعهد و متشکل از ارگان های کشور که زیر یک چتر سیاست هایی برای برخورد هدفمند با این تحریم ها داشته باشند ، وجود ندارد .
وی تاکید کرد : با توجه به بالا بودن سطح این کنفرانس ، امیدواریم تصمیم گیری مناسب برای نام گذاری سازمانی متشکل از ارگان ها و دستگاه های کشور صورت گیرد که به صورت هم افزا با تحریم ها مقابله کنند .
رئیس مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : تحریم ها به حوزه های مختلف از جمله اقتصاد ، روابط بین الملل ، علوم سیاسی و حقوق اشاره دارد و سعی کردیم از مسئولان تراز اول کشور و استادان برجسته در این چهار حوزه دعوت به عمل آوریم .
همچنین به دنبال دعوت از استادان برخی کشورها از جمله چین و روسیه هستیم؛ چرا که این کشورها سال ها تحت تحریم آمریکا بودند و توانستند به نوعی بر تحریم ها غلبه کنند .
حضور استادان برتر دانشگاه های کشور و دانشمندان بین المللی در حوزه های اقتصاد ، حقوق و علوم سیاسی به عنوان سخنرانان اصلی و برگزاری پنل های تخصصی از جمله نقاط حائز اهمیت این رویداد است .
ریاست این کنفرانس بین المللی به صدری نسب واگذار شده و حسین راغفر عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) دبیر علمی کنفرانس است .
با توجه به اینکه هدف از برگزاری این رویداد کمک به توسعه دانش و پژوهش در حوزه اقتصاد با تاکید بر موضوع تحریم ها در کشور و ارائه راهکارهای عملی در این حوزه است ، برگزاری آن فرصتی برای تمام پژوهشگران ، استادان و دانشجویان محسوب می شود که با ارائه مقالات و دستاوردهای پژوهشی خود در راستای کمک به اعتلاء و پیشرفت کشور و مقابله موثر با تحریم ها گام بردارند .