نمایش خبر
تابناک
10:27
> مسئولان دانشگاهی زمینه های تقویت امید در دانشجویان را فراهم کنند.
> به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران ، دکتر منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری که در سفری دو روزه از تاریخ 25 شهریور به جهت بازدید از دانشگاه های دولتی استان مازندران ، به این استان سفر کرده است ، در نشست مشترک با هیات رییسه دانشگاه ، اعضای هیات ممیزه و شورای دانشگاه و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در سالن کنفرانس سازمان مرکزی برگزار شد ، با اشاره به نقش اصلی دانشگاه های بزرگ هر استان به عنوان نماینده معین وزارت علوم در انجام امور آموزش عالی استان اظهار داشت : با تفویض برخی از اختیارات به دانشگاه های معین در استان ها جهت تسریع در انجام امور و در راستای عدم تمرکزگرایی گام های موثری برداشته ایم و یکی از این اقدامات ، بحث نظارت و ارزیابی توسط دانشگاه معین هر استان است که به درستی انجام می شود و تاثیرگذار هم بوده است .
مقام عالی وزارت عتف تصریح کرد : انسجام بین مراکز آموزش عالی در استان ها بسیار مهم است و در این راستا باید هم افزایی بیشتری در جهت پیشبرد راهبرد کلان آموزش عالی در هر استان در دستور کار قرار گیرد .
وزیر علوم با بیان این که یکی از اهداف ساماندهی آموزش عالی ، مأموریت گرا کردن دانشگاه ها است ، گفت : در مراکز آموزش عالی هر استان باید توزیع ماموریت های علمی به فراخور نوع دانشگاه صورت پذیرد و در این میان ، ماموریت گرا کردن دانشگاه ها بدین معنی است که دانشگاه ها هر نوع کاری را انجام ندهند و با توجه به ظرفیت ها و امکانات خود ، به فعالیت های باکیفیت علمی و فناوری بپردازند و تاثیرگذار باشند .
دکتر غلامی با بیان این که دانشگاه های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه نخست انقلاب ، با توجه به امکانات اندک شان به تربیت نیروی انسانی در سطح کارشناسی مبادرت کردند که هم اینک این نیروهای کارشناس در سطوح مختلف استفاده می شود ، افزود : در دهه سوم انقلاب ، دانشگاه های کشور توانستند رتبه های علمی و پژوهشی کشور را در سطح جهانی ارتقا دهند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد : هم اکنون دانشگاه های کارآفرین در کشور در حال شکل گیری هستند و با ایجاد پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ، علاوه بر درآمدزایی و تبدیل ایده به محصول ، حدود43 هزار نفر به صورت مستقیم در این مراکز علمی فعالیت می کنند .
وزیر علوم با استقبال از پیشنهاد تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه مازندران اظهار داشت : ارتباط دانشگاه و پارک علم و فناوری ضروری است و پارکی موفق خواهد بود که در آن ، استاد و دانشجو به صورت مستمر تردد و همکاری کنند .
دکتر غلامی روند جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه های کشور را رو به رشد و مثبت ارزیابی کرد و گفت : توسعه روابط بین الملل و پذیرش دانشجوی خارجی از برنامه های اصلی وزارت علوم است و این دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های کشور ، علاوه بر بودن منبع درآمدی برای دانشگاه ، می توانند سفیران فرهنگی و هم چنین افراد موثری در استمرار ارتباطات علمی بین المللی در دوران بعد از فارغ التحصیلی باشند .
مقام عالی وزارت عتف با بیان این که دانشگاه مازندران باید از منابع استانی بهره مند باشد ، گفت : استان مازندران حدود 40 مرکز آموزش عالی غیردولتی دارد که ساماندهی خاصی را می طلبد و دقت در ارایه خدمات و کیفی سازی آن ها بسیار مهم است .
این مؤسسات که به هر دلیلی امکانات خدمات دهی ضعیفی دارند باید خود را تقویت کنند .
دکتر غلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر امیدآفرینی در بین دانشجویان گفت : استادان و مسئولان دانشگاهی باید تلاش کنند تا زمینه های امیدآفرینی در میان دانشجویان بیشتر شود و دانشجویان را باید علاوه بر آموزش های تئوریک ، به آموزش های کاربردی نیز به عنوان یک وظیفه معلمی مبادرت ورزند .
یادآور می شود : در ابتدای این نشست ، دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران ، ضمن خیرمقدم و خوش آمدگویی ، گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای دانشگاه مازندران را در طی سه سال اخیر بیان نمود .
سپس دکتر علیرضا خصالی نماینده اعضای هیات علمی ، دکتر احمد جعفری صمیمی عضو شورای دانشگاه و دکتر شادمهر میردار رییس شورای صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران ، دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند .
هم چنین در ادامه حضور وزیر علوم در دانشگاه مازندران ، نشستی با حضور اعضای تشکل های دانشجویی برگزار گردید که در این نشست ، دانشجویان مسایل و مشکلات خود را با وزیر علوم مطرح و دکتر غلامی نیز در مدت زمان لازم ، پاسخگوی سئوالات مطرح شده بود .