نمایش خبر
ایرنا
11:59
> ساری ایرنا وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : تحریم‎های اعمال شده دشمنان مزیت‎های علمی در بخش‎های مختلف ایجاد کرده و فرصتی برای بخش‎های علمی کشور است تا آثار وجودی خود را اثبات کنند .
> به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر منصور غلامی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی با اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود : شاید در گذشته فرصت نبود که دانشگاه ها خود را به خوبی اثبات کنند ، اما اکنون فرصت ایجاد شده و با محدودیت های موجود دست یاری به سوی دانشگاه ها برای رفع نیازها دراز شده است .
وی گفت : دولت در سال های اخیر همه شرایط و فضا را برای ظهور و بروز استعدادهای دانشجویی جهت تامین نیازها فراهم کرده و اکنون می طلبد دانشگاه ها از این شرایط بهترین بهره را ببرند .
غلامی تاکید کرد : البته این شرایط و فرصت ها باید برای دانشگاه ها مستمر باشد و پس از رفع نیاز ، دانشگاه ها به حاشیه رانده نشده و بلااستفاده نمانند .
وی دانشگاه ها را مهمترین فضا برای تولید ثروت و رفع نیاز جامعه معرفی کرد و افزود : نباید دانشگاه ها را فقط برای روزهای سخت نگاه کرد و در روزهای خوشی با سیاست هایی چون واردات و غیره آنها را به فراموشی سپرد .
وزیر علوم با بیان اینکه در گذشته با سیاست غلط واردات کالا و علم همواره دانشگاه ها ، دانشجویان و مراکز علمی مورد کم لطفی و بی توجهی قرار گرفتند ، افزود : تکرار این سیاست های غلط ضربات شدیدی به محیط های علمی وارد می کند که ترمیم ناپذیر خواهد بود .
غلامی با بیان اینکه تولیدات دانشگاهی را نباید ضایع کرد ، گفت : همه از جمله اساتید و مسئولان دانشگاه ها و مسئولان دولتی برای ثمربخشی تولیدات علمی باید آستین بالا زده و پای کار بیایند .
وی اقتصاد کشاورزی را مهمترین و اصلی ترین جایگزین اقتصاد نفتی دانست و افزود : باید کشاورزان را به روش های نوین و علمی هدایت کرد .
وزیر علوم گفت : اگر کشاورز و کشاورزی ما از روش های نوین استفاده کند به راحتی می توانیم با تولیدات کشاورزی کشورهای توسعه یافته رقابت کنیم .
غلامی با بیان اینکه ایران و مازندران بهترین شرایط را برای کاشت انواع محصولات کشاورزی داراست ، گفت : تاکنون متاسفانه تنها بخش کوچکی از این استعداد و ظرفیت کشاورزی کشور و استان استفاده شده و برای حفظ محیط زیست و کشاورزی همه باید پای کار بیایند .
در این نشست تعدادی از اساتید و پژوهشگران حاضر دیدگاههای خود و مسایل و مشکلات دانشگاه را تشریح کردند .
وزیر علوم صبح دیروز دوشنبه سفر دو روزه اش به مازندران را با بازدید از دانشگاه جامع مازندران در بابلسر و گفت و گو با اعضای هیات علمی این دانشگاه شروع کرد .
افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه ، ادای احترام به شهدای خوشنام آرمیده در پردیس آن ، بازدید از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و گفت و گو با دانشجویان و اعضای هیات علمی و همچنین بازدید از دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل برنامه نخستین روز سفر دکتر غلامی بود .
وزیر علوم امروز با حضور در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری ، چند طرح عمرانی این دانشگاه را افتتاح و با اعضای هیات علمی و تشکل های دانشجویی آن گفت و گو می کند .
بازدید از دانشگاه علم و فناوری مازندران واقع در شهرستان بهشهر در شرق مازندران و شرکت در نشست شورای اداری مازندران از دیگر برنامه های دومین روز سفر دکتر غلامی اعلام شده است .
7335/1654.