نمایش خبر
مهر
17:25
> ساری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : ایران از نظر رشد علمی در جهان بین رتبه 15 و 16 است و باید این رشد علمی را حفظ کنیم .
> به گزارش خبرنگار مهر ، منصور غلامی عصر سه شنبه در جلسه شورای اداری استان به وضعیت جامعه دانشگاهی در کشور اشاره کرد و گفت : قبل از انقلاب از نظر نیروهای کارشناسی وابسته به کشورهای دیگر بودیم و پزشکان و مستشاران و غیره خارجی بود و از یافته های علمی دیگر کشورها استفاده می کردیم .
وی افزود : به دلیل ماهیت انقلاب اسلامی و اراده ای که برای استقلال داشتیم از خدمات و مشاوره فنی و مهندسی خارجی بی نیاز شدیم و دانشگاه ها خلاء موجود را پرکردند و اکثریت مدیران در داخل کشور تربیت می شوند و فارغ التحصیلان داخلی هستند .
وی ادامه داد : دانشگاه های ما با همه کم و کاستی ها موجود به کشور خدمت کرده اند اما به دلایلی هنوز نتوانستیم بخشی از فارغ التحصیلان را جذب کنیم و با این مشکل روبرو هستیم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با تقدیر از حمایت های مسئولان مازندران به تاریخچه آموزش عالی کشور در بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت : دهه اول بعد از انقلاب وظیفه تامین و تقویت نیروی انسانی کشور را داشتیم و این هدف محقق شده است .
غلامی یادآور شد : بسیاری از دانشمندان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها مشغول علم آموزی و تولید علم هستند و باید از این سرمایه برای پیشرفت علمی استفاده کنیم .
وی گفت : دانشگاه ها در دهه دوم و سوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عرصه تولید علم ورود پیدا کردند و جایگاه رشد علمی کشور در علوم بین 15 تا 16 در جهان است و این جایگاه از عالم پروربودن منتج شده است .
وزیر علوم با اشاره به پیشرفت های علمی ایران در جهان عنوان کرد : در دهه بعد از انقلاب اسلامی ، رویکرد بهره برداری از دانش و فناوری های علمی مبتنی بر تولیدات داخلی است و در زمینه های مختلف متکی به دانش دانشمندان منطقه خود هستیم .
پارک های فناوری در آسیای غربی نمونه هستند غلامی با اشاره به وود 197 مرکز رشد ، 43 پارک علم و فناوری در کشور که در منطقه و آسیای غربی نمونه هستند افزود : اشتغال ایجاد شده در شرکت های دانش بنیان در کشور قابل توجه است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اظهار اینکه به بخش دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین ورود پیدا کردیم تصریح کرد : در زمان گذشته تعاملات بین دانشگاه ها و سازمان ها کم بود اما در 10 سال گذشته این رویکردها عوض شده است و اکنون قرارداهای بسیار بزرگی با محیط زیست ، نفت در بخش اکتشاف و استخراج داریم .
وی با بیان اینکه سال قبل شش قرارداد با وزارت نفت داشتیم که سه تا چهار قرارداد بین دانشگاه های استانی با وزارت نفت بوده است گفت : دانشگاه علوم کشاورزی ساری سه قرارداد مهم و بزرگ را در حوزه کشاورزی منعقد کرده است .
وزیر علوم همچنین با اظهار اینکه بخشی از قراردادهای پژوهشی با صنایع دفاعی منعقد شده است گفت : باید به طور جدی با دستگاه های اجرایی وارد مذاکره شد .
وی از تعریف میز عرضه نیازهای دستگاه های اجرایی و نهادها در نمایشگاه هفته پژوهش خبر داد و گفت : 110 نیاز از سوی دستگاه های اجرایی ارائه شد و 11 قرارداد در نمایشگاه منعقد شده است .
غلامی با بیان اینکه جهان برمبنای علم و دانش مدیریت می شود گفت : نمی توانیم فارغ از دانش روز در عرصه مدیریتی موفق باشیم و باید از ظرفیت مشاوران و دانشگاه استفاده کنیم و آینده آموزش عالی کشور باید به سمت ارتباط وسیع تر با جامعه پیش رود .