نمایش خبر
ایرنا
19:21
> ساری ایرنا چند تن از نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز سه شنبه در نشست شورای اداری که با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ساری برگزار شد ، بر ضرورت ورود جدی تر دانشگاه ها به مشکلات مختلف استان تاکید کردند .
> به گزارش ایرنا ، مازندران 12 کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد و در این نشست هم علاوه بر رییس مجمع نمایندگان ، نمایندگانی از شرق ، غرب و مرکز مازندران انتظارات خود را از دانشگاهها و وزارت علوم ابراز داشتند .
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت : اقتصاد مازندران کشاورزی است و دانشگاه های مرتبط در این زمینه با نیاز و مزیت استان باید منطبق شوند .
علی اصغر یوسف نژاد با بیان اینکه دانشگاه باید مرجعی برای سایر بخش های جامعه باشد تا جامعه در صورت نیاز به این کینیک علمی مراجعه کند ، افزود : اکنون از جوانب مختلف ، دانشگاه با این فضا فاصله دارد .
وی با تاکید بر این که نظام حمایتی برای دانشگاه ها باید ترسیم شو ، بر ضرورت افزایش رشته های توسعه محور تاکید کرد و گفت : مدیریت بهره برداری از کشت دوم و حتی کشت سوم ، کشت گیاهان دارویی و موارد اینچنینی باید مورد توجه دانشگاههای مازندران قرار گیرد .
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس با بیان اینکه دانشگاه ها در آسیب های اجتماعی باید نقطه نظراتی برای حل مساله داشته باشند ، افزود : روش کنونی پاسخگوی جامعه نیست و ساختار آموزشی باید بازبینی شود .
عضو هیات رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام این که خانه ملت برای تسهیل بهینه سازی وضعیت دانشگاههای کشور آمادگی دارد ، بخشی از اعتبارات در نظر گرفته شده در قانون بودجه سال جاری برای دانشگاهها را تشریح کرد .
یوسف نژاد همچنین خواستار توجه بیشتر به شرکت های دانش بینان در مازندران شد و گفت : شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای اشتغال است و امیدواریم مازندران با توجه به ظرفیتی که دارد به حق خود برسد .
افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه دولتی ولی الله نانوا کناری رییس مجمع نمایندگان مازندران در مجلس هم گفت : سقف پذیرش دانشجوی دولتی در مازندران بسیار کم است .
وی افزود : پیشنهاد می دهیم ظرفیت رشته های بین رشته ای افزایش یابد تا سهم مازندران در پذیرش دانشجوی دولتی به سطح مناسب برسد .
هدایت مطالبات اجتماعی نماینده مردم نکاء ، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی هم گفت : توسعه باید بر مبنای فناوری های نوین و دانش بنیان باشد و این کار بر عهده دانشگاه ها است .
علی محمد شاعری افزود : اگر می خواهند آب خزر را به فلات مرکزی منتقل کنند نباید فقط سمن ها و مردم در این زمینه انتقاد کنند بلکه مسیر مطالبات اجتماعی را دانشگاه باید رقم بزند .
وی ادامه داد : دانشگاه ها باید اطلاع رسانی لازم را انجام دهند تا جلوی این رخداد شوم را در شمال کشور بگیرند .
شاعری گفت : اگر امروز پسماند باعث آزار مردم است چون مطالعات درست و راهکاری در این زمینه نداریم .
وی با بیان اینکه کشورهای بسیاری توانسته اند بر اساس دانش ، مشکلات بیکاری ، پسماند و موارد اینچنینی را حل کنند ، گفت : باید نگاه نو به برنامه ریزی ها داشته باشیم و دانشگاه می تواند در این زمینه پیشاهنگ باشد .
شاعری با اظهار این که رابطه بین دانشگاه و توسعه ، تعریف شده اما عملیاتی نشده است ، افزود : تا زمانی که این اتفاق نیفتد به رشد اقتصادی هشت درصد نمی رسیم .
وی همچنین از آنچه که پایین بودن سرانه پذیرش دانشجو برای دانشگاه دولتی در مازندران نامید گله کرد و گفت : سرانه پذیرش دانشجویان ما در استان پایین است و امیدواریم وزیر علوم در این زمینه تصمیم مناسب اتخاد کرده و درباره اختصاص بودجه هم مازندران به شکل ویژه دیده شود .
نقش کمرنگ داشگاه های مازندران در شورای عتف عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت : مازندران چهار هزار عضو هیات علمی دارد که از این ظرفیت باید برای بهبود وضعیت کشور بهره برد .
قاسم احمدی لاشکی نقش دانشگاه های مازندران را در شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری موسوم به شورای عالی عتف کمرنگ توصیف کرد و افزود : تاکنون حتی یک پروژه کلان به دانشگاه های مازندران سپرده نشده و مازندران در ردیف دانشگاه های برتر کشور قرار نمی گیرد .
نماینده مردم نوشهر و چالوس ادامه داد : انتظار داریم مازندران به عنوان مجموعه ششم در زمینه شرکت های دانش بنیان در کشور لحاظ شود .
وی همچنین از وضعیت انتقال دانشجو در دانشگاههای دولتی انتقاد کرد و گفت : انتقال دانشجویان در دانشگاه های دولتی با پول انجام می شود و با وجود دستور وزیر همچنان این روند ادامه دارد .
رابطه کم رنگ دانشگاه با جریان تولید نماینده مردم قائمشهر ، جویبار ، سیمرغ ، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس هم در این نشست گفت : مشکلاتی در زمینه اشتیاق خانواده ها و دانش آموزان در گرایش به رشته علوم تجربی و خالی بودن صندلی های رشته علوم انسانی و ریاضی وجود دارد .
عبدالله رضیان افزود : رابطه دانشگاه با جریان تولید در کشور باید مورد توجه قرار گیرد چرا که این رابطه اکنون یا کمرنگ است و یا وجود ندارد .
9927/1654.