نمایش خبر
ایرنا
19:03
> ساری ایرنا وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که دستاوردهای دانشگاه های کشور در بازه زمانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قابل دفاع است ، گفت : اکنون تمامی دانشگاه های کشور به مسیر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم ورود پیدا کرده اند .
> به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر منصور غلامی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری مازندران در ساری افزود : منظور از دانشگاه نسل سوم دانشگاه کارآفرین است ، ولی نباید کارآفرینی را با اشتغال زایی اشتباه گرفت و شغل ایجاد کردن وظیفه دانشگاه نیست زیرا اصلا ارتباطی با کارویژه دانشگاه ندارد .
کارشناسان آموزش عالی دانشگاه ها را بر اساس نقششان در تولید علم و ثروت و پیگیری تبدیل دانش به محصول و کالا به چند نسل تقسیم می کنند .
نسل اول به دانشگاههای آموزش محور گفته می شود که فعالیت شان در تعلیم خلاصه می شود .
دانشگاه های نسل دوم که با ظهور تحقیقات پایه شکل گرفتند ، پژوهشی محور و مبتنی بر فعالیت های تحقیقاتی هستند .
دانشگاه های نسل سوم بر اساس تحقیقات کاربردی و نیاز محور شکل گرفتند و عموما کارآفرین و مبتنی بر کارآفرینی و حل مسائل جامعه با رویکرد علمی و نظام یافته در تعامل با محیط پیرامونی هستند .
محور و مأموریت کانونی نظام دانشگاهی در دانشگاه نسل سومکارآفرینی است .
در چنین دانشگاهی ، دانشجویان باید همزمان مجموعه ای از دانش ، مدیریت دانش و مدیریت کارآفرینی را فراگیرند تا بتوانند در زمینه صنعت شروع به فعالیت کنند .
وزیر علوم که پس از ظهارات تعدادی از نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان دستگاههای اجرایی و مدیران چند دانشگاه سخنرانی می کرد ، اظهار داشت : نمی توان به راحتی دانشگاه هارا محکوم به بلا استفاده بودن و غیر کاربردی تلقی کرد ، زیرا در دوره های مختلف دانشگاه های کشور لیاقت و حضور خود را ثابت کرده اند و گواه آن هم کسب جایگاه پانزدهمی ایران در عرصه پژوهشی و علمی است .
وی افزود : اکنون دانشگاه های کشور با وزارت خانه های مختلف قرارداد های بزرگ و کلان تحقیقاتی دارند و بسیاری از این قراردادها برآورد ملی و حتی برای آینده کشور حیاتی هستند .
غلامی توضیح داد : یکی از زمینه های خوب و مثال زدنی همکاری دانشگاه های و مراکز علمی کشور با بخش های صنعتی ، دستاورد های بزرگ در صنایع دفاعی است که امروز ایران را در زمره قدرت های بزرگ نظامی قراداده است .
وی با اعلام این که تمامی سفارش هایی که به دانشگاه ها سپرده شده تاکنون به بهترین شکل اجرا شد ، گفت : باید دستگاه های اجریی برای حل مشکلات مدیریتی به سراغ دانشگاه ها بروند تا دانشگاه نیز از نیاز های خارج از خود مطلع شوند و برای حل آن ورود کنند .
وزیر علوم در این نشست از مدیران دستگاههای اجرایی خواست تا به صورت مستقیم نیازهای خود را به دانشگاهها عرضه کنند و از نامه نگاری و ارتباط کتبی خارج شوند .
وی تاکید کرد : امروز جهان بر مبنای علم و دانش مدیریت می شود و ما نمی توانیم فارغ از دانش روز مدیریت موثر داشته باشیم و لازم هم نیست مدیران تمام جنبه های کاری خود را مطالعه کنند و مشاوران علمی و مجرب در دانشگاه حاضر با همکاری با دستگاه ها هستند .
استان مازندران با داشتن حدود 200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی به همراه حدود 150 هزار دانشجو ، از قطب های ارائه دهنده آموزش عالی و تکمیلی در کشور است .
بر اساس آمارهای رسمی در حال حاضر حدود 23 هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی ، 14 هزار نفر پیام نور ، 43 هزار تن آزاد ، 12 هزار نفر علمی کاربردی و 41 هزار نفر هم در دانشگاه و موسسات آموزش عالی غیرانتقاعی در مازندران تحصیل می کنند .
مازندران همچنین بر اساس این آمار سهم 6 درصدی را در تولید علم کشور در اختیار دارد .
7335/1654.