نمایش خبر
ایلنا
18:54
> منصور غلامی در جلسه شورای اداری استان مازندران گفت : پارک های فناوری ایران در آسیای غربی نمونه هستند .
> منصور غلامی در جلسه شورای اداری استان مازندران گفت : پارک های فناوری ایران در آسیای غربی نمونه هستند .
به گزارش خبرنگار ایلنا ، منصور غلامی عصر امروز در جلسه شورای اداری مازندران با اشاره به وضعیت جامعه دانشگاهی در کشور اظهار داشت : پیش از انقلاب بلحاظ نیروهای کارشناسی وابسته به کشورهای دیگر بوده و از یافته های علمی دیگر کشورها استفاده می کردیم .
وی افزود : به دلیل ماهیت انقلاب اسلامی و اراده ای که برای استقلال داشتیم از خدمات و مشاوره فنی و مهندسی خارجی بی نیاز شدیم و دانشگاه ها خلاء موجود را پرکردند و اکثریت مدیران در داخل کشور تربیت می شوند و فارغ التحصیلان داخلی هستند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : دانشگاه های ما با همه کم و کاستی ها موجود به کشور خدمت کرده اند اما به دلایلی هنوز نتوانستیم بخشی از فارغ التحصیلان را جذب کنیم و این مشکل پیش روی ماست .
وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها مشغول علم آموزی و تولید علم هستند ، افزود : باید از این سرمایه برای پیشرفت علمی استفاده کنیم .
غلامی با اشاره به دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین ، افزود : در زمان گذشته تعاملات بین دانشگاه ها و سازمان ها کم بود اما در 10 سال گذشته این رویکردها عوض شده است و اکنون قراردادهای بسیار بزرگی با محیط زیست ، نفت در بخش اکتشاف و استخراج داریم .
وی با بیان اینکه جایگاه رشد علمی کشور در علوم بین 15 تا 16 در جهان است و این جایگاه حاصل عالم پروری است ، تصریح کرد : دانشگاه ها در دهه دوم و سوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به خوبی در عرصه تولید علم ورود پیدا کردند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری به پیشرفت های علمی ایران در جهان اشاره و یادآور شد : در دهه بعد از انقلاب اسلامی ، رویکرد بهره برداری از دانش و فناوری های علمی مبتنی بر تولیدات داخلی است و در زمینه های مختلف متکی به دانش دانشمندان منطقه خود هستیم .
وی به وجود 197مرکز رشد ، 43 پارک علم و فناوری در کشور که در منطقه و آسیای غربی نمونه هستند ، اشاره کرد و گفت : اشتغال ایجاد شده در شرکت های دانش بنیان در کشور قابل توجه است .
وی با اعلام اینکه سال قبل6 قرارداد با وزارت نفت داشتیم که سه تا چهار قرارداد بین دانشگاه های استانی با وزارت نفت بوده است ، از انعقاد قرارداد سه قراداد مهم در حوزه کشاورزی با دانشگاه علوم کشاورزی ساری خبر داد .
غلامی خاطرنشان کرد : همچنین قرارداد های پژوهشی با صنایع دفاعی کشور نیز منعقد شده است .
وزیر علوم ادامه داد : 110 نیاز از سوی دستگاه های اجرایی ارائه شد و 11 قرارداد در نمایشگاه منعقد شده است .
وی خواستار بهره گیری از ظرفیت مشاوران و دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور شد تا آینده آموزش عالی کشور باید به سمت ارتباط وسیع تر با جامعه پیش رود .