نمایش خبر
ایرنا
18:20
> ساری ایرنا رئیس دانشگاه مازندران از تحصیل 149 هزار دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان خبر داد .
> به گزارش ایرنا ، کوروش نوذری عصر امروز سه شنبه در نشست شورای اداری مازندران که با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری برگزار شد ، گفت : این تعداد حدود 23 هزار دانشجو در دانشگاه های دولتی مشغول تحصیل هستند و سهم دانشگاههای دولتی استان در آموزش عالی تنها 15 درصد است .
وی با اعلام این که 14 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور مازندران و 43 هزاز دانشجو هم در دانشگاه آزاد استان مشغول تحصیل هستند ، افزود : دانشگاه علمی کاربردی هم 12 هزار دانشجو دارد .
نوذری بیشترین سهم آموزش عالی در مازندران پس از دانشگاه آزاد را مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی دانست و تعداد دانشجویان این مجموعه در استان را 41 هزار دانشجو اعلام کرد .
وی با اعلام این که سهم دانشگاه های بزرگ از آموزش عالی در مازندران تنها 15 درصد است ، بر ضرورت تقویت دانشگاههای بزرگ در استان تاکید کرد و گفت : سهم دانشگاههای بزرگ در آموزش عالی در استان اصفهان 50 درصد است .
رییس دانشگاه مازندران گفت : هم اکنون در مازندران دانشگاه آزاد کمتر از استاندارد ملی و دانشگاه غیر انتفاعی سه برابر استاندارد ملی دانشجو دارند .
سهم 6 درصدی مازندران در تولید علم نوذری با اشاره به ظرفیت بالای مازندران در جذب دانشجو و تولید 6 درصد علم کشور در این استان ، گفت : 2هزار و 500 دانشجوی نخبه و یکهزار عضو هیات علمی که در مسیر دانش گام های بلندتری برداشته اند ، در مازندران شناسایی شده اند .
وی با بیان اینکه علوم پایه مازندران در جایگاه شاخص قرار دارد ، افزود : علوم پایه گنجینه ای است که نباید به فراموشی سپرده شود .
رییس دانشگاه مازندران از جامعه محور نبودن نظام آموزش عالی ، جزیره ای عمل کردن دانشگاه ها ، ارتباط ضعیف و توسعه بی رویه دانشگاه ها بدون توجه به آمایش سرزمین ، متناسب نبودن تربیت دانش آموختگان با بازار کار و افزایش صندلی خالی در دانشگاه ها به عنوان چالش های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در مازندران نام برد .
وی با اعلام این که امسال صندلی های دانشگاهها در مازندران بیشتر از سال های پیش خالی شده است ، خواستار توجه به حل مشکلات این مراکز علمی بویژه در تامین بودجه شد .
نوذری با اشاره به محدودیت تخصیص اعتبارات متوازن استان به مراکز آموزش عالی در مقایسه با استان های مجاور ، گفت : مراکز آموزش عالی در استان ، توسعه متوازن ندارد و این تمرکز در مرکز و شرق مازندران است .
وی افزود : آموزش عالی باید شالوده توسعه اقتصادی استان باشد و نمی توان بدون دانشگری به توسعه و پیشرفت رسید و انتظار است دانشگاه ها بازیگر اصلی توسعه استان قرار گیرند .
نوذری با بیان اینکه اگر آمایش در مازندران اتفاق افتد چابکی خاصی برای توسعه استان فراهم می شود ، گفت : اقتصاد دانش بنیان ، اقتصاد گردشگری ، بازنمایی فرهنگ کهن ایران اسلامی و توجه به محیط زیست از اقدامات مورد توجه دانشگاه است .
وی افزود : دانشگاه های نوین نمی توانند از مسائل روز جامعه ، فاصله بگیرند و آنچه را در این زمینه از ما تقاضا شود ، ورود می کنیم .
این مسئول خاطرنشان کرد : امروز زمان هم افزایی است و باید با وحدت ، به مسائل استان ، رسیدگی کنیم .
9927/1654.