نمایش خبر
ایسنا
19:30
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : پیشرفت های علمی ایران در جهان ، در دهه اول بعد از انقلاب اسلامی ، رویکرد بهره برداری از دانش و فناوری های علمی مبتنی بر تولیدات داخلی است و در زمینه های مختلف متکی به دانش دانشمندان منطقه خود هستیم.
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : پیشرفت های علمی ایران در جهان ، در دهه اول بعد از انقلاب اسلامی ، رویکرد بهره برداری از دانش و فناوری های علمی مبتنی بر تولیدات داخلی است و در زمینه های مختلف متکی به دانش دانشمندان منطقه خود هستیم .
به گزارش ایسنا مازندران ، منصور غلامی در نشست شورای اداری استان که در سالن شماره یک استانداری برگزار شد ، به وضعیت جامعه دانشگاهی در کشور اشاره و اظهار کرد : قبل از انقلاب از نظر نیروهای کارشناسی وابسته به کشورهای دیگر اعم از پزشکان ، مستشاران خارجی و یافته های علمی دیگر کشورها استفاده می کردیم .
وی تصریح کرد : امروزه از خدمات و مشاوره فنی و مهندسی خارجی بی نیاز شده و دانشگاه ها این خلاء موجود را پرکردند طوریکه اکثریت مدیران در داخل کشور تربیت می شوند و فارغ التحصیلان داخلی هستند .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد : دانشگاه های ما با همه کم و کاستی ها موجود به کشور خدمت کرده اند اما به دلایلی هنوز نتوانستیم بخشی از فارغ التحصیلان را جذب کنیم .
غلامی گفت : با تقدیر از حمایت های مسئولان مازندران به تاریخچه آموزش عالی کشور در بعد از دهه اول انقلاب وظیفه تامین و تقویت نیروی انسانی کشور را داشتیم و این هدف محقق شده است .
وی با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان در حوزه های علمیه و دانشگاه ها مشغول علم آموزی و تولید علم هستند ، افزود : باید از این سرمایه برای پیشرفت علمی استفاده کنیم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری بیان کرد : دانشگاه ها در دهه دوم و سوم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عرصه تولید علم ورود پیدا کردند و جایگاه رشد علمی کشور بین 15 تا 16 جهان است .
غلامی با اشاره به ورود 197 مرکز رشد ، 43 پارک علم و فناوری در کشور که در منطقه و آسیای غربی نمونه هستند ، یادآور شد : اشتغال ایجاد شده در شرکت های دانش بنیان در کشور قابل توجه است .
وی تصریح کرد : در زمان گذشته تعاملات بین دانشگاه ها و سازمان ها کم بود اما در 10 سال گذشته این رویکردها تغییر کرد و اکنون قرارداهای بسیار بزرگی با محیط زیست و نفت در بخش اکتشاف و استخراج داریم .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سال قبل ، شش قرارداد با وزارت نفت و سه تا چهار قرارداد بین دانشگاه های استانی با وزارت نفت بوده است ، اظهار کرد : دانشگاه علوم کشاورزی ساری سه قرارداد مهم و بزرگ را در حوزه کشاورزی منعقد کرده است .
غلامی خاطرنشان کرد : بخشی از قراردادهای پژوهشی با صنایع دفاعی منعقد شده است و باید به طور جدی با دستگاه های اجرایی وارد مذاکره شد .
وی یاد آور شد : 110 مورد از نیازهای دستگاه های اجرایی و نهادها در نمایشگاه هفته پژوهش از سوی دستگاه های اجرایی ارائه شد و 11 قرارداد در نمایشگاه منعقد شده است .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه جهان برمبنای علم و دانش مدیریت می شود ، گفت : نمی توانیم فارغ از دانش روز ، در عرصه مدیریتی موفق باشیم و باید از ظرفیت مشاوران و دانشگاه استفاده کرده تا آینده آموزش عالی کشور به سمت ارتباط وسیع تر با جامعه پیش رود .
*بودجه پژوهشی در مازندران معادل دو میلیارد تومان است احمد حسین زادگان استاندار مازندران در ادامه جلسه شورای اداری همسایگی با کشورهای سی آی اس را از جمله ظرفیت ها و پتانسیل های این استان برشمرد و گفت : باید از ظرفیت کشورهای عضو اکو استفاده کنیم و در توسعه فضاهای فیزیکی و حمایت از اعضای هیئت علمی دانشگاهی برنامه محور عمل کنیم .
وی افزود : 30 درصد از اقتصاد استان کشاورزی و سهم مازندران از صنعت و درآمد آن حدود 10 درصد است .
استاندار مازندران بیان کرد : اقدامات خوب استان ناشی از تعامل مطلوب با دانشگاه ها است و در زمینه پسماند تحقیقات و مطالعات زیادی از سوی دانشگاه ها صورت گرفته است و زباله سوزها نتیجه این مطالعات است .
حسین زادگان با اشاره به اینکه بسیاری از سیاست های اجرایی در استان ها محصول مطالعات و تحقیقات علمی است ، یادآور شد : در حال حاضر بودجه پژوهشی در مازندران معادل دو میلیارد تومان است .
وی با بیان اینکه در استان مسئله محوری و تقاضا محوری را باید مدنظر قرار دهیم ، بیان کرد : مازندران با مختصات و ظرفیت های علمی بالا با بسیاری از استان ها در بخش های زیاد متفاوت است و باید در حل مشکلات از تولیدات علمی دانشگاه ها بهره گرفت .
استاندار مازندران با بیان اینکه خواستار شناسایی اولویت ها و حل مشکلات علمی استان هستیم ، خاطرنشان کرد : همه مشکلات را نباید به گردن دستگاه های اجرایی انداخت و باید ببینیم دانشگاه های ما چقدر به مسئولیت اجتماعی خود توجه دارند .
انتهای پیام.