نمایش خبر
کیهان
> مدتی است که سخن از بازگشت طرح آزمون های تحصیلات تکمیلی (اختصاراً «آ .
ت .
ت») در دوره کارشناسی ارشد به میان آمده ، این طرح در سال های 82 تا 85 در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد مورد استفاده قرار می گرفت که به دلیل اعتراض داوطلبان این آزمون بعد از سه سال اجرا متوقف شد .
> نحوه اجرای این طرح این گونه بود که داوطلبان بعد از شرکت در کنکور کارشناسی ارشد به میزان سه برابر ظرفیت به دانشگاه ها معرفی شده و سپس داوطلبان مجاز برای انجام مصاحبه عملی به دانشگاه ها دعوت می شدند .
در این مدل از پذیرش مصاحبه ، نمره زبان و نمره آزمون مطرح بود .
البته مکانیزم واحدی در این طرح برای دانشگاه تعریف نشده بود و بر اساس اعلام وزیر اسبق علوم ، تحقیقات و فناوری اجرای این طرح بر مبنای تفویض اختیار دانشگاه ها صورت گرفته بود .
تفاوت در مکانیزم ها این گونه بود که برخی از دانشگاه ها مصاحبه انجام داده و برخی هم این اقدام را ملاک عمل قرار نمی دادند .
آنچنانکه عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگویی اعلام کرده بود : اساساًً در طرح «آ .
ت .
ت» امتیاز اصلی بر سوابق تحصیلی دانشجو همچون معدل دوره کارشناسی و محل تحصیل دانشجو تعلق می گرفت .
وی حتی بیان کرده بود : در دانشگاه صنعتی شریف نیز با کسی مصاحبه نمی شود بلکه امتیاز اصلی به کارنامه تحصیلی دانشجو ، دانشگاه محل تحصیل و نمره تافل یا تولیموی دانشجو داده می شود .
با این وجود منتقدان این طرح بر این باور بودند که طرح مذکور در آزمون نقص ایجاد کرده است زیرا بسیاری از دانشجویان علی رغم داشتن رتبه های خوب در آزمون به دلیل وجود طرح «آ .
ت .
ت» در دانشگاه های بزرگ پذیرفته نمی شدند که این امر نوعی نارضایتی در داوطلبان ایجاد کرده بود .
به عنوان مثال در طرح «آ .
ت .
ت» دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نسبت به دانشجویان سایر دانشگاه ها امتیاز بالاتری در پذیرش در دانشگاه ها داشتند .
معاون آموزشی وقت دانشگاه علامه طباطبایی نیز درباره این طرح گفته بود : فلسفه طرح «آ .
ت .
ت» در تئوری بسیار مطلوب است ولی به شرطی که شرایط اجرای آن فراهم شود .
وی با بیان اینکه بررسی ویژگی های شخصیتی ، جسمی و روانی داوطلب برای پذیرش در برخی رشته ها از اهمیت بالایی برخوردار است ، تصریح کرد : متأسفانه در اجرای طرح «آ .
ت .
ت» اعمال نظرهای فراوانی توسط برخی افراد صورت می گرفت ، چراکه معیار مشخص و عینی در این رابطه وجود نداشت ، به گونه ای که گاهی اوقات فردی با کسب رتبه های اول پس از شرکت در طرح «آ .
ت .
ت» حتی مردود نیز می شد .
معاون آموزشی وقت دانشگاه علامه طباطبایی معتقد بود : طرح «آ .
ت .
ت» باید در زمانی که شرایط آن فراهم شد ، به مرحله اجرا درآید .
نامبرده در ادامه تأکید کرده بود : گاهی اوقات متأسفانه نظرات شخصی و غرض ورزی ها در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد طی طرح «آ .
ت .
ت» اعمال می شد که این مسئله اثرات خوبی به دنبال ندارد .
وی از وجود سلایق شخصی در اجرای این طرح انتقاد کرده بود و اجرای چنین طرحی را باعث تضییع حقوق داوطلبان می دانست .
شفیع آبادی معتقد بود برای طرح «آ .
ت .
ت» معیار عینی تعریف نشده و حتی خبر از نمره های متفاوت استادان در مصاحبه داده بود .
معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی معتقد بود : باید دانشجوی کارشناسی ارشد را از طریق کسب نمره و حدنصاب لازم در آزمون کارشناسی ارشد پذیرش کنیم تا حقی از هیچ فرد ضایع نشود .
در پی این انتقادها سرانجام معاون وقت سازمان سنجش آموزش کشور خبر از توقف اجرای این طرح بعد از سه سال اجرا داد و درباره علت توقف اجرای این طرح در آن زمان گفت : لغو این طرح هفته گذشته در کمیته آزمون های تحصیلات تکمیلی وزارت علوم تصویب و از امسال نیز اجرا می شود .
وی با بیان اینکه در طرح «آ .
ت .
ت» به جز نمره آزمون سوابق علمی داوطلب و مصاحبه نیز ملاک پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی محسوب می شد ، تصریح کرد : سال گذشته انجام مصاحبه در پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ها به دلیل پاره ای از مشکلات حذف شد و امسال نیز پس از بررسی و کار کارشناسی به دلیل حجم بالای کار اجرایی در انجام طرح «آ .
ت .
ت» و مشکلات ایجاد شده برای دانشگاه ها ، طرح «آ .
ت .
ت» نیز لغو شد .
وی افزود : بنابراین رشته هایی که به صورت «آ .
ت .
ت» پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد داشتند نیز مانند سایر رشته ها نسبت به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد اقدام می کنند .
نامبرده با بیان اینکه سوابق تحصیلی دانشجویان همچون گذشته در قالب معدل برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اعمال می شود ، تصریح کرد : زبان انگلیسی نیز همچون گذشته مانند درسی از دروس آزمون کارشناسی ارشد در پذیرش دانشجو اعمال خواهد شد .
اکنون اما پس از گذشت سال ها ، مجدداًً زمزمه بازگشت این طرح از سوی دانشگاه های سطح یک کشور به گوش می رسد؛ دانشگاه هایی که خود بر اساس قوانین دیگری نظیر قانون پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان بخشی از ظرفیت خود را به این مدل از پذیرش اختصاص داده اند .
بر اساس ضوابط این قانون ، دانشجویان دوره کارشناسی که جزء 15 درصد برتر دانشگاه های سطح یک باشند یا دارای رتبه های یک تا سه از دانشگاه های مشمول باشند در رشته هایی که از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو دارد ، به صورت مازاد بر ظرفیت و با رعایت کامل مقررات مربوطه پذیرفته می شوند .
دانشگاه های سطح یک تا 40 درصد ظرفیت خود را می توانند از استعدادهای درخشان پذیرش کنند .
اکنون پرچم دار بازگشت طرح آ .
ت .
ت معاون آموزشی وزارت علوم است که خود روزی رئیس یکی از دانشگاه های سطح یک بوده است .
وی درباره بازگشت آ .
ت .
ت به خبرنگاران گفت : اجرای طرح آ .
ت .
ت تقاضای دانشگاه های سطح یک کشور است .
وی ادامه داد : طرح آ .
ت .
ت مکانیزم خوبی برای پذیرش دانشجو بود و قبلاًً هم موفق بوده است .
امیدوارم بتوانیم دوباره این طرح را مطرح کنیم البته ممکن است به صورت قبل اجرایی نشود و اصلاحاتی در آن صورت گیرد .
معاون آموزش وزارت علوم بیان کرد : بنده به عنوان عضوی از آموزش عالی معتقدم که این طرح موفق بوده و می تواند بخشی از ورودی های کارشناسی ارشد را اصلاح کند .
از سخنان خاکی صدیق این گونه به نظر می رسد که شاید اجرای این طرح با جدیت در وزارت علوم مطرح باشد چراکه وی درباره مکانیزم اجرایی این طرح گفت : دانشگاه هایی که متقاضی اجرای این طرح هستند باید مکانیزم های لازم را طراحی کنند و اجرای این طرح برای همه ظرفیت های کارشناسی ارشد نخواهد بود .
رئیس دانشگاه اصفهان هم در تکمیل سخنان معاون آموزشی وزارت علوم می گوید : دانشگاه هایی که بر اساس طرح آ .
ت .
ت عمل می کنند متقاضیان بی شمار نخواهند داشت چراکه دانشجویانی می دانند اگر توان لازم را نداشته باشند پذیرش نمی شوند به همین دلیل رشد متقاضیان کارشناسی ارشد در سال های اخیر مانعی بر سر راه این طرح نخواهد بود .
وی ادامه داد : ورودی دانشجویان کارشناسی ارشد در زمان اجرای این طرح باکیفیت بودند چراکه پذیرش ها بر اساس صلاحیت افراد بود و نه مهارت تست زنی .
همه می دانیم که اکنون بسیاری با مهارت تست زنی و نه مهارت علمی در دانشگاه ها پذیرش می شوند .
رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به انتقادات به این طرح گفت : در زمان اجرای این طرح شائبه هایی نظیر سوگیری استادان در زمان مصاحبه مطرح می شد که البته غیردقیق بود شاید استثنائاتی وجود داشت ولی قاعده کلی نبود آن چنانکه اکنون در دوره دکتری نیز مصاحبه انجام می شود و شائبه ای در این زمینه وجود ندارد .
حتی اگر این شائبه ها را جدی بدانیم خسارت آن از تست زنی و کنکور کمتر است .
البته که باید به سمت پذیرش دانشجویان باکیفیت رفت و فقط نمره ملاک نباشد .
اما هم اکنون پذیرش دانشجو فدای بسیاری از کارهای سلیقه ای می شود .
این در حالی است که در بیشتر دانشگاه های معروف دنیا نظیر هاروارد ، استنفورد و غیره ، دانشجویان نخبه بورسیه می شود و کسانی که با شرایط عادی قصد پذیرش در این دانشگاه ها دارند باید برای آنها تقاضانامه ارسال کنند و در آن سوابق علمی و پژوهشی خود را بیاورند و افق آینده خود را توضیح دهند .
دانشگاه ها برای پذیرش ، متقاضیان واجد شرایط را به مصاحبه دعوت می کنند و در زمان مصاحبه ، داوطلبان باید دلایل متقنی از انتخاب خود ارائه دهند .
با این همه به نظر می رسد راه پذیرش کیفی دانشجو در بازخوانی دوباره طرح آ .
ت .
ت نیست به همین دلیل باید از مسئولین امر پرسید که چه دلیلی برای اجرای دوباره این طرح دارند؟.