نمایش خبر
مهر
08:49
> معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد : از سال تحصیلی جدید براساس بخشنامه وزیرعلوم برای جلوگیری از تقلب در پایان نامه ها ، برای همه استادان ظرفیت پایان نامه باید رعایت شود .
> حسین سیمایی صراف در گفتگو با خبرنگار مهر درباره نحوه برخورد دانشگاه ها با تقلب در پایان نامه ها همزمان با شروع سال تحصیلی جدید ، گفت : وزیر علوم به دانشگاه ها بخشنامه ای ابلاغ کرده است که به موجب آن ظرفیت پایان نامه برای سال جدید برای همه استادان رعایت شود .
وی ادامه داد : اگر ظرفیت پایان نامه رعایت نشود ، یک استاد ممکن است 10 تا 15 پایان نامه قبول کند ، آن وقت کنترل از دستش خارج می شود و نمی تواند اصالت یک اثر را کشف کند .
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری افزود : اما با رعایت این مسئله اگر یک استاد طبق قانون 5 پایان نامه کارشناسی ارشد داشته باشد ، می تواند آن پایان نامه را خوانده و از دانشجو بخواهد که هر 3 ماه یکبار یک گزارش ارائه دهد که این بهترین راه پیشگیری و کنترل است .
سیمایی صراف گفت : علاوه براین در یک جلسه دفاع جدی ، استادان داور یکی از ابزارهای کنترل و اصالت اثر هستند ، کافی است استادان یک همانند جویی نیز انجام بدهند تا بدست آورند که یک کار تقلبی است یا اصیل .
وی ادامه داد : در این بخشنامه علاوه بر ظرفیت پایان نامه برای همه استادان ، تشکیل کارگاه های اخلاق در پژوهش و کارگاه های حقوق در دانشگاه ها برای جلوگیری از تقلب در پایان نامه ها تاکید شده است .