نمایش خبر
قانون
> مهدی دل روشن.
> دیروز ، شروع هفته غمناکی برای ایرانیان در سرتاسر جهان بود .
دانشمند جوان ایرانی ، مریم میرزاخانی پس از هفته ها دست و پنجه نرم کردن با سرطان ، درگذشت .
دیروز ایرانیان در هر جای دنیا برای از دست دادن این ریاضیدان نخبه ، غمگین بودند .
بانو و مادری ایرانی که به نماد پیشرفت و تعالی برای تمام دختران سرزمین پارس تبدیل شد .
اکنون آناهیتا و آناهیتاها وقتی بزرگ شوند ، می دانند که الگویی مثل مریم میرزاخانی در گذشته ای نه چندان دور ، نشان داده که حتی می توان از یک کشور به اصطلاح جهان سومی به مراتب عالی علمی رسید و جوایز و افتخارات مهمی را به دست آورد .
زندگی نامه مریم میرزاخانی13 اردیبهشت در تهران به دنیا آمد .
او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در اولین دوره جذب استعدادهای درخشان وارد دبیرستان فرزانگان تهران (زیر نظر سمپاد) شد .
مریم میرزاخانی در سال های 1373 و 1374 (سال سوم و چهارم دبیرستان) از دبیرستان فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری شد و بعد از آن در سال 1994 در المپیاد جهانی ریاضی هنگ کنگ با 41 امتیاز از 42 امتیاز مدال طلای جهانی گرفت .
سال بعد یعنی 1995 در المپیاد جهانی ریاضی کانادا با 42 امتیاز از 42 ، رتبه اول طلای جهانی را به دست آورد .
میرزاخانی دوره لیسانس و فوق لیسانس ریاضی را در دانشگاه صنعتی شریف طی کرد .
وی در سال 2004 با اخذ مدرک دکترای دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک مولن ، از برندگان جایزه فیلدز ، در دانشگاه های پرینستون و استنفورد به تدریس مشغول شد .
یک سال بعد در سال 2005 نشریه پاپیولار ساینس آمریکا او را به عنوان یکی از 10 ذهنِ جوان جهان برگزید و از اوتجلیل کرد .
میرزاخانی مدتی در پرینستون درس می داد ولی بعد به استنفورد رفت و کار تدریس و پژوهش را در آنجا پی گرفت .
او در شهریور 1387 (اول سپتامبر 2008) و در 31 سالگی به درجه استادی این دانشگاه رسید .
میرزاخانی در سال 2009 به خاطر دستاوردهایش در ریاضیات ، برنده جایزه بلومنتال شد .
در اعلامیه ای که انجمن ریاضی آمریکا به مناسبت برنده شدن این جایزه برای میرزاخانی منتشر کرد ، دلیل گرفتن این جایزه مهم ریاضی ، خلاقیت استثنایی و تز (دکترای) مبتکرانه ای بیان شد که در آن ، ابزارهای گوناگونی از هندسه هذلولی گرفته تا روش های کلاسیک فرم های اتومورفیک و تقلیل سیمپلکتیک برای به دست آوردن نتایجی که در سه مساله مهم ترکیب می شوند ، ارائه شدند .
نظر میرزاخانی درباره ریاضیات دانشمند فقید ایرانی درباره ریاضیات ، این گونه صحبت می کرد : «بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید .
اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می دهد .
پُرارزش ترین بخش [مطالعه ریاضی] لحظه ای است که می گویی آها ! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید .
احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح» .
میرزاخانی به تازگی به عضویت فرهنگستان هنر و علوم آمریکا در آمده بود .
او یک سال پیش نیز عضو فرهنگستان ملی علوم آمریکا شده بود .
«او با یان ووندارک» ، ریاضیدان و استادیار دانشگاه استنفورد ازدواج کرده بود و دختر آن ها ، آناهیتا ، 6ساله است .
حادثه تصادف در اسفند 1376 اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت کننده در بیست ودومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که در آن تیمی متشکل از میرزاخانی ، ایمان افتخاری و حسین نمازی رتبه اول کشور را کسب کرده بودند ، از اهواز راهی تهران بود (مسابقات ریاضی دانشجویی در اهواز برگزار شد) .
این اتوبوس به دره سقوط کرد و طی آن 6تن از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان ، رضا صادقی برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی علیرضا سایه بان ، علی حیدری ، فرید کابلی ، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی ، دانشجوی دانشگاه تهران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین المللی ریاضی بودند ، جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانشجویان بازمانده از این سانحه بود .
بیماری سرطان ، بلای جان دانشمند جوان در تیر 1396 اعلام شد میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان سینه در بیمارستانی در آمریکا بستری است .
او سرانجام در 24 تیر 1396 درگذشت .
واکنش ها در شبکه های اجتماعی از همان لحظات نخستین انتشار خبر درگذشت مریم میرزاخانی ، شبکه های اجتماعی به سرعت به این موضوع واکنش نشان دادند .
اینستاگرام ، توییتر ، فیسبوک و تلگرام مملو از پست هایی احساسی درباره دانشمند جوان ایرانی شد .
کار به جایی رسید که هشتگ #مریم_میرزاخانی به یکی از 10ترند برتر جهانی تبدیل شد .
رسانه های بزرگ جهان خبر درگذشت مریم میرزاخانی را با عناوینی چون مرگ نابغه ریاضی پوشش دادند .
پیام تسلیت مسئولان ایرانی از رییس جمهور روحانی گرفته تا محمدجواد ظریف ، از علی لاریجانی گرفته تا حداد عادل ، از وزرای علوم ، معاون علمی وفناوری رییس جمهور تا بقیه مقامات ارشد کشور ، همه و همه برای درگذشت نابهنگام و غم انگیز دانشمند جوان ایرانی ، پیام تسلیت صادر کردند .
دکتر روحانی در بخشی از پیام خود نوشت : «درگذشت اندوه بار مریم میرزاخانی ، نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان موجب تالم و تاثر فراوان شد .
درخشش بی نظیر این دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین انداز کرد ، نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله های افتخار و عرصه های گوناگون بین المللی بود .
اینجانب ضمن ارج نهادن به خدمات علمی و آثار ماندگار این فرزند فرهیخته ایران ، مصیبت وارده را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم آن عزیز از دست رفته ، صمیمانه تسلیت می گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم» .
فیروز نادری ، دانشمند ایرانی آمریکایی که سابقه مدیریت در ناسا را دارد ، گفته است : «امروز چراغی خاموش شد .
قلبم شکست .
خیلی زود رفت» .
ادوارد فرنکل ، ریاضیدان مشهور و نویسنده کتاب عشق و ریاضی ، مریم میرزاخانی را ریاضیدانی بزرگ و انسانی فوق العاده خوانده و با اشاره به پیشتازی او به عنوان یک ریاضیدان زن ، گفته است که کارهای خانم میرزاخانی ، الهام بخش زنان و مردان بسیاری است .