نمایش خبر
وزارت علوم
16:34
> وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس کمیسیون ملی یونسکو گفت : برای حمایت و پشتیبانی و ماندگاری میراث فرهنگی ، طبیعی ، مفاخر و مشاهیر کشور که در فهرست سازمان یونسکو نیز ثبت شده اند ، تدوین و تصویب قوانین ، دستورالعمل ها و آیین نامه های لازم و مرتبط ضروری به نظر می رسد .
> به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر منصور غلامی روز یکشنبه در نشست شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران با اشاره موارد متعدد میراث فرهنگی کشور که دارای ارزش بالا بوده و در سازمان یونسکو نیز ثبت شده اند گفت : با همکاری همه دستگاه های اجرایی متولی قوانین لازم را به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دهیم تا زمینه حمایت های مستمر از آثار و مفاخر کشور فراهم شود .
در ادامه این نشست ، دکتر سعدالله نصیری قیداری ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران ، گزارش مختصری از سی ونهمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو ، ارائه کرد .
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت : سه رکن اصلی سازمان جهانی یونسکو ، کنفرانس عمومی ، شوای اجرایی و دبیرخانه است که کنفرانس عمومی هر دو سال یک بار برگزار می شود .
وی افزود : نشست افتتاحیه این دور از اجلاس یونسکو در تاریخ 8 آبان 1396 (30 اکتبر 2017) ، به ریاست آقای استانلی سیماتا از نامیبیا ، آغاز به کار کرد و در ادامه رئیس و نواب رئیس سی ‎ ونهمین کنفرانس عمومی یونسکو انتخاب شدند .
لازم به ذکر است که در این نشست ، خانم ظهور علوی ، سفیر و نماینده دائم مراکش به عنوان رئیس اجلاس انتخاب شد .
نصیری افزود : در جریان این کنفرانس خانم ادری آزولای از کشور فرانسه نیز به عنوان مدیرکل جدید یونسکو ، انتخاب شد .
دکتر نصیری اظهار داشت : در تاریخ نهم الی سیزدهم آبان ، کمیسیون مالی و اداری برگزار شد که در آن اعضای کمیته حقوقی انتخاب شدند و ایران نیز به عضویت این کمیته انتخاب شد .
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه با تاکید بر سخنرانی دکتر احمد جلالی ، سفیر و نماینده دائم کشورمان در یونسکو به نمایندگی از ایران ، در 15 آبان 1396 ، گفت : دکتر جلالی به خوبی سیاست های کلی و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در قبال یونسکو در فرصتی 6 دقیقه ای اعلام کرد .
وی در ارتباط با نشست کمیسیون فرهنگی یونسکو گفت : در این کمیسیون دو رویداد بسیار مهم برای ایران رقم خورد؛ دانشگاه 1750 ساله جندی شاپور دزفول به عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان ثبت شد و هشتصدوپنجاهمین سال زندگی فعال شیخ شهاب الدین یحیی بن حبش سهروردی (صاحب مکتب اشراق) نیز در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو ثبت شد .
در ادامه این نشست ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از پایان یافتن مراحل تدوین پرونده جنگل های هیرکانی خبرداد و گفت : در آینده نزدیک این پرونده به سازمان یونسکو ارسال می شود تا «جنگل های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی ایران» در یونسکو به ثبت برسد .
همچنین دکتر نصیری پیشنهادات کمیسیون ملی یونسکو برای گرامی داشت دانشگاه جندی شاپور و شیخ شهاب الدین سهروردی را مطرح کرد که از آن جمله می توان به تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان تام الاختیار دستگاه های مرتبط با موضوع گرامی داشت دانشگاه جندی شاپور و شیخ شهاب الدین سهروردی ، اشاره کرد .
وی با تاکید بر ضرورت پرداختن به مسائل مختلف جوانان ، به ایجاد کارگروه جوانان در کمیسیون ملی یونسکو اشاره کرد که این پیشنهاد از طرف شورای اجرایی مورد استقبال قرار گرفت .
دبیرکل کمیسیون یونسکو درباره راهکارهای لازم برای ارتقای عملکرد بخش انتشارات کمیسیون ملی یونسکو در سال های آتی هم مواردی را مطرح کرد .
در ادامه جلسه ، پیشنهاداتی از جانب سایر اعضای حاضر در نشست ، مطرح شد .
و در پایان مقرر شد پیگیری موضوعات در جلسات آتی شورای اجرایی انجام شود .
در این نشست ، اعضای شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو از جمله مهندس علی اصغر مونسان ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، دکتر سعدالله نصیری قیداری ، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران ، دکتر رضا فرجی دانا ، مشاور علمی رئیس جمهور و عضو شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو ایران حضور داشتند .
م .
ع 1360.