نمایش خبر
آنا
10:18
> معاون وزیر علوم و رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از احداث پروژه مرکز بین المللی پژوهش های علمی و فناوری های پزشکی پروفسور سمیعی و اختصاص ردیف بودجه خاص به آن در فروردین 97 خبر داد .
> به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ، دکتر فتح الله مضطرزاده در جمع اعضای هیات رئیسه و هیات علمی این سازمان اظهار داشت : در حال حاضر پروژه مرکز بین المللی پژوهش های علمی و فناوری های پزشکی پروفسور سمیعی با جدیت در حال پیگیری است و بودجه اختصاص یافته برای این مرکز نیز فروردین سال 97 در اختیار سازمان قرار خواهد گرفت .
مضطرزاده افزود : به کارگیری نیروهای کارآمد و متخصص از جوانان کشور بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی در اولویت جذب این مرکز است؛ همچنین به وجود آوردن خرد جمعی و همکاری های همه جانبه برای ایجاد این مرکز بین المللی ، چشم انداز روشنی در زمینه تبدیل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به یک مرکز بین المللی پژوهش و فناوری ایران به وجود خواهد آورد .
معاون وزیر علوم با بیان این مطلب که سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بالاترین رشد بودجه را در سطح وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری دارد تصریح کرد : تا کنون 482 ردیف بودجه از اعتبارات سازمان حذف شده و فقط یک ردیف جدید بودجه مرکز پروفسور سمیعی به سازمان اختصاص یافته است که امید است برای دست یابی به موفقیت های بیشتری در منابع مالی با تکیه بر تجاری سازی و اصلاح و توسعه هرم نیروی انسانی متناسب با موسسات تحقیقاتی علمی دنیا ، دست پیدا کنیم .
قائم مقام رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در امور بین الملل نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت های این حوزه در امور بین الملل را ارائه کرد .
دکتر محمود مولانژاد رئوس فعالیت های بین المللی سازمان را برشمرد و اظهار داشت : سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران محور ارتباطی 5 سازمان بین المللی است که سالانه با برنامه ریزی های خود با این سازمان ها در سطوح بین المللی همکاری و تبادل اطلاعات دارد .
وی افزود : همکاری با بانک توسعه اسلامی برای برگزاری دوره های تخصصی و توسعه نیروی انسانی ، انتقال فناوری ، برگزاری نمایشگاه های فناورانه با اعزام سالانه 30 متخصص از سازمان و سایر مراکز علمی کشور برای حضور در این دوره ها و فلوشیپ ها و پروژه های مطالعاتی از جمله اقدامات این مرکز است .
مولانژاد گفت : از دیگر فعالیت های بین المللی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ورود به حوزه های گیاهان دارویی ، نمک زدایی آب های شور ، صنایع غذایی ، غذای حلال و آب شیرین کن ها است .
وی در خصوص تدوین سند راهبردی گفت : تدوین سند راهبردی حمایت بانک توسعه اسلامی از فعالیت های تحقیقاتی و فناورانه و ارائه پیشنهادات سازمان برای تدوین این سند و ارائه مشاوره به بانک توسعه اسلامی و نهایی کردن سند معیار سرمایه گذاری جمهوری اسلامی ایران از جمله فعالیت های مهم سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مقیاس بین المللی است .
مولانژاد افزود : همچنین مشورت و راهنمایی برای اجرای پروژه ها و جایابی آنها در سطح مراکز علمی و دانشگاهی کشور و هدایت نحوه شروع و اتمام پروژه ها نیز در دستور کار فعالیت های بین المللی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران قرار دارد .
برنامه ریزی برای تأسیس مراکز هماهنگی تخصصی در کشورهای عضو ، برگزاری نخستین نشست روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند در بندر چابهار ، تدوین ساختار و تشکیلات مرکز ، حمایت از فعالیت های مرکز تحقیقاتی و فناوری پروفسور سمیعی ، همکاری با دانشگاه های معتبر آخن آلمان و لوون بلژیک و همکاری های مشترک با صندوق نوآوری و شکوفایی و همکاری های بین المللی با سایر دانشگاه ها از جمله اقدامات سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در حوزه بین المللی است .