نمایش خبر
صبحانه آنلاین
10:34
> یک استاد دانشگاه با بیان اینکه 32 درصد رشته های تحصیلی بازار کاری ندارند ، گفت : باید روی رشته هایی تمرکز و سرمایه گذاری کنیم که پراشتغال و پرتقاضا باشند .
> به گزارش صبحانه ، مسلم خانی ، اظهار کرد : برآوردها نشان می دهد که 32 درصد رشته های تحصیلی نه اکنون و نه در 10 سال آینده بازار کاری نخواهد داشت لذا در اولین گام باید نسبت به تعیین تکلیف این رشته ها که بیشتر در علوم پایه ، انسانی و فناوری اطلاعات است و توزیع آنها در همه حوزه ها اقدام کنیم .
وی به روزآوری و تغییر عنوان این رشته ها را مورد تاکید قرار داد و گفت : برخی رشته های فنی و مهندسی ، پزشکی و مدیریت کسب و کار بازار کار بسیار خوب و مناسبی هم در حال حاضر و هم در افق آینده دارند .
این استاد دانشگاه تصریح کرد : در کشورهای دیگر تمرکز برروی رشته های پر اشتغال است ما نیز باید روی رشته هایی که پرکشش و تقاضا هستند سرمایه گذاری مجدد داشته باشیم؛ به نحوی که برای پذیرش دانشجویان بیشتر و کارآمدتر ، بهینه سازی نظام پذیرش و ارتقای ارتباط این رشته ها با بازار کار ، بیشترین تعامل را با شهرکهای صنعتی و کسب و کارهای واقعی داشته و تعداد زیادی کارآفرین از دل این رشته ها تربیت کنیم .
خانی در عین حال تهیه و تدوین طرح ملی توانمندسازی ، اشتغال پذیری و کارآفرینی دانشجویان را پیشنهاد کرد و گفت : در این طرح ملی ، اقدامات متعدد از موضوع تدریس درس کارآفرینی ، تعامل کارآفرینان با دانشگاه ، نامگذاری یک روز از ماه به عنوان روز کارآفرینی ، ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی و حضور کارآفرینان به طور مستمر در کنار هر دانشجویان پیش بینی شده تا از نزدیک کسب وکار را لمس کنند و از موضوع کارآموزی و کارورزی حین تحصیل اطلاع یابند .
مشاور ارشد کارآفرینی و کسب و کار در پایان بر ضرورت تعریف کد اشتغال برای دانشجویان و ایجاد مراکز مشاوره کارآفرینی و خدمات شغلی در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت : دانشجویان باید قبل از فراغت از تحصیل در بانک اشتغال کشور ثبت نام کنند و پس از وارد کردن اطلاعات خود یک کد شغلی دریافت کنند تا آمار دقیق فارغ التحصیلان امروز و فردا در اختیار داشته باشیم .
/ایسنا.