نمایش خبر
فارس نیوز
10:58
> دبیر علمی برگزاری جشنواره کتاب سال سبک زندگی ، برگزاری این جشنواره را بدون نگاه سیاسی و بیشتر با تأکید بر وجه فرهنگی اعلام کرد .
> به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس ، نخستین نشست خبری جشنواره کتاب سال سبک زندگی ، صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین شیخ الاسلامی دبیر علمی ، حجت الاسلام علیرضا فجری دبیر اجرایی و امیر بیات مدیر اجرایی جشنواره در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد .
بر اساس این گزارش حجت الاسلام فجری دبیر جشنواره گزارشی از روند اجرایی آن ارائه کرد و گفت : حدود یک ماهی است جشنواره کتاب سال سبک زندگی فراخوان داده است و پس ازآن حدود 600 عنوان کتاب از سوی ناشران و مؤلفین واصل شد .
وی گفت : با تمدید ارسال آثار تا پایان هفته ، پیش بینی می شود 500 عنوان کتاب هم به مجموع کتاب های واصله افزوده شود .
هرچند ما لیستی را از کتابخانه ملی در حوزه سبک زندگی دریافت کردیم که نشان می دهد 1000 تا 1500 عنوان با این موضوع نوشته شده است .
در این نشست حجت الاسلام شیخ الاسلامی دبیر علمی اظهار داشت : جشنواره کتاب سال سبک زندگی درواقع یک پیشینه ای دارد که به جهت آن حائز اهمیت است؛ چراکه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه چند سالی است بر مسئله حل مشکلات فرهنگی مردم در سطح جامعه متمرکز شده ایم و تلاشمان این است به جای اینکه کارهای انبوه در حوزه های مختلف انجام دهیم در جهت دهی مناسب ، نتایج در خوری در حوزه های مختلف داشته باشیم .
وی بابیان اینکه 14 موضوع در حدود 2سال و نیم تلاش پس از ابلاغ رهبر انقلاب احصا شده است ، گفت : یکی از همان حوزه ها ، عرصه سبک زندگی است که دارای حساسیت و پیچیدگی خاصی است؛ چراکه افراد فکر می کنند می دانند که سبک زندگی چیست .
درحالی که حتی در مورد تعاریف اولیه هم مشکلاتی دیده می شود .
حجت الاسلام شیخ الاسلامی تصریح کرد : ما در دفترمان سعی کردیم با اندیشمندان داخلی و افرادی که اندیشه های دیگری دارند ، گفت وگو کنیم .
پس ازآن به دسته بندی های خوبی رسیده ام که یکی از عرصه های مهم این مسئله مصرف کالاهای فرهنگی است که متأسفانه ما دچار ضعف جدی در این عرصه هستیم و باید بدانیم در سبد خانوار و یا شخصی ما ، طراحی خوبی برای استفاده از کالاهای فرهنگی صورت نمی گیرد .
وی با برشمردن انواع کالاهای فرهنگی ، اضافه کرد : مکتوب ، کالاهای رسانه ای ، فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی ، کالاهای مرتبط با سرگرمی و اسباب بازی ، کالاهای هنری ، انواع مد و طراحی ، کالاهای مرتبط با میراث فرهنگی ، ورزشی و مذهبی ازجمله اینها هستند .
این 9 کالا را ما فرهنگی می دانیم که در مصرف آنها جامعه و مردم دچار مشکل جدی هستند و اغلب سبد خانواده ها و افراد از این کالاها پر نمی شود .
دبیر علمی جشنواره بابیان اینکه عدم اعتدال و ضعف در سواد مصرف کالای فرهنگی از مشکلات است ، گفت : ما در گزینش استفاده از کالاهای فرهنگی دچار ضعف هستیم و خیلی وقت ها نسبت به پیام کالاهای فرهنگی منفعلیم .
وی به اهداف برگزاری جشنواره اشاره کرد و گفت : جشنواره کتاب سال سبک زندگی با این اهداف طراحی شده تا هم کار پژوهشی خوبی صورت گیرد و هم در ادامه آن استعدادیابی و مستندسازی ، ایجاد ظرفیت هایی برای ساخت تئوری ساخت زندگی اسلامی و ایجاد کتابخانه سبک زندگی را شاهد باشیم که متأسفانه مغفول مانده است و تصورمان این است که با انجام یک کار چندسویه تبلیغی و ترویجی می توانیم جشنواره را اجرا کنیم .
حجت الاسلام شیخ الاسلامی گفت : نقطه شروع کار ما یک سال و نیم پیش بوده و درواقع از مردادماه سال 95 ، مطالعاتمان را آغاز کردیم؛ چراکه نیازمند آن بودیم در فضای نخبگانی ، دانشگاهی و حوزوی هم افزایی صورت گیرد و در ادامه باید رصدی صورت می گرفت که چه تعداد کتاب در حوزه سبک زندگی تولید شده است .
دبیر علمی جشنواره برگزاری آن را در اسفندمان دانست و گفت : 600 عنوان کتاب به دبیرخانه رسیده و برآوردمان این است که 600 عنوان دیگر واصل خواهد شد؛ چراکه ما جشنواره های کتاب سال جمهوری اسلامی ، رضوی و کتاب سال حوزه را داشتیم ، ولی جای کتاب سال سبک زندگی خالی بود .
ازاین رو ما به دنبال گسترش این جشنواره هستیم .
وی در مورد داوری ها هم گفت : از این جهت که سال اولی است که جشنواره را برگزار می کنیم ، محورهای داوری را محدود کرده ایم یعنی تنها در حوزه کتاب مکتوب و دیجیتال ورود خواهیم کرد ، اما سال های آتی موارد افزون خواهد شد .
ازجمله موضوعات داوری می توان به بحث تئوریک سبک زندگی ، ادبیات سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی ، بحث الگوهای موضوعی سبک زندگی و نسبت سبک زندگی مردم و برخی از علوم اشاره کرد .
وی گفت : اولین فردی که در این حوزه کتاب نوشته ، حجت الاسلام مهدوی کنی رئیس دانشگاه امام صادق(ع) است که در سال 85 اولین کتاب فارسی سبک زندگی را تعریف کرده است .
ما سعی کردیم برای این جشنواره از تیم داوری خوب و نام آشنایی استفاده کنیم .
سیاست کلی جشنواره هم مطالعه و به داوری گذاشتن همه آثاری است که در این عرصه نوشته شده است .
نگاه سیاسی به موضوع نداریم ، زیرا مهم این است که اهداف فرهنگی و فرهنگ سازانه و گفتمان ساز در اولویت است .
وی در ادامه گفت : جشنواره از 20 تا 22 اسفند در باغ کتاب تهران و پارک آب و آتش برگزار می شود و افرادی که از 75 تا 100 امتیاز را کسب کنند ، جوایزی به آنها اهدا می شود .
نگاه ما قطبی به معنای اول ، دوم و سومی نیست بلکه نگاه مان امتیازی است و به آثاری که از سال 1391 به این سو نوشته شده باشند ، در داوری ها ورود می کنند .
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس پیرامون تفکیک سنی آثار گفت : این جشنواره کتاب پژوهشی بوده ولی مباحث پژوهشی در آن مهم است ، ازاین رو تابه حال یک ششم کتاب های واصله در حوزه کودک و نوجوان بوده است ، ازاین رو شورای سیاست گذاری به این فکر افتد که بخش و جایزه ویژه ای را به این بخش تخصیص دهد اما اصل جشنواره مربوط به آثار پژوهشی است .
گفتنی است در بخش جانبی این جشنواره قرار است نمایشگاه کتابی از دوم تا پانزدهم اسفند در اراضی عباس آباد در کنار 1000 بازی داریم که تعاملی برای کودکان و خانواده هاست ، برگزار شود .
پنجشنبه هفته جاری نیز در دانشگاه باقرالعلوم به سخنرانی پیرامون موضوع سبک زندگی اسلامی و مواجهه با چالش های نظری و علمی می پردازیم .
انتهای پیام/.