نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> عکس و فیلم هایش این روزها در فضای مجازی پر است ، هر شخصی که کوچک ترین شناختی از او دارد ، سعی می کند با دو خط کپشن (توضیحاتی درمورد یک عکس یا فیلم در فضای مجازی) بهترین تعریف را از خدمات داوطلبانه و جهادی او داشته باشد.
> عکس و فیلم هایش این روزها در فضای مجازی پر است ، هر شخصی که کوچک ترین شناختی از او دارد ، سعی می کند با دو خط کپشن (توضیحاتی درمورد یک عکس یا فیلم در فضای مجازی) بهترین تعریف را از خدمات داوطلبانه و جهادی او داشته باشد .
چهره اش آرام ، ولی سختکوش است و به حاشیه هایی که پیرامون حرفه او وجود دارد ، اهمیتی نمی دهد .
اعتقاد دارد هرکس باید کار خودش را به نحو احسن انجام دهد تا دید سایر مردم هم به آن کار مثبت شود .
در پزشکی تخصص دارد .
عضو هیات علمی و استاد دانشگاه تهران است و سابقه کاری اش ، بیش از 20 سال جراح عمومی و سرطان سینه است .
لعبت گرانپایه ، پزشک واقف و فداکار ایرانی به مدت پنج سال به همراه یک تیم پزشکی ، در 54 هزار ویزیت و یک هزار و 500 جراحی رایگان در مناطق محروم کشور شرکت کرده است .
به منظور آشنایی بیشتر و باخبر شدن از چگونگی این خدمت رسانی در مناطق محروم با او به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می توانید این گفت وگو را بخوانید .
از آغاز فعالیت گروه جهادی درمانی مدد بگویید .
از خرداد سال 90 گروه مدد (مجمع داوطلبان درمانگر) تشکیل شد ، از رشته ها و تخصص های مختلف که اعضای هیات علمی دانشگاه ها هستند و مطب خصوصی هم دارند ، در این گروه عضو هستند .
برخی افراد دسترسی به امکانات مناطق شهری و بزرگ تر و مرکز استان ها ندارند؛ همه ما به نیت اینکه بتوانیم کاری کنیم ، وارد این گروه شدیم .
درنهایت این سفرها شروع شد و بنده مسئول تیم گروه مدد شدم و تا الان 29 سفر داشتیم و هفته آینده قصد داریم سفر سی ام گروه را به روستاهای اطراف قم داشته باشیم .
در این 29 سفر در حیطه رشته های مختلف ، حدود 54 هزار ویزیت و 1500 جراحی در زمینه های متفاوت درمانی داشته ایم .
خودم حدود 300 جراحی انجام داده ام و از تمام ویزیت هایی که در گروه انجام شده ، حدود سه هزار نسخه ویزیت مربوط به من است .
بیماران در مجموعه رشته های مختلف شامل ارتوپدی ، زنان ، چشم ، گوش ، حلق و بینی ، اطفال ، قلب ، داخلی ، رادیولوژی و دندانپزشکی و .
ویزیت می شوند .
هدف تان از این کار جهادی چه بوده است؟ ما دِینی روی دوش خودمان احساس می کردیم ، مناطقی هستند که هم دسترسی جاده ایشان خوب نیست و هم دسترسی به پزشکان متخصص سخت یا ناممکن است و از نظر مالی مشکل دارند .
سعی کردیم خودمان به آن مناطق برویم و خدمات انجام دهیم و همه اقدامات به صورت رایگان بوده است .
نه از نظام پزشکی و نه از جای دیگری هیچ گونه وجهی دریافت نکردیم و همه کارهایی که برای بیماران انجام دادیم ، رایگان بوده است .
خیران هم به شما کمک کرده اند؟ در چند سفر ، یک سری از خیران کمک مالی داشتند و دارو هم تهیه کردیم و به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار دادیم ، ولی در بقیه سفرها خود بیماران داروها را تهیه می کردند .
همچنین جراحی و ویزیت در تمامی این مناطق به صورت رایگان انجام شده است .
البته در بعضی سفرها مثل ورزقان ، سرپل ذهاب که مناطق زلزله زده بودند ، غیر از کارهای درمانی ، توزیع لباس و مواد غذایی هم داشتیم که هزینه هایشان به عهده خودمان بود .
چه چیزی باعث شد از این راه به نیازمندان کمک کنید؟ پشت این هدف انگیزه مالی داشتید؟ با همین ویزیتِ تعرفه دولتی که تعیین شده است ، اگر ضرب و جمع کنید ، می بینید این رقم از نظر مادی مدنظر ما نبوده است و جراحی هایی که ما انجام دادیم ، حدودا چقدر می شود؟ به طور مثال حساب کنید یک عمل کیسه صفرا در تهران چند میلیون می شود؟ حالا تعداد عمل هایی که در این مناطق انجام داده ایم ، محاسبه کنید .
ما با دید مادی به این داستان نگاه نکردیم .
قسمی که در پایان دوره پزشکی خوردیم این بوده که بتوانیم به نیازمندان کمک کنیم .
متاسفانه اینکه می گویند پزشکان تنها به فکر درآمد هستند ، هجمه هایی است که توسط شما رسانه ای ها انجام شده و این طرز تفکر در مردم به وجود آمده است و گرنه قبلا حریم و حرمتی بین درمانگرها و پزشکان و بیماران بود؛ در گذشته هم همین روابط مالی وجود داشت و پزشکان براساس شرایط بیماران در نظر می گرفتند که آیا از بیماران ویزیت بگیرند یا نه؟ همین الان خیلی از همکاران هستند که وقتی مریضی از نظر مالی در مضیقه است ، به منشی اطلاع می دهند که وجه ویزیتش را برگرداند؛ این روش از آن زمان مرسوم بوده ، نه اینکه تازه اتفاق افتاده باشد .
متاسفانه بعضی رسانه ها ، سایت ها و شبکه های خبری اگر اشتباهی از سوی یک پزشک در منطقه ای رخ داده باشد ، شروع به بزرگنمایی کردند؛ مانند بعضی مسائلی که در همه شغل ها وجود دارد ، به طور مثال این همه اختلاس های میلیاردی شده است ، آیا کسی راجع به آنها حرفی می زند؟ یا فقط دغدغه ها مربوط به وجود کارتخوان در مطب پزشکان است؟ بالاخره داشتن کارتخوان به مالیات پزشکان ارتباط دارد؟ کارتخوان هیچ ارتباطی با مالیات ندارد .
مگر قدیم که کارتخوان وجود نداشت ، مالیات نمی دادیم؟ مالیات می دادیم و هر سال براساس رشته پزشکان و توافق نظام پزشکی با اداره مالیات درصدی اضافه می شد که مثلا من جراح هر سال 20 درصد به مالیاتم اضافه می شد و هیچ ربطی هم به کارتخوان و تعداد ویزیت ندارد .
متاسفانه برداشت من این است که بعضی ها به این مساله دامن می زنند؛ برای اینکه گروه هایی که حریم و حرمت داشتند و اقبالی بین مردم داشتند مثل پزشکان ، معلمان ، رشته های خاصی که مردم از آنها حرف شنوی داشتند ، حرمت آنها بریزد و در واقع مردم را روبه روی هم قرار می دهند تا بتوانند از آب گل آلود ماهی بگیرند و کار خودشان را انجام دهند .
از شما به عنوان یک بانوی واقف و فداکار یاد می شود ، خانواده تان در پرورش دادن این صفت در شما نقش داشته اند؟ با توجه به اینکه تنها برادرم شهید شد و رفتاری که مادرم از طفولیت ما داشتند ، اینکه گاهی اوقات خودمان چیزی نداشتیم ولی مادرم هر چند اندک ، به فرد نیازمند می بخشید .
بهترین سرمایه ای که برای مادرم وجود دارد ، نعمت فرزند است؛ و آن هم تک پسر .
وقتی چنین گذشتی از ایشان یا بقیه مادران شهدا می بینیم که از جان و مال و فرزند گذشتند ، این کوچک ترین کاری است که ما توانستیم انجام دهیم و امیدوارم خداوند از ما قبول کند .
قصد دارید تا چه زمانی در مناطق محروم حضور داشته باشد؟ وقتی می بینیم در مناطق مختلفی ، محرومیت وجود دارد ، سعی مان این است که این مناطق را پوشش دهیم .
مگر اینکه احساس کنیم واقعا نیازی نیست که در آن زمان آرامش می یابیم و در همان محلی که فعالیت داشتیم ، می مانیم و تا زمانی که ببینیم محرومیت وجود دارد ، تلاش مان این است که این کار را ادامه بدهیم .
توصیه شما به دیگر پزشکان چیست؟ من فکر می کنم هر کس در هر رشته ای که هست ، پزشکان در رابطه با ویزیت بیماران و کارهایی که می توانند انجام دهند ، یک معلم در آموزش ، نجار و بنا و .
نسبت به همان رشته و تخصصی که دارند ، باید بخشی از این توانایی را در اختیار دیگران قرار دهند و این توزیع و تقسیم دانش و مهارت افراد است که باعث ایجاد تعادل در جامعه است .
به غیر از جایزه جهانی گوهرشاد ، جوایز دیگری هم دریافت کرده اید؟ بله ، در جشنواره استاد یلدا هم جایزه گرفتم که این جایزه هم در بخش فعالیت های اجتماعی بوده است .
نقش رسانه ها در اینکه این اقدامات را در بین سایر رشته های کاری ترویج بدهند ، چگونه می بینید؟ وقتی این روشنگری ها برایشان اتفاق می افتد و بازتاب پیدا کند ، افراد متخصص در حوزه پزشکی و پیراپزشکی یا مردم عادی می خواهند کمک کنند ولی نمی دانند از چه راهی می توانند کمک کنند و وقتی این اطلاعات به آنها می رسد ، احتمالا آنها هم ترغیب می شوند چنین اقداماتی را انجام دهند .
به طور مثال وقتی ما به منطقه ای به نام دهگلان در کردستان رفتیم ، نظام پزشکی آن منطقه از کار ما الگو برداری کرد؛ متخصصانی که در آن منطقه بودند ، به صورت ماهانه در قالب یک اکیپ هماهنگ به قسمت های مختلف منطقه رفتند و این کار را ادامه دادند ، همین طور در کرمانشاه .
من فکر می کنم این بازتاب های رسانه ای و اطلاع رسانی ها برای همکاران ما الگویی ایجاد کند که آنها هم این کار را انجام دهند .
از طرفی برای مردم هم جالب است بشنوند پزشکان به فکرشان هستند و اگر دیدگاه های منفی در ذهن شان هم وجود داشته باشد ، برطرف شود .
کلام آخر؟ شما و اصحاب رسانه ، خودتان را موظف بدانید که حقایق را بیشتر مطرح کنید و اگر نکات منفی ای به ناحق به ذهن مردم وارد شده ، آنها را برطرف کنید .