نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند.
> چند روز پیش بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی حکمی حجت الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب کردند .
رستمی در پایان ریاست 13 ساله حجت الاسلام محمد محمدیان در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه ها جایگزین او شد .
در همین راستا دیروز آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و تکریم حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق این نهاد در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد و حکم رهبر انقلاب به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اهدا شد .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری ، منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ، محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ، علی اکبر رشاد ، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ، مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، روسای دانشگاه های تهران و صنعتی شریف ، سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیران و اعضای اتحادیه های دانشجویی و تنی چند از مسئولان دستگاه های فرهنگی و آموزشی در این مراسم حضور داشتند .
گزیده سخنان مطرح شده در آیین معارفه رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها را در زیر می خوانید .
حجت الاسلام محمدی گلپایگانی ، رئیس دفتر مقام معظم رهبری : نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد بنده حامل سلام گرم حضرت آقا به همه شما هستم و ایشان همه شما را سلام رساندند .
دوستان درمورد جناب آقای محمدیان مستوفا صحبت کردند و قطعا کسانی که با ایشان همراه بوده اند بیش از من آقای محمدیان را می شناسند ، اما آنچه بنده در زمان حضور ایشان در دفتر رهبر معظم انقلاب شاهد بودم چیزی جز حسن خلق و دلسوزی نبوده است .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یک نهاد مقدس است از این رو کسانی که در این نهاد مقدس مشغول خدمت هستند باید آن گونه که پیامبر عمل کرده ، عمل کنند .
باید در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اخلاق خوش پیامبر(ص) الگو باشد؛ چراکه این نهاد با جوانانی در ارتباط است که به صورت گسترده تحت هجمه ماهواره ها هستند ، بنابراین آنها هیچ پناهی جز روحانیت ندارند ، از این رو باید حوصله داشته باشیم و به مانند پیامبر با آنها خوشرو و خوش اخلاق برخورد کنیم .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید سنگ صبور دانشجویان باشد و درددل و حرف آنها را بشنود .
راز موفقیت شما در نهاد و انجام وظیفه خطیری که برعهده دارید شنیدن حرف و درددل دانشجویان است .
با هزینه نمی توان دل ها را متوجه خود کرد و اگر می خواهید دل ها را متوجه خود سازید باید با مردم با روی باز برخورد کنید .
از ابزار موفقیت این است که زبان در تبلیغ کند نشود از این رو باید از قدرت تبلیغ استفاده کرد .
جوانان آماده شنیدن نصایح هستند از این رو باید اساس کار نهاد مبتنی بر احادیث اهل بیت علیهم السلام و قرآن باشد .
در هر حال اگر این گونه عمل کنیم آنچه را انجام می دهید ذخیره آخرت شما خواهد بود .
حجت الاسلام محمدیان ، رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه ها : کناره گیری کردم تا مجموعه نهاد بالنده تر شود اگر از این مسئولیت کناره گیری کردم ، نه برای خستگی بود؛ چراکه خدمت در نظام اسلامی خستگی ندارد و نه برای پیشنهاد پست و مقام بالاتر بود؛ چراکه خدمت در دانشگاه بهترین خدمت به شمار می رود و نه برای این بود که نسبت به آینده ناامید هستم؛ چراکه معتقدم آینده نظام بسیار امیدبخش تر از گذشته است .
تنها دلیل کناره گیری ، اعتقاد شخصی ام بود که مدت زمان خدمت در این سمت را بین هشت تا 10 سال می دیدم و هر مقدار ابتکار و خلاقیت می تواند در این مدت ظهور و بروز پیدا کند؛ لذا باید جای خود را به افراد تازه نفس و جوان بدهم؛ چراکه محیط دانشگاه بیش از هر جایی به نیروی جوان نیاز دارد .
من برای کناره گیری پیش قدم شدم که مجموعه نهاد بالنده تر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهد .
مهم ترین رویکردی که ما در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها انجام دادیم ، تقویت نگاه راهبردی به مسائل فرهنگی و دانشگاهی بود و تلاش کردیم این نگاه را در دفاتر نهاد در دانشگاه ها تقویت کنیم؛ چراکه دانشگاه ها پیچیده ترین محیط فرهنگی کشور به شمار می آیند .
همه ما بر سر سفره انقلاب نشسته ایم و ما بدون استثنا مدیون انقلابیم و هیچ طلبی از انقلاب نداریم؛ بلکه همه بدهکار آن هستیم و اگر عزت و افتخاری داریم همه به دلیل پرچم انقلابی است که به وسیله امام(ره) و پس از آن رهبر معظم انقلاب به اهتزاز درآمده است .
اصلی ترین مسئولیت ما انقلابی ماندن و عمل کردن به این انقلاب است ، هویت ما به انقلابی بودن و وفادار ماندن و پای این انقلاب ایستادن است و اگر ارزشی داریم به این هویت وابسته است .
اگر این روحیه انقلابی را از ما بگیرند یا این روحیه خدشه دار شود ما حتی در زمینه تولید علم و پیشرفت و تمدن و هر آنچه نیاز کشور است ، درمانده می شویم .
حجت الاسلام رستمی ، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها : برای رسیدن به خروجی مطلوب دانشگاه خستگی ممنوع است در شرایط کنونی آنچه وجهه همت دشمن و تلاش حزب شیطان متوجه آن شده است؛ هدف قرار دادن نقاط قوت نظام است .
نقطه قوت نظام اسلامی همراهی و همدلی بین مردم و امت است و قطعا دانشگاه نهادی است که توانمندی حمایت از نقاط قوت نظام را دارد .
دانشگاه به عنوان موتور پیشران در حرکت به سمت قله های موفقیت می تواند و شایسته است در دفاع از جامعه و کشور تلاش کند .
دانشگاه سکولار و برمبنای لیبرال دموکراسی متولد شد ، اما آنچه در ایران عملا اتفاق افتاد ، چیز دیگری بود .
در تمام صحنه ها و اتفاقات کشور ، دانشگاه همواره پیشرو یا همراه بوده است و هر زمانی که کشور نیاز داشت این دانشگاه بود که نیازها را برطرف کرد .
آنچه مقام معظم رهبری از دانشگاه مطالبه می کنند دانشگاهی است که دانشجویان پرکار ، فرزانه ، صالح و بانشاط تربیت کند و خروجی آن انسان های توانمند و مدیران آینده کشور باشد .
اگر تصورمان از خروجی دانشگاه این موارد است ، پس دغدغه رهبری را ادا نکرده ایم .
نهاد رهبری با سه دسته مخاطب استادان ، دانشجویان ، مدیران و کارکنان دانشگاه ها مواجه است؛ برای رسیدن به این هدف خستگی و ناامیدی ممنوع است .
اطمینان داریم که وعده های خدا برای این ملت به رغم جفاها ، کم کاری ها و خستگی هایی که وجود دارد محقق می شوند و آینده ازآن حزب الله است .
مدال افتخاری که رهبر معظم انقلاب به حجت الاسلام محمدیان داده اند خستگی را از تن ایشان و مجموعه نهاد رهبری درآورد .
اینکه حضرت آقا ، وی را فردی دلسوز و تلاش گر دانسته اند ، ارج می نهیم .
قطعا حجت الاسلام محمدیان مجاهد ، بی تکلف ، مشورت پذیر و قاطع بود .
منصور غلامی ، وزیر علوم : دانشجویان ایرانی به عنوان نماد علم در دنیا شناخته شده اند امروز ذکر خیر و تقدیری از بزرگواری های حجت الاسلام محمدیان داریم و سال هایی که در محضر او بودیم به خصوص در دو سال استفاده زیادی از ویژگی های اخلاقی و عنایت او به خانواده دانشگاهیان بردیم .
ایشان خود را متعلق به خانواده دانشگاهیان می دانست و می داند و این تعلق با حس مسئولیت عمیق بوده و راه حل های او همواره برای مشکلات دانشگاه ها راهگشا بوده است .
حجت الاسلام محمدیان توانست این حس را به مسئولان نهاد در دانشگاه ها منتقل کرده و این عملکرد در دانشگاه ها نمود داشته است که یک اثر ماندگار خواهد بود .
رشد و ارتقای جایگاه علمی کشور نشان می دهد ما امروزه در دنیا حرف برای گفتن داریم .
محققان ، اساتید و دانشجویان ما به عنوان نماد علمی در دنیا شناخته شده اند .
این نگاه ، یک نگاه بین المللی است و بخشی از آن وظایفی بوده که تاکنون انجام شده است .
در یک برهه ای این وظیفه را برعهده دانشگاه گذاشتیم ، اما در حال حاضر تلاش برای حل مشکلات جامعه و فارغ التحصیلان و اشتغال پذیری آنها در حال انجام است و دانشگاه می تواند منشأ تحولات باشد .
دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها در حوزه های مختلف یادآور این چارچوب مشخص است و همیشه از حمایت های ویژه نهاد در دانشگاه ها برخوردار بوده ایم .
کسب تجربیات از حجت الاسلام محمدیان فرصت خوبی بود و برای حجت الاسلام رستمی آرزوی توفیق دارم .
سیدحسن قاضی زاده هاشمی ، وزیر بهداشت : پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد پیوند روحانیت و دانشگاه اهمیت ویژه ای دارد و اگر ارتباط این دو نهاد با یکدیگر کاهش یابد ، من مقصر اصلی را روحانیت می دانم؛ چراکه روحانیت باید اصرار بیشتری به ارتباط با دانشگاه داشته باشند .
جایگاه معلمی و پیامبرگونه روحانیت باعث می شود انتظار بیشتری از آنها داشته باشیم؛ هرچند دانشگاه ها نیز باید برای این ارتباط تلاش کنند .
در ماده دوم اساسنامه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به ایجاد و گسترش فضای معنوی ، رشد فضایل اخلاقی در دانشگاه ها و حمایت فکری تشکل های دانشگاهی اشاره شد که موجب تقویت روحیه خودباوری و تقویت ارتباط حوزه و دانشگاه می شود که این مساله باید بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد .
در دوره ای که همه جریانات فکری در دانشگاه ها حضور داشتند و فضای غالب در دانشگاه ها فضای الحاد بود این گوهرهای درخشان توانستند در جمع های دانشجویی حتی شده جمع های یک تا سه نفره حاضر شوند و برای تعمیق رابطه روحانیت با جامعه و منور کردن قلوب دانشجویان گام بردارند که این تلاش ها نتیجه مطلوب را در انتها نشان داد .
هرچقدر ارتباط بین روحانیت و دانشجویان بیشتر شود ، توفیق بیشتری حاصل شده و روحانیون زیر بیرق اسلام و رسول الله که مظهر رحمت و رحمانیت و بخشندگی هستند ، دانشجویان را جمع می کنند .
امیدواریم در دوره جدید که دکتر رستمی عهده دار این مسئولیت بزرگ شد ، اتفاقات بهتری بیفتد و ما شاهد تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها باشیم .
دکتر طهرانچی ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی : حجت الاسلام محمدیان با شجاعت پای تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد بی شک علم در ایران اسلامی مایه اقتدار است و جایگاه امروز کشور حاصل رویکردی است که پس از انقلاب از جانب معمار انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذاری شد و توسط رهبر معظم انقلاب ادامه یافت .
اگر امروز به دانشگاه های کشورمان افتخار می کنیم که توانسته ایم از نظر تعداد دانشجو جزء 10 کشور اول دنیا باشیم و در شتاب علمی نیز علمدار بودیم به خاطر این نگاه و رویکرد بود که در انجام آن نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را نمی توان منکر شد .
من در گذشته زمانی که مدیر یک دانشگاه دولتی بودم با حجت الاسلام محمدیان ارتباط داشتم .
در یک سال و نیم گذشته که با ایشان بیشتر از قبل همکاری داشتم ، مهربانی و سلوک مهربانانه ایشان را از نزدیک شاهد بودم که دانشجویان را با تمام وجود دوست داشتند .
ایشان این محبت را نصب العین فعالیت های خودشان قرار دادند و با مهربانی و تلاش بسیار این ارتباط را حفظ می کردند .
ایشان با شجاعت پای علم و تحول دانشگاه آزاد اسلامی ایستاد .
در دوره ای که دانشگاه آزاد اسلامی تقریبا با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری فاصله بزرگی داشت با مجاهدت ها و تلاش های خود این فاصله را کم کرد و با وجود آنکه سلامتی ایشان به خطر می افتاد ، دست از تلاش نکشیدند .
محمدرضا مخبردزفولی ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی : مشارکت نهاد رهبری در تصویب حدود 60 طرح وزارت علوم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها فقط مسئولیت فرهنگی ندارد ، بلکه در سایر زمینه های انقلابی و ملی نقش ایفا کرده است و در این راستا نقش حجت الاسلام محمدیان ، در بسیاری از مسائل بی بدیل بوده است .
ما اسناد راهبردی مهمی را در کشور تصویب کرده ایم که در تصویب آنها با خیلی از مجموعه های دانشگاهی همفکری انجام داده ایم و حجت الاسلام محمدیان نیز در این راستا حضور فعال داشته است .
50 تا 60 طرح در وزارت علوم و در گروه های 16گانه تصویب شده اند و نهاد رهبری در تصویب این طرح ها مشارکت داشته تا به اجرا برسند .
حجت الاسلام محمدیان در مسائل مربوط به دانشجویان که گاهی در مجموعه های دانشجویی اتفاق افتاده ، مشفقانه و مهربانانه برای دانشجویان پدری کرده و تلاش می کرد مشکلات آنها حل شده و گرفتاری ای برایشان پیش نیاید .
همچنان شاهد گرفتاری ها ، کمبودها و نقصان ها هستیم و هنوز به یک درصد تولید ناخالص داخلی برای تحقیق ، پژوهش و علم نرسیده ایم؛ این در حالی است که ما در دانشگاه ها و در مجموعه های مختلف می توانیم کارهای مهمی انجام دهیم .
حجت الاسلام محمدیان در بسیاری از زمینه ها ولو که تخصص او هم نبوده با دغدغه نقش ایفا کرده است .
بخشی از این کارها تصویب نقشه جامع علمی کشور بوده که ذیل آن چندین سند بسیار مهم شکل گرفته و ستادهای مختلفی را زیرنظر معاونت علمی مصوب کرده است .
محمود نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران : ضرورت همکاری در رفع چالش دانشگاه ها جایگاه ویژه دانشگاه تهران می طلبد که میزبان این مراسم ویژه باشد .
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها باید منویات مقام معظم رهبری را در دانشگاه پیاده کند ، به همین دلیل جایگاه ویژه ای در دانشگاه دارد و مواجهه آن با مشکلات از جنبه معنوی بسیار زیاد است .
نقش فرهنگی نهاد در دانشگاه ها حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و برگزاری دروس معارف در دانشگاه هاست .
ارتباطی که نهاد با بدنه روحانیت در دانشگاه ایجاد می کند جایگاه ویژه ای به این نهاد می دهد .
مسئولیت آن ، مسئولیت بزرگی است ، از این رو فردی مورد توجه رهبری قرار می گیرد و حکم این مسئولیت را از ایشان دریافت می کند .
حجت الاسلام محمدیان تعامل بسیار خوبی به ویژه با دانشگاه تهران داشت و ما همواره از توجهات ایشان برخوردار می شدیم .
موضوعات زیادی در دانشگاه هاست و دانشجویان با مشکلات زیادی مواجه می شدند فارغ از اینکه ایشان چقدر در این زمینه موفق بودند تشکر ویژه دارم و از بیانات حجت الاسلام رستمی و نگاه ایشان به دانشگاه نیز لذت بردم و امیدوارم خدمات ادامه دار حجت الاسلام محمدیان و توجه حجت الاسلام رستمی در دانشگاه ها را شاهد باشیم .
در سایه این همکاری هاست که دانشگاه ها موفق خواهند شد .
کسانی که مسئولیت ها را برعهده می گیرند باید بدانند در دانشگاه ها چالش های زیادی وجود دارد به خصوص در بحث بودجه که باید همکاری و همدلی وجود داشته باشد .
امین سلیمی ، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی : حجت الاسلام والمسلمین محمدیان از رهبری هزینه نمی کرد آفت اصلی در نهاد رهبری این است که اساسا کجا قرار داریم و با چه کسی طرف هستیم؟ حجت الاسلام محمدیان فهم خوبی از جایگاه دانشجویان ، تشکل های دانشجویی و نهاد رهبری دارد؛ فهمی که متاسفانه اکثر دفاتر نهاد رهبری از آن بی بهره هستند .
سال 95 خدمت ایشان رسیدم و شمشیر را از رو بستم و با تندی انتقادهایی به دفاتر نهاد وارد کردم .
ایشان با لحنی پدارنه گفتند شاید این مواردی که می گویید شامل 20 دفتر نهاد شود و بنده با لحن تندی عرض کردم مسئولان این 20 دفتر باید تغییر کنند که انصافا ایشان یکی از معاونت های خود را مامور کردند تا به صورت موردی مطالبات را پیگیری کنند .
خوشبختانه برخلاف برخی نهادهای انتصابی دیگر کدمحوری در رویه آقای محمدیان وجود نداشت و از رهبر انقلاب هزینه نمی کرد .
برخی عملکرد خود را پای نظرات رهبری می گذارند و مدام می گویند آقا فرموده باید این گونه شود یا این گونه نشود؛ اما محمدیان انتصاب به رهبری را هیچ گاه مانع فعالیت تشکل های دانشجویی نمی کرد .
نکته ای که متاسفانه حتی بین دانشجویان و مسئولان وجود دارد .
نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در دوران وی هیچ گاه این آفت را نداشت .
یک ساختمان سه طبقه متعلق به تشکل هاست که همان جا امور خود را پیش می برند .
مطمئن باشید از جانب ما به انقلاب ضربه ای نمی رسد ، تشکل ها جای هیچ کس را تنگ نمی کنند .