نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> 1 سرانجام کنکور 97 با اعلام نهایی نتایج این آزمون به پایان رسید و 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان محل تحصیل خود را شناختند.
> 1 سرانجام کنکور 97 با اعلام نهایی نتایج این آزمون به پایان رسید و 409 هزار و 353 نفر در رشته های تحصیلی دوره های روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی ، پردیس خودگردان ، ظرفیت مازاد و دانشگاه فرهنگیان محل تحصیل خود را شناختند .
این آزمون در روزهای هفتم و هشتم تیرماه 97 برگزار شد و تعداد یک میلیون و 54 هزار و 218 نفر در آزمون ثبت نام کردند که از این میان ، تعداد 910 هزار و 767 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند .
از این تعداد 910 هزار و 251 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از بین آنها 592 هزار و 922 نفر انتخاب رشته کرده بودند .
2 پس از اعلام نتایج نهایی ، سازمان سنجش در اطلاعیه ای روند چگونگی ثبت نام در دانشگاه ها ، اعم از جدول زمانبندی ، مدارک موردنیاز جهت ثبت نام و چگونگی ثبت نام در دوره های غیرمتمرکز را تشریح کرده است .
بر این اساس برنامه زمانی ثبت نام از پذیرفته شدگان برای آن دسته از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که برنامه زمانی برای ثبت نام در پایگاه اینترنتی خود اعلام نکرده اند به این صورت است که شنبه 24 شهریورماه افرادی که حرف اول نام خانوادگی آنها «الف ب پ ت ث ج چ» باشد ، یکشنبه «ح خ د ذ ر ز ژ س» ، دوشنبه «ش ص ض ط ظ ع غ ف ق ک» و سه شنبه «گ ل م ن و هـ ی» باید جهت ثبت نام به دانشگاه محل قبولی مراجعه کنند .
البته تعدادی از دانشگاه ها نیز زمان بندی جداگانه ای را برای این ثبت نام ها در نظر گرفته اند .
3 از نکات قابل تامل دیگر این اطلاعیه ، صفر شدن پذیرش چند دانشگاه غیرانتفاعی است ، به طوری که براساس اعلام دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم درخصوص حذف پذیرش دانشجو در موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی فرهمند (لاریجان) ، نژند (ارومیه) ، دیلمان (لاهیجان) ، ابرار (تهران) ، ثامن (نیشابور) ، شمس تبریزی (خوی) ، مجازی رایانه ای (تهران) ، صدرالمتالهین (تهران) و شکوه شرق (زاهدان) ، در کدرشته محل های موسسات مذکور هیچ داوطلبی به عنوان پذیرفته شده نهایی اعلام نخواهد شد .
به طور نمونه مرکز آموزشی صدرالمتالهین که به صدرا معروف است ، از پرحاشیه ترین مراکز آموزشی طی یک سال گذشته بوده و برگزاری کلاس ها در یک محیط غیراستاندارد اعتراضات زیادی را در پی داشت .
4 از دیگر نکات مهم این اطلاعیه برای پذیرفته شدگان صرفا با سوابق تحصیلی است .
بر این اساس ارائه اصل کارنامه تحصیلی برای هر یک از پذیرفته شدگانی که دارای مدرک دیپلم متوسطه نظام جدید (سال سوم نظام جدید آموزش متوسطه) با امضا و ممهور به مهر دبیرستان یا سازمان آموزش و پرورش برای دیپلمه های (ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی) سال های 1396 و قبل آن که امتحانات آنان به صورت کتبی و سراسری برگزار شده است ، در هنگام ثبت نام ضروری است .
5 و نکته آخر اینکه نتایج مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی متعاقبا اعلام خواهد شد و بدیهی است داوطلبانی که هم در ردیف پذیرفته شدگان یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و هم در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار می گیرند ، توجه داشته باشند که منحصرا می توانند در یکی از کدرشته محل های قبولی ثبت نام کنند و به عبارتی مجاز به ثبت نام در هر دو محل قبولی نیستند ، در غیر این صورت مطابق ضوابط با آنها رفتار خواهد شد .