نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> کمتر از 10 روز دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید زمان باقی مانده است اما مهم ترین دغدغه این روزهای مسئولان دانشگاه ها ، دغدغه های مالی است ! شاید همین دغدغه هاست که باعث شده در کمتر از یک ماه گذشته روسای دانشگاه های بزرگ تهران و کشور دو بار با نفر دوم دولت ، یعنی اسحاق جهانگیری دیدار کنند و از مشکلات بودجه ای و مالی گلایه کنند.
> کمتر از 10 روز دیگر تا آغاز سال تحصیلی جدید زمان باقی مانده است اما مهم ترین دغدغه این روزهای مسئولان دانشگاه ها ، دغدغه های مالی است ! شاید همین دغدغه هاست که باعث شده در کمتر از یک ماه گذشته روسای دانشگاه های بزرگ تهران و کشور دو بار با نفر دوم دولت ، یعنی اسحاق جهانگیری دیدار کنند و از مشکلات بودجه ای و مالی گلایه کنند .
هر چند روسای دانشگاه ها سعی کردند به نوعی شکل کار را رعایت کنند و ریشه مشکلات امروز دانشگاه را در جای دیگری مثلا در اینکه «ارتباط قوی بین دانشگاه ها و صنایع شکل نگرفته است .
» یا اینکه «فشارهای سیاسی باعث شده ماموریت اصلی را فراموش کنیم .
» تعریف کنند اما بالاخره چه زمانی می خواهد این نق زنی بودجه ای در این زمینه تمام شود؟ ! پیش تر نیز با تشدید نوسانات ارزی ، رئیس یکی از دانشگاه های بزرگ تهران خواستار دلار جهانگیری معروف شده بود و از اینکه چرا به کالایی مثل چای ، ارز دولتی تعلق می گیرد اما برای فرصت های مطالعاتی اساتید خیر ، انتقاد کرده بود .
دکتر حسین سلیمی ، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی رسما در همین اجلاس روسای دانشگاه ها گفته است : «در این شرایط نوسانات ارزی و با وضعیت بودجه های فعلی مطمئنا ارتباطات بین المللی دانشگاه ها با سر زمین می خورد ! » یا اینکه گفته است : «ما باید پاسخگوی همه مسائل پیش پاافتاده از لباس دانشجو گرفته تا غذا ، دیوار خوابگاه ، صحبت های استاد در کلاس و .
در دانشگاه باشیم .
» یا اینکه دکتر نیلی احمدآبادی ، رئیس دانشگاه تهران گفته است : «متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای است که بزرگ ترین دغدغه رئیس دانشگاه به موضوعاتی نظیر خوابگاه ، تغذیه ، افزایش نرخ ارز در بازار و سایر هزینه های جاری تبدیل شده است ، درحالی که در سایر دانشگاه های دنیا این موضوعات ، مسائل بسیار پیش پاافتاده به شمار می روند ، در شرایط فعلی بازار ارز باید نرخ ارز یا اختلاف ریالی آن به دانشگاه ها داده شود و ما معتقد هستیم این عدد ، عدد بزرگی نیست؛ چراکه در زمان جنگ هم ، دولت ارز دولتی به دانشگاه ها پرداخت می کرد .
» البته ما هم از اینکه دغدغه مسئولان دانشگاهی محدود به این موارد است ، خرسند نیستیم اما به عقیده نگارنده ریشه مشکلات در جای دیگری است .
ماجرا این است که از ابتدای تاسیس دانشگاه در ایران ، بدون تعارف دست دانشگاه ها در جیب دولت ها بوده است و دانشگاه ها چون خیال شان از شیر نفتی که همیشه باز بوده ، راحت بوده؛ برای اینکه روی پای خودشان بایستند ، کاری نکرده اند .
البته اقداماتی شده و پیشرفت هایی صورت گرفته که حق و انصاف است از آنها هم بگوییم اما این تنوع بخشی به سبد مالی دانشگاه ها هیچ گاه به اندازه ای نبوده است که دانشگاه ها از وابستگی به اقتصاد نفتی خلاص شوند ، حالا بماند که گاهی اوقات درآمدزایی دانشگاه ها اشتباه فهم شده و دانشگاه ها به جای درآمدزایی از فروش محصولات علمی خود ، به فروش صندلی و اجاره دانشگاه ها و اخذ شهریه از دروس جبرانی و اقداماتی از این دست روی آورده اند ! جالب اینکه روسای دانشگاه های بزرگ و مدیران آموزش عالی همواره از استقلال دانشگاه ها هم سخن گفته اند و این استقلال را به معنی استقلال دانشگاه ها از نهادهای بیرون دانشگاه تعریف کرده اند که البته این معنا هم در جای خود قابل تامل و مهم است و باید برای تحقق آن تلاش کرد اما یک بار این سوال را هم از خودمان بپرسیم دانشگاه ها چه زمانی از اقتصاد نفتی مستقل می شوند؟ چه زمانی از اتکای مالی به دولت ها مستقل می شوند که با یک جابه جایی در روسای جمهور آمریکا و تصمیمات تحریمی و ارزی ، تا این حد در رفع نیاز برق و آب مستاصل نشوند؟ چرا استقلال دانشگاه را استقلال مالی تعریف نمی کنیم و همواره پای سیاست را وسط می کشیم؟ دکتر حسین سلیمی در همین اجلاس اخیر از اینکه یکی از مسئولان سازمان برنامه و بودجه کشور در جمع روسای دانشگاه ها عنوان کرده دانشگاه ها به حفره های بزرگ هزینه ای در کشور تبدیل شده اند ! و بودجه هفت تا هشت هزار میلیارد تومانی هم جوابگوی آنها نیست ، گلایه می کند و خواستار ارتباط ارگانیک دانشگاه ها با دولت بیش از هر زمان دیگری می شود .
اما به راستی آقای دکتر تا همین حد کافی نیست؟ ! آیا کافی نیست همه دولت های جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته ، صرفا تامین کننده بودجه دانشگاه ها بوده اند و دانشگاه ها آن طور که باید هیچ خدمت قابل لمسی ارائه نداده اند .
البته شکی نیست که دانشگاه ها به مثابه مأمنی برای نگهداری از برترین استعدادهای کشور هستند اما تا کی باید این ارتباط ارگانیک از جهت تامین مالی از سوی دولت ها ادامه پیدا کند؟ دانشگاه های وابسته به شیر نفت امسال دچار مشکل خواهند شد؛ شکی در آن نیست اما همین مقطع می تواند یک فرصت طلایی باشد تا برای همیشه از این اقتصاد نفتی رهایی پیدا کنند .
شاید این نوسانات ارزی فرصت خوبی باشد تا به این فکر کنند که با تقویت شرکت های دانش بنیان خود ، با کاربردی سازی پایان نامه ها و ترمیم آیین نامه ارتقای اساتید از این وابستگی نفتی خلاصی یابند .