نمایش خبر
> در اسلام نداریم که مثلا شهرها در فقه به دارالاسلام به دارالاسلام مذهبی و غیر مذهبی تقسیم شوند .
چنین چیزی نداریم البته چالش هایی داریم و فکر می کنیم شهر مذهبی هنجارهای خاصی از لحاظ فقهی دارد اما چنین نیست و در دارالاسلام ، مشهد مانند تهران است و این دو شهر فرقی در فقه باهم ندارد .
> به گزارش قدس آنلاین ، اگر پذیرفته ایم که یک قانون اساسی ، قانون مدنی و .
در کشور وجود دارد نمی توانیم شهری مانند مشهد را از شمول برخی قوانین کشور استثناء نماییم .
"معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم" گفت : در دارالاسلام ، شهر مشهد فرقی از لحاظ فقهی با تهران و سایر شهرهای کشور ندارد .
حسین سیمایی صراف در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی با موضوع حقوق شهر نشینی ، مبانی فقهی و ظرفیت های حقوقی که در تالار شهردر مشهد مقدس برگزار شد ، در مورد مبانی فقهی حقوق شهرنشینی اظهار داشت : وقتی منشور حقوق شهروندی رییس جمهور در حال رونمایی بود عده ای انتقادهایی وارد کردند .
یکی این بود که حرف زیاد زده شده است و حالا نوبت عمل است و ما نیازی به این متن ها و جلسات نداریم .
وی افزود : پاسخ ما این بود که هنوز ادبیات ما در این مورد غنی نشده است .
در کشور ما حقوق بشر و شهروندی بر مسائل ما منطبق نشده است .
لذا وقتی پیشنهاد این جلسه داده شد ، موضوعات و مواردی که به نظر می رسد در باب حقوق شهروندی مبهم است را مطرح می کنیم .
سیمایی صراف در مورد چالش های فقهی و عرفی حقوق شهرنشینی برای توسعه آن گفت : مسئله ورود غیر مسلمانان به اماکن مذهبی یکی از این چالش ها است مانند ورود گردشگران غیر مسلمان به حرم مطهر و مساجد که باعث شده گردشگران غیر مسلمان در مشهد وجود نداشته باشند و به کرمان و اصفهان بروند اما در ترکیه گردشگران غیر مسلمان به مساجد وارد می شوند و مسلمانان هم به کلیسا اجازه ورود دارند .
وی ادامه داد : مقوله دیگر آزادی های مذهبی و محدودیت در بجا آوردن مناسک مذهبی برای سایر ادیان است .
ساخت معابد ، انجام دسته جمعی مناسک و عبادات در معابد سایر ادیان در مشهد سخت تر است البته این موضوع در همه جای ایران نیز صادق است .
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سوء استفاده از آزادی بیان در شدت تحدید افکنی در مورد سایر ادیان نیز دیگر مشکل موجود است ، بیان کرد : ما از آزادی بیان برای به حاشیه بردن سایر ادیان در کشورمان استفاده می کنیم .
سیمایی صراف عنوان کرد : حق عبور و مرور و ترافیک روان برای گردشگران تحت تاثیر مناسک مذهبی نادیده گرفته می شود و برگزاری این مناسک ، رفت و آمد را برای گردشگران مشکل می کند مانند نماز جمعه که عبور و مرور را برای گردشگران و حتی اطرافیان ساکن در محدوده برگزاری این مناسک هم سخت می کند .
وی با اشاره به اینکه تعطیلات زیاد در شهرهای مذهبی که حقوق گردشگران را تحت الشعاع قرار می دهد از دیگر چالش های پیش روست ، ادامه داد : مدیریت اماکن متبرک یکی از مسائل موجود است و این سئوال مطرح است که آیا باید مدیریت این اماکن در اختیار حاکم شرع و منصوبانش باشد و یا مدیریت اماکن به شهروندان دیگر نیز می رسد و اینکه راهکار برای خروج از انحصار این اماکن از دست یک سلیقه و گروه چیست؟ معاون حقوق و پارلمانی وزارت علوم ابراز کرد : در شهرهای مذهبی چالشی با عنوان حق بر شادی است و محدودیت هایی که برای آن ایجاد می شود مانند محدودیت جشن های خیابانی و کنسرت و .
وجود دارد که باید از طریق فقهی و اخلاقی به سمت رفعش حرکت کنیم .
سیمایی صراف در مورد ریشه این چالش ها نیز گفت : آیا شهر مذهبی از لحاظ فقهی قوانین خاصی دارد مثلا کسانی که در مشهد ، مکه و مدینه و قم و .
زندگی می کنند فقه برای این شهرها احکام خاصی قائل شده است .
با کشف و ثبت هزاران امامزاده ، بسیاری از شهرها هم مشمول عنوان شهر مذهبی شده اند .
وی تاکید کرد : ما با مراجعه به فقه اسلامی دریافتیم که سرزمین ها به دو عنوان دارالاسلام و دارالکفر تقسیم شده اند البته در اسلام نیز این تقسیم وجود ندارد بلکه در قوانین فقهی باب شده است و اجتهاد فقیهان بوده است .
حتی در این مورد هم اخلاف نظر وجود دارد .
پایان پیام/.