نمایش خبر
روزنامه شروع
> رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشتی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت که هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
> رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در یادداشتی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت که هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
متن یادداشت محمدرضا عارف که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام و به مناسبت آغاز سال تحصیلی مدارس و مراکز آموزش عالی منتشر کرده است ، به شرح زیر است : «آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش آموزان ، معلمان ، دانشجویان و استادان عزیز تبریک می گویم .
بر این باورم که اگر به دنبال شکل دادن جامعه ای سالم ، عقلانی ، با عطوفت و یکپارچه هستیم ، نقطه آغاز آن تربیت صحیح اجتماعی دانش آموزانی است که شکل دهندگان اصلی جامعه فردا خواهند بود .
به همین دلیل نقش معلمان و مربیان آموزش و پرورش ، بسیار مهم ، حیاتی و تاثیرگذار است .
کشور ما از دیرباز به داشتن نعمت وجود معلمان شریف ، متعهد ، عالم و کوشا به خود می بالیده و این نعمتی است که باید آن را قدر دانست و در راه توسعه جامعه از آن بهره برد .
امیدوارم مدیران عالی وزارت آموزش و پرورش ، توجه به مطالبات ، خواسته ها و وضعیت معلمان را با جدیت پیگیری کنند ، تا این قشر فهیم با دلگرمی بیشتری امر تعلیم و تربیت نسل آینده ما را دنبال کند .
و اما دانشگاه که منشاء تحولات عظیم در جامعه است .
دانشگاه نهادی است که در کنار نقش آفرینی در توسعه علمی هر کشور ، جایگاهی رفیع و بی بدیل را در توسعه اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و حتی اقتصادی ، از آن خود کرده است .
اما متاسفانه باید بگویم که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان به مانند گذشته نیست و باید آسیب شناسی شود که چرا دانشگاهی که زمانی رهبریِ تحولات را بر عهده داشت امروزه در رخوت و سکون به سر می برد .
چرا تشکلهای دانشجویی به مانند گذشته پایگاه بالایی در بین دانشجویان ندارند .
به نظر من جنبش دانشجویی در مقطع فعلی نتوانست همسو با جنبش اجتماعی نقش هدایت گری را داشته باشد .
یکی از دلایل رکود فعالیت های دانشجویی متاسفانه هزینه دار بودن اینگونه فعالیت هاست .
هیچ نهادی حق ندارد دانشجویی را به صرف فعالیت های دانشجویی از تحصیل محروم کند .
هیچ نهادی حق ندارد نقد نهادهای حاکمیتی توسط دانشجویان را به عنوان براندازی تلقی کند .
دست هایی در کار بود که مرجعیت دانشگاه و دانشگاهیان را در جامعه کمرنگ کنند که متاسفانه تا حدودی موفق شده اند .
جنبش دانشجویی اگر روشن و واقع بین باشد ، می تواند تا حدود زیادی نقش مرجعیت خود را مجددا احیا کند .
باید بتواند هم زبان با جامعه ، شرایط زمانی و مکانی را درک کند و نیازهای واقعی جامعه را دریابد و شعارهای خود را مطابق با آن نیازها تطبیق بدهد .
جنبش دانشجویی معطوف به قدرت نیست .
در عین حال که برای روی کار آمدن قدرتِ سالم تلاش می کند ، همواره به عنوان نقاد قدرت باقی می ‏ماند تا جلوی خودکامگی را بگیرد .
دانشگاهیان باید به شعارها و معیارهای اصیل انقلاب پایبند باشند .
دانشجو باید بتواند ضمن پیگیری مواضع انقلاب ، ‏ آرمان ‏ها و اهداف ، اگر هم نقد می ‏کند در همین چارچوب حرکت کند .
»/ایسنا.