نمایش خبر
دنیای اقتصاد
> ایسنا : قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می کند ، افزود : با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد .
> وزارت علوم از حقوق دانشجویان دفاع می کند ایسنا : قائم مقام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می کند ، افزود : با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد .
عبدالرضا باقری شامگاه گذشته در آئین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه ملایر ، با بیان اینکه این امر در دانشگاه ملایر رقم خورد ، افزود : سیاست های اعتدال و تدبیر دکتر روحانی علاوه بر وزارت علوم ، باید در تمامی دانشگاه ها نیز دنبال شود .
وی با بیان اینکه وزیر علوم به عهد و پیمانی که با رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس بسته ، پایبند است و همان سیاست های دکتر روحانی را پیش می برد ، اظهار کرد : طی یک سال گذشته پیامد اتخاذ این سیاست ، ایجاد فضای علمی در دانشگاه ها و فضای نقد و گفتگو بوده است .
رؤسای دانشگاه ها نباید به جناح های سیاسی وابسته باشند رئیس مرکز هیئت های امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم با بیان اینکه همواره تلاش شده تا رؤسای دانشگاه ها از بین برجسته ترین افراد جامعه علمی انتخاب شوند ، عنوان کرد : محیط دانشگاه ، فضای قواسالاری و جنجال نیست بلکه محیط نقد ، اظهارنظر و گفتگو است .
وی با تأکید بر اینکه تلاش بر این است تا افرادی را برای مدیریت دانشگاه ها انتخاب کنیم که مستقل بوده و وابسته به جناح های سیاسی نباشند ، ادامه داد : هرگز نباید در مورد مدیریت جدید دانشگاه پیش داوری و قضاوت کرد بلکه باید اجازه داد تا در عمل کار صورت گیرد و سیاست های دولت اجرایی شود .
باقری با بیان اینکه منتقدان باید در کنار دولت باشند ، گفت : نباید در سایه القائات نادرست قرار گرفت بلکه باید اجازه دهیم افکار و ایده های نو ، بروز کنند و همه نظرها شنیده شود به طوریکه تحقق این امر امروز مورد نیاز جامعه دانشگاهی کشور است چرا که دانشگاه ها باید در مسیر درست ، حرکت علمی و رو به رشد داشته باشند .
وی تصریح کرد : در شرایط کنونی دانشگاهیان باید همانند دوران دفاع مقدس به کمک بخش های تولید ، صنعت و خدمات بیایند و کاستی های موجود را مرتفع سازند .
وی با تأکید بر اینکه محیط های علمی و دانشگاه های ما نیازمند فضایی آرام و بانشاط است تا بتوانیم سیاست های وزارت علوم را در دانشگاه ها پیش ببریم ، به رشد و توسعه علمی ایران طی سال های اخیر اشاره کرد .
محیط های دانشگاه ها به سمت اشتغالزایی پیش رود قائم مقام وزیر علوم بیان کرد : محیط دانشگاه ها باید به سمت اشتغالزایی و تربیت فارغ التحصیلانی پیش برود که از مهارت های کافی برخوردار باشند و این امر یکی از اولویت های اصلی ما در سالتحصیلی جدید است .
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در سایه وحدت و همدلی می توانیم مشکلات موجود ، توطئه های دشمنان و تحریم ها را از بین ببریم ، گفت : انتقادهای منصفانه به طور قطع می تواند سازنده و راهگشا باشد .
وی با بیان اینکه دانشگاه هایی که دارای بیشترین نیروی متخصص و کارشناس هستند ، باید برای برون رفت از شرایط سخت کنونی کشور تلاش کنند ، اظهار کرد : دانشجویان منتقد سرپرست جدید دانشگاه ملایر باید شرایط موجود را درک کنند ، در کنار مدیریت دانشگاه باشند و برای توسعه و رشد دانشگاه همکاری و مساعدت کنند .
باقری در ادامه با اشاره به اینکه سرپرست جدید دانشگاه ملایر دارای مدارک علمی بالا ، چهره ای شناخته شده و بومی منطقه ، فردی متخصص ، متعهد و ملزم به اجرای سیاست های دولت است ، اظهار کرد : از او انتظار داریم نظرها و انتقادهای دانشجویان را مورد توجه قرار دهد و از توان و ظرفیت آنان در پیشبرد و توسعه دانشگاه استفاده کند .
وی تصریح کرد : مدیریت دانشگاه یکی از حساس ترین و تأثیرگذارترین مشاغل است بنابراین افرادی که در این مسند هستند باید از هرگونه نقد استقبال کنند و نباید در اتاق های شیشه ای به دور از دسترس مردم تصمیم بگیرند .
باقری با تأکید بر اینکه مدیر دانشگاه ملایر باید این مرکز آموزش عالی را در مسیر توسعه علم و فناوری پیش برد و درک درستی از شرایط جوانان داشته باشد ، از تلاش های دکتر «محمد ملکی» ، رئیس سابق دانشگاه ملایر تقدیر کرد و یادآور شد : او در آموزش عالی منشأ خدمات زیادی بود و باید همچنان از تجربه ها و نظراتش استفاده شود .
ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی استعدادهای دانشجویان در دانشگاه ملایر سرپرست جدید دانشگاه ملایر نیز تقارن شروع سالتحصیلی با هفته شکوهمند دفاع مقدس را تقارن نیکویی دانست و گفت : این تقارن فضای دانشگاه را به یاد و خاطره شهیدان ، متبرک ساخته و امید است سرآغازی بر یک حرکت پرشتاب علمی و شکوفایی کشور باشد .
دکتر خسرو سایوند افزود : امیدواریم سالی که آن را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامیده اند ، بتوانیم با پیروی از منویات مقام معظم رهبری و با توجه ویژه به فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی ، در تولید محصولات ایرانی و ارتقاء کیفیت کالاها نقش موثری داشته باشیم .
وی اظهار کرد : دانشگاه ملایر به عنوان یک دانشگاه جوان و در حال توسعه ، تمام اهتمام خود را برای ارتقاء سطح کیفی آموزش و پژوهش و ایجاد بستری مناسب در جهت تقویت انگیزه های تحصیلی و رشد و شکوفایی استعدادهای دانشجویان پرتلاش این مرز و بوم به کار می گیرد .
سایوند ادامه داد : اتمام پروژه های عمرانی نظیر ساختمان پژوهشکده انگور و کشمش ، کتابخانه مرکزی دانشگاه ، آمفی تئاتر مرکزی و ساختمان دانشکده فنی و مهندسی از دیگر برنامه های دانشگاه است که با جدیت در حال پیگیری است .
وی گفت : مجموع این اقدامات به همراه داشتن اعضای هیئت علمی و کارمندان متعهد و متخصص و همت و حمیت دانشجویان پرتلاش ، سبب استمرار موفقیت های ارزشمند دانشگاه می شود .
سرپرست دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش ضمن محکوم کردن حادثه کور تروریستی اهواز ، خاطرنشان کرد : دانشگاهیان دانشگاه ملایر شهادت مظلومانه و ناجوانمردانه تعدادی از هموطنان و جمعی از فرزندان غیور و دلاور کشور را خدمت خانواده و همرزمان آنان در نیروهای مسلح و ملت شهیدپرور ایران اسلامی تسلیت عرض می کند و انتظار داریم مسببان این حادثه سریع تر بسزای عمل خود برسند .
کلمات کلیدی : حقوق خانواده علوم تحقیقات و فناوری مشکلات وزارت علوم.