نمایش خبر
جهان صنعت
> صفحه جامعه : ایلنا نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : در حال حاضر حدود 60 درصد داوطلبان متقاضی رشته پزشکی هستند ، اما دانشگاه ظرفیت پذیرش این تعداد را ندارد ، بنابراین در این گونه مواقع یک درصد زیادی همواره ناراضی خواهند بود ، چراکه پذیرفته نمی شوند.
> صفحه جامعه : ایلنا نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : در حال حاضر حدود 60 درصد داوطلبان متقاضی رشته پزشکی هستند ، اما دانشگاه ظرفیت پذیرش این تعداد را ندارد ، بنابراین در این گونه مواقع یک درصد زیادی همواره ناراضی خواهند بود ، چراکه پذیرفته نمی شوند .
داوود محمدی درباره اعلام وصول اصلاحیه قانون حذف کنکور اضافه کرد : تعدادی از نماینده ها طرحی را امضا کردند ، مبنی بر اینکه تاثیر قطعی به تاثیر مثبت تبدیل شود که اگر واقعا شرایط معدل دانش آموز به گونه ای است که برای دانش آموز تاثیر مثبت دارد ، معدل را دخالت بدهند ، در غیر این صورت دخالت ندهند .
این چیزی که است که قرار است در مجلس طرح شود و مورد بررسی قرار بگیرد .
او ادامه داد : امسال در جلسات متعددی که با وزارت علوم و آموزش و پرورش داشتیم ، قرار شده که یک درصد معین به عنوان تاثیر قطعی در نظر گرفته شود تا معدل و نمرات دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه لحاظ شود و کماکان روی این درصد بحث بوده و هست .
چنانچه با اعتراضات داوطلبان تاثیر قطعی از 30 به 20 درصد و همچنین 10 درصد تاثیر مثبت رسید .
محمدی با اشاره به معترضان تاثیر قطعی خاطرنشان کرد : قرار است تغییراتی در اصلاح قانون حذف کنکور لحاظ شود ولی به این صورت نیست که قانون کنکور را حذف کنیم ، قانونی که قبلا تصویب شده به قوت خود باقی است ، اما در نحوه اجرای آن باید تغییرات مختصری ایجاد شود که آن هم موقتی است .
قانونی که در مجلس در دوره گذشته تصویب شده ناظر بر این است که به مرور کنکور حذف و نهایتا سوابق دانش آموز و نمراتش جایگزین پذیرش در دانشگاه شود .
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد : در خصوص آن چیزی که وزارت علوم و سازمان سنجش باید اجرا می کردند کم کاری هایی صورت گرفته که موجب شد آنها مورد بازخواست از سوی کمیسیون آموزش قرار بگیرند؛ چرا که وزارت علوم و سازمان سنجش وظایف شان را در گذشته انجام نداده اند .
البته امسال یک مقدار تغییرات ایجاد کردیم اما این تغییرات مورد اعتراض قرار گرفت و حالا ما تصمیم داریم موقتا به سمت و سویی برویم که دانش آموزان مشکلات کمتری داشته باشند اما در نهایت وزارت علوم برنامه ای در جهت اجرای قانون ندارد .
او تاکید کرد : قانون این است که کنکور حذف شود و این قانون به قوت خودش باقی است ، اما در این میان وزارت علوم و سازمان سنجش می گویند که ما درصد تاثیر قطعی را بالا می بریم تا جامعه کمی برای انجام این کار آمادگی پیدا کند .
طبیعتا در روند اجرای یک قانون ممکن است ، مشکلاتی به وجود آید کمااینکه الان هم این مساله مطرح شده و مخالفان زیادی دارد اما باید آمادگی لازم در میان دانش آموزان به وجود آید تا به مرور حذف کنکور کار صورت بگیرد .
طبیعتا یکی از راه ها این است که درصد تاثیر قطعی را بالا ببرند که منجر به حذف کنکور شود .
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد : در حال حاضر نزدیک به 80 درصد داوطلبان دانشگاه بدون کنکور پذیرفته می شوند .
دانشگاه آزاد ، پیام نور و بسیاری از دانشگاه ها را داریم که ظرفیت لازم را دارند و بدون کنکور دانشجو می پذیرند .
حدود 20 درصد نیز مربوط به برخی از دانشگاه های دولتی می شود که شرایط علمی بهتری دارند .
این دانشگاه ها داوطلبان خاص خود را دارند و داوطلبان شان نیز به مراتب بیشتر از گنجایش شان است از این رو باید برای پذیرش آنها گزینش صورت گیرد .
این گزینش نیز دو راه دارد؛ یک راه برگزاری کنکور به شیوه سابق است و یک راه دیگر هم پذیرش براساس سوابق تحصیلی .
به طور مثال رشته پزشکی داوطلب زیاد دارد ولی ما گنجایش پذیرش همه داوطلبان را نداریم ، در حال حاضر حدود 60 درصد داوطلبان متقاضی رشته پزشکی هستند ، اما دانشگاه ظرفیت پذیرش این تعداد را ندارد ، بنابراین در این گونه مواقع یک درصد زیادی همواره ناراضی خواهند بود چرا که پذیرفته نمی شوند .
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد : اینکه روش در نظر گرفته شده درست نیست ، قابل بحث است .
به هر حال دانشگاه ها باید داوطلب برتر را بپذیرند و حالا اینکه این داوطلب برتر چگونه انتخاب شود دو راهی که عنوان کردم را دارد .
بحث ما الان این دو روش است ، گروهی که در دوره تحصیل شان شرایط مناسبی نداشتند معترض خواهند بود ، اما ما باید بین روش بد و مطلوب یکی را انتخاب کنیم که بین افراد عدالت به وجود آید و تبعیض از بین برود و در حقیقت بهترین ها هم انتخاب شوند .
به هر حال با این روش و مساله ای که در مجلس مطرح شده و قانونی که مصوب شده ، آموزش و پرورش و وزارت علوم را موظف کرده است در جهت حذف کنکور اقدام کنند .
ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.