نمایش خبر
بولتن نیوز
23:06
> رییس دانشگاه صدا و سیما از انتشار نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون با بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی در این دانشگاه خبر داد .
> به گزارش بولتن نیوز ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما ، دکترشهاب اسفندیاری ، رییس دانشگاه صدا و سیما گفت : به تازگی اعتبار علمی پژوهشی به مجله رسانه های دیداری و شنیداری دانشگاه صدا و سیما اعطا شده است و این نخستین مجله علمی پژوهشی در حوزه رادیو و تلویزیون در ایران است که بالاترین درجه اعتبار علمی و پژوهشی را توانسته از وزارت علوم تحقیقات و فناوری بگیرد .
وی ادامه داد : ما در این سالها از جهت علوم و فنون رسانه ای با فقر نشریات علمی پژوهشی و کمبود آن مواجه بودیم و اساتید این حوزه با مشکل فقدان نشریات با اعتبار علمی پژوهشی روبرو بودند تا بتوانند مقاله ها و حاصل تحقیق هایشان را در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه های دیداری و شنیداری منتشر کنند .
اسفندیاری در ادامه افزود : ما برای کسب این اعتبار ، سه شماره آخر را جهت ارزیابی اعتبار به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ارائه کردیم و آنها در کمیسیون هایشان بررسی کرده و در تاریخ 7 مهرماه سال جاری گواهی اعطای اعتبار علمی پژوهشی به نشریه رسانه های دیداری دانشگاه صدا و سیما صادر شد .
وی با توضیحی درباره شماره های گذشته این مجله بیان داشت : شماره های قبلی این نشریه با عنوان رادیو و تلویزیون منتشر می شد ، اما با توجه به تاکید وزارت علوم روی انتخاب اسامی فارسی برای نشریات علمی پژوهشی به توصیه این وزارت خانه پیشنهاد دادیم تا عنوان رسانه های دیداری و شنیداری برای این نشریه انتخاب شود چرا که دامنه موضوعات آن به این حوزه مربوط بود و اساتید دانشگاه مقاله های حوزه خود را در این نشریه به چاپ می رساندند .
رییس دانشگاه صدا و سیما ادامه داد : با توجه به رسانه های جدیدی که در فضای مجازی داریم ، امکان انتشار مقاله های علمی پژوهشی در رسانه های جدید علاوه بر رادیو و تلویزیون نیز یک امتیاز است و دامنه موضوعاتی که در این نشریه به چاپ می رسد گسترده تر خواهد شد .
وی ضمن توضیحاتی درباره روند رو به رشد در این نشریه بیان داشت : شماره های بعدی این نشریه با اعتبار علمی پژوهشی و با عنوان رسانه های دیداری و شنیداری منتشر می شود که در سایت ما و چندین بانک اطلاعاتی (در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ، پایگاه اطلاعات جامع علوم انسانی ، بانک اطلاعات نشریات کشور (مگ ایران) ، سایت مرجع دانش که همه مقاله ها با شناسه اختصاصی (دی او آی) که شناسه دیجیتال مقاله های علمی پژوهشی است) قابل دریافت است .
همچنین از وزارت ارشاد مجوز نشر چاپی و الکترونیکی دریافت کردیم و امیدوارم این مجله تبدیل به مرجعی برای انتشار آخرین تحقیقات و مطالعات در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه های جدید باشد که دانشجوها و اساتید و پژوهشگران ما انجام می دهند .
وی با اشاره به هدف از انتشار این مجله گفت : مخاطبان این مجله ها دانشجوها ، پژوهشگران و اساتید هستند .
هدف ما این است که آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی در آنها منتشر شود .
معاونت پژوهش و فناوری که در ساختار همه دانشگاه ها وجود دارد ، در سالهای گذشته با معاونت آموزشی دانشگاه صدا و سیما ادغام شده و عملا حذف شده بود و این اتفاق لطمه به حوزه پژوهش بود چرا که در دانشگاه ها آموزش کار پرحجم و پرمراجعه ای است و وقتی فردی هم کار آموزش و هم کار پژوهش را بخواهد انجام دهد ، قطعا دچار مشکل خواهد شد و ما با موافقت رئیس سازمان صدا و سیما ، معاونت پژوهشی و فناوری را در ساختار جدید احیا کردیم که بزودی ابلاغ خواهد شد و با فعالیت مجدد این معاونت امیدواریم کار پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز توسعه پیدا کند و در حال مذاکره با نهادهایی در داخل و خارج از سازمان صدا و سیما برای قراردادهای پژوهشی هستیم .
افرادی که در خارج از این دانشگاه هستند متقاضی هستند که اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ما موضوع های تحقیق هایشان را متناسب با نیازهای آنها تعریف کنند .
وی ادامه داد : ما از معاونت سیما ، مرکز طرح و برنامه ریزی و حوزه های فنی فهرستی از نیازهای پژوهشی دریافت کردیم .
همچنین از بیرون از سازمان هم با سازمان امور سینمایی مذاکراتی برای همکاری در حوزه پژوهشی داریم که انشاله بزودی قراردادی فی مابین منعقد می شود .
دانشگاه صدا و سیما می تواند بخشی از تحقیق هایی که آنها در حوزه سینمای ایران نیاز دارند را برایشان انجام دهد .
اسفندیاری همچنین با اشاره به همکاری با موسسه رسانه ای اوج نیز بیان داشت : سازمان رسانه ای اوج نیز از ما تقاضا داشته تا در حوزه پژوهشی و آموزشی برای تربیت فیلمنامه نویسان همکاری داشته باشیم و تفاهم نامه ای در حال امضا است و انشاله هم در حوزه پژوهشی و هم آموزشی همکاری هایی صورت خواهد گرفت .
رییس دانشگاه صدا و سیما درباره استقبال دانشجوها از شماره های گذشته این مجله گفت : در گذشته هم به دلیل اینکه تنها مجله اختصاصی در حوزه رادیو و تلویزیون بود ، هر دانشجویی که می خواست منبعی برای تحقیق هایش پیدا کند ، به این مجله مراجعه می کرد و نیازهای خود را برآورده می کرد ، هر چند هنوز اعتبار علمی پژوهشی دریافت نکرده بود ، اما مقاله هایی که در آن منتشر می شد مقاله های استادان و دانشجوهای ما بود که کیفیت بالایی داشت .
از طرفی کسانی که در حوزه رادیو و تلویزیون پژوهش داشتند این مجله را به خوبی می شناختند .
وی در پایان نیز گفت : از این به بعد به این دلیل که مجله ما امتیاز علمی پژوهشی دریافت کرده است و از طرفی هم انتشار مقاله در محله های علمی پژوهشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی واجد امتیاز است ، طبعا ما انتظار داریم که با استقبال گسترده تری برای انتشار مقاله از خارج از دانشگاه صدا و سیما مواجه شویم .