نمایش خبر
ایرنا
08:40
> تهران ایرنا رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر درباره انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دلیل مشکلات ارزی به دانشگاه های داخلی گفت : وزارت علوم تسهیلاتی را فراهم و بخشنامه ای به دانشگاه ها در ارتباط با انتقال این دانشجویان صادر کرد .
> سیداحمد معتمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا افزود : اگر درخواست هایی در این ارتباط به دانشگاه ارجاع شود و دانشجویان متقاضی شرایط علمی دانشگاه را احراز کنند از سوی دانشگاه صنعتی امیر کبیر بررسی می شود .
معتمدی گفت : هر دانشگاهی در این ارتباط ضوابطی دارد که بر اساس این ضوابط با دانشجویان متقاضی همکاری خواهد شد .
به گفته وی ، انتقال دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه های داخلی همه ساله انجام می شود و این انتقال ها طبق ضوابط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری است .
معتمدی افزود : احتمالا با تامین نیازهای ارزی تعداد دانشجویان انتقالی بیشتر خواهد شد .
رئیس دانشگاه امیر کبیر با بیان این که پروسه تامین ارز مورد نیاز دانشگاه ها در حال انجام است گفت : این امر پروسه کوتاه مدتی نیست و چند ماه زمان می برد ، اما قول های خوبی در این زمینه داده شده که امید است تا پایان امسال محقق شود .
با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز در خرید تجهیزات و سفرهای علمی دانشگاه ها افزود : بخشی از رفع این مشکل به دانشگاه ها برمی گردد و بخش دیگر با سازمان برنامه و بودجه است .
وی از انجام مکاتبات با معاون اول رییس جمهوری در این ارتباط و صدور دستور جبران کسری این بخش ، از سوی اسحاق جهانگیری خبر داد .
رئیس دانشگاه امیر کبیر درباره موفقیت های علمی کشور هم گفت : فاصله دانشگاه ها و بخش علمی کشور با شاخص های جهانی نسبت به دیگر بخش ها اعم از تولیدی و خدماتی زیاد نیست .
به گفته معتمدی ، بخش های علمی و دانشگاه های کشور موفق ترین بخش ها در کسب شاخص های بین المللی هستند .
وی در عین حال تصریح کرد : هر چند که ارتباط ها با دانشگاه های خارجی و اعزام استادان وجوددارد اما روابط بین الملل یکی از نقاط ضعف ما است .
معتمدی خاطرنشان کرد : استادان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال 2017 ، 819 مقاله مشترک با استادان خارجی داشتند که به طور متوسط بیش از یک و نیم مقاله به ازای هر استاد است .
به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر ، این دانشگاه رتبه نخست کشور را بدین لحاظ دارد .
معتمدی گفت : اگر چه مسایل سیاسی بر بخش های علمی اثرگذار است اما تاثیرات آن کمتر بوده و دانشگاه تلاش می کند مشکلات به حداقل برسد .
**6984** 1200 انتهای پیام /* برچسب ها علمی آموزشی دانشگاه ها دانشکاه صنعتی امیر کبیر ارز.