نمایش خبر
آفتاب آنلاین
09:30
> در سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرق افریقا انعقاد 15 تفاهم نامه همکاری بین ایران ، کنیا و اوگاندا محقق شد .
> به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، سورنا ستاری در راس هیأتی تجاری و فناور ، متشکل از 70 نفر از مدیران 45 شرکت دانش بنیان و فناور و نمایندگانی از وزارت امور خارجه ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت و سازمان توسعه تجارت ، دهم مهرماه سال جاری به دو کشور کنیا و اوگاندا در شرق آفریقا سفر کرد .
در سفر به کشور اوگاندا به عنوان اولین مقصد سفر ، معاون علمی با موسیوینی رئیس جمهور اوگاندا ، تاموسیگی وزیر علوم ، فناوری و نوآوری و وریخه میکائیل وزیر صنعت ، تجارت و تعاون این کشور به صورت جداگانه دیدار و گفت و گو کرد .
ستاری در این دیدارها ضمن ابلاغ سلام حسن روحانی رئیس جمهور ایران به رئیس جمهور اوگاندا ، بر وجود نیروی انسانی متخصص در ایران و فاصله گرفتن ایران از اقتصاد نفتی و توسعه اقتصاد غیرنفتی بویژه در بخش دانش بنیان تأکید کرد .
در ادامه این دیدار ، رئیس جمهور اوگاندا ضمن استقبال از توسعه همکاری های بین دو کشور به تأثیرگذاری ایران در منطقه در بخش فناوری ، اشاره کرد .
در این سفر ، همچنین نشست تجاری و فناوری میان شرکت های فناور ایرانی و 70 شرکت متناظر از کشور اوگاندا برگزار شد که متعاقب آن بین شرکتهای ایرانی و اوگاندایی چهار یادداشت تفاهم در زمینه «صادرات داروهای پیشرفته انسانی» ، «خدمات گردشگری سلامت» و همچنین «راه اندازی پارک فناوری کشاورزی با شرکتهای اوگاندایی» به امضاء رسید .
مقصد بعدی معاون علمی و فناوری در سفر به شرق آفریقا ، کشور کنیا بود که در این کشور نیز ستاری با آمینا محمد وزیر آموزش ، علوم و فناوری ، مونیا وزیر صنعت و تجارت و همچنین کیتر وزیر انرژی کشور کنیا دیدار و گفت و گو داشت .
در این دیدارها ، ستاری به تسهیل زمینه حضور شرکت های فناور ایرانی برای توسعه همکاری های ایران با شرکتهای کنیایی توسط دولت ایران اشاره کرد .
طرف های کنیایی نیز ضمن اذعان به وجود فناوریهای پیشرفته در ایران ، به ایجاد زمینه ورود این فناوری ها و تأمین اعتبار لازم به کنیا تاکید داشتند .
دومین نشست تجاری نیز در کنیا و با حضور شرکتهای فناور ایرانی و 170 شرکت کنیایی برگزار شد که در این نشست ها ، ذیل 11 یادداشت تفاهم و موافقت نامه بین شرکتهای ایرانی و کنیایی ، مقرر شد که مواردی چون «انتقال فناوری تولید کودهای شیمیایی به کنیا» ، «ایجاد خط تولید واکسنهای دامی» ، «ایجاد خط تولید داروهای گیاهی» ، «انجام مطالعات مشترک در زمینه سنجش ماهواره ای پراکندگی بیمارهای دامی و انسانی» و «همکاری در زمینه ایجاد کیف پول الکترونیکی در بستر شبکه های اجتماعی» بین دو کشور اجرایی شود .