نمایش خبر
> گروه جامعه : آزمون های یوس و ست برای تمام دانشگاه های کشور ترکیه در تمام رشته ها اردیبهشت هر سال برگزار می شود .
> پاشنه در این دانشگاه ها با اسم رمز 2 هزار تا 13 هزار و 500 لیر شهریه سالانه به روی پذیرفته شدگان ایرانی باز می شود .
این به جز هزینه هایی است که مؤسسات آموزشی فعال از داوطلبان می گیرند و خود تا 11 میلیون تومان می رسد .
به این رقم هزینه های سفر و اقامت برای شرکت در آزمون را هم اضافه کنید .
کنکور ترکیه حتی در ایران هم برگزار می شود ، آن هم با مجوز رسمی ! در حالی که دولت در رتق و فتق بازار مانده و مشغول تنفس مصنوعی دادن به برجام است و مجلس نیز کمر همت برای بررسی و تصویب FATF بسته ، خارجی ها هم مهندسی نیروی انسانی کشور را در دست گرفته اند .
دمیدن بر آتش مهاجرت و وعده های بورسیه های تحصیلی و رهایی از عرصه های بزرگ آزمون های سراسری مقاطع مختلف ، بخشی از پروژه ای است که در غفلت مسئولان در حال انجام است .
در حالی که در سال های اخیر مسئولان با اذعان بر اثرات مخرب آموزشی و تربیتی کنکور و مانع تراشی های این غول پیر بر سر آموزش و پرورش حذف آن را هدف گرفته اند ، اما از آنجا که این آزمون کهنه کار با حمایت مافیای کنکور به اژد های هفت سر تبدیل شده ، هر سرش را که می زنیم چند سر دیگر در می آورد .
آزمون یوس و ست و تومر سر های دیگر کنکور خودمان هستند که جلوی در ورودی دانشگاه های ترکیه خفته اند و کهنه سربازان تست زنی تربیت شده آموزش و پرورش ایران قصد شکست آن ها را کرده اند .
در این راه تعدادی از مؤسسات کنکوری هم زحمت سودجویی از این مسیر را به عهده گرفته اند و داوطلبان را برای این آزمون ها آماده می کنند .
در این راستا آماده سازی داوطلبان ایرانی برای شرکت در آزمون را مؤسساتی بر عهده گرفته اند که به سرعت در حال گسترش فعالیت خود هستند .
استقبال پولی دانشگاه های ترکیه از دانشجویان ایرانی «جوان» با فعال ترین مؤسسه آموزشی در زمینه برگزاری آزمون های یوس و ست تماس گرفت و طبق اظهارات مدیر این مؤسسه ، برای تمام دانشگاه های کشور ترکیه ، در تمام رشته ها برگزار می شود .
پذیرفته شدگان ایرانی بین 2 هزار تا 13 هزار و 500 لیر در سال بسته به دانشگاه و رشته پذیرفته شده باید شهریه بدهند .
البته این هزینه در مقاطع بالاتر متفاوت خواهد بود و آزمون ورودی در آن ها نیز با عنوان ALES برگزار می شود .
وقتی درباره مجوز این مؤسسه و دامنه فعالیت های آن سؤال می کنم ، آقای مدیر پاسخ می دهد : ما مجوز تولید محتوای آموزشی از وزارت ارشاد را داریم و دانشجو اعزام نمی کنیم .
وی همچنین در مورد نحوه برگزاری آزمون می افزاید : اگر امکان حضور داشته باشید که در کشور ترکیه آزمون می دهید ، در غیر این صورت به شکل غیرحضوری و اینترنتی شرکت می کنید .
مدیر مؤسسه ادامه می دهد : برای بهره مندی از خدمات این مؤسسه آموزشی در سطح آزمون یوس که ویژه ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است ، 9 میلیون تومان باید هزینه کنید .
وی ادامه داد : این به جز یک میلیون و 750 هزار تومانی است که بابت جزوه ها و محتوای آموزشی می پردازید .
بررسی فعالیت رو به گسترش این مؤسسات نشان می دهد که ظرفیت سازی آن ها به گونه ای است که راه را برای سایر کشور ها و دانشگاه های خارجی به منظور جذب دانشجویان و نخبگان ایرانی هموار می کند و این یعنی خالی شدن تدریجی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از نخبه های علمی و آن به نوبه خود یعنی خالی شدن بازار کار از متخصصان و این یعنی خالی شدن آینده از سرمایه های انسانی .
علاوه بر این که به کاهش کیفیت دانشگاه های داخل و از دست دادن امتیاز گردشگری علمی می انجامد .
یوسی ها بیشتر داوطلب دندانپزشکی و پزشکی هستند در مقابل ورود آسان به دانشگاه های ترکیه باعث می شود دانشجویان ایرانی کشور همسایه ترکیه را برای دور زدن کنکور و بازگشت به کشور برای ادامه تحصیل در رشته ها و دانشگاه های پرمخاطب انتخاب کنند و با این کار هزینه دور زدن کنکور حتی برای پولدار ها هم کاهش پیدا کند .
چنانچه طبق آمار مؤسسه ای که با «جوان» گفتگو کرد ، بالاترین تقاضا برای شرکت در آزمون یوس متعلق به داوطلبان رشته های دندانپزشکی و پزشکی است .
حالا هر چقدر هم که وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی آن را رد و تکذیب کنند .
از آنجا که تبعات اجتماعی و فرهنگی بی ثباتی اقتصادی همیشه ماندگارتر از پیامد های پولی و مالی است .
نوسانات اخیر بازار در کشور ما هم فضا را مستعد سودجویی پدرخوانده های کنکور کرده است ، به طوری که نه تنها کنکور داخلی قصدحذف شدن ندارد بلکه کنکور های متعددی در کشورمان برگزار می شود .
بسیاری از این کنکور ها متعلق به سایر کشورهاست .
این در حالی است که گزارش های منتشر شده در هفته های گذشته حاکی از این است که ایران ظرف 30 سال آینده دیگر جوان نخواهد بود و بهره وری از نیروی انسانی جزو اولویت های مدیریتی آینده کشور به شمار می رود .