نمایش خبر
جمهوری اسلامی
> بخش خبری : 17 نفر از پذیرفته شدگان حائز رتبه های برتر (زیر 100 کشوری بدون استفاده از سهمیه) آزمون سراسری سال 1397 دیروز با حضور رئیس بنیاد شهید و رئیس سازمان سنجش تقدیر تقدیر شدند.
> بخش خبری : 17 نفر از پذیرفته شدگان حائز رتبه های برتر (زیر 100 کشوری بدون استفاده از سهمیه) آزمون سراسری سال 1397 دیروز با حضور رئیس بنیاد شهید و رئیس سازمان سنجش تقدیر تقدیر شدند .
حجت الاسلام سید محمدعلی شهیدی نماینده ولی فقیه ، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم با اشاره به این که دانش آموزان و دانشجویان شاهد و ایثارگر مسیر ایثار پدران خود را در عرصه علمی کشور ادامه می دهند گفت : خداوند دلیل بعثت پیامبران به خصوص پیامبر اسلامی (ص) را ابتدا تزکیه و خودسازی وبعد تعلیم می داند و قرآن کریم نیز اول بر تزکیه و خودسازی تاکید می کند ، زیرا علم بدون تزکیه هم برای فرد و هم برای جامعه مشکل ساز است .
وی افزود : افتخار می کنیم که تعداد زیادی از داوطلبان کنکور سراسری بدون استفاده از سهمیه رتبه زیر 100 را کسب کردند با این حال ممکن است در محیط دانشگاه به شما بگویند از سهمیه ایثارگری استفاده کرده اید و توانسته اید به این رتبه برسید درحالیکه خودتان زحمت کشیده ، تحصیل کرده و این رتبه را به دست آورده اید .
اما در همین سطح هم نمانید اگر می خواهید رشد کنید و برای آینده مفید باشید ، باید با دو بال علم و اخلاق حرکت کنید .
علم و تزکیه تنها ثروتی است که هیچ پایان و انتهایی ندارد و باید همواره در جهت افزایش آن ها تلاش کرد .
وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت : ایشان می فرمایند در روزی که ترازوی عدل الهی گسترده شود ، خون شهدا و جوهر قلم اندیشمندان سنجیده می شود و مشخص می شود که جوهر قلم اندیشمندان سنگین تر از خون شهداست ، زیرا شهدا نیز به واسطه تعلیم و تربیت عالمان به مرحله والای شهادت رسیده اند .
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود : دانشجویان برتر شاهد و ایثارگر باید ارتباط خوبی با بنیاد و به خصوص دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر داشته باشند تا به خوبی از ظرفیت های این عزیزان استفاده شود .
دانشجویان و دانش آموزان برتر شاهد و ایثارگر باعث افتخار ما هستند و باعث افزایش آبروی جامعه معزز ایثارگران می شوند .
حجت الاسلام شهیدی دانشگاه را خانه دوم دانشجویان دانست و گفت : شما عزیزان باید کمال استفاده را از محیط علمی دانشگاه ها داشته باشید و صاحب اندیشه و رای باشید تا مطالب را با استدلال بپذیرید و بتوانید علم را به دیگران نیز منتقل کنید .
وی با تاکید بر اهمیت علم و دانش در دنیای امروز گفت : امروز تعیین کننده تمام معادلات دنیا علم و دانش است و کشورهایی دارای قدرت هستند که از نظر علمی در سطح بالایی باشند .
شما عزیزان نیز چهره درخشان علمی کشورمان هستید و باید بکوشید از فرصت های خود برای علم آموزی به خوبی استفاده کنید .
دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در این مراسم با قدر دانی از تلاش و کوشش علمی فرزندان شاهد و ایثار گر گفت : باعث افتخار است که صاحبان اصلی انقلاب و نظام سخت کوشانه درصد اعتلای نام شهدا و ایثارگران در عرصه علم و دانش هستند .
وی افزود : در آزمون سراسری سال 96 بیش از 60 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در آزمون شرکت کردند که این رقم در سال جاری به 118 هزار نفر رسید در سال 95 در میان پذیرش شدگان نهایی دانشگاه ها 91/2 درصد از خانواده ایثارگران بودند که این رقم در سال96 به 10درصد و در سال جاری به 5/12 درصد رسیده است .
خدایی با اشاره به این که در کنکور سال جاری 403 نفر حائز رتبه زیر 100 شدند که 28 نفرشان و در رتبه زیر 500 هم 161 نفر از آنها بدون استفاده از سهمیه ، از خانواده شاهد و ایثار گر بودند .
رئیس سازمان سنجش به دانشجویان شاهد و ایثار گر هم توصیه کرد : در این مرحله کار خود را پایان یافته ندانند بلکه در محیط دانشگاه نیز باید سرامد بقیه دانشجویان باشید تا ثابت کنید بی دلیل به رتبه های برتر کنکور دست نیافتید .
حجت الاسلام حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید نیز گفت : در سال 97 حدود 46 هزار دانش آموز ایثارگر تحت پوشش طرح شاهد در سراسر کشور قرار دارند که در هزار و 347 مدرسه مشغول تحصیل هستند .
همچنین 158 هزار دانشجو و 2 هزار و 405 نفر طلبه ایثارگر در حوزه های علمیه تحصیل می کنند .
در این مراسم همچنین جمعی از دانشجویان شاهد و ایثار گر نظرات خود را در باره آموزش پیش از دانشگاه برای عدم استفاده از سهمیه اعلام کردند .