نمایش خبر
روزنامه شروع
> رئیس ایرانی هشتمین کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» بر ضرورت برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی با هدف تعمیق و توسعه روابط بین ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ تاکید کرد .
> رئیس ایرانی هشتمین کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» بر ضرورت برگزاری سلسله برنامه های فرهنگی با هدف تعمیق و توسعه روابط بین ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ تاکید کرد .
سید احمد رضا خضری مشاور رئیس دانشگاه تهران روز در حاشیه دومین روز از برگزاری کنگره ایرانشناسی اسپانیا در گفت وگو با خبرنگار گروه برون مرزی ایرنا ، ضمن ابراز رضایت از برگزاری موفق کنگره «ایرانشناسی در اسپانیا» ، سطح کیفی مقالات ارائه شده در این رخداد فرهنگی را عالی توصیف و بر ضرورت برگزاری رویدادهای فرهنگی بیشتری از این دست ، تاکید کرد .
از آنجا که بحث ایرانشناسی در اسپانیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همچون اتریش ، انگلستان ، روسیه و غیره هنوز جایگاه شایسته خود را باز نیافته است ، بر اشتراکات فرهنگی مردم ایران و اسپانیا ، تاکید کرد .
وی افزود : بجای معطوف شدن به برگزاری فقط یک یا چند برنامه بطور موردی و مقطعی ، لازم است این گونه برنامه ها بطور منظم و سلسله وار برگزار شود تا شاهد تاثیر ملموس آن بر تقویت مناسبات ایران و اسپانیا در حوزه فرهنگ باشیم .
رایزن فرهنگی پیشین ایران در مادرید با یادآوری این نکته که مرکز ایرانشناسی هنوز در اسپانیا وجود ندارد ، افزود : لذا نهادهای ذیربط چون مرکز ترویج زبان فارسی و دانشگاه ها باید برای تقویت مقوله ایران شناسی در این کشور اروپایی وارد عمل شوند .
خضری به به فعالیت های گسترده دانشگاه تهران در حوزه فرهنگ اشاره و خاطرنشان کرد که امروز دانشگاه تهران دارای بخش زبان اسپانیولی و همچنین مطالعات آمریکای لاتین است که می تواند نقش مهمی در تقویت مناسبات فرهنگی ایران و اسپانیا ایفا کند .
وی همچنین ضمن اشاره به تبادلات فرهنگی موثر صورت گرفته در گذشته ، بر ضرورت برگزاری هفته های فرهنگی و دوره های موقت و امانت گرفتن آثار فرهنگی برای معرفی آن به علاقمندان فرهنگ در خارج از کشور تاکید کرد .
هشتمین کنگره ایرانشناسی اسپانیا در روزهای 13 و 14 آبانماه در تهران و به میزبانی دانشگاه برگزار شد .
/ایرنا.