نمایش خبر
روزنامه آوای خراسان جنوبی
> جواد رضایی دوشنبه 14 آبان در نشست خبری ، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور وظیفه تربیت نیروی متخصص و کارآمد را بر عهده دارد که در رشد و توسعه کشور بسیار موثر است .
> جواد رضایی دوشنبه 14 آبان در نشست خبری ، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور وظیفه تربیت نیروی متخصص و کارآمد را بر عهده دارد که در رشد و توسعه کشور بسیار موثر است .
صالحی عمرانی ادامه داد : 178 آموزشکده فنی و حرفه ای در کشور وجود دارد که تعداد 170 هزار دانشجو در 100 رشته کاردانی و60 رشته کارشناسی ناپیوسته در آن مشغول به تحصیل می باشند .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه فنی و حرفه ای دارای 1000 عضو هیئت علمی و کادر آموزشی در کشور است ، افزود : دانشگاه فنی و حرفه ای در زمینه ایجاد اشتغال عملکرد خوبی داشته است و میزان اشتغال دانش آموختگان به طور معمول80 درصد و در بعضی از رشته ها 100 درصد هم بوده است .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور از ایجاد آموزشکده های دختران در شهرستان های طبس و قاین در کنار آموزشکده های موجود پسر این شهرستان ها خبر داد و اظهار کرد : تفاهم نامه با استانداری تنظیم شده است و حدود 6 میلیارد تومان برای اتمام پروژه های عمرانی دانشگاه فنی و حرفه ای در استان تقبل شده که این موضوع نشان از عزم استان برای پیشرفت در زمینه آموزش و تربیت نیروی کارآمد دارد .
17 رشته کارشناسی جدید به آموزشکده های فنی و حرفه ای استان اضافه شده است صالحی عمرانی گفت : 63 رشته در دانشکده های فنی و حرفه ای استان وجود دارد که از این تعداد 20 رشته کارشناسی ، 43 رشته کاردانی می باشد ، همچنین 7 آموزشکده ، شامل 3 دانشکده دختران و 4 دانشکده پسران در استان فعالیت می کنند .
وی از اضافه شدن 17 رشته کارشناسی جدید به آموزشکده های فنی و حرفه ای استان خبر داد و گفت : این رشته ها در مهر سال جاری دانشجو پذیرش کرده اند .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای باید با صنعت رابطه مستقیم داشته باشد و نیروی انسانی را برای صنعت تربیت کند ، در این راستا در سراسر کشور تفاهم نامه هایی با سازمان صنعت و معدن ، شهرک های صنعتی ، اتاق های بازرگانی و .
امضا شده است تا با توجه به نیازمندی ها ، سرفصل های آموزشی به دانشجویان ارائه شود .
صالحی عمرانی عنوان کرد : آموزش عالی برای افزایش بهره وری باید خود را به روز رسانی کند که این موضوع در دانشگاه فنی و حرفه ای کلید خورده و ضمن شناسایی رشته های مورد نیاز ، سرفصل های جدیدی تعریف شده تا نیاز بخش های مختلف را پوشش دهد .
وی با اشاره به آموزش مربیان و اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای ، گفت : تفاهم نامه ای با یکی از دانشگاه های آلمان بسته شده است که بر اساس آن مربیان در خصوص انرژی های نو ، محیط زیست و فناوری های نوین برای آموزش به این کشور اعزام خواهند شد ، در آینده نیز مرکز آموزش مربیان در تهران راه اندازی خواهد شد که دغدغه آن به روز رسانی مدرسان و اساتید دانشگاه خواهد بود .
دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور سطح بندی می شود رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور بیان کرد : دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور با توجه به شاخص های آموزشی در 5 رتبه سطح بندی خواهد شد و این امکان را به دانشجویان می دهد تا با اطلاع کامل دانشگاه مورد تحصیل را انتخاب کنند و همچنین باعث ارتقای کیفی آموزش در دانشکده های فنی و حرفه ای کشور خواهد شد .
صالحی عمرانی اظهار کرد : در حوزه بین الملل تعدادی از دانشکدهای فنی و حرفه ای که دارای زیرساخت های مناسب ، کارگاه های مجهز و امکانات آموزشی مناسب بوده اند ، انتخاب شده اند .
وی از کلنگ زنی ساختمان آموزشی به مساحت 1500 مترمربع با اعتبار 3 .
5 میلیارد تومان و همچنین افتتاح 2 کارگاه به مساحت 1800 مترمربع در دانشکده فنی و حرفه ای ابن حسام بیرجند خبر داد .
برای ایجاد رشته های فرآوری محصولات استراتژیک ، باید مسئولان و صاحبان صنایع استان اعلام نیاز کنند رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه در دانشکده های فنی و حرفه ای استان 3 هزار و 200 دانشجو در حال تحصیل هستند ، در مورد ایجاد رشته هایی در خصوص فرآوری محصولات استراتژیک استان بیان کرد : دانشگاه فنی و حرفه ای استان در این زمینه آمادگی دارد ولی برای ایجاد این رشته ها باید مسئولان و صاحبان صنایع استان اعلام نیاز کنند .
صالحی عمرانی با اذعان به اینکه یکی از مشکلات دانشگاه فنی و حرفه ای در استان کمبود خوابگاه می باشد ، افزود : بعضی از استان ها در زمینه خوابگاه مشکل دارند و استان خراسان جنوبی فقط در شهرستان بیرجند این مشکل وجود دارد و چون پروژه جدیدی است نیاز به کار بیشتری دارد .
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان نیز از افتتاح 1600 متر ساختمان آموزشی ، 900 متر خوابگاه ، 600 متر سلف سرویس و 250 متر کارگاه با تجهیز کامل در شهرستان قاین خبر داد و افزود : در شهرستان قاین همچنین کارگاه ماشین افزار با اعتبار 350 میلیون تومان راه اندازی شده است که با انعقاد قرارداد با صنایع ، دانشجویان علاوه بر آموزش ، کار تولیدی نیز انجام می دهند .
نخعی بیان کرد : به علت تغییرات نظام جدید آموزش و پرورش دوره تحصیل هنرستان از سه سال به چهار سال در سال جاری افزاش داشته ، همچنین در دوره کاردانی ورودی نداشتیم که امیدواریم با اضافه شدن 17 کد رشته جدید در سال آینده مشکل عزیزان برطرف گردد .