نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> از سال 1390 که دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد ، تصمیم بر این بود ساختار جدید وکارآمدتری نسبت به تربیت معلم های سابق ارائه شود تا شاهد نسلی جدید و توانمند در میان معلمان سرزمین مان باشیم.
> از سال 1390 که دانشگاه فرهنگیان تاسیس شد ، تصمیم بر این بود ساختار جدید وکارآمدتری نسبت به تربیت معلم های سابق ارائه شود تا شاهد نسلی جدید و توانمند در میان معلمان سرزمین مان باشیم .
باتوجه به رشد تکنولوژی در قرن 21 و بالارفتن چشمگیر اطلاعات دانش آموزان نسبت به دوره های گذشته ، دیگر دوره دو ساله و ارائه مدرک فوق دیپلم به معلمان پاسخگوی نظام تربیتی جمهوری اسلامی ایران در دهه پنج انقلاب نبود .
بر همین اساس برای دانش آموختگان این دانشگاه ، دوره چهار ساله با ارائه مدرک کارشناسی طراحی و آماده شد که مورد تایید وزارت علوم هم بود .
از سال 1390 به بعد و جذب دانشجو در سال های مختلف و ورود خروجی های دانشگاه به مدارس سراسرکشور کم کم مشکلات این دوره چهار ساله نمایان شد و متاسفانه مسئولان آموزشی و پژوهشی دانشگاه به جای آنکه به ترمیم نظام چهار ساله و چابک تر سازی آن بپردازند ، در طرحی برای کاهش واحد های رشته های مختلف به ویژه رشته های علوم پایه اقدام به حذف واحد های تخصصی یا کاهش تعداد آنها کردند؛ به عنوان مثال یک درس سه واحدی به همراه یک واحد آزمایشگاه کلا به دو واحد تقلیل پیداکرد .
حال باید سوال کرد چگونه استاد آن محتوای تعریف شده برای چهار واحد را در این زمان کم جمع بندی کند که ظاهرا پاسخی از سوی مسئولان داده نشده است ، اما اخیرا طرحی جدید از طرف مسئولان دانشگاه ارائه شده که تیشه ای بر ریشه این درخت نوپای تربیت نسل جدید معلمان خواهد بود؛ طرح سه ساله شدن دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان با حذف 12 واحد درسی ، ادغام برخی واحد ها در یکدیگر و گذراندن 10 واحد درسی در تابستان البته درصورت تصویب در هیات امنای دانشگاه که احتمالا برای ورودی های سال بعد اجرایی خواهد شد اما در حال حاضر ابهامات این طرح بسیار زیاد است؛ از جمله اینکه با کاهش و بعضا ادغام واحدها برای تبدیل مدرک از عنوان دبیری به آموزش رشته های مختلف ، عملا در آینده احتمال عدم ادامه تحصیل برای دانشجومعلمان در بعضی رشته های تخصصی وجود خواهد داشت .
حال این سوال مطرح است : کدام 12 واحد قرار است حذف شوند؟ اگر قرار بر حذف واحدهای تخصصی است که فاجعه است و دیگر عملا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های مادر برای دانشجومعلمان وجود نخواهد داشت و اگر واحدهای تربیتی مدنظر است که اساسا با فلسفه دانشگاه در تضاد خواهد بود و اگر آموزش های ویژه معلمی حذف شوند ، در آن صورت دیگر تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه های کشور در چیست؟ در بحث ادغام واحدها ، در چارت جدید ارائه شده از سال 1395 عملا واحدی برای ادغام وجود ندارد یا به صورت کاملا مختصر در بعضی دروس مرتبط با کار معلمی که آن هم تاثیرات منفی خود را خواهد داشت .
نکته مهم دیگر این است که درصورت برگزاری کلاس ها در تابستان در این سه سال ، کارایی دانشگاه به شدت پایین خواهد آمد؛ چراکه دوری از خانواده و فشرده بودن دوره عملا راه به جایی نخواهد برد .
همچنین کار فرهنگی که از باید های اصلی دانشگاه است باتوجه به فشردگی برنامه های آموزشی کم کم رو به زوال یا تعداد محدودی کار های روتین خواهد رفت .
باید گفت با ابهامات موجود طرح پیش از اجرا شکست خورده و اجرای آن نتیجه مثبتی نخواهد داشت و توجیه اینکه این طرح برای جبران کمبود نیرو در آموزش وپرورش است ، نمی تواند دلیل خوبی برای کاهش کیفیت آموزشی دانشگاه فرهنگیان باشد .
ضمن اینکه باید به فکر جبران کمبود نیرو در آموزشی وپرورش باشیم اما این جبران با کاهش کیفیت آموزشی و تربیت معلمانی با توانایی های پایین و تسلطی اندک به موضوعات درسی و روش های تربیتی قطعا در سال های آتی مشکلات دیگری را به وجود خواهد آورد .