نمایش خبر
شهروند
> شهروند| عبارت دهکده جهانی و صفر و یک های معروف را بارها از زبان آدم های دنیای معاصر شنیده ایم.
> شهروند| عبارت دهکده جهانی و صفر و یک های معروف را بارها از زبان آدم های دنیای معاصر شنیده ایم .
افرادی که معتقدند بی سوادان دنیای حاضر ، آدم هایی هستند که کامپیوتر نمی دانند .
با این حال ، در ایران وضع کمی متفاوت است و براساس گزارشی که مرکز آمار ایران به تازگی منتشر کرده ، دانش آموختگان رشته کامپیوتر پس از محیط زیستی ها بیکارترین های ایران هستند .
این گزارش تاکید می کند که نرخ بیکاری تحصیلکرده های رشته کامپیوتر در ایران 40 درصد است و با این حساب چیزی حدود نیمی از فارغ التحصیلان این رشته بیکارند ! البته کارفرمایان معتقدند که فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر در ایران مهارت های کافی ندارند و تنها یک سری تئوری هایی را می دانند که فقط به درد روی کاغذ می خورد و نه بازار کار .
کاریابی های تهران به «شهروند» می گویند اگر کسی در رشته کامپیوتر سرآمد و باتجربه باشد ، در بازار کار ایران می تواند تا حدود 15 میلیون تومان در ماه درآمد به دست آورد ، اما اگر منظورتان از فارغ التحصیل رشته کامپیوتر یک اپراتور ساده است که دم دستی ترین برنامه ها را می داند ، باید روی درآمد یک تا 1 .
5 میلیون تومانی در ماه حساب کند .
پولسازترین در جهان ، بیکارترین در ایران کامپیوتر براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد ، امسال هم در فهرست پولسازترین رشته های جهان قرار گرفت ، اما در ایران وضع پولسازی با این رشته چندان تعریفی ندارد .
رقابت برای تصاحب مشاغل مختلف بعد از فارغ التحصیلی هیچ گاه به اندازه امروز نبوده است .
مرکز آمار در تازه ترین گزارش خود نرخ بیکاری تابستان 97 را 12 .
2 درصد اعلام کرده که از رشد 0 .
7 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال حکایت می کند .
البته شرایط برای فارغ التحصیلان دانشگاهی کمی بدتر است ، به طوری که آمارها نشان می دهد در تابستان امسال 18 .
7 درصد جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند .
البته همه فارغ التحصیلان رشته های دانشگاهی هم شرایط مشابهی ندارند و دانش آموختگان علوم کامپیوتر با نرخ بیکاری 40 درصدی را می توان جزو بدشانس ترین جست وجوگران شغل دانست .
محمد یکی از فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر که معتقد است مبانی آموزش داده شده در این رشته بسیار مبتدی و قدیمی است ، می گوید : «گویی در ایران علم و صنعت با هم هیچ ارتباطی ندارند .
تئوری هایی که در دانشگاه ها تدریس می شود ، هیچ کدام برای فردی که می خواهد سرکار برود ، مناسب نیست و این تصور که بتواند صرفا با اتکا به مباحثی که در دانشگاه یاد گرفته ، شغل مناسبی پیدا کند ، کاملا اشتباه است .
» به گفته او ، فارغ التحصیلان این رشته ها به طور معمول بین 1 .
5 تا 2 .
5 میلیون تومان درآمد دارند و به عنوان کارمندهای ساده در ادارات استخدام می شوند .
اما درحالی فارغ التحصیلان رشته های علوم کامپیوتر از پایین بودن دستمزد خود گله می کنند که علوم کامپیوتر در میان رشته های پولساز دنیا قرار گرفته است .
بیکاری 40 درصد دانش آموختگان علوم کامپیوتر چند سالی می شود که در آمارهای اعلام شده وزارت کار درباره بیشترین فارغ التحصیلان بیکار ، نام فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتری و زیرشاخه های آن به چشم می خورد .
آنگونه که آمارها نشان می دهد حدود 40 درصد فارغ التحصیلان این رشته که بیشتر آنها را زنان تشکیل می دهند ، بیکار هستند .
با وجود این آمار نگران کننده ، متقاضیان ورود به این رشته همچنان نرخی صعودی دارد و دانشگاهیان این حوزه روز به روز بیشتر می شود .
آمارها نشان می دهد که تا پایان سال 95 علوم کامپیوتر 14 هزار و 677 فارغ التحصیل دارد که از این تعداد 5 هزار و 402 نفرشان در دسته بندی فعال از نظر اقتصادی قرار دارند .
فعالانی که 3 هزار و 165 نفرشان شاغل و 2 هزار و 237 نفرشان بیکار هستند .
جالب است بدانید که 70 درصد فارغ التحصیلان این رشته یعنی 9 هزار و 274 نفر از نظر اقتصادی غیرفعال هستند .
چقدر درآمد می توانید داشته باشید؟ میزان درآمد کارکنان در رشته های کامپیوتر در ایران هیچ حساب وکتابی ندارد .
کافی است سری به نیازمندی های روزنامه ها بزنید تا ببینید .
از یک میلیون و 200 هزار تومان تا 13 میلیون تومان حقوق های پیشنهادی است که به فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتر (علوم کامپیوتر و مهندسی) داده می شود .
اگر می خواهید یک کارمند اداری ساده باشید ، کافی است به فتوشاپ ، کورل و sql مسلط باشید و قادر به بارگذاری اطلاعات در وب باشید .
در این صورت اگر کمی خوش شانس باشید می توانید ماهانه 2 .
5 میلیون تومان درآمد کسب کنید ، البته در بیشتر مواقع بخت با شما یار نیست و دریافتی شما ماهانه بین 1 .
2 تا 2 میلیون خواهد بود .
دستمزد در حوزه برنامه نویسی ، توسعه نرم افزار و وب البته در بخش کارشناسان حوزه نرم افزار و کامپیوتر ، مخابرات ، الکترونیک ، خدمات آنلاین ، تجارت الکترونیک در رده سازمانی افراد براساس سابقه کار و میزان تحصیلات طبقه بندی شده اند؛ به طور نمونه کارشناسان با مدرک دانشگاهی از دانشگاه های آزاد به طور میانگین 2 .
6 و با مدرک دانشگاهی دانشگاه های سراسری 3 میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند .
میزان دریافت دستمزد افرادی که از صفر تا 15 سال سابقه کار دارند نیز بین 2 .
5 تا 3 .
5 میلیون تومان است .
دستمزد افراد در این گروه با مدرک کارشناسی 2 .
8 و مدرک کارشناسی ارشد 3 .
5 میلیون است و درصورت آشنایی به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته 3 .
8 ، متوسط 3 و ابتدایی 2 .
7 میلیون تومان دریافت می کنند .
در این گروه در رده سازمانی مدیر ناظر افراد با مدرک دانشگاهی از دانشگاه آزاد 4 .
4 و مدرک دانشگاهی دانشگاه های سراسری 5 .
5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین میانگین دریافتی افراد باسابقه کار صفر تا 15سال به بالا 2 .
5 تا 5 میلیون تومان است .
افراد با مدرک کارشناسی ارشد 1/ 5 و کارشناسی 2/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد با میزان آشنایی پیشرفته به زبان انگلیسی 2/ 5 و در سطح متوسط 4/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
در این بخش در میان مدیران گروه افراد با سابقه کار 7 تا 15 سال به طور میانگین 8 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
نتیجه این آمار می تواند نشانگر آن باشد که میزان دستمزد افراد در حوزه آی تی که در شرکت های خصوصی و دولتی مشغول به کارند ، بر پایه میزان آشنایی افراد به زبان انگلیسی و نیز مدرک دانشگاهی متفاوت است ، اما همچنان این گروه از شاغلان جزیی از پرمخاطب ترین مشاغل برای جذب نیرو و پرداخت دستمزد به شمار می روند .
دستمزدها در حوزه فناوری اطلاعات ، شبکه و انفورماتیک بررسی میزان حقوق و دستمزد افراد در این گروه نشان می دهد که کارشناسانی که در حوزه مخابرات الکترونیک ، خدمات آنلاین ، تجارت الکترونیک ، نرم افزار و کامپیوتر مشغول به کارند ، با داشتن مدرک از دانشگاه های آزاد به طور میانگین 5/ 2 و مدرک دانشگاه های سراسری 3/ 3 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد با مدرک کارشناسی ارشد به طور میانگین 9/ 2 و با مدرک کارشناسی 6/ 2 میلیون تومان دستمزد دارند .
همچنین در این بخش افراد با سابقه کار صفر تا 15 سال به بالا به طور میانگین بین 9/ 1 تا 3/ 3میلیون تومان دستمزد دارند .
در میان مدیران ناظر در این گروه افراد با تخصص در حوزه مخابرات ، الکترونیک ، نرم افزار و کامپیوتر با مدرک دانشگاه آزاد و سراسری به طور میانگین 4 تا 5 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین با سابقه کار صفر تا 15 سال به بالا 4/ 2 تا 9/ 4 میلیون تومان دستمزد پرداخت می شود .
در این گروه افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد 8/ 4 و با مدرک کارشناسی 9/ 3میلیون تومان دستمزد دارند .
افراد آشنا به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته ، متوسط و ابتدایی بین 3 تا 7 میلیون تومان دستمزد دارند .
در نهایت در گروه سازمانی ، مدیران اصلی این بخش و در حوزه مخابرات و الکترونیک به طور میانگین 7/ 6 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
در این حوزه افراد با مدرک دانشگاه آزاد 9/ 4 و دانشگاه سراسری 3/ 6 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین افراد با سابقه کار 3 تا 15 سال به طور میانگین 8/ 5 تا 4/ 7میلیون تومان حقوق دریافت می کنند .
افراد آشنا به زبان انگلیسی در سطح پیشرفته 9میلیون تومان و در سطح متوسط 5/ 4 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند ، همچنین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد 8/ 5 و کارشناسی 6/ 5 میلیون تومان دستمزد دریافت می کنند .
میزان بیکاران در ایران اقتصاد ایران با جمعیتی حدود ٨٠ میلیون نفر تقریبا یک درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می دهد ، در حالی که نزدیک به ٢ درصد (٩/١درصد) از جمعیت در سن کار جهان را به خود اختصاص داده است .
در شرایط حاضر وضعیت بیکاری (همانند کشورهای منطقه خاورمیانه) به گونه ای است که نرخ بیکاری در ایران با ٦/١٢درصد در سال ٩٥ بیش از دو برابر میانگین جهانی (٧/٥درصد) است که نشان می دهد در شرایط مناسبی قرار نداریم .
آنگونه که علی ربیعی ، وزیر سابق کار ، تعاون و رفاه اجتماعی گفته است : «از حدود ٢٠٠ میلیون جمعیت بیکار در دنیا ، با ٢/٣میلیون نفر بیکار ، ٦/١درصد از بیکاران جهان را به خود اختصاص داده ایم ، در حالی که تنها فقط 7درصد از شاغلان جهان مربوط به ایران است .
» دانش آموختگان کامپیوتر در بازار کار جهان امروزه مشاغل کامپیوتری دربرگیرنده برخی از سریع ترین صنایع درحال رشد است .
بسته به حرفه کامپیوتری که انتخاب می کنید تا سال 2022 فرصت های استخدامی بین 7 تا 25 درصد رشد خواهد داشت ، درحالی که این رشد برای دیگر مشاغل تا 11 درصد است .
البته براساس گزارش های بین المللی میانگین حقوق کارمندانی که در رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر کار می کنند ، تقریبا 2 تا 2 .
5 برابر میانگین دستمزد سایر مشاغل است .
علاوه بر این مشاغل کامپیوتری از نرخ بیکاری نسبتا پایین 0 .
9 تا 4 .
2 درصدی برخوردارند .
چند درصد دانش آموختگان دانشگاهی بیکارند بر اساس آمارهای اعلامی از طرف وزارت علوم کل تعداد دانشجویان کشور در سال گذشته برابر با 4 میلیون و 348 هزار و 383 نفر بود که از این تعداد 115 هزار و 191 نفر در مقطع دکترای تخصصی ، 78 هزار و 15 نفر در مقطع دکترای حرفه ای ، 774 هزار و 766 نفر در مقطع کارشناسی ارشد ، 2 میلیون و 558 هزار و 66 نفر در مقطع کارشناسی و 822 هزار و 145 نفر در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل هستند .
آنگونه که آمارها نشان می دهد فارغ التحصیلان مقطع لیسانس با 19 .
4 درصد در صدر بیکاران دانش آموختگان دانشگاهی قرار دارند .
آمارها حکایت از این دارد که 2 .
2 درصد فارغ التحصیلان در مقطع دکترای تخصصی ، 15 .
5 درصد دانشجویان در مقطع فوق لیسانس و دکترای حرفه ای و 14 .
1 درصد دانشجویان در مقطع فوق دیپلم در کشور بیکار هستند .