نمایش خبر
روزنامه آفرینش
> وزیر علوم تاکید کرد؛ اجرای کارهای تحقیقاتی سازمان‏ها با کمک دانشگاه‏ها وزیر علوم با بیان اینکه بودجه پژوهشی وزارت علوم محدود است ، گفت : آمادگی داریم کارهای تحقیقاتی دانشگاهی را با تمام سازمان ها به مرحله اجرایی برسانیم .
> وزیر علوم تاکید کرد؛ اجرای کارهای تحقیقاتی سازمان‏ها با کمک دانشگاه‏ها وزیر علوم با بیان اینکه بودجه پژوهشی وزارت علوم محدود است ، گفت : آمادگی داریم کارهای تحقیقاتی دانشگاهی را با تمام سازمان ها به مرحله اجرایی برسانیم .
دکتر منصور غلامی وزیر علوم در حاشیه نشست مدیران دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‏ها و مراکز پژوهشی در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد : جلسه روز گذشته با معاون اول رئیس جمهور تلاش در راستای ارتباط با دولت بوده است .
وی افزود : در دانشگاه‏های بزرگ خوشه‏های علمی ایجاد شده که مباحث علمی را تحلیل می‏کنند و به وزرا و دولت انتقاد می دهند .
این خوشه ها بخشی اقتصادی ، بخشی علمی و .
هستند که جلسه با معاون اول صحبت در خصوص این خوشه‏های علمی بود .
وزیر علوم در خصوص بودجه پروژه‎های علمی و دانشگاهی افزود : در جلسه با معاون اول به اعداد و ارقام بودجه‎های پژوهشی توجه شد به عنوان مثال بودجه برای احیای تالاب انزلی در حدود هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد .
غلامی با اشاره به بودجه کل وزارت علوم گفت : این بودجه زیاد نیست اما آمادگی داریم در وزارت علوم کارهای تحقیقاتی دانشگاه‎ها را با تمام سازمان ها در میان بگذاریم تا به مرحله اجرایی شدن برسد .
وی با بیان اینکه بودجه کل وزارت علوم مانند سال گذشته ضعیف است گفت : این بودجه کفایت ندارد اما با وجود مشکلات بودجه ای کشور اعتراضی نمی کنیم .
وزیر علوم در خصوص ارزیابی ارتباط صنعت و دانشگاه گفت : با وجود محدودیت‎های بودجه‎ای ما سر و صدا نمی‏کنیم اما آمادگی داریم کارهای تحقیقاتی را با همکاری سازمان‏ها انجام دهیم .
وی در خصوص موسساتی که دانشجو به خارج از کشور اعزام می‎کنند ، گفت : ما نیازی نداریم دانشجویان به کشورهایی که سطح علمی آنها پائین تر از ایران است اعزام شوند اگر می روند به خواست خودشان بوده اما برای پرداخت ارز مقرر شد دانشجویانی که مورد تایید وزارت علوم هستند به کشور بازگردند و ادامه تحصیل دهند .
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد؛ ضرورت برخورد با تخلفات پژوهشی رئیس دانشگاه تهران کپی برداری از پایان نامه های دانشجویی را یکی از مصادیق تخلف پژوهشی عنوان کرد و گفت : دانشجویانی که در رساله یا پایان نامه خود کپی برداری کرده باشند متخلف شناخته شده و مطابق آئین نامه های مربوط با آنها برخورد می شود .
دکتر محمود نیلی احمد آبادی با بیان این مطلب اخلاق در پژوهش را یکی از موضوعات اساسی و مورد توجه مسئولان دانشگاه تهران عنوان کرد و افزود : از دیدگاه ما بحث اخلاق باید یکی از اولویت های اساسی پژوهشگران و محققان دانشگاه ها به خصوص دانشگاه تهران قرار گیرد ، خوشبختانه این موضوع در این دانشگاه رعایت می شود اما از نظر ما یک مورد تخلف هم قابل قبول نیست ، به همین دلیل ما کمیته بررسی تخلفات اخلاق حرفه ای را در دانشگاه تهران تشکیل داده ایم و مسائل اخلاق در پژوهش و تخلفات پژوهشی نیز به طور جدی در این کمیته بررسی می شود .
وی در ادامه با تاکید بر اینکه با متخلفان علمی مطابق قانون و با قاطعیت برخورد می کنیم ، تصریح کرد : در حال حاضر قانونی وجود دارد که توسط مجلس به تصویب رسیده و بر اساس آن کسانی که مسائل اخلاقی در پژوهش را نادیده می گیرند مجازات خواهند شد و اگر موارد تخلفی وجود داشته باشد برخی از آنها به کمیته بررسی تخلفات ارجاع می شود و برخی نیز باید در هیات انتظامی دانشگاه یا کمیته تخلفات دانشجویی مورد کنکاش قرار بگیرد تا در نهایت بر اساس آئین نامه های مصوب مجلس حکم مورد نظر را دریافت کنیم .
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه کپی برداری پایان نامه ها و رساله های دانشجویی یکی از موارد تخلف پژوهشی مربوط می شود ، گفت : اگر در ارزیابی ها محرز شود که دانشجویی در حین تحقیق مرتکب تخلفاتی نظیر کپی برداری شود ، نام او رسما در کمیته های مربوطه اعلام و تخلف او مورد بررسی قرار می گیرد .
ضمن اینکه این رویکرد برای اعضای هیات علمی نیز وجود دارد و آئین نامه های روشن در این زمینه وجود دارد و متخلفان در کمیته انضباطی حکم خواهند کرد .