نمایش خبر
جهان صنعت
> صفحه بورس : گروه بورس مدیرعامل فرابورس از همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با فرابورس در زمینه راستی آزمایی ایده ها و اختراعات بازار دارایی فکری به منظور عرضه در این بازار خبر داد و گفت : تاکنون پارک پردیس که مستقیما زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می کند ، تنها بازوی فرابورس در زمینه راستی آزمایی و سنجش صحت دارایی های فکری که در لیست عرضه این بازار قرار می گیرند بوده است ، اما در این زمینه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دیگر پارک هایی که با آن همکاری دارند نیز به فرابورس کمک خواهند کرد.
> صفحه بورس : گروه بورس مدیرعامل فرابورس از همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با فرابورس در زمینه راستی آزمایی ایده ها و اختراعات بازار دارایی فکری به منظور عرضه در این بازار خبر داد و گفت : تاکنون پارک پردیس که مستقیما زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می کند ، تنها بازوی فرابورس در زمینه راستی آزمایی و سنجش صحت دارایی های فکری که در لیست عرضه این بازار قرار می گیرند بوده است ، اما در این زمینه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و دیگر پارک هایی که با آن همکاری دارند نیز به فرابورس کمک خواهند کرد .
امیر هامونی در نخستین روز از برگزاری رویداد UTINVEST97 در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار تهران با بیان اینکه هم اکنون فهرست عرضه های بازار دارایی فکری فرابورس حدود 300 مورد است؛ همکاری مشترک میان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و فرابورس را موجب رشد نمایی دارایی های فکری لیست شده و رونق این بازار دانست و از آغاز این همکاری برای بررسی چندین مورد دارایی فکری خبر داد .
هامونی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نخستین صندوق سرمایه گذاری جسورانه دانشگاهی را نیز تاسیس و از طریق بازار فرابورس پذیره نویسی کرده است ، افزود : برای این صندوق جسورانه 150 میلیارد ریال منابع تجهیز شده است و پارک در حال بررسی چندین طرح است که روی آنها سرمایه گذاری انجام دهد .
وی همچنین اعلام کرد که به تازگی امیدنامه و اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری در صندوق ها (Fund of Funds) در سازمان بورس مصوب شده و فرابورس آماده راه اندازی این صندوق است تا از طریق این ابزار مالی جدید دولت و نهادهای حاکمیتی به جای سرمایه گذاری مستقیم ، منابع مالی خود را به صندوق های جسورانه دانشگاهی و بخش خصوصی بیاورند و بدین ترتیب سرمایه گذاری روی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در مسیر بهتری عملیاتی شود .
توسعه شرکت های دانش بنیانمحمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران نیز در نخستین روز از برگزاری این رویداد ، UTINVEST97 را وجه تمایز نوزدهمین دوره نمایشگاه امسال دستاوردهای پژوهش ، فناوری و فن بازار تهران با سایر دوره های برگزاری آن ذکر کرد که به گفته وی موجب شده میان پژو هش ها و ایده هایی که از سوی شرکت های دانش بنیان ارائه می شود و بازار سرمایه ارتباط نزدیکی برقرار و زمینه برای تجاری سازی آنها فراهم شود .
همچنین رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزاری رویداد UTINVEST97 را برای نخستین بار از سوی این پارک در راستای تحقق اهداف و ماموریت های آن برای توسعه و پیشرفت اقتصاد دانش بنیان ذکر کرد و گفت : این رویداد فرصت مناسبی را در اختیار تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فناور سرمایه پذیر قرار می دهد تا هدف تامین مالی و جذب سرمایه را از طریق برنامه های برگزارشده در آن از قبیل جلسات B2B محقق کنند .
عباس زارعی با تاکید بر اینکه این «رویدادفرصت» نمایشگاهی را نباید از دست بدهیم ، عنوان کرد که در طول سال های اخیر فرابورس با حمایت از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ، حرکت شرکت های دانش بنیان پارک را در مسیر تجاری سازی تسریع و تسهیل کرده است .
معیارهای سنجش رتبه بندی کارگزاران برتر افزون بر این ، مدیرعامل فرابورس ضمن قدردانی از دو کارگزاری بانک پارسیان و بانک ملت که موفق به کسب مدال برنز لیگ قهرمانان فیاس شدند با بیان اینکه فرابورس در ایده پردازی و پیشنهاد اولیه برگزاری رویداد «کارگزار برتر» فدراسیون بورس های اروپایی و آسیایی نقش بسیار پررنگی داشت ، گفت : هدف فرابورس به عنوان رییس کمیته کاری فیاس از مطرح کردن این ایده با دبیر کل فیاس آن بود که فعالیت های این فدراسیون تنها به سطح بورس ها محدود نباشد؛ بلکه امکان مقایسه کارگزاری های کشورمان با همتایان خارجی فراهم شود .
امیر هامونی در نشست با کارگزاران برتر فرابورس که با کسب حداکثر امتیاز نسبت به سایر کارگزاری ها به فدراسیون بورس های اروپایی و آسیایی معرفی شده بودند ، هدف از این نشست را تشریح معیارهای انتخاب این کارگزاری ها برای معرفی به فیاس عنوان کرد و افزود : اینکه کارگزاران نسبت به معیارهای سنجش کارگزار برتر آگاه شوند ، موجب هدفمند شدن فعالیت آنها برای رقابت با کارگزاری های بورس های عضو فیاس در کشورهای مختلف خواهد شد .
هامونی با بیان اینکه در بررسی کارگزاری ها بر اساس معیارهای رتبه بندی ، قضاوت انسانی به حداقل رسیده است ، اظهار کرد : به جز بحث بررسی تخلفات در پرونده های تخلف ، سایر داده ها اعم از حجم و تعداد معاملات ، تعداد ابزارهای مالی معامله شده و .
توسط نرم افزارها محاسبه می شود و به همین دلیل نگرانی از بابت انتخاب سلیقه ای و خطای انسانی وجود ندارد .
بررسی مدل های جهانیوی از برگزاری دور بعدی انتخاب کارگزار برتر توسط فدراسیون بورس های آسیایی اروپایی در ژوئن سال 2019 در بخارست خبر داد و افزود : در نظر داریم پیش از برگزاری این رویداد در فیاس ، رقابتی داخلی میان کارگزاران کشور برگزار کنیم و فینالیست های این رقابت را به فدراسیون بورس های آسیایی اروپایی معرفی کنیم .
گفتنی است که در این نشست ، مدل ارائه شده از سوی بورس نزدک که بر اساس آن معیارهای سنجش رتبه بندی کارگزاران برتر عضو فرابورس استخراج شد ، برای کارگزاری ها تشریح و همچنین امتیازها و وزن هرکدام از این امتیازها به تفکیک بیان شد .
آیتم های مدنظر در این ارزیابی برای تعیین بهترین اعضا در هر بازار (بدهی و سهام) شامل معاملات در ‏بازارهای اولیه و ثانویه ، عدم نقض مقررات ، مشارکت در فعالیت های توسعه ای و ارائه راه حل های آنلاین به ‏مشتریان بود که در بررسی معاملات بازار اولیه ، فاکتورهای مورد بررسی به ترتیب شامل حجم پذیره نویسی و ‏حجم عرضه های اولیه بود .
در بازار ثانویه نیز مواردی همچون حجم معاملات ، تعداد معاملات ، تعداد روزهای ‏معاملاتی ، تعداد ابزارهای مالی معامله شده و وضعیت بازارگردان مورد سنجش قرار گرفت .
‏چندی پیش پس از ارزیابی های صورت گرفته و امتیازاتی که کارگزاران عضو فرابورس برای داده های سال ‏‏2017 کسب کردند ، در حوزه بازار سهام به ترتیب کارگزاری های مفید ، تدبیرگران فردا و بانک مسکن و در ‏حوزه بازار بدهی کارگزاری های بانک پارسیان ، بانک ملت و بانک سپه به عنوان 6 کارگزار برتر عضو فرابورس ‏برای حضور در لیگ قهرمانان به فیاس معرفی شدند .
‏پس از حضور این 6 کارگزار در رقابت کارگزار برتر ، فدراسیون بورس های اروپایی و آسیایی (‏FEAS‏) دو کارگزاری بانک پارسیان ‏و بانک ملت ‏را به عنوان برترین کارگزاران معرفی شده به این فدراسیون در حوزه بازار بدهی انتخاب کرد و این ‏دو کارگزاری فرابورسی موفق ‏به کسب مدال برنز لیگ قهرمانان فیاس شدند .
‏ ارسال دیدگاه نام : ایمیل : دیدگاه :.