نمایش خبر
روزنامه آوای خراسان جنوبی
> گروه خبر رییس دانشگاه بیرجند گفت : با عدم حمایت مسئولان ، نخواهیم توانست آموزش عالی را که تنها رکن توسعه استان است ، پیشرفت و توسعه دهیم .
> گروه خبر رییس دانشگاه بیرجند گفت : با عدم حمایت مسئولان ، نخواهیم توانست آموزش عالی را که تنها رکن توسعه استان است ، پیشرفت و توسعه دهیم .
خامسان ، دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد : دانشگاه بیرجند ادامه مسیر سیاست راهبردی حاکمان منطقه شرق کشور در راستای توسعه و امنیت پایدار این منطقه بوده است .
وی افزود : این سیاست با تشکیل مدرسه شوکتیه آغاز شد و با تاسیس دانشگاه بیرجند با شناسایی دقیق چالش های منطقه ادامه پیدا کرد .
وی ادامه داد : فعالیت آموزشی و علمی این دانشگاه از مهر سال 56 با پذیرش 120 دانشجو در سه رشته کارشناسی شیمی ، فیزیک و ریاضی آغاز شد .
خامسان افزود : پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجتمع آموزش عالی تغییر یافت و مراحل رشد و شکوفایی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد و در سال 68 به مجتمع دانشگاهی تبدیل شد و به لحاظ موقعیت شایسته علمی در اسفند 71 به دانشگاه بیرجند ارتقاء یافت .
وی با بیان اینکه در 20 سال گذشته این دانشگاه 419 طرح پژوهشی داخلی و خارجی را انجام داده است ، افزود : جمعیت دانشجویی این دانشگاه از سال 56 تاکنون 249 درصد افزایش داشته است و در زمان حاضر 12 هزار و 348 دانشجو در دانشگاه بیرجند مشغول به تحصیل هستند .
ثبت 175 اختراع توسط دانشگاه بیرجند رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به رشد 90 درصدی تعداد استاد تمام این دانشگاه نسبت به سال 56 ، تصریح کرد : دانشگاه بیرجند با 345 عضو هیئت علمی به کار خود ادامه می دهد و 175 ابداع و اختراع توسط اساتید این دانشگاه ثبت شده است .
خامسان بیان کرد : ارائه 15704 مقاله پژوهشی ، انعقاد 80 مورد تفاهم نامه در یک دهه گذشته و انعقاد 30 مورد تفاهم نامه با دانشگاه های خارجی در پنج سال گذشته از دیگر دستاوردهای دانشگاه بیرجند بوده است .
رییس دانشگاه بیرجند تصریح کرد : در راستای گسترش ارتباطات علمی و بین المللی در سه سال اخیر دانشگاه بیرجند با 21 دانشگاه مطرح خارجی تفاهم نامه همکاری علمی امضا کرده است .
خامسان با اشاره به انجام بیش از 20 مورد پروژه و پایان نامه مشترک با دانشگاه های مطرح خارجی ، افزود : دانشگاه بیرجند دارای حدود 12 هزار دانشجو در 352 کدرشته در مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری است که از رشد بالایی نسبت به سال های گذشته برخوردار بوده است .
وی اظهار کرد : دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) این دانشگاه حدود 30 درصد جمعیت دانشجویی را تشکیل می دهند و 645 دانشجوی دکتری در 52 کد رشته مشغول به تحصیل و تحقیق هستند .
رتبه 16 ام دانشگاه بیرجند در بین دانشگاه های مطرح داخلی وی با اشاره به اینکه جذب دانشجویان خارجی از اولویت ها و اهداف دانشگاه بیرجند است ، تصریح کرد : دانشگاه بیرجند براساس رتبه بندی مؤسسه تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهان است در زمره 1102 دانشگاه برتر جهان و در بین دانشگاه های داخلی در رتبه 16 قرار دارد .
رییس دانشگاه بیرجند بیان کرد : دانشگاه بیرجند براساس آخرین رتبه بندی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در زمره دانشگاه های جامع سطح 2 در تراز عملکرد ملی و با مأموریت محوری توسعه آموزش ، پژوهش و فناوری و کمک به رفع چالش های ملی قرار گرفته است .
خامسان یادآور شد : دانشگاه بیرجند طی 5 سال آینده در نظام رتبه بندی دانشگاه ها بین چارک اول و در افق 1404 در دهک دوم دانشگاه های تابع وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری (دولتی) و دومین دانشگاه بین المللی شرق کشور قرار خواهد گرفت .
خامسان با اشاره به ظرفیت بالقوه نیروهای تحصیل کرده در استان ، افزود : دانشگاه بیرجند در المپیاد علمی امسال توانست یک رتبه زیر 3 و دو رتبه زیر 10 کسب کند .
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به رشد قابل توجه شرکت کنندگان در مسابقات علمی ، فرهنگی و هنری ، تصریح کرد : در سال 92 ، 178 دانشجو در این مسابقات شرکت کردند که این رقم در سال 96 رشد نزدیک هفت برابری با 762 دانشجوی شرکت کننده داشته است .
کمبود بودجه؛ مشکل اصلی دانشگاه خامسان با تاکید بر اهمیت بودجه دانشگاه ، افزود : اگر اعتبارات خوبی نداسته باشیم نخواهیم توانست این مجموعه عظیم را به خوبی مدیریت کنیم .
وی با بیان اینکه دانشگاه بیرجند جزء دانشگاه های گروه (ج) مرزی قرار دارد ، اظهار کرد : برای دانشگاه بیرجند قابل قبول نیست که دانشگاه سیستان و بلوچستان و زابل بیشتر از این دانشگاه اعتبار بگیرند .