نمایش خبر
روزنامه فرهیختگان
> دوشنبه ، سی ام مهرماه امسال را هیچ کس فراموش نمی کند؛ روزی که برگ دیگری از اقدامات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ورق خورد و دانشگاه استاد فرشچیان توسط این دانشگاه راه اندازی شد.
> دوشنبه ، سی ام مهرماه امسال را هیچ کس فراموش نمی کند؛ روزی که برگ دیگری از اقدامات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ورق خورد و دانشگاه استاد فرشچیان توسط این دانشگاه راه اندازی شد .
طرح اولیه فعالیت این دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم مورد پیگیری قرار گرفته بود اما در دولت های نهم و دهم به فراموشی سپرده شد .
راه اندازی این دانشگاه بار دیگر در دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفت و نهادهای بسیاری داوطلب حمایت از این دانشگاه شدند .
بعد از گذشت پنج سال ، موضوع در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و درنهایت دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی این دانشگاه اعلام آمادگی کرد و روز پایانی مهرماه امسال راه اندازی شد .
حالا قرار است از مهرماه سال آینده در دانشگاه استاد فرشچیان دانشجو جذب شود .
در همین راستا دیروز محمدمهدی طهرانچی ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان بازدید کرد تا از نزدیک در جریان روند کاری آن قرار بگیرد .
طهرانچی در بازدیدی دوساعته از دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی با نامورمطلق ، سرپرست این دانشگاه و دیگر کارمندان دیدار و گفت وگو و از فعالیت های عمرانی صورت گرفته بازدید کرد و در جریان پیشرفت فعالیت های عمرانی قرار گرفت .
نامورمطلق در نشست با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از نیروی انسانی ، وضعیت مالی و اعتباری دانشگاه ، مراحل تدوین اسناد نظام نامه آموزشی ، طرح های پژوهشی و برنامه های خلق آثار فاخر هنری و .
ارائه کرد .
طهرانچی هم در این جلسه از پیشرفت امور اعلام رضایت کرد ، اما از سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان خواست سرعت فعالیت ها بیشتر شود تا بتوان نسبت به پذیرش دانشجو در سال آینده اقدام کرد .
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد : «دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان می تواند محور توسعه آموزش و پژوهش هنرهای اسلامی ایرانی در سراسر کشور و همچنین در شعب دانشگاه آزاد اسلامی در سایر کشورها باشد .
» همچنین مقرر شد برای ثبت و تکثیر تجربیات و خاطرات استادان و پیشکسوتان هنرهای سنتی ، استودیویی کوچک ولی متناسب در دانشگاه فرشچیان ایجاد شود .
در این جلسه طرح هایی مانند برگزاری دوره های عالی هنر در مدرسه تابستانی و تکریم و رسیدگی به هنرمندان پیشکسوت کشور مورد بررسی و تاکید قرار گرفت .
در پایان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد کرد آثاری از صنایع دستی و هنرهای سنتی با طراحی و نظارت دانشگاه استاد فرشچیان ، برای هدایای مناسبتی و ملاقات ها تهیه شود تا بیش از پیش از هنرهای سنتی صیانت و از هنرمندان کشور حمایت به عمل آید .
تاسیس شعب دانشگاه استاد فرشچیان در افغانستان بهمن نامور مطلق ، سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در گفت وگو با «فرهیختگان» از روند ساخت فیزیکی این دانشگاه و البته تاسیس شعب آن در خارج از کشور صحبت به میان آورد .
آن طور که او گفته است آوازه این دانشگاه به خارج از کشور نیز رسیده است و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی درصدد هستند تا شعبی از آن را در خارج از کشور نیز تاسیس کنند .
سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان می گوید : «تلاش داریم با دوره های کوتاه مدت در خارج از کشور شروع کنیم و اولویت ما از نزدیک به دور است؛ به احتمال زیاد افغانستان نخستین کشور هدف ماست؛ چراکه هم از نظر دینی و هم زبانی و فرهنگی نزدیک به هم هستیم .
سپس به سراغ کشورهای دیگری مثل لبنان ، امارات و کشورهای ترک زبان نزدیک به خودمان خواهیم رفت و در مرحله دوم کشورهای اروپایی کشورهای مقصد ما خواهند بود .
همچنین تا حدودی با شعبه های دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور هماهنگ هستیم تا از تجربیات آنها نیز استفاده کنیم .
» به گفته او ، این دانشگاه در حال ابداع است یعنی به این صورت نیست که نسخه هایی از آن در بیرون وجود داشته باشد تا بتوان آن نسخه ها را تکرار و تکثیر کرد .
او می گوید : «به همین دلیل این دانشگاه نیاز بنیادین دارد تا برای آن نظام نامه و آیین نامه جذب استاد و پذیرش دانشجو نوشته شود .
درواقع از آنجاکه قرار است به شکل استاد شاگردی اداره شده و نظام استاد شاگردی را احیا کند ، این نظام نامه ها باید از ابتدا نوشته شود .
» سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان معتقد است حتی سرفصل های درسی نیز باید بازنویسی شوند به همین دلیل این دانشگاه مقداری با کندی حرکت می کند تا یک پایه خوب گذاشته شود .
او درباره پیشرفت فیزیکی دانشگاه نیز صحبت به میان آورد : «همان طور که پیش از این گفته بودم پذیرش دانشجو از مهرماه سال آینده خواهد بود و امیدواریم بتوانیم به این برنامه ریزی برسیم .
دانشگاه استاد فرشچیان از نظر فیزیکی در حال شکل گیری است و ساختمان اصلی و تجهیزات مورد نیاز تا حدود زیادی آماده شده و کارگاه های کوچک و کوتاه مدت نیز راه اندازی شده است .
درصدد هستیم شرایط را به نوعی آماده می کنیم تا برای سال تحصیلی آینده دانشجو جذب کرده و کار را آغاز کنیم .
» نامورمطلق می گوید : «دانشگاه از نظر فیزیکی و تجهیزات در حال رشد است و از نظر اسناد علمی و بالادستی که لازم است داشته باشیم نیز در حال تلاش هستیم و اساتید لطف داشتند و از خرد جمعی همه اساتید دانشگاه هااستفاده می کنیم .
» او با بیان اینکه خوشبختانه تمام اساتید هم به این دانشگاه نگاه محبت آمیز دارند و دوست دارند این دانشگاه به بهترین شکل خود راه اندازی شود ، ادامه داد : «دانشگاه استاد فرشچیان امید هنرمندان و آرزوی دیرینه هنرشناسان است و به همین دلیل یکی از جاهایی است که بدون هیچ گونه اختلافی و بدون هرگونه دسته بندی ، تمام استادان و هنرمندان اعلام آمادگی کردند که به این دانشگاه کمک کنند .
امیدواریم با این هم افزایی ای که صورت گرفته ، بتوانیم یک نهاد ملی و حتی بین المللی به بهترین شکل کار خود را آغاز کند .
» اولین دوره مدرسه تابستانی در رشته های ایرانی اسلامی سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان در بخش دیگری از این گفت وگو از برگزاری دوره های عالی هنر در مدرسه تابستانی هم خبر داد و گفت : «همه دانشگاه های بزرگ دنیا یک سری مدارس یا دانشگاه های تابستانی دارند تا برای کسانی که علاقه مند هستند و در دوره های درازمدت دانشگاه نمی توانند حضور پیدا کنند ، دروسی را ارائه دهند .
ما نیز در تلاشیم در تابستان آینده اولین دوره مدرسه تابستانی دانشگاه را در رشته های اسلامی ایرانی برگزار کنیم .
» نامورمطلق در پایان ابراز امیدواری کرد این مدرسه تابستانی مورد استقبال هنردوستان ایرانی و همچنین دانشجویان قرار گیرد .
او افزود : «بهترین اساتید ما در این دوره ها آموزش خواهند داد تا بتوانیم در سطوح تحصیلات تکمیلی دوره هایی را برگزار کنیم .
مدارکی نیز توسط اساتید درجه یک ایرانی داده می شود و دانشگاه استاد فرشچیان و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی هم این مدارک را تایید خواهند کرد . »