نمایش خبر
> در سیستان و بلوچستان حدود هزار و 200 گونه گیاهی متعلق به 83 جنس و 35 خانواده وجود دارد که برخی از آن ها بومی ایران و یا به طور خاص بومی استان محسوب می شوند که مورد توجه محققان گیاهان دارویی دانشگاه کشاورزی قرار گرفته است .
> سرویس ایران جوان آنلاین : کاهش بارندگی در کنار سایه سنگین دو دهه خشکسالی در سیستان و بلوچستان از جمله دلایلی است که موجب شده مراکز تحقیقات کشاورزی استان کار های خوبی را برای کشت گیاهان دارویی که به حداقل ممکن آب نیاز دارند انجام دهند .
این مهم باعث شده تا در مرکز تحقیقات کشاورزی زابل بیش از 100 نوع گیاه دارویی مقاوم به خشکسالی کشت شود .
موضوعی که موجب شد رئیس دانشگاه زابل با تأیید این موضوع اعلام کند : «از بین این گیاهان دارویی ، چای ترش بیشترین عملکرد را داشته به طوری که هم اکنون 10 هکتار زیر کشت این محصول رفته است .
» تغییرات اقلیمی در بیشتر استان های کشور سبب شده تا مرکز تحقیقات کشاورزی این مناطق برای جلوگیری از نابودی یا جایگزینی کشت های آب بر به سراغ گیاهان مقاوم به کم آبی بروند .
در این میان دانشگاه کشاورزی سیستان و بلوچستان توانسته در این زمینه اقدامات خوب و مؤثری انجام دهد که به عنوان نمونه می توان به اقدام مجتمع تحقیقاتی دانشگاه زابل در زمینه کشت 100 گونه گیاه دارویی در فضای مجتمع تحقیقاتی این مرکز علمی اشاره کرد؛ موضوعی که نویدبخش روز های خوب برای کشت محصولات جدید و سودآوری و درآمدزایی و رونق اشتغال برای مردم منطقه و سایر استان های با شرایط مشابه است .
گیاهانی سازگار با شرایط سخت آب و هوایی با ادامه دار شدن خشکسالی و کم آبی در استان هایی همچون سیستان و بلوچستان نیاز است که در زمینه کشت های کم مصرف کار های خوبی انجام گیرد ، موضوعی که به طور ویژه از سوی مراکز علمی و تحقیقاتی این استان در حال انجام شدن است .
رئیس دانشگاه زابل در این خصوص می گوید : «با توجه به موقعیت اقلیمی سیستان و بلوچستان و خشکسالی دو دهه ای در شمال استان ، کار تحقیقاتی کشت گیاهان سازگار با شرایط منطقه در سال های اخیر در دانشگاه زابل اجرا شده و تاکنون بیش از 100 گونه گیاهی در دانشگاه زابل کشت شده است .
» موسی بهلولی می افزاید : «فضای مجتمع تحقیقاتی دانشگاه زابل زیر کشت 100 گونه گیاه دارویی رفته که این مهم موجب موفقیت های خوبی در این زمینه شده است .
» از آنجا که گیاهان دارویی کشت شده ، سازگاری مناسبی با منطقه داشته و حتی برخی از این گیاهان به دلیل تنش های محیطی نسبت به خاستگاه اولیه از عملکرد بیشتری برخوردار هستند ، لذا این مهم از سالیان قبل مورد توجه محققان کشاورزی سیستان و بلوچستان قرار گرفته است .
در این میان یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار چای ترش است که با روش کشت بافت انجام می گیرد که شرایط افزایش تولید و ترویج آن رو به گسترش است .
از آنجا که چای ترش بیشترین عملکرد را دارد ، این مهم موجب شده تا 10 هکتار از زمین های سیستان و بلوچستان زیر کشت این محصول برود .
همچنین سودآوری این محصول از جمله دلایلی است که محققان دانشگاه زابل را بر آن داشته تا کشت انبوه و ترویجی چای ترش و صنایع تبدیلی این محصول را در دستور کار قرار دهند .
این مهم در حالی است که سیستان و بلوچستان با کشت چای ترش در 280 هکتار از اراضی خود از بزرگ ترین تولید کنندگان چای ترش یا قرمز کشور به شمار می رود .
تنوعی از گیاهان دارویی تنوع خاص آب و هوایی سیستان و بلوچستان و پوشش گیاهی خاص آن سبب شده گیاهان کمیاب بخصوص در بخش دارویی در منطقه رویش داشته باشند .
بررسی ها نشان می دهد برخی از قسمت های این استان یکی از رویشگاه های غنی گیاهان دارویی منحصر به فرد است به گونه ای که شرایط آب و هوایی و ژئومورفولوژیکی آن سبب سازگاری و وجود گونه های مربوط به رویشگاه های خاص این ناحیه شده است .
با توجه به اینکه در سیستان و بلوچستان حدود هزار و 200 گونه گیاهی متعلق به 83 جنس و 35 خانواده وجود دارد که برخی از آن ها بومی ایران و یا به طور خاص بومی استان محسوب می شوند ، لذا این مهم مورد توجه محققان گیاهان دارویی دانشگاه کشاورزی قرار گرفته است .
آمار ها نشان می دهد مناطق شمالی سیستان و تفتان ، خاش ، سراوان ، ایرانشهر و چابهار از مکان های مستعد توسعه کشت گیاهان دارویی هستند .
رئیس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان با تأیید شرایط مناسب برای تولید انواع گیاهان دارویی و تبدیل آن به دارو های طبیعی می گوید : «استفاده از گیاهان دارویی برای مصارف پزشکی سبب شده تا دارو های گیاهی گنج پنهان سیستان و بلوچستان قلمداد شوند .
» مصیب پهلوانی با اشاره به مناطق مهم رویش این گیاهان می افزاید : «ناحیه رویشی ایرانی و تورانی سیستان و بلوچستان از شهرستان های زابل ، زهک ، هیرمند ، هامون ، نیمروز ، زاهدان ، خاش و بخشی از سراوان ، سوران و مهرستان تشکیل شده که گونه های جنگلی شاخص آن شامل بنه ، بادام کوهی ، تاغ ، گز ، اسکنبیل و گونه های دیگری همچون زیتون وحشی ، ارژن ، انجیر ، پده ، سنجد و بادامک است .
» بررسی ها نشان می دهد علاوه بر این گیاهان ، کهور ایرانی ، کلیر ، چگرد ، پیر ، توج ، کنار ، استبرق ، کهور پاکستانی ، داز ، گز روغن ، حرا ، چش کنار و انار شیطان از مهم ترین گونه های جنگلی ناحیه خلیجی و عمانی استان هستند که طرفداران بسیاری در میان مصرف کنندگان گیاهان دارویی دارند .